PDA

Zobacz pełną wersję : bale okrągłe czy kwadratowe?



Eliza34
03-11-2011, 23:16
Planujemy z mężem budowę domu z drewna. Wiem ze istnieje kilka rodzajów bali. Które są bardziej funkcjonalne i trwałe, okrągłe czy kwadratowe i jakie mają wady i zalety?

Michał Lubelski
04-11-2011, 11:23
Przede wszystkim to kwestia gustu. Trochę też pieniędzy. ;) Jedni są zdecydowani na mieszkanie w otoczeniu specyficznych ścian z okrąglaków, inni wolą bardziej gładkie ściany. Bale kwadratowe dają więcej możliwości aranżacji wnętrz. Budowa z bali okrągłych wymaga również ekipy dysponującej odpowiednimi kwalifikacjami, bo łatwiej tu o popełnienie błędów. Płazy składa się trochę jak klocki, często nie potrzeba nawet do tego ciężkiego sprzętu. Cieńsze płazy wymagają jednak docieplania, więc jest to technologia trochę bardziej czasochłonna. Warto też przyjrzeć się otoczeniu waszego przyszłego domu. Domy z okrąglaków nie pasują wszędzie.
Ja np. zdecydowałem się na płazy gr. 16 cm, które od środka po ociepleniu wykończę imitacją bala z desek i kartongipsem w łazience i sypialni. Dodatkowo będą ceglane ściany nośne. Bal okrągły przy całej swej klimatyczności dla mnie byłby zbyt monotonny.
pozdrawiam i życzę przemyślanych decyzji

agakaga
16-11-2011, 13:45
Jeśli wybierzecie bale kwadratowe proponuję zakupić je w Austrii albo innym państwie, które pozyskuje drewno z alpejskich lasów. Są nieznacznie droższe ale mają bardzo gęste usłojenie i nie pękają prawie wcale.

Michał Lubelski
20-11-2011, 08:42
Ciekawa sugestia Agakaga. Rozumiem, że materiał na wasz uroczy dom pochodzi właśnie z Austrii? Czy jego zakupem zajął się wykonawca? Postaram się zorientować w możliwościach. Jestem właściwie zdecydowany na modrzew, a w kwestii pozyskania materiału chciałem się zdać na firmę, która będzie realizować projekt. Chciałem jeszcze zapytać co to orientacyjnie znaczy "nieznacznie droższy"? 5, 10%?
Pozdrawiam i gratuluję bardzo sympatycznego domu.

agakaga
21-11-2011, 09:04
Tak, w nas wykonawca sprowadzał materiał. Cena zależy od kursu euro, kiedy my kupowaliśmy euro nie było drogie i pewnie różnica nie przekroczyła 5%. W Polsce drewno jest coraz droższe i trudno znaleźć materiał w odpowiednim wieku. Nasz znajomy, który "obkładał" murowany dom płazami z modrzewia, szukał drewna z drzewostanów 120 letnich.
Cieszę się, że nasz dom się podoba, ma naprawdę fajny klimat.

karcio102
22-11-2011, 12:07
Witam
Mam dom z bala okrągłego, toczonego fi 25. Bale są przełożone wełną mineralną. Przy silnym zacinającym i długotrwałym deszczu woda może przechodzić przez ścianę. Woda jest wtłaczana przez wiatr nawet w wąską szczelinkę i w końcu dostaje się do wełny. Myślałem że to tylko u mnie ale widzę że inni posiadacze takich domów też o tym wspominają i jakoś walczą ( np. poprzez uszczelnianie różnymi kitami, linami ). Jest to poważny minus tej technologii.
Pozdrawiam.

zbyszek57
22-11-2011, 14:43
Witam
Mam dom z bala okrągłego, toczonego fi 25. Bale są przełożone wełną mineralną. Przy silnym zacinającym i długotrwałym deszczu woda może przechodzić przez ścianę. Woda jest wtłaczana przez wiatr nawet w wąską szczelinkę i w końcu dostaje się do wełny. Myślałem że to tylko u mnie ale widzę że inni posiadacze takich domów też o tym wspominają i jakoś walczą ( np. poprzez uszczelnianie różnymi kitami, linami ). Jest to poważny minus tej technologii.
Pozdrawiam.

dobrze wykonany dom z bala toczonego nie wymaga żadnego uszczelniania, a juz na pewno nie wełną mineralna. Przy błędach w obróbce bala mozna sie posiłkować tasma polipropylenowa..albo w ostateczności tasma filcowa, ale NIGDY wełna mineralna. Nie wiem, co za ekipa to stawiała..ale to masakra jakas

MareMarz
10-12-2011, 23:15
hmm ..no ja nie wiem na razie jak to będie - jak zamieszkam i przynajmniej przez jeden sezon będę "testował" ten domek i technologię wykonania - to z pewnością napiszę jak to wygląda - ja buduję z bala okrąglego - fi 38-40, na "mszenie" - a czy warto ściągać drewno? wszytko kwestia ceny - ja sam zamierzalem ściągnąć drewno z USA - sam materiał wychodził taniej, ale powalił mnie koszt transportu ..no i usłyszałem też od pewnych górali,że dom powinno się stawiać z drewna , które pochodzi z okolic w którym ten dom będzie..:-) ale nie wiem ile w tym prawdy .. :-) powodzenia wszystkim , którzy budują!

Frugo
31-12-2011, 23:39
a nie lepiej budować z połówek? tak jak u mnie, zobaczcie w temacie: taki zwykły drewniany
z wierzchu okrągłe wewnątrz ściany płaskie
do tego mszenie i żadnych imitacji na dole. po prostu to co najpiękniejsze

raf1234
17-02-2012, 08:19
a nie lepiej budować z połówek? tak jak u mnie, zobaczcie w temacie: taki zwykły drewniany
z wierzchu okrągłe wewnątrz ściany płaskie
do tego mszenie i żadnych imitacji na dole. po prostu to co najpiękniejsze

witam
zapraszam na swój blog http://dom-mszenie.blogspot.com/
w razie pytań, chętnie odpowiem [email protected]

peter4x5
18-02-2012, 00:47
..no i usłyszałem też od pewnych górali,że dom powinno się stawiać z drewna , które pochodzi z okolic w którym ten dom będzie..:-) ale nie wiem ile w tym prawdy .. :-)

zapewne chodzi tu zapewne o powszechnie znany tzw efekt dudkowy
ktory jak wykazalo laboratorium w Gazdobergu , poprzez znaczny spadek poziomu dudkow, ma wplyw na wytrzymalosc pnia wzdluz wlokien krotkich
badania nad dlugotrwalym wplywem tego zjawiska, przerwano, gdy wyspe japonska zmienilismy na wyspe o kolorze zielonym

kamilady
18-05-2018, 13:40
Tak, w nas wykonawca sprowadzał materiał. Cena zależy od kursu euro, kiedy my kupowaliśmy euro nie było drogie i pewnie różnica nie przekroczyła 5%. W Polsce drewno jest coraz droższe i trudno znaleźć materiał w odpowiednim wieku. Nasz znajomy, który "obkładał" murowany dom płazami z modrzewia, szukał drewna z drzewostanów 120 letnich.
Cieszę się, że nasz dom się podoba, ma naprawdę fajny klimat.

Witam, planujemy z mężem budowę domu z bali, raczej chyba z płaskich bo okrągłe są dla mnie zbyt przytłaczające. Czy mogłabym prosić o nazwę firmy, która wykonała Panu dom? Czy projekt był kupiony gotowy czy indywidualny? Pozdrawiam!