PDA

Zobacz pełną wersję : Moja więźba - proszę o uwagi dla wykonawcy



owp
01-11-2011, 06:48
Witam.
Właśnie postawiono mi więźbę. Ponieważ nie znam się, a mam kilka wątpliwości, proszę o opinie.
Po pierwsze - murłata jest wykonana z 2 belek, na dodatek jedna (ta dłuższa) jest cieńsza (w sensie wysokości) o 2 cm, co skutkuje tym, że położona jest nie na wieńcu, tylko na klinach, a w przerwach jest pianka montażowa. Czytałem, że w takich wypadkach powinno się wypełnić tę przerwę czymś twardym.
Dodatkowo obie płatwie są zrobione z połączonych dwóch belek każda, nie skręconych w żaden sposób.
Ogólne wrażenie mam takie sobie, ale może tak to ma wyglądać...? Czy krokwie się docina na dachu (nie wszystkie są równe)?
Zamieszczam kilka zdjęć.

michal_mlody
01-11-2011, 08:03
Łączenia murłat jakoś tak niestarannie. Różne wysokości murłat? A kto drzewo zamawiał? Chyba za to ktoś odpowiada.
U mnie płatwie na łączeniu były skręcane. Wydaje mi się że tak powinno być.

DACxxxAZ
01-11-2011, 08:21
Ale masz super cieśli :)

Twoje wątpliwości są słuszne. Więźbę skończyli to rób odbiór z kierbudem.

owp
01-11-2011, 09:01
Mam umowę, że materiał po stronie wykonawcy.
Niestety mój kierbud jest od wykonawcy, więc sam muszę wiedzieć co jest źle przed odbiorem.
Czy jest tak fatalnie, że lepiej zatrudnić inspektora budowlanego?

elka51
01-11-2011, 13:50
Mam umowę, że materiał po stronie wykonawcy.
Niestety mój kierbud jest od wykonawcy, więc sam muszę wiedzieć co jest źle przed odbiorem.
Czy jest tak fatalnie, że lepiej zatrudnić inspektora budowlanego?

Miszcze świata... pianka pod murłatę? tego nawet nie wymysli najgłupszy paprok. Bierz inspektora nadzoru - zrobi odpowiedni wpis do dziennika a paproki będą robić do momentu aż "uda" im się zrobić poprawnie albo zlecą robotę prawdziwym cieślom.
Ps. mam nadzieję że żadnych pieniędzy nie płaciłeś przed odbiorem?

docent56
01-11-2011, 18:05
Jaki inwestor tacy cieśle.

raas
01-11-2011, 19:55
@docent56- Dlaczego obrażasz inwestora? to coś osobistego? to na priva a nie na forum...

docent56
01-11-2011, 20:46
To było twierdzenie ogólne.

owp
02-11-2011, 05:39
Rozumiem, że to pokazałem na zdjęciach jest nie do przyjęcia. Dalej nie wiem jak powinno być.
Czy może ktoś mi przesłać namiary na fachowca ze Śląska, który przyjechałby i zrobił oględziny? Na priv.

Kwitko
02-11-2011, 07:47
Miałam podobny problem tyle że moja więźba wyglądała znacznie gorzej.
Ja wezwałam kierownika budowy, który wskazał mi wszelkie nieprawidłowości. Myślę że nie musisz szukać konkretngo fachowca, a wystarczy że znajdziesz jakiegoś kierownika budowy który dokona oględzin więźby. Ja kontaktowałam się z kilkoma i wszyscy świadczyli takie usługi. Przejrzyj lokalne ogłoszenia napewno ogłasza się wiele takich osób.

Aleksandryta
02-11-2011, 08:09
Bez obrazy, ale bardziej ogólnie napisałabym: "Jaki inwestor, taka budowa domu"

raas - trzeba dorosnąć do budowy domu niestety. To zbyt poważna sprawa, bo za tym najczęściej ciągną się 20-30 letnie zobowiązania finansowe wobec banku.
Nie wolno przystać na taki układ, żeby kierownik budowy był z firmy wykonawczej. Przecież to jest kompletny brak logiki!!!! Sam pozwoliłbyś na to na swojej budowie?

A czytałeś to? Podobno dorośli ludzie budują domy....Jak można do czegoś takiego dopuścić!

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189523-brak-pozwolenia-na-budowę-budynek-już-stoi-jak-wyjść-z-takiej-sytuacji

owp zadzwoń tutaj i może Cię do kogoś skierują. Tylko już teraz nie żałuj pieniędzy na inspektora.

http://www.pinb.katowice.pl/

jajmar
02-11-2011, 08:20
Nie wolno przystać na taki układ, żeby kierownik budowy był z firmy wykonawczej. Przecież to jest kompletny brak logiki!!!!



Dziwna ta logika przy budowie domków. Na wszystkich innych budowach kierownik budowy jest z firmy która realizuje obiekt. Od tzw generalnego.

Aleksandryta
02-11-2011, 10:10
Dziwna ta logika przy budowie domków. Na wszystkich innych budowach kierownik budowy jest z firmy która realizuje obiekt. Od tzw generalnego.

Dokładnie tak, ale jest jedno ale: przy budowie systemem gospodarczym, to raczej inwestor powinien zadbać, żeby mieć po swojej stronie kierbuda, a jak owp zatrudnił firmę deweloperską z ich kierownikiem budowy, to powinien zatrudnić inspektora nadzoru, ale jak zawsze zadecydowały osczedności. :(
Wykonawcy, jak widzą, że inwestor nie ma za plecami jakiegoś fachowca, który nadzorowałby etapy budowy, to niestety robią takie gnioty jak na zdjęciu
....

owp
02-11-2011, 13:27
Dzięki życzliwym za wszystkie porady, z moim wykonawcą jestem umówiony na odbiory etapami,do tej pory nie było problemu. Cieśle to podwykonawcy, będziemy przy odbiorze rozmawiać, na razie ponoć jeszcze nie skończyli.
Co do forumowiczów piszących na temat mojej osoby - tak, jesteście lepsi/dojrzalsi/mądrzejsi niż ja :) Lepiej Wam?
Pozdrawiam.

Marta6666
02-11-2011, 16:42
Dokładnie tak, ale jest jedno ale: przy budowie systemem gospodarczym, to raczej inwestor powinien zadbać, żeby mieć po swojej stronie kierbuda, a jak owp zatrudnił firmę deweloperską z ich kierownikiem budowy, to powinien zatrudnić inspektora nadzoru, ale jak zawsze zadecydowały osczedności. :(
Wykonawcy, jak widzą, że inwestor nie ma za plecami jakiegoś fachowca, który nadzorowałby etapy budowy, to niestety robią takie gnioty jak na zdjęciu
....

Niestety życie nie jest idealne, budowa domu również. Najlepiej byłoby gdyby każdy dobrze wykonywał swoją pracę ...
Obrażanie inwestorów, że oszczędzają na tym, czy na tym - jest moim zdaniem nie do przyjęcia. Każdy chciałby gdzieś mieszkać, ale wielu z nich musi oszczędzać... Nie każdy zarabia po 5 czy 10 tysięcy miesięcznie.

A tak szczerze mówiąc, to czasami aż strach się odezwać z problemem, bo od razu tyle krytyki, że wszystkiego się odechciewa. A przecież na problemach jednych osób uczą się inni ... i chyba po to jest forum, żeby sobie pomagać, a nie dowartościowywać się tym, że wie się więcej lub ktoś ma więcej kasy do wydania.

Andrzej Wilhelmi
02-11-2011, 22:23
Dziwna ta logika przy budowie domków. Na wszystkich innych budowach kierownik budowy jest z firmy która realizuje obiekt. Od tzw generalnego.

Na wszystkich innych budowach interesu inwestora pilnuje inspektor nadzoru. Na małych budowach realizowanych systemem gospodarczym firmy wykonujące określone prace nie mają własnych kierowników choć mogą, nie ma natomiast inspektora nadzoru a rolę kontrolną pełni kierownik budowy i powinien być po stronie inwestora. Wracając do meritum przedstawiona więźba nie jest najgorzej wykonana. Murłata mogłaby pozostać, wystarczyło zamiast tych szczapek dystansowych dać deskę na całej długości. To jest jeszcze do zrobienia trzeba tylko wydłubać piankę, poluzować nakrętki i wbić naciętą w miejscach śrub deskę wybijając podkładki. Połączenie płatwi dość prymitywne ale zbite gwoździami. Po poprawkach więźba do przyjęcia. Pozdrawiam.

DACxxxAZ
05-11-2011, 18:14
Zdjęcie nr5

krokiew z lewej ma wycięty zamek na płatwi a z prawej nie.

Czy to też różnica w wymiarach krokwi ?

owp
05-11-2011, 19:10
No faktycznie, muszę pooglądać jutro na żywo...

DACxxxAZ
05-11-2011, 19:31
Daj więcej fotek jak możesz

owp
11-11-2011, 11:29
Martwiłem się o tę płatew, a tymczasem jak pojechałem zrobić zdjęcia, to okazało się, że komin już jest, i to w miejscu gdzie była płatew... Sami zobaczcie, proszę o komentarz, zanim się rozmówię z wykonawcą.

Andrzej Wilhelmi
11-11-2011, 17:17
Płatew niewiele przeszkadzała, można ją było ominąć ale murarz poszedł na łatwiznę. Teraz radzę dołożyć kawałek płatwi przez 3 pola 4 krokwie i skręcić śrubami minimum M 12 z dużymi podkładkami z istniejącą płatwią. Pozdrawiam.

DACxxxAZ
11-11-2011, 19:12
ho ho :) teraz trzeba będzie wymazać ten kawałek płatwi z projektu ?

Kwitko
11-11-2011, 21:00
Czy my przypadkiem nie mamy tego samego majstra :D
Jak oglądam twoje zdjęcia to normalnie jak bym widziała moją więźbę - tak samo paskudna ;)
Ale u Ciebie ta przecięta płatew to masakra :jawdrop:

owp
12-11-2011, 07:56
Andrzej W. - dzięki za radę.
Kwito - może to ta sama ekipa, tak dobrze im idzie, że rozwinęli działalność na cały kraj ;)

Krizi
13-11-2011, 21:50
Takie błędy ja u Ciebie są codziennością wśród ekip pseudo-ciesielskich i na większości budów mam tą nieprzyjemność właśnie coś takiego oglądać przy okazji ekspertyz reklamacyjnych. Niedouczenie, brak fachowości wykonania oraz estetyki samego dzieła to rzecz normalna w kraju gdzie np.murarz lub dekarz albo jeszcze ktoś innej profesji jest jednocześnie cieślą.
Pomijając wadliwie zamocowaną murłatę, proponuję powzmacniać dodatkowo miejsca połączeń krokwi z murłatą łącznikami krokwiowo-płatwiowymi a reszta uwag jak kolega Andrzej napisał.

owp
23-11-2011, 14:45
Poprawiono u mnie to co pisaliście. Facet od więźby to wcale nie murarz, twierdzi, że robi w tym od 30 lat i wymienione błędy nie są jego winą - robił z materiału jaki dostał. Odbioru jeszcze nie ma, więc i pieniędzy.

elka51
24-11-2011, 17:38
Kierownik na tej budowie istnieje chyba tylko na tablicy informacyjnej :D