PDA

Zobacz pełną wersję : Obrobki blacharskie



supernik
31-10-2011, 19:29
Witam.
Chciałem zapytać szanowne grono ekspertów, jak powinny wyglądać obróbki blacharskie przy desce okapowej i na skraju dachu.
Tzn wiem ze belkę lub deskę obija się blacha, ale jak to powinno być zrobione ?, z jednej strony od dołu należy zostawić miejsce na wsuniecie panela od podbitki jak mniemam ? i blachę zakończyć na okrągło a w to wsunie się panel ? jaki odstęp zachować od krokwi ?
z drugiej strony jak się robi aby deszcz nie dostawał się pod blachę ? Bo tego miejsca nie da się chyba normalnie zakończyć szczelnie ?
słyszałem o rynience - na rysunku szczegół nr 1 - czy tak się ją robi ?, czy są inne możliwości ?

Zdjęcia w pliku, który można edytować.

https://docs.google.com/drawings/d/1XPWdmWlrFL2MPDyIp9KnDSNIqKTlvo2tOD9JwxPMrhs/edit

Andrzej Wilhelmi
31-10-2011, 20:06
Rynienka jest w porządku natomiast blacha obróbkowa powinna zachodzić na falę blachodachówki. Pozdrawiam.

supernik
01-11-2011, 08:04
Rynienka jest w porządku natomiast blacha obróbkowa powinna zachodzić na falę blachodachówki. Pozdrawiam.

A nie dało by rady naszkicować ?
Link pozwala na edycję rysunku.

Andrzej Wilhelmi
01-11-2011, 08:26
Pozwala, ale ja tylko poszerzyłem obróbkę gdyż nie potrafię odgiąć tego pionowego kawałka.ozdrawiam.,

Łukasz80
01-11-2011, 14:17
Podepnę się pod temat...:)

w tym tygodniu chcę okuć dwie jaskółki u siebie w domu, podbitkę mam zrobioną. Blacharz wykonuje odpowiednie zagięcia blach i mam pytanie co do mocowania owych blach. Mocowanie będzie do płaszczyzny bocznej 15-to cm krokwi za pomocą wkrętów samogwintujących z podkładkami gumowymi - jaka odległość powinna być pomiędzy każdym wkrętem na długości 3,5m? Czy konieczne jest wykonywanie szerszych otworów w okuciu, w celu umożliwienia pracy blachy podczas zmiany wymiaru z powodu różnych temperatur?

supernik
01-11-2011, 17:38
Podepnę się pod temat...:)

w tym tygodniu chcę okuć dwie jaskółki u siebie w domu, podbitkę mam zrobioną. Blacharz wykonuje odpowiednie zagięcia blach i mam pytanie co do mocowania owych blach. Mocowanie będzie do płaszczyzny bocznej 15-to cm krokwi za pomocą wkrętów samogwintujących z podkładkami gumowymi - jaka odległość powinna być pomiędzy każdym wkrętem na długości 3,5m? Czy konieczne jest wykonywanie szerszych otworów w okuciu, w celu umożliwienia pracy blachy podczas zmiany wymiaru z powodu różnych temperatur?
DOBRE PYTANIE. chętnie popatrzę na szkic.

Andrzej Wilhelmi
02-11-2011, 21:51
Radzę wykonać podłużne otwory lub okrągłe większe. Ilość krętów i ich rozmieszczenie według uznania montażysty i walorów estetycznych. Pozdrawiam.

Łukasz80
04-11-2011, 20:20
Radzę wykonać podłużne otwory lub okrągłe większe. Ilość krętów i ich rozmieszczenie według uznania montażysty i walorów estetycznych. Pozdrawiam.

...dziękuje za odpowiedź,
a jak się mają te podłużne otwory, do metody zamocowania? Tzn. użyję wkręta farmerskiego z uszczelką gumową (nie wiem jaka jest fachowa nazwa, być może to są te samowulkanizujące) czy owa "uszczelka" nie zablokuje funkcji tego otworu podłużnego...?

Andrzej Wilhelmi
04-11-2011, 21:31
Nie zablokuje. Pozdrawiam.

Łukasz80
04-11-2011, 21:45
A tak rozmawiamy, a jakie są konsekwencje nie zastosowania powiększonych otworów w blasze? Chodzi mi o dwa pasy blachy wysokości 18cm i długości 2m + 1,5m, w sumie 3,5mb.

Andrzej Wilhelmi
04-11-2011, 21:48
W lecie mogą wystąpić pofalowania. Pozdrawiam.

Łukasz80
04-11-2011, 22:19
Przepraszam, że drąże temat, ale ciekawią mnie owe fakty... czy takie pofalowania występujące w gorące lato, a w chłodne dni zanikają...?

Andrzej Wilhelmi
04-11-2011, 22:27
Czasami jest, że rano jest prosto, w południe faluje a wieczorem znowu jest prosto. Zimą będzie prościutko. Pozdrawiam.