PDA

Zobacz pełną wersję : WENTYLACJA MECHANICZNA



Ulka
20-04-2004, 21:19
Mam dwa pytania:

1. W kuchni będzie się znajdowała kuchenka gazowa. Według projektanta instalacji gazowej oprócz wywiewu wentylacji mechanicznej potrzebna jest jeszcze wentylacja grawitacyjna (na wszelki wypadek, gdyby nie było prądu i wentylacja mechaniczna nie działałaby) Czy to prawda?

2. Czy oprócz wywiewu wentylacji mechanicznej dobrze jest umieścić wyciąg nad kuchenką? W obecnym mieszkaniu prawie wcale go nie używam, bo za głośno chodzi.

Ulka

anna99
21-04-2004, 07:05
W moim domu jest kominek (wkład) w salonie i piec gazowy z otwartą komorą spalania w kuchni (półotwartej). Czy w łazience bez okna o pow. 3,4 m2 mozna zainstalować wentylator wywiewny włączany czasowo?

Maluszek
21-04-2004, 09:33
My zrezygnowaliśmy z komina wentylacyjnego w kuchni. Zamiast tego okap podłączony będzie do dachówki kominkowej (takiej z daszkiem). No i jest wyciąg z rekuperatora.

pawelko
21-04-2004, 09:38
Do Maluszka: czy to znaczy, że kiedy używacie okapu (wyciągu kuchennego) to wentylacja przestaje być zrównoważona? Tj. więcej powietrza jest wyciągane niż nawiewane? Może coś źle zrozumiałem...

Maluszek
21-04-2004, 10:24
Pawełko - tego to nie wiem bo jeszcze nie używamy okapu (wyciągu kuchennego). Nasz projektant stwierdził, że oprócz wyciągu reku musi być także osobne podłączenie do okapu kuchennego, żeby rekuperator nie wyciągał z kuchni tłuszczu. Pewnie wtedy jak będziemy korzystać z okapu to reku będzie wyciągał więcej powietrza niż normalnie ale przecież okap nie będzie pracował 24 h/dobę więc nie powinno być problemu. Mam nadzieję, że nie namieszałam :D

21-04-2004, 12:55
Odpowiedź dla Ulki:
ad. 1. To prawda.
ad. 2. Okap nad kuchanką przydaje się przy intensywnym gotowaniu, ale jeśli ma nie być używany, szkoda na niego pieniędzy. Okapy rzeczywiście są głośne.

Odpowiedź dla Anny 99:
Byłoby to niezgodne z przepisami. W praktyce zamontowanie we własnym domu, na własną odpowiedzialność, niewielkiego wentylatora łazienkowego uruchamianego okresowo raczej nie spowoduje kłopotów. Wentylatory łazienkowe są raczej słabe - mają niewielki spręż i wydajność. Taki wentylator zamontowany w łazience nie wyssie spalin z kotła w kuchni czy zamkniętego wkładu kominkowego w salonie. Oczywiście w salonie i kuchni muszą znaleźć się wymagane przepisami kanały wentylacji grawitacyjnej. Jeśli ich zabraknie, to mechaniczny wyciąg w łazience może być niebezpieczny!

Odpowiedź dla Maluszka i Pawelka:
Po włączeniu okapu wentylacja nawiewno-wywiewna przestaje być zrównoważona. Konieczne jest wtedy doprowadzenie powietrza z zewnątrz, np. przez uchylenie okna w kuchni albo zastosowanie specjalnego nawiewnika. Jeśli nie zapewni się dopływu powietrza (kiedy dom jest bardzo szczelny) - okap będzie hałasował, jego silnik się zagrzeje, a "wyziewy" z garnków i tak pozostaną w kuchni. Nie będzie to wina "słabego" okapu, tylko jego użytkownika.
Pozdrawiam
Piotr Laskowski

Maluszek
21-04-2004, 13:58
Panie Piotrze - bardzo dziękuję za wyjaśnienie :D Będę pamiętać o uchyleniu okna przy włączonym okapie :D

Ulka
21-04-2004, 14:08
Panie Piotrze, czy w takim razie, jeśli chciałabym jednak zamontować okap, muszę mieć w kuchni dwa przewody wentylacyjne - jeden do wentylacji grawitacyjnej, jeden do okapu i do tego jeszcze wywiew wentylacji mechanicznej z rekuperatorem? Czy to nie za dużo?

Ulka

Adamkom
21-04-2004, 18:10
Ulka
Przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej nie wolno stosować mechanicznej. Jak nie ma nawiewu to zrobiłaś piękny syfon. Po włączeniu okapu mechanicznego powietrze może być zasysane przez przewód wentylacji grawitacyjnej.
Pozdrawiam 8)

Karmanquk
21-04-2004, 18:39
Witam;)
Ja dorzucę jeszcze coś.
Adam pozwolisz, że się znowu powoła na Dz U Nr 75? ;)
No to do dzieła:
Dz.U.Nr 75 poz. 690
par 150 ust 8
Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywołać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.

par 150 ust 9
W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione

Pozdrawiam
Szacunek dla innych - szacunek dla siebie

matth
22-04-2004, 02:57
witam
u mnie maja byc 4 kominy : w kuchni do wentylacji grawitacyjnej,
w salonie /ktory jest praktycznie niczym nie oddzielony od kuchni i jadalni/ bedzie "koza" czyli nastepny komin,w lazience tak jak w kuchni,oraz w kotlowni piec olejowy.Razem 4 szt.
Czy nie za duzo, czy tak ma byc??!! :-?
Pozdrawiam

aga_kraków
22-04-2004, 05:34
witaj,Ulka
jeśli nie gotuje się na skalę przemysłową :wink: , można z powodzeniem zamiast okapu(wyciągu) zastosować pochłaniacz
w jakimś stopniu oczyszcza powietrze z tłuszczu i zapachów, a wymianą na świeże zajmie się wentylacja mechaniczna
ja tak robię
takie rozwiązanie ma jeszcze tę zaletę, że cieplutkie zazwyczaj powietrze z kuchni nie ucieka w komin, tylko jest wykorzystane w rekuperatorze
Aga

Maluszek
22-04-2004, 08:27
W swoim poprzednim poście zamiast pochłaniacza napisałam okap i pewnie dlatego namieszałam. Mam kuchnię elektryczną i projektant stwierdził, że wystarczy nam tylko pochłaniacz, który wyciągnie tylko tłuste powietrze a resztę załatwi wyciąg rekuperatora.

Karmanquk
22-04-2004, 20:32
Witam
Odpowiedź dla mattha, chyba ktoś zapomniał o wentylacji w kotłowni i pomieszczeniu ze zbiornikami.
Poza tym jak się nie jest na miejscu to trudno powiedzieć, więc polecam Ci skontaktować się z uprawnionym mistrzem kominiarskim (zrzeszonym w Korporacji Kominiarzy Polskich lub Spółdzielni Kominiarskiej) - pewność fachowej porady i usługi
Pozdrawiam

Szacunek dla innych = szacunek dla siebie

matth
24-04-2004, 01:54
Witam
Odpowiedź dla mattha, chyba ktoś zapomniał o wentylacji w kotłowni i pomieszczeniu ze zbiornikami.
Poza tym jak się nie jest na miejscu to trudno powiedzieć, więc polecam Ci skontaktować się z uprawnionym mistrzem kominiarskim (zrzeszonym w Korporacji Kominiarzy Polskich lub Spółdzielni Kominiarskiej) - pewność fachowej porady i usługi
Pozdrawiam

Szacunek dla innych = szacunek dla siebie
Dzieki Karmanquk za odpowiedz
Ten czwarty komin o ktorym wspomnialem jest wlasnie w pomieszczeniu kotlowni
Pozdrawiem :wink:

kampinosik
29-04-2007, 08:33
Mam pytanko do użytkowników wentylacji mechanicznej oraz otwartego kominka.

Wiadomo, że można mieć wentylację nawiewną-wywiewną przy kominku otwartym. Ale ciekaw jestem jak to dziala w praktyce? Czy wentylacja nie zakłóca ciągu/nie ma problemu z dymem z kominka???

Mice
29-04-2007, 08:45
1. W kuchni będzie się znajdowała kuchenka gazowa. Według projektanta instalacji gazowej oprócz wywiewu wentylacji mechanicznej potrzebna jest jeszcze wentylacja grawitacyjna (na wszelki wypadek, gdyby nie było prądu i wentylacja mechaniczna nie działałaby) Czy to prawda?


Odpowiedź dla Ulki:
ad. 1. To prawda.
Piotr Laskowski
A jakiś paragrafik na to ? Bo było tu tyle dyskusji na ten temat, łącznie z normami i nic takiego nie wyszło w ich trakcie. Z tego co czytałem albo wentylacja mechaniczna albo grawitacyjna.

BRATER
03-05-2007, 21:21
czy ktoś może mi pomóc. Mam płytę elektryczną i także elektryczny piekarnik

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=100983

Lew2
08-05-2007, 10:51
Witam;)
Ja dorzucę jeszcze coś.
Adam pozwolisz, że się znowu powoła na Dz U Nr 75? ;)
No to do dzieła:
Dz.U.Nr 75 poz. 690
par 150 ust 8
Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywołać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.

par 150 ust 9
W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione

Pozdrawiam
Szacunek dla innych - szacunek dla siebie

Zapomniałeś dodać, ze w tym samym paragrafie § 150 jest pkt 10.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

sSiwy12
08-05-2007, 11:05
Ale wcześniej par.148.2 zabrania "mieszania" wentylacji grawitacyjnej z mechanicznną.
Pozdrawiam

Lew2
09-05-2007, 16:20
Ale wcześniej par.148.2 zabrania "mieszania" wentylacji grawitacyjnej z mechanicznną.
Pozdrawiam

Zgadza się. Po analizie wszystkich możliwych przypadków i rozmowie z różnymi "ekspertami" wydaje mi się, że rozwiązania są następujące.

Generalna zasada. W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej nie wolno stosować żadnych kratek otwartych w kuchni. Wszystkie kratki mają być zamknięte.

1) Okap pracujący w trybie wyciągu zblokowany z rekuperatorem pracującym w trybie nadciśnienia w momencie włączenia wyciągu. Doprowadzenie do kuchni kanałów nawiewnych i wywiewnych. Ilość powietrza dostarczana do kuchni musi być zawsze równa ilości powietrza wyciąganego.
2) Okap pracujący w trybie pochłaniacza. Doprowadzenie do kuchni kanałów nawiewnych i wywiewnych. Nie trzeba łączyć okapu z rekuperatorem. Ilość powietrza dostarczana do kuchni musi być zawsze równa ilości powietrza wyciąganego.

Zbigniew Rudnicki
09-05-2007, 18:38
Ulka
Przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej nie wolno stosować mechanicznej. Jak nie ma nawiewu to zrobiłaś piękny syfon. Po włączeniu okapu mechanicznego powietrze może być zasysane przez przewód wentylacji grawitacyjnej.
Ale to nic groźnego. Na czas włączenia okapu świeże powietrze napływa sobie do kuchni kanałem grawitacyjnym.
Wentylacja w kuchni działa, tyle że inaczej.
Jednakże czas włączenia okapu nie powinien być zbyt długi, bo może to w tym czasie zahamować wentylację grawitacyjna w innych miejscach domu (n.p. w łazience i wc).
Tak więc w domku jednorodzinnym z grawitacją wentylatorki mechaniczne wywiewne pracujące dorywczo - tak (trzeba przymknąć 1 oko na przepisy), pracujące stale - nie.

ardziu
09-05-2007, 20:55
tak czytam to, czytam i się zastanawiam, po co dorzucać wentylację grawitacyjną do mechanicznej ? w garażu też macie samochód na każdą okazję ? jeśli tak to gratuluję konta z dużą ilością cyferek przed przecinkiem, ale w moim mniemaniu to i tak bez sensu. Ja mam wentylację mechaniczną, kuchenkę gazową, gotuję codziennie raczej przeciętnie (chodzi mi o czas przeznaczany na to) okap podłączony pod instalację wentylacji mechanicznej. Parę dni temu wyciągnąłem wymiennik z reku i był nawet czysty, bez tłuszczu itp, czyli tego czego większość osób się obawia...

edde
09-05-2007, 21:34
a czy nie powinno być tak, że sprawę tłuszczów, zapachów i innych kuchennych "syfów" załatwia pochlaniacz a sprawę wymiany powietrza wentylacja mechaniczna (lub ew. tak jak ma ardziu)?
i wtedy grawitacyjna jest zbędna