PDA

Zobacz pełną wersję : rozszalowanie stropu po 25 dniach



brunet wieczorową
01-11-2011, 16:55
Witam,

jutro czyli po 25 dniach od wylania stropu, murarze chcą rozszalować strop. Ścianki działowe na stropie już stoją (12cm grubości, beton komórkowy). Temperatury jak na tą porę roku były dość wysokie, w ciągu dnia 10 stopni...

Pozwolić na rozszalowanie czy dać jeszcze tydzień lub chociaż kilka dni na lepsze związanie betonu?

Pozdrawiam,
BWP

rania
01-11-2011, 17:04
Gdyby to byl moj strop to nie dalabym go jutro rozszalowac. W sumie to nie wiem po co zadajesz takie pytanie na forum. Albo postepujesz zgodnie z zaleceniami albo nie, wybor nalezy do Ciebie i nie wiem w czym Ci odpowiedzi forumowiczow pomoga.

brunet wieczorową
01-11-2011, 17:10
Gdyby to byl moj strop to nie dalabym go jutro rozszalowac.

Gdyby to był Twój strop, kiedy byś go pozwoliła rozszalować?


W sumie to nie wiem po co zadajesz takie pytanie na forum. Albo postepujesz zgodnie z zaleceniami albo nie, wybor nalezy do Ciebie i nie wiem w czym Ci odpowiedzi forumowiczow pomoga.

Zaleceniami czyimi? Jeśli masz na myśli kierownika budowy, to jego decyzja co do rozszalowania (lub nie) jest już wydana. Ale to ja jako inwestor podejmuję ostateczną decyzję - stąd właśnie zadaję to pytanie na forum i liczę na pomoc innych, doświadczonych forumowiczów.

rania
01-11-2011, 17:22
Zaleceniami czyimi? Jeśli masz na myśli kierownika budowy, to jego decyzja co do rozszalowania (lub nie) jest już wydana. Ale to ja jako inwestor podejmuję ostateczną decyzję - stąd właśnie zadaję to pytanie na forum i liczę na pomoc innych, doświadczonych forumowiczów.

Teoretycznie te 4 tygodnie strop powinien byc ostemplowany. Nie znaczy to, ze z Twoim stropem cos się stanie po 25 dniach. Nikt Ci przeciez nie napisze, ze strop sie zawali jesli usuniecie stemple. Nie zawali sie. Ufasz kierownikowi budowy? Bardziej niż sobie/zaleceniom/specjalistom? Forumowicz ma zdanie decydujące?
Czy stemple beda przeszkadzac w kolejnych etapach budowy?

antech
01-11-2011, 17:43
Stropy można rozszalowywać w zależności od ich rozpiętości i przy małych rozpiętościach można to robić wcześniej niż nawet te 25 dni.
U Ciebie brunet bym jeszcze tydzień poczekał z tym większym polem tam chyba masz 6m rozpiętości, te mniejsze pola bym rozszalował.
Zrób mały test, jak rozszalują te mniejsze rozpiętości sprawdź czy strop "gra" :)

brunet wieczorową
01-11-2011, 17:49
Tam gdzie jest największa rozpiętość (salon) strop na pewno jeszcze nie będzie teraz rozszalowany - nie ma potrzeby. Jest potrzeba rozszalowania tylko tam gdzie będą na parterze ścianki działowe.

Antech, jak sprawdzić czy strop "gra" po rozszalowaniu?

Duncan Idaho
01-11-2011, 18:25
Poskakać :)

antech
01-11-2011, 18:34
no właśnie :)

ja to robię tak że uderzam czymś ciężkim ,..no rzecz jasna nie łyżką koparki :), jeżeli masz "głuchy" dźwięk to można się zastanawiać dlaczego.

Zaraz na mnie koledzy typu elka nakrzyczą :)

fenix2
01-11-2011, 21:19
Jeżeli się boisz to po rozszalowaniu 'podbij' pod strop po kilka stempli 3-5 na pomieszczenie w celu podparcia jeżeli miało by się coś obgiąć. Ale wątpliwa sprawa.



Zrób mały test, jak rozszalują te mniejsze rozpiętości sprawdź czy strop "gra" :)

Jak jest OK to ma grać czy nie ?

eniu
02-11-2011, 11:11
Robisz tak : ściągasz stemple i patrzysz . Jak się zawali to znaczy,
że zrobiłeś to za wcześnie :D

Wytrzymałość strop osiąga nawet po 2 tygodniach , ale w środku lata.
Teraz daj mu co najmniej 6tygodni.

coulignon
02-11-2011, 11:20
Robisz tak : ściągasz stemple i patrzysz . Jak się zawali to znaczy,
że zrobiłeś to za wcześnie :D


Ważną rzeczą jest jednak stanąć z boku podczas takiej operacji. Można pod spodem ale nastręcza to potem pewno trudności.

brunet wieczorową
02-11-2011, 11:30
Zdejmują szalunki - strop się nie zawalił i nie ugiął (jak na razie zdjęli w dwóch małych pomieszczeniach).

Szalunki w największym pomieszczeniu zostają jeszcze na minimum tydzień.

slawek9000
02-11-2011, 20:26
szalunki można zdjąć po 3 dniach, ale stemple lepiej zostawić im dłużej tym lepiej, tylko że wystarcza co drugi stempel a w praktyce nawet rzadziej.
Żeby strop po rozszalowaniu się zawalił, takiej opcji nie ma chyba że osłodziłeś wodę zarobową.

stiffler
02-11-2011, 22:24
Normalnie stropy rozszalowuje się po 4-7 dniach pozostawiając stęple. 25dni to masakrycznie długo. Po 28dniach beton osiąga ok 80% wytrzymałości - u Ciebie będzie on obciążony ciężarem własnym i ścian działowych czyli max w 50%.
Źle natomiast, że ścianki działowe postawiliście przed rozszalowaniem - no chyba, że murowanie są na folii to trochę poprawia sytuację ale zazwyczaj murują na zaprawę i strop po rozstęplowaniu ugina się ciągnąc ściany, które się rysują. Ma to znaczenie przy większych rozpiętościach

brunet wieczorową
03-11-2011, 09:43
Ściany działowe na parterze są wymurowane bezpośrednio na stropie, bez foli (działówki dolne już mają folię). Póki co nie zaważyłem aby działówki się rysowały, jeszcze im się dokładnie przyjrzę.

Działówki poddasza zaczęli murować gdy strop miał jakieś 20 dni.

Jak własnoręcznie sprawdzić czy strop jest w porządku, czy się nie ugiął i jak zmierzyć to ugięcie?

raul9
03-11-2011, 16:44
Witam u mnie rozszalowali po 3 tyg wraz ze stemplami rozpiętość stropu 7,2 w salonie beton b20 z betoniarni.A zalewałem na początku października wszystko ok żadnych ugięć czy pęknięć

fenix2
03-11-2011, 16:59
Jak własnoręcznie sprawdzić czy strop jest w porządku, czy się nie ugiął i jak zmierzyć to ugięcie?

A po co jak nic się nie dzieje ??

brunet wieczorową
03-11-2011, 17:10
A po co jak nic się nie dzieje ??

Patrząc okiem laika – jest dobrze, nic się nie dzieje.