PDA

Zobacz pełną wersję : Makita 2470



Tomek0
15-11-2011, 12:58
Witam,
Posiadam sprzęt z tytułu czyli Makite 2470. Sprzęt ma służyć do codziennego użytku ( remonty i wykończenia mieszkań ). Pewnie często będę wiercić w wielkiej płycie i innych ustrojstwach. Mam w związku z tym kilka pytań.
1) Czy w ogóle do takich zastosowań się nada? Niby to jest sprzęt profesjonalny, ale cięzko mi sobie wyobrazić, że będzie działać przez kilka dobrych lat ( oczywiście przy odpowiednim dbaniu o sprzęt )
2) Skoro napisałem o dbaniu o sprzęt to może podzielicie się swoimi doświadczeniami. Oczywiste jest, że nie można pracować nią ciągle przez kilka godzin, oraz nie używać do kucia tylko podkuwania, oraz używać wierteł określonej średnicy. Za to nie wiem jak np. używać smarów do dbania takiego sprzętu tzn. gdzie smarować, co jaki czas, i jakim smarem. Może są jeszcze inne czynności, których nie wymieniłem
3) Czy tą makitą mogę robić otwory pod puszki koronkami ? Czy może będzie za słaba. Oczywiście mowa o wierceniu w betonie czy wielkiej płycie.
4) Gdzie i jakiej firmy kupować wiertła do betonu
5) Czy może w ograniczonym stopniu służyć jako wkrętarka?
6) Do posiadaczy tej makity bądź podobnej klasy sprzętu - Jakie są wasze opinie na tematy, które może pominąłem.

Mam nadzieję, że nie są to żenujące pytania. Poprostu dostałem od żony i nie wiem czy 650zł spełni moje wymagania no i żeby nie zniszczyć w głupi sposób
Pozdrawiam

Tomek0
15-11-2011, 22:53
Pomoże ktoś ?

VIP Jacek
16-11-2011, 13:27
moim zdaniem Makita to dobra marka. Nie wiem ile to ma >J< dżuli.
Do podkuwania i wiercenia to się nadaje, ale nie do kucia. To jednak lekki sprzęt. Do kucia to młot od 10 kg wzwyż.
Wiertła kupuj profesjonalne, wiertłami koronkami nie pracowałem.

Tomek0
16-11-2011, 16:03
Dzięki za odpowieź, a co z tą koronką ? da rade? czy może szybko paść ?

VIP Jacek
16-11-2011, 17:35
sprzęt na gwarancji, to możesz spokojnie wiercić otwory pod puszki.
Nikt ci nie powie, że w ten dzień, w tą godzinę padnie ci jak będziesz wiercić koronką. Bierz się za robotę i już.
Sam odczujesz, jak ci idzie z tą koronką, czy łatwo, czy nie. To właśnie zależy od mocy sprzętu.

eniu
16-11-2011, 18:00
Albo młot , albo wiertarka. Hybryda zawsze w czymś jest niewystarczająca.
Tego typu sprzęt to raczej wiertarka (niezła) z opcją podkuwania . Jest spora
różnica między kuciem a podkuwaniem...


Do kucia to od HK 0500 wzwyż...

CityMatic
16-11-2011, 19:21
Dzięki za odpowieź, a co z tą koronką ? da rade? czy może szybko paść ?
Zależy co i jak duże będziesz wiercił Kresem 750 W czymś podobnym wierciłem i szło łatwo w cegle troszkę wolniej ale w stropie całkiem całkiem @100mm

eniu
16-11-2011, 20:54
Zależy co i jak duże będziesz wiercił Kresem 750 W czymś podobnym wierciłem i szło łatwo w cegle troszkę wolniej ale w stropie całkiem całkiem @100mm



Toć to BK !

Tomek0
16-11-2011, 21:20
Dokładnie to bk. O taki materiał się nie boję tylko o wielką płytę

CityMatic
17-11-2011, 09:00
Dokładnie to bk. O taki materiał się nie boję tylko o wielką płytę
No to napiszę nie ma szans w betonie wierciłem mieszadłem do zaprawy bo nawet
http://sklep.anb.com.pl/data/gfx/pictures/medium/7/5/3257_1.jpg nie dał rady - o prostu sprzęgło przeskakiwało.
Do otworów w płytach żelbetowych powyżej 60mm są specjalne i wiertła i wiertarki.
Zapewne przyjdzie Ci wiercić otwór przy otworze i wybijać przecinakiem.

Kominki Piotr Batura
17-11-2011, 09:33
CityM. dobrze gada.

Mam w firmie sprzęty nie byle jakie . Wolę Ma - kitę :) od Hilti .
Są wiertarki do wiercenia, młoty do kucia , mieszadła do mieszania.
Mamy nawet dwa młoty wyburzeniowe.

Natomiast jak się trafia wielka płyta ( na szczęście w budownictwie
jednorodzinnym to rzadkość) , nie dziobiemy , tylko dajemy zarobić
profesjonalistom.

Tomek0
17-11-2011, 10:15
Dzięki za odpowieź, mimo że oczekiwałem innej - łudziłem się, że każdym sprzętem dla profesjonalistów da radę zrobić taki otwór otwornicą. Czyli jedynie pustaki, cegly i jakze wymagajacy k-g wchodzi w gre.

slawko63
17-11-2011, 10:41
Mam Makite HR2400 a to słabszy model niż 2470, sluży mi bezawaryjnie już 10 lat a przyznam sie ,że tak jak ona żadne inne narzędzie na mojej budowie nie dostało tak po dupie, według instrukcji nie można wiercic koronkami, ja wywierciłem około setki otworów koronką 60mm w pustakach MAX i w żużlowych bloczkach, sukcesem zakonczyło sie też wiercenie koronką 120mm w klinkierze, w podkuwaniu tez sie spisuje znakomicie. Ogolnie wiertarka nie do zniszczenia ( nie licząc wymiany szczotek węglowych) mimo, że nieraz aż parzyła w ręce od długiej pracy.

kajmanxxl
18-11-2011, 18:43
Mam Makite HR2400 a to słabszy model niż 2470, sluży mi bezawaryjnie już 10 lat a przyznam sie ,że tak jak ona żadne inne narzędzie na mojej budowie nie dostało tak po dupie, według instrukcji nie można wiercic koronkami, ja wywierciłem około setki otworów koronką 60mm w pustakach MAX i w żużlowych bloczkach, sukcesem zakonczyło sie też wiercenie koronką 120mm w klinkierze, w podkuwaniu tez sie spisuje znakomicie. Ogolnie wiertarka nie do zniszczenia ( nie licząc wymiany szczotek węglowych) mimo, że nieraz aż parzyła w ręce od długiej pracy.

masz rację ale domek to nie wielka płyta, do wierceń w wielkiej płycie otwornice musisz chłodzić wodą są do tego specjalne wiertarki o dużej mocy których w rękach nie utrzymasz musisz mocować je na specjalnych stojanach bardzo podobnych do wiertarek stołowych

Tomek0
19-11-2011, 08:13
Masakra w takim razie..... Wielka płyta jest okrutna. Wiem że męcze, ale mam jeszcze pytanie odnośnie dbania o wiertarki. Coś wyczytałem, że trzeba sprawdzać stan szczotek ( nie wiem czy dobrze pamietam ). Jak się ich w pore nie zmieni to może popsuć się wrzeciono ?. Jak zatem kontrolowac stan szczotek ? Na słuch? na różnice w wierceniu ? Jaki jest koszt wymiany ( szczotki plus robocizna ). No i to pytanie z pierwszego posta - jakim smarem, jak czesto i gdzie smarować wiertarke dla jej lepszego działania.

kajmanxxl
19-11-2011, 11:52
Masakra w takim razie..... Wielka płyta jest okrutna. Wiem że męcze, ale mam jeszcze pytanie odnośnie dbania o wiertarki. Coś wyczytałem, że trzeba sprawdzać stan szczotek ( nie wiem czy dobrze pamietam ). Jak się ich w pore nie zmieni to może popsuć się wrzeciono ?. Jak zatem kontrolowac stan szczotek ? Na słuch? na różnice w wierceniu ? Jaki jest koszt wymiany ( szczotki plus robocizna ). No i to pytanie z pierwszego posta - jakim smarem, jak czesto i gdzie smarować wiertarke dla jej lepszego działania.

Zależy ile będziesz pracował tak szybko zużywają się szczotki ja pracuję jako hydraulik używam mojego boscha często ale nie bez przerwy szczotki mam jakieś 5lat jak mam przerwę między robotami to rozkręcam obudowę i sprawdzam długość szczotek ma być taka by sprężynka dobrze je dociskała i był zapas na ścieranie, smar najlepiej oryginalny z danej firmy, zawsze w komplecie jest tubka która starcza na dosyć długo, patrz żeby zawsze było widać smar na wiertle ale by nie wychodził na zewnątrz i oczywiście pilnuj by pył budowlany nie przyklejał się do posmarowanego wiertła i nie dostawał do środka wrzeciona