PDA

Zobacz pełną wersję : Małe pomieszczenie gospodarcze - kurnik. Koszty, projekt itp.



dziennikBudowy
19-10-2011, 13:37
Witam,

Zamierzam postawić mały kurnik. Nie mam żadnego doświadczenia w budownictwie (zapewne niektóre moje pomysły mogą wywoływać uśmiech na twarzy fachowca) dlatego prosiłbym o rady. Krytyka (ale konstruktywna) mile widziana:)

Pisanie o papierologii pomijam. Kurnik będzie miał poniżej 25m2 zabudowy oraz będzie należał do gospodarstwa rolnego, więc nie trzeba załatwiać specjalnych pozwoleń. Ogrodzeniem zajmę się w późniejszym terminie.

Oto założenia:
- kurnik na podstawie prostokąta 3m x 5m
- dach ok 30 stopni, dwu lub jednospadowy, pokryty papą, ocieplony wełną szklaną (podbita płytą osb)
- jedno okno od południowej strony
- ściany z bloczka 14x25x38, wysokość 2m
- fundament - wykop ok pół metra, na spód gruz i płyty kamienne które zalegają mi na działce, na to zbrojenie z pręta 6mm (4 pręty połączone ze sobą), zalewane betonem b20

Zakładany budżet:
bloczki/ściany - 600 sztuk x 2,2 = 1300zł
drzwi (używane) - 200zł
okno (używane) - 250zł
zbrojenie fundamentu - pręty - 65mb = 300zł
beton na fundament - 1,5 m3 (czy z gruchy zamówię tak małą ilość?) - 450zł
gruz pod wylewkę posadzki - 0zł (mam na działce sporo starych cegieł, kamienie i drobniejszy gruz)
posadzka - 3m3 betonu przygotowanego w betoniarce - 300zł
więźba dachowa (tu bardzo hipotetyczna wartość, nie wiem ile będzie potrzeba) - 2m3 - 1400zł
ocieplenie dachu - wełna szklana 24m2 = 200zł
płyta osb na podbitkę wełny - 300zł
papa na pokrycie dachu - 200zł
gwoździe - 100zł

RAZEM 5 tys zł

I tu pojawiają się moje pytania:)
Czy założenia są ok? Szczególne czy takie fundamenty utrzymają takiej wielkości budynek? Może są jakieś przepisy co do ich wielkości/głębokości?
Czy ilości/ceny podane w budżecie są zbliżone do rzeczywistości?
Czy jest szansa na zmieszczenie się w budżecie?
Czy wymieniłem wszystko co jest niezbędne do wybudowania kurnika (nie licząc sprzętu i robocizny;) ) ?
Czy w takim budynku należałoby zrobić izolację?
Czy ocieplenie ścian nie będzie konieczne? W zimie temperatura nie powinna spadać poniżej 3-5 stopni.
Czy w tego typu budynku trzeba wykonać jakąś wentylację? Jeżeli tak co ze stratą ciepła przez otwór wentylacyjny?
Może macie jakieś gotowe projekty lub budżety dla budynków tego typu? Przeszukałem pół internetu, ale nic nie ma.

Z góry dziękuję za pomoc.

dziennikBudowy
20-10-2011, 08:48
Nikt nie robił takiego budynku?:)

Elfir
20-10-2011, 15:52
jedno mnie zastanawia - jak ma się tam utrzymać temp. powyżej zera?

Aleksandryta
20-10-2011, 16:37
Kury będą grzać ;) A tak w ogole znadz stronę traktującą o hodowli kur i budowie kurników, bo jak czytam, co chcesz zbudować nie chciałabym byc kurą w twoim kurniku ;) To nie kurnik, ale chyba... wychodek ;)

http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?p=45978

dziennikBudowy
20-10-2011, 20:06
jedno mnie zastanawia - jak ma się tam utrzymać temp. powyżej zera?

Tak jak napisałem, liczyłem na konstruktywną krytykę:) Jestem informatykiem, w budowlance zielonym, więc mam nadzieję, że ktoś coś doradzi (niekoniecznie ironicznie) :D
Skoro nieocieplone mury nie utrzymają temp. rzędu kilku stopni czym i jak go docieplić? Wełna szklana od wewnątrz i czymś to obić (płyta osb)?

dziennikBudowy
20-10-2011, 20:11
Kury będą grzać ;) A tak w ogole znadz stronę traktującą o hodowli kur i budowie kurników, bo jak czytam, co chcesz zbudować nie chciałabym byc kurą w twoim kurniku ;) To nie kurnik, ale chyba... wychodek ;)

Niestety nie znalazłem żadnych publikacji dotyczących murowanych kurników (a przynajmniej takich rozmiarów jak mój). Moi dziadkowie sporo lat temu hodowali drób. Książek o tym czytać nie muszę:) Wiem (z praktyki) że lepiej jak w kurniku zimą jest cieplej, ale kury świetnie sobie radzą także w temperaturach nawet ok zera. Jeżeli chodziło Ci też o wielkość - nie bardzo rozumiem jak to się ma do linka który podesłałaś:) Przecież to domek na "kurzej łapce" (dla kilku kur miniaturek chyba) :D Ja planuję kurnik dla ok 15-20 sztuk, więc taka wielkość jak podałem powyżej jest aż za nadto.


http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?p=45978

Stronę, już przeglądałem (także ten wątek) - nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania. Z reguły wszyscy robią drewniane kurniki. Swoją drogą, to chyba w takich musi być dopiero zimno?


Czekam na rady co zmienić w swoim "projekcie".

coulignon
20-10-2011, 20:13
ściany fundamentowe oraz ściany budynku ocieplone styropianen grubości z 12 cm. Ważne by ten styro pociagnąć tak z 1 metr pod ziemię. Nie ociepałć podłogi o temperatura na plusie w zimę gotowa. Potem tylko strzelba jakby te bydlaki zaczęły dziobać styropian i możesz spać spokojnie.

Elfir
20-10-2011, 20:21
Wydaje mi się, ze w większości kurników produkcyjnych są promienniki.
Za to kury u wuja siedza sobie bez ocieplenia, w minusowej temperaturze. W drewnianym kurniku.

coulignon
20-10-2011, 20:27
tak ale temperatura jest tam wysoka (około 25 stC o ile pametam) po żeby kury rosły a nie traciły energię na ogrzewanie ciała. Bo każde starcone 100g w ciagu rzutu przemnożone przez kilkanaście tysięcy sztuk daje konkretne straty dla hodowcy. Tutaj skala mniejsza.

EZS
20-10-2011, 20:33
faktycznie robią drewniane.
a w zasadzie na wsiach kury trzyma się przy bydle i tam mają ciepło. Albo grzeją się same :)

Nie wiem, czy twój budynek spełnia wymogi kur, ale mogę napisać, co ma mój sąsiad, który hoduje sobie kury w mieście :)
Ma przyczepę typu "chłodnia" czyli dobrze ocieploną styropianem. Do wchodzenia wyciął w drzwiach dziurę na oko może 40*40, na noc zamykaną , sam wchodzi przez drzwi. Kury mają się dobrze i nie marzną, sądząc z tego, jak gdaczą. Ocieplić, jak sam drób, to jednak chyba trzeba. Poprzednią przyczepę sąsiad miał zwykłą (niewiadów) i mu kury chorowały. A w tej chłodni mają sie zdecydowanie lepiej.

dziennikBudowy
20-10-2011, 20:35
ściany fundamentowe oraz ściany budynku ocieplone styropianen grubości z 12 cm. Ważne by ten styro pociagnąć tak z 1 metr pod ziemię. Nie ociepałć podłogi o temperatura na plusie w zimę gotowa. Potem tylko strzelba jakby te bydlaki zaczęły dziobać styropian i możesz spać spokojnie.

Kur bym się nie obawiał:) Z tego co wyczytałem na forum.woliera.com to osoby, które już mają kurnik, nie polecają styropianu - myszy sobie w ociepleniu gniazda robią. Pytanie czy można użyć innego materiału niż waty szklanej (w niej podobno nie robią) i przede wszystkim jak to obić/przymocować do ścian?

dziennikBudowy
20-10-2011, 20:36
Wydaje mi się, ze w większości kurników produkcyjnych są promienniki.
Za to kury u wuja siedza sobie bez ocieplenia, w minusowej temperaturze. W drewnianym kurniku.

Jak kury wuja mają się dobrze, potwierdza to moją teorię, że w okolicach zera spokojnie dają radę:)

dziennikBudowy
20-10-2011, 20:39
@EZS
Może w tej pierwszej chłodni temperatura była zbliżona do otoczenia (często spadała poniżej zera)?

Elfir
20-10-2011, 20:51
myślę, ze przy mrozach -15 było tam chłodniej.

Ale ja pytałam sie o twoje założenia, jak utrzymac temp. powyżej zera bez ocieplenia. :)

EZS
20-10-2011, 21:25
ta pierwsza przyczepa nie była ocieplona i pewnie temperatura była w niej taka, jak na dworzu. Druga (ta chłodnia) jest ocieplona bardzo dobrze. Kury same wytwarzają ciepło, w małym i ocieplonym pomieszczeniu to im wystarcza.

Styropian i myszy to fakt. Ale wełna od środka nie jest dobrym pomysłem, cyba że ją dokładnie odizolujesz od kur. Bo wełna jest szkodliwa (pyli)

Elfir
20-10-2011, 23:42
EZS - mimo wpisanej Łodzi czy czasem nie jesteś z Małopolski? :)

dziennikBudowy
21-10-2011, 08:21
Styropian i myszy to fakt. Ale wełna od środka nie jest dobrym pomysłem, cyba że ją dokładnie odizolujesz od kur. Bo wełna jest szkodliwa (pyli)

W takim razie czym najlepiej odizolować?

thor82
21-10-2011, 08:24
Ja wlasnie skonczylem budowe kurnika 2,5m x 1,8m. Dach dwuspadowy. Drewniany. Sciany ocieplone od srodka 5cm welna mineralna, przykryte plyta pilsniowa. Na stryszku upchane siano. Jezeli chcesz dac styro od wewnatrz, to koniecznie czyms przykryj, cholery sie przez to przedziobia w ciagu jednej nocy :) A czym mocowac? Dlugi gwozdz z kawalkiem blachy, coby sie styro trzymalo (jak masz sciane drewniana, jak murowana, to dlugi wkret - sa specjalne kolki do mocowania waty/styro).

Kury spokojnie tam przezimuja. Ja mam jeszcze kaczki (te sa bardziej wrazliwe na niskie temperatury), wiec w zimie bedzie z nimi spal baran w roli grzejnika.

EZS
21-10-2011, 21:17
EZS - mimo wpisanej Łodzi czy czasem nie jesteś z Małopolski? :)

nie, chyba, że o czymś nie wiem...
a co ci we mnie pasuje do małopolski?????

EZS
21-10-2011, 21:19
W takim razie czym najlepiej odizolować?

pewnie folią.
a jak już ocieplasz i dasz folię, to faktycznie po co mury?? Zbij sobie chatkę z desek i zrób kurom kanadyjczyka. Taniej wyjdzie. A jak dasz do tego owcę (baran niebezpieczny) to masz dwa w jednym - kaloryfer i kosiarkę do trawy...

dziennikBudowy
22-10-2011, 10:19
Z tą owcą to dobry pomysł:D Będę musiał to przemyśleć:)

mother_nature
26-10-2016, 11:06
Najlepiej przeczytaj ten artykuł:
http://www.rynek-rolny.pl/artykul/kurniki-przydomowe-niezbedne-informacje-o-konstrukcji-i-wyposazeniu.html

Oczywiście, że ściany trzeba ocieplić.
Jeśli już decydujesz się na zwierzęta, to zapewnij im warunki, których potrzebują.
Weź pod uwagę, że kupione u hodowcy kury bądź kurczęta mogą być zarażone pasożytami, np. ptaszyńcem a wtedy odkażanie pomieszczeń jest tym łatwiejsze, im bardziej gładkie ściany.

budyń93
27-09-2017, 12:40
Styropian nie tylko myszy zjedzą ale i wróble się tam dostaną (będą cisły do ziarna), wiem bo u mnie wyjadły tak cały, gdzieś wlazły szparą od drzwi.
Wewnątrz takiego budynku można grzać nagrzewnicą ale na budynek 3x2m jest to raczej zbędne, wieć po prostu kupić żarówkę promiennikową z oprawą, może i nawet dwie i już, problem z głowy. Chodzi mi dokładnie o coś takiego:
http:// (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hodowlany.pl%2 Fi1210_Promiennikowa_lampa__ze_szkla_zbrojonego_o_ mocy_175_W__czerwona.html)moderowano dobrać do tego oprawe ;)