PDA

Zobacz pełną wersję : Zostawić belkę czy można jej się pozbyć?



Papryczka
27-10-2011, 20:53
Jesteśmy na etapie więźby dachowej i zastanawiamy się czy można pozbyć się tej belki łączącej filary.W projekcie filary były drewniane połączone właśnie tą belką ale my zmieniliśmy na betonowe,więc teraz nasuwa się pytanie czy ta belka jest konieczna? czy jeśli się jej pozbędziemy to będzie ten daszek mniej wytrzymały?
Tutaj zdjęcie z naszego projektu:

http://img163.imageshack.us/img163/8772/skandaszkunadtarasem.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/163/skandaszkunadtarasem.jpg/)


A tutaj dla zobrazowania o co mi chodzi zdjecie daszku jednego z forumowiczów(mam nadzieję że nikt się nie pogniewa za użycie fotki)

http://img40.imageshack.us/img40/3456/zzzzzzzvd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/40/zzzzzzzvd.jpg/)

Mam nadzieję,że znajdzie się ktoś kto mądrze doradzi.

rafal194
27-10-2011, 21:41
A co na to kierownik budowy?

jasiek71
27-10-2011, 21:46
ta belka spina całą konstrukcję daszku, bez niej słupy rozjadą się na boki

slawek9000
27-10-2011, 21:55
to zależy jakie słupy, jeśli jakieś 40x40 w fundamencie 1,5x1,5m to się pewnie nie rozjadą, a jeśli jakieś 20x20 to raczej na pewno. Pytanie do fachowca, nie do forum, zwłaszcza że za mało danych.

Krizi
27-10-2011, 22:05
Na początek parę pytań;
kto zatwierdził zmianę konstrukcyjną ?
czy zostało to udokumentowane jako adaptacja w projekcie ?
czy zostały dokonane przeliczenia statyczne ?

To tyle pytań z zakresu prawa budowlanego.
Na podstawie rysunku elewacji i paru odnośników nikt z całą odpowiedzialnością nie doradzi ci konkretnego rozwiązania. Z doświadczenia wiem że rygiel poziomy w tym własnie miejscu ma za zadanie utrzymać geometrię ustroju i nie pozwalać siłom wypierania działać w kierunku zew. Innymi słowy jak miał być to i zostać powinien no chyba że zamiast rygla zastosuje się jętki na każdym z kozłów, tylko że to i tak na nic ponieważ były by prawie tak długie jak długi był rygiel.

Papryczka
28-10-2011, 08:24
Dzięki za zainteresowanie moją sprawą. A teraz może wszystko wytłumaczę. Od dwóch dni spieram się z tatą, że może by tą belkę wywalić z czysto estetycznych względów(jak to kobieta w tym wypadku spojrzałam na to pod względem wyglądu a nie funkcjonalności) i chciałam poszukać jakiegoś poparcia wśród forumowiczów, ale po Waszych opiniach widzę, że tata ma rację. Kierownik budowy jeszcze nie wie o moich planach dotyczących belki i dobrze...bo się nie dowie o tym durnym pomyśle:) Filary mają 25 cm i są na fundamencie takim jak dom, więc belka zostaje. Dziękuję wszystkim że pomogliście rozwiać moje wątpliwości. Pozdrawiam

slawek9000
28-10-2011, 08:52
to nie jest tak, że się nie da.
Można zastosować ramowy układ i wtedy bez tej belki się obejdzie, choć trochę będzie kombinacji ze sztywnymi węzłami. Tyle że to pytanie do konstruktora a nie inwestorów (których na tym forum większość), są specjalne fora dla konstruktorów.
Natomiast dumam w jaki sposób daszek bez tej belki będzie lepszy niż z nią, wg mojego poczucia estetyki oba są tak samo do d... - bez obrazy, nie lubię takich doklejek.

obejrzyj sobie zabytkowe budynki w stylu kurortowym XIX wieku, tam pod takimi daszkami robiono ładną widoczną drewnianą konstrukcję, może o czymś takim pomyśl.

Papryczka
28-10-2011, 09:16
to nie jest tak, że się nie da.
Można zastosować ramowy układ i wtedy bez tej belki się obejdzie, choć trochę będzie kombinacji ze sztywnymi węzłami. Tyle że to pytanie do konstruktora a nie inwestorów (których na tym forum większość), są specjalne fora dla konstruktorów.
Natomiast dumam w jaki sposób daszek bez tej belki będzie lepszy niż z nią, wg mojego poczucia estetyki oba są tak samo do d... - bez obrazy, nie lubię takich doklejek.

obejrzyj sobie zabytkowe budynki w stylu kurortowym XIX wieku, tam pod takimi daszkami robiono ładną widoczną drewnianą konstrukcję, może o czymś takim pomyśl.

Domyślam się, że pewnie jakoś się da zrobić żeby tej belki nie było ale takie zmiany wymagają czasu a my tego czasu nie mamy bo konstrukcja dachu zaczyna się robić lada moment. Co do podpowiedzi żeby, pomyśleć o widocznej drewnianej konstrukcji pod tym daszkiem to odpada bo to taki sielankowy styl, nie w naszym guście. Ale dzięki za podpowiedzi :)

Andrzej Wilhelmi
28-10-2011, 19:59
Rysunek elewacji i dolne zdjęcie nie maja ze sobą nic wspólnego. Tak jak jest na zdjęciu musi pozostać. Pozdrawiam.

Papryczka
31-10-2011, 14:43
Rysunek elewacji i dolne zdjęcie nie maja ze sobą nic wspólnego. Tak jak jest na zdjęciu musi pozostać. Pozdrawiam.

Nie rozumiem dlaczego twierdzisz, że rysunek elewacji i zdjęcie (przykładowe) nie mają ze sobą nic wspólnego? Ja uważam że mają: dwa filary i belkę o którą się rozchodziło.

Andrzej Wilhelmi
31-10-2011, 20:19
No chyba nie chcesz mi powiedzieć, że dotyczą one tego samego fragmentu projektu. Pozdrawiam.

Papryczka
31-10-2011, 20:46
No chyba nie chcesz mi powiedzieć, że dotyczą one tego samego fragmentu projektu. Pozdrawiam.

Chyba mnie kolega nie rozumie albo nie widzi, że na rysunku jest taki właśnie daszek podparty dwoma filarami tak jak na zdjęciu, które przytoczyłam jako przykład. Jeśli dalej to nie będzie jasne wkleję zdjęcie stanu obecnego budynku i filarków na których będzie wspierało się zadaszenie nad tarasem. Również pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
01-11-2011, 08:15
Ja wszystko rozumiem za wyjątkiem jednego w jakim celu było pokazane zdjęcie konstrukcji drewnianej? W tej konstrukcji pozioma belka musi być i to jest sprawa bezdyskusyjna. Natomiast gdyby na tym fragmencie dachu więźbę klasyczną zastąpić prefabrykowanym wiązarem dachowym tej belki mogłoby nie być. Natomiast w drugim przypadku murowanych słupów a tak dokładnie wykonanych jako żelbetowe przy odpowiednim doborze zbrojenia poziomej belki mogłoby nie być. Oczywiście podobnie jak w pierwszym przypadku przy zamianie więźby klasycznej na wiązary ta belka byłaby zbyteczna. Pozdrawiam.

Papryczka
02-11-2011, 08:27
Aha to teraz i ja rozumiem o co chodzi:D Decyzja podjęta i zostaje tak jak jest w projekcie czyli belka będzie, jak już skończą to się pochwalę jak to wyszło. Pozdrawiam