PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła do domu 215 m2



jacekgrz
22-10-2011, 20:17
Witam serdecznie,

buduje dom według projektu studia Archipelag: http://www.archipelag.pl/projekty-domow/teo/rzuty.html
Jako iż chciałbym wykonać całość w miarę ekologicznie i wygodnie (zero brudzenia się z opałem i minimum obsługi), myślę nad ogrzewaniem domu oraz wody "do mycia" za pomocą pompy ciepła.

Dodatkowo zastanawiam się nad wykonaniem instalacji solarnej, tylko nie wiem, czy będzie to miało ekonomiczny sens - czy wystarczy sama pompa ciepła.
Dom według projektu będzie mieć 215m2 powierzchni użytkowej, domyślam się, że będzie potrzebne urządzenie o dość wysokiej mocy. Duża moc musi mieć dobrej jakości markowe podzespoły w urządzeniu.
Co Państwo polecicie, zależy mi na opiniach instalatorów oraz użytkowników.

Dziękuję,

Jacek

dargoth
22-10-2011, 21:51
Odpowiadam z perspektywy człowieka, który wgryza się w temat, by zainstalować na wiosnę pompę ciepła we własnym dość dużym domu.
Po pierwsze, Pompa ciepła przygotuje CWU po niskich kosztach, więc dodatkowa inwestycja w solary raczej nigdy się nie zwróci i nie będzie miała żadnego wpływu na wygodę i komfort.
Po drugie nie jest powiedziane, że będziesz potrzebował urządzenia o wysokiej mocy. Wszystko zależy od tego jak ocieplisz dom i czy zastosujesz WM z odzyskiem ciepła. Przełoży się to na zapotrzebowanie na ciepło Twojego budynku. Doradził bym zrobienie dość dokładnych obliczeń. Ważnym wynikiem będzie szczytowe zapotrzebowanie na ciepło dla maksymalnych ujemnych temperatur typowych dla strefy w której realizujesz inwestycje. Wynik ten powie Ci jaka moc urządzenia będzie wystarczająca, by zrównoważyć straty ciepła przy tak niskich temperaturach na zewnątrz. Możesz do tego dodać jeszcze zapas mocy na przygotowanie CWU i będziesz mógł dobrać urządzenie w tzw. punkt. Są też opinie, że urządzenie powinno się niedowymiarować, bo ekstremalne temperatury panują tylko kilka dni w roku i nasz portfel niewiele ucierpi, jeśli wtedy trochę dogrzejemy grzałką, za to w pozostałym okresie praca urządzenia powinna być ekonomiczniejsza.
Nie tylko "duża moc" powinna mieć dobre podzespoły w urządzeniu. Takie podzespoły znajdziesz zarówno u światowych potentatów w produkcji tych urządzeń jak i u polskich producentów.

sledz98
23-10-2011, 13:01
Potwierdzam to co napisał przedmówca. Najpierw dobrze policzyć, potem myśleć o marce. Moja przyjaciółka będzie kupowała PC na pewno polskiej produkcji (Ecopol). Ja mam pompe produkcji szwedzkiej i jestem bardzo zadowolony nie tylko ze sprzetu, ale takze z firmy sprzedającej (Thermogolv) jaki i instalującej (p. Kuraszyk).