PDA

Zobacz pełną wersję : Lambda a RTQ



tomek4
19-10-2011, 17:06
Witajcie,

zamówiłem w hurtowni styropian na fasadę, miał być z lokalnej fabryki zgodnie z opisem w jego karcie technicznej:


Współczynnik przewodzenia ciepła λ, W/mK 0,040

dziś na podwórku widzę Neotherm Fasada Premium, który w karcie technicznej ma:


Współczynnik przewodzenia ciepła RTQ ITB λRTQ *) 0,039 W/mK
Współczynnik przewodzenia ciepła λD 0,042 W/mK -
Minimalny współczynnik przewodzenia ciepła λmin**) 0,038 W/mK

*) λRTQ - średni współczynnik przewodzenia ciepła, uzyskiwany w laboratorium firmy Neotherm w ramach Zakładowej Kontroli Produkcji (w średniej temp. 10ºC,
warunkach suchych, na próbkach grubości 50 mm)
**) λMIN - minimalny współczynnik przewodzenia ciepła, uzyskany w laboratorium firmy Neotherm w ramach Zakładowej Kontroli Produkcji (w średniej temp. 10ºC,
warunkach suchych, na próbkach grubości 50 mm)

Mają go zabrać ?

tomek4
20-10-2011, 08:22
Może sam postaram się sobie odpowiedzieć, ktoś najwyżej poprawi.

Lambda deklarowana to lambda podawana przez producenta, a ta z RTQ to chyba testowana, czyli deklarują 0,042 a wyszło że w rzeczywistości jest 0,039.
Termoorganika też używa takich oznaczeń.

Tylko nadal nie wiem czy ten z lambdą dekl. 0,040 nie byłby lepszy.
choć to RTQ to rekomendacja ITB więc chyba pewniejszy ?
Co myślicie ?

_FIX_
20-10-2011, 08:54
Zamawiałeś styro z λ, W/mK 0,040
Dostałeś λ, W/mK 0,042

RTQ - to najniższa (najlepsza) wartość jaką udało się uzyskać w warunkach laboratoryjnych.
Jednak producent deklaruje, że ten produkt ma λ, W/mK 0,042

Czyli dostałeś inny produkt niż zamówiłeś / zapłaciłeś.

Jeśli to styro na elewację to szukaj z deklarowanym 0.038 lub cieplejszych.
0.042 nadaje się na przegrody chociaż ja bym go nie kupił, a różnice w cenie pewnie w okolicach 10-15 zł za m3.

tomek4
20-10-2011, 09:12
Dzięki za odpowiedź.
O RTQ piszą, że to wartość uśredniona.
Wartość minimalna podają osobno - "Minimalny współczynnik przewodzenia ciepła λmin**) 0,038 W/mK"
Wydaje mi się (czy nawet gdzieś czytałem), że wszystkie lambdy są obliczane w laboratorium dla grubości 5 cm.

Dylemat sprowadza się chyba do tego czy wybrać potwierdzoną 0,039 dla deklarowanej 0,042 czy nie potwierdzoną, a deklarowaną 0,040, gdzie w tym drugim przypadku wartość może być jeszcze lepsza.