PDA

Zobacz pełną wersję : projekt ALOES 2A pracownia HORYZONT



marcelix
21-10-2011, 10:06
Witam serdecznie.
Jest to mój pierwszy post na forum(czytam regularnie)

Zamierzamy budować dom http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/aloes_ii/0/518
systemem gospodarczym

- instalacja okien z pakietem 3 szybowym w większości fixy (drzwi tarasowe przesuwne)
- zmniejszenie okien od frontu (północ)
- rezygnacja z kominka zewnętrznego (brak komina)
- instalacja rekuperacji
- ogrzewanie podłogowe w całym domu opalane ekogroszkiem/peletem
- zmniejszenie tarasu
- rozprowadzenie ogrzewania z kominka
- styropian 15cm

Rekuperację, elektrykę, lan, alarm, automatykę, rozprowadzenie kominka, roboty wykończeniowe mogę zrobić we własnym zakresie.
Hydraulik w rodzinie. Koparka w rodzinie.

Czy ktoś już budował ten dom? Czy macie może jakieś sugestie? jakie koszty poszczególnych etapów?

Za wszelkie informacje i porady będę bardzo wdzięczny.

oresund
21-10-2011, 10:18
- z garażu do kuchni kilometr i wyjście z garażu bramą garażową
(choć plus taki że nie wszyscy chcą mieć spaliny silnikowe w salonie)
- głupie to obniżenie centralnego pomieszczenia skoro jest ono wysokie na ok 5m
- w którym pomieszczeniu dasz kocioł i skład opału?
- nie wiem jaki masz układ miejscowy, ale czy kuchnia będzie miała wgląd na strefę wejściową działki czy rozwiążesz to kamerą?
- ogólnie koszty będą spore: wiele dużych okien, ogromny dach, dużo słupów i długich podciągów,
- podejrzewam ze w projekcie konstrukcja dachu ma sporo belek stalowych

marcelix
21-10-2011, 10:41
Z garażu jest przejście przez kotłownię.
Centralne pomieszczenie jest pod sam dach z oknami dachowymi. Z tego podwyższenia mam zamiar pobierać powietrze z reku.
Kocioł tak jak na schemacie. Opał w kotłowi i garażu.
Z kuchni nie mam wglądu na wejście. Planowałem zainstalować 5 kamer zewnętrznych (pracuję w firmie zajmującej się tym)

Zdaję sobie sprawę z kosztów związanych z oknami i dachem tylko jeszcze nie wiem jak bardzo :)
Teoretycznie duże okna fix zwrócone na południe powinny mieć dodatni bilans energetyczny

Elfir
21-10-2011, 12:18
a po co wam z kuchni wgląd na wejście?
Ja w kuchni bywam może z 1,5 godziny dziennie. Więcej czasu przebywam w pokoju dziennym.

Rozumiem ta ideę dawniej, kiedy Pani domu skubała godzinami kurczaka, robiła tysiące zapraw i w ogóle kuchnia była jej żywiołem, a salon otwierano tylko na przyjęcie gości.

Ale faktem jest, że funkcjonalnie projekt jest do bani.
Latanie między kanapą z zakupami do kuchni i ze śmieciami do śmietnika? I jeszcze po drodze stopnie, by się wywalić z siatami?
Bezsensowne korytarzyki bez żadnej funkcji?
Przerost formy nad treścią.

Elfir
21-10-2011, 14:48
Fakt :)

Zastanawia mnie czym kierował się architekt projektując cos takiego?

marcelix
21-10-2011, 16:27
Stopnie od początku odrzuciliśmy jako nie praktyczne i nie potrzebne skomplikowanie fundamentów i ogrzewania. IMHO projekt jest genialny jeśli chodzi o rozmieszczenie. Przy tej wielkości salonu nie ma problemu z przeciskaniem się do kuchni, zmieści się ława, kanapa i fotele bez problemu. Mieszkałem w dwóch domach i bloku. Miałem raz podobne rozwiązanie bardzo mi się to podobało. Część nocną planujemy rozdzielić ażurowymi pułkami na książki (od strzałki do strzałki). Okno przedsionka też będzie zmniejszone, co da miejsce na sporą szafę + miejsce na buty i do oparcia 4liter przy ich nakładaniu

marcelix
27-10-2011, 11:20
Czy jest ktoś w stanie podać szacunkowy koszt wykonania dachu?
Zmieniony pewnie zostanie kąt połaci na 22 st. Pokrycie ceramiczne.

Wszelkie porady mile widziane.

pozdrawiam.

marcelix
19-01-2012, 20:17
Nadal jestem zainteresowany projektem, choć co raz więcej zmian. Czy ktoś jest w stanie oszacować koszt do stanu zamkniętego przy systemie gospodarczym z dużym wkładem własnym?

pozdrawiam.