PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie i zabudowa poddasza - jak samodzielnie zrobić?



Cerbin
05-11-2011, 09:54
Witam
Tradycyjny problem, co można zrobić samemu, aby nie spartaczyć i oszczędzić parę złotych...

Jest: Dachówka ceramiczna, folia, dach dwuspadowy.
Ma być: zabudowa skosów + zrobienie sufitów. ocieplenie i gk/gw
Tynki schną drugi tydzień, po weekendzie będą wylewki. Mam nadzieję, że w połowie grudnia będą już warunki do wejścia z wełną... ale płyty pewnie w lutym/marcu będzie bezpieczniej zamontować?
Część prac chciałem wykonać samodzielnie, część na pewno przez ekipę (stelaż). Którą wersję wybrać:
1. układam wełnę w krokwiach, sznurkuję, wchodzi ekipa, robi stelaż przykręcany do czoła krokwi, upycham tenże wełną
2. wchodzi ekipa, robi stelaż przykręcany do boków krokwi, o ile dobrze rozumiem to profile poziome demontuję na "klik" i układam spokojnie wełnę w krokwie, potem wklikuję profile i układam wełnę w stelaż
3. układam wełnę w krokwiach, sznurkuję, ekipa robi stelaż przykręcany po bokach, sprawdzam krokwie czy wełna dobrze leży w miejscach mocowania wieszaków, upycham stelaż drugą warstwą
?

Jeśli wełna będzie stała ok. 2 miesiące bez zabudowy to czy folię dawać od razu czy bezpośrednio przed płytami?

Czy taki stelaż, zrobiony przez fachową ekipę a nie najtańszą, będzie już w pełni równy i stabilny i zabudowa płytami sprowadzi się tylko do ich przykręcenia i zaszpachlowana, czy też trzeba będzie jeszcze coś poziomować, wyrównywać, z czym wiem, że sobie nie poradzę? :(

lew 76
05-11-2011, 14:45
witam,tak szczerze pisząc to wątpię żebyś znalazł ekipę która przyjdzie ci zamontować sam profil ,no chyba że już z kimś rozmawiałeś to co innego

Cerbin
05-11-2011, 15:25
dlaczemu? Stelaża na pewno nie podejmę się zrobić sam. Z kolei upychanie wełny nie jest na tyle skomplikowane, bym miał za to płacić. Mocowanie płyt stanowi dla mnie na razie zagadkę, ale zakładam, że wełna idzie w zimie, aby było cieplej, płyty idą na wiosnę, gdy mury przeschną konkretniej. Jeśli płytowanie jest takie skomplikowane, to niech to zrobi wykonawca, ja sobie znajdę robotę przy czym innym.... Ale na pewno nie będę czekał do wiosny ze zrobieniem całości wełna+stelaż+płyta

kalumet
05-11-2011, 15:39
zrobienie rusztu nie jest trudne
ja zabieram się we czwartek za ocieplanie poddasza
od razu będę robił ruszt i na to folia
ja akurat nie będę kręcił płyty tylko od razu panele

btx
06-11-2011, 11:10
Można zrobić zabudowę samemu. Ja zrobiłem. Był plan kłaść płyty samemu, ale z powodu braku czasu musiałem to zlecić firmie.
Musisz duuużo radzić się ludzi doświadczonych. Na stronach producentów jest też sporo informacji.
A przede wszystkim zastanów się czy masz na to czas. Jeżeli pracujesz i chcesz być z rodziną to ryzykowna sprawa.
Mówię z doświadczenia.

BasH
06-11-2011, 11:39
dlaczemu? Stelaża na pewno nie podejmę się zrobić sam.

Nie jest to jakoś masakrycznie trudne - fajnie mieć poziomicę laserową 360* do wyznaczenia płaszczyzny.

Cerbin
07-11-2011, 19:31
A przede wszystkim zastanów się czy masz na to czas. Jeżeli pracujesz i chcesz być z rodziną to ryzykowna sprawa.
Mówię z doświadczenia.


Nie jest to jakoś masakrycznie trudne - fajnie mieć poziomicę laserową 360* do wyznaczenia płaszczyzny.

Trzeba mierzyć siły na zamiary ;) Mam wolne 2 dni w tygodniu, spędzam je na budowie, w dodatku jestem tam sam jeden. Nie ma szans, abym opanował tą umiejętność w sensownym czasie. A kredyt leci... W dodatku widać na forum ogrom pierdół, o które nawet wykonawcy się sprzeczają... Chcę oszczędzić na rzeczach, z którymi sobie poradzę, a nie płacić później za poprawki :)

gin
12-11-2011, 21:15
Trzeba mierzyć siły na zamiary ;) Mam wolne 2 dni w tygodniu, spędzam je na budowie, w dodatku jestem tam sam jeden. Nie ma szans, abym opanował tą umiejętność w sensownym czasie. A kredyt leci... W dodatku widać na forum ogrom pierdół, o które nawet wykonawcy się sprzeczają... Chcę oszczędzić na rzeczach, z którymi sobie poradzę, a nie płacić później za poprawki :)
Sensowne podejście . Czasem sie sprzeczamy ale nie tylko o pierdoły.

zodiak23
05-05-2013, 15:33
Witam. Mam już przykręcone i wypoziomowane wieszaki "grzybki" do zamontowania profili CD na krokwiach. Jednak mam dach 4 spadowy i nie wiem jak sobie poradzić z zamontowaniem rusztu do krokwi krawędziowej łączącej 2 skośne płaszczyzny. Nie powinno się chyba zostawić końca profilu CD luzem więc jakoś trzeba go przymocować do tej krokwi krawędziowej. Proszę o poradę lub jakiś pomocny link.

pablomoc
08-05-2013, 08:51
ja u siebie poddasze zabudowałem sam bez niczyjej pomocy od a do z. Jezeli chodzi o określenie trudności to najprostsze jest położenie wełny ale zaraz po wełnie najłatwiejsze jest..... zrobienie rusztu. Banał. Miarka poziomica, wkrętarka, nożyce do cięcia profili, poziomica i dobre chęci. Robiłem to pierwszy raz w życiu, nawet nie widziałem jak ktoś to robi. Pomogło przeczytanie paru artykułów typu zrób to sam ( w jednym muratorze "zrób to sam" było to fajnie opisane). Na początku idzie wolno ale jak sie złapie o co chodzi to ruszt to najfajniejsza robota. Za najtrudniejsze uznał bym szpachlowanie płyt.

Oceniając wyniki swojej pracy dochodzę do wniosku że jak by ktoś mi to zrobił lepiej by to nie wyglądało. Jak ktoś przychodzi i ogląda to nikt nie wieży że sam to zrobiłem.

Trochę czasu to zajmuje ale jak się nie spieszy to warto zrobić to samemu. Fachowcy biorą z tego co pomiętam 40zł z metra za zabudowę poddasza na gotowo.

pablomoc
08-05-2013, 09:03
Sensowne podejście . Czasem sie sprzeczamy ale nie tylko o pierdoły.

tu masz rację, czas wolny jest potrzebny no i ocena własnych możliwości, ja za wiele czasu nie miałem, raz wiecej raz mniej ale chęci były i dałem rade :)

LidkaDiD
12-05-2013, 19:17
strach ma wielkie oczy, wystarczy poczytac i sie nie bac :) ja tez (chociaz baba :) robilam mnóstwo rzeczy na budowie sama. z ta welna to jedynie dobrze zafoliowac w miare wczesnie po wlozeniu, zeby wilgoc nie wlazila w nia :)

MRQ69
02-01-2014, 19:19
To ja może odgrzebię, bo nadal jestem w kropce.
Poddasze chcę zrobić na grzybkach i CD60, ale jak je łączyć na krokwiach koszowych / narożnych? Nadal nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić.
Wyczytałem coś o podwójnym profilu UD30, ale co i jak z tym robić na tej koszowej, to ja nie wiem. Jest grubsza (18 cm) niż zwykłe (16 cm).
Pomożecie i wspomożecie jakimś instruktażem lub zdjęciami ?

zeusrulez
02-01-2014, 19:49
To ja może odgrzebię, bo nadal jestem w kropce.
Poddasze chcę zrobić na grzybkach i CD60, ale jak je łączyć na krokwiach koszowych / narożnych? Nadal nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić.
Wyczytałem coś o podwójnym profilu UD30, ale co i jak z tym robić na tej koszowej, to ja nie wiem. Jest grubsza (18 cm) niż zwykłe (16 cm).
Pomożecie i wspomożecie jakimś instruktażem lub zdjęciami ?

No właśnie aby nie mieć takich pytań - Kochani Inwestorzy - powinniście płacić monterom suchej zabudowy . . . ;)

MRQ69
02-01-2014, 20:44
Zgadzam się tylko ja chcę wiedzieć co i jak żeby to było spójne z pozostałą koncepcją. Nie chcę tego robić samemu tylko tak zostawić dla wykonawcy żeby mi wełny nie wyciągał z wieszaków. A tak na marginesie to dział samo robów a nie ogłoszeń dla fachowców więc przepraszam ale brak konkretów to spam, który proponuję uprawiać w dziale inżynierów suchej zabudowy.

zeusrulez
02-01-2014, 21:04
Zgadzam się tylko ja chcę wiedzieć co i jak żeby to było spójne z pozostałą koncepcją. Nie chcę tego robić samemu tylko tak zostawić dla wykonawcy żeby mi wełny nie wyciągał z wieszaków. A tak na marginesie to dział samo robów a nie ogłoszeń dla fachowców więc przepraszam ale brak konkretów to spam, który proponuję uprawiać w dziale inżynierów suchej zabudowy.

To po co Ci wykonawca ? Skoro robisz mu stelaz ? Wlasnie stelaz to podstawa i chyba najwazniejsza rzecz w zakresie suchej zabudowy, a w szczegolnosci przy poddaszu.

MRQ69
03-01-2014, 15:27
No niestety, budowa nauczyła mnie, że wykonawcom wierzyć nie należy, bo zawsze chcą, żeby było łatwiej, szybciej i niedokładnie.
Dlatego więc pytam, bo resztę jakoś ogarniam i wiem co i jak kupić i na co zwracać uwagę.
Tu na krokwiach koszowych moja wyobraźnia się skończyła, a nie chcę, aby ktoś testował swoją wyobraźnię robiąc mi zabudowę co dla mnie będzie pewnie skutkowało albo rysowaniem na łączeniach G/K albo jakąś nagłą falą w rogu,.

zeusrulez
04-01-2014, 01:29
No niestety, budowa nauczyła mnie, że wykonawcom wierzyć nie należy, bo zawsze chcą, żeby było łatwiej, szybciej i niedokładnie.
Dlatego więc pytam, bo resztę jakoś ogarniam i wiem co i jak kupić i na co zwracać uwagę.
Tu na krokwiach koszowych moja wyobraźnia się skończyła, a nie chcę, aby ktoś testował swoją wyobraźnię robiąc mi zabudowę co dla mnie będzie pewnie skutkowało albo rysowaniem na łączeniach G/K albo jakąś nagłą falą w rogu,.

Nie oceniaj wszystkich jedną miarą. Nawet tu na forum znajdziesz b.dobrych monterów, tylko ludzie popełniają błędy i myślą, że będziemy pracowali za 35 zł od metra a praca ma być wykonana jak za 60 - 70 od metra . . . Szukajcie a znajdziecie.

zeusrulez
04-01-2014, 12:30
Sufit masz już zbudowany ? pytam o pomieszczenie w którym masz problem z obróbką.
Ściany również wymurowane ? i czy płaszczyzna skosu zakrywa Ci całą murłatę?

p.s. patrząc na Twój projekt to łatwiejszego ;) poddasza nie mogłeś sobie wybrać na te pierwsze - to taki sarkazm ;)

MRQ69
04-01-2014, 18:02
OK, no to może dasz mi poradę w stylu ile dać za zabudowę poddasza w domku z załącznika podpisu,
Szczelina 1,5 cm + wieszaki 35cm + 15 cm wełny między krokwie + 15 cm w szerz + 10 cm w szerz + profile + folia paroizolacyjna w moim rejonie.
Płyty systemowe albo rigips albo kanuf, profile wzmacnianie, Płyty G/K typu DFIRH2 lub DFRIEH1.
Oprócz SSZ i tynków na kolanie nie ma nic. Tylko wełna, paroizolacja i wieszaki w garażu czekajace na fachowca. Ścianki poszły z silikatów , GK to tylko skosy i sufit.

zeusrulez
04-01-2014, 22:40
OK, no to może dasz mi poradę w stylu ile dać za zabudowę poddasza w domku z załącznika podpisu,
Szczelina 1,5 cm + wieszaki 35cm + 15 cm wełny między krokwie + 15 cm w szerz + 10 cm w szerz + profile + folia paroizolacyjna w moim rejonie.
Płyty systemowe albo rigips albo kanuf, profile wzmacnianie, Płyty G/K typu DFIRH2 lub DFRIEH1.
Oprócz SSZ i tynków na kolanie nie ma nic. Tylko wełna, paroizolacja i wieszaki w garażu czekajace na fachowca. Ścianki poszły z silikatów , GK to tylko skosy i sufit.

Chciałem Ci powiedzieć jak masz zrobić ten kosz ;)
60 - 70 zł z pełnym szpachlowaniem i zagruntowaniem płyt - obróbki koszy, lukarn, okien od sztuki . . .
To taka średnia cena - trafisz dobrych fachowców w tej cenie, ale są też i tańsi i drożsi . . .
"... tynków na kolanie . . . " mam rozumieć tynków na kolankowej ? Dlaczego nie tynkowałeś wszystkiego ?
Ta szczelina 1,5 cm to ze względu na to, że wełna 15 cm a krokwie 16,5 ?

MRQ69
05-01-2014, 17:14
Cześć, ta kwota to z materiałem? Krokwie 16 ale nie za równo

zeusrulez
05-01-2014, 18:43
Cześć, ta kwota to z materiałem? Krokwie 16 ale nie za równo

Ty żartujesz ?
Oczywiście cena za sama robociznę . . .

MRQ69
06-01-2014, 15:49
Cena jaką dostałem to 45.00

zeusrulez
06-01-2014, 18:14
Bez komentarza . . . Jeszcze przy takim poddaszu jak Ty masz . . .

MRQ69
22-01-2014, 19:18
Bez szpachlowania , tylko gk fizelina i spoina plus wełna i paroizolacja

zeusrulez
28-01-2014, 16:58
Do tego dolicz szpachlowanie calych plyt, bo na 99% sie nie obedzie bez tego. A nawet jestem na 100% pewny.

MRQ69
31-01-2014, 17:31
Witam, wiem pytałem 15m2 ,3 lub 4 krotne szpachlowanie

zeusrulez
31-01-2014, 21:32
Witam, wiem pytałem 15m2 ,3 lub 4 krotne szpachlowanie

Daj sobie przepowiedzieć, że ktoś kto stawia Tobie cały dom nie będzie umiał zrobić poddasza. Jeśli chcesz to odezwij się na priv.

Pozdrawiam
T