PDA

Zobacz pełną wersję : Jak oszczędzać wodę?



krysia.rybicka
18-10-2011, 11:13
Wynajmuję mieszkanie na osiedlu strzeżonym na Ochocie. W związku z czerwcową podwyżką cen wody w Warszawie, moje rachunki za wodę wzrosły, niestety…. Macie jakieś dobre, sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody? Krótko i treściwie. Chodzi mi o rozwiązania w zakresie armatury łazienkowej, przykładowo baterie jednouchwytowe, czy bezdotykowe, może uda mi się namówić właściciela :)Pozdrawiam

KrzysBolik1
18-10-2011, 13:24
http://www.wodociagi.ustka.pl/Woda_w_Twoim_Domu/Jak_oszczedzac_wode.htm

zawsze aktualne:)

dendrytus
18-10-2011, 17:43
Macie jakieś dobre, sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody?
Najlepiej tak jak nasi dziadowie, raz w miesiącu i od święta, w jednej wodzie, w kolejności od najmłodszych do najstarszych.

katia5
24-10-2011, 11:36
Najlepiej tak jak nasi dziadowie, raz w miesiącu i od święta, w jednej wodzie, w kolejności od najmłodszych do najstarszych.

Che, che:) Bez przesady. Ale uważam, że najlepsze, sprawdzone sposoby oszczędzania wody to te najprostsze. Czyli np. branie prysznica zamiast kąpieli, pranie przy pełnym wsadzie i włączanie programu oszczędzającego wodę, zakręcanie wody przy myciu zębów lub korzystanie z kubeczka, regularne sprawdzanie, czy kran nie przecieka i gotowanie w garnkach o dopasowanych rozmiarach, nie za dużych. Myślę, że warto wprowadzić te rozwiązania w życie, nie tylko ze względu na obniżenie rachunków za wodę, ale i na ekologię - w wielu polskich miastach pojawia się problem deficytów wody zdatnej do picia.

GustlikTT
25-10-2011, 12:10
Może powinieneś zacząc wyrabiać w sobie dobre nawyki oszczędzania wody: prać z pełnym zbiornikiem, przerzucić się na zmywarkę albo zmywać naczynia jak nazbiera się kupka naczyń, brać prysznic zamiast kąpieli i tak dalej. Jest teraz bardzo fajna akcja poświęcona temu tematowi w internecie i nie tylko o nazwie „zakręć kran” . Warto się przyłączyć, bo to szczytny cel.

Laputa
26-10-2011, 13:08
GustlikTT: dzięki za linka, naprawdę fajna akcja i warta świeczki. Mam nadzieję, że przyniesie faktyczny wzrost świadomości ludzi, bo z tym jak na razie cienko. Jak ktoś jest zainteresowany, to niech wejdzie na stronę www.zakreckran.pl i się przyłączy.

GustlikTT
27-10-2011, 09:20
Ciekawe do którego miasta przyjedzie zacna drużyna eko-superbohaterów. Fajnie jakby przyjechali do Krakowa, bo mojemu dziecku przyda się dodatkowa dawka świadomości ekologicznej. Nam wszystkim przyda się w sumie niezła jej dawka.

GustlikTT
27-10-2011, 09:25
Ciekawe do którego miasta przyjedzie zacna drużyna eko-superbohaterów. Fajnie jakby przyjechali do Krakowa, bo mojemu dziecku przyda się dodatkowa dawka świadomości ekologicznej. Nam wszystkim przyda się w sumie niezła jej dawka.

katia5
28-10-2011, 04:02
Weszłam na tę stronkę i rzeczywiście jest fajna. Myślę, że nam wszystkim przyda się zmiana nawyków związanych z zużyciem wody i energii - na lepsze.

Laputa
28-10-2011, 12:39
Ja się przyłączam. Tego typu akcji jest jednak ciągle jest w Polsce za mało. Potrzebujemy większej motywacji dla ludzi, którzy nie widzą (pomimo wielu dowodów), że zachowanie proekologiczne ma sens. Myślę, że z czasem, powoli, ludzie zaczynają się budzić. Niestety czasu na to mamy mniej niż mogłoby się wydawać

thomyk
28-10-2011, 20:26
Jeśli chodzi o koszty to sprawa ok jesli o pseudoekologię to niema to sensu. Przejmujemy się , że na prąd ekologicznie a prąd w całej polsce z węgla robimy i straszn mi ekologia. Europa strasznie ogranicza CO2 a USA leją na to ciepłym moczem. Jeszcze za wcześnie na ekologię. Musimy trochę technologię rozwinąć nim to nastąpi. To tak jak zakup toyoty prius która pali więcej od diesla i jeszcze ma w sobie tyle akumulatorów , które trzeba utylizować bo są szkodliwe :)
Ale chyba to nie na temat pisze :D

katia5
29-10-2011, 21:02
Jeśli chodzi o oszczędzanie energii - to myślę, że każdy powód jest dobry, jeśli nie ekologiczny, to ekonomiczny. Jeśli chodzi natomiast o oszczędzanie wody, to fakt - szykują nam się duże podwyżki. O ile się nie mylę, jest to związane z modernizacją ścieków - musimy spełnić standardy Unii Europejskiej, bo jak nie, to Polska może zapłacić dużą karę. Warto więc oszczędzać też i wodę - jeśli nie z pobudek ekologicznych, to choćby po to, by podreperować domowy budżet.

piotrmak
29-10-2011, 21:25
krysia.rybicka: A może by tak kąpać się u kochanka? On płaci, a do domu już z umytymi włosami:) No i napić się na zapas:)

KrzysztofLis2
27-01-2012, 12:27
Dziękujemy, że zapisałaś się tu na forum specjalnie tylko po to, by nam podesłać tę reklamę. :)

kaska_dr12
03-02-2012, 12:23
Firma o której słyszałam, że propaguje ekologiczne rozwiązania nazywa się Oras. W końcu jest to firma skandynawska (z Filandii) a w tych krajach ekologia od lat jest na porządku dziennym. Powinno się o tym jak najwiecej mówić nie tyle reklamując baterie ale i propagować zachowania ekologiczne, bo jesteśmy w tej kwestii daleko za murzynami :(

Nefer
03-02-2012, 12:27
Moja koleżanka w ramach oszczędności zakupiła zmywarkę. Rachunki zdecydowanie ją ostatnio przybiły.
Dużo się o tym mówi, że zmywarka jest oszczędniejsza, ale kto tam wierzy reklamom....
U niej jest dwójka małych dzieci + dwójka dorosłych, więc jest co myć. Okazało się, że w kuchni wykorzystuje mniej niż 1m3 miesięcznie. Jest bidulka w szoku, bo mi nie wierzyła, że zmywarka mniej pobiera niż mycie ręczne.

urgot
03-02-2012, 15:08
Na pewno inwestycja w PERLATOR szybko się zwróci.

Mieczysław71
01-07-2012, 16:16
Warto zainteresować się perlatorami i dokupić do tego jakąś naprawdę oszczędna słuchawkę prysznicową. Koszty zakupu perlatora jest niewielki,a z doświadczenia wiem, że szybko się zwraca (zwłaszcza przy obecnych cenach i zapowiedziach dalszych podwyżek). Dodatkowo wydasz mnie na gaz/prąd, którym podgrzewasz wodę - mniej zużytej wody = mniej energii do jej podgrzania.

Jeśli chodzi o perlatory podstawowe informacje znajdziesz na:
- perlatory - teoria (http://pl.wikipedia.org/wiki/Perlator)
- perlatory - teoria + ceny i zdjęcia (http://dlakieszeni.pl/tnij-rachunki/za-wode/perlatory)

Pozdrawiam,
Mieczysław

firewall
01-07-2012, 16:27
Ja się przyłączam. Tego typu akcji jest jednak ciągle jest w Polsce za mało. Potrzebujemy większej motywacji dla ludzi, którzy nie widzą (pomimo wielu dowodów), że zachowanie proekologiczne ma sens. Myślę, że z czasem, powoli, ludzie zaczynają się budzić. Niestety czasu na to mamy mniej niż mogłoby się wydawać

Na czym polega działanie proekologiczne w przypadku zmniejszania przez nas zużycia wody?

KrzysztofLis2
01-07-2012, 18:44
Choćby na tym, że wydobycie, uzdatnienie i przetransportowanie wody do Ciebie wymaga zużycia energii.

yaiba83
20-08-2012, 21:08
zmywarka, prysznic, perlatory i zdrowy rozsądek.

bajanadjembe
21-08-2012, 01:53
Lepiej jest zużytą wodę wylewać na trawę, ogródek, pod drzewka... zamiast do kanalizacji spuszczać. Oczywiście mam na myśli wodę bez szkodliwej "chemii": detergentów, itp., deszczówkę,...
(Ostatnio miałam sen, że wprowadzono... reglamentację wody, 2 litry na osobę na dobę. Trza było myć się... w specjalnych piaskownicach... piaskiem. Niezły piling)

KrzysztofLis2
21-08-2012, 14:51
A jaka to woda powstaje w domu, że jest bez chemii? Deszczówka tylko.

bajanadjembe
21-08-2012, 23:00
A jaka to woda powstaje w domu, że jest bez chemii? Deszczówka tylko.

Nie tylko deszczówka. (Chociaż jej najwięcej)

KrzysztofLis2
22-08-2012, 07:53
To pytam -- jaka to woda?

bajanadjembe
22-08-2012, 09:31
No to:
Raczej nie używa się "chemii" do mycia /płukania produktów spożywczych (warzywa, owoce, kasze, mięso...). Woda po gotowaniu np. ziemniaków, makaronów... też bez "chemii" jest. Garów, w których gotowało się bez tłuszczu, też nie ma potrzeby z użyciem detergentu myć.
Kąpiele a la domowe spa, w ziołach, solach, bez chemii.... Zęby też bez "chemii" można myć...
Tak że, uzbiera się, uzbiera.

Conrad&Beata
06-09-2012, 09:50
ze swoich obserwacji, mogę dołożyć spłuczkę do wc oraz samo wc, przykładowo mam stelaż firmy koło żeby spłukać zużywa niewiele wody, kształt wc też ma tu duże znaczenie bo w niektórych żeby spłukać zawartość trzeba wylać wiadro wody, to moje ma np ustawiane, nie dość że jest podział duże i małe spłukanie (jak ma większość) ale dodatkowo można ustawić ile wody leci osobno na małym i dużym spłukaniu.

yaiba83
13-09-2012, 09:25
Najlepiej to wodę z WC spuszczać raz dziennie, kąpać raz w tygodniu... brrr mam takich ludzi w pracy. Tak oszczędzają, że aż nos wykręca jak idą schodami...

KrzysztofLis2
13-09-2012, 14:30
Ale to raczej dlatego, że mieszkasz tam, gdzie mieszkasz, w krainie ludzi powszechnie uznawanych za skąpców. ;)

Duży Boban
20-09-2012, 18:41
Ja zaraz za wodomierzem mam zamontowwne coć takiego:
http://www.sklep.etermo.pl/index.php?products=product&prod_id=177

i mam zmniejszone ciśnienie z wodociągu.
W rodzinie 2+2 zużywamy średnio 400 l wody na dobę wliczając wszystko oprócz podlewania ogrodu, wg mnie to całkiem dobrze.

porucznikzbik
15-10-2012, 12:11
Siusiać pod prysznicem:)

KrzysztofLis2
15-10-2012, 13:48
Też można. Są nawet kampanie zachęcające do tego...

polonez.eu
15-10-2012, 14:14
Wodę można oszczędzać na wiele sposobów. Zaczynając od takich drobnostek, jak grzanie wody na herbatę, na kąpielach kończąc. Wiadomo np. że lepiej wziąć prysznić, niż napełnić wannę wodą, nawet do połowy.

Trociu
15-10-2012, 14:45
Wiadomo np. że lepiej wziąć prysznić, niż napełnić wannę wodą, nawet do połowy.Tutaj można się nie zgodzić, bo przecież nie wiesz jak długo taki prysznic się bierze, więc zbyt ogólnikowo. Bo zakładając, że przy okazji mycia zaliczam dogrzanie organizmu poprzez 5-10 min. kąpiel w ciepłej/corącej wodzie, to pod prysznicem też bym tyle czasu spędził. A wtedy bilans może wyjść na niekorzyść prysznica.

gahan
16-10-2012, 14:58
Tutaj można się nie zgodzić, bo przecież nie wiesz jak długo taki prysznic się bierze, więc zbyt ogólnikowo. Bo zakładając, że przy okazji mycia zaliczam dogrzanie organizmu poprzez 5-10 min. kąpiel w ciepłej/corącej wodzie, to pod prysznicem też bym tyle czasu spędził. A wtedy bilans może wyjść na niekorzyść prysznica.

Trociu, masz świętą rację :) wiele się mówi jaki to prysznic oszczędny a kąpiel w wannie to rozrzutność.
I wchodzi sobie taki jegomość pod prysznic na 10 min ( na mojej baterii jest oszczędnościowe ustawienie 7l/min) zadowolony,że oszczędza wodę i wylewa jej 70 l. A ile wleje do wanny, zakładając,że nie jest to jakaś wypasiona wanna rogowa o bokach 1m ? Nie wykąpie się w 70 l ?
A jak wygląda zużycie wody przy dłuższym prysznicu, albo z deszczownicy? Czy wówczas kąpiel w wannie nadal jest rozrzutnością?

Prysznic jest oszczędny jeśli się zachowa zdrowy rozsądek, bo przyjemnie jest stać pod strumieniem gorącej wody i wylać 200l , ale równie dobrze można się umyć i w 10l. Wszystko zależy od tego kogo na ile stać.

yaiba83

dla brudasa i niechluja oszczędność wody nie ma znaczenia ....

a*g**o
16-10-2012, 17:42
zmywarka, prysznic, perlatory i zdrowy rozsądek.

Samo sedno, dodałbym jeszcze tylko że prysznic brany dłużej niż około 5 min traci sens jeżeli chodzi o oszczędność wody. Warto też rozważyć zmianę płyty do gotowania na indukcyjną, faktycznie bierze mniej prądu ale jest droga w zakupie.

gumis107
16-10-2012, 20:23
Witam , wydaje mi sie ,ze najwieksze oszczednosci wody mozna uzyskac zmniejszajac cisnienie wody w domu.Nascie lat temu kupilem dom ze studnia ,a poniewaz zakupilem go zima i spieszylem sie z remontem ,nie mialem czasu na montowanie hydroforu lub podlaczenie do wodociagow ,bo ziemia byla zamarznieta ,a mnei strasznie gonil czas.Na szybko wpakowalem na strych zbiornik 2000 litorw i wode puscilem na dol grawitacyjnie .Na doel mialem podlaczona min. terme o pojemnosci 10 litrow i mocy 2 kw i praktycznie przy tak niskim cisnieniu terma robila za niomal przeplywowke ,tzn mozna bylo nascie minut lac wode i leciala ciepla.Sytuacja drastycznie zmienila sie gdy podlaczylem wode z wodociagow ,gdyz ciepla wode w termie konczyla sie blyskawicznie gdyz wyzsze cisnienie byskawicznie ja wypychalo.Efekt przy wyzszym cisnieniu zurzycie wody wzroslo natmiastowo o 2-3 razy ,pradu tez znacznie, co daje troche do myslenia .IMHO wystarczyloby metoda prob i bledow skrecic troche cisnienie wody na zaworach przy bateriach aby znacznie zredukowac zurzycie wody ,bo przykladowo przy myciu naczyn lecialoby na minute 5 litrow owdy zmaiast 15.Pzdr