PDA

Zobacz pełną wersję : Wieniec / ściany mimośrodowo. Zmienić?



grzeniu666
22-10-2011, 22:47
Tak się zastanawiam czy przy fundamencie płytowym (lekkim, 20cm) i murze 18cm warto ze względu na stabilność przesunąć ścianę zewnętrzną nieco "do wewnątrz" budynku (od krawędzi płyty) aby oś ściany wypadała w osi (lub bliżej) żebra zbrojenia (nie wiem czy to dobrze nazywam, chodzi o zbrojenie dodatkowe pod ścianami konstrukcyjnymi, oprócz tego są oczywiście siatki górą i dołem po całości). A może takie przesunięcie jest całkiem bez znaczenia?

Aktualnie przesunięcie osi to jakieś 6cm (strzemiona szer 25cm, mur 18cm, z różnicy połowa + otulina). Parter + piętro silikaty 18cm, strop "pomiędzy" monolit, dach wiązary i blacha.

W książce "Murarstwo" (Kettler) tak pokazują w przykładzie mur na płycie fundamentowej - (to przykład pod większy budynek, i zbrojenie tam to tylko siatki bez dodatków pod ściany, ale i odsunięcie równe ~wysokości płyty).

jajmar
22-10-2011, 23:32
Nie do końca jestem pewny czy rozumiem problem
Ale dlaczego nie przesuwasz zbrojenie pod ścianę , a chcesz suwac ścianę do osi zbrojenia?
Ksiązka pokazuje dobrze zbrojenie wieńca [nie ważne strop/fundament/murłata ] powinno być pod/nad ścianą. Pokrycie osiom to tez półśrodek.

grzeniu666
23-10-2011, 00:59
Nie do końca jestem pewny czy rozumiem problem
Ale dlaczego nie przesuwasz zbrojenie pod ścianę , a chcesz suwac ścianę do osi zbrojenia?
Ksiązka pokazuje dobrze zbrojenie wieńca [nie ważne strop/fundament/murłata ] powinno być pod/nad ścianą. Pokrycie osiom to tez półśrodek.

Kurcze, mogłem w pracy jakiś rysunek machnąć ;) Spodziewam się że "Murarstwo" przedstawia prawidłowe rozwiązania :) Ten przykład może niepotrzebnie podałem bo tam są same siatki bez dodatkowych zbrojeń pod ściany.

Chodzi o to że w projekcie - z tego co widzę tu na FM podobnie jak w większości projektów lekkich płyt pod domki - wylana płyta (beton) od zewnątrz licuje z zewnętrzną stroną muru. Zbrojenie płyty to siatki po całości, plus dodatkowe żebra (strzemiona "prostokątne" na przemian z takimi wąsami, podłużnie fi 12 x4 lub x6), ale jako że cała płyta ma 20cm (tak się spodziewam że dlatego) to te żebra dodatkowe również są dość płaskie (wys 11cm) natomiast szerokie na 25cm (bo jakby robić osiowo pod mur 18cm to byłyby jakieś mikroby 11x16cm) I teraz jak spojrzeć na przekrój, to tak sobie (amatorsko!) myślę, że mur zewnętrzny ustawiony w osi tego dodatkowego zbrojenia (czyli odsunięty te 6cm wgłąb budynku) powodowałby jakoś (?) lepszą stabilność, coś niby ława. Oczywiście mury konstrukcyjne wewnętrzne są centralnie nad żebrami, i myślę czy podobnie nie ustawić zewnętrznych. Przy bardziej popularnych murach i szerokościach, tj. 24-30cm ten mimośród przy identycznych żebrach i murze ustawionym do brzegu płyty sam z siebie byłby mniejszy, no ale ja mam 18cm.

Ale może głupio myślę i taki rozjazd osi przy płycie 20cm nic nie zmienia...? Pozdrawiam!

jajmar
23-10-2011, 09:32
Nadal nie rozumiem dlaczego chcesz jeżdzić ścianą a nie dostosowac zbrojenie do szerkości ściany? Masz juz płytę wylaną?

Co mimośordu to te kilka cm nie spowoduje katastrofy.

grzeniu666
23-10-2011, 11:07
Nadal nie rozumiem dlaczego chcesz jeżdzić ścianą a nie dostosowac zbrojenie do szerkości ściany? Masz juz płytę wylaną?

Co mimośordu to te kilka cm nie spowoduje katastrofy.

Tak tak, płyta wylana :) A ja się zastanawiam gdzie ten negatywny wpływ mimośrodu 6cm się mieści w przestrzeni pomiędzy "katastrofą" a "brakiem-znaczenia", czy to ma jakiś istotny wpływ...

Może lubię dzielić włos na czworo, ale jeśli można jakoś poprawić bez problemu (na drobnym, bo musiałbym kilka wymiarów pokorygować) to mnie kusi ;) Przywieźli mi też jedną siatkę Q335 więcej, to może jak leży to porozłączam pręty i dozbroję obwód gdzieś w dolnych wierszach (podobnie jak wzmocnienia pod otworami okiennymi, na to pręty kupione)...

antech
23-10-2011, 19:02
To przed laniem nie myślał nikt dlaczego jest te 6 cm?
wklej rozkłąd zbrojenia to coś się dowiemy. Jeżeli dla Ciebie te 6 cm nie robi różnicy, to przesuń, jeżeli robi to nie przesuwaj.
Znaczenie to ma żadne w Twoim przypadku bo i tak wieniec ma 25 szerokości , czyli jakbyś nie ustawiał ściany to nie ustawisz jej nad zbrojeniem głównym.
A mimośrodu nie masz, bo ściana będzie na płycie stała, a nie wisiała poza nią, a beton to też materiał który przenosi obciążenia ścinające i ściskane od ciężaru

grzeniu666
23-10-2011, 19:44
Antech, ja jestem tylko dociekliwym amatorem który się (może za dużo?) zastanawia. Wiem że projektanci nie są nieomylni a i poziom precyzji czy dopracowania projektów jak sądzę też jest jakoś ograniczony. Czytam projekty jak potrafię (w fazie opracowywania) ale niektóre przemyślenia nachodzą mnie "po".

6cm robi mi o tyle różnicę że będę musiał pokorygować trochę wymiarów (to potencjalne miejsce na pomyłki) - tylko tyle, ale jeśli nie ma to żadnego znaczenia odpuszczę. Łatwiej dla mnie (bo bez konsekwencji dalej) np. przejechać bruzdownicą pierwszy i/lub drugi wiersz (mogę go dać z bloczka pełnego, mam na placu oba rodzaje) i umieścić w nim pręty w zaprawie i/lub pociągnąć pionową spoinę (jak pod oknami).

Co do definicji mimośrodu się nie upieram, wiadomo o co chodzi.

Skleciłem przekrój (coś widać mam nadzieję) i wklejam rzut z projektu i może rozkład murów:
https://lh4.googleusercontent.com/8_KiI9ifNK108acREGLodKLV_5wfWevZW4OJMSoS6GLKSiOqaT hiMYwQV9BAnqNUa8rHjMh910Z20KVJg05CdEYimXcN3VVnyf_W hJ-PdCztMvFqXtmcijtVCMUSCE7m

https://lh6.googleusercontent.com/bllrH8s0J9jCdkcap5E1nErTCGcOtgjLwlv3ZXX5KO5yUquseJ bBGnw1xJOvAj4iEa8Iga4RxZFqjqWAiqAOdh3KLYRwixNltCuv 5cAjtd0MVqHqtgLUi2-P5dPYWjre

https://lh6.googleusercontent.com/Hma6ChPKu0lMGmOQFFXX86kTcefQk1hFTtbOQu5EsjBwSiye6s TJbRTw9g8E80YA773Sk-EXXFLsBAZGpsdSLeasW3tCcNqXF9KKFz58rRXO7TZdHGoNB9va ubRUB1r-

jajmar
23-10-2011, 20:14
Jeszcze barkuje opisu tego zbrojenia.

Jakie masz oczko siatki na całości czy 100cm ? może inaczej co znaczą te fale co 100cm ?

grzeniu666
23-10-2011, 20:26
siatki górna i dolna Q335 fi 8 #15x15cm, strzemiona P2 fi 6 25x11cm, "wąsy" P1 fi 12 100x11cm, P3 "elki" fi 12 50x50cm, pręty w żebrach fi 12, tę fale to tylko dystanse "węże" między siatki.

EDIT: acha - jeszcze miałem taką myśl czy pierwszego wiersza nie zrobić z bloczka pełnego 24cm (też mam na placu, ew. z połowy wysokości tj. 11cm)...

jajmar
23-10-2011, 21:37
To buduj na krawędzi.Pod ścianą tak czy inaczej masz zbrojenie z siatek po 2 prety dolem i górą, zakałdam że zakaldy na siatkach masz zrobione.

grzeniu666
23-10-2011, 21:53
To buduj na krawędzi.Pod ścianą tak czy inaczej masz zbrojenie z siatek po 2 prety dolem i górą, zakałdam że zakaldy na siatkach masz zrobione.

Jawohl, zakłady są :) Te siatki mają po prawdzie w zależności czy od boku 2,15m czy 5m inne odległości pierwszego pręta od krawędzi (obrysu) - 10 lub 2,5 cm (tu po prawej Q335):
http://www.centrostal.eu/images/stories/siatki.gif
dodatkowo były też połówki przycinane (po boku 2,15m), tak czy siak zagęszczają zbrojenie.
Dzięki :)

jajmar
23-10-2011, 23:02
2,5 czy 10cm to nie zaklad [konstrukcyjny] :-(

grzeniu666
23-10-2011, 23:21
2,5 czy 10cm to nie zaklad [konstrukcyjny] :-(

My się nie rozumieć - zakład między siatkami wychodził jak w projekcie, 17-18cm.

Natomiast te 2,5 i 10 cm to jeśli chodzi o te pręty siatek pod murem - w zależności czy przy krawędzi płyty jest krótszy czy dłuższy bok siatki, pręty siatki idą (w przekroju) jak niżej:
https://lh3.googleusercontent.com/U1pea3jA8R6DkUDUznRgqi_GQVtxd-BmTV3-FglQpR4dN-aC9D6mhSQaKOlFl2x5XKsI1PwtxNj9lC6gDw8nLLJyRVMgrg7r VqYwS_mVIst7dOd2sJIQbt1ciQ