PDA

Zobacz pełną wersję : Grubość posadzki, jej akumulacyjność a praca pompy ciepła



deratus
23-10-2011, 19:50
Jaki ma wpływ grubość posadzki na działanie ogrzewania podłogowego? Zalecana jest ok 7 cm (jastrych mniej) i czy np zwiększenie jej do 10 cm nie będzie niosło negatywnych skutków, a może np. polepszyć warunki pracy pompy przez jej większą akumulacyjność i co za tym idzie bardziej stabilną pracę ? (rzadsze starty).

ferrit
24-10-2011, 12:32
Proszę o wypowiedź HenoKa w tym temacie. Proszę też o opinie o wylewkach, materiałach z czego wykonać.

Pyxis
05-12-2011, 13:31
Podciagne temat, bo jako nowego uzytkownika PCi tez mnie to interesuje. Ja mam wylewki grubosci 8cm. Lezy to na parterze na 18cm styropianu.
Jak jest u Was?

kbab
05-12-2011, 14:49
Oczywiście grubość wylewki ma wpływ na akumulacyjność płyty, ponieważ zwiększa jej masę. Np płyta wielkości 100m2, grubości 10cm waży 18t, aby podnieść jej temperaturę o 1* potrzeba dostarczyć 4,27kWh energii cieplnej - tyle też zakumuluje. Ma to duże znaczenie przy podłogówce na prąd przy tańszej taryfie, ponieważ w ciągu 10 godzin trzeba doładować płytę energią na pozostałe 14 w ciągu doby.

Proszę też o opinie o wylewkach, materiałach z czego wykonać.
Teraz są jastrychy do podłogówki, kiedyś też były ale strasznie drogie, u siebie robiłem z piachu, żwiru (drobny i średni), cementu i dodawany był plastyfikator.

malux20
05-12-2011, 14:49
przy tej grubości andryhyt wyjdzie drogo bardzo chyba.
Kbab -sugerujesz że pompa np powietrzna nie będzie miała czasu w drugiej taryfie doładować posadzki , czy wręcz jej duża akumulacja i tak rozwiąże taki problem

kbab
05-12-2011, 15:01
Kbab -sugerujesz że pompa np powietrzna nie będzie miała czasu w drugiej taryfie doładować posadzki , czy wręcz jej duża akumulacja i tak rozwiąże taki problem
Pc jak każdy kocioł musi być dopasowana do zapotrzebowania domu, tak samo jak płyta podłogowa - zapotrzebowanie to podstawa. Podłogówka jako grzejnik nadaje się tylko do domów energooszczędnych, w domach z dużym zapotrzebowaniem byłaby zbyt ciepła. Pc o mniejszej mocy będzie dłużej pracować w droższej taryfie przy większych mrozach, to można szybko policzyć.

Pyxis
05-12-2011, 15:58
Oczywiście grubość wylewki ma wpływ na akumulacyjność płyty, ponieważ zwiększa jej masę. Np płyta wielkości 100m2, grubości 10cm waży 18t, aby podnieść jej temperaturę o 1* potrzeba dostarczyć 4,27kWh energii cieplnej - tyle też zakumuluje.

Podaj jakies zrodlo do obliczen, bo cos te parametry wydaja mi sie mocno zanizone ( i ciezar wlasciwy i pojemnosc cieplna)

kbab
05-12-2011, 19:44
To prawda, że suchy jastrych może mieć zarówno różną masę jak i ciepło właściwe (zależy od asortymentu i producenta), moje źródło to własny arkusz (mam takie do obliczania akumulacji buforów), ostatnio podliczałem w nim płytę o ciężarze 1800kg/m3, ale jastrych może również osiągnąć nawet 2200kg/m3. Jak podstawię taki ciężar to w/w podłogówka może zakumulować 5,22kWh/K (niecały 1kWh więcej). Zatem jeśli przy takiej płycie zapotrzebowanie wynosi np 48kWh/dobę tj 2kWh/godz. Aby to zapotrzebowanie zaspokoić tylko w tańszej taryfie trzeba doładować płytę 14x2=28kWh, na dwie 7-godzinne przerwy tj po 14kWh. O ile nie byłoby problemu zrobić to w 8 godzinach nocnych to już w 2 popołudniowych może być problem, bo jeśli np pc miała to zrobić to min jej moc musiałaby mieć 9kW i to bez cwu. Temperatura takiego grzejnika musiałaby wzrosnąć o 2,68*.

malux20
05-12-2011, 20:48
no ja więcej styro nie dam - 23 cm-
może wylewka andryhytowa by pomogła?

Pyxis
05-12-2011, 21:35
kbab zwracam honor :-)
Cieplo wlasciwe dla betonu to tylko 0,92 [kJ/(kg*K)]
Kilowatogodzina to zas az 3,6 [MJ]
Po prostu niedoszacowalem "wartosci energetycznej" tej jednostki energii. Moje obliczenia daly faktycznie bardzo podobny wynik. :-)

kbab
06-12-2011, 20:28
kbab zwracam honor
Trochę już tych buforów policzyłem, może jak dopracuję arkusz to dołączę do tych w stopce.

HenoK
22-12-2011, 09:09
Proszę o wypowiedź HenoKa w tym temacie. Proszę też o opinie o wylewkach, materiałach z czego wykonać.


To prawda, że suchy jastrych może mieć zarówno różną masę jak i ciepło właściwe (zależy od asortymentu i producenta), moje źródło to własny arkusz (mam takie do obliczania akumulacji buforów), ostatnio podliczałem w nim płytę o ciężarze 1800kg/m3, ale jastrych może również osiągnąć nawet 2200kg/m3. Jak podstawię taki ciężar to w/w podłogówka może zakumulować 5,22kWh/K (niecały 1kWh więcej). Zatem jeśli przy takiej płycie zapotrzebowanie wynosi np 48kWh/dobę tj 2kWh/godz. Aby to zapotrzebowanie zaspokoić tylko w tańszej taryfie trzeba doładować płytę 14x2=28kWh, na dwie 7-godzinne przerwy tj po 14kWh. O ile nie byłoby problemu zrobić to w 8 godzinach nocnych to już w 2 popołudniowych może być problem, bo jeśli np pc miała to zrobić to min jej moc musiałaby mieć 9kW i to bez cwu. Temperatura takiego grzejnika musiałaby wzrosnąć o 2,68*.
Dopiero teraz trafiłem na ten wątek.
Zgadzam się z kbab, co do akumulacyjności ogrzewania podłogowego. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że podniesienie temperatury posadzki o 2,68K spowoduje też zauważalne podwyższenie temperatury w pomieszczeniu, co może być już mało komfortowe. Poza tym pompa ciepła o większej mocy, to także wyższa jej cena. Dotyczy to zwłaszcza pomp ciepła z gruntowym wymiennikiem poziomym lub pionowym. Dlatego zazwyczaj bardziej ekonomicznym i przy tym także bardziej komfortowym rozwiązaniem jest dobór pompy ciepła na całkowite zapotrzebowanie budynku na moc do ogrzewania + moc potrzebną do przygotowania ciepłej wody, w taki sposób, aby np. przy temperaturze zewnętrznej -20 st. C pompa ciepła pracowała niemal całą dobę. W takiej sytuacji, przy największym zapotrzebowaniu budynku na ciepło do ogrzewania nie wykorzystuje się praktycznie akumulacyjności ogrzewania podłogowego. Oczywiście oznacza to także pracę pompy ciepła w droższej taryfie. Praktyka pokazuje jednak, że przy takim doborze pompy ciepła udaje się uzyskać do 80% zużycia energii w tańszej taryfie do całkowitego zużycia energii przez pompę ciepła.

Taki dobór oznacza też, że nie ma potrzeby przesadzać z grubością wylewki ogrzewania podłogowego. Wylewka o grubości 8cm w energooszczędnym domu w zupełności wystarcza. Nie oznacza to jednak, że większa akumulacyjność jest błędem. Przykładem są budynki na płycie fundamentowej, gdzie warto wykorzystać akumulacyjność takiej płyty. Można to zrobić umieszczając rurki bezpośrednio w płycie lub w cienkiej wylewce na powierzchni płyty. Uzyskuje się wtedy potężny akumulator ciepła, który doskonale współpracuje z pompą ciepła. Mam podobne rozwiązanie i pompa ciepłą do ogrzewania w załącza się zazwyczaj raz w każdym okresie tańszej taryfy (oczywiście wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż zadana w sterowniku pokojowym). Gdy zaczyna brakować ciepła z tańszej taryfy pompa pracuje również w taryfie droższej.

lujski
25-12-2011, 16:34
to ja mam pytanie trochę z innej beczki, ale nie wiem gdzie się podpiąć wiec pytam tutaj,
jestem na etapie planowania budowli i myślę o pompie powietrznej i jak będę miał tańszą taryfę od 22 do 6 i od 14do 16 - to czy wystarczy jak bede grzał od 4 do 6 rano i od 14 do 16 ?? jak długo "oddaje" ciepło podłogówka ?- czy takie grzanie starczy? czy trzeba będzie w miedzy czasie jeszcze dogrzewać ?? chce zrobic jakieś 4,5 cm jastrychu na podłogówkę i wszędzie płytki ceramiczne - oczywiście rozumiem ze przy największych mrozach okolo-15 i więcej to zapewne będzie potrzebna grzałka

lujski
25-12-2011, 21:52
no wlasnie chce zrobic dosyc dobrze ogrzany domek, solbet 24 + 20 cm styro, okna cieple tez, poddasze 30 cm welny ogólnie domek zwarty - jakeis 110 m2 - pompe mysle okolo 7kW

aadamuss24
26-12-2011, 00:02
Lujski, chcesz grzac od 4-6 czy to jakaś pomyłka ? Ja teraz przy dodatnich temperaturach grzeje 6-8 godzin w nocy i od 13do 15 i temp po nocy mam 22,8 a wieczorem ok 21,5.

lujski
26-12-2011, 06:17
oo to dobrze ze mowisz , ale nadal sie zastanawiam jak dlugo taka posadzka oddaje cieplo .. ??

HenoK
26-12-2011, 09:05
oo to dobrze ze mowisz , ale nadal sie zastanawiam jak dlugo taka posadzka oddaje cieplo .. ??
Można powiedzieć, że posadzka zgromadzone w niej ciepło oddaje nieskończenie długo. Im mniejsza różnica temperatur pomiędzy posadzką i powietrzem w pomieszczeniu, tym mniejsza ilość ciepła jest oddawana.
Grzanie przez 4h w ciągu doby pompą ciepła o mocy grzewczej 7kW oznacza dostarczenie do podłogówki 28kWh energii w ciągu doby. Daje to średnią moc grzewczą 28/24=1,17kW, co przy 110m2 powierzchni daje nam 10,6W/m2.
Jest to moc jaką osiągają domy pasywne. Oczywiście możliwe jest zbudowanie takiego domu, ale trzeba zadbać o bardzo wiele szczegółów.
Jeżeli chcesz taki dom wybudować to przeczytaj na początek artykuły dostępne na stronie :
http://www.ibp.com.pl/biblioteka/budownictwo-pasywne.aspx

exetterenak
26-04-2021, 08:32
No to jak, warto czasem zrobić wykopaliska i odświeżyć starty wątek. Patrzyłem na wyliczenia kolegi @Henok i nie widzę tam błędów. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Kaizen
26-04-2021, 08:39
Jest typowo popełniany błąd - nie uwzględnienie zysków bytowych i słonecznych.

exetterenak
26-04-2021, 08:41
Jest typowo popełniany błąd - nie uwzględnienie zysków bytowych i słonecznych.

No dobra ale żeby to policzyć to trzeba OZC? I wtedy tym bardziej okazuje się że niepotrzebna będzie wylewka 15cm jak przywoływana w innym wątku

Arturo1972
26-04-2021, 16:00
Jest typowo popełniany błąd - nie uwzględnienie zysków bytowych i słonecznych.
Zależy jak leży, założenia Henok-a są bardzo prawidłowe.
Jeśli są zyski bytowe czy słoneczne przewyższające temp. wylewki, a tak głównie jest, to wylewka nie oddaje tej energii a trzyma ją dalej.
To ciepły przedmiot grzeje zimniejszy a nie odwrotnie...
Kiedyś TB propagował odwrotną teorię :D

Kaizen
26-04-2021, 18:59
Jeśli są zyski bytowe czy słoneczne przewyższające temp. wylewki, a tak głównie jest, to wylewka nie oddaje tej energii a trzyma ją dalej.

Tyle, ze nie trzeba magazynować tej części, którą pokryją zyski. Do tego wtedy, kiedy obciążenie jest największe a zyski najmniejsze akumulacja nie jest potrzebna a nawet szkodzi. To stąd IMO opinie, ze grzanie w taniej strefie się nie sprawdza, bo przez zyski i małe obciążenie w dziennym okienku się ono nie odpaliło (za mało "podbite" ustawienia) chociaż źródło ciepła miało ogromny zapas mocy, żeby w 10 godzin wyprodukować ilość kWh potrzebnych na 24h.

kaszpir007
26-04-2021, 21:23
Tyle, ze nie trzeba magazynować tej części, którą pokryją zyski. Do tego wtedy, kiedy obciążenie jest największe a zyski najmniejsze akumulacja nie jest potrzebna a nawet szkodzi. To stąd IMO opinie, ze grzanie w taniej strefie się nie sprawdza, bo przez zyski i małe obciążenie w dziennym okienku się ono nie odpaliło (za mało "podbite" ustawienia) chociaż źródło ciepła miało ogromny zapas mocy, żeby w 10 godzin wyprodukować ilość kWh potrzebnych na 24h.

Ty masz kable które działają na zasadzie on/off. czyli od razu u ciebie pobór np. 14KW albo zero ...

Pompy ciepła mają sporo mniejszą moc i jeszcze modulują moc.
Pompa ciepła inwertorowa NIGDY nie staruje od razu na pełnej mocy. Moc jest wyliczane według zadanej temepratury i następuje modulacja.
Pompy inwertorowe nie ważne czy powietrzne czy P-W są przystosowane i przygotowane do pracy ciągłej ..

Ty w ciągu 2 godzin grzania zużyjesz 2x14kWh czyli 28kWh i tyle wpuścisz energii w posadzkę.

Grzejąc pompą ciepła w tym czasie zmagazynujesz dużo dużo mniej energii ...

U mnie 2 godziny grzania to NIC , bez sensowne marnotrawstwo energii które nie podniesie temperatury w domu nawet o 0,2 stopnia ..

No mój dzisiejszy wykres (pompa działa bez kagańca czasowego sterują ją termostat z histerezą 0,4).

Od północy do prawie 10.00 pobrała 9KWh.
Temepratura w nocy od -2 do prawie -7. Temp zasilania stała 29 stopni.

Patrząc na tabele producenta pompa działała z COP 3.9 do 2,96 , zakładamy wiec że średnio z COP 3.5 czyli pompa wyprodukowała około (9x 3,5) 31kWh w ciągu prawie 10 godzin pracy. Czyli wychodzi 3kWh na godzinę ...

U mnie jak widzisz było 3kWh na godzinę a u Ciebie 14kWh na godzinę ...

exetterenak
26-04-2021, 21:32
Czyli on/off będzie się zachowywał jak kable i rozpocznie pracę z pełną mocą?

kaszpir007
26-04-2021, 21:45
Czyli on/off będzie się zachowywał jak kable i rozpocznie pracę z pełną mocą?

ON/Off działa na zasadzie 100% mocy albo 0% mocy.

Tyle że moc pompy jest zależna od temperatury zewnętrznej jak i temperatury zasilania.

Np. pompa 9KW może dać nawet 10-11KW a może i dać 4-5KW na 100% mocy ...

Kaizen
26-04-2021, 21:49
Ty masz kable które działają na zasadzie on/off. czyli od razu u ciebie pobór np. 14KW albo zero ...

I mogą tak setki razy na sekundę. Ale mogą tez sobie taktować 10 minut pracy/20 minut odpoczynku. I co to zmienia?


Moc jest wyliczane według zadanej temepratury i następuje modulacja.


A to dla mnie nowość. Która PC tak ma? Te, które znam dodają do temperatury powrotu deltę - i taką puszczają w system. Modulacja następuje dopiero, jak do m=powrotu nie da się dodać delty, bo przekroczyłaby zadaną temperaturę.

Inaczej to bezsensowne rozwiązanie - skoro ma zapas mocy, a jej nie używa, żeby jak najszybciej zapewnić komfort.


Ty w ciągu 2 godzin grzania zużyjesz 2x14kWh czyli 28kWh i tyle wpuścisz energii w posadzkę.

To mi 24h największych mrozów starczy.
A PC PW jak ustawisz, że ma być zasilanie 40* w dziennym okienku będzie pykała na 30% mocy?
Jak klimie zadaję 30* to działa na maksymalnych obrotach.



Grzejąc pompą ciepła w tym czasie zmagazynujesz dużo dużo mniej energii ...

O, nie wiedziałem, że nie da się jej zmusić. Tym bardziej się cieszę z wyboru.

bez sensowne marnotrawstwo energii które nie podniesie temperatury w domu nawet o 0,2 stopnia ..

U mnie też nie podnosi - co widać na wykresach.

kaszpir007
26-04-2021, 22:03
I

A to dla mnie nowość. Która PC tak ma? Te, które znam dodają do temperatury powrotu deltę - i taką puszczają w system. Modulacja następuje dopiero, jak do m=powrotu nie da się dodać delty, bo przekroczyłaby zadaną temperaturę..

Dla ciebie to nowość bo nie masz pompy PW i nie masz pojęcia jak one działają i jak pracują i wszystko porównujesz w stosunku do kabli grzewczych.

Grzanie pompą ciepła to nie wyścigi kto więcej w jak najkrótszym czasie dostarczy energii a chodzi aby dostarczyć jak najwięcej energii przy jak najniższym zużyciu energii (jak najwyższy COP) , tak aby sumarycznie było jak najniższe zużycie energii "pobranej" z sieci energetycznej.

Chodzi o to aby rachunki za ogrzewanie były jak najniższe a ogrzewanie jak najbardziej komfortowe dla człowieka z jak najbardziej stabilną temp. w domu.

Kaizen
26-04-2021, 22:11
Dla ciebie to nowość bo nie masz pompy PW i nie masz pojęcia jak one działają i jak pracują i wszystko porównujesz w stosunku do kabli grzewczych.

Porównywałem jak wybierałem.


Grzanie pompą ciepła to nie wyścigi kto więcej w jak najkrótszym czasie dostarczy energii a chodzi aby dostarczyć jak najwięcej energii przy jak najniższym zużyciu energii (jak najwyższy COP) , tak aby sumarycznie było jak najniższe zużycie energii "pobranej" z sieci energetycznej.

Niskie obroty = niski COP.


Chodzi o to aby rachunki za ogrzewanie były jak najniższe a ogrzewanie jak najbardziej komfortowe dla człowieka z jak najbardziej stabilną temp. w domu.

Tak ględzisz o tej stabilnej temperaturze - a nawet nie masz wykresu, jak jest stabilna 9albo i nie).