PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna!



Monia84
15-11-2011, 16:30
Witam Wszystkich!
Będę bardzo wdzięczna ,za wszelkie rady ,porady ,uwagi .
Otóż jestem w trakcie wykańczania domu,chcem kłaść instalację elektrczną i zastanawiam się nad jej umiejscowieniem.
Do tej pory byłam przekonania,że pod tynk,ale przeczytałam o listwach przypodłogowych i mam problem.Czy ktoś was ma tak położoną instalację,jak to wygląda od strony estetycznej,co z łazienką i doprowadzeniem kabli do gniazdek,jeżeli są w połowie nie zabudowanej sciany na wys 140.(np.pokój,salon). I punkty oświetleniowe na środku pomieszczenia.
Jeśli ktoś posiada taką instalację proszę o foto.

januszbe
15-11-2011, 16:59
Witam
Zapomnij proszę o listwach przypodłogowych, budujesz dom za kilkaset tyś. zł i chcesz puszczać instalację elektryczną nadtynkowo???. popytaj się ludzi co pracują biurach ( tam często instalacja jest robiona w ten sposób)po kilku latach wszystkie listwy do wymiany. Jeżeli chcesz dawać gniazdka na wysokości 140 cm to owszem można ale nie lepiej na 30 cm ?? lub nawet w podłodze. A co do sposobu poprowadzenia przewodów to nie widzę problemów, można ścianami wewnętrznymi zewnętrznymi, podlogą, sufitem itd. zależy od elektryka (włożona praca) i inwestora (wyłożona gotówka).
Pozdrawiam

thomyk
15-11-2011, 19:11
Są dobre listwy ale kosztują dość dużo. Ale co tu się zastanawiać. Normalna instalacja w rurce lub bez i po kłopocie. Nie ma co kombinować.

dendrytus
15-11-2011, 19:52
W listwach - bezsensu.

Pawlo111
15-11-2011, 20:07
Wita Wszystkich!
Będę bardzo wdzięczna ,za wszelkie rady ,porady ,uwagi .
Otóż jestem w trakcie wykańczania domu,chcem kłaść instalację elektrczną i zastanawiam się nad jej umiejscowieniem.
Do tej pory byłam przekonania,że pod tynk,ale przeczytałam o listwach przypodłogowych i mam problem.Czy ktoś was ma tak położoną instalację,jak to wygląda od strony estetycznej,co z łazienką i doprowadzeniem kabli do gniazdek,jeżeli są w połowie nie zabudowanej sciany na wys 140.(np.pokój,salon). I punkty oświetleniowe na środku pomieszczenia.
Jeśli ktoś posiada taką instalację proszę o foto.

Jeszcze będziesz miała okazje robić natynkowo jeśli zapomnisz np.
o kabelkach do kina domowego itd...
Korytka PCV daje się podczas drobnych zmian do czasu remontu generalnego.

Monia84
16-11-2011, 19:53
Witaj!
Dziękuje za szybki odzew:)
Domu nie buduje,(spadek)stan surowy zamknięty.Na początku miały być tynki suche(płyta),ale stwierdziłam,że lepiej otynkować i teraz robota stoi,przez instalację.
Jeśli chodzi o te listwy to skłoniło mnie w w ich kierunku,to że jak bym chciała w przyszłosci zmordenizowac(rozbudować) instalacje to nie będę pruć ścian.

dendrytus
16-11-2011, 21:43
Jeśli chodzi o te listwy to skłoniło mnie w w ich kierunku,to że jak bym chciała w przyszłosci zmordenizowac(rozbudować) instalacje to nie będę pruć ścian.

Koszt zakupu listew i łączników/kolanek, przewyższy koszt ewentualnych przyszłych modernizacji z malowaniem, szpachlowaniem włącznie
Ale jeśli chcesz mieć korytka na suficie i pionowe przy drzwiach, to nikt nie może ci tego zabronić.
Tak naprawdę to te korytka używa się tylko w przestrzeniach biurowych/handlowych.

Monia84
17-11-2011, 11:58
Witam !
Nie nie chcem miec takich korytek!
Panowie mnie przekonali,decyduję się instalację podtynkową.
Przyszedł rachunek z Energi na 2tyś, + itd do tego dojdzie podłączenie rozdzielni,rozprowadzenie instalacji(robota+materiał)wyjdzie mi ponad 6tys,do tego miały by listwy itd ...dojsć,to nie!
Zastanawiam się jeszcze na rozplanowaniem ,punktów świetlnych,gniazdek itd(gdzie,ile z której strony pomieszczenia,halogeny-lampy?
Mieszkanie; 3 pokoje,kuchnia,łazienka,przedpokuj,wiatropył.Naj gorzej kuchnia bo nie mam pomysłu na utswienie mebli,a nie chciałabym przedłużaczy.

m.k.k
17-11-2011, 12:32
Najgożej kuchnia bo nie mam pomysłu na utswienie mebli,a nie chciałabym przedłużaczy.

Kuchnia najgorzej. Część ustawienia jest narzucona (jeden kąt na lodówkę, gdzieś jest wyprowadzenie wody, więc blisko zmywarka itp). Wiele kuchni, zwłaszcza małych nie zostawia pola do manewru.
Piszesz, że nie chcesz przedłużaczy. Można jeszcze tak, że masz wyprowadzone gniazdko (lub puszkę, ale na obwodach gniazdkowych a nie oświetleniowych) wysoko, nad szafkami wiszącymi, od niej na stałe położony przewód po wierzchu szafek i zejście przez szafkę czy między nimi do gniazdek podwieszonych pod szafką wiszącą. Łatwo zmienić, przesunąć, dodać kolejne, przedłużacz niewidoczny, urządzenia podłączasz gdzie chcesz. Włączanie wtyczki w górę może nie jest super wygodne, ale rabialne. Dla osoby stojącej gniazdka niewidoczne.

thomyk
18-11-2011, 10:11
Najepiej wziąść kogośdo mebli w kuchni wcześńiej i rozplanować a potem zrobić pod to elektryke

Monia84
18-11-2011, 12:25
Witam!
Kuchnię ma mam dość sporą 9m2(kwadrat)ze skosem na wys 140.,Główne wyjśćie wyprowadzenia wody jest w łazience,do kuchni jeszcze nie polożene,nie wiem ,która ściana,gdzie usadowić zlewozmywak(jak ja nie lubie meblować ).
Dobry pomysł z tymi przewodami nad szafkami,a konkretnie puszkami
DZIĘKI :)

leszekf
21-11-2011, 08:55
Monia, instalacje (wszystkie) robi się wtedy, gdy wiemy co i gdzie ma stanąć. Budynek w stanie surowym, lecz już z pewnością wiesz gdzie będzie kuchnia pokój łazienka itp. "Wczuj się" już w sytuację jakbyś mieszkała. Wejdź do domu i "macnij" ręką w miejscu gdzie będziesz zapalać światło. Wychodzisz z wiatrołapu i macnij w miejscu gdzie to światło wyłączysz. Wejdź do salonu, pokoju itd. i "poczuj to" a na ścianie opisz (łącznik gniazdo itd). W salonie będzie gdzieś TV, a gdzieś indziej komplet wypoczynkowy - przy TV duuużo gniazdek elektrycznych, antena, sat, sieć komuterowa. Przy miejscu w którym będziesz siedzieć gniazdko do ew. dodatkowej lampy stojącej, ponad kinkiety.
W kuchni też już musisz wiedzieć gdzie i co będziesz mieć. Lodówka, zmywarka, zmywak, płyta, piekarnik, mikrofalówka - nie ma innej rady to przed instalacjami trzeba wiedzieć.
U mnie jest otwarta kuchnia i mam taki ciąg:
Lodówka - 1 gniazdo
kącik w którym jest ekspres do kawy i zaczyna się stół roboczy 2 grupy po 2 gniazda
zmywarka - 1 gniazdo (pod blatem)
zmywak
zakręt o 90st a w nim mikrofalówka - tu 2 gniazda
płyta + piekarnik - 2 punkty 400V
pod sufitem 1 gniazdo dla okapu (ukryte pod maskownicą okapu)
dochodzę do ściany - 2 gniazda

pozdrawiam

thomyk
21-11-2011, 17:09
Zawsze trzeba robić wszystko w oparciu o wszystkie plany rozmieszczenia urządzeń i sprzętu. Inaczej to może potem byc masa przeróbek jeszcze i koszty dodatkowe.

Monia84
26-11-2011, 20:53
Dzięki Chłopaki,za poświęcony czas :)fajnie ,że choć na tym forum jest wyrozumiałość dla kobiety,w tym męskim świecie.
Pozdrawiam Monika
P.S Leszek dzięki za rozpiskę :)