PDA

Zobacz pełną wersję : Wiata- czy konstrukcja wytrzyma ?



jacekot
25-10-2011, 20:39
Może ktoś zna się na konstrukcjach i powie mi czy jest ok czy jednak powinienem zwiększyć przekroje bo się zawali . Cześć mam drewna na kostrukcje mam zostało mi z budowy , musze tylko dokupić krokwie i łaty. I tak :

· konstrukcja jest o wymiarach 4,5 m na 1,5 m (dach jednospadowy o wymiarach w obrysie 5 m x 2m)

· oparta na 8 belkach o przekroju 10cmx10cm(wysokość x230cmm lub 180cm) rozstaw miedzy belkami co 150cm

· dwie belki poziome o przekroju 10cmx10cm( długość x500cm)

· będą zastrzały (czy jak to się fachowo pisze) dla usztywnienia konstrukcji

· dziesięć krokwi i tu planowałem 5cm x 10cm (długość x200 cm) rozstaw co 55 cm

· łaty 4cmx6cm

dach jak już pisałem ma być jednospadowy 10 m2, pokryty dachówką cementowa waga (420 kg)

Czy przekroje konstrukcji belek są ok do takiej wiaty czy jednak powinienem myśleć o jakiś dodatkowych wzmocnieniach , myśle że samą nośność dachu wytrzymają , bardziej zastanawiam się jak dojdzie dodatkowe obciążenie w postaci śniegu który ze względu na kat pochylnia dachu może tam zalegać
nie mam jak pisałem jeszcze krokwi i łat i tu mogę jeszcze manewrować przekrojami ,

Poniżej szkic projektu ;-)
recznie robiony ale mam nadzieje że choć troche oddaje wizje tej konstrukcji

perm
26-10-2011, 05:52
Wytrzyma spokojnie. Powiedziałbym z duuuuuzym zapasem :). To maleństwo taka wiata. Jeżeli jest wolnostojąca to musisz zrobić jakieś stężenia bo sie przewróci przy silnym wietrze. Miecze do płatwi i słupków wystarczą.

jacekot
26-10-2011, 07:55
dziekuje za info , rozumie ze krokwie 5x10 są wystarczająca
co do stezeń to planowałem ich co najmniej z 8 sztuk po 2 na boku wiaty ;-))))
w takim razie jak pogoda dopisze ruszam w weekend z mają wiątą dalej

perm
26-10-2011, 10:21
dziekuje za info , rozumie ze krokwie 5x10 są wystarczająca
co do stezeń to planowałem ich co najmniej z 8 sztuk po 2 na boku wiaty ;-))))
w takim razie jak pogoda dopisze ruszam w weekend z mają wiątą dalej
Jeżeli to jest wiata wolnostojąca to najwiekszym problemem bedzie parcie wiatru na długie boki. Jakies krzyżulce na bocznych krótkich ścianach i z jeden na środku?

Konto usunięte_12*
26-10-2011, 20:22
Jeżeli jest wolnostojąca to musisz zrobić jakieś stężenia bo sie przewróci przy silnym wietrze.
Dla zabezpieczenia przed silnym wiatrem potrzebne będzie przede wszystkim solidne zakotwienie w gruncie ;)

jacekot
27-10-2011, 06:17
Dla zabezpieczenia przed silnym wiatrem potrzebne będzie przede wszystkim solidne zakotwienie w gruncie ;)

w płycie którą zrobiłem jako podlgę ( wyniosłem ją ponad grunt) zalełem betonie osiem stalowych kotw do późniejszego zamocowania belek ,
mam nadzieje ze od tej strony dadza wiatru rade ;-)

perm
27-10-2011, 11:29
w płycie którą zrobiłem jako podlgę ( wyniosłem ją ponad grunt) zalełem betonie osiem stalowych kotw do późniejszego zamocowania belek ,
mam nadzieje ze od tej strony dadza wiatru rade ;-)

No nie! Pomyśl jaka tam jest dźwignia. Jakieś stężenie poprzeczne powinieneś dać. Chyba że te kotwy są odpowiednio długie i solidne.

jacekot
27-10-2011, 14:52
No nie! Pomyśl jaka tam jest dźwignia. Jakieś stężenie poprzeczne powinieneś dać. Chyba że te kotwy są odpowiednio długie i solidne.

steżenia zamierzam dać i to na wszystkich bokach ( krótszych i dłuższych ) ale no górze
ale czy powinienem dać jakieś steżenia na dole konstrukcji ???????

perm
27-10-2011, 17:12
steżenia zamierzam dać i to na wszystkich bokach ( krótszych i dłuższych ) ale no górze
ale czy powinienem dać jakieś steżenia na dole konstrukcji ???????
No to wszystko ok. Można dać stężenia na dole ale to mało praktyczne bo ogranicza dostęp.

jacekot
28-10-2011, 19:50
dzieki Waszem poparciu postawiłem cześć wiaty , zakończyłem na krokwiach (nawet moja kota załapała sie na zdjecie)
http://foto1.m.onet.pl/_m/5ecf28c0ca1cf263813a7fc7c07256c1,12,19,0.jpg

no i właśnie nasuneło mi sie kilka pytań a w zasadzie dwa ;-)
1) łaty mocuje sie bezpośrednio do krokwi za pomocą długich wkretów ?
2) jesli wyjdzie mi łaczenie łat to musze zrobić to na krowki , czy moge połaczyć w dowolnym miejscu za pomoca metalowych łaczników ( taki plaski ) ?

oil
28-10-2011, 20:03
1. Łączenie łat do krokwii - na długie wkręty
2. Styki łat lepiej jakby były oparte na krokwii, ale widać mały dach więc dużych obciążeń nie będzie - tylko metalowe blaszki po bokach oczywiście
:p

Czy krokwie są już na stało? Mogłeś porobić wcięcia belki w miejscach gdzie stykają się z krokwią - zawsze stabilniejsze oparcie

Konto usunięte_12*
28-10-2011, 20:29
Mogłeś porobić wcięcia belki w miejscach gdzie stykają się z krokwią - zawsze stabilniejsze oparcie
W swoim domu oprócz wcięć zastosowałem perforowane kątowniki ciesielskie (z przetłoczeniem). "Trzymają" świetnie! :)
Jacekot! Możesz te kątowniki zastosować u siebie zamiast wcięć!

Pozdrawiam

jacekot
02-11-2011, 16:10
mam kolejną małą zagwozdkę ;-)))
a mianowicie zaskoczyła mnie dachówka Euronit którą kupiłem ,
swoją wiedze opierałem na dachówkach IBF bo z takich mam pokrycie domu ,
ale że jej dostepność obecnie na moim terenie jest dość mała to stwierdziłem ze skieruje sie w stronę Euronita który wydawał mi się identyczny
ale tylko wydawał i skąd moje pytanie , IBF ma otwór na mocowanie dachówki do łaty , Euronit niestety nie
trzeba robić to na jakieś klamry , cokolwiek to znaczy mam nadzieje nie jest trudne , może ktoś imie mi to pisząc wytłumaczyć
1) dowiedziałem ze sa klamry górne i boczne
2) właśnie klamry górne , a ja myślałem ze powinno się mocować dachówki od dołu aby sie nie osuwały
3) czy to muszą być klamry Euronitu czy to jest rozwiązanie uniwersalne
4) a może jest jeszcze jakiś inny sposób mocowania takich dachówek

za wszelkie informacje i ewentualny instruktaż bede wdzięczny

odwiertypionowe
03-11-2011, 16:51
polecam np kotwa gruntowa - do przymocowania wiaty, garażu blaszanego, banerów reklamowych, innych elementów wrażliwych na wiatr, odciągi, uziemienia itp. Jest to świder, który wkręcany jest na głębokość od 1,5m i więcej zakończony talerzem stalowych. Całość na powierzchni zakończona gwintem pozwalający na zastosowanie np śruby rzymskiej. Wkręcaliśmy ostatnio takie kotwy do banerów reklamowych na głębokość 2m w glinę piaszczystą. Kotwa taka ważyła z 10kg a wiertnica o sile uciągu 2000kg nie mogła podnieść jej nawet na centymetr.

jacekot
03-11-2011, 19:15
Wkręcaliśmy ostatnio takie kotwy do banerów reklamowych na głębokość 2m w glinę piaszczystą. Kotwa taka ważyła z 10kg a wiertnica o sile uciągu 2000kg nie mogła podnieść jej nawet na centymetr.

nie do końca o takie kotwy mi chodziło ;-) , chyba nie dokońca sie nadaja do mocowania dachówek