PDA

Zobacz pełną wersję : drzewo i inne rośliny za Pn-Wsch ścianą



Freno
22-10-2011, 17:28
Szukam pomysłu na obsadzenie fragmentu działki pomiędzy ogrodzeniem i "ślepą" ścianą północno-wschodnią.
Ponieważ duża pusta ściana straszy myślę o posadzeniu 2-3 średnio-wysokich drzew (do 8 m), które pięknie "namalują się" na tej ścianie.

Proszę doradźcie jakie drzewo zniesie cień i ziemię piaszczysto-gliniastą. Korona o strzelistym pokoroju.
Podoba mi się jałowiec skalny i pospolity, ale ten lubi słoneczko.

Chciałbym, żeby drzewko szybko rosło :)

Czy da sobie radę świerk pospolity? albo drab pospolity?
Dąb szypułkowy? czy zawsze wygląda tak cudownie ja na tej fotce: http://blog.giardino.waw.pl/wp-content/uploads/2011/04/D%C4%85b-szypu%C5%82kowy-Quercus-robur-Fastigiata-232x300.jpg

Co jeszcze mogę posadzić w sąsiedztwie takich drzew?

Czy ktoś może doradzić? Z góry dziękuję :)

magnolia
24-10-2011, 08:37
grab tak, świerk jeśli jest tam ciemno nie będzie ładny. Dąb- raczej nie polecam- to ogromne drzewa,często chorują na mączniaka co nie jest ładne, ich liscie trudno gniją. Z grabów bardzo ładne i dobre na szpaler są jego odmiany- Fastigiata, Columnaris- możesz je prowadzić z korona od dołu, lub podkrzesane ponad metr żeby było wygodniej chodzić wokół nich.
Jeszcze może brzoża pożyteczna Doorenbos, choina kanadyjska jeśli nie jest tam bardzo sucho.
Jak podoba Ci się jałowiec, to być może odpowiadałby Ci tez cis- któraś z jego odmian kolumnowych- np , Hicksi, Hilli, Wojtek, Oliwka.

magnolia
24-10-2011, 08:42
Co do kompletu dosadzić?- to zalezy co wybierzesz. Możesz tylko zdaranić= czyli posadzic rosliny które stworzą dywan u nóg tych wyższych- np bluszcz jako okrywowa, runiankę japońską ( jesli nie jest tam bardzo sucho), barwinek pospolity, irgę dammera niską, płożacą odmianę , Tawulec pogiety Cripsa, Gajowiec żółty, konwalie, hosty

Elfir
24-10-2011, 12:17
poza tym buki

Freno
28-12-2011, 15:48
Och nie! to nie możliwe, że Wasze odpowiedzi pozostały bez komentarza! Jak to? Dlaczego?

magnolia, Elfir, orgomnie Wam dziękuję.... i przepraszam za zwłokę.

Od razu zdecydowałam się na podpowiedź magnolii i posadzę 3 graby Fastigiata. Myślę o odstępie ok. 1,5m między drzewami. Tak ,żeby w przyszłości korony mogły się zrosnąć. A może to za ciasno?

Wokół drzew spróbuję stworzyć kobierzec z konwalii i coś roślin darniowych.

Dziękuję! na pewno jeszcze do Was wrócę :) Póki co życzę pięknych ogrodów w 2012!