PDA

Zobacz pełną wersję : projekt indywidualny - energooszczędny?



cronin
21-10-2011, 16:10
https://lh3.googleusercontent.com/-SFG4fzSLPOw/TqGHJZ0wISI/AAAAAAAABhU/lIloNex7MMc/s640/szkic%252520projektu_01.jpg
Proszę oceńcie, doradźcie czy ten projekt może być energooszczędny. To oczywiście mój szkic, do architekta pójdzie jak już obmyślę wszystko. Założenia:
1/ działka 16 m szerokości, wjazd od strony północnej (zaznaczone), długa na 40 m
2/ dom parterowy, długi tramwaj, żadnych zawijasów, chcemy sami murować więc musi być prosty i łatwy
3/ rozkład pomieszczeń jak widać, bawialnia nr 2 jest opcją przyszłościową jak dzieci podrosną i będą chciały oddzielne pokoje, na razie spać będą razem
4/ gazobeton 24 cm + styropian 20 na ściany zewn. , ściany wewn. silikaty albo też gazobeton zobaczymy
5/ dach: płaski lub dwuspadowy z wiązarów
6/ ogrzewanie piec gazowy kondensacyjny, podłogówka, wentylacja mechaniczna z reku, nie ma kominka - oszczędzamy na kominach :)
7/ ocieplenie fundamentów - od wewnątrz też?? czy wystarczy od zewnątrz?
8/ okna częściowo fixy, gdzie się da, w kotłowni, łazienkach, garderobie - małe
Problem widzę głównie w długości i w ilości okien zwłaszcza że od strony płd-wsch (sypialnia, bawialnia) jest płot (blacha bleee) i wysokie świerki u sąsiada więc raczej ciemno.
Oczywiście lepszy byłby dom piętrowy ale takiego sami nie postawimy, chodzi o kasę i lęk wysokości :) Ocieplenie tez łatwiej zrobić samemu na parterówce.
Jak myślicie ?

orko
21-10-2011, 18:20
Może będzie energooszczędny a może nie będzie. Zależy jak wyjdzie. Ja bym jednak z kominka nie rezygnował. Fixy to też nie najlepszy pomysł.

slawek9000
21-10-2011, 18:47
fixy to akurat nie najgorsza sprawa, natomiast
1. U nas na wsi jest taka świetlica wiejska, ma podobne wymiary z zewnątrz, raczej średnio wygląda więc w konkursie na najładniejszy dom w gminie raczej nie zdobędziecie wyróżnienia
2. chcecie oszczędzać a robicie dwie (!!!) bawialnie? A może zróbcie jeszcze gabinet, bibliotekę i salon bilardowy, to więcej zaoszczędzicie.
3. Wejście do kibla na przestrzał z salonu. Niby dobra architektura to jest taka, żeby człowiek mógł szybko trafić do kibla, ale tu chyba jest to zbyt oczywiste.

cronin
21-10-2011, 20:51
Z kominka rezygnujemy bo nie mamy czasu się w to bawić, dojścia do taniego drewna też nie mamy, zamiast wydawać ze 20 tys. na komin, kominek, obudowę i robociznę wolę włożyć to w ocieplenie. Jak się nie sprawdzi to mogę zamontować kozę za parę lat jak mi dzieci trochę podrosną. Fixy to kompromis są od strony południowej i poł.-zach. więc mają doświetlać i dogrzewać, i tak mają lepsze współczynniki niż normalne okna.
W konkursie na najładniejszy dom we wsi nie startujemy, ma podobać się nam a reszta nas nie interesuje, napewno wiejskiej świetlicy nie będzie przypominał.
Dwóch bawialni wcale nie robię jest jedna sypialnia dla 2 dzieci i bawialnia dla nich, jak trochę podrosną zrobię im 2 osobne pokoje 12 m pokoje a z sypialni zostanie gościnny, gabinet jest wydzielony w części salonu. Łącznie 150-160 m dla 4-5 osób to raczej nie rozpusta.
Łazienki i kotłownia są od północnej strony domu (najzimniejszej) i jak najbliżej bramy ze względu na jak najkrótszą i najprostszą drogę dociągnięcia mediów.

slawek9000
21-10-2011, 21:47
nie no rozpusty nie ma, 10m na sypialnię standard blokowy. Tylko nie rozumiem pojęcia "bawialnia", czy masz służbę że będzie się zajmować dziećmi? po mojemu, trzeba mieć duży salon z widokiem na wszystko i ty sobie sączysz łyskacza, a dzieciaki się bawią gdzieś w kącie i masz na nich baczenie, a jak się znudzą przyjdą do ciebie poprzeszkadzać. Będziesz siedzieć w tej bawialni z dziećmi, a obiadek sam się ugotuje?
Tak zupełnie serio, jak chcesz mieć parterowy dom i do tego planujesz duży udział pracy własnej, a jeszcze jeśli masz jaja i nie boisz się negatywnej oceny środowiska, zbuduj sobie dom ze słomy i gliny. Zalety masz takie:
- dom jest w miarę ciepły, ekologiczny, klimatyczny
- stan surowy w domu ze słomy i gliny to 80% stanu deweloperskiego
- bardzo łatwo o wszelkie przebudowy
- trwałość domu jest wbrew pozorom bardzo wysoka (ponad 200 lat) , słoma bez dostępu powietrza nie gnije a glina się nie starzeje- ma już kilkadziesiąt tysięcy lat
- dom z gliny i słomy to zupełnie inna filozofia życia i budowania, a Ty wydajesz się dobra dla takiej filozofii.

Jak chcesz znam architekta co trochę projektuje w glinie i słomie odezwij się na PW to dostaniesz kontakt.

BTW kominek - mój kosztował tak:
- system kominowy jakieś 1,5
- cegła +murowanie koło 2
- wkład 3,5
- obudowa promocja z LM 1,2
- robocizna i rozne pierdoły ze 2,5-3,5
czyli coś koło 12tysi do tego 1,5 za DGP ale to nieobowiązkowe.
kominek magiczna rzecz to jedyny powód dla którego dom buduję a nie mieszkam w centrum miasta

cronin
21-10-2011, 22:05
Bawialnia czyli pokój dla dzieci do zabawy, po to aby mi się zabawki nie walały w hurtowej ilości po salonie, ale przy salonie i kuchni żebym miała na nie oko.
Nie jestem aż tak odważna żeby budować dom z gliny w zabudowie miejskiej :) gdybym miała olbrzymią działkę w "dziczy" nie wykluczałabym.
Kominki nie są moją pasją , jak chcę mieć klimat w pokoju zapalam świece.

Elfir
21-10-2011, 22:35
cronin - jakie planujesz ogrzewanie?

Dlaczego dzieci muszą mieć wspólny pokój?

slawek9000
21-10-2011, 23:00
ej proszę Cię, czy mogą komuś przeszkadzać zabawki dzieci w salonie ?????????????

cronin
22-10-2011, 00:13
Ogrzewanie piec gazowy kondensacyjny i podłogówka, nie wiem tylko czy mieszać do tego grzejniki - nie lubię kombinacji są usterkowe.
Dzieci mają mieć na początku wspólny pokój bo są małe (3 i 1,5) , śpią niespokojnie w nocy i nie rozdwoję się żeby być w dwóch pokojach. Jak podrosną 8-10 lat może wcześniej to je rozdzielę i każda będzie miała swój 12 m pokoik.
A zabawki w salonie mam teraz w dużej ilości i mi akurat przeszkadzają, a dzieci też nie są szczęśliwe że muszą złożyć np puzzle czy kolejkę żeby wyjąć domek, w bawialni mogłyby je mieć rozłożone na dłużej i nie przeszkadzałyby. Slalom po dywanie między kredkami i klockami też mi nie odpowiada. Ja akurat jestem za jasnym przeznaczeniem pokoi: salon to salon (jeśli miś na fotelu to jeden :) ) , sypialnia to sypialnia, pokój do zabaw itd Oczywiście jestem też realistką i zdaję sobie sprawę że część zabawek będzie w salonie ale nie wszystkie.

Elfir
22-10-2011, 01:26
Ja mam dla ciebie coś takiego:
http://img641.imageshack.us/img641/6030/domcronin.jpg


Wiatrołap z dużą szafą. Zaraz za wiatrołapem wnęka na szafę z odkurzaczem i wiadrami.
Kompaktowa kuchnia ze sporą spiżarką i miejscem na SBS. (Z zmywarka, P piekarnik)
Można ściankę między jadalnią a kuchnią zrobić na wysokości 1,2 m, jeśli lubisz otwarte kuchnie.
Pokoje dzieci - na razie sypialnia i bawialnia połączona z salonem, a w przyszłości bawialnię (gdy wyrosną z zabawek) można przerobić na drugą sypialnię. Oba pokoje mają identyczną powierzchnię, by nie było kłótni. Pow. ok 11,5 m2
A pomiędzy pokojami łazienka gościnno-dziecięca.
Po drugiej stronie od wejścia sypialnia z garderobą i łazienką. W łazience przejście do pralni i kotłowni.

Buforem są: kotłownia, pralnia i garderoba. Łazienki potrzebują wysokiej temp., wiec na bufor się nie nadają.

W sypialni zróbcie okno na wys 1,5 m ale szerokie - by goście idący do drzwi wam do pokoju nie zaglądali.

Korytarz doświetl świetlikami sufitowymi.

Rysunek jest zwymiarowany w CAD i jak chcesz mogę ci go dać:
- ściana nośna silikat 18 + 20 cm styropianu
- ściany działowe 12 i 8 cm (grubsze między pokojami a korytarzem czy łazienką, by nie przenosiły się odgłosy)

Polecam dach pochyły a nie płaski, ale o małym kącie nachylenia (ok 25 stopni)


PS - pogadaj z sąsiadem by ściął wierzchołki świerków. Przynajmniej latem będziesz miała światło.

cronin
22-10-2011, 08:51
Elfir bardzo dziękuję, (czy ty nie sypiasz po nocach? :) ) to oczywiście wygląda dużo ciekawiej, ale my potrzebujemy w przyszłości jeszcze jednej sypialni - dla babci, czyli 4 sypialnie i gabinet wydzielony z części salonu. Poza tym zapomniałam napisać że chcielibyśmy zrobić wysokie pomieszczenia tak na 3 m, to zrekompensuje trochę niewielki metraż, no i okna rzeczywiście wysokie żeby jak najbardziej doświetlić. Z dachem się zgadzam 20-25 stp. wiązary więc strop drewniany co mi odpowiada bo nadbudowy nie planuję.
W twoim układzie nasza sypialnia jest pomieszczeniem przechodnim do nazwijmy to pomieszczeń gospodarczych, wolałabym tego uniknąć. Taka duża łazienka oczywiście wygląda fajnie ale nam jest niepotrzebna , wystarczy prysznic , umywalka, sedes. Pralnia też lepiej żeby była ogólniedostępna (tzn z głównej łazienki), żeby każdy mógł zanosić do niej swoje brudy.
Kuchnia fajna, zdecydowanie zamknięta bo otwartą mam w tej chwili i nie leży mi, poza tym myślałam żeby tą ścianę między kuchnią a jadalnią zrobić ceglaną, żeby nagrzewała się od słońca.
Innymi słowy muszę jeszcze popracować nad rozkładem.

R&K
23-10-2011, 11:53
pozwolę sobie wrzucić 3 grosze od siebie

projekt Elfir bardzo fajny - jak rozumiem wejście do domu ze strony zachodnio-północnej ? jeśli tak to
1. okna
a) w pralni zrezygnował bym z okna
b) kuchnia, sypialnia i salon FIXY
c) od południa w salonie wstawił bym duże drzwi 2x2 lub 4x otwierane na boki bez słupka + dołożyłbym jedno okno - wcześniej musielibyście rozplanować salon by zadecydować gdzie ...
d) od strony poludniowo-wchodaniej w 2 łazienkach FIXy w pokojach wedle potrzeby

przy takim domu możecie liczyć na ok 40-50 kWh/m2/rok , dobrze ocieplić dom - dał bym 25cm stropianu, lekki strop, zrobić dach 2 spadowy w którym pociągniecie WM i inne instalacje , ocieplić dobrze wełną , ogrzewanie jeśli gazowe podłogowe to rzućcie okiem na dziennik Piczmana on ma bufor na ciepłą wodę

dużo czytać i konsultować z innymi co już wybudowali i do przodu ....

ja kominów też nie buduję - zawsze jakby coś nie wyszło - choć tego nie przewiduję - rurę można od kozy przez ścianę na zewnątrz wyrzucić ...

Powodzenia!

Konrad

cronin
23-10-2011, 17:48
Właśnie na takie 3 grosze liczę :) tak wejście jest od poł. zach.
Zgadzam się że projekt Elfir jest fajny tylko nie do końca dla nas, spróbuję zrobić mixa :)
Co do okien nie odważę się zrobić wszystkich fixów, zwłaszcza w pomieszczeniach mokrych, będą małe ale otwieralne, natomiast w salonie jak najbardziej tak
Co do kozy mam takie samo zdanie - jest w planach awaryjnych.
Najbardziej martwi mnie długość domu i to że jest on relatywnie niski (mimo że chcę wysokich pomieszczeń) a działka jest zabudowana z wszystkich stron poza południową, czyli dobrze naświetlony mam tylko salon.

R&K
23-10-2011, 20:29
z fixami to musisz sama zadecydować - ja u siebie daje sporo fixów również w łazience - w końcu będzie wentylacja mechaniczna!!!?? prawda? tylko kwestja odpowiedniego zaprojektowania nawiewu i wyciągu dla poszczególnych pomieszczeń

czekamy wiec na nowsza wersje projektu

cronin
24-10-2011, 09:25
Ja się nie boję że wentylacja nie da rady tylko że np reku się zepsuje i będę czekała kilka dni na naprawę (bo tradycyjnie trafi mi sie to w święta albo na części trzeba będzie poczekać - znana złośliwość rzeczy martwych :) ), więc wolę w mokrych pomieszczeniach miec otwierane.

Lobo_M
30-10-2011, 08:59
Dzieci mają mieć na początku wspólny pokój bo są małe (3 i 1,5) , śpią niespokojnie w nocy i nie rozdwoję się żeby być w dwóch pokojach. Jak podrosną 8-10 lat może wcześniej to je rozdzielę i każda będzie miała swój 12 m pokoik.
A może śpia niespokojnie bo śpia razem, nasz mały od momentu gdy przestał spać z nami spia "jak zabity" zero wstawania w nocy.

Lobo_M
30-10-2011, 09:01
Poza tym zapomniałam napisać że chcielibyśmy zrobić wysokie pomieszczenia tak na 3 m, to zrekompensuje trochę niewielki metraż, no i okna rzeczywiście wysokie żeby jak najbardziej doświetlić.
ja mam dom 152 m2 i nie nazywam to małym metrażem, a 3m wysokości pomieszczenia to się kłóci z domem energooszczędnym, dla mnie nie ma to uzasadnienia, mieszkałem kiedys w kamienicy i nie tęsknię za wysokimi pomieszczeniami 2,75 jakie mam teraz to max moim zdaniem.

Lobo_M
30-10-2011, 09:06
Co do okien nie odważę się zrobić wszystkich fixów, zwłaszcza w pomieszczeniach mokrych, będą małe ale otwieralne, natomiast w salonie jak najbardziej tak
Co do kozy mam takie samo zdanie - jest w planach awaryjnych.
Najbardziej martwi mnie długość domu i to że jest on relatywnie niski (mimo że chcę wysokich pomieszczeń) a działka jest zabudowana z wszystkich stron poza południową, czyli dobrze naświetlony mam tylko salon.
Do odważnych świat należy, u mnie jedna łazienka jest w śrdoku domu - nie ma okna, druga ma fixa, p. gospodarze pełni funkcję prani i suszarni okno fix, ani razu nie było sytuacji żeby brakowało otwarcia okna, po to jest WM. Działa!

jajmar
30-10-2011, 16:24
Za małe te pomieszczenia w pokoju 10m2 nie zrobisz sypialni dla 2 osób , no łóżko pietrowe pewnie ząłtwi problem ale chyba nie dla takich małych dzieci. Ogólnie bardzo ciasno w pomieszczeniach i potężny korytarz. Popracuj nad tym bo szkoda tej powierzchni. Co do wyskości 3 metry trochę duzo przy energooszcednym domu- było juz o tym.

cronin
31-10-2011, 09:54
Mówiąc o małym metrażu miałam na myśli właśnie pokoje a nie całość :) Ja lubię wysokie pomieszczenia a ze względu na małe nasłonecznienie wysokie okna miały doświetlać pokoje. Do zastanowienia. Rozkład trochę zmieniam, pokoje dziecięce będą miały po 12 m, taki pokój mamy teraz i na dwa łóżeczka to wystarczy, zabawki w drugim. Jednak największym problemem jest że będzie mało słońca w pokojach, wąska działka i wysoka zabudowa (domy piętrowe, dwupiętrowe naokoło), więc po pierwsze to się nie bardzo komponuje a po drugie sąsiedzi mnie zacieniają. Tyle że mi się ta parterówka bardzo podoba więc się upieram. Jak oczyszczę działkę to wymierzę sobie gdzie stałby dom i jak by operowało słońce. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny i kolorystykę to byłoby coś w tym stylu tyle że bez tego portyku
https://lh6.googleusercontent.com/-YW618Nb6H8A/Tq5vdUR-enI/AAAAAAAABiU/-g15Ksnx8AY/s128/Mielec%252520dworek_Suchorzewskich_.jpg
Jak tylko przerobię wnętrza to dokleję.

Lobo_M
31-10-2011, 11:07
Rozumiem że robicie projest indywidualny? Parterówka ze względu na koszty, bo planujecie budowac sami? Dobrze pamietam? Czy porojekt indywidualny nie gryzie się z oszczednościami, wiecie ile taki projekt kosztuje?

cronin
31-10-2011, 11:30
Tak planujemy sami stąd parterówka. Kupno gotowego projektu i adaptacja też będzie kosztowała ok. 4 tys., więc indywidualny nie wyniesie aż tyle więcej żeby się nie opłacało a będzie dopasowany do trudnej działki. Gotowych parterowych na moją działkę nie ma, a piętrowy awaryjnie mam wybrany. Robocizna za stan SSo (bez dachu) to jakieś 30-40 tys..

jajmar
31-10-2011, 14:48
Robocizna za stan SSo (bez dachu) to jakieś 30-40 tys..

Aż tyle ? Sporo, w 20 tyś powinna sie zmieścić. Przecież b ez dachu to masz tylko fundament i ściany + wieniec.

Lobo_M
01-11-2011, 19:57
To ile twoim zdaniem wyniesie cię projekt indywidualny? dowiadywałaś się? ja za sso bez dachu zaplacilem 24tys