PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zaslonic row?



hlidka
07-11-2011, 11:39
Witam,

Mam prosbe o porade. Do naszej dzialki prowadzi kamienista ok 100 m droga, jest ona nasza wlasnoscia. Z jednej strony droga graniczy z rowem ( za rowem teren zakrzewiony). Rosna tam brzozy, ale teraz kiedy liscie opadly widac tylko brzydki row.

Stad moje pytanie co najlepiej posadzic przy rowie zamiast brzozek, zeby nie bylo go widac? Czy moga to byc np sosny, czy tez sie nie nadaja? Co z drzewami owocowymi?

Jedna znajoma proponowala nam nad rowem tuje, zas tam, gdzie mamy wiecej pasma ziemi, przed tujami drzewa owocowe. Jako nie jestem przekonana.

Z gory dziekuje za wszystkie rady.

Pozdrawiam

Elfir
07-11-2011, 12:04
dlaczego rów jest brzydki?
Jakoś tak nakreśliłaś sielski obrazek (polna droga, rów, brzózki), który o mało co nie został zburzony ideą sadzenia "tujek".

hlidka
07-11-2011, 13:12
Rów nam sie nie podoba, plynie w nim zawsze woda z pobliskiej rzeczki, w wodzie znalezc mozna cuda.
Kazdy, kto zmierza na nasza dzialke musi przejsc/przejechac kolo rowu, ktory ciagnie sie wzdluz calej dzialki z jednej strony. Wszyscy mowia, ze nieladnie to wyglada, dlatego chcielibysmy go jakos zamaskowac, o ile sie da.

Elfir
07-11-2011, 14:23
i jeszcze rów z wodą. Cudo!
Oczyścić i posadzić grzybienie, mieczyki błotne, kosaćce...

hlidka
07-11-2011, 14:28
Dziekuje bardzo za odpowiedz.
Boje sie tylko, bo raz na kilka lat woda z tego rowu wylewa, czy to nie bedzie przeszkadzalo?

Elfir
07-11-2011, 14:45
Wiesz, nie wiem do końca jak to wygląda. Obawiam się, że rów porośnięty jest jeżynami i malinami, dlatego wydaje się brzydki.
Ale woda w pobliżu ogrodu to skarb! Reguluje wilgotność powietrza, jest siedliskiem wielu pożytecznych organizmów.
Dlatego namawiam się do podkreslenia urody rowu, niż jego maskowanie. Rośliny, które poleciłam to rośliny błotne i wodne, więc nie przeszkadza im wylewanie wody. Dla dekoracji można dołożyć wierzby (np. kolorowe Hakuro Nishiki czy rodzime wikliny), dereń biały o czerwonych pędach (pięknie będą kontrastować zimą z białymi pniami brzóz) i świdwa o pomarańczowo-żółto-zielonych. Dereń jadalny - będzie miał żółte kwiaty na wiosnę i kalina koralowa - białe kwiaty i jaskrawoczerwone owoce. Mozna jako akcenty dodac azalie żółtą, świerka, trzmieliny, czeremchy, bez czarny.

Spójrz co mozna wyczarowac wzdłuż rowu melioracyjnego:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&p=1325397

Marian_D
07-11-2011, 23:09
Jeśli to rów melioracyjny, to trzeba mocno uważac by nie zaburzyc jego pierwotnych funkcji - można narobic sobie kłopotu. Tym niemniej sadzenie "tuji" jest beznadziejnym pomysłem.

Zgadzam się z Elfir w całej rozciągłości - wybór gatunków (i co za tym idzie możliwych stylów) jest ogromny.

hlidka
08-11-2011, 09:56
Bardzo dziekuje za odpowiedzi.
Obejrzalam sobie zdjecia i podobaja mi sie takei rozwiazania, szczegolnie kosacce oraz swidwa:)

Dziekuje i pozdrawiam.