PDA

Zobacz pełną wersję : jaki strop w domie energooszczędnym?



uzytkownik_01
15-11-2011, 09:26
Czytam i czytam te wątki, bo mój przez brat uparł się wybudować dom energooszczędny, ale stanął przy wyborze stropu. Ja niedawno sam postawiłem na smarta i jestem zadowolony, ale nie myślałem o energooszczędności za mocno... Co Wy poradzicie? Jaki strop do domu energooszczędnego?
Pozdrawiam

byry007
15-11-2011, 18:05
Strop do energooszczędnego domu wydaje mi się że takiego nie ma bardzo wyżynam czynnikiem jest ocieplenie tzn. jaka grubość ocieplenia .

luise
23-11-2011, 10:16
Ja też nie wiem, czy strop ma wiele wspólnego z energooszczędnością... chociaż pewnie w perspektywie całości będzie też miał znaczenie. Ale kiedyś przy budowie domu korzystalismy z doradztwa ekoprojektanta i to co nam opowiedział: na energooszczedność domu ma wpływ np. zastsowanie kotłów kondensacyjnych, bo energię pobiera się nie tylko ze spalania ale również pary wodnej, która podczas niego powstaje. Polecał nam też kolektory słoneczne (ze względu na koszty nie zdecydowaliśmy się), które mogły by zasilać jakieś drobne urządzenia. No i wentylacja z odzyskiem ciepła. Mam nadzieję, że coś pomogłam :)

KONBET
25-11-2011, 08:54
Strop to przegroda ustawiona prostopadle do kierunku przepływu ciepła (w górę lub w dół). W związku z tym odgrywa poważną rolę w konstrukcji domu energooszczędnego.
W domach jednorodzinnych ilość ciepła, które „ucieka” przez dach waha się w granicach od 10 do 15% całkowitych strat ciepła. Umieszczenie w konstrukcji stropu np. pustaków o dużej objętości komór powietrznych przyczynia się do wyraźnej poprawy własności termoizolacyjnej stropu. Jeśli chodzi o wybór stropu do domu energooszczędnego warto przejrzeć rynek producencki i poszukać stropów o wzmocnionej termoizolacyjności. Dobrymi izolatorami są stropy z użyciem pustaków keramzytobetonowych, o dużej objętości komór powietrznych lub pustaków ze styropianu.
Pozdrawiam

orko
26-11-2011, 16:22
Powiem więcej ciężki, tradycyjny strop betonowy jest nawet bardziej wskazany niż nowe "wynalazki" ponieważ zwiększa pojemność cieplną budynku.

Elfir
28-11-2011, 00:54
ja mam terive z bloczków styropianowych na płaskim dachu.

KONBET
30-11-2011, 08:27
Gwoli wyjaśnienia wątpliwości, materiał użyty do wykonania stropu ma znaczenie. Wystarczy spojrzeć na współczynniki lambda. Współczynnik oporu przewodzenia ciepła, rozważając nawet najprostszą pojedyncza warstwę wyraża się zależnością : R=h/l (lambda) gdzie h to wysokość warstwy. Dla betonu lambda l=1,7 W/(m×K) dla keramzytobetonu l=0,8 W/(m×K) . Zatem już widać różnice na korzyść pustaków keramzytowych.
Układy z rożnych warstw należy rozpatrzeć jako nieliniowe. Kształt i rozmieszczenie komór w pustaku również ma ogromne znaczenie (eliminacja mostków cieplnych w pustaku 10 komorowym).
Powierzchnia przenikania ciepła poprzez belki w stropach Teriva pozostaje stała w każdym rozwiązaniu, jednak wypadkowy współczynnik oporu cieplnego możemy znacznie podnieść poprzez zastosowanie pustaka o kilkakrotnie wyższym współczynnikiem oporu cieplnego. Pole powierzchni pustaka dla stropów gestożebrowych jest również kilkukrotnie razy większe od pola powierzchni przenikania ciepła przez powierzchnie belki. Dodatkowo można zastosować również beton lekki na keramzycie o wytrzymałości i ziarnistości zgodnej z projektem. Oprócz parametrów cieplnych zyskujemy znacznie mniejsza masę stropu, co przekłada się na mniejsze obciążenia konstrukcji i jej większa wytrzymałość.
Pozdrawiam

KONBET
30-11-2011, 14:25
Zastosowanie dodatkowo 30cm styropianu i zastosowanie pustaka betonowego na pewno da lepszy wynik niż zastosowanie tylko pustaka keramzytowego bez warstwy styropianu. Jednak należy pamiętać że zwiększa nam się wysokość konstrukcyjna stropu do 54cm. Dodatkowo sama warstwa styropianu nie zastąpi warstwy użytkowej zatem dojdzie warstwa jastrychu.

Napisałem wcześniej że układy wielowarstwowe należy traktować jako nieliniowe. Przybliżenie warunków możemy przeprowadzić za pomocą sekcji i warstw. Rozpatrując przepływ ciepła od dołu do góry, stosunek powierzchni belek do pustaków na m2 wynosi: Pustak 0,48m * 6,7[szt/m2] = 3,216 , belka 0,12m* 1,67[szt/m2]=0,2. Zatem stosunek powierzchni pustaka do powierzchni belki w 1m2 stropu 4x większy. W każdej warstwie pomiędzy zewnętrznymi stosunek powierzchni będzie się zmieniał. Nastąpią również zmiana współczynników ze względu na istniejącą pustkę powietrzną. Dopiero analiza całości da nam wynik wypadkowy i określenie obszarów o zwiększonym przenikaniu ciepła jak i szybkości przenikania tego ciepła. Podobnie dla przypadku z dodatkowa warstwą ze styropianu. Badania należy przeprowadzić zgodnie z normą PN-EN ISO 6946.

Do rozważania wad i zalet polecam pozycje: Izolacyjność termiczna i nośność murowanych ścian zewnętrznych. Rozwiązania i przykłady. M. Gaczek, J. Jasiczak, M. Kuiński, M Siewczyńska. Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej 2011.

KONBET
05-12-2011, 14:01
Rozważając przepływ ciepła z góry do dołu stropu tak jak Pan opisuje obrazowo: wiadrem będą same pustaki, otwór w wiadrze w takim przypadku świadczyłby o całkowitym braku belki i betonu. Ciepło czyli nasza "woda" przelewa się tak jak np w kanale spadowym rynny zbierając ją z całej połaci.

Rzeczywista sytuacja nie jest tak jednoznaczna, ze względów że strop nie jest materiałem jednorodnym należy zastosować metody różniczkowe. Mamy tu raczej wiadro wykonane z materiału przez które woda przesiąka. Belka wraz z betonem będzie materiałem w otworze przez którą woda będzie kapać. Część wody przedostanie przez gąbkę część przez wiadro. Dlatego warto "zatykać" otwór materiałem podobnym do wiadra, np betonem lekkim na keramzycie. O tym że wiadro ze styropianu ma jednak znaczenie decydują wyniki badań przeprowadzone specjalnie dla nas przez Wydział Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki stosowanej Politechniki Częstochowskiej w Katedrze Pieców Przemysłowych i Ochrony Środowiska. Obliczenia te zostały przeprowadzone zostały zgodnie z normą PN-EN ISO 6946. Wypadkowy współczynnik przenikania ciepła przez strop z użyciem pustaka Light Rk=2,95m2K/W, daje to zysk 425% lepszy w porównaniu do stropu z pustakiem żużlobetonowym.

Analogicznie do przykładu podanego przez Pana należałoby zadać sobie pytanie:
Czy ocieplając strop płytami styropianowymi w miejscu pionowych połączeń klejowych ucieka Panu całe ciepło? Czy wykonując otwór w murze dla instalacji, nieszczelnością również ucieka całe ciepło? Czy kanały wentylacyjne w oknach również zabierają całe ciepło?

P.S. W rozważaniu pominięta została belka jak i żebra rozdzielcze, ponieważ ujęto tam współczynniki korekcyjne. Średnia powierzchnia ( patrząc od dołu ) belek jak i pustaków w całym stropie jest zawsze taka sama.

Pozdrawiam

Piczman
06-12-2011, 12:45
Moim zdaniem źle postawione pytanie w tytule wątku .

Strop ma być szczelny powietrznie i termicznie oraz mieć określoną nośność ..

O czymś zapomniałem ?