PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa piece w kot?owni



BeataK
20-04-2004, 09:23
Czy w kotłowniowni gdzie jest piec olejowy i zbiornik na olej, może stać też piec na węgiel - jako dodatkowe ogrzewanie. Czy jest to zgodne z przepisami.

Magdalenka
20-04-2004, 09:37
to może i ja dołączę do pytania ???
ja mam pomysł na umieszczenie kotła na paliwo stałe (drewno) z kotłem na gaz...
z dotychczas uzyskanych informacji wynika, że poprzez duże zanieczyszczenia z kotła na paliwo stale, kocioł z delikatniejszą konstrukcją gaz, olej) może szybciej trafić przysłowiowy szlak

Czy może ktoś bardziej rozwinąć temat takiego połączenia kotłów ?

damis
20-04-2004, 11:59
Odnośnie umiejscowienia pieca węglowego i olejowego w jednym pomieszczeniu to niewiem. Napewno zbiornik musi być oddzielony ścianą (pojemność do 1m3) lub znajdować się w innym pomieszczeniu (pow. 1m3).

BeataK
20-04-2004, 12:02
Forumowicze. Czy nikt nie ma takiego rozwiązania w kotłowni. Czekamy.

BeataK
20-04-2004, 12:05
W ostatnim Muratorze jest właśnie o zbiornikach olejowych i trochę o tym ogrzewaniu. Lecz nie wiem czy w jednym pomieszczeniu mogę mieć dwa piece. W razie gdybym zdecydowała się ogrzewać dom węglem.

wawi
20-04-2004, 14:59
Zgodnie z przepisami ( nie znam źródła, ale mój konserwator kotła gazowego, pracownik gazownii tak mówi) to w jednej kotłowni może być kocioł gazowy i kocioł na węgiel. Nie ma obostrzeń jak daleko muszą stać od siebie. Ważne aby pomieszczenie miało conajmniej 8m3 i wysokość min 190cm ( dla nowych budynków chyba trochę więcej)
Ponoć gazownikom jest bardzo nie na rękę że kilka lat temu dozwolono dostawianie drugiego kotła, ale przepisu właściwie nie da się cofnąć.

Temat ten znam, bo sam się szykuje do dostawienia kotła na tzw "wszystko" jako drugiego obok gazowego.

Pozdrawiam

Wawi

Tomasz W.
20-04-2004, 20:06
Temat jest zabawny w sposób raczej czarny niż biały
opierając się na przepisach ppoż nie może być kotła gazowego i stałopalnego w jednym pomieszczeniu tymczasem projektant z gazowni z którym ostatnio na budowie rozmawiałem mówi nie widzę problemu .....

projektand który realizuje dla nas duże projekty ... przemysłowe mówi nie
projektant z gazowni tak ....

ha ha ha

co do oleju to pomijając przepisy odradzam ja nie chciałbym mieć takiej bombki w domu

moja propozycja ... oddziel kotłownie węglową od gazowej czy olejowej ścianką działową

pozdrawiam

BeataK
21-04-2004, 10:30
Dzięki za odpowiedzi. Jeżeli zdecyduję się na dwa piece to oddzielę je ściankami działowymi.

Grzegorz63
21-04-2004, 11:06
Zgodnie z przepisami ( nie znam źródła, ale mój konserwator kotła gazowego, pracownik gazownii tak mówi) to w jednej kotłowni może być kocioł gazowy i kocioł na węgiel. Nie ma obostrzeń jak daleko muszą stać od siebie. Ważne aby pomieszczenie miało conajmniej 8m3 i wysokość min 190cm ( dla nowych budynków chyba trochę więcej)
Ponoć gazownikom jest bardzo nie na rękę że kilka lat temu dozwolono dostawianie drugiego kotła, ale przepisu właściwie nie da się cofnąć.

Temat ten znam, bo sam się szykuje do dostawienia kotła na tzw "wszystko" jako drugiego obok gazowego.

Pozdrawiam

Wawi
Potwierdzam, też mam takie informacje od swojego instalatora CO.

Szadam
21-04-2004, 13:17
Ciekaw jak to u mnie się skończy. Też ma taki problem

Wojciech Tymowicz
28-04-2004, 14:45
Witajcie !

Ja pracuję w firmie instalacyjnej i wg. przepisów obecnie panujących nie wolno montować kotła na paliwa stałe w układzie zamkniętym , a jeżeli otworzymy układ to raczej napewno stracimy gwarancję na kocioł olejowy lub gazowy , które to muszą pracować w ukladach zamkniętych.
Umieszczenie obu tych urządzeń w jednej klatce napewno nie będzie służyło dla olejowego lub gazowego ponieważ oba rodzaje muszą mieć powietrze do spalania i ciągną je do siebie z pomieszczenia, a poza tym będą się brudzić.
Znam tylko jedną firmę która przygotowuje i dopuszcza kotły gazowe do układów otwartych i daje gwarancje na nie.
Jeżeli ktoś inaczej twierdzi to nie zna przepisów i nie czyta warunków gwarancji dlatego też nie powinien się zbliżać do urządzeń grzewczych .

W przypadku zapytań służę pomocą - pozdrawiam.

Magdalenka
28-04-2004, 14:47
a jaka to firma ?? :wink:

1950
02-05-2004, 21:08
w którymś Muratorze chyba z marca był artykuł o współpracy kotła na paliwa stałe i kotła gazowego pracowało to wszystko w układzie otwartym i było czystą herezją. owszem te dwa urządzenia mogą współpracować ale kocioł węglowy powinien być włączony w układ poprzez wymiennik ciepła i stać w odrębnym pomieszczeniu.
na dzień dzisiejszy jednakże przepisy nie zabraniają montażu kotła gazowego z kotłem węglowym w jednej kotłowni
jednakżę jeżeli chodzi o kocioł węglowy i gazowy lub olejowy w jednej kotłowni to jest bardzo ryzykowne, palniki gazowy jak i olejowy są urządzeniami bardzo precyzyjnymi i przebywanie w pomieszczeniach o dużym zapyleniu nie służy ich kondycji, zresztą większość producentów wyraźnie o tym mówi np. Vaillant pisze w instrukcji instalacji o miejscu zainstalowania kotła że nie może być instalowany w pomieszczeniach w których znajdują się agresywne pary lub kurz. I TO BY BYŁO NA TYLE