PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek czy piec węglowy?



tomas2424
13-11-2011, 08:26
Czy opalanie domu ( +-130m2) kominkiem jest bardziej ekonomiczne niż piecem węglowym?
Do tej pory palę piecem węglowym, gdzie najtańszy opał to muł - cena 340zł za tone.
Chciałbym wiedzieć czy palenie kominkiem jest bardziej opłacalne?
Ile trzeba wydać w zimie na miesiąc na drzewo/brykiet, paląc kominkiem?
(ja musze w węglowym piecu liczyć na miesiąc 1 tone mułu + drzewo)

eniu
13-11-2011, 08:46
Tomas
By odpowiedzieć na to pytanie , potrzebny jest audyt energetyczny budynku.
Bez wiedzy na temat wszystkich czynników mających wpływ na zapotrzebowanie
cieplne i jego straty, możemy sobie powróżyć z fusów i osiągniemy podobne
rezultaty. Powiem tylko , ze od palenia mułem , każde inne palenie jest lepsze,
choć nie zawsze oszczędniejsze. Oczywiście przeliczając to tylko na złotówki,
można wyciągać różne wnioski ...

tomas2424
13-11-2011, 09:01
chodzi mi o kominek z płaszczem wodnym.
porównanie jest mi potrzebne do podjęcia decyzji, gdzie zaoszczędze? na opale, czy kominek z płaszczem wodnym czy piec węglowy

M***ki
15-11-2011, 17:40
Pytanie podstawowe czy lubisz jak w Twojej okolicy ŚMIERDZI dymem węglowym że aż niemożna oddychać ?? Muł węglowy ..to taki odpad produkcyjny .. coś jak stare opony :stirthepot: ..

tomas2424
20-11-2011, 17:01
dużo ludzi pali mułem, bo tanio
a ja chciałem wiedzieć przy jakim ogrzewaniu moje koszty miesięczne będą większe tj. czy kominkowym czy węglowym piecem?

chopinetka
22-11-2011, 21:24
Witam

Wtrącę się do tej dyskusji może nie fachowo proszę mi wybaczyć ale z własnego doświadczenia. Mam domek trochę ponad 100m2 z poddaszem. Ogrzewam się tylko kominkiem (+podłogówka elektryczna w łazience, której w zasadzie nie używam) z rozprowadzeniem powietrza tzw. DGP, chyba tak to się nazywa.W ubiegłą zimę spaliłam około 13m3, dosyć dużo ale zima trwała pół roku. Koszt 2200 (brzoza +dąb). W tym roku trochę jestem optymistką (niepoprawną ?- to się okaże około marca:D) bo mam tylko 10m3 ale grabu za który zapłaciłam 2500. Pali się rewelacyjnie i na prawdę ma wysoką kaloryczność.Tomas weź kartkę papieru i przelicz, jak wolisz to w pamięci :cool:. Ach zapomniałam dodać, że mój wkład kominkowy przeznaczony jest do ciągłego palenia, to raczej ważne (Spartherm).

pozdrawiam

kbab
22-11-2011, 21:42
By odpowiedzieć na to pytanie , potrzebny jest audyt energetyczny budynku..
Zamiast audytu, wystarczy przeliczyć ile średnio kWh z mułu i drewna na dobę zużywa obecnie, wstawić w moim arkuszu, podać średnią temperaturę w domu i na dworze, reszta policzy się sama, kalkulator jest w dolnej części ark 33 do 36 z mojej stopki.
Krótka instrukcja jest tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907