PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno działki i sprzedaż



MateuszMateusz
23-10-2011, 17:15
Witam, jak sprawa wygląda gdy kupię działkę to muszę płacić do US jako kupujący jakiś podatek?

I druga sprawa jakbym np. za miesiąc chciał sprzedać działkę którą kupiłem to od sprzedaży jaki podatek się płaci do US? 19%?

ludwik_13
26-10-2011, 20:20
Przy umowie kupna sprzedaży płacisz podatek od czynności cywilno - prawnych. Pobiera go notariusz, nie musisz składać deklaracji. Przyjęte jest, że podatek ten płaci kupujący, ale można postanowić inaczej. Taki sam podatek trzeba zapłacić kupując prywatnie samochód, tylko wówczas samodzielnie składasz do US deklarację PCC i wpłacasz podatek - jest na to 14 dni od transakcji.
Co do drugiego pytania, to po miesiącu będzie ci trudno sprzedać nabytą działkę, bo pewnie jeszcze zmiany nie będą wprowadzone w Księdze Wieczystej i ewidencji gruntów a bez dokumentów (odpis z KW i wypis z eg) nie można podpisać aktu notarialnego. Ale gdybyś je miał, to pytanie , jaki będzie Twój przychód - czyli różnica między ceną sprzedaży a ceną zakupu. Od tej różnicy płacisz 19 % , ale dopiero przy rozliczeniu rocznym PIT, jednak tego przychodu nie sumujesz innymi źródłami. Od przychodu możesz odjąć koszty nabycia tj. wynagrodzenie notariusza itp, nie wiem czy również zapłacony podatek PCC. Życzę udanych interesów!!!

leniin
26-10-2011, 21:31
Czyli placi sie sie podatek od zysku.
A jezeli np. kupilem dzialke za 50ty sprzedaje ja za 80tys to czy ten zysk 30tys moge przeznaczyc na remont lub budowe domu i nie placic podatku?