PDA

Zobacz pełną wersję : ogniwa fotowoltaiczne w Polsce



Doki
01-11-2011, 18:39
Według wyszukiwarki ostatnie pytanie na ten temat było 4 lata temu, więc warto odświeżyć.
Pytanie: jakie są obecnie zasady subsydiowania instalacji ogniw fotowoltaicznych w Polsce? Czy można sprzedawać nadwyżkę do sieci powyżej tego, co się samemu w okresie rozliczeniowym zużyje?
Jestem szczęśliwym posiadaczem takiej instalacji dokładnie od roku. Wyprodukowała mi ok. 4500 kWh, co pokrywa moje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ale dzięki subsydiom to jest najlepsza inwestycja w tych ciężkich czasach- nie licząc zwrotu w podatkach sama tylko energia, za którą mi zapłacono plus ta, której nie musiałem kupić to ok. 12% ceny instalacji. Trudno znaleźć lepszą lokatę. :-)
Pytanie wzięło się stąd, że i mi rodzice, zachęceni sukcesem, zainteresowali się tematem, ale domyślam się, że zasady finansowania tu u mnie są zupełnie inne. Czy wie ktoś gdzie to można znaleźć? Bo póki co dostaję jakieś dziwne informacje o dofinansowaniu z UE, ale pod warunkiem wzięcia kredytu... No jakaś bzdura, która na milę pachnie nieładnie, a na pewno kiepskim interesem. Proszę więc o linki, własne doświadczenia, przemyślenia, cokolwiek... Muszę się przygotować do spotkania z inwestorami in spe.

Doki
02-11-2011, 05:27
Dzięki za odpowiedź. Zgadłeś prawie dobrze- piszę z Belgii.
Pewnie jest i na to rada- można zostać udziałowcem albo spółdzielcą w firmie, która oferuje kompleksową usługę: najpierw instaluje panele, a potem zajmuje się obsługą księgową i fiskalną w zamian za część z zysków. Rola inwestora sprowadza się tu mniej więcej do wynajęcia dachu pod panele i kawałka ściany pod konwerter. Taką formę instalacji paneli mamy i tutaj, ale nie wiem czy w ogóle jest ona interesująca dla osoby prywatnej. No i jak dotrzeć do firm w Polsce, które to robią.
Można też zainstalować mniej paneli, tak, aby tylko pokrywać własne potrzeby i nie sprzedawać nadwyżki do sieci.
A myśląc bardziej perspektywicznie, to za kilka lat żadnej nadwyżki nie będzie, gdy kupię elektryczny samochód. Przesiadka do auta na prąd jest nieunikniona, i to w niedalekiej przyszłości. Obecne "spalanie" takich aut to ok 20 kWh/100 km. To bardzo tanio w porównaniu z kosztem paliwa ropopochodnego potrzebnego do przejechania takiej odległości, ale skądś tę energię trzeba brać.

ja14
02-11-2011, 06:56
Jestem bardzo ciekawy jakich manipulacji matematycznych musiales dokonac aby osiagnac taki zwrot zainwestowanej kwoty;-)

Doki
02-11-2011, 16:23
Jestem bardzo ciekawy jakich manipulacji matematycznych musiales dokonac aby osiagnac taki zwrot zainwestowanej kwoty;-)

Proste: Cena 1 kWh to ok. €0.10 (w weekend znacznie mniej, w dni robocze troche wiecej). Doplata do energii wygenerowanej: €350 za 1000 kWh. Czyli 4500 kWh to ok. €2000. Koszt instalacji: ok. € 15000.
I nie licze tu odpisu od podatku, ten bedzie rozliczony w najblizszym liscie od fiskusa.

Caly ten interes stoi na przesubsydiowaniu.

Doki
02-11-2011, 16:36
trochę z tym samochodem elektrycznym przedobrzyłeś, w Polsce mamy klimat znacznie ostrzejszy niż w Beneluksie, tutaj zima z temperaturą -20 to norma

No to co? Ludzie maja garaze, a w czasie jazdy akumulatory wymagaja wrecz chlodzenia, mroz im niestraszny.


a do tego obowiązuje jazda z światłami cały rok, ergo akumulatory zużywają się znacznie szybciej

Bez przesady, swiatla maja znikomy wplyw na bilans energetyczny samochodu elektrycznego. Zreszta auta elektryczne maja Daylight Running Lights na LEDach.



a przypomnijmy koszt wymiany to ok 10tyś zł

Wiekszy problem to cena samego samochodu, ale to sie zmieni. Koszt wymiany... firmy mowia o tym polgebkiem, ale mysle, ze nie jest tak zle i w ramach gwarancji (a ktore auto ma teraz mniej niz 5 lat gwarancji?) to nie musi kosztowac ani grosza.



w Polsce to 100 razy szybciej zobaczymy samochody na wodór CNG czy bio-disla niż elektryczne

Mysle, ze nie, bo do tego trzeba budowy drogiej infrastruktury, no i poza tym rola prywatnych samochodow bedzie zanikac. Zostana zniszczone fiskalnie, tak jak to ma miejsce w Belgii w tej chwili.



a co do produkcji tyko na własne potrzeby to jak ominiesz problem magazynowania na potem ?? akumulatory drogie, zestaw paneli + akumulator jest tak drogi że nigdy się nie zwróci, masz jakiś pomysł na tanie magazynowanie ??

Moim magazynem jest siec energetyczna. Nadwyzke oddaje do sieci (licznik kreci sie wstecz). Myk jest tylko taki, ze nie moge byc netto producentem (tzn licznik nie moze przekrecic sie poza zero.


moje panele fotowoltaiczne mają zwyczaj w listopadzie i grudniu całkiem się wyłączać, z powodu całkowitego zachmurzenia i bardzo krótkiego dnia, taka jest specyfika nasłonecznienia w Polsce


ergo w Polsce to ja widzę tylko możliwość produkcji wodoru w własnych ogniwch fotowoltanicznych w oparciu o spółdzielnię która załatwia wszelkie papiery a właściciel domku tylko dzierżawi dach

To juz bym wolal te male japonskie elektrowienki "jadrowe", tzn generatory termoelektryczne zasilane rozpadem izotopow radioaktywnych. :-)

ja14
03-11-2011, 03:25
Jednego nie rozumiem: ta doplata to jest do calej energii wyprodukowanej a nie tylko "sprzedanej"?
To jak to sie odbywa? Na panelach jest oddzielny licznik i placa na podstawie jego odczytu?
Ktos te odczyty sprawdza? Jesli tak jest to u nas ten system sie nie sprawdzi;-)
P.S. Dzieki takim patologiom Europa wlasnie na naszych oczach bankrutuje:-(

Doki
03-11-2011, 05:09
w Polsce nie można cofać licznika, oddawać energię do sieci możesz ale za darmo

co do akumulatorów, włóż telefon komórkowy do zamrażalnika i będziesz miał od razu odpowiedź co będzie w mroźna zimę z samochodem elektrycznym w Polsce

Nie chodzi o to, czy wolno cofac licznik, on sam sie cofa, bo energia plynie do sieci. Ale OK, to w sumie wyjasnia moje watpliwosci.

Dobra, samochody nie sa tematem tego forum, wiec zakoncze dygresje: tu sytuacja jest calkiem inna, bo akumulator samochodu elektrycznego w czasie pracy sie nagrzewa, a jesli nie jezdzi, to jest podlaczony do ladowania, wiec tez sie nagrzewa.


co do gwarancji, to ona nigdy w żadnym samochodzie nie obejmowała akumulatora, te rzeczy się zużywają tak samo jak klocki hamulcowe, płyny, opony i nikt ci tego za darmo na gwarancji nie wymieni

Nowe technologie, nowe zasady. Dlaczego zakladasz, ze zawsze bedzie tak, jak bylo?


co do generatorów termoelektrycznych zasilanych rozpadem izotopów radioaktywnych to może zainteresuje ciebie Katalizator Energii (E-Cat)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168515-idea-domu-autonomicznego-(cz%C4%99%C5%9Bciowo)&p=4651394&viewfull=1#post4651394 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168515-idea-domu-autonomicznego-%28cz%C4%99%C5%9Bciowo%29&p=4651394&viewfull=1#post4651394)

Zartuj sobie, zartuj. :-)

Doki
03-11-2011, 05:14
Jednego nie rozumiem: ta doplata to jest do calej energii wyprodukowanej a nie tylko "sprzedanej"?
To jak to sie odbywa? Na panelach jest oddzielny licznik i placa na podstawie jego odczytu?

Dokladnie tak.


Ktos te odczyty sprawdza? Jesli tak jest to u nas ten system sie nie sprawdzi;-)

Odczyty tego licznika wprowadzasz przez stosowna strone internetowa, a tam sprawdza je system komputerowy, ktory porownuje je z innymi odczytami z tej samej okolicy i uwzglednia naslonecznienie. Jesli uzna odczyt za nierealny to go odrzuca i wtedy musisz zaplacic za wizyte goscia, ktory cie sprawdzi.


P.S. Dzieki takim patologiom Europa wlasnie na naszych oczach bankrutuje:-(

Po pierwsze, Europa nie z tego powodu bankrutuje, bo nie doklada do tego ani grosza. Wiecej, to m.in. Europa wymusza powstawanie takich wlasnie patologii przez obledne trzymanie sie pogladu, ze dwutlenek wegla jest be i trzeba sie wykazac w obnizaniu jego emisji.

Ale to juz temat na inne forum. :-)

Dzieki za te dyskusje, teraz juz tylko nie rozumiem, ze fotowoltaika w Polsce to nie dla indywidualnych inwestorow. I o to chodzilo.

ja14
03-11-2011, 06:00
....Europa wymusza powstawanie takich wlasnie patologii przez obledne trzymanie sie pogladu, ze dwutlenek wegla jest be i trzeba sie wykazac w obnizaniu jego emisji.
...
Dokladnie to mialem na mysli.

ja14
03-11-2011, 07:34
Cena 0,6 to jest cena energii wraz z usluga przesylu. Nie widze w tym nic dziwnego, ze kupujac od Ciebie energie nie placa Ci za przesyl, ktorego im nie swiadczysz. Z tego co sie orientuje, za "zielona" energie tez placa wiecej - sa jakies certyfikaty (szczegoly znajdziesz na Elektrodzie).

KSkiba
02-01-2012, 12:41
Witam.

Jestem nowy i chciałbym aktywować temat fotowoltaiki w Polsce. Być może w tym roku wejdzie ustawa o OŹE, co o tym myślicie? Zapoznaliście się z projektem tej ustawy? Jak oceniacie szanse rozwoju PV po wprowadzeniu regulacji prawnych?

KrzysztofLis2
02-01-2012, 16:49
Moim zdaniem ta branża bez dotacji nie ruszy, a dotacje z zasady uważam za zło wcale niekonieczne. ;)

grabek129
18-01-2012, 10:33
witam
mam do sprzedania baterie 230W
o napieciu znamionowym 29V nadaja sie do ladowania akumulatorow 24V
fabrycznie nowe
cena na pw

PliP
25-01-2012, 18:50
Ja mam Szwagrów (w Belgii) którzy zawodowo zajmują się montażem takich paneli. Cała elektryka jak i położenie domu zostało wykonane z myślą o tym, że w przyszłości dach zostanie pokryty Panelami. Chodzi tu o przewód elektryczny pociągnięty ze skrzynki na strych oraz usytuowanie dachu. Teraz tylko wystarczy stelaż i montaż paneli, potem ich połączenie i wpięcie w kabel.

ChriS.
26-05-2012, 16:21
Witam, i jak maja sie ogniwa na dzien dzisiejszy? Jest sens w to sie pchac?

Doki
28-05-2012, 16:08
Witam, i jak maja sie ogniwa na dzien dzisiejszy? Jest sens w to sie pchac?

Odpowiadam na pytanie pierwsze: dzis jest ladny, sloneczny dzien, taki na 25 kWh.

Odpowiadam na pytanie drugie: nie mam pojecia. Kazdy przypadek trzeba rozpatrzyc indwidualnie.

RAPczyn
28-05-2012, 18:43
Temat można zgłębić czytając np.: http://solaris18.blogspot.com/

adam_mk
29-05-2012, 21:32
Kolega Bogdan jest bardziej ekonomistą i teoretykiem jak praktykiem!
W bardzo sensownych wyliczeniach zakłada (milcząco) że zbudowana instalacja będzie idealnie zgodna z założeniami projektowymi.
(Trzeba skądś te liczby brać!)
Dla energetyki OZE to wrzód na dupie!
Już widzę jak radośnie tworzy "bramę" dla wlewania się niestabilnej mocy do ich sieci...
Do tego - dotowaną!

Widzę tu ciemność...
Ciemność widzę!!!!!

Adam M.

andriuss
30-05-2012, 12:59
Dla energetyki OZE to wrzód na dupie!
Już widzę jak radośnie tworzy "bramę" dla wlewania się niestabilnej mocy do ich sieci...
Do tego - dotowaną!

Widzę tu ciemność...
Ciemność widzę!!!!!

Adam M.

Na szczęście energetyka przegrała z ekoterrorystami i obecną modą na zbijanie CO2. Wpuszczanie OZE jest przykrym obowiązkiem, podobnie jak podłączanie operatorów przez Tepsę (słynne napierdalanki z UKE), czy przyjmowanie zwrotów 10 dni po sprzedaży przez handlujących wirtualnie - każdy zgrzyta zębami, ale się ugina. Gdyby fotowoltaika była taka fajna, kapitaliści stawiali by wielosethektarowe farmy za kredyty bankowe. Tym bardziej, że niedługo cena panela spadnie do ca. 5 PLN / 1 pW, vide: http://www.ebay.co.uk/itm/250W-Mono-Solar-Panels-only-0-72-w-/280879212258?pt=UK_Gadgets&hash=item4165b4a6e2

Chyba jednak ryzyko długoterminowe waży za dużo:
1. Nie wiadomo ile potrwa szał CO2 i kiedy ten związek zostanie przywrócony do łask naturalnych. Więc nie wiadomo jak długo dotacje w postaci świadectw utrzymają się na tak wysokim poziomie.
2. To, że wszyscy powtarzają, że ceny energii na pewno będą rosły, wcale nie znaczy, że tak będzie. Nieruchomości też miały tylko drożeć. Vide: http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,11020255,Ceny_gazu_spadaja_z_powodu_ciepl ej_zimy.html
Z tekstu - 1m3 gazu za 8 centów! I nie chodzi o ciepłą zimę, ale ogólnie o nadpodaż łupkowego w USA.

Tak czy inaczej, trzeba poczekać na:

http://www.portalspozywczy.pl/prawo/wiadomosci/ustawa-o-oze-dawac-bedzie-gwarancje-ceny-i-odbioru-energii-wysokosc-wspolczynnikow-korygujacych-przedmiotem-analiz,68331.html

Jeśli przejdzie gwarancja 15 letnia - trzeba wchodzić w temat pomimo ryzyka, jakby co, grube pieniądze wtopi Polska - czyli my, podatnicy. Oczywiście wchodzić należy, jeśli się ma:
1. trochę wolnego terenu przy domu (żeby nie pilnować 24/7),
2. umiejętności skonstruowania ze złomu taniego systemu nadążnego.

KrzysztofLis2
01-06-2012, 10:46
Albo trzeba po prostu odpuścić cały ten kretyński system wsparcia dla OZE i uczciwie obciążyć wytwórców KAŻDEGO rodzaju energii KOSZTAMI korzystania ze środowiska. Uwzględnić zapadalność na choroby od pyłu, itd.

Charlie
01-06-2012, 11:19
Producentem Paneli Fotovoltaicznych oraz liczników energii pracujących "na wstecznym" jest firma JABIL z Kwidzynia. Oczywiście cała produkcja idzie na export w cały Świat.

W strefie klimatycznej Polski najsprawniejszym systemem pozyskiwania energii elektrycznej ze Słońca jest kombinacja panel + wiatraczek ( takie konstrukcje widać przy polskich drogach - zasilają oświetlenie typu LED znakó drogowych ).

Niestety, ale do końca nie ma pro społecznościowych uregulowań prawnych dotyczących energii elektrycznej pozyskiwanych ze źródeł odnawialnych. Pewnie skończy się to za jakiś czas jakąś karą dla RP z Brukseli.

W mojej opinii to bardzo dobry kierunek - Europa Zachodnia ma bogate doświadczenia w tych obszarach i nie ma problemu aby wzorować się na nich.
Osobiście uważam, że węglowe lobby energetyczne w Polsce nie dopuści jeszcze długo do incjacji eko energii elektrycznej.

Sami jesteśmy sobie winni bo wybieramy takich [p]osłów jakich później mamy.

jaw
09-08-2012, 07:39
Na początku witam wszystkich serdecznie.

Wczoraj odwiedził mnie przedstawiciel firmy http://ashadegreener.co.uk/
Nie chciałem wierzyć w to co mówił, dopóki nie dał mi folderu.
A Shade Greener chce pokryć ogniwami fotowoltaicznymi południową połać dachu mojego domu ZA DARMO.:D
Mam nie płacić dosłownie za nic. Ogniwa, instalację itp mam mieć za free.
Zgodziłem się da spotkanie z ich specjalistą, który ma odpowiedzieć na wszystkie pytania. Za trzy tygodnie.

To dopiero jest wspieranie zielonej energii. Aż do tego stopnia to chyba nigdzie nie jest.

A że za darmo - jak pokazuje życie - to można co najwyżej dostać po ryju, zacząłem wieczorem kopać w necie.
Doczytałem, że ja im wynajmuję "przestrzeń pod dachem" (i nad nim) a w zamian otrzymuję darmową energię.
Panele i wszystko co firma zainstaluje na i w moim domu pozostaje ich własnością.

Nie mniej jednak jest to i tak jakiś królewski dar.

Nie mam spokoju. Bo gdzieś musi tkwić haczyk. Nie może być aż tak pięknie.
Miejscowi tez maja wątpliwości np. http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=2072787
Może spotkanie z doradcą od nich wyjaśni więcej.



A swoją drogą jak to jest. Im więcej chce ci ktoś dać za darmo, tym bardziej stajesz sie podejrzliwy. :confused:


pozdrowienia z UK
Jurek

andriuss
09-08-2012, 08:32
To dopiero jest wspieranie zielonej energii. Aż do tego stopnia to chyba nigdzie nie jest.



Energia z fotowoltaiki to zasadniczo rzecz biorąc pieniądze podatników. Musisz odrobić pracę domową i dotrzeć do tego, co warunkuje, że istniejące dachy osób fizycznych, w przeciwieństwie np. do kawałka ziemi, pozwalają te dotacje ciągnąć. Bo ja, w warunkach polskich, a konkretnie na warunkach ustawy, na którą wszyscy czekamy, kupiłbym hektar pola albo łąki za 20-30 KPLN, postawił tam 200 pkW i miałbym gdzieś użeranie się z czyimś dachem, a w szczególności dzielenie się pieniędzmi z kimkolwiek. Tak więc pierwsze pytanie, które się nasuwa - dlaczego oni nie zrobią tak samo.

yaiba83
09-08-2012, 09:01
Na początku witam wszystkich serdecznie.

Wczoraj odwiedził mnie przedstawiciel firmy http://ashadegreener.co.uk/
Nie chciałem wierzyć w to co mówił, dopóki nie dał mi folderu.
A Shade Greener chce pokryć ogniwami fotowoltaicznymi południową połać dachu mojego domu ZA DARMO.:D
Mam nie płacić dosłownie za nic. Ogniwa, instalację itp mam mieć za free.
Zgodziłem się da spotkanie z ich specjalistą, który ma odpowiedzieć na wszystkie pytania. Za trzy tygodnie.

To dopiero jest wspieranie zielonej energii. Aż do tego stopnia to chyba nigdzie nie jest.

A że za darmo - jak pokazuje życie - to można co najwyżej dostać po ryju, zacząłem wieczorem kopać w necie.
Doczytałem, że ja im wynajmuję "przestrzeń pod dachem" (i nad nim) a w zamian otrzymuję darmową energię.
Panele i wszystko co firma zainstaluje na i w moim domu pozostaje ich własnością.

Nie mniej jednak jest to i tak jakiś królewski dar.

Nie mam spokoju. Bo gdzieś musi tkwić haczyk. Nie może być aż tak pięknie.
Miejscowi tez maja wątpliwości np. http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=2072787
Może spotkanie z doradcą od nich wyjaśni więcej.



A swoją drogą jak to jest. Im więcej chce ci ktoś dać za darmo, tym bardziej stajesz sie podejrzliwy. :confused:


pozdrowienia z UK
Jurek

Pewnie sobie zastrzegą klauzulę, że w każdej chwili mogą przyjechać i sobie pomajstrować na twoim dachu. Pewnie też wszystko będzie opomiarowane i będą przesyłać sobie informacje jak działa. Pytanie też, czy w każdej chwili mogą przyjechać i wszystko zdemontować czy umowa jest podpisana na jakiś określony czas.

jaw
09-08-2012, 12:56
Musisz odrobić pracę domową i dotrzeć do tego, co warunkuje, że istniejące dachy osób fizycznych, w przeciwieństwie np. do kawałka ziemi, pozwalają te dotacje ciągnąć.

Z tym nie będzie łatwo. Za moich czasów w szkłach uczono jedynie słusznego języka naszych "przyjaciół" ze wschodu.A angielski - pomimo 8 lat pobytu tutaj - ot w stopniu jako tako komunikatywnym.

Niemniej jednak coś tam znalazłem.

- ludzie, którzy z tego skorzystali obniżyli swoje rachunki za prąd o ok. 40-50%
- wartość domu na rynku wzrasta o ok. 10%, pomimo że nie jestem właścicielem tej mikroelektrowni. I to wszystko za free.

Robię się coraz bardziej podejrzliwy !!!
Trzeba wiedzieć, że UK jest znacznie mniej nasłonecznione niż np. Polska. Pomimo to im się opłaca.

Zastanawiam się co A Shade Greener ma z tego i wychodzi mi tak:
- być może - podobnie jak w Polsce - Państwo dopłaca do każdej kWh energii wyprodukowanej "przez mój dach" i oni to kasują
- cała produkcja energii powyżej mojego zużycia wędruje do sieci. Nie przypuszczam, że system przewiduje akumulację prądu. Przecież w ich interesie nie leży aby pomóc mi zakumulować jak najwięcej energii abym mógł ją zużyć np. po zachodzie słońca, lecz aby jak najwięcej wysłać do sieci.
- cała ta inwestycja jest silnie dotowana przez rząd i pewnie również przez Unię.

Wygląda na to, że każdy coś z tego ma i każdy będzie zadowolony: ja, A Shade Greener i rząd UK.
Byłoby idealnie.

Tylko czy naprawdę tak jest.
Żeby za jakiś czas nie obu8dzić się z ręką w nocniku.

robbo2k
09-08-2012, 14:53
U nas będzie za chwile tak samo (nowa ustawa o OZE) :
Z paneli fotowoltaicznych bedzie 200zł za 1MWh koszt komercyjnej energii plus 1100zł za zielone certyfikaty,. Przy czym dotyczy to instalacji do 25kW
Jak łatwo się domyśleć jest to złoty interes dla samych certyfikatów. W UK jest najtomiast chyba stała stawka odkupu energii przez sieci energetyczne wiec taki interes jest jeszcze pewniejszy bo latwo policzyc.

A tu odpowiedz "Feed-in tariffs could be cut to 21p for systems up to 4kW" ale po styczniu 2013 stad pewnie teraz spiesza sie by na starych zasadach,

andriuss
09-08-2012, 17:55
U nas będzie za chwile tak samo (nowa ustawa o OZE) :
Z paneli fotowoltaicznych bedzie 200zł za 1MWh koszt komercyjnej energii plus 1100zł za zielone certyfikaty,. Przy czym dotyczy to instalacji do 25kW


Feed in tariff to stała, ryczałtowa cena odkupu, bez zabawy w świadectwa - 1100 tyle właśnie dostaniesz do łapki za MWh. W obecnej wersji ustawy jest do 100 kW. Za to za cholerę się nie mogę doszukać co powyżej. Jeśli wiesz inaczej, to zacytuj.

andriuss
09-08-2012, 18:15
Wygląda na to, że każdy coś z tego ma i każdy będzie zadowolony: ja, A Shade Greener i rząd UK.
Byłoby idealnie.

Tylko czy naprawdę tak jest.
Żeby za jakiś czas nie obu8dzić się z ręką w nocniku.

Ehh, coś trochę więcej zaangażowania w temat byście obywatelu wykazali, a nie żeby tak wszystko trzeba ci było na talerzu.

http://www.prweb.com/releases/2012/7/prweb9681170.htm
http://www.energysavingtrust.org.uk/Generate-your-own-energy/Financial-incentives/Feed-In-Tariffs-scheme-FITs
http://www.ofgem.gov.uk/Sustainability/Environment/fits/tariff-tables/Documents1/Tariff%20Table%201%20August%202012%20PV%20Only.pdf

Największe fity są w kategorii do 4 kW na budynkach już zamieszkałych. Z drugiej strony różnica nie jest aż tak duża, tak więc nie końca jestem swoją odpowiedzią usatysfakcjonowany.

jaw
09-08-2012, 19:52
Serdecznie dziękuję za rzeczową pomoc. Musisz być dobry z angielskiego.

Zgodnie z zasadą mojego ojca, który mówił "gdy dają - trzeba brać, gdy biją - trzeba uciekać", mam zamiar skorzystać z propozycji A Shade Greener. Nie ma znaczenia czy obniżą mi sie rachnki za prąd o 10% czy 50%. Każda korzyść jest mile widziana.

Jednak w mojej obecnej sytuacji ważniejszą sprawą jest: jakie to niesie ze soba zagrożenia. Czyli ile lub co mogę na tym stracić.

Są pewne niejasności. Gdybym umiał czytać to doczytałbym na angielskich forach. Dopiero spotkanie z doradcą z A Shade Greener może je rozwiać.
Okres umowy to chyba 25 lat. Trzeba poznać jej treść.
Chodzi o to, że za 7 lat przechodzę na emeryture. Sprzedajemy dom i wracamy z żoną do Polski.
Podobno dom z "panelami za free" jest trudniej sprzedać bo niektórzy pożyczkodawcy podobno odmawiają kredytu hipotecznego. http://www.rics.org/site/scripts/press_article.aspx?pressreleaseID=792
A dom musimy sprzedać szybko bo już mamy wybrany projekt bungalowa, naszego domu na jesień życia.

Takie są to różne wątpliwości. Jak to w życiu.

andriuss
10-08-2012, 09:40
Zgodnie z zasadą mojego ojca, który mówił "gdy dają - trzeba brać, gdy biją - trzeba uciekać", mam zamiar skorzystać z propozycji A Shade Greener. Nie ma znaczenia czy obniżą mi sie rachnki za prąd o 10% czy 50%. Każda korzyść jest mile widziana.



Na pewno banki niechętnie patrzą na zabezpieczenie hipoteczne, gdzie wchodzą w grę roszczenia osób trzecich, z drugiej strony wydaje mi się, że przez następne kilka lat spokojnie wszyscy się z tematem uporają - spowszednieje i ludzie przestaną się go bać. Ale. Przyjrzyj się swoim rachunkom i spróbuj oszacować, ile prądu zużywacie w ciągu ładnego, słonecznego dnia. Być może dla pracującej, dwu-osobowej i nieszalejącej rodziny savings nie będą average = 200 GBP, tylko wyniosą np. 70 GBP. Dwieście funtów to prawie półtora tys. kWh, niektórzy tylko tyle zużywają w ciągu roku. A dla 500 GBP w perspektywie siedmioletniej i z powyższymi ryzykami ja osobiście bym się nie bawił.

takedown
09-09-2012, 20:53
Witam, i jak maja sie ogniwa na dzien dzisiejszy? Jest sens w to sie pchac?

TAK. Pod warunkiem, że nie stosujesz akumulatorów bo wtedy prąd jest bardzo drogi.

Ale systemy sieciowe, które generują prąd bezpośrednio do sieci nie magazynując go mają szanse się zwrócić, niestety podłączanie tego typu urządzeń do sieci na dzień dzisiejszy jest nielegalne.

takedown
09-09-2012, 21:08
no tak, ale niestety żyjemy w Polsce i raptem okaże się, że jednak coś poszło nie tak i wszystko odwlecze się w czasie. Rozwiązanie takie jak system sieciowy na prawdę ma przyszłość zwłaszcza, że systemy mogą pracować nawet po 20 lat lub dłużej. W Niemczech już dawno to zrozumieli i mają łącznie zainstalowane więcej paneli fotowoltaicznych niż wszystkie kraje na całym świece razem wzięte.

PliP
09-09-2012, 22:11
Mam rodzinę w Belgii i onie spore zyski czerpią z produkcji energii dzięki ogniwom.
Mój dach oraz okablowanie jest przygotowane pod tego typu inwestycję - czekam tylko na konkretne warunki ze strony naszego rządu :)

macgregor
27-11-2012, 23:03
Już jest poniżej 6zł w detalu (np. 240 od ET Solar) więc całkiem rozsądnie.

Nie patrz ca ceny typu Alledrogo, eBay, czy Pan Mietek Elektryk Onlajn Szop. Nawet w czerwcu tego roku moduły można kupić za ok. 0,80€/Wp. Obecnie to koszt 0,55-0,75€/Wp i mam tu na myśli moduły z 10-cio letnią gwarancją materiałową i certyfikatami typu VDE czy TUV. Generalnie od początku 2011 r. ceny modułów spadły o ok. 45% tylko i wyłącznie za sprawą taniejącego krzemu.

macgregor
27-11-2012, 23:09
Charlie jesteś z Łodzi więc wpadnij wieczorem do mnie, a pokarzę ci organoleptycznie jakie małe w praktyce są pożytki z fotovoltaniki i wiatraczków w Polsce
http://www.globenergia.pl/energetyka-wiatrowa/394-latarnie-na-wiatr-i-s%C5%82o%C5%84ce-o%C5%9Bwietlaj%C4%85-%C5%82%C3%B3dzk%C4%85-ulic%C4%99.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.globenergia.pl %2Fenergetyka-wiatrowa%2F394-latarnie-na-wiatr-i-s%25C5%2582o%25C5%2584ce-o%25C5%259Bwietlaj%25C4%2585-%25C5%2582%25C3%25B3dzk%25C4%2585-ulic%25C4%2599.html)
118583
w wielkim skrócie działają czasami i bardziej przez przypadek, z tego co było zapowiadane nic się nie potwierdziło w praktyce, całość nadaje się tylko na śmietnik bo to po prostu zabawka politechniczna nic więcej

Latarnie solarne w Polskich warunkach to nieporozumienie jakich mało. Większość tych inwestycji realizowanych jest przez gminy w drodze przetargu z jednym, zasadniczym kryterium: ceną. Efekt jest taki, że daje się tandetne chińskie panele o mocy rzeczywistej dalekiej od deklarowanej, kiepskie turbiny niedostosowane do polskich warunków klimatycznych, w których zimą potrafi zamarzać smar i małej pojemności, tańsze akumulatory AGM zamiast GEL. Oczywiście żeby wszystko "gracko" świeciło daję się LED'owy "szperacz" o mocy 28W pługiem oderwanej od bilansu energetycznego latarni. Efekt końcowy jest taki, że kiedy zimą produktywność z modułu jest najmniejsza, pojemność akumulatora ze wzgl. na ujemne temp. też, a zapotrzebowanie na energie z racji długiej nocy największe, autonomiczność latarni jest liczona w godzinach zamiast w dniach.

macgregor
27-11-2012, 23:16
Energia z fotowoltaiki to zasadniczo rzecz biorąc pieniądze podatników. Musisz odrobić pracę domową i dotrzeć do tego, co warunkuje, że istniejące dachy osób fizycznych, w przeciwieństwie np. do kawałka ziemi, pozwalają te dotacje ciągnąć. Bo ja, w warunkach polskich, a konkretnie na warunkach ustawy, na którą wszyscy czekamy, kupiłbym hektar pola albo łąki za 20-30 KPLN, postawił tam 200 pkW i miałbym gdzieś użeranie się z czyimś dachem, a w szczególności dzielenie się pieniędzmi z kimkolwiek. Tak więc pierwsze pytanie, które się nasuwa - dlaczego oni nie zrobią tak samo.

Uzasadnienie jest takie, że duże systemy naziemne mają znacznie mniejsze wsparcie niż niewielkie systemy dachowe. To raz, dwa to kwestia nakładów inwestycyjnych na podłączenie systemu do sieci energetycznej. O ile w przypadku niewielkich systemów kilku, kilkunastu kW wpinasz się w 90% przypadków do instalacji nn bez jakichkolwiek modernizacji istniejącej instalacji, tak przy dużym systemie stojącym w szczerym polu musisz uwzględnić nakłady na stację trafo nn/Sn/(Wn) i przyłącze.
Gdyby nie rozróżnienie w systemie wsparcia dla różnych systemów stałoby się dokładnie to samo co w Czechach, gdzie robiono właśnie to co opisałeś. Duzi inwestorzy, najczęściej z Niemiec stawiali ogromne kilku, kilkunastu MW farmy słoneczne co w przeciągu niecałego roku doprowadziło do pęknięcia bańki i całkowitego załamania się branży PV w tym kraju.

macgregor
27-11-2012, 23:42
Miała być ustawa od początku przyszłego roku ale jak będzie do połowy to też będzie dobrze.

Teraz po fochu jaki odstawił Pawlak po przegranych wyborach na przewodniczącego PSL'u ustawa może złapać jeszcze większy poślizg. Do tego dochodzą jeszcze procedury mającej na celu notyfikowanie ustawy przez Komisję Europejską, co może potrwać nawet 6m-cy. Jeśli więc ustawa zostanie przyjęta w kraju I-szym kw. 2013r., to procedury notyfikacyjne opóźnią wejście ustawy w życie do III-go kw. 2013r. Czyli sumarycznie rok w plecy jak by nie patrzył.
Teraz jeszcze wychodzą kwiatki dotyczące wątpliwości, czy kwoty taryf gwarantowanych za kWh są kwotami brutto, czy netto. Jeśli brutto to kto ma odprowadzać podatek i jaki. Tego typu rozstrzygnięcia są zasadnicze, bo mogą zadecydować, który rodzaj wsparcia opłacać będzie się bardziej: zielone certyfikaty czy FiT.

macgregor
27-11-2012, 23:47
Miała być ustawa od początku przyszłego roku ale jak będzie do połowy to też będzie dobrze.

Teraz po fochu jaki odstawił Pawlak po przegranych wyborach na przewodniczącego PSL'u ustawa może złapać jeszcze większy poślizg. Do tego dochodzą jeszcze procedury mającej na celu notyfikowanie ustawy przez Komisję Europejską, co może potrwać nawet 6m-cy. Jeśli więc ustawa zostanie przyjęta w kraju I-szym kw. 2013r., to procedury notyfikacyjne opóźnią wejście ustawy w życie do III-go kw. 2013r. Czyli sumarycznie rok w plecy jak by nie patrzył.
Teraz jeszcze wychodzą kwiatki dotyczące wątpliwości, czy kwoty taryf gwarantowanych za kWh są kwotami brutto, czy netto. Jeśli brutto to kto ma odprowadzać podatek i jaki. Tego typu rozstrzygnięcia są zasadnicze, bo mogą zadecydować, który rodzaj wsparcia opłacać będzie się bardziej: zielone certyfikaty czy FiT.

macgregor
28-11-2012, 22:26
Od 1.1.2013 ma być wersja "light" trójpaku, w tym OZE po to tylko aby nie płacić kary (100.000€/dzień), zobaczymy co to za potworek będzie. Mi się budowa przedłuża więc jak do połowy roku wejdzie wersja finalna to też będzie ok;)

Masz jakieś źródło informacji o tym, że na początku roku zostanie wprowadzona "proteza" ustawy? Jestem ciekaw szczerze mówiąc jak miałoby to wyglądać. O karach też od nowego roku też nie słyszałem.

macgregor
01-12-2012, 20:59
Źródło - członek komisji społecznej; oficjalny projekt - http://www.mg.gov.pl/node/16913; kary - prawodawstwo UE (szczeg. KE).

Widzę, że obracasz się w obszarach instalacji pv, powiedz mi więc co jest najoptymalniejszym zastosowaniem:
1. pv bez zmiany kąta pochylenia czy z pochyleniem (bo obrotnica i kąt to wiem, że za drogie)?
2. jaki kąt ustawienia pv?

Wszystko zależy od tego jakie masz możliwości techniczne w kwestii zainstalowania systemu PV. Jeśli dysponujesz dachem spadzistym to dużego pola manewru nie masz. Instalujesz system z taką orientacją do południa i z takim nachyleniem jaki wymusza to na Tobie dach. Inna kwestia jest w przypadku dachu płaskiego - wówczas moduły musisz zainstalować na stojakach (lekkich, aluminiowych trójkątach wsporczych). Wtedy w zależności od powierzchni dachu możesz ustawić moduły do południa jak i zdecydować o ich kącie nachylenia. Trzeba pamiętać o kwestii wzajemnego zacieniania się rzędów paneli. Im większy kąt, tym wyższa konstrukcja i wymagane większe odstępy między kolejnymi rzędami. Tutaj trzeba dokonać skrupulatnej symulacji co będzie dla nas optymalne pod względem kosztów i produktywności systemu. Czy mniejszy kąt i więcej modułów, czy większy kąt nachylenia, ale mniej modułów. Do tego oczywiście dochodzą uwarunkowanie w postaci kształtu dachu, przeszkód, itp.
Jeśli chodzi o optymalny, całoroczny i stały kąt nachylenia modułów dla szerokości geograficznej na której jest Warszawa to wynosi on 35°. Jeśli chcesz wprowadzić możliwość regulacji kąta lato-zima (np. system na regulowanych trójkątach wsporczych), to zimą zaleca się kąt 55-60°, a latem ok. 25°.

macgregor
01-12-2012, 23:45
Widzę, że korzystałeś z jakiegoś kalkulatora położenia słońca, bo w jego położeniu w czasie przesileń jesteś dobrze rozeznany :-)
A silniki krokowe chcesz sterować ręcznie, czy przez jakąś prostą automatykę? Jaką planujesz częstotliwość regulacji kąta nachylenia paneli (na bieżąco, raz na dzień, tydzień, w trybie lato-zima itp.). Sprzęgając sterownik z wzorcowym ogniwem mógłbyś korygować kąt do bieżącego położenia słońca otrzymując tym samym jednoosiowy układ nadążny ;-)

Doki
02-12-2012, 16:27
Silniki krokowe oczywiście sterowane automatycznie wg daty z rozsądną częstotliwością - max raz na dobę; ma to być właśnie jednoosiowy tracker choć i sensowność tego ze względu na relację inwestycja vs. dodatkowy uzysk trzeba dobrze przeliczyć;)

Czy wy na pewno nie przeginacie? Po co te komplikacje? Przykręcić panele do dachu i cześć, system ma być prosty i maksymalnie bezobslugowy. O ile zwiększycie w ten sposób sprawność układu? Wątpię, żeby taki układ śledzący był opłacalny.

Doki
02-12-2012, 17:04
No właśnie też się nad tym zastanawiam. Wychodzi mi, że przy jednoosiowym trackerze mogę zwiększyć wydajność o ok. 12%. Pozostaje otwartą kwestia kosztów takiego mechanizmu.

Nie tylko kosztów, także obsługi. Nie ma bata, taki mechanizm zainstalowany na dworze będzie wymagał okresowego smarowania, pewnie i wymiany niektórych elementów. Zawracanie głowy i tyle.

bajcik
04-12-2012, 08:31
Do regulacji góra(zima) - dół (lato) wystarczyłby prosty mechanizm do ręcznego przestawiania? Plus tabela tego typu:
- jeśli chcesz przestawiać 2 razy na rok (zysk 6%), wtedy ustaw pochylenie x tego dnia tego, a pochylenie 7 dnia owego.
- jeśli chcesz przestawiać 4 razy na rok (zysk 8%) wtedy
itd

bajcik
06-12-2012, 12:06
No tak, poczyniłem nieuprawnione założenie że dostęp do paneli jest swobodny (na ziemi, albo płaski dach).

PliP
06-12-2012, 20:02
Wy tutaj już widzę, że jesteście w zaawansowanym montażu :)
Czy wiadomo coś na temat realnych cen na takie panele oraz skupu takiej energii elektrycznej przez energooperatora na danym rynku?

macgregor
06-12-2012, 21:40
Wy tutaj już widzę, że jesteście w zaawansowanym montażu :)
Czy wiadomo coś na temat realnych cen na takie panele oraz skupu takiej energii elektrycznej przez energooperatora na danym rynku?

Dopłaty bezpośrednie mają być na poziomie:
- 1,30 zł/kWh dla dachowych instalacji PV o mocy do 10 kW,
- 1,15 zł/kWh dla dachowych instalacji PV o mocy od 10 kW do 100 kW,
- 1,10 zł/kWh dla gruntowych instalacji PV o mocy 10 kW do 100 kW.

Dla instalacji >100kW obowiązywać będzie system zielonych certyfikatów na poziomie:
- 1 rok: 2,85x cena Zielonego Certyfikatu + cena en. czynnej
- 2 rok: 2,75x cena Zielonego Certyfikatu + cena en. czynnej
- 3 rok: 2,65x cena Zielonego Certyfikatu + cena en. czynnej

Ceny modułów PV to zakres 0,54-0,80€/Wp (netto) w zależności od mocy, sprawności i technologi (mono, poli).
Dobry, europejski Inwerter to zakres cenowy 0,18-0,37€/W (netto). Cena zależy od mocy inwertera (im większa tym tańszy), technologii (transformatorowy, beztransformatorowy). Koszt gotowej instalacji PV to średnio 1,20-1,60€/W.
Niestety projekt ustawy o OZE posiada sporo niejasności i niedomówień w zasadniczych kwestiach. Np. czy kwota dopłat będzie netto, czy brutto, jeśli brutto to kto musi odprowadzić podatek i w jakiej wysokości? Nie wiadomo też czy dopłaty będą naliczane za całą energię wyprodukowaną z PV czy tylko tą wprowadzoną do sieci (a nie za zużytą na potrzeby własne). Kolejna kwestia to płatność za generowaną energię bierną. Kto za nią zapłaci i jaką stawkę.

PliP
08-01-2013, 22:15
a miało być tak pięknie :(

macgregor
09-01-2013, 08:20
a miało być tak pięknie :(

...a wyszło jak zwykle. Oczywiście lobby biomasowe trzyma się mocno. Praktycznie wszystkie największe elektrownie w Polsce kotłują węgiel z biomasą, zamieniając w oka mgnieniu swój czarny image w zielony. Problem polega na tym, że zamiast trocin, odpadów z tartaków czy trzciny energetycznej masowo wycina się w lasach państwowych zdrowe drzewa... w imię ekologii. To jest zwykła utopia. Koncerny energetyczne nabijają sobie kabzę naszym kosztem wstrzymując rozwój prawdziwych zielonych technologii. Na rynku jest obecnie taka nadpodaż zielonych certyfikatów, że ich cena w ciągu roku spadła z 283,51zł/MWh w stycznie do niecałych 190zł/MWh w grudniu (poniżej ceny energii czynnej). Mam nadzieje, że koncerny energetyczne ugotują się we własnym sosie, albo za mordę weźmie nas Unia, bo inaczej b.szybko Polska bez lasów będzie się kojarzyła z księżycowym krajobrazem kopalni odkrywkowych w Bełchatowie.

PliP
09-01-2013, 09:04
... Mam nadzieje, że koncerny energetyczne ugotują się we własnym sosie, albo za mordę weźmie nas Unia, bo inaczej b.szybko Polska bez lasów będzie się kojarzyła z księżycowym krajobrazem kopalni odkrywkowych w Bełchatowie.
Dziś juz czytałem o tym ze Unia uznała nas za największych kopcących smierdzieli i Polska musi coś z tym zrobić gdyż będzie płacić kary po kilkadziesiąt tysięcy ojro na dobę

macgregor
09-01-2013, 10:41
Ok. 95% naszej krajowej energii pochodzi ze spalania kopalin. W stosunku do ok. 35GW mocy zainstalowanych w elektrowniach zawodowych mamy ok. 2,4GW w wiatrakach, ok. 2,0GW w wodnych i ok. 1,3MW (!!!) w fotowoltaice.
Nie ma co ukrywać, jeśli chodzi o "wungiel", zwłaszcza ten kamienny i jego zasoby to jesteśmy w Europie niekwestionowaną potęgą. Wszystkie nowe inwestycje w kotły mają być oddawane na węgiel, garstka na gaz ziemny - będzie wesoło. Z cenami energii na giełdzie będą działy się cuda.

owp
09-01-2013, 17:03
Wiem, że to może nie w temacie, ale skoro węgiel to nasze bogactwo, to może warto iść w kierunku technologii, które pozwolą na jego bezpieczne wykorzystanie (w sensie ekologii), niż w zielona energię...

gentoonx
09-01-2013, 18:35
Taa, ściskać, podgrzewać, robić diamenty i sprzedawać za dewizy.

macgregor
09-01-2013, 21:49
Taa, ściskać, podgrzewać, robić diamenty i sprzedawać za dewizy.

Nic z tego, z powodu kryzysu i dynamicznego rozwoju rynków w Indiach i Chinach Izrael już przechodzi poważne załamanie w branży diamentów.
Polska jest za to potęgą w grillowaniu - może to jest trop? ;-)

owp
10-01-2013, 06:22
Śmiejcie się, gdyby Niemcy nie pozamykali sowich kopalń, pewnie Unia by zalecała czystą energię z węgla... My, jak te ciołki, będziemy szli w gaz rosyjski, albo atom rosyjski, albo technologie odnawialne też importowane o słabej u nas wydajności. Bo jak piszecie - nawet biomasy nie umiemy racjonalnie wykorzystać.

KrzysztofLis2
10-01-2013, 07:27
To chyba dobrze, że importujemy paliwa z zagranicy, swoje zostawiając na później?

jasiek71
10-01-2013, 07:35
To chyba dobrze, że importujemy paliwa z zagranicy, swoje zostawiając na później?

taa...
jak innym zabraknie to zrobią sobie powtórkę z 1,09,1939...

owp
10-01-2013, 19:45
Raczej chodziło mi o wykorzystywanie dóbr naturalnych. Czyli zwiększenie zużycia węgla, wszystko jedno, czy importowanego (jeśli tańsze), czy własnego. To nie jest tak, że z dnia na dzień otwiera się kopalnie i elektrownie na węgiel. Już teraz czuć skutki pozamykania szkół górniczych. A może warto iść jednak inwestować w węgiel - w technologie ekologicznego spalania, czy pozyskiwania z niego paliw. Jakoś inne państwa (USA, Chiny, Norwegia, UK, nie mówiąc o arabskich) nie oszczędzają swoich zasobów, same głuptaki.

devaroden
20-01-2013, 15:17
Mówicie tutaj o rozwiązaniu które polega na podłączeniu naszej małej elektrowni do sieci. Ja spotkałem się z trochę innym systemem i sam zresztą poważnie się nad nim zastanawiam. Otóż system ten działa w drugą stronę. Prąd z baterii słonecznych, albo z generatorów wiatrowych jest magazynowany w akumulatorach. Potem przez inwerter jest wykorzystywany do zasilania domowych urządzeń. Natomiast nasza elektrownia nie jest podłączona do sieci, a więc prąd nie musi być sprzedawany do elektroowni. W momencie w którym akumulatory są rozładowane inwerter przestawia się na pobór prądu z sieci. Z punktu widzenia opłacalności ten system będzie zwracał się dłużej niż ten polegający na sprzedaży energii. Natomiast w chwili obecnej sprzedaż do ZE prądu jest koszmarem biurokratycznym. Wszystko trzeba robić na własny koszt. To ma się zmienić, ale nadal obawiam się że będzie tak jak w Niemczech. Tam od dawna były już dopłaty dla ZE żeby oferowały wysokie stawki za odkup energii. Natomiast po pewnym czasie pieniądze się skończyły i mimo że ustawowo powinny być dopłaty, to w praktyce nie ma pieniędzy. Boję się że i w Polsce tak będzie że wszystko wróci do starej sytuacji kiedy ZE nie ma żadnego interesu w odkupie od nas energii więc nam tego nie ułatwia.
Ja osobiście chyba jednak skieruję swoje plany na taki autonomiczny system. Nie będę musiał babrać się z całą robotą papierkową. Nie chce też czekać na nową ustawę bo nie wiadomo ile to jeszcze zajmie. No i będę niezależny w pewnym stopniu od elektrowni i zmian cen za prąd, albo braku jego dostaw. Ewentualnie jeśli sprzedaż prądu do ZE będzie działała to przebuduję system na taki który będzie to umożliwiał (nie jest to trudne).

Co Wy myślicie o takim rozwiązaniu?

devaroden
20-01-2013, 16:17
Masz racje że z punktu widzenia ekonomii jest to znacznie mniej opłacalne, jednak dla mnie liczy się to żebym był niezależny od elektrowni i zmian cen, żebym był w pewnym stopniu samowystarczalny i nie miał przerw w dostawach prądu i nie chcę babrać się całą tą biurokracją. Co więcej moim zdaniem to co jest zawarte w nowej ustawie OZE będzie działało tylko przez chwilę, bo potem i tak zabraknie pieniędzy na dopłaty ZE żeby realizowały jej postanowienia. Dlatego wybieram drogę która może mniej opłacalna, ale może się okazać jedyna.

devaroden
20-01-2013, 16:34
Będą musieli, teraz też muszą, ale nie mają w tym interesu więc to kompikują i obawiam się że tak pozostanie.
Tak czy inaczej zobaczymy co przyniesie ustawa i jak będzie realizowana.
Ps. ta instalacja którą u siebie planuje daje mi też pewną oszczędność w postaci niższych rachunków.

gentoonx
20-01-2013, 19:35
Policz to dobrze bo już dawno to rozważałem i kompletnie się nie kalkulowało - koszt akumulatorów, ich wydajność i żywotność zabijała jakiekolwiek oszczędności.
Czekam na ustawę (do końca roku powinna być) bo w najgorszym wypadku, minimalnie zapewni bilansowanie wyprodukowanej z pobraną (choć wtedy trzeba bardzo się zastanowić nad sensownością inwestycji).

Popieram kolegę, całkowicie nieopłacalne w tej chwili.

devaroden
jak chcesz się w ten sposób uniezależnić, to powinieneś raczej opowiadania sci-fi pisać.
akurat wtedy jak masz największe zagrożenie wyłączeniami prądu, czyli jesienią (wichury) i zimą (mróz i potężne opady śniegu), to masz najmniejszą produkcję z takiej instalacji. Jak ty się chcesz w ten sposób uniezależnić???

macgregor
20-01-2013, 21:23
devaroden, budując fotowoltaiczny, czy nawet hybrydowy off-grid NIGDY nie zbliżysz się nawet do progu opłacalności takiej instalacji, a ograniczenie rachunków będzie jedynie pozorne, bo co Ci po oszczędnościach rzędu kilkuset złotych rocznie jeśli będziesz musiał ponieść 5-cio cyfrowe nakłady inwestycyjne?! Pamiętaj, że przy cyklicznej pracy akumulatora przy głębokości rozładowania 50% AGM wytrzyma Ci 400-600 pełnych cykli a GEL ok. 1200. Jeśli będziesz chciał uniknąć wymieniania akumulatorów co 4 lata będziesz musiał zainwestować w bardzo drogie 2V ogniwa OPzV, albo OPzS.

twaro
20-01-2013, 21:27
Proponuję kogenerator.:bye:

gentoonx
21-01-2013, 13:34
Proponuję kogenerator.:bye:

wersja1:
propozycja przyjęta :) dawaj jeden :)

wersja2:
za ile oferujesz? :)

twaro
22-01-2013, 08:55
wersja1:
propozycja przyjęta :) dawaj jeden :)

wersja2:
za ile oferujesz? :)


Nie produkuję i nie handluję.
Marzy mi się i kiedys sobie wydłubie;)

macgregor
26-01-2013, 20:54
Polecam zatem koledze zainteresowanie systemami typu "Smart Home":

http://www.sma.de/en/solutions/medium-power-solutions/sma-smart-home/function.html
http://www.diehl.com/en/diehl-controls/photovoltaics/energymanagement.html

Tradycyjny system PV wyposażony jest dodatkowo w inteligentny sterownik kontrolujący kierunek przepływu energii, akumulatory i ew. inwerter typu off-grid. Nadwyżki energii z systemu PV są kierowane do akumulatora. W przypadku niedoboru energii jest ona pobierana z akumulatora lub w skrajnych przypadkach z sieci. Sterownik dba o to, żeby priorytetem była samokonsumpcja.

mariontg
27-02-2013, 22:37
Witam! Widze że w naszym kraju co ekologiczne nie jest mile widziane, chociaż bysmy chcieli polepszyc nasze środowisko i jakos się uniezależnić od dostawców to sie nie da bo za drogo i całkowicie nie opłacalnie znikąd pomocnej dłoni, a jak czytałem ostatni artykuł w muratorze o domach w dani to ąż sie łezka kręci jak tam wszystko jest przemyslane, budownictwo, termoizolacja, alternatywne źrodła energii a u nas kupa zwykła chcesz dopłate do domu energooszczędnego to musisz wpakowac się w kredyt później przejść boje z urzędasami by ci dom zatwierdzili przeabadali i orzekli że jednak nie jest energooszczędny bo jednak zamiast takiej normy ma jednak wyższą o jeden i masz oddać pieniądze heheh, chory kraj! Myślałem poważnie nad panelami ale się okazało że ociągają się sie z ustawą, a faktycznie zabawa w firmę i sprzedawanie prądu odliczanie przeliczanie księgowość przecież to jakis nonsens do tego ZUS I US!

gentoonx
28-02-2013, 00:36
znowu się zaczyna, dalibyście spokój temu na razie.

Nie ma o czym gadać.

twaro
28-02-2013, 00:53
Mówicie tutaj o rozwiązaniu które polega na podłączeniu naszej małej elektrowni do sieci. Ja spotkałem się z trochę innym systemem i sam zresztą poważnie się nad nim zastanawiam. Otóż system ten działa w drugą stronę. Prąd z baterii słonecznych, albo z generatorów wiatrowych jest magazynowany w akumulatorach. Potem przez inwerter jest wykorzystywany do zasilania domowych urządzeń. Natomiast nasza elektrownia nie jest podłączona do sieci, a więc prąd nie musi być sprzedawany do elektroowni. W momencie w którym akumulatory są rozładowane inwerter przestawia się na pobór prądu z sieci. Z punktu widzenia opłacalności ten system będzie zwracał się dłużej niż ten polegający na sprzedaży energii. Natomiast w chwili obecnej sprzedaż do ZE prądu jest koszmarem biurokratycznym. Wszystko trzeba robić na własny koszt. To ma się zmienić, ale nadal obawiam się że będzie tak jak w Niemczech. Tam od dawna były już dopłaty dla ZE żeby oferowały wysokie stawki za odkup energii. Natomiast po pewnym czasie pieniądze się skończyły i mimo że ustawowo powinny być dopłaty, to w praktyce nie ma pieniędzy. Boję się że i w Polsce tak będzie że wszystko wróci do starej sytuacji kiedy ZE nie ma żadnego interesu w odkupie od nas energii więc nam tego nie ułatwia.
Ja osobiście chyba jednak skieruję swoje plany na taki autonomiczny system. Nie będę musiał babrać się z całą robotą papierkową. Nie chce też czekać na nową ustawę bo nie wiadomo ile to jeszcze zajmie. No i będę niezależny w pewnym stopniu od elektrowni i zmian cen za prąd, albo braku jego dostaw. Ewentualnie jeśli sprzedaż prądu do ZE będzie działała to przebuduję system na taki który będzie to umożliwiał (nie jest to trudne).

Co Wy myślicie o takim rozwiązaniu?


Nooo... to odkryłeś amerykę

KrzysztofLis2
28-02-2013, 08:01
Z biomasy.

מרכבה
22-03-2013, 13:10
Przy mojej chałupci rozważam panele PV ale dopiero nura daję w temat ...
Magazynowanie tylko nie w akumulatory ...
Woda / Powietrze ...

mariontg
22-03-2013, 21:34
Spokojnie, coś z tego OZE wyjść musi dla nas szaraczków.
Nie po to w końcu ustawiałem położenie i kąt dachu pod przyszłe panele PV:)

Patrząc na naszych rządzących mam wielkie obawy! A co do przygotowania pod panele wprowadziłeś już kable na dach czy później trza będzie rujnować trochę chaty??

mariontg
22-03-2013, 21:55
Raczej nie opłaca się opierać bo jeśli TE skaże to naliczanie tych ~100k€/dzień będzie dotkliwe.

Żadnego okablowania nie kładłem bo nie wiem jeszcze dokładnie pod co ale żadnego rujnowania też nie będzie bo mam strych "techniczny" a nie użytkowy a wyjść na mój dach z kablami to najmniejszy problem na szczęście.

hmm, no kasa ich będzie cisła, ale przecież nie z własnej kieszenie będą ją wypruwać więc może być różnie, a co do dachu to u mnie inna bajka i muszę już na etapie budowy to jakoś zaprojektować i zabezpieczyć.

Kamil i Basia
23-03-2013, 11:34
Dyrektor z MG przedstawił nowe zmiany w ustawie o OZE. Dla mikro instalacji jak najbardziej pozytywne. http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/6142/najnowsze-zmiany-zasad-wsparcia-dla-fotowoltaiki-w-projekcie-ustawy-o-oze

Kamil i Basia
23-03-2013, 18:25
po co EU się broni przed tymi towarami jak sama nie produkuje to nikt nie wie:/
to nie UE, a europejskie lobby PV, które istnieje np. w Niemczech i to ono zmusiło KE do zajęcia się sprawą chińskich PV więcej można poczytać tutaj:
http://www.chinskiraport.pl/blog/clo-na-panele-fotowoltaiczne-z-chin/ i tutaj http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/6075/cla-na-chinskie-moduly-fotowoltaiczne-co-moga-oznaczac-dla-polskiego-rynku-pv

מרכבה
23-03-2013, 20:21
Ale sprzężenie PV i solarów/ w sensie że :
Pompa obiegowa solara jest zasilana z ogniwa PV i dodatkowo wiatru.
Przeważnie jest tak kiedy słońca nie ma to jest wiatr.
A ten wieje też i w nocy ... i chyba wielowątkowe zasilanie w domu ma sens.
Nie podzielę się swoją energią z PV z nikim wolę ją magazynować w ciepłej wodzie lub sprężać powietrze...
Sprężanie powietrza jest bez strat zupełnie na przechowywaniu.

adam_mk
23-03-2013, 20:49
"Sprężanie powietrza jest bez strat zupełnie na przechowywaniu. "

Na przechowywaniu to nie...
Straty są na samym sprężaniu.

Dobrym wyjściem z sytuacji jest inwestowanie w sprzęt o jak najmniejszym poborze mocy dla jego pełnych walorów użytkowych.
Zmywarki, pralki, lodówki, oświetlenie...
Im mniej potrzebujemy tym mniej MUSIMY pozyskać a to znaczy - ze łatwiej i taniej.

Z tym pozyskiwaniem jednak jest taki ból, ze obfitość podaży darmowej energii występuje nie wtedy, gdy potrzeby a wtedy, gdy potrzeby są minimalne.
Więc?
BARDZO by się przydało wiaderko na ten prąd!

Takie wiaderka ISTNIEJĄ (jako technologia), ale NIE SĄ PRODUKOWANE!!!
Dla mnie - to jest skandal!
Także - kłopot, bo sam będę sobie je musiał "tymi ręcami" wyrzeźbić...

Jest coś jeszcze, co frustruje budujących...
:lol:
Najpierw sobie budują KLASYCZNĄ chałupę, a POTEM zastanawiają się jak wdrożyć w niej te wynalazki..
Często jest to nierealne ekonomicznie lub nawet - technicznie.
A chałupę pod takie rozwiązania to sobie trzeba zbudować, aby działały lata całe za free...
MIEJSCE musi na to w niej być!

Adam M.

nydar
23-03-2013, 21:08
,,Miejsce musi na to w niej być" Najlepiej jak się przewidzi w fazie projektu.Dlatego z ,,gotowca '' trudno zrobić dom pasywny.Nie oznacza to zmniejszenia komfortu czy bryły typu stodoła.Parterowy rozłożysty dom też może być energooszczędny czy pasywny.Trzeba jedynie przewidzieć wszystkie niezbędne do tego celu instalacje i mieć fizyczną możliwość ich zamontowania.

מרכבה
23-03-2013, 21:14
Takie wiaderka ISTNIEJĄ (jako technologia), ale NIE SĄ PRODUKOWANE!!!
Dla mnie - to jest skandal!
Także - kłopot, bo sam będę sobie je musiał "tymi ręcami" wyrzeźbić... Jestem tu zielony :(

Jest coś jeszcze, co frustruje budujących...

Najpierw sobie budują KLASYCZNĄ chałupę, a POTEM zastanawiają się jak wdrożyć w niej te wynalazki..
Często jest to nierealne ekonomicznie lub nawet - technicznie.
A chałupę pod takie rozwiązania to sobie trzeba zbudować, aby działały lata całe za free...
MIEJSCE musi na to w niej być
U nie takie rzeczy to pierwsza linia i podstawa dalszego ruchy .
A nie na potem .

adam_mk
23-03-2013, 21:41
I tak trzymać!

A co do tych wiaderek...
Nie jest łatwo ludziom co lat parę już żyją, tłumaczyć, że nie znają... wody czy... żelaza...
A prawda jest taka - że nie znają!
Żelazo to pierwiastek bardzo przyjazny.
Nietoksyczny, prawie dostępny...
Tyle, ze wszyscy tylko STAL a nie żelazo znają!

Pogoogluj za "armco" lub żelazo wielodziewiatkowe (99,998 )
Takie jest w tych wiaderkach potrzebne.
Powinny być zelazowo-niklowe z zasadowym elektrolitem i niemałe.
Sposób postępowania z nimi:
ZOSTAW, NIE DOTYKAJ, BO CO POPSUJESZ!!!
ŁADUJ PRĄDEM JAKI MASZ- 100. 200. 300A
ROZŁADOWUJ TAKIM JAKI POTRZEBUJESZ (30-50A)
Wskazania - praca CYKLICZNA.
Trwałość - udowodniono ponad 100letnią bez pogorszenia parametrów! (wieczne)
Konserwacja - raz na kilka lat (im częściej się nimi zajmujesz tym częściej!) wymiana "zatrutego" elektrolitu na nowy.
Zatruwa go CO2 z powietrza , więc ZOSTAWIĆ JE I NIE RUSZAĆ!
A jak nie są potrzebne to?
Rozładować do ZERA elektrycznego i zapomnieć na lata, bo to im najmniej szkodzi...
Sposób ich typowego uszkodzenia? - rozwalenie obudowy! (najczęstszy)

Były...
Nie ma...
Trza se zrobić, jak kto potrzebuje...

KOMU PRZESZKADZAŁY?

Wszystko co dobre czy przyjemne zostanie wkrótce zlikwidowane lub będzie reglamentowane!
(takie prawo Murphy'ego)

Adam M.

מרכבה
23-03-2013, 21:46
:jawdrop:
Ociec będą myśleć bo Fizyk to ... bliżej mu z tym :)
Kolegę też zainteresuje ja chcę kilo prądu :) w plastrach :)
Marzy mi się jedno kable do domy ciach :) za ich prognozy z prądem ...

Kamil i Basia
24-03-2013, 16:02
Nie podzielę się swoją energią z PV z nikim wolę ją magazynować w ciepłej wodzie lub sprężać powietrze...

Tylko jeżeli będzie ustawa o OZE w obecnej propozycji przepchnięta przez RM/Sejm/Senat/Prezydenta to magazynowanie nie ma najmniejszego sensu. Koszt zakupu 1kW to ok 0,60zł, a sprzedawać będziemy wg planu za 1,1zł. Jak obniżą cenę odkupu wtedy trzeba być przygotowanym inaczej nie ma to sensu. Tylko należy pamiętać, żeby swobodnie sprzedawać prąd trzeba zrobić dodatkowe podpięcie do sieci energetycznej. W przypadku jednego podpięcia będziemy mogli sprzedawać tylko nadwyżki.

מרכבה
24-03-2013, 18:32
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/grafen-akumulator-niklowo-zelazowy-nowoczesna-wersja-nanorurki-weglowe-kondensator.html

mariontg
24-03-2013, 18:59
Prototyp jak to zwykle bywa ma jeszcze wiele wad. Przede wszystkim jest nim mała gęstość magazynowanej energii, a zarazem niewielka wydajność - akumulator o sile elektromotorycznej 1 V może zasilić co najwyżej latarkę LED.

adam_mk
24-03-2013, 19:10
Nie!
:lol:
Nawet tego nie może, bo led czerwony, co jest najniżej zasilany MUSI zobaczyć 2,4V
:lol:

Adam M.

מרכבה
24-03-2013, 19:17
http://www.smartgrid.agh.edu.pl/pdf/smart_grids_zasob.pdf

adam_mk
24-03-2013, 19:19
Co linkujesz?
Error 404 wyskakuje...

Adam M.

מרכבה
24-03-2013, 19:25
zasobniki energii :) z AGH. zabiło mi to klina muszę coś wydumać :)

adam_mk
24-03-2013, 19:39
Wraz z KGHM na AGH zaczęli unijne dotacje na eko i pV przerabiać...
To wiem.
Jak na razie to idzie im ... Error 404
:lol:

Adam M.

mariontg
24-03-2013, 19:49
poprzedni link tez działa!

andriuss
24-03-2013, 19:56
Te kondensatory z poprzedniej strony, to by była absolutna rewolucja, ale w samochodach. W domach miałyby ograniczone zastosowanie.

adam_mk
24-03-2013, 19:58
Zagadało...
Podstawy, porządkowanie, segregowanie...
Nic nowego.

Adam M.

adam_mk
24-03-2013, 19:59
Te superkondensatory mają wadę...
Bardzo małe napięcie pracy.
Jak się połączy tak, jak potrzeba wcale takie cudowne nie są...

Adam M.

מרכבה
24-03-2013, 20:37
A wkleiłem bo ciekawe ile pomysłów już jest z tym związane.
Zostaje tylko sprężanie/ lub nikiel i Fe .
Na sprężone powietrze chodziła by np pralka/ kompresor od lodówki/ jakaś wiertarka/ pompa wody.
Wiem straty na konwersji wtórnej, no ale jak inaczy ?

bajcik
15-04-2013, 14:43
(o akumulatorach żelazowo-niklowych)



KOMU PRZESZKADZAŁY?

Wszystko co dobre czy przyjemne zostanie wkrótce zlikwidowane lub będzie reglamentowane!
(takie prawo Murphy'ego)

Adam M.

Potencjalne przyczyny:
* wysokie koszty produkcji
* szybkie samorzutne rozładowywanie
* duże gazowanie - na żelaznej elektrodzie łatwo wydziela się wodór (z tego powodu nie można ich wykonać w wersji zamkniętej)

Doki
17-04-2013, 05:31
Tu u mnie radość z posiadania dachu z fotowoltaiką trwała krótko. Oczywiście, że wiele osób policzyło sobie, że przy przyjętych zasadach subsydiowania to jest bardzo dobry interes. Zaczął się prawdziwy boom, po czym waaadza zauważyła, że to ją dużo kosztuje w subsydiach i oczywiście łamiąc przyjęte umowy opodatkowała istniejące instalacje kwotą ok €120/kW mocy zainstalowanej rocznie. I po boomie. :-(

maciejzi
18-08-2013, 01:39
A ile energii z paneli fotowoltaicznych faktycznie można uzyskać w polskich warunkach?

Np. z 10m2 paneli o sprawności 13%.

Najbardziej interesuje mnie, ile energii jest z nich poza latem, czyli jesień, wiosna i zima, bo pewnie latem przez kilka godzin dziennie, jak jest słonecznie, pracują na pełnej mocy.

Doki
18-08-2013, 08:10
Istniejące czy nowe tylko? Jeśli tak jak piszesz to faktycznie interes mało opłacalny.

Pora na mały apdejt. Nałożono opłatę na wszystkie instalacje, ale po drodze nieco ją obniżono do €52 za 1 kVAp +VAT. Tak więc opłata sieciowa w wysokości €208+VAT rocznie to najwyższa pozycja w moim rachunku za elektryczność, który wynosi €226+VAT rocznie (dane z ostatniego rozliczenia).

Raźny
18-08-2013, 09:47
Doki

Mógłbyś się podzielić wiedza na temat tego co się aktualnie dzieje, tj. jak aktualnie budują domy w Niemczech? Ludzie wracają do wentylacji grawitacyjnej? Wrócili do styropianu "białego". Budują tylko n płytach? Jakieś super ciekawe termoizolacje? Jakie okna montują? Może stosują jakieś inne ciekawe rozwiązania, które u nas dopiero będą promować za lat kilka? A u "was" są w tej chwili promowane?

Pozdrawiam
Raźny.

Doki
18-08-2013, 11:13
Doki

Mógłbyś się podzielić wiedza na temat tego co się aktualnie dzieje, tj. jak aktualnie budują domy w Niemczech? Ludzie wracają do wentylacji grawitacyjnej? Wrócili do styropianu "białego". Budują tylko n płytach? Jakieś super ciekawe termoizolacje? Jakie okna montują? Może stosują jakieś inne ciekawe rozwiązania, które u nas dopiero będą promować za lat kilka? A u "was" są w tej chwili promowane?

Pozdrawiam
Raźny.

Przepraszam, że Cię rozczaruję, ale nie bardzo wiem jak się buduje w Niemczech, bo rzadko tam zaglądam. Do najbliższego od mojego domu miasta w Niemczech, Aachen, mam półtorej godziny drogi samochodem.

Raźny
20-08-2013, 22:29
Szkoda...

Ale dzięki za odpowiedź. :)

JanZaborowski
22-10-2013, 10:40
Witam, szukam do programu o elokolgicznym budownictwie, osoby która posiada dom z ogniwami fotowoltaicznymi i czeka na nowe przepisy o Odnawialnych Źródłach Energii pozwalające jej odsprzedawać nadmiar wyprodukowanej energii.

Proszę o kontakt na maila:

[email protected]

tel. 600 453 475 / mam nadzieję, że nie złamałem regulaminu.

Pozdrawiam

firewall
12-02-2014, 14:52
Adamie,trwałe i proste wiaderko na prąd masz niedaleko od siebie - w Międzybrodziu Bialskim
http://www.pryzmat-studio.pl/files/photos/IMG_5822.jpg

gentoonx
12-02-2014, 15:01
Witam, szukam do programu o elokolgicznym budownictwie, osoby która posiada dom z ogniwami fotowoltaicznymi i czeka na nowe przepisy o Odnawialnych Źródłach Energii pozwalające jej odsprzedawać nadmiar wyprodukowanej energii.

Proszę o kontakt na maila:

[email protected]

tel. 600 453 475 / mam nadzieję, że nie złamałem regulaminu.

Pozdrawiam

nie wiem czy ktokolwiek czeka z niecierpliwością, bo co nowy projekt ustawy to cena odsprzedaży coraz niższa

firewall
12-02-2014, 15:02
takie tam, wiaderko na zmagazynowanie ok. 2 000 000 kWh ( woda)

firewall
13-02-2014, 15:36
Hmm..... czy mi się poplątało?
500MW= 500 000 kW X 4h = 2 000 000 kWh
Nie sądzę.

Tomasz Brzęczkowski
14-02-2014, 06:43
nie wiem czy ktokolwiek czeka z niecierpliwością, bo co nowy projekt ustawy to cena odsprzedaży coraz niższa Ostatnia - 18 gr za kWh - Jak ktoś wierzy, że monopolista w sprzedaży - pozbędzie się monopolu i zacznie kupować... Lepiej jest postawić dom autonomiczny - bo to tanie i nie zawracać sobie d... nadwyżkami. I tak jak w ogóle będą to niewielkie .

firewall
15-02-2014, 10:30
Mówisz o tym małym "tanim" domku pana dr Dudy za 1,5 mln zł?

Tomasz Brzęczkowski
15-02-2014, 11:02
Ostatnia - 18 gr za kWh - Jak ktoś wierzy, że monopolista w sprzedaży - pozbędzie się monopolu i zacznie kupować... Lepiej jest postawić dom autonomiczny - bo to tanie i nie zawracać sobie d... nadwyżkami. I tak jak w ogóle będą to niewielkie .
Pan Duda oglądając i robiąc audyty w domach izolowanych i pasywnych - diametralnie zmienił zdanie o koncepcji i rozwiązaniach.

Barth3z
15-02-2014, 17:56
Pan Duda oglądając i robiąc audyty w domach izolowanych i pasywnych - diametralnie zmienił zdanie o koncepcji i rozwiązaniach.

Nie do końca, bo w listopadzie zeszłego roku, na stronie o domu autonomicznym dalej piszę, że będzie gromadził ciepło pod domem ...

kolektor1
22-02-2014, 19:40
Nie do końca, bo w listopadzie zeszłego roku, na stronie o domu autonomicznym dalej piszę, że będzie gromadził ciepło pod domem ...
A daj jakieś namiary na ten temat bo ja próbuję zgromadzić ciepło pod budynkiem i mi się jakoś nie udaje od 4 lat.

gentoonx
23-02-2014, 00:36
bo ty tylko próbujesz gromadzić, a dr. Duda będzie gromadził :)

dostrzegasz subtelną różnicę :lol:

kolektor1
23-02-2014, 11:14
bo ty tylko próbujesz gromadzić, a dr. Duda będzie gromadził :)

dostrzegasz subtelną różnicę :lol:
Nie, gento. Ja pakuję ciepło a ono mi się rozłazi, ciekaw jestem jak zrobi to P Duda?
Ale różnicę dostrzegam.

perm
23-02-2014, 12:54
ciekaw jestem jak zrobi to P Duda?...Siłą woli. Tobie jej najwyraźniej brakuje :)

firewall
23-02-2014, 13:57
Jeden kolega na pewno wie, ale nie powie ( chyba że się go zatrudni to wtedy kable i klimę założy i przy okazji zgromadzi ciepło)

Barth3z
23-02-2014, 20:13
A daj jakieś namiary na ten temat bo ja próbuję zgromadzić ciepło pod budynkiem i mi się jakoś nie udaje od 4 lat.

http://www.youtube.com/watch?v=g3OJxbdC0TA posłuchaj od 13:00 minuty
a gromadzić chce tak:
http://ladnydom.pl/budowa/51,113332,11916012.html?i=2
a tutaj opis na autorskiej stronie dr dudy:
http://domadd.pl/filozofia-add
"Gruntowy Zasobnik Ciepła (GZC) służy do akumulacji ciepła odpadowego z systemu chłodzenia hybrydowych ogniw PVT zainstalowanych na południowej połaci dachu. Zasobnik stanowi siatka 3x3m pionowych (do 5m) spiralnych sond zainstalowanych pod budynkiem. Zasobnik wykorzystywany będzie także do awaryjnego odbioru ciepła z próżniowych kolektorów słonecznych i kominka z płaszczem wodnym.

(..)

Dla zapotrzebowanie na moc w wysokości 12W/m2 temperatura zasilania instalacji podłogowej będzie niższa niż 25°C. Tym samym możliwe jest zakumulowanie około 250kWh ciepła (25% całkowitego zapotrzebowania na ciepło dla temp. zewn. Θe ≤-5°C) w zasobniku gruntowym o temp 30°C (100m3 gruntu) przy ostrożnym założeniu 30% sprawności procesu akumulacji ciepła w gruncie(wg. danych literaturowych do 80%). Na pokrycie całkowitego zapotrzebowania na ciepło i energię pomocniczą wystarczy już 6m2 kolektorów hybrydowych PV-T (średnioroczna produkcja 3000kWhT+720kWhel)."

firewall
23-02-2014, 20:30
ładne rysunki u dr Dudy. I sprawdzi się na pustyni lub gdy dom posadowimy na wychodni skał głębinowych

Barth3z
23-02-2014, 20:34
A tutaj ciekawe info w temacie wątku:
http://solaris18.blogspot.com/2014/02/prosument-program-dotacji-oze-bez.html
To tylko w Polsce możliwe ...

HenoK
23-02-2014, 21:15
ładne rysunki u dr Dudy. I sprawdzi się na pustyni lub gdy dom posadowimy na wychodni skał głębinowych
Dom ma mieć ok. 133m3 powierzchni użytkowej. Przy zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania 12W/m2 daje to potrzebną moc ok. 1,6kW, i dobowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania 38,4kWh. Przy takim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania zapas energii zgromadzonej w gruncie w ilości 250kWh wystarczy na niecałe 7 dni.
Oczywiście to skrajny przypadek, bo zakładam, że przez te 7 dni nie będzie innego źródła energii, ale pokazuje jak kruche są założenia pana Dudy.

gentoonx
24-02-2014, 00:08
Dom ma mieć ok. 133m3 powierzchni użytkowej. Przy zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania 12W/m2 daje to potrzebną moc ok. 1,6kW, i dobowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania 38,4kWh. Przy takim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania zapas energii zgromadzonej w gruncie w ilości 250kWh wystarczy na niecałe 7 dni.
Oczywiście to skrajny przypadek, bo zakładam, że przez te 7 dni nie będzie innego źródła energii, ale pokazuje jak kruche są założenia pana Dudy.

magazynowanie w gruntowym jest do wykonania dopiero od pewnej powierzchni nazwijmy ją "zabudowy" - domeczki dr. Dudy są za małe

gentoonx
24-02-2014, 00:10
To o projekcie.
Gdzieś całkiem niedawno ukazał się inny w którym mówi się o dotacji do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji OZE ale nie jest jednoznacznie powiedziane czy w to załapie się PV więc należy poczekać ponieważ v-ce prem. J. Piechociński jakoś niezbyt entuzjastycznie o PV się wypowiada.

Minister P, najlepiej zakazałby PV tak jak GMO, a jak co wymyślą to coraz gorzej

sektor podsuwa im tyle pomysłów żeby to nie powodowało lawinowego wzrostu cen czarnej energii jak we Szwabi, ale nasi "wybrańcy narodu" wiedzą lepiej

firewall
24-02-2014, 18:26
Z PV problem jest u źródła. Prądu sporo dostajemy wtedy jak go właściwie nie potrzebujemy. Jedyne co można z tym robić to magazynować w postaci ciepłej wody w zbiorniku ( wtedy jest względnie tanio).

firewall
24-02-2014, 18:55
Tylko wtedy tanio nie jest. sam inwerter to ok. 4000zł.Sprzedaż nie jest szczególnie opłacalna.
Czy jest ktoś na forum kto sprzedaje prąd z małej instalacji?

kolektor1
24-02-2014, 21:43
http://www.youtube.com/watch?v=g3OJxbdC0TA posłuchaj od 13:00 minuty
a gromadzić chce tak:
http://ladnydom.pl/budowa/51,113332,11916012.html?i=2
a tutaj opis na autorskiej stronie dr dudy:

Dzięki.

Oj coś widzę, że Pan Duda się przejedzie na tym domu. Te zyski z tych hybryrowców to nic nie dają. Wykonywałem taki dla PAN-u, wiem co to daje.
Podwójna instalacja elektryczna, ciekawe jakiej grubości kable na 12 V zastosują. No i najciekawszy wymiennik gruntowy, już widzę, że nic z tego nie będzie, chyba, że jak Pan duda wspomniał będzie on "odpowiednio zbudowany" ale jak tak jak na rysunku to będzie kicha.

Barth3z
24-02-2014, 22:10
Z PV problem jest u źródła. Prądu sporo dostajemy wtedy jak go właściwie nie potrzebujemy. Jedyne co można z tym robić to magazynować w postaci ciepłej wody w zbiorniku ( wtedy jest względnie tanio).

Trzeba zrobić tak, żeby pokrywało bieżące zużycie. Na pewno można podłączyć lodówkę, centralę wentylacyjną, pompę POŚ'a, filtr w oczku wodnym, filtr i oświetlenie w akwarium (u mnie będzie ;) ), system alarmowy/monitoring. Nadwyżką można uruchomić zaprogramowaną pralkę, zmywarkę, klimatyzator/pompę ciepła co i/lub CWU itp. Warto jednak, żeby z na godzinę podtrzymania bateryjnego było. Tak jak to wygląda u rwxw:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=244534&d=1393149618

Tomasz Brzęczkowski
25-02-2014, 07:37
Widzisz sam, że to jest naciągane i zmuszanie użytkownika do zużywania.
Lodówka, WM, alarm pobierają nie wiele, pompę w POŚ, stawiku, akwarium ma mało kto. Odpalanie pralki czy zmywarki jak nikogo nie ma w domu to większy kłopot z programowaniem niż to warte.
Albo tanie i wydajne baterie albo on-grid. Jedno z dwóch lub oba to jak na razie utopia;)
To nie tylko kłopot. A spokój w pracy? Są tacy, co będą cały czas myśleć, czy zaworek nie puścił, czy gniazdko nie zaiskrzyło. - II taryfa to nieporozumienie!

Barth3z
25-02-2014, 07:50
Widzisz sam, że to jest naciągane i zmuszanie użytkownika do zużywania.
Lodówka, WM, alarm pobierają nie wiele, pompę w POŚ, stawiku, akwarium ma mało kto. Odpalanie pralki czy zmywarki jak nikogo nie ma w domu to większy kłopot z programowaniem niż to warte.

Policzmy. Jest ten nędzny prosument - płacą 16gr / kWh. Weźmy instalację 10kW na panelach amorficznych. Cena 19tys. zł brutto + inwerter za 5tys. Do tego okablowanie + 2tys. Całość 26tys. Bez baterii.
Rocznie wyprodukujesz 10MWh za 1600 zł. Załóżmy, że połowę z tego możemy policzyć po 0,55gr to oszczędność jest na poziomie 800 zł (połowa po 16gr) + 2750. Suma 3550 zł. Zwrot po 7 latach. Jeśli instalacja stanowi również pokrycie dachu lub/i zwiększyć zużycie w momencie produkcji z PV to inwestycja zwraca się jeszcze szybciej.



Albo tanie i wydajne baterie albo on-grid. Jedno z dwóch lub oba to jak na razie utopia;)

Jest taki cudowny inwerter, który to łączy w sobie:
http://allegro.pl/3kw-inwerter-hybrydowy-bateria-sloneczna-prosument-i3981167362.html

HenoK
25-02-2014, 08:20
Trzeba zrobić tak, żeby pokrywało bieżące zużycie. Na pewno można podłączyć lodówkę, centralę wentylacyjną, pompę POŚ'a, filtr w oczku wodnym, filtr i oświetlenie w akwarium (u mnie będzie ;) ), system alarmowy/monitoring. Nadwyżką można uruchomić zaprogramowaną pralkę, zmywarkę, klimatyzator/pompę ciepła co i/lub CWU itp. Warto jednak, żeby z na godzinę podtrzymania bateryjnego było.
Okazuje się, że nie trzeba tak kombinować. Większość produkcji energii z paneli PV pokrywa się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w domu.
Przechowywanie energii w akumulatorach właściwie mija się z celem. Wyjątkiem może być zestaw zasilania awaryjnego (wtedy, gdy brak słońca i dostawy energii w sieci) - przydaje się do podtrzymania tych instalacji, o których piszesz. W większości wypadków wystarczy podtrzymanie przez kilka godzin. Akumulatory pracujące w takim trybie pracy mają dużo większą żywotność niż ładowane i rozładowywane prawie do zera.
Dodatkowo okazuje się, że nie trzeba kombinować z inwerterami trójfazowymi, aby np. zasilić z instalacji PV pompę ciepła. Gdy inwerter jednofazowy poda np. 2kW mocy, a pompa ciepła i inne odbiorniki będą pobierały energię z sieci o mniejszej mocy, ale z innych faz, to licznik i tak nie będzie naliczał zużycia energii (chociaż to pewnie zależy od typu licznika).
Najprostszym sposobem na oszczędzanie jest więc umowa z 2 taryfami np. G12R (12h tania taryfa i 12h droższa). Gdy zabraknie energii ze słońca, bez problemu uzupełnimy ją tańszą energią w 2 taryfie.

HenoK
25-02-2014, 08:32
Policzmy. Jest ten nędzny prosument - płacą 16gr / kWh. Weźmy instalację 10kW na panelach amorficznych. Cena 19tys. zł brutto + inwerter za 5tys. Do tego okablowanie + 2tys. Całość 26tys. Bez baterii.
Rocznie wyprodukujesz 10MWh za 1600 zł. Załóżmy, że połowę z tego możemy policzyć po 0,55gr to oszczędność jest na poziomie 800 zł (połowa po 16gr) + 2750. Suma 3550 zł. Zwrot po 7 latach. Jeśli instalacja stanowi również pokrycie dachu lub/i zwiększyć zużycie w momencie produkcji z PV to inwestycja zwraca się jeszcze szybciej.Optymalna instalacja to chyba 2-3kW. Wtedy większość energii zużyjesz na własne potrzeby.


Jest taki cudowny inwerter, który to łączy w sobie:
http://allegro.pl/3kw-inwerter-hybrydowy-bateria-sloneczna-prosument-i3981167362.html
Bardzo dobre rozwiązanie, o czymś takim pisałem tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189553-ogniwa-fotowoltaiczne-w-Polsce&p=6383426&viewfull=1#post6383426

HenoK
25-02-2014, 08:35
Powiedzcie jak to liczycie koledzy? U mnie w dniu roboczym wszyscy wychodzimy z domu między 7 a 8 i wracamy między 16 a 17 a w tym czasie max zużycie to 1kWh. Na co zużywać tę energię, która właśnie w tym czasie jest produkowana w największej ilości?
Ja akurat pracuję w domu ;), więc nie mam z tym problemów.
Poza tym jaki to problem przestawić np. pompę ciepła na grzanie w dzień, albo wręcz wtedy, gdy panele PV produkują dostatecznie dużo energii ?
Oczywiście w miarę potrzeb. Bez problemu można też włączyć rano pralkę, zmywarkę, czy podgrzewanie ciepłej wody.

Barth3z
25-02-2014, 09:20
W zimie zużyjesz większość wyprodukowanej energii, bo masz jej znacznie mniej (słabsze słońce i dzień krótszy). W lecie masz dzień dłuższy, więc jak wrócisz do domu to spokojnie obiad z PV zrobisz, pranie, zmywanie, wykąpiesz się i jeszcze naładujesz CWU. Spokojnie 50% i to bez spinania wykorzystasz.

hajnel
25-02-2014, 09:21
Część
Wg. nowego projektu ustawy o OZE będzie możliwość rozliczania się co pół roku więc problem kiedy produkujesz, a kiedy pobierasz częściowo odpadnie. Wszystko zależy jak będą ustalone te półroczne okresy. Jeśli I-VI i VII-XII to ok., ale jeśli ZE wymyśli podział lato/zima to kicha.
Odsyłam też do http://solaris18.blogspot.com/2014/01/nowa-ustawa-o-oze-czy-idziemy-w.html
"
Art. 41.1. Z zastrzeżeniem art. 81 ust. 5 , sprzedawca zobowiązany ma obowiązek zakupu: ....

ustęp 10
Ilość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wytworzonej w mikroinstalacji, którą jest obowiązany zakupić sprzedawca zobowiązany, ustala się na podstawie rzeczywistych wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych i rozlicza się w okresie półrocznym, jako różnicę między ilością energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej, a ilością energii elektrycznej pobranej z tej sieci w danym półroczu.
"

Barth3z
25-02-2014, 09:22
Dodatkowo okazuje się, że nie trzeba kombinować z inwerterami trójfazowymi, aby np. zasilić z instalacji PV pompę ciepła. Gdy inwerter jednofazowy poda np. 2kW mocy, a pompa ciepła i inne odbiorniki będą pobierały energię z sieci o mniejszej mocy, ale z innych faz, to licznik i tak nie będzie naliczał zużycia energii (chociaż to pewnie zależy od typu licznika).

Dokładnie tak ! Kwestia załączania urządzeń w tym czasie, ale to żadne problem. Pralka i zmywarka ma tryb programowania. Myślę, że to nie problem.



Najprostszym sposobem na oszczędzanie jest więc umowa z 2 taryfami np. G12R (12h tania taryfa i 12h droższa). Gdy zabraknie energii ze słońca, bez problemu uzupełnimy ją tańszą energią w 2 taryfie.

Właśnie nie wiem, czy przy prosumencie musisz mieć płaską taryfę ... Muszę to sprawdzić.

hajnel
25-02-2014, 09:23
Barth3z możesz podzielić się informacjami na temat paneli zastępujących pokrycie dachu - jakieś namiary, cena konstrukcja?

hajnel
25-02-2014, 09:36
Jeżeli dobrze dobiorę moc instalacji i w okresie półrocznym wykorzystam 85% wyprodukowanej energii to w zasadzie obojętnie czy te 15% sprzedam po 1 0,5 czy 0,16zł. Wykorzystane 85% produkcji liczę jako zysk z energii której nie muszę kupić po X zł.
Kwesta jak będą rozliczane opłaty przesyłowe bo jeśli zaczną liczyć osobno za energię wyprowadzoną do sieci i osobno za pobraną to kicha, a na razie może to być różnie.

Barth3z
25-02-2014, 09:52
Barth3z możesz podzielić się informacjami na temat paneli zastępujących pokrycie dachu - jakieś namiary, cena konstrukcja?

Na tą chwile mam dwa typy:
- SHARP E135G5
- SUNGEN SG-HN100-GG

Konstrukcja "samodielka". Łączenie coś na zasadzie poniższego przykładu:
244878
- taki dwuteownik. Plus haki:
244879
Tak, aby całość wyglądała mniej więcej tak:
244880

Barth3z
25-02-2014, 10:25
Problem bo programowanie wcale nie oznacza, że ten prąd będzie wyprodukowany w określonym czasie - będzie zachmurzenie i cały misterny plan w piz...;)


Dużą zalete w takich warunkach pracy mają panele hybrydowe (np. SHARPy o których pisałem), czyli amorficzno-krystaliczne. Mają szersze spektum działania i radzą sobie z zachmurzonym niebem:
http://eng.sfe-solar.com/wp-content/uploads/2011/05/kaneka_hybrid_vs_amorphous.jpg

Co nie oznacza, że i tak najlepszym układem będzie OZE z rozliczaniem półrocznym. Wtedy nie trzeba nic programować.

Tomasz Brzęczkowski
26-02-2014, 08:03
Szanowny Panie kszu - zasobnik z pompą ciepła + pv jest skuteczniejszy i tańszy niż zasobnik z pv!

firewall
26-02-2014, 11:28
@Barth3z:

Testowo zastanawiam się nad doświadczeniem z grzaniem bojlera z PV.
Co musiałbym nabyć i mniej więcej za ile aby podłączyć to bezpośrednio do bojlera z grzałką 2000W aby dostarczyć jej na dobę 5-6kWh?
zamów grzałki(np. 3 stopniowa np. 750W+500W+250W lub słabszy zestaw) na napięcie takie jakie daje panel.Zawsze któraś grzałka będzie pracować. Wtedy elektronika koszt minimalny, a całość kosztów to praktycznie panele.

firewall
26-02-2014, 11:43
można wyciągnąć grzałkę i zastąpić taką kilkustopniową
http://img18.allegroimg.pl/photos/oryginal/39/88/82/75/3988827525

Barth3z
26-02-2014, 12:19
Dokładnie tak jak pisze firewall, tylko zauważ, że w lecie będziesz musiał rozłączać układ 2kW paneli (20 paneli 100W po 200zł / szt. = 4tys. zł), bo będziesz miał nadmiar energii. Nie wiem, czy wymiana bojlera na aristonka nie będzie dla ciebie tańszą opcją. Wydasz 3,5k na start, ale za to masz tańszą eksplotację (z czasem się zwróci) oraz zasilanie tylko 350W - 4szt. paneli 100W po 200 zł / szt. = 800zł. A jeśli zaingerowałbyś w elektronikę tej pc aristona, to możliwe, że jest tam jakieś stałe napięcie, które można dostarzyć bezpośrednio z paneli. Jak kupię tą pompkę to nie omieszkam tego sprawdzić.

EDIT: Sorry, aristonek bierze tylko 250W ! Te 350W to po TB mi zostało ;) Wydaje się, że jeśli nawet jeśli miałbyś wywalić obecny bojler na śmietnik to Ci się opłaci. A możesz go użyć do wstępnego grzania CWU jakimś kolektorem zrobionym "tymi recami".

Barth3z
26-02-2014, 12:58
Dlatego wolałbym inwerter i ten niewielki nadmiar jak już się pojawi skonsumować gdzie indziej.

A widzisz ... Już kombinujesz :)
Porównaj sobie instalację PV pod PC (250W) a pod bojler.

Jeśli masz zrobić PV na 2kW to już zrobić taką pod całe zapotrzebowanie domu. Taka pośrednia nie jest kompletnie opłacalna.



Aristonek 110l na 350W nie zdąży tak szybko grzać jak jak wylewać zwłaszcza wieczorem. Dlatego trzeba liczyć jego nominalne 850W a to już drożej.


Jeśli teraz, bojlerek 140L w 100% grzejesz w drugiej taryfie, to mając PV będziesz w większości grzał za dnia. A jeśli nawet wejdzie Ci w drugą taryfę, to dalej grzejesz prądem za 30gr z COP = 3 :)

HenoK
26-02-2014, 15:58
można wyciągnąć grzałkę i zastąpić taką kilkustopniową

Nie jest to takie proste jak by się na pierwszy rzut oka wydawało.
Radzę zapoznać się z wątkiem : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213133-O-%C5%82%C4%85czeniu-%C5%BAr%C3%B3de%C5%82-mocy-elektrycznej-w-panelach-PV-drzemi%C4%85cej-s%C5%82%C3%B3w-kilka
Oprócz paneli i grzałki musi być jeszcze układ sterujący, który dopasuje grzałkę do aktualnej wydajności paneli PV. Taką rolę pełnią specjalizowane inwertery.

miloszenko
26-02-2014, 16:23
Henok, a moglbys podac przyklad takiego zestawu dla grzalki?

Tez mam juz bojler dla kolejnego domu z grzalka, tez bym jakies ogniwa podlaczyl...

Barth3z
26-02-2014, 16:42
Bez odkupu/bilansowania z operatorem zawodowym max to tylko pod minimalne zapotrzebowanie domu.

No to już wtedy żadne kombinacje w urządzeniu grzewczym (aristonek czy bojlerek) tylko inwerter na PV.

No tak, ale czy z odkupowaniem/bilansowaniem czy bez, i wtedy dedykowana instalacja pod PC to i tak nie opłacalny jest bojler z grzałką.
Jakby nie patrzeć, nie opłaca się.

HenoK
26-02-2014, 17:01
No tak, ale czy z odkupowaniem/bilansowaniem czy bez, i wtedy dedykowana instalacja pod PC to i tak nie opłacalny jest bojler z grzałką.
Jakby nie patrzeć, nie opłaca się.
Prawdę mówiąc też się dopiero do tego tematu przymierzam.
Jednak biorąc pod uwagę problemy jakie opisane są w cytowanym wcześniej wątku, to najlepszym sposobem jest jednak wykorzystanie profesjonalnych sprawdzonych rozwiązań. Po co od nowa "wymyślać koło" ?
Śledzę ten temat od jakiegoś czasu i pozytywne w tym jest to, że pojawia się coraz więcej informacji i rozwiązań, a przede wszystkim doświadczeń z już użytkowanymi instalacjami.

gentoonx
26-02-2014, 17:08
aristonek niby potrzebuje 250W dla pracy - pytanie czy na rozruch nie potrzebuje 3x tyle wynikające z prądu rozruchowego? A to już pod samo PV nie da rady, czyli inwerter obowiązkowo.

gentoonx
26-02-2014, 17:19
Na tą chwile mam dwa typy:
- SHARP E135G5
- SUNGEN SG-HN100-GG

Konstrukcja "samodielka". Łączenie coś na zasadzie poniższego przykładu:
244878
- taki dwuteownik. Plus haki:
244879
Tak, aby całość wyglądała mniej więcej tak:
244880

Świetne te foty :)
sam robiłeś czy z jakiej inwestycji w sieci? zalinkuj źródło jak możesz

To że u ciebie na dachu z PIR się tak da to wiadomo, ale w takim wykonaniu można też wykorzystać do pokrycia dachu i bez deskowania - a to jak pisałeś wielokrotnie obniża koszty

firewall
26-02-2014, 17:27
kszhu, grzałki robią "na wymiar" na alle..ro. Określasz co chcesz i zamawiasz. Rozmawiałem z kolegą, mówi że zrobienie układu sterującego załączaniem mocy na grzałce nie jest problemem, ani wydatkiem. Na razie krążę wokół tematu, ale ciągnie mnie do tego rozwiązania.

Barth3z
26-02-2014, 19:04
Świetne te foty :)
sam robiłeś czy z jakiej inwestycji w sieci? zalinkuj źródło jak możesz

wygooglałem, nie pamiętam skąd. wpisz "solrif" - część takich fotek wyskoczy.


Potrzebuję instalacji która dziennie wyprodukuje ~6kWh, to jedyny koszt poza bojlerkiem za ~500-600zł.
Nie kalkuluje mi się jakoś ta PC. ZWŁASZCZA przy darmowym prądzie.

I właśnie to jest największy błąd - to nie jest darmowy prąd! Instalacja na 2kW a na 250W to jest różnica w kwocie znacznie przekraczająca tą pomiędzy PC a bojlerem. Poza tym, jak u ciebie te 2kW idzie na bojler, to ja w tym czasie z tej samej energii naładuje CWU i aku w aucie ;)

plusfoto
26-02-2014, 19:25
kszhu a przez ile godzin w ciągu dnia te panele będą pracowały z pełną sprawnością że chcesz tam grzałką 2kW? Moim zdaniem bez porządnego inwertera który ci to zbilansuje z sieci nie ma szans zadziałać.

miloszenko
26-02-2014, 19:36
Patrzac na instalacje rwxw-a:

http://www.mojazielonaenergia.pl/monitoring-on-line-instalacji-fotowoltaicznej/

To w taki dzien jak dzis jego 2pkw dalaby CI to, co potrzebujesz, jesli w srodku zimy mialaby instalacja dac 6 KWh to taka z 2 razy wieksza...

Barth3z
26-02-2014, 19:44
No to policz tę znaczną różnicę bo jakoś jej nie widzę:)

Pisałem już, ale powtórzę:
- bojler: 20 szt. paneli o mocy 100W w cenie 200zł /szt. = 4 tys.
- pc: 3szt. paneli j/w = 600zł

Różnica na samych panelach to 3,4tys.
Różnica pomiędzy bojlerem (za 600zł) a PC (za 3,5tys.) = 2,9 tys.

PC CWU + PV tańsza niż bojler z grzałkami + PV.

plusfoto
26-02-2014, 19:52
Nie wiem ile godzin będą pracowały z pełną mocą i nie bardzo mnie to interesuje bo potrzebuję tyle paneli aby średnio dały mi ~6kW przez cały dzień (od wschodu do zachodu słońca).
Ale dalej nie wiem co ci to da jeśli one będą pracowały przez 12 godź z mocą 500W. Przecież tam żadnego odbiornika powyżej tego nie podłączysz.

Barth3z
26-02-2014, 20:00
Jak znajdziesz jakiś przykład, schematy itp. to daj znać.

kszhu, poczytaj elektrodę, m.in. ten wątek http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993-60.html bo widzę, że zaczynasz jak putas. Lepiej od razu dowiedzieć się jak skończył, bedzie prościej :)

firewall
26-02-2014, 20:36
obejrzałem stronkę rwxw - bardzo fajna strona, ale coś mi tam nie pasi.
panel 250W za 500zł
fronius ig 15 za 1000zł
o reszcie elementów nie wypowiadam się bo nie sprawdzałem.
np. fronius to min. 1000 owszem ale euro, a panel to ok.800zł
Może czepiam się ale wtedy taka instalacja już nie wygląda tak różowo

Barth3z
26-02-2014, 20:50
A ja pisałem, że nie 3 panele a więcej do tej PC bo tyloma to ona ledwo co zadziała jak w ogóle wystartuje.

To pomnóż x2 obie instalacje ;)



Ja się na pewno nie będę tak bawił bo te koszty nie uwzględniają czasu i całej reszty tego "hobby".

putas zaczynał od tego co ty piszesz, czyli grzanie zasobnika grzałkami poprzez sterowanie kaskadowe. Widać to na pierwszej stronie wątku. A teraz ma:
Instalacja
- 4,2 kW amorficzne SG-HN100-GG (42 sztuki)
- 6,0 kW inwerter on-grid SMC6000
- kąt paneli - 3 sekcje > 20°, 30° i 45°

Ja właśnie o tym "teraz", bo pośrednie układy nie są opłacalne a na takie, już przerobione hobby ani ja, ani pewnie ty nie mamy czasu. Tak samo nie warte jest przewymiarowywanie instalacji, żeby pędzić CWU grzałkami i podłogówkę kablami ;)

Barth3z
27-02-2014, 08:40
Teraz to ma hobby bo gdzieś pisał o tym, że raz jakieś drobne pieniążki bierze od energetyki, drugim razem im coś płaci - off-grid zabija okresem zwrotu.
Czekam zatem na on-grid i ew. w coś się pobawię jak znajdę 2nd-hand sprzęt, trzeba poszukać u Niemców;)

Hobby już chyba zakończył. Układ ma docelowy.
Póki nie ma bilansowania, to musi pilnować załączania większej ilości odbiorników energii przy nasłonecznieniu. Ale ja twierdzę, że nawet w takim układzie nie jest to nieopłacalne. Na twoim miejscu szykowałbym się właśnie na taki układ. Jeśli masz zapas gotówki, to mógłbyś już do tego się zabierać i podłączyć się wg programu prosument i spokojnie czekać na OZE. Raczej na tym nie stracisz. Jak pojawi się OZE, to masa ludzi ruszy z instalacjami i może być duża kolejka w energetyce na tego typu przyłączenia.

EDIT: W programie prosument dostajesz licznik dwukierunkowy, który liczy energię wysłaną do sieci tylko w przypadku nadprodukcji. Zatem nie musisz wydzielać obwodu tylko na PV. Nie musisz stosować baterii. Żadnych styczników, przełaczników faz i innych pierdół. W takim układzie nawet płyta indukcyjna korzysta z energii PV.

מרכבה
27-02-2014, 09:04
EDIT: W programie prosument dostajesz licznik dwukierunkowy, który liczy energię wysłaną do sieci tylko w przypadku nadprodukcji. Zatem nie musisz wydzielać obwodu tylko na PV. Nie musisz stosować baterii. Żadnych styczników, przełaczników faz i innych pierdół. W takim układzie nawet płyta indukcyjna korzysta z energii PV. no ale kiedy nasze bóbki z nierządu się obudzą ?

kolektor1
27-02-2014, 11:03
no ale kiedy nasze bóbki z nierządu się obudzą ?
Nie licz na to nie obudzą się do momentu kiedy nie poczują, że im dziekujemy.

HenoK
27-02-2014, 11:08
Nie licz na to nie obudzą się do momentu kiedy nie poczują, że im dziekujemy.Myślisz o majdanie ?

Barth3z
27-02-2014, 11:16
Myślisz o majdanie ?

Raczej chodzi o najbliższe wybory. Może się okazać, że PO wprowadzi OZE przed wyborami, żeby zyskać elektorat.

Barth3z
27-02-2014, 13:26
Dlatego teraz nie wydaję kasy bo może się okazać, że będzie zwrot do 100% kosztów jak w projekcie ustawy. A za wcześniejsze zakupy nikt nic nie zwróci.

Marzenia :) Ale ciebie nic/nikt nie naciska, więc spokojnie możesz obserwować rozwój wydarzeń.

Barth3z
27-02-2014, 19:30
To jest treść projektu który niby lada miesiąc ma być uchwalony bo to już niby wersja ostateczna. Warto więc poczekać, pozyjemy, zobaczymy.

"Zdaniem nowej prezes ZP FEO, doprecyzowania wymaga kwestia rozliczenia właściciela mikroinstalacji za dystrybucję energii. - Obawiam się, że gdyby przepisy pozostały w obecnym kształcie, to właściciel mikroinstalacji wprowadzając energię do sieci w porze dnia innej niż jej pobierania, może zostać obciążony opłatami dystrybucyjnymi." - info z 26.02.2014 z portalu gramwzielone.pl
Do doopy takie bilansowanie ...

hajnel
27-02-2014, 21:58
"Zdaniem nowej prezes ZP FEO, doprecyzowania wymaga kwestia rozliczenia właściciela mikroinstalacji za dystrybucję energii. - Obawiam się, że gdyby przepisy pozostały w obecnym kształcie, to właściciel mikroinstalacji wprowadzając energię do sieci w porze dnia innej niż jej pobierania, może zostać obciążony opłatami dystrybucyjnymi." - info z 26.02.2014 z portalu gramwzielone.pl
Do doopy takie bilansowanie ...

Dla mnie to bez sensu.... przecież odbiorca końcowy płaci opłaty dystrybucyjne.... Brałem udział w kilku studiach opłacalności dla małych turbin parowych i nigdy nikt nie wliczał do kosztów opłat dystrybucyjnych więc nie wiem cze mu przy ogniwach ma być inaczej

Barth3z
27-02-2014, 22:08
Dla mnie to bez sensu.... przecież odbiorca końcowy płaci opłaty dystrybucyjne.... Brałem udział w kilku studiach opłacalności dla małych turbin parowych i nigdy nikt nie wliczał do kosztów opłat dystrybucyjnych więc nie wiem cze mu przy ogniwach ma być inaczej

bo taką możliwość daje nie dopracowana ustawa. Energetyka to wykorzysta na swoją stronę.

forgetit
28-02-2014, 11:10
Może kogoś zainteresuje, bo reklamują się intensywnie od paru tygodni.
http://www.slonecznyeuropejczyk.pl
pewnie bym skorzystał, ale nie mam wolnych środków.

Barth3z
28-02-2014, 12:30
Może kogoś zainteresuje, bo reklamują się intensywnie od paru tygodni.
http://www.slonecznyeuropejczyk.pl
pewnie bym skorzystał, ale nie mam wolnych środków.

Zanim ktokolwiek skorzysta to proponuję poczytać szczegóły ...

gentoonx
28-02-2014, 23:34
Może kogoś zainteresuje, bo reklamują się intensywnie od paru tygodni.
http://www.slonecznyeuropejczyk.pl
pewnie bym skorzystał, ale nie mam wolnych środków.

instalacja do 8kWp za cirka minimum 45000 pln i zgoda na 20-letnie operowanie danymi osobowymi :bash:

Ja bym podziękował

A i jeszcze panele europejskie o mocy 100Wp na 1m2 - no bomba po prostu ;)

Barth3z
01-03-2014, 08:42
instalacja do 8kWp za cirka minimum 45000 pln i zgoda na 20-letnie operowanie danymi osobowymi :bash:

Ja bym podziękował

A i jeszcze panele europejskie o mocy 100Wp na 1m2 - no bomba po prostu ;)

To nie wszystko:
"Osoby zarejestrowane i uczestniczące w badaniach po okresie 1 roku jeśli wyraża chęć będą mogły wydzierżawić kompletny system na okres kolejnych 4 lat ponosząc jedynie stałą opłatę dzierżawy w wysokości 150Euro/miesiąc" :)

albo to:

"Podpisanie protokołu przekazania system fotowoltaiki i magazynu energii przez właściciela domu oraz zabezpieczenie ich wartości wpisem na hipotece na kwotę 30 000 Euro na rzecz operatora badań po zainstalowaniu systemu i uruchomieniu. Koszty opłat sądowych za wpis na hipotece po stronie uczestnika badań."

forgetit
02-03-2014, 07:26
Chyba nie 45000PLN, tylko 3010EUR.
Jednak ten wpis na hipotece i czynsz dzierżawny mnie odrzuciły. Nie zużyję prądu za ponad 600PLN na miesiąc żeby się to opłaciło.

gentoonx
02-03-2014, 20:26
policz dobrze, bo takie rzeczy to tylko w Erze

same 4 lata po 150eurosów/m-c to 7200 a dodaj te 700parę na wykup i to co na początku to ci samo wyjdzie - normalnie jak w leasingu

słabo czytasz to i słabo liczysz

forgetit
02-03-2014, 21:43
policz dobrze, bo takie rzeczy to tylko w Erze

same 4 lata po 150eurosów/m-c to 7200 a dodaj te 700parę na wykup i to co na początku to ci samo wyjdzie - normalnie jak w leasingu

Spodziewałeś się, że ktoś da ci prezent?


słabo czytasz to i słabo liczysz

Wycieczki osobiste chyba nie na miejscu...

gentoonx
03-03-2014, 13:56
Spodziewałeś się, że ktoś da ci prezent?


Wycieczki osobiste chyba nie na miejscu...
odpowiedziałem tylko na twoje niezwykłe wyliczenia typu:

Chyba nie 45000PLN, tylko 3010EUR.
Jednak ten wpis na hipotece i czynsz dzierżawny mnie odrzuciły. Nie zużyję prądu za ponad 600PLN na miesiąc żeby się to opłaciło.
żadnych wycieczek osobistych, nie było takiej intencji

Barth3z
06-03-2014, 10:45
nfośigw mięknie. Zwiększyli kwotę dofinsnsowania do 40%:
http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,497,rada-nadzorcza-nfosigw-przyjela-warunki-programu-prosument.html

Liwko
06-03-2014, 11:15
nfośigw mięknie. Zwiększyli kwotę dofinsnsowania do 40%:
http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,497,rada-nadzorcza-nfosigw-przyjela-warunki-programu-prosument.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.nfosigw.gov.pl %2Fo-nfosigw%2Faktualnosci%2Fart%2C497%2Crada-nadzorcza-nfosigw-przyjela-warunki-programu-prosument.html)

No to szwagrowi może się udać.

Barth3z
06-03-2014, 13:07
No to szwagrowi może się udać.

Teraz trzeba poszukać firmy, która położy panele na dachu wraz z jego obróbką izolacją a i może konstrukcją ;) Przecież to też część instalacji fotowoltaicznej ;)

Liwko
06-03-2014, 13:13
Teraz trzeba poszukać firmy, która położy panele na dachu wraz z jego obróbką izolacją a i może konstrukcją ;) Przecież to też część instalacji fotowoltaicznej ;)

Mam kolegę,który się tym zajmuje.
Dowiedziałem się natomiast (nie wiem ile w tym prawdy) że żeby otrzymać dofinansowanie trzeba systemy łączyć. np. PC+PV

Barth3z
06-03-2014, 13:21
U siebie mówisz?
Dogadasz się z f-mą aby tylko wystawili fa;)

Ciii... :)


A tego nie chcesz:
- pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji,


To jest powiązane. Musisz wziąć kredyt na 100% inwestycji, z którego 40% będzie dotowane, czyli bierzesz 100tys. Płacisz firmie 100tys. a spłacasz kredyt na 60tys.



Czyli PV i najtańszy aristonek 80l.

Jak dla mnie - rewelacja!

Barth3z
06-03-2014, 13:44
w linku który podałem wcześniej:

"Podstawowe zasady udzielania dofinansowania:
- pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji,
- dotacja w wysokości 20% lub 40% dofinansowania (15% lub 30% po 2015 r.),
..."

Barth3z
06-03-2014, 13:48
No czyli dwie różne formy - albo kredyt do 100% albo dotacja 20%-40%. To jedno z drugim wg mnie nie ma nic wspólnego.

a ja to rozumiem tak, że jedno z drugim:
pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją gdzie dotacja w wysokości 20% lub 40%

plusfoto
06-03-2014, 13:48
A z czego to wynika? Ja nie doczytałem, że 40% dotacji a jedynie, że do 100%. Możesz przytoczyć źródło?
Z tych 40% trzeba jeszcze 19 odliczyć tytułem łapówki dla ministra finansów. Następne 10 to będą koszty (prowizje odsetki i.t.p. pierdoły).

plusfoto
06-03-2014, 13:50
No czyli dwie różne formy - albo kredyt do 100% albo dotacja 20%-40%. To jedno z drugim wg mnie nie ma nic wspólnego.
Jak nie ma jak ma żeby dostać dotację musisz wziąć kredyt. Zresztą wszystkie tak działają.

plusfoto
06-03-2014, 14:02
,

Albo kredyt z dotacją nawet do 100% albo sama dotacja.

Pożyjemy, zobaczymy, 19 marca ma się uprawomocnić.
Widziałeś gdzieś dotację którą ktoś dostał bez pośrednictwa banku?
Najlepszą jaką kiedyś widziałem to taka że ewentualnie musiałeś wziąć kredyt w wysokości dotacji ale to się zdarza rzadko. Z reguły musisz wziąć na całą inwestycję a dotacją część tego kredytu jest spłacana.

plusfoto
06-03-2014, 14:15
Nie myl dotacji z funduszami.

Barth3z
06-03-2014, 14:24
a wystarczy zadzwonić i zapytać :)
albo poczekać jak będą przedstawione jasne warunki.
Nie ma co się kłócić.

Barth3z
06-03-2014, 14:43
do 19 marca jeszcze wytrzymasz ? :P

kerado28
06-03-2014, 22:00
Ksztu

A z jakiego projektu brałeś pieniądze?

hajnel
06-03-2014, 22:32
poczytajcie i będziecie wszystko wiedzieć:
http://solaris18.blogspot.com/2014/03/na-programie-prosument-najbardziej.html

kerado28
06-03-2014, 22:35
A czy zakłady energetyczne stosują liczniki dwukierunkowe i płaci się za różnice, czy sprzedajmy energię wyprodukowaną za 0,18 PLN, a kupujemy za 0,50PLN?

gentoonx
07-03-2014, 00:52
od kwietnie Stiebel będzie miał pompę CWU przygotowaną na PV
http://www.stiebel-eltron.pl/produkty/pompy_ciepla_powietrze_woda_do_cwu/wwk_220_300

Tylko te ceny :bash:

mwie
07-03-2014, 21:19
ja dopytywałam w NFOŚiGW o szczegóły, ale jeszcze ich nie ujawniają. Mają opublikować więcej około 20 marca.

sędłaki
12-03-2014, 09:46
Witam
Czy będzie możliwość łączenia dotacji do pompy ciepła z dotacją do ogniw fotowoltanivznych?

Tomasz Brzęczkowski
12-03-2014, 09:50
Tylko... po co dopłacać do dotacji?

Liwko
12-03-2014, 10:17
Witam
Czy będzie możliwość łączenia dotacji do pompy ciepła z dotacją do ogniw fotowoltanivznych?

Chyba to będzie warunek.

Dumaxxxnt
04-04-2014, 15:12
W dalszym ciągu nie są znane ostateczne warunki programu Prosument. Jednak założenie pozostało, jeśli chcemy wziąć dotację na pompę ciepła - musimy również zainstalować instalację fotowoltaiczną. Ma to sens gdyż pompa ciepła jest urządzeniem napędzanym energią elektryczną a przy konwencjonalnych metodach produkcji energii elektrycznej nie możemy mówić o ekologi. Dlatego połączono PC z PV.
W województwie małopolskim ruszyły dofinansowania na zakup i montaż PC - do 20 tyś zł, zakup i montaż PV - do 10 tyś zł. Także wszystko powoli rusza w pozytywną stronę. Gdyby ktoś był chętny to zapraszam na nasza stronę internetową.

miloszenko
04-04-2014, 15:24
A jesli chcemy wziasc dotacje na same ogniwa to PC tez trzeba kupowac?

imrahil
04-04-2014, 17:35
te dotacje będą tylko na kredyt jak wszystkie inne ostatnio?

HenoK
04-04-2014, 20:25
Jednak założenie pozostało, jeśli chcemy wziąć dotację na pompę ciepła - musimy również zainstalować instalację fotowoltaiczną. Ma to sens gdyż pompa ciepła jest urządzeniem napędzanym energią elektryczną a przy konwencjonalnych metodach produkcji energii elektrycznej nie możemy mówić o ekologi. Dlatego połączono PC z PV. Dobrze może sprawdzić się pompa ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze (klimatyzator z funkcją grzania) w połączeniu z instalacją PV. Przy takim połączeniu najwyższe COP pompy ciepła będzie zbiegało się w czasie z największą wydajnością ogniw fotowoltaicznych. Jeszcze lepszy efekt uzyska się latem przy wykorzystaniu takiej pompy ciepła do chłodzenia.

HenoK
04-04-2014, 21:04
Ale to jest hipokryzja. To przecież nie są ze sobą połączone stale układy bo chyba mówimy o instalacjach on-grid. Kiedy PV produkuje prąd to raczej nie potrzeba ogrzewania a do klimatyzowania taki drogi układ to jakaś fanaberia;)Hipokryzją możesz to nazwać tylko wtedy, gdy nie spojrzysz na sposób rozliczania wyprodukowanej przez PV energii. Najbardziej opłaca się wykorzystanie jej na własne potrzeby.
Zauważ, że coraz więcej mówi się o konieczności akumulacji energii wyprodukowanej przez PV.
Wiem, że nie pasuje to do Twojej koncepcji : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223881-B%C4%99dzie-ma%C5%82y-ekonomiczny-i-tanio-koncepcja , ale dom dobrze zaizolowany, z przeciętną akumulacją bez problemu można ogrzewać wtedy, gdy energia jest łatwo dostępna i tania.

Takie połączenie PV z PCi nie wyklucza możliwości wykorzystania także energii elektrycznej z sieci w tańszej taryfie (energia ta jest tańsza, bo jest ona "odpadem" - elektrownie węglowe mają w nocy nadmiar mocy, w stosunku do potrzeb, a możliwości regulacji tej mocy są niewielkie).

Liwko
04-04-2014, 22:52
I powiedzcie mi teraz, co ma zrobić szwagier, który się zaczyna budować i od strony południowej ma wysokie drzewa? Pompa ok, ale co dalej?

Barth3z
10-04-2014, 10:04
"Zmiana polityki energetycznej w Niemczech może pomóc polskim kopalniom wyjść z kłopotów. Nasz zachodni sąsiad zapowiada stopniowe ograniczanie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i zwiększanie produkcji prądu w elektrowniach węglowych. To spowoduje wzrost zapotrzebowania na ten surowiec. Nasze kopalnie już zacierają ręce i liczą na nowe kontrakty."

:)

Następnym krokiem będzie zmiana definicji domu pasywnego - obowiązkowo kocioł i kominek.

Liwko
10-04-2014, 11:04
Z tymi elektrowniami atomowymi to faktycznie ich pogięło :)

RAPczyn
10-04-2014, 13:18
7 mitów lobby o OŹE w Niemczech: http://www.stern.de/wirtschaft/news/energiewende-die-sieben-maerchen-der-stromlobby-2101340.html

gentoonx
10-04-2014, 21:43
"Zmiana polityki energetycznej w Niemczech może pomóc polskim kopalniom wyjść z kłopotów. Nasz zachodni sąsiad zapowiada stopniowe ograniczanie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i zwiększanie produkcji prądu w elektrowniach węglowych. To spowoduje wzrost zapotrzebowania na ten surowiec. Nasze kopalnie już zacierają ręce i liczą na nowe kontrakty."

:)

Następnym krokiem będzie zmiana definicji domu pasywnego - obowiązkowo kocioł i kominek.

Nie bardzo mi się to klei

wszyscy trąbią, że nasz węgiel w Europie najdroższy, nawet ten co przypływa statkami z Australii tańszy od naszego, to Niemcy takie bogacze że najbardziej będzie im się opłacało najdroższym węglem palić?

chyba że coś pokręciłem - to mnie naprostujcie ;)

pchmiel74
15-04-2014, 14:35
Przyglądam się tematowi od dawna i fotowoltaika jakby zdobywa uznanie. Dawniej mówiono, że pod względem ekonomicznym do domu dobre są panele słoneczne, które bezpośrednio zamieniają energię słoneczną na ciepło płynów. Czyli krótko mówiąc podgrzewają dom. I rzeczywiście sprawność układu musi być duża, bo jest tylko jedno "przejście fazowe" - energia w jednym etapie zamienia się w ciepło. Natomiast fotowoltaika wpierw do energii elektrycznej, później cieplej itd, a to wszystko kosztuje. Ciekaw jestem jak obecnie wygląda opłacalność paneli słonecznych, bo pomimo ich spadku cen na rynku -to wciąż drogie urządzenia. Mierzyłem swego czasu panel 150 x 80 cm, jak świeciło słońce to ładował akumulatory 24V mocą > 200W, ale jak tylko przyszły chmury dawał ok. 15 - 20W. Więc czy to rzeczywiście się opłaca ?

pchmiel74
15-04-2014, 14:47
No właśnie znalazłem polecaną tematykę przez forum.muratordom: "Myślisz o systemie solarnym? Sprawdź parametry, porównaj ceny.". Taki np. zestaw solarny (http://tuznajdziesz.pl/produkty/produkt/zestaw-solarny-galmet-premium-large-plus-19444,661/) na pewno będzie dobry do ogrzewania.

Ale czy są jakieś podobne zestawy solarów "elektrycznych" ?

gentoonx
15-04-2014, 20:16
No właśnie znalazłem polecaną tematykę przez forum.muratordom: "Myślisz o systemie solarnym? Sprawdź parametry, porównaj ceny.". Taki np. zestaw solarny (http://tuznajdziesz.pl/produkty/produkt/zestaw-solarny-galmet-premium-large-plus-19444,661/) na pewno będzie dobry do ogrzewania.

Ale czy są jakieś podobne zestawy solarów "elektrycznych" ?

wejdź sobie na alledrogo i poszukaj np "elektrownia słoneczna" czy "panel PV"

To chyba nie trudne ;)

bajcik
17-04-2014, 14:18
Odnośnie niemieckiego OZE, jeszcze taki artykulik:
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2651/maczeta-ockhama-historia-jednego-obrazka

pchmiel74
07-05-2014, 22:06
Odnośnie niemieckiego OZE, jeszcze taki artykulik:
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2651/maczeta-ockhama-historia-jednego-obrazka

Bajcik, to ciekawy artykuł. Wynika z niego, że systemy solarne mają niezłe "górki" produkcji energii w dzień i to w szczycie porównywalne z węglem. Ale to aż mi się wierzyć nie chce że tak dużo idzie ze słońca bo to trzeba mieć olbrzymie hektary solarów żeby dorównały węglowi. Patrząc na nasze podwórko - nie widzę wiele solarów na dachach i pewnie długo nie będzie.

pchmiel74
07-05-2014, 22:10
wejdź sobie na alledrogo i poszukaj np "elektrownia słoneczna" czy "panel PV"

To chyba nie trudne ;)

Gentoonx, mi chodzi bardziej o opinie użytkowników, czy rzeczywiście panelami elektrycznymi ktoś masowo podgrzewa wodę, czy raczej idzie to na obsługę światła, sprzętu itd.

Barth3z
07-05-2014, 22:27
Gentoonx, mi chodzi bardziej o opinie użytkowników, czy rzeczywiście panelami elektrycznymi ktoś masowo podgrzewa wodę, czy raczej idzie to na obsługę światła, sprzętu itd.

panele PV + pompa ciepła do CWU i masz optymalny układ.

pchmiel74
07-05-2014, 23:00
panele PV + pompa ciepła do CWU i masz optymalny układ.

A jest to gdzieś dokładnie opisane ? Czytam teraz forumowe artykuły, dobrze jak ktoś da namiar, bo tak z marszu trudno znaleźć.

Barth3z
08-05-2014, 04:40
A jest to gdzieś dokładnie opisane ? Czytam teraz forumowe artykuły, dobrze jak ktoś da namiar, bo tak z marszu trudno znaleźć.

Czytałem gdzieś opracowanie w którym wskazują na optymalne rozwiązanie jakim jest połączenie paneli PV z pompami ciepła. Stąd też ten nowy projekt z nfosigw dofinansowujący instalację PV wraz ze źródłem ciepła. Kiedys podawalem link do tego opracowania na FM, ale nie pamiętam w którym wątku.
Popatrz sobie np. na PC Ariston NOUS EVO 100L, która to podczas pracy na samej pompie pobiera raptem 250W. Taką pompę ciepła bez problemu napędzisz kilkoma panelami PV. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie z akumulowaniem energii niż ładowanie baterii.

Dumaxxxnt
08-05-2014, 11:55
Sugerowałbym wybór pompy ciepła firmy która specjalizuje się w tego typu urządzeniach, np SOFATH z ich powietrzną pompą ciepła do przygotowania c.w.u. BECT. Marka ma 33 lat doświadczenia w pompach ciepła - co przemawia samo za siebie. Dzięki dodatkowej wężownicy podłączamy kocioł gazowy lub węglowy i mamy tradycyjny zasobnik a poza sezonem grzewczym mamy pompę ciepła. Dołączając PV zawsze warto dążyć do jak największego zużycia wytworzonej energii na własne potrzeby maksymalizując korzyści płynące z instalacji.

Barth3z
08-05-2014, 12:07
Sugerowałbym wybór pompy ciepła firmy która specjalizuje się w tego typu urządzeniach, np SOFATH z ich powietrzną pompą ciepła do przygotowania c.w.u. BECT. Marka ma 33 lat doświadczenia w pompach ciepła - co przemawia samo za siebie. Dzięki dodatkowej wężownicy podłączamy kocioł gazowy lub węglowy i mamy tradycyjny zasobnik a poza sezonem grzewczym mamy pompę ciepła. Dołączając PV zawsze warto dążyć do jak największego zużycia wytworzonej energii na własne potrzeby maksymalizując korzyści płynące z instalacji.

Pomieszanie z poplątaniem. Ale czego oczekiwać od sprzedawcy. Sprzeda wszystko, i piec i pompę ciepła i solary i panele PV i jeszcze powie, że to super oszczędne rozwiązanie :)

gentoonx
08-05-2014, 14:17
Sugerowałbym wybór pompy ciepła firmy która specjalizuje się w tego typu urządzeniach, np SOFATH z ich powietrzną pompą ciepła do przygotowania c.w.u. BECT. Marka ma 33 lat doświadczenia w pompach ciepła - co przemawia samo za siebie. Dzięki dodatkowej wężownicy podłączamy kocioł gazowy lub węglowy i mamy tradycyjny zasobnik a poza sezonem grzewczym mamy pompę ciepła. Dołączając PV zawsze warto dążyć do jak największego zużycia wytworzonej energii na własne potrzeby maksymalizując korzyści płynące z instalacji.

też bym coś posprzedawał, ale nie umiem tak siać popeliny jak ty...

za uczciwy jestem, cholera :bash:

Liwko
08-05-2014, 14:23
Czekać, nie czekać...?
Oto jest pytanie
http://globenergia.pl/aktualnosci/pv-aktualnosci/wielkie-odkrycie-polskiej-doktorantki-koniec-krzemu-w-fotowoltaice#.U2uDx1d9mmL

Liwko
08-05-2014, 16:40
Tak się zastanawiam nad tym "Prosumentem"

Dwa przypadki
Dom bardzo dobrze zaizolowany i całość zużycia 6000kWh
Dom słabiej zaizolowany ale z takim samym zużyciem bytowym 9000kWh

Dajmy na to, że w pierwszym przypadku system będzie kosztował 50 000, a w drugim 70 000 (dokładamy tylko same panele). Od tych kwot odejmijmy około 30% realnej dotacji.
Wychodzi
I-35 000zł
II-49 000zł
Różnica 14 000zł
Gdzie sens izolowania?

Moim zdaniem im dom bardziej energooszczędny, tym większa powinna być dotacja. Byłoby to dużą zachętą do budowy energooszczędnych domów.

adam_mk
08-05-2014, 17:12
A komu ma zależeć, abyś był energooszczędny?
ONI mają energię i chcą ją sprzedać!

Adam M.

Redakcja
16-07-2014, 22:40
Zapraszamy do obejrzenia nowych filmów murator.tv.

Dom 1. Właściciel instaluje ogniwa i stawia na samowystarczalność.
1007 (http://forum.muratordom.pl/private.php?do=showpm&pmid=4131533)

Dom 2. Fotowoltaika na dachu i akumulatory - zamiast zasilania awaryjnego.
1006 (http://forum.muratordom.pl/private.php?do=showpm&pmid=4131533)

Dom 3. Baterie słoneczne i ogrzewanie elektryczne w domu.
1008 (http://forum.muratordom.pl/private.php?do=showpm&pmid=4131533)

Zobacz inne ciekawe filmy Telewizji Budowlanej Muratora - murator.tv jest dla WAS! (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 F)

Redakcja
05-12-2014, 12:27
Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym o korzyści z "Prosumenta" pytamy eksperta:

1196

Zobacz inne filmu murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 F)

pchmiel74
17-04-2015, 15:37
"Dwa przypadki
Dom bardzo dobrze zaizolowany i całość zużycia 6000kWh
Dom słabiej zaizolowany ale z takim samym zużyciem bytowym 9000kWh"

Znam przypadek, że znajomy dużo zainwestował w ocieplenie domu, kilka miesięcy miał wokół domu plac budowy. Spodziewał się nie wiem jakich oszczędności, a różnica ze stanem nieocieplonym wyszła na poziomie ok. 800 kWh. Może powyższe oszczędności można jakoś zrobić, ale w konkretnych przypadkach widzę, że życie jest dobrym weryfikatorem rzeczywistości. Więc koszty tego oszczędzania jakoś nie są przekonywujące.

rwxw
30-04-2015, 10:26
znajomy dużo zainwestował w ocieplenie domu, kilka miesięcy miał wokół domu plac budowy. Spodziewał się nie wiem jakich oszczędności, a różnica ze stanem nieocieplonym wyszła na poziomie ok. 800 kWh.
Wszystko zależy od tego co i jak zrobił, czego nie zrobił oraz jakie było wcześniejsze zużycie. Bez tych danych to jak w dowcipie radia Erewań o rozdawaniu samochodów na Placu Czerownym ;-)

MariuszPol
20-06-2018, 16:29
Dokładnie ocieplenie, ociepleniu nie równe. Może nie ma dużej różnicy w stratach ciepła przed i po i stad tak niewielka poprawa