PDA

Zobacz pełną wersję : Jakim cudem te rozwiązania się sprawdzają?



samotnik
17-10-2011, 12:31
Oglądałem ostatnio budowany przez dalszego znajomego dom pasywny. Nie było kiedy odpytać o szczegóły, a sam jeszcze jestem długo przed własną budową i nie interesowałem się tematem takich rozwiązań energooszczędnych. Dom ten ma ogromne przeszklenia od strony pd-zach, także część dachu. I teraz tak:

1. rozumiem, że dzięki sporym przeszkleniom podczas słonecznej pogody wnętrze grzeje się za darmo. Ale słonecznej pogody zimą nie jest znowu aż tak wiele, a ogromne przeszklenia przecież stanowią doskonałą drogą do ucieczki ciepła. Jakoś nie umiem uwierzyć, że bilans tego jest dodatni. Czy przeceniam skalę ucieczki ciepła, czy też nie doceniam skali nagrzewania się tą drogą?

2. latem ten sam efekt zaczyna przeszkadzać - w środku robi się szklarnia pomieszana z patelnią. Czarna posadzka pod tymi przeszkleniami musi aż dymić. Nie widziałem żadnych zasłon ani innych takich. Czy GWC potrafi to zniwelować?

R&K
17-10-2011, 17:38
1. okna nigdy nie dadza dodatniego bilansu - to przegroda przez ktora ucieka najwiecej a zwlaszcza przez dach
dom pasywny to dom ktory nie jest samowystarczalny - potrzebuje ciepla ale znacznie mniej niz energooszczedny
w zimie ok 35-40 dni jest slonecznych a slonce ejst nisko - w mojej rodzinie maja solary i potrafia nagrzac wode w zimie do 40 stopni to o czyms swiadczy

w lecie slonce jest znacznie wyzej - w zaleznosci od ilosci ocieplenia i zaglebienia okien - ma prawo slonce do pomieszczen nie zagladac - nie dotyczy zachodu!
GWC pomaga ale wszytskiego nie zniweluje

samotnik
17-10-2011, 18:15
w lecie slonce jest znacznie wyzej - w zaleznosci od ilosci ocieplenia i zaglebienia okien - ma prawo slonce do pomieszczen nie zagladac - nie dotyczy zachodu!
GWC pomaga ale wszytskiego nie zniweluje

A nie, kolega ma taki 'pasek' dachu o szerokości ~3m przeszklony, przez cały dom. Tym będzie zaglądać słońce głównie w lecie...

orko
17-10-2011, 20:30
Bo kolega pewnie chce zbudować pasywny ale może się okazać że temu co wyjdzie daleko będzie do pasywności.

arinsk
07-11-2011, 12:24
Oglądałem ostatnio budowany przez dalszego znajomego dom pasywny....

A wg jakiego projektu jest budowany ten dom?