PDA

Zobacz pełną wersję : pozwolenie na stawik/oczko wodne



zuzka
16-11-2001, 14:33
Czy potrzebuję jakąś zgodę na wykopanie dziury w ziemi i zalanie jej wodą i może wpuszczenia kilku rybek ?

Pacul
22-12-2001, 19:21
Oczko wodne, jako element tzw. małej architekturty, możesz zbudować nie pytając nikogo o zgodę.

23-12-2001, 16:24
Właśnie, było by to już "przegięcie pały" gdyby o takie duperele trzebabyło jeszcze pytać urzędasów. Sami nieraz wpadamy w jakąś obsesję pozwoleń, zezwoleń, koncesji itd. Tak na maginesie wyczułem że może chcesz delikatnie zapytać czy wolno wybudwać bez pozwolenia basen do którego wpuścisz zdechłą w akwarium rybkę i będziesz utrzymywał że to oczko. A tu Cię zaskoczę. Można bez pozwolenia wybudować basen i to żelbetowy, w myśl zasady co nie jest zabronione jest dozwolone, a przepisy nie wspominają nic o basenie. Jak ktoś będzie się czepiał że jest to obiekt trwale związany z gruntem to powiec żeby se go rozebrał albo go zasyp a potem odkop, ale wątpię by jakiś urzędas śmiał się tego czepiać bo nie ma podstaw. Pozdrawiam.

zuzka
24-12-2001, 08:30
Dzięki za dobre wiadomości.

Faktycznie chciałabym, że by się dało pochlapać w tym oczku!! :smile:

Pozdrawiam i życzę najlepszego w Nowym Roku!

Alanta
27-12-2001, 11:01
Pacul, częściowo nie masz racji. Obiekty małej architektury należy zgłosić do urzędu (art.29pkt1ust4 oraz art.30pkt1ust1 Prawa Budowlanego)
cytuję:
"(1a) W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć dowód stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia, właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.
(2) Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu.
(3) Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych, objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
1) zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
2) pogorszenie stanu środowiska lub dóbr kultury,
3) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych,
4) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich."
Tak więc, aby mieć spokój święty, należy oczko zgłosić.

Pacul
27-12-2001, 11:21
Moja porada była czysto praktyczna, a dotyczyła dołka dla kilku rybek. Jednak w sytuacji kiedy ten dołek miałby się rozrosnąć, bezpieczniej byłoby postąpić zgodnie z Prawem budowlanym tzn. zgłosić zamiar przeprowadzenia robót.
Pozdrawiam i również życzę szczęśliwego Nowego Roku.

bogo
27-12-2001, 17:55
Atlanta wszystko się zgadza, ale chodzi o to, że przepisy nie precyzują co jest a co nie elementem małej architektury (chodzi o basen). Wg wielu nawet urzędów to co wystaje ponad ziemię a basen jest wkopany. Poza tym nawet jeżeli "architektura" się przyczepi, a przepisy tego nie precyzują czyli są nie jednoznaczne sąd orzeka na korzyść strony słabszej, w tym wypadku osoby fizycznej. Tak więc uważam, że zgłaszanie tego do urzędu nie ma sensu w myśl zasady że jak g.... nie śmierdzi to nie należy go ruszać bo zacznie. Wooboo dooboo.

27-12-2001, 18:46
Bogo pomimo, że uważam cię za podobnego mądralę jak "budowlaniec" czy "Wojteczek "Nikto" " czyli anonimowy, tym razem muszę ci przyznać rację. Styl o.k. - moja krew.

bogo
29-12-2001, 19:50
Nie mam i nie chcę mieć nic wspólnego z twoją krwią bo się jeszcze zarażę jakimś syfem. Odwal się odemnie.

budowlaniec
29-12-2001, 21:33
hi hi hi hi hi

BogdanKa
31-12-2001, 07:50
A mnie znajoma architektura zaskoczyla takim tekstem:
- A skad wezmiesz wode do basenu?
- Z wlasnej studni.
- A gdzie ja wypuscisz?
- Na pobliska lake i tak podmokla.
- A to potrzebne bedzie zezwolenie wodno-prawne.
I tu stwierdzilem, ze moze jednak obede sie bez basenu.
Ale jesli chce zrobic oczko wodne to nie ma wiekszych przeciwwskazan, nawet dla identycznych rozmiarow.

zuzka
31-12-2001, 10:03
Chciałabym skorzystać z rowu melioracyjnego, który płynie na granicy działki.

Alanta
31-12-2001, 11:28
Oj, to nie radzę. Tylko wody stojące są własnością właściciela działki, jeśli podłączysz oczko do rowu melioracyjnego, to stanie się ono własnością Skarbu Państwa, łącznie z rybami, które w nim masz :smile: . Proponuję lekturę ustawy "Prawo wodne", jest przystępnie (jak na ustawę) napisana, znajdziesz w wyszukiwarce. A swoją drogą, basen jest zbiornikiem wodnym, więc jako "budowla" wymagałby pozwolenia na budowę,(nie jest wymieniony jako zwolniony z tego obowiązku), czy się mylę, bo sama się nad tym kiedys zastanawiałam?

gkwiatkowski
11-01-2002, 09:28
O ile pamiętam, pobór wody z rowu melioracynego przebiegającego przez własny teren nie wymaga przeprowadzania rozprawy wodno - prawnej dotyczącej szczególnego korzystania z wód dla rybactwa. Wymaga natomiast pozwolenia na budowę stawu w którym piętrzona jest woda. Przy wysokości piętrzenia do 1 m zezwolenie takie wydaje starostwo.Z całą pewnością w takim obiekcie ryby stanowią własność uprawnionego do rybactwa, Skarbowi Państwa nic do tego. Zamiast basenu kąpielowego polecam stawik - opisywane to było onegdaj w Muratorze. Ja wykopałem taki staw - na tyle głęboko, by korzystać z wody gruntowej, wpuściłem kilka ryb ozdobnych by była w nim równowaga biologiczna ( a nie wylęgarnia komarów ). Moje 400 m2 lustra wody daje całej rodzinie i gościom mnóstwo radości.

Alanta
11-01-2002, 10:20
Ale rów jest wodą płynącą, a wg.Prawa wodnego tylko wody stojące znajdujące się w całości na prywatnym terenie są własnością właściciela.

wloczykij
24-07-2003, 14:40
A ja mam jeszcze takie pytanie: czy takie duuze oczko wodne trzeba budowac na działce budowlanej, czy tez mozna powiedzmy dokupic gruntu rolnego (bo tanszy) i na nim a wlściwie w nim wykopać własny staw?

25-07-2003, 10:12
..wracając do tematu - popatrzcie pod tym adresem.
http://staw.to.jest.to/str_index_by_iron.html
Bez komentarza, z komentarzem - jak kto woli.
cezar

25-07-2003, 10:33
..wracając do tematu - popatrzcie pod tym adresem.
http://staw.to.jest.to/str_index_by_iron.html
Bez komentarza, z komentarzem - jak kto woli.
cezar

..aby szybciej znaleźć szukajcie w: "Wcześniejsze wpisy z roku 2002" pod datą 22.IX.2002.
c.

czubaks
04-03-2015, 21:09
dla basenów i oczek wodnych powyżej 30m2 powierzchni potrzebne jest pozwolenie tak jak jest to napisane w punkcie 5 w tym artykule
http://www.mgprojekt.com.pl/blog/budowa-domu-jednorodzinnego-czesc-2/



..aby szybciej znaleźć szukajcie w: "Wcześniejsze wpisy z roku 2002" pod datą 22.IX.2002.
c.

dendrytus
23-03-2015, 16:13
dla basenów i oczek wodnych powyżej 30m2 powierzchni potrzebne jest pozwolenie tak jak jest to napisane w punkcie 5 w tym artykule
http://www.mgprojekt.com.pl/blog/budowa-domu-jednorodzinnego-czesc-2/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mgprojekt.com. pl%2Fblog%2Fbudowa-domu-jednorodzinnego-czesc-2%2F)

Nie masz tego matole.

Nie dyskutujcie z kłamliwym, leniwym, pajacem od forumowego marketingu.
Lata matoł po forach i wkleja swoje reklamy na forumbudowlanym nazywa się langdon (http://www.forumbudowlane.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=102251)

romeok01
24-03-2015, 09:59
Budowa oczka wodnego o powierzchni do 30 m kw. wymaga zgłoszenia zgodnie z PB:

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, 5-19, 20a-21 oraz 28;

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
15) przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2;

Budowa oczek o powierzchni powyżej 30 m kw. wymaga pozwolenia na budowę