PDA

Zobacz pełną wersję : jaki koszt intalacji? projekt



miron123
15-11-2011, 18:35
Jaki panów zdaniem będzie orientacyjny koszt (z robocizną) typowej instalacji elektrycznej dla domu 171m2 z poddaszem użytkowym wg projektu:
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/talar/#view

Nie chodzi mi jakieś wyszukane czy najbardziej nowoczesne rozwiązania, a bardziej o trwałą i stabilną instalacje żeby mi się nie popaliła za 10lat. Wiadomo gniazdka, punkty świetlne, rozdzielnia itd.
Dla ułatwienie dodam info:
punktów świetlnych 16szt
gniazdek 20szt

thomyk
15-11-2011, 19:10
Że ile gniazd ??????

kolego to chyba w kuchni :)

Na taki metraż to 100 pkt to nie jest dużo ... Koszt może być od 7k wzwyż w załeżności od rozkładu pomieszczeń , sposobu ułożenia , długości WLZ .
Nie ma co oszczędzać skoro taki masz metraż. Facetowi od ogrzewania też powiesz , że ci dwa kaloryfery wystarczą ??

miron123
15-11-2011, 20:00
dzięki za wstępną ocenę, od 7tyś to już coś wiem, jakby coś to w linku rzuty.

hmm a może ja niefachowo liczę i stąd te różnice np. gniazdka - w salonie 34m2 - 3 gniazdka podwójne, w pokojach 13-17m2 po 2 gniazdka podwójne, w kuchni 11m2 - 2 podwójne a w łazienkach jedno podwójne, czy jak podwójne gniazdko to liczy się jako dwa? ja policzyłem jako jedno gdyż instalacja ta sama tylko możliwość podłączenia 2 wtyczek na raz.

punkty świetlne: (wyszło jednak 19szt. po dokładnych obliczeniach)
w pokojach, kotłowni, wiatrołapie itd. po jednym na suficie,
a po dwa w kuchni, salonie i łazienkach. Jakby co można gdzieniegdzie lampę do kontaktu podłączyć.

Pawlo111
15-11-2011, 20:25
Lampę można tylko przy 20 gniazdach nawet x 2 to chyba nie będzie gdzie ich wpiąć.

Pawlo111
15-11-2011, 20:30
Liczyłem na nasz domek ~110m2 10 tys.
Ale to zależy czego oczekujesz.

thomyk
15-11-2011, 21:44
Dokładnie... Ale 2 gniazdka to ja mam w bloku za komuny budowanym :) pod tv samo wypada za 4 dać jeszcze antenówka , to samo pod neta telefon , dochodzą do tego schodowe , łączniki więc robi się tego trochę. W kuchni też trzeba tego dużo dać i to jeszcze osobne obwody

robertsz
16-11-2011, 06:01
Alarm, siła, rtv, Internet, multimedia... ??
To taki dzisiejszy standard, a Ty myślisz o dobrze wykonanej instalacji w perspektywie 10-lat.

7k za instalacje, wątpię bo za normalne materiały wydasz zbliżoną kwotę.

Te gniazdka policz raz jeszcze, rok temu robiłem taki minimalistyczny dom.... do przyszłej wiosny mam etat u gościa bo non stop coś mu się przypomina.
Teraz wskoczyło szambo, a w zasadzie to zasilanie pompki napowietrzającej. A wcześniej chciał tylko 1 gniazdko na suficie w garażu pod brame, bo "po co gniazdka w garażu, auta naprawia się u mechanika, a odkurza na myjni".

leszekf
16-11-2011, 07:29
Miron, u mnie tylko w kuchni jeśli chodzi o gniazda wtykowe to:
1x lodówka
2x ekspres do kawy + czajnik
2x dorywczo podłączane urządzenia kuchenne (mikser, malakser, wyciskarka do soków)
1x zmywarka
2x kuchenka mikrofalowa + rezerwa
2x rezerwa (mało używany kącik, zwykle ładowanie telefonów lub jakaś drobnica)

do tego 2 punkty z 400V (podłączone płyta i piekarnik)

Czyli 10 gniazd 230V lub jak wolisz 6 punktów, więc te 20 punktów o których piszesz to wg mnie nieco za mało.

dymek1984
16-11-2011, 08:14
O tym ile gniazdek powinieneś na początek pogadać z żoną i zrobić sobie wstępny projekt kuchni. Tak jak Kolega powyżej napisał, że dla kuchni to trzeba liczyć ok 10 gniazd. Do tego w pokojach po 3-4, na jakiś komputer, lampę nocna, ładowarkę do fona, etc. Co do ceny to zależy jakiego będziesz miał elektryka, bo to głównie od niego zależy cena. Doświadczony elektryk potrafi tak wykonać instalację, że zużyje o kilka metrów mniej kabla, a do tego wszystko kupi taniej, gdyż posiada rabaty w hurtowniach. Spotkałem już takich, co wszystko kupowali w marketach budowlanych. Ja szacuje, że za dobrze wykonaną instalację z robocizną powinieneś zamknąć siew kwocie 13-15k zł.
take care

Kwitko
16-11-2011, 08:20
W salonie 3 gniazdka to stanowczo za mało. Jeżeli podwójne to wychodzi 6. Ja mam w saloniku 7 i wszystkie trzeba było rozbudować przejściówkami i przedużaczami, a to wygląda malo estetycznie. Po rozbudowaniu mam 15 i to jak narazie wystarcza. Tyle że u mnie trochę miejsca zajmuje komputer. Ale i bez niego lepiej odrazu rozbudować instalację.

leszekf
16-11-2011, 09:06
Miron, kontynuując temat 20 gniazdek w domu ;) Mój salon niestety posiada braki w gniazdkach, a mam:
2 ramki 5 krotne w miejscu gdzie jest TV a w nich:
"małe prądy"
1x ANT (SAT, TV, Radio)
1x ANT (modulator TV)
1x RJ45 dla sieci komputerowej (do TV)
1x zestaw głośników przód
1x zestaw głośników tył

pozostałe 5 punktów to 230V (nie mogą być podwójne bo ramki jedna nad drugą)
1x TV
1x kino domowe
1x SAT
1x oświetlenie witryny (mało używany gadżet)
1x rezerwa (miał być zasilacz do anteny, ale rozwiązałem to inaczej)

pozostałe 230V
1x odkurzacz (nie mam centralnego)
1x lampa stojąca przy rogówce

I jak widać w salonie mam 7 punktów 230V. Doświadczenie mówi "za mało" o co najmniej 1 punkt - czasem używam laptopa siedząc przy stole a najbliższe gniazdko 3 metry dalej i zabawa z przedłużaczem.

W pokojach dzieci mam dość minimalistycznie. I tak:
1x odkurzacz
1x lampka przy łóżku
1x TV za kilka lat (obok gniazdo antenowe)
2x lampka na biurko, komputer (obok RJ45 z siecią komputerową) <= już widzę że będzie mało

Podsumowując, instalację robisz dla siebie więc dobrze przemyśl co zaplanujesz. W pomieszczeniach technicznych i garażu potrzebne jest dosłownie stado gniazdek. U mnie w garażu są 1x 400V i 4x 230V + gniazdo w suficie do bramy i już widzę braki. Pewnie to 1x400 "rozmnożę" w miejscu dotychczasowego gniazda małą rozdzielnią na co najmniej 1x400V + 3x230V.
Po obrysie budynku na zewnątrz 4 gniazda, na balkonie 2 - oświetlenie świąteczne :)