PDA

Zobacz pełną wersję : dojazd przez służebność gruntową



MateuszMateusz
19-10-2011, 21:03
Działka znajduje się w drugiej linii zabudowy, dojazd przez służebność gruntową na dojazd i doprowadzenie mediów

Jak to dokładnie jest? ile metrów szerokosci musi miec taki dojazd? I jak to załatwić formalnie żeby później nie mieć problemów z dojazdem, z poprowadzeniem mediów i pozwoleniem na budowe.

Chodzi o dojazd działki numer 2.

Działka 1 - jest to pierwsza działka od głownej drogi.
Działka 2 to jest ta którą jestem zainteresowany ale zeby sie do niej dostac musi byc droga. Jednak na dzien dzisiejszy nie ma tam zadnej drogi w planach.

Właściciel działki numer 1 mówi że nie bedzie robił problemu i zgodzi sie na droge przez jego działkę i daje na to 3,5 metra.

Ale jak sprawa ma sie prawnie i formalnie jak to zalatwic zeby pozniej sie nie okazalo ze np. mam dojazd ale nie moge tamtedy poprowadzic mediow albo nie dostane pozwolenia na budowe bo musi byc wiecej niz 3,5 metra szer. drogi.

kallas
19-10-2011, 21:06
ja mam 5 metrow

MateuszMateusz
19-10-2011, 21:12
kallas 5 metrow masz, ale jak to zalatwiles gdzie to jest zapisane w papierach ? podaj wiecej szczegolow jesli mozesz i czemu 5 metrow a nie mniej ? nie mogles...? opisz jak to jest...

kallas
19-10-2011, 21:27
tyle ustanowila gmina podczas podzialu dzialek. chyba takie sa przepisy.
po prostu kupilem dzialke ze sluzebnoscia.

michal0712
19-10-2011, 22:36
według mnie służebność powinna być ustanowiona aktem notarialnym.
Szerokość drogi dojazdowej - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?105-Szeroko%C5%9B%C4%87-drogi-dojazdowej - trochę informacji na początek.

MateuszMateusz
19-10-2011, 23:09
Tak naprawdę nic nie dały mi te informacje z tego wątku, nie ma nic konkretnego... :(

temi5
20-10-2011, 04:03
Z tego co piszesz wniaskuje, ze dzialki 1 i 2 maja roznych wlascicieli. Jesli tak jest to uwazaj. Dzialka nr 2, ktora jestes zainteresowany nie ma dostepu do drogi publicznej, wiec sprawdz czy jest ona w ogole budowlana. Mozesz wystapic do gminy o wydanie warunkow zabudowy, nie musisz byc wlascicielem zeby to otrzymac. Jesli dzialka nr 2 jest polozona w terenach budowlanych to dostaniesz zezwolenie na budowe pod warunkiem, ze bedziesz mial zapewniony dojazd do niej. Masz trzy sposoby, zeby to zrobic.
1. Ustanowienie sluzebnosci gruntowej. Zawierasz akt notarialny z wlascicielem dzialki nr 1, w ktorym okresla sie rodzaj sluzebnosci. Na podstawie takiego aktu, sluzebnosc gruntowa zostaje ujawniona w ksiedze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomosci.
2. Podzial dzialki nr 1 i wydzielenie z niej dorogi dojazdowej do dzialki nr 2. Po takim podziale zawierasz z wlascicielem dzialki nr 1 akt notarialny i odkupujesz od niego wydzielona dzialke.
3. Podzial dzialki nr 1 i wydzielenie z niej drogi dojazdowej. Jesli z tej wydzielonej czesci chce korzystac rowniez wlasciciel dzialki nr 1 odkupujesz od niego udzial w dzialce w wysokosci 1/2.
Z w/w polecam Ci rozwiazanie 2, rozwiazanie 3 tez nie jest zle, odradzam rozwiazanie 1. Na gruntach ze sluzebnoscia gruntowa czesto powstaja spory. Odnosnie szerokosci drogi dojazdowej hmmmm .... o tym decydowac moga rozne przepisy, np zapis w planie zagospodarowania przestrzennego danej gminy. Przewaznie jest to 5m szerokosci lub wiecej.
Jak cos to pytaj dalej.

Elfir
20-10-2011, 16:05
1. wpis do księgi wieczystej nieruchomości na której jest przejazd
2. odkupienie od sąsiada paska przejazdu

nini
20-10-2011, 16:14
Witam, ja mam działkę nr 1 (od drogi publicznej) i w akcie notarialnym mam zapis o "nieodpłatnej ustanowionej na czas nieokreślony służebności przejazdu i przechodu pasem szerokości 3m na rzecz każdoczesnego właściciela działki nr..." , czyli działki nr 2, która znajduje się za moją. Taki sam wpis mam w księdze wieczystej gruntu.

beton44
20-10-2011, 17:20
ale oprócz zapisu masz też na wypadek gorszego humoru i nagłego znielubienia sąsiada:
http://bi.gazeta.pl/im/3/6786/z6786203X.jpg

tak że należy się poważnie zastanowić nad kupnem działki z dojazdem przez inną
/może się to czasami skończyć - nerwami :stirthepot:

nini
20-10-2011, 17:28
Pewnie, że mogą być sytuacje problemowe (np. ktoś przyjechał do sąsiada "na chwilkę" i zostawił samochód na drodze) poza tym pozostaje kwestia kosztów utrzymania dojazdu (utwardzenie, odśnieżanie), więc jeżeli tylko jest wybór to lepiej mieć działkę bez tego typu zapisów i ze swoim własnym dojazdem. Niestety czasami jest to kwestia ceny działki...

MateuszMateusz
20-10-2011, 17:45
Witam, ja mam działkę nr 1 (od drogi publicznej) i w akcie notarialnym mam zapis o "nieodpłatnej ustanowionej na czas nieokreślony służebności przejazdu i przechodu pasem szerokości 3m na rzecz każdoczesnego właściciela działki nr..." , czyli działki nr 2, która znajduje się za moją. Taki sam wpis mam w księdze wieczystej gruntu.
nini, i dostali bez problemu pozwolenie na budowe ludzie z działki numer 2? I czy przeprowadzili media tą drogą 3 metrową? bo osobiscie obawiam sie tego, ze majac taki zapis jak napisałeś to i tak pozniej moze wyskoczyc problem i powiedza ze OK, może Pan sobie przechodzic przejezdzac itp. ale tamtedy nie puscimy mediow... bo musi byc np.5 metrów, a ma Pan 3.

nini
20-10-2011, 17:57
U nas było tak, że na tej drugiej działce już stał dom (od wielu lat), a to my budujemy nowy, więc problemu z mediami nie było.

nini
20-10-2011, 17:58
PS. napisałam, bo jestem kobietą :)

nini
20-10-2011, 18:11
Tak sobie myślę, że dojazd nie jest tożsamy z doprowadzeniem mediów, więc pewnie i tak trzeba mieć osobną zgodę sąsiada na przekopanie działki. My potrzebowaliśmy takiej zgody przy doprowadzeniu prądu, ale to już po wydaniu pozwolenia na budowę.

TOMI1975
21-10-2011, 08:27
Zakupiłem działkę z dojazdem po służebnościach. Droga ma w sumie 6m, w czym 3 sa wydzielone z mojej działki. Każdy właściciel ma wpisaną służebność bezwarunkową i dla każdoczesnego właściciela innych działek, dotyczy ona zarówno dojazdu jak i poprowadzenia mediów, robót wykończeniowych nawierzchni, itp. - wszystko jest bardzo precyzyjnie wypisane w księgach wieczystych każdej z działek. Co do problemu blokowania dojazdu po służebnościach przez "złego" sąsiada to bujda - jest to działanie niezgodne z prawem i spokojnie można w takich sytuacjach wzywac policję, aczkolwiek nie sądzę, żeby w ogóle była taka konieczność. Mam na myśli oczywiście sytuację gdy służebności sa uregulowane w księgach. Nie demonizowałbym tak tych służebności zwłaszcza, że wiele działek "wchodzących" na rynek ma kwestię służebności juz uregulowana podczas robienia podziału - trzeba tylko sprawdzic księgi wieczyste.
Szerokość drogi jest ustalana na podstawie zapisow MPZP - część dotycząca zasad podziału/scalenia gruntów, szerokość jest zależna od kategorii drogi. Jak jest ustalana szerokość kiedy nie ma MPZP? Sądzę że, jest po prostu jakiś normatyw drogowy obowiązujący przy wydawaniu WZiZT, może jakiś geodeta się wypowie lub drogowiec?

nini
21-10-2011, 09:10
Co do problemu blokowania dojazdu po służebnościach przez "złego" sąsiada to bujda - jest to działanie niezgodne z prawem i spokojnie można w takich sytuacjach wzywac policję
Nie napisałam, że zły sąsiad celowo blokuje przejazd, tylko że czasami może się zdarzyć, że ktoś do niego przyjedzie i zostawi na drodze. Oczywiście zawsze można spokojnie zwrócić uwagę, ale nie zmienia to faktu, że lepiej mieć swój własny dojazd. PS. ja też mam służebność przejazdu przebiegającą przez moją działkę.

TOMI1975
21-10-2011, 10:01
Nie napisałam, że zły sąsiad celowo blokuje przejazd, tylko że czasami może się zdarzyć, że ktoś do niego przyjedzie i zostawi na drodze. Oczywiście zawsze można spokojnie zwrócić uwagę, ale nie zmienia to faktu, że lepiej mieć swój własny dojazd. PS. ja też mam służebność przejazdu przebiegającą przez moją działkę.

Hej, nie twierdzę, że napisałaś, odnosilem się raczej do takich obaw wyrażonych gdzieś we wcześniejszych postach, to raczej taka uwaga ogólna.

kokos0
22-10-2011, 16:54
Ja też mam taką działkę na którą udzieliłem służebność z wpisem do księgi wieczystej na szerokość 3 metrów. Moje pytanie jest takie że w planach jest budowa drogi dojazdowej od drugiej strony to jest od strony sąsiada, jak już będzie wybudowana ta droga to służebność wygasa?

nini
23-10-2011, 10:47
Sama nie wygaśnie, będziesz musiał uregulować to notarialnie.

beton44
23-10-2011, 15:27
o ile sąsiad będzie chętny na uregulowanie polubowne.....

w przypadku niechętności - sąd.... czyli czas i koszty....

charisma
23-10-2011, 16:07
Wszystko należy utslić notarialnie - jest to koszt 800PLN dla służebności przejazdu i przechodu, nie wiem ile ta suma wzrośnie dla opcji z poprowadzeniem mediów. Nie decydowałabym sie na kupno działki jesli nie masz służebności jeszcze ustalonej, bo potem jak będą z nią jakieś problemy to nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Jednym z wymaganych dokumentów jest pismo z Gminy/Urzędu Miasta o warunkach dojazdu na działkę - bez notarialnie uregulowanego sposobu dojazdu pisma nie otrzymasz, a tym samym pozwolenia.