PDA

Zobacz pełną wersję : SAS Multi 17kw + ST-45 - optymalne ustawienia



Strony : 1 [2] 3 4 5 6

mariooooo
24-02-2014, 10:41
Tak trochę "z innej beczki" zapytam:

Kto może mi powiedzieć gdzie podłączyć czujnik pogodowy ? Bo nic w instrukcji nie jest podane na ten temat.
Dziękuję.

Podłączasz do listwy połączeniowej ST450 odkręcając czarną przykrywkę pod gniazdami sieciowymi,sens czujnika pogodowego jest gdy masz sterowany siłownikiem zawór 3-4D ,który razem z czujnikami wyjściowymi i powrotu także podłączasz do tej listwy . Czujnik pogodowy zamontuj przewodem na zewnątrz (trzeba wybrać odpowiednie miejsce np pod dachem) .Ja mam zwór 4d i steruję go ręcznie ,mam głowice termo. na grzejnikach + układ z pod mieszaniem na podłodze mnie to przynajmniej na razie wystarcza ...czujniki co prawda mam podłączone ale bardziej służą mi do lukania co się dzieje w instalacji.

timon120777
24-02-2014, 12:24
........ale rozumiem że podajesz temperatury spalin przy pracy sterownika dwustanowej ,bo przy pracy PID temperatura jest niższa.

napisałem przecież
w automacie 100-180
w dsuwtanowyn powyżej 120, zwłaszcza jeśli krótko pracuje- wtedy komin zimny i nawet spaliny 120stC nie gwarantują że się coś nie pojawi
poza tym trzeba pamiętać o pozostałych parametrach- łatwo ustawić wiatr aby spaliny poszybowały w górę tylko pytanie co się wtedy na palniku dzieje i jak ze sprawnością wymiany. jeśli parametry dobrze dobrane to na każde 20stC wyższej temperatury spalin wychodzi według mądrzejszych ode mnie strata kominowa wyższa o 1%- pozostaje postawić sobie pytanie. czy warto dla tych 20st zajechać komin lub kocioł? a może lepiej podnieść odrobinę nadmuch nawet kosztem kilku spieków w popiele zamiast inwestować w nowy kocioł lub remont komina za grube pieniądze?


Tak trochę "z innej beczki" zapytam:

Kto może mi powiedzieć gdzie podłączyć czujnik pogodowy ? Bo nic w instrukcji nie jest podane na ten temat.
Dziękuję.
czujnik pogodowy najlepiej w miejscu gdzie nie ma nigdy słońca i nie ma przeciągów. sugeruję północną ścianę w okolicy 1,5m nad ziemią.
na stronach gdzie operuje słońce mogą być przekłamanie na skutek jego działania i obniżać będzie parametry mimo iż trzeba będzie grzać

julo23
24-02-2014, 16:08
Ja jak przygotowywałem sie do instalacji wod-kan i CO to puściłem wcześniej kable do czujnika zewnętrznego i sterownika pogodowego. Na północną ściane ale nie przewidziałem tego że w pudełku od sterownika będą 2 czujniki.
Widocznie producent (TECH) dał możliwość założenia dwóch - żeby nie było przekłamań. Teraz i tak już za późno - będę miał 1 na wymiane.

ra__f__al
24-02-2014, 16:37
Podłączasz do listwy połączeniowej ST450 odkręcając czarną przykrywkę pod gniazdami sieciowymi,sens czujnika pogodowego jest gdy masz sterowany siłownikiem zawór 3-4D ,który razem z czujnikami wyjściowymi i powrotu także podłączasz do tej listwy . Czujnik pogodowy zamontuj przewodem na zewnątrz (trzeba wybrać odpowiednie miejsce np pod dachem) .Ja mam zwór 4d i steruję go ręcznie ,mam głowice termo. na grzejnikach + układ z pod mieszaniem na podłodze mnie to przynajmniej na razie wystarcza ...czujniki co prawda mam podłączone ale bardziej służą mi do lukania co się dzieje w instalacji.

mariooooo to właśnie wiem, problem mam z wybraniem odpowiedniego miejsca do wpięcia przewodów bo nigdzie nie jest napisane, że to właśnie jest gniazdo do wpięcia pogodówki.

Możecie zerknąć w wolnej chwili które to gniazdo ?

ra__f__al
24-02-2014, 16:41
napisałem przecież
w automacie 100-180
w dsuwtanowyn powyżej 120, zwłaszcza jeśli krótko pracuje- wtedy komin zimny i nawet spaliny 120stC nie gwarantują że się coś nie pojawi
poza tym trzeba pamiętać o pozostałych parametrach- łatwo ustawić wiatr aby spaliny poszybowały w górę tylko pytanie co się wtedy na palniku dzieje i jak ze sprawnością wymiany. jeśli parametry dobrze dobrane to na każde 20stC wyższej temperatury spalin wychodzi według mądrzejszych ode mnie strata kominowa wyższa o 1%- pozostaje postawić sobie pytanie. czy warto dla tych 20st zajechać komin lub kocioł? a może lepiej podnieść odrobinę nadmuch nawet kosztem kilku spieków w popiele zamiast inwestować w nowy kocioł lub remont komina za grube pieniądze?


czujnik pogodowy najlepiej w miejscu gdzie nie ma nigdy słońca i nie ma przeciągów. sugeruję północną ścianę w okolicy 1,5m nad ziemią.
na stronach gdzie operuje słońce mogą być przekłamanie na skutek jego działania i obniżać będzie parametry mimo iż trzeba będzie grzać

U mnie spaliny w PIDzie oscylują ok 80-100*C, w piecu groszek spala się raczej dobrze, mało spieków itd
Komin izolowany Schiedla.

mariooooo
24-02-2014, 17:49
244746
mariooooo to właśnie wiem, problem mam z wybraniem odpowiedniego miejsca do wpięcia przewodów bo nigdzie nie jest napisane, że to właśnie jest gniazdo do wpięcia pogodówki.

Możecie zerknąć w wolnej chwili które to gniazdo ?

Są tam opisy podłącz pod czujnik zewnętrzny

julo23
24-02-2014, 18:51
Jest możliwe w naszych sterownikach aby było widać osobno temp. powrotu Zaworu 1 i zaworu 2 ?
U mnie, mimo że mam czujniki dwa, pokazuje mi na powrocie średnią temp. z obu.

ra__f__al
24-02-2014, 19:19
244746

Są tam opisy podłącz pod czujnik zewnętrzny

Dziękuję bardzo, najwyraźniej to przeoczyłem.

mariooooo
25-02-2014, 07:11
Jest możliwe w naszych sterownikach aby było widać osobno temp. powrotu Zaworu 1 i zaworu 2 ?
U mnie, mimo że mam czujniki dwa, pokazuje mi na powrocie średnią temp. z obu.

wg mnie jest jedno wiejcie w ST450 na czujnik powrotu ,więc nie da się zobaczyć dwóch temperatur powrotu,zresztą wystarczy że czujnik powrotu znajduje się jak najbliżej wejścia do kotła wtedy jest faktyczna temperatura wody jaka wpada z powrotem z instalacji do kotła,nie wiem może ktoś inny się jeszcze wypowie i zna inne rozwiązania?(jak ktoś ma więcej zaworów 4d można dołożyć dodatkowy ster..)

julo23
10-03-2014, 20:12
Posiada ktoś skonfigurowany z naszym kotłem sterownik internetowy ST-500 ?

julo23
28-07-2014, 08:19
Odswiezam nasz temat. Ktoś konfigurował z naszym piecem pompę cyrkulacja CWU? Chodzi mi o czasy pracy i czasy przerwy. Godziny można sobie fajnie ustawić w naszym sterowniku st450. Ustawiłem 5min i 20 min przerwy i testuje

slavax
28-07-2014, 19:36
u mnie podczas zimy wystarczy 1 min pracy pompy na ok. 30 min przerwy, latem nie korzystam z tej funkcji

julo23
30-07-2014, 10:21
Spróbuje ją tak ustawić.
Tylko teraz tak myśle jeszcze o tym... i doszedłem do wniosku, że jak długa jest przerwa to ta woda się całkowicie wychłodzi, może dać krótką przerwę poniżej 5min. To woda może sie nie wychłodzi i nie będzie aż tak wychładzać bojlera ?

Działanie pompy cyrkulacyjnej wymaga też włączonego pieca.
Ciekawe jaki pobór prądu mają nasze piece ?
Ja grzeje obecnie grzałką elektryczną 2000W.
Piec mam włączony sporadycznie, paląc na ruszcie zastępczym drewnem.


Mimo że miałem przestawiony piec na tryb letni to musiałem dodatkowo w opcjach wyłączyć pompę podłogową. Takie to troche nie dopracowane wg mnie.

U mnie pompa cyrkulacyjna musi chyba działać cały czas, w przeciwnym wypadku długo czekam na ciepłą wodę. Tak na oko to pół wiadra :D

Pozdro @slavax w Końskich mam rodzinę i babcię :D

Piotrek_ZMC
20-08-2014, 14:19
Witam,
Czy ktoś z użytkowników tego pieca testował współprace z pompą powietrza?
Posiadam pompę powietrza firmy Hewalex i obecnie ją grzeje sobie CWU, ale słyszałem kiedyś, że możną tą ciepłą wodę gromadzoną w zasobniku skierować do obiegu w domu np. grzanie podłogówki... nie wymaga ona wielkich temperatur, ale wiadomo w takie chłodniejsze dni można wykorzystać taki bajer... ktoś to praktykował?

Arturo72
20-08-2014, 20:02
Witam,
Czy ktoś z użytkowników tego pieca testował współprace z pompą powietrza?
Posiadam pompę powietrza firmy Hewalex i obecnie ją grzeje sobie CWU, ale słyszałem kiedyś, że możną tą ciepłą wodę gromadzoną w zasobniku skierować do obiegu w domu np. grzanie podłogówki... nie wymaga ona wielkich temperatur, ale wiadomo w takie chłodniejsze dni można wykorzystać taki bajer... ktoś to praktykował?
Próbowałem kiedyś teoretycznie z takim rozwiązaniem ale porzuciłem temat bo jedna pompa ciepła do c.o+cwu wyszła taniej od takiej,nie sprawdzonej kombinacji.
Poniżej schemat jak to próbowałem zrobić ale więcej głosów było przeciw niż za:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5062625&viewfull=1#post5062625
Nie wiem czy masz zintegrowaną z zasobnikiem czy nie i czy z dwoma wężownicami czy z jedną bo były takie i takie,jeśli z jedną to nie poszalejesz.

Swoją drogą u ciebie też pompa ciepła p-w do c.o+cwu byłaby tańszą inwestycją niż kocioł+pompa ciepła do cwu ale już po ptokach.
A z mocą kotła przesadziłeś i to zdrowo,potrzebowałeś urządzenie grzewcze o mocy max.6-7kW.

julo23
30-09-2014, 20:12
Któryś z naszych userów na forum pali obecnie w naszym MULTI drewnem na ruszcie zastępczym ?

pawkaras
01-10-2014, 13:31
Wybaczcie koledzy iż pytam o konkurecnję ale chciałbym poznać wasze opinię na temat kotła SAS MULTI 17kW, Rakoczy MULTIMAX 16kW i Defro Duo Uni 15kW.

Dom stare budownictwo piwnica ogrzewana grzejnikami żeliwnymi około 70m2, parter grzejniki aluminiowe 100m2, piętro 100m2 ogrzewanie podłogowe ale na razie w planach. Budynek nieocieplony ale przed zakupem pieca będzie miał już na sobie styropian 10cm lub nawet 15 jak starczy budżetu.

Chciałbym zaby był zawór 3drożny do kaloryferów chorniący kocioł oraz 4drożny do podłogówki.

mariooooo
02-10-2014, 11:32
palę drewnem tj .deskami które zostały z budowy ,najpierw wyschły, potem zostały porąbane pocięte na mniejsze kawałki aby weszły do wsadu, .układam z nich niby stos i podpalam od góry .
podajnik w opcjach techa wyłączam ster. chodzi to tylko na samym wentylatorze ( dlaczego na wentylatorze ? bo jak kocioł zbliży się do niebezpiecznych ,czy np. zadanych temperatur sterownik zwalnia i wyłącza nadmuch , piec gaśnie nie zagotuje . nie wiem czy słuszny ale taki jest mój sposób na palenie na ruszcie dodatkowym :wiggle:

julo23
09-10-2014, 06:12
Mi się wydaje że lepiej palić drewnem bez nadmuchu ale z uchylonymi stale drzwiczkami. Może potestuj kolego bo ja narazie pale raz w tygodniu to słabe mam porównanie.

mariooooo
09-10-2014, 08:46
też tak paliłem ,ale tak czy owak niestety trzeba to pilnować na pewno jest to piec do eko a ruszt to tylko taki dodatek .Na eko jak palę to włączam PID , i zapominam ,
.....ale zostało mi po budowie dużo drewna czyli darmowy opał i nie bardzo mam co z tym zrobić

ra__f__al
18-10-2014, 07:58
Ja posiadam taki zestaw, jednak pompę używam tylko do grzania wody póki co i do tego celu pompa spisuje się bez zarzutów.

nnemoo
19-10-2014, 11:39
Witam,
jak tam rozpoczęcie nowego sezonu grzewczego, coś próbujemy i zmieniamy w ustawieniach?

julo23
24-10-2014, 12:33
No ja zacząłem od wczoraj grzać CO.
Jade na ustawieniach taki i chce je troche potestować:

Piec na 55*C, - 4*C jak zgłosi dogrzanie sterownik pokojowy ustawiony na 22*C.

Podłogówka (ok850mb rurki fi14, ok. 95m2) ustawiona wg. pogodówki dla temp. -20*C=36*C, dla -10*C=32*C, dla 0*C=30*C, dla +10*=28*C. gdy zgłosi dogrzanie sterownik pokojowy na parterze ust. na 22*C to dana tempratura jest pomniejszana o -2*C.

kaloryfery: ustawione wg. pogodówki dla temp. -20*C=50*C, dla -10*C=45*C, dla 0*C=40*C, dla +10*=38*C. gdy zgłosi dogrzanie sterownik pokojowy ust. na 22*C to dana tempratura jest pomniejszana o -5*C.
Pozatym ograniczam grzenie kaloryferami głowicami termost. w tych pomieszczeniach które mało używam albo wcale i tam mam temp. 18*C.
W pozostałych ok 22*C.
Kaloryferów jest 14, z tym że grzeje obecnie tylko 4, a dodatkowe 6 właczają się jak wymusi to głowica termostatyczna. Pozostałe są póki co zakręcone.

CWU 42*C, hiestereza 2*C. Bojler 250L.

ustawy PID-a:
współczynnik nawiewu -10.
współczynnik podawania -25
granulacja drobna.

Z tym że nie wiem jakie te na stawy powinny być z tym PIDem.
Tu jeszcze trzeba potestować...

Przy takich nastawieniach mam 22*C.
Licze na spalanie w granicach ok 15kg na dobę lub mniej. (tak było w lutym ubiegłego roku)

dom o powierzchni 160m2, nie licząc garażu i piwnic, razem 300m2.

julo23
25-10-2014, 10:34
Skorygowałem troche ustawienia.

Wyłączyłem dla kaloryferów pokojówkę - (czyli wartość 0), bo to sie dubluje z głowicami temostatycznymi i tylko nimi reguluje temperature.
Pozostałe bez zmian.

No i testujemy :D

EDIT:
Nikt nie pali czy co ?

Myslał ktoś o zdalnym sterowaniu ogrzewaniem lub o aplikacjach mobilnych do naszych pieców ? Może ktoś już ma u siebie tak skonfigurowany piec ?

EDIT2: 27X
Ja dziś przeszedłem na tryb letni, ale z włączoną podłogówką, jeszcze tak nie grzałem. Piec dostosował sie sam do temp 45*C, podłoga na 28, i CWU na 40.
Zobaczymy jak sobie bedzie radził. Zapowiadają nawet ciepły tydzień to można potestować.
Korzystam ze sterowania PID, jedynie co sie martwie bo praca w nadzorze, bo to samemu trzeba skonfigurować a niestety nie wiadomo czy sie to dobrze zrobiło.

mariooooo
28-10-2014, 16:22
Ja także palę na trybie letnim (ok już 2 tyg)+ podłogówka ,ale podniosłem temp cwu na 55* ,powrót w okolicach 41-42* , gdy chodzi pompa cwu zwiększa się do ok50 C*ustawienia PID,kocioł u mnie w nadzór nie wchodzi lub bardzo rzadko, współczynnik podawania -20, współczynnik powietrza ok 0,+5 , testuję cały czas, węgiel Pieklorz, cwu 300l ,podłoga ponad 100m

julo23
29-10-2014, 06:17
Jak kolego poniosłeś temp CO na trybie letnim ? Wystarczy zmienić zadaną CO czy to trzeba nastawem bojlera zmienić i sie dopasuje ?
Podaj jaką masz temp. załączania pomp. Jaka temp. zadana na podłogówce ?
No i ile stopni jest w pokoju. i czy wszędzie masz podłogówkę czy może na górze kaloryfery ?

Ja 55*C na bojler nie daję bo u mnie bardzo twarda woda jest a powyżej 50 to kamień jak wiadomo bardzo się wytrąca.

Ja miałem na letnim temp CO 45*C. CWU 40, podłoga 28-29, a powrót ok. 41.

Z tym że zmieniłem dziś nastawy bo u dziecka na górze zimno sie zrobilo w pokoju bo tam nie mam podłogówki.

mariooooo
29-10-2014, 07:13
Zwiększyłem temp w ustawieniach na cwu 55* reszta się dopasowała (piec na wskazaniach CO oscyluje 52-57C*,) , temp, pomp zał. fabryczna 40C*, temp na wskazaniach z czujnika podłogi 26-27 C*.Jeszcze nie dopowiedziałam że zasilam oprócz podłogi na .salonie, kuchni ,korytarzu ,łazienki, wiatrołapu także drabinki w łazience, oraz łącznie po dwa grzejniki w dwóch pokojach na poddaszu. co do kamienia nic nie zauważałem ale zwrócę na to uwagę. Temp na środku salonu 21C*.Pozostałe 8 grzejników zakręcone

julo23
29-10-2014, 10:27
Możesz już określić kolego jakie masz spalanie dobowe ?

Fajnie to wymyśliłeś, ale skoro piec jest na ponad 55*C to co za różnica przestawić na tryb pomp równoległych - normalnie ?
Bo troche tego nie rozumiem teraz. Bo tak podrasowałeś ustawienia trybu letniego że praktycznie jest to już ogrzewanie domu w zwykłym trybie.

mariooooo
29-10-2014, 12:18
Zużywam gdzieś ok. worek 25kg co 3dni. Masz rację też się na tym zastanawiam ,bo w zeszłym sezonie paliłem na trybie pomp równoległym i pewnie jest tak samo, ale po lecie tak jakoś zacząłem dodawać a to podłoga ,drabinki itd. i tak teraz wyszło. Mam tylko wrażenie ( nie wiem czy słuszne, może najlepiej zapytać Techa ) że PID kotła w tym trybie letnim chodzi jakby inaczej ,nie przebija temp ,szybciej zwalnia przed tą zadaną cwu. Pali się trochę jakby kocioł był o mniejszej mocy ,mniej dynamiczny ,ale zaznaczam że tak mi się zdaje .

julo23
29-10-2014, 17:37
Też mam takie wrażenie że sterowanie na letnim jest spokojniejsze bez takich zrywów i szaleństw.

Póki co wygrzewam zasobnik CWU do 65*C bo sie naczytałem o tych bakteriach :D
I piec mam na 65-70 *C ale w sumie automatyka jest i ciepło wraca powrotem.

A jak zrobiłeś że grzeje ci kaloryfer na trybie letnim ?
Duży masz dom ? Malo ci spala. ja mam spalanie ok 15kg/ na dobę ale w sumie to niedawno rozpaliłem.

EDIT:
Dziś znowu zmieniłem nastawy pieca... ale kiedy testować jak nie teraz :D
Zmianiłem na tryb letni z podłogą bo tak gorąco że sie wytrzymać nie da :D
25*C miałem jak wróciłem z pracy :D

mariooooo
30-10-2014, 20:09
grzejniki i drabinki zasilam pompą CO ustawioną na min mocy 6-9W,pozostała ilość grzejników zakręcona.Tą pompę podłączyłem rozgałęźnikiem razem z pompą podłogi,Mam dom 180 m +garaż bez piwnic,i tak to sobie kombinuję,testuję.Jeszce jest ciepło i wydaje mi się że niema co grzać tak na pełny gwizdek. Problem mam z zasobnikiem opału na skutek kalorycznego groszku skrapla się woda.

Sykus14
30-10-2014, 22:45
Witam, od 2 tygodni posiadam SAS Slim 17 kw ze sterownikiem multifun, dom 10x11m, ocieplony styropianem 10, 2 kondygnacje czyli podejrzewam ~180m2 + bojler 300l, grzejniki aluminiowe. Grzeje na PIDzie automatycznie, tylko moc pid ustawiłem na średnią, zawór 4d ustawiony może 30% na co, włączony tryb lato, wiec pompa co nie pracuje, ładnie idzie grawitacyjnie. Ekogroszek ze składu, 26mj/kg workowany samodzielnie. Obecne spalanie to około 2,5 dnia na dwóch workach (~58kg). Popiół wydaję się być ok, szuflada zapełnia się po dwóch dniach.
Wydaje mi się że podawanie 5 s, przerwa 90s. (Nic nie ustawiałem, sam sobie tak ustawił) Co sądzicie o spalaniu? Mam wrażenie że trochę za dużo :( A może takie spalanie jest ok, w końcu ie zauważam jakichś spieków czy niedopałek.

mariooooo
31-10-2014, 07:06
wg mnie spalanie masz jak najbardziej ok. u mnie największym pożeraczem ciepła jest właśnie cwu 300l a co zatem idzie używanie wanny 250l , 2 x prysznice itd., ale na pewno deficytu ciepłej wody nie ma, da się użyć wszystko na raz ale oczywiście kosztem opału.

julo23
31-10-2014, 07:18
A mi się wydaje że sporo za dużo.

Sam mam ok 180m2 + garaż i piwnice. Z tym że mam piec 23kW. a spala mi mniej. bo zapełniłem zasobnik 23-ciego w czwartek. W domu 24,5 stopnia.
Grzejnikami grzałem kilka dni. Teraz sama podłogówka i CWU 250L. Popielnik jeszcze nie zapełniony. Opróżniam jak spale cały podajnik 150kg.
Wychodzi mi gdzieś ok. 15-20kg na dobę. Dokładnie będe wiedział jak dłużej popale. ale od 23-ciego jeszcze jest opał, i do jutra powinno starczyć spokojnie.

Jeśli chodzi o skraplanie węgla to miałem tak rok temu. W tym roku na razie nie występuje to zjawisko. Dobrze żebyś sobie rozsypał gdzieś węgla, tak ze 100kg-200kg i niech obeschnie pare dni zanim go wsypiesz, albo wietrzyć piwnice którą masz na składzik na węgiel.
Też palę na PID. - Z tym że tym trybem letnim - na 45*C. i podłoga na 32*C. Grzeje podłogą mocno bo na górze nie mam wszędzie podłogi i chce żeby dziecko miało w pokoju ciepło. Żałuje że tam nie dałem podłogówki.

Piszesz że ustawiłeś PID na pół gwizdka. W jaki sposób ? Chodzi Ci o te współczynniki wentylacji i podawania ?

mariooooo
31-10-2014, 08:22
Sykus14 ma innej firmy sterownik nie Techa ,dlatego tam inaczej koryguje nastawy kotła ,o jego sterowniku można poczytać na stronie producenta kotła lub sterownika w sumie ciekawy ster. chyba w ofercie Sasa pojawił się od niedawna. Faktycznie spalania nie doczytałem ,ale jeśli wszystko nowe łącznie z kotłem to może więcej spalić, u mnie w ogóle na początku był dramat ze wszystkim spalaniem sterowaniem itd. ale potem sterownik ,instalacje dopasowało się i myślę ze jest ok .

arczi721
31-10-2014, 08:36
Co sądzicie o spalaniu? Mam wrażenie że trochę za dużo :( A może takie spalanie jest ok
:


kg ekogroszku to określona ilość energii i nie wiem jak chcecie wiedzieć czy tej energii spala się dużo czy malo bez wiedzy ile tej energii potrzebujecie ?

julo23
31-10-2014, 08:49
Może kolega jeszcze całej wilgoci budowlanej sie z domu nie pozbył ?
To pierwszy sezon grzania ?

Sykus14
01-11-2014, 00:32
W opcjach PID mogę ustawić moc PIDa, maksymalna, średnia i minimalna, ale wyczytałem w instrukcji że to sie tyczy rodzaju groszku i spowrotem dałem na maksymalna tak jak było. Sterownik chyba od tego roku w ofercie SASa. Dom ponad 20 letni piec zastąpił 12 letniego zasypowego zębca 20 albo22 kw.
Zauważyłem że piec w ogóle teraz nie przechodzi na podtrzymanie, jak już to chodzi sobie na 20%, na samym początku jak 4D zamknąłem na kaloryfery to przechodził na podtrzymanie.
Też osadza mi się para w zasobniku, na razie znoszę po 3 worki do nagrzanej piwnicy żeby podsechł, chociaż wcale nie wydaje się mokry.
W dmuchawie nie mam przesłony, widocznie teraz nie dają. A przy kominie ma być całkiem otwarte czy można delikatnie przymknąć?

julo23
01-11-2014, 08:32
Czyli jaki masz model sterownika ?
U mnie w ST-450zPID nie ma czegoś takiego, za to są współczynniki podawania i wentylacji. Granulacja węgla też jest. Już tego mojego sterownika nie ma w ofercie techa, nawet nie wiem który jest jego następcą. A przecież też nie dawno kupowałem i brałem najnowszy. Widocznie cały czas to ulepszają.

U mnie rok temu też sie skraplało na pokrywie zasobnika, węgiel ma w sobie wilgoć, mimo że tego nie widać.
Musisz go podsuszyć. Miałem to samo.

Przesłony też nie mam, kolega co kupił rok wcześniej specjalnie przyjechał do mnie żeby mi ją przesłonić i się zdziwił że już jej nie ma. Widocznie teraz jej nie dają i sterowane to jest elektronicznie.
Z tego co doradzali mi na tym forum to czopuch ma być otwarty na maxa, jedynie jakbyś drewnem palił to sie przymyka. A na dole ma byc zamknięte żeby nie dostawał lewego powietrza- tak to zrozumiałem. Ale cały czas sie uczę i testuje.

Powodzienia !

Sykus14
01-11-2014, 16:03
Mam ten najnowszy sterownik MultiFun z czujnikiem żaru. (http://sas.busko.pl/pl/produkty/nowoci/398-multifun-i-czujnik-aru-nowy-standart-sterowania-w-kortach-sas.html) No właśnie zastanawiałem się nad tym czopuchem. Wczoraj jeszcze później sprawdziłem i jednak przechodzi w podtrzymanie. Zauważyłem że piec źle podaje spalanie węgla, bo jak wejdę w statystykę i zaznaczę dany okres czasu to podaje ile spalił i spalanie na godzinę, ale widzę że podaje o połowę mniej niż w rzeczywistości ;/ ale to pewnie niedokładność sterownika czy coś

krzy27
01-11-2014, 16:25
Zauważyłem że piec źle podaje spalanie węgla, bo jak wejdę w statystykę i zaznaczę dany okres czasu to podaje ile spalił i spalanie na godzinę, ale widzę że podaje o połowę mniej niż w rzeczywistości ;/ ale to pewnie niedokładność sterownika czy coś

Sprawdź czy w sterowniku nie ma parametru określającego ile węgla transportuje ślimak w np minutowym czasie pracy.

Sykus14
01-11-2014, 22:23
Właśnie jak wszedłem w serwis to chyba w ustawieniach kotła było podawanie i było 0,15 kg jeśli dobrze pamiętam, ale myślałem że jak zmienię to będzie więcej podawał.

julo23
02-11-2014, 06:25
Ja w swoim, żeby mi pokazywał dokładnie ile spala musze zrobić tak:
po zasypaniu do pełna, zaznaczyć podajnik zapełniony,
później jak pusty to - podajnik pusty.
i jak zasype znowu - podajnik pełny.

Wtedy dopiero prawidłowo pokazuje.

Wczoraj dopiero to zrobiłem i mam na obecnych ustawieniach - 11dni i 17 godzin.
Wychodzi póki co średnia 13kg na dobę i 24.5*C w chałupie.

siadas
02-11-2014, 10:21
Czesc julo23

Mozesz podac dokładnie swoje ustawienia. Palisz z PID czy manualnie?
Posiadam podobny piec sas multi 17kW i pale na ustawieniach manualnych, mam problemy z niedopalajacym sie weglem i dokladnie nie wiem jak ustawic parametry pieca kiedy jest w podtrzymaniu. Odnosze wrazenie ze podajnik z retorta bylby lepszym rozwiazaniem niz ten ze stala.
Moje obecne ustawienia:
podawanie 10s
przerwa 60
nadmuch 24
wentylator jest bez przeslony, jest zato przeslona ruchoma w wentylatorze (byla na stale otwarta ponoc ma tak byc przy paleniu z PID u mnie obecnie zamknieta gdy wentylator nie pracuje uchyla sie jak wentylator zaczyna dmuchac)

podawanie w podtrzymaniu 15s
przerwa w pod. 18 min
wentylator w podtrzymaniu
praca 40s
przerwa 5 min

temp zadana CO 58
temp zadana CWU 45
podłogowka 30
zawor 4D na 5,5 (otwarty na grzejniki)
czopuch na w połowie zamkniety.
Obecnie spalanie około 18 kg na dobe z tym ze temp na zewnatrz dodatnie wiec wydaje mi sie ze troche duze
Dom około 160 m2 ocieplony styropianem 15 cm i na poddaszu wełna 30 cm.

Poradźcie coś na te moje ustawienia

siadas
02-11-2014, 10:23
Zapomniałem dodac ze pale ekogroszkiem z kopalni Wesoła

julo23
02-11-2014, 20:02
Kolego spróbuje ci coś doradzić ale od razu mówie że nie znam sie na tym za bardzo i sam pale 1 sezon.
Poprzedni paliłem ale tak z doskoku, i wygrzewałem tylko budowę.
Jakieś tam doświadczenie mam ale nie duże.

Palę na sterowaniu PID.
Jeśli chcesz na tym spróbować to mogę ci podać mojej ustawienia. Jeśli wolisz palić w dwu stanie to musisz pytać inne osoby.

A ile masz podłogówki ? Jak dużo to może warto dać więcej na podłogę - tak z 32*C i póki co wyłączyć kaloryfery. Pewnie masz tylko na dole, ale to nic ciepło i tak pójdzie do góry.
Powinieneś w ten sposób zoszczędzić te kilka kilo na dobę.

Jak chcesz troche pida wypróbować bo daj mu niskie współczynniki i testuj.
Ja teraz troche po bandzie pojechałem, bo włączyłem tryb letni z podłogą ale piec daje radę i grzeje podłogę na 31*C i pewnie mysli że bojler grzeje :D Bojler na 45*C.
Ale nie dogrzewa go do tylu, tylko jest 40-42. Na piecu ok 48*C. Za to powrót na piecu jest dosyć gorący, dzięki temu bojlerowi grzejącemu notorycznie. Póki co tak chce te ciepłe dni troche go oszukać. Na trybie letnim bardzo spokojnie ten sterownik pali, bez nagłych zrywów i malutko spala. Nie chce cie namawiać bo sam to testuje.

jarooo3
02-11-2014, 21:08
Cześć. Próbuję ustawić swojego sasa multi 17kw i opornie mi to idzie. Moje ustawienia:
-czas podawania 17s
- przerwa podawania 60s
-wentylator 30%
podtrzymanie:
-czas podawania 20s
-przerwa podawania 4min
-wentylator 20s co 4min
Problem polega na tymże piec ładnie grzeje, dobija do zadanej temp (52st) wchodzi w stan podtrzymania i... i po jakimś czasie wygasa. Czasem jest to 2 godz. a czasem 5godz. O co chodzi? Próbowałem włączyć na sterowniku PID. Na PID nie wprowadzałem żadnych korekt. Dzieje się to samo-po jakimś czasie kocioł wygasa, na retorcie i w popielniku gromadzi się ekogroszek. Poradzcie co z tym zrobić bo przez to cholerne ogrzewanie obawiam się zimy w nowym domku...

julo23
03-11-2014, 05:22
@jarooo3, miałem podobnie i wiesz co się okazało u mnie ? Ogromny głaz węgla utknął w gardzielu zasobnika i bardzo mało węgla przechodziło do pieca. Musiałem cały węgiel wyjmować. Ale cały dzień minął zanim się skapnąłem. Włącz na tryb ręczny podajnik i obserwuj czy ładnie idzie podawanie.


@siadas, słuchaj... co u ciebie z tym trybem letnim ? BO ja czuje jakby podłogówka zrobiła się mniej ciepła. Może to subiektywne odczucie...
Ale poszperałem jeszcze w menu serwisowym - kod 5261. I jest tam coś takiego jak PRACA POMPY CWU LATO.
I była krótka praca i długa przerwa pompy ! dokładnie nie pamiętam ale coś ok .10sek. pracy. i przerwa 10minut !
Bo chyba nasza przyczyna że mało pobiera ale słabo daje czadu.
Wydłużyłem pracę ile się dało i zmniejszyłem przerwe.
30 sek. pracy i minuta przerwa.
A jak u ciebie jest ? Mi sie wydaje że u mnie podłoga rozgrzana była jak chajcowałem normalnie a teraz to wyziębiła się.
Chyba przejde na pompy równoległe. Choć w domu mam cały czas 24,0 - 24,5*C na dole.
Ale za to na górze troszkę spadła temp.

jarooo3
03-11-2014, 06:37
@julo23 wprawdzie nie obserwowałem podawania węgla zbyt długo ale jak rozpalam to zawsze podaje węgiel ta pracy ręcznej i było ok. Poza tym dziwne jest to, że kocioł potrafi ładnie chodzić kilka godzin i wtedy zgasnąć. Czyli przez te kilka godzin chyba dobrze podaje węgiel? A w ogóle to jaką ustawić granulację opału na PID? Grubą czy drobną?
Pozdrawiam.

julo23
03-11-2014, 06:58
Ja mam granulację drobną, ale jaka powinna być to chyba zależy od opału. Mi się wydaje ten groszek tak drobny i tak ustawiłem.

Mi też się paliło parę godzin i wygasał. Dla pewności wybierz z podajnika węgiel żebyś widział ślimaka.
Jeśli nie masz pełnego podajnika to nie będzie przecież problem. - wykluczysz przynajmniej fizyczną usterkę. I będziemy szukać w ustawieniach ale nic mi nie przychodzi obecnie do głowy. Może ktoś się jeszcze wypowie. Sprawdz czy prądu też nie wyłączali u ciebie. Ja mam na mikrofali zawsze pokazane bo sie zegar zeruje na 0:00.

Przez ten zator w podajniku a właściwie w gardzielu podajnika to dwa razy mi przez to wygasło i to w zeszłej zimie jak mnie nie było na budowie. Bałem się strasznie żeby mi instalacja nie zamarzła bo nie miałem wtedy drzwi wejściowych tylko prowizorkę z desek.

jarooo3
03-11-2014, 07:04
A tak w ogóle to w naszym kotle jest jakaś przysłona wentylatora? Bo czytam często, że ktoś ma tyle i tyle przesłonięty wentylator. Ja u siebie żadnej przesłonki nie zauważyłem. A może instalator jej nie założył?

jarooo3
03-11-2014, 07:34
Prąd był. Cały weekend byłem w domku i co 15-30min biegałem do kotła żeby sprawdzić czy jest ok :) Pozostaje sprawdzić to o czym piszesz. Problem w tym, że podajnik w połowie pełny...
A tak w ogóle to w naszym kotle jest jakaś przysłona wentylatora? Bo czytam często, że ktoś ma tyle i tyle przesłonięty wentylator. Ja u siebie żadnej przesłonki nie zauważyłem. A może instalator jej nie założył?
P.S. Przepraszam za zdublowanie posta.

julo23
03-11-2014, 07:45
Zobacz stone wcześniej co kolega @siadas napisał:

"wentylator jest bez przeslony, jest zato przeslona ruchoma w wentylatorze (byla na stale otwarta ponoc ma tak byc przy paleniu z PID u mnie obecnie zamknieta gdy wentylator nie pracuje uchyla sie jak wentylator zaczyna dmuchac)"


Przesłony były i są. ale w naszym piecu juz tego ręcznie się nie ustawia. Mozna jeszcze współczynnik wentylacji ustawić w menu. Także tym sie nie przejmuj. Do mnie przyjechał kolega żeby mi ustawić tą przesłone i jakie było jego zdziwienie jak zobaczył że jej nie ma....

Co do biegania do kotłowni - przydaje się regulator pokojowy i masz podgląd do wszystkich parametrów pieca z salonu

No i czekam na kolegę @Siadas żeby mi odpisał co u niego z tym trybem letnim podtuningowanym :D

jarooo3
03-11-2014, 08:33
Zastanawiam się jeszcze czy czasem nie jest tak, że podawany węgiel wypycha mi żar i dlatego gaśnie piec. Ale czy przy sterowaniu przez PID jest to możliwe?

julo23
03-11-2014, 10:17
Jak wrócę do domu ok. 16-tej, 17-tej to możemy porównać wszystkie ustawienia. Wtedy może coś się wyjaśni.

Może tak się dziać jak piec by wpadł w wysoką temperaturę 85-90*C, w czasie alarmu właśnie tak zasypuje żar który wypycha do popielnika. Może coś masz rzeczywiście namieszane w ustawieniach takich serwisowych ale nie sądzę.

Jak nie masz czasu czekać to może przywróć je samemu do ustawień fabrycznych, domyślnych. Menu sewisowe to u nas kod 5162. Tam też możesz fabryczne nastawy przywrócić. I w menu instalatora też je przywrócić.

jarooo3
03-11-2014, 10:42
Kocioł na pewno nie osiągnął tak wysokiej temperatury. Kontrolowałem go tak często, że wyłapałbym taki wzrost temp. Myślę, że w ustawieniach serwisowych na razie grzebał nie będę. Co najwyżej podejrzę sobie co tam jest. Jak możesz napisać mi swoje ustawienia to byłbym wdzięczny.

mariooooo
03-11-2014, 11:12
jarooo3 - jeśli ci kocioł wygasa proponuję przyjrzeć się instalacji co , cwu , tj. otworzyć wszystkie zawory, zawór 4d także na max. otwórz ( no oprócz podłogi którą łatwo przegrzać, choć przy odpowiednej uwadze na zimno da się sprawdzić czy jest obieg) sprawdzić obiegi, pompy czy pompują ,solidnie wszystko odpowietrzyć ,sprawdzić czy jest przepływ czynnika o co zatem idzie jest wtedy odbiór ciepła. Nie zawsze musi być wina sterownika i ustawień .Potem ster na ustawienia fabryczne ,wg mnie włącz PID lub jak wolisz dwu stan i powinno działać .dodatkowe ustawienia to dopieszczenie aby popiół ładnie wyglądał. Producent sterowników Tech wie co robi i zbyt pochopnie wg mnie nie trzeba grzebać i kombinować w ustawieniach .No chyba że masz fatalny eko. to proponuje kupić polecany u znajomych i spróbować na innym. Jak kocioł będzie stał w podtrzymaniu bez odbioru ciepła to wygaśnie. Musisz wykluczyć także problemy hydrauliczne . A jak nie to telef .do serwisu Tech abo Sas pomogą:yes:

jarooo3
03-11-2014, 11:40
Ja cały czas myślałem, że kocioł będzie grzał sobie a ja regulując ustawienia będę dążył do tego żeby popiół był ok. Stąd moje rozczarowanie... Nie znam się na instalacjach ale u mnie jest wymiennik ciepła, 2 obiegi- otwarty i zamknięty. Cały dół domu to podłogówka (ok 100m2) plus 2 kaloryfery. Góra to jakieś 50m2- 10m2 podłogówki+ 6 kaloryferów. Zawór do podłogówki (chyba 3d) odkręcony na max, rotametry odkręcone na max, kaloryfery odpowietrzone, podłogówka ma odpowietrzniki automatyczne więc powinno być ok. Nie wiem co jeszcze mógłbym zrobić...
Kilka tygodni miałem problem z podłogówką- nie wszystkie pola były ciepłe. Żeby odpowietrzyć podłogówkę zostawiłem wtedy rozpalony kocioł na noc i rano dalej się paliło. Także nie wiem o co chodzi. Może faktycznie ekogroszek nie taki. Chociaż mam nadzieję, że nie bo kupiłem go 2.5 tony :bash:
Zastanawiam się czy nie mam problemu z nadmuchem. Mam wrażenie że kiedyś wentylator głośniej chodził. Ale może sobie szukam usterki na siłę.... Jest jakiś sposób żeby sprawdzić czy wentylator działa prawidłowo?

julo23
03-11-2014, 13:55
No to włącz sterowanie PID. Czemu z tego nie korzystasz skoro masz ten bajer.
Wtedy piec będzie grzał sobie a popiół wyregulujesz własnie współczynnikiem nawiewu i współczynnikiem podawania albo poprostu ustawisz je na zero czyli ani za dużo na +, ani za dużo na minus.

Słuchaj, spisz wszystkie ustawienia i je porównamy.
Bo jak podasz na forum to może ktoś jeszcze coś zauważy.

jarooo3
03-11-2014, 19:50
@julo23 próbowałem palić z PID i też po jakimś czasie wygasał.
Na ręcznych ustawieniach mam tak:
-czas podawania 17s
- przerwa podawania 60s
-wentylator 30%
podtrzymanie:
-czas podawania 20s
-przerwa podawania 4min
-wentylator 20s co 4min

julo23
03-11-2014, 20:27
A w jaki sposób ci gaśnie, przesypuje węgiel ?

Bo sobie jeszcze przypomniałem że jak jest za gorąca retorta - jest wskaźnik w dolnym, lewym rogu wyświetlacza to też potrafi się przed tym obronić wyrzucają węgiel.
Zerknij sobie na moje ale nie wiem czy to coś pomoże. A masz zawory 4d ?

Pozostałe ustawienia u mnie jak paliłem na pompach równoległych:



tryb pracy pomp : pompy równoległe (CO i CWU)
Temp. zadana CO 50*C
Temp. zadana zaworu 1 (podłogówka) 30*C
Temp. zadana zaworu 2 (kaloryfery) 15*C - specjalnie zaniżona temp. żeby sie zawór całkowicie zamknął, u mnie wystarcza sama podłogówka przy obecnych temperaturach.

współczynnik wentyl. -10 (przedział od -16 do +22)
Współczynnik podawania -20 (przedział od -30 do +30)
regulator pokojowy: regulator TECH, (jest jeszcze do wyboru :regulator standart. albo wyłączyć) - ustawiasz jak masz regulator pokojowy
urządzenie regul. pokoj. : Kocioł CO, (można jeszcze zmienić na: pompa CO albo wyłączyć)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
zawór 1 (podłogowy) jak masz automat to trzeba poustawiać i zarejestrować sterownik
kontrola temp. 20sek. (od 20 do 200)
czas otwarcia 120 sek. (20 do 250)
skok jednost. 10% (1 do 99)
minimalne otwarcie 0% (0 do 99)

- funkcja pogodówki wyłączona, wg. mnie funkcja chyba bardziej przydatna przy kaloryferach. a do podłogówki można zadać ale minimalne korekty, np. o 2*C przy różnicy temp. na zewnątrz o 10*C. - np. dla 0*C -> 28*C, dla -10*C -> 30*C ale to jeszcze do przetestowania . nie wiem czy masz czujnik zewnętrzny
- ochrona powrotu przy testach lepiej wyłączyć bo niepotrzebnie miesza nam w ustawieniach
- czujniki dodatkowe : z głównego (do wyboru jest jeszcze opcja : z własnego)
- załączenia pompy: POWYŻEJ PROGU , temp. załączenia pomp CO 48*C, (mozna jeszcze ustawić - ZAWSZE, NIGDY)
- urządzenie regul. pokoj. :
i tu znowu to samo co w menu główny czyli:
regulator pokojowy: regulator TECH, (jest jeszcze do wyboru :regulator standart. albo wyłączyć)
urządzenie regul. pokoj. : Kocioł CO, (można jeszcze zmienić na: pompa CO albo wyłączyć)
- obniżenie pokojówki - jeśli nie masz regulatora pokojowego to cie to nie dotyczy
- zmiana zadanej zaworu - to samo,
- różnica temp. pomieszczenia - to samo, nie dotyczy


ZAWÓR 2 - kaloryfery obecnie wyłączone ale wszystko podobnie jak w zaworze 1. z wyjątkiem temp.

temp. załączenia pomp 50*C (od 20 do 55*C)

Histereza CWU 2 lub 3 *C czy nawet 5*C
pompa cyrkulacyjna - wyłączona,
pompa podłogowa włączona
nadmuch tryb auto.
podajnik tryb auto.
Tryb nadzoru: praca podajnika 1sek, przerwa 5min, praca wentylatora 40sek, przerwa 20min, 30% nadmuch - te ustawienia jeszcze do zweryfikowania. (pisze z głowy) ale to mało istotne bo na pidzie mało wpada w tryb nadzoru, no chyba że mu nagle zmienimy temp. i zgłupieje.
Tryb PID: WŁĄCZONY


możemy jeszcze sprawdzić w menu serwisowym i porównać, może masz jakąś głupotę ustawioną, a tam właśnie są ustawienia odnośnie wygaszania i rozpalania, temp. spalin itp.

też sie tak zdarza że źle zaprogramowali u producenta. Czytałem o tym, że TECH nowy sterownik komuś wysłał a stary trzeba było odesłać - bo też piec wygasał.
Pewnie też coś było w ustawieniach serwisowych spaprane.

siadas
03-11-2014, 23:10
@julo23
Nie próbowałem trybu letniego zostałem przy pompach rownoległych. Podłogówki mam jakieś 65-70 m2 i tak jak mówiłeś praktycznie wiekszosc z niej znajduje sie na parterze na pietrze jest tylko w lazience. Przy moich ustawieniach pompy podlogowej na 30 C czuc ze plytki sa cieple. Wydaje mi sie ze wszystko uzaleznione jest jak rozwiazana jest podlogowka, gdzie umieszczony jest czujnik i czy rozdzielacz jest z mieszaczem czy nie.
Ja umieszczony mam czujnik na rozdzielaczu na powrocie, rozdzielacz bez mieszcza mam za to zawór termostatyczny AFRISO 287325
umieszczony jest za zaworem 4d i przed pompa podłogówki.
W ubiegłym roku czujnik mialem umieszczony na powrocie podłogówki przy zaworze 4d, podłogówka była zimna ze wzgledu na to ze rura na ktorej umieszczony byl czujnik nagrzewala sie samoistnie od zaworu 4d i sterownik widzał że podłogówka ma osiagnieto temp mimo ze była zimna. W tym roku przeniosłem czujnik na rozdzielacz i chyba to byl strzal w 10. Przy ustawieniu podlogowki na 30C plytki sa cieple a ustawiam tylko przeplyw na rozdzielaczu.
Julo23 powiedz prosze skad wytrzasnoles ten kod serwisowy 5261 bo on u mnie nie idzie masz moze jeszcze inny.
Powiedz jakim groszkiem palisz.
Powiem Ci ze jeszcze PIDa nie uruchamialem zobacze jak skonczy mi sie groszek w podajniku pewnie jutro badz pojutrze to przelicze ile mi spalił na dustanie, zasypie od nowa cały i potestuje PIDa dla porownania.
Mam do sterowania sterownik pokojowy TECHa ST298 umieszczony w salonie, szkoda tylko ze nie jest bezprzewodowy. Zastanawiam sie dokupic do niego moduł bym mógł go przenosić ze wzgledu ze na to ze na dole tem 23 a na poddaszu stopien mniej. Przeniusł bym go w najchłodniejsze miejsce poustawiał termostaty na grzejnikach by w pomieszczeniach nie było za goraco, mysle ze to bylo by chyba dobre rozwiazanie. W sterowniku pieca mam ustawiony regulator pokojowy TECH, urzadzenie reg. pompa CO.
Ciezko mi ustawic tryb podtrzymania i sile dmuchawy tak by sie groszek w popiół wypalał, moze jakies sugestie.

Julo23 jak zaczne PIDem palic to odezwe sie, sprobuje na twoich ustawieniach tylko zalezy jakim ty groszkiem palisz.

Powiedz jeszcze skad masz ten kod serwisowy?

julo23
04-11-2014, 05:20
Cześć, spiesze się do pracy. Ale kod to 5162 a nie 5261.

Jeśli chodzi o instalację podłogówki to nie znam się, ale zrobie zdjęcia jutro i ocenisz.

Palę ekogroszkiem z kopalni Kazimierz - Juliusz z Sosnowca.

Ja jednak palę ciągle na trybie letnim, samą podłogą, bo tak póki co najmniej węgla bierze - zasięg pokazuje 12 dni. Na dole troche za ciepło na 30*C podłogówki bo 24,5*C ale na górze w pokojach bez podłogówki jest 21-22.5*C.
Szkoda że u dziecka w pokoju są aż tak duże okna bo akurat tam mam 21.
Będe chyba na wieczór przełączał na pompy równoległe na parę godzin żeby włączyć u niej kaloryfer.
A w grudniu ruszymy z grzaniem pełną parą

Acha, tryb letni daję radę, kto wie czy te ustawienia - "pompa cwu lato" nie dotyczą sytuacji jak grzejesz sam CWU i osiągnie temp. zadaną., Wtedy nie ma co grzać i dlatego tak puszcza na raty pompke.

siadas
04-11-2014, 09:17
masz recje kod wchodzi ppmylilem sie:). powiedz mi tam w trybie serwisowym jest opcja nadmuchu do ktorego rowniez jest kod masz moze ten kod bo 5162 nie wchodzi. Rozumie ze masz na zaworach 4d silownik?

julo23
04-11-2014, 16:54
Nie znam więcej kodów. Jest jeszcze ekran serwisowy ale też nie wiem jak tam wejść.

Zerknij fachowym okiem, co ja tu mam pozakładane.

http://images69.fotosik.pl/336/e161e2a559ed0f0am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e161e2a559ed0f0a.html)
http://images67.fotosik.pl/337/f2aab388ac5956f2m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f2aab388ac5956f2.html)
http://images69.fotosik.pl/336/b3b5638270e50db4m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b3b5638270e50db4.html)

mariooooo
06-11-2014, 13:16
Całkiem ładnie to poukładane masz:rolleyes: CU 28, zawory 4d dn 25?.

julo23
06-11-2014, 16:41
Nie mam pojęcia kolego, nic mi te oznaczenia co podajesz nie mówią.

Zerknąłem teraz i na zaworach jest oznaczenie :
AFRISO, ARM 343, 3-point, 6Nm, 120s. , 230V AC, IP 42, 2,5 VA, 60% ED.

na pompkach:
- od podłogówki LFP 25POr60C, 1 bieg 50W, 2 bieg 55W, 3 bieg 60W.
- od kaloryferów LFP 25POr40C, 1 bieg 25W, 2 bieg 35W, 3 bieg 45W
- od CWU LFP 25POr40C, 1 bieg 25W, 2 bieg 35W, 3 bieg 45W

sterowniki zaworów mieszających TECH ST-61 (2szt)
no i regulator pokojowy ST-280

jarooo3
07-11-2014, 12:16
U mnie ciagle to samo. Czy na pid czy na recznych ustawieniach po jakims czasie temp spada i palnik wyglada jak na zdjeciu.287896 Zdjecie zrobilem jak piec chodzil na pid z korekta podawania -20. W momencie robienia zdjecia temp 33st z zadanych 53, tryb praca.

julo23
07-11-2014, 17:13
Kolego to może zadzwoń do serwisanta SASa, u mnie był jak zadzwoniłem że jest wgniotka na blasze - akurat przeszkadzało mi to bo za piec dałem prawie 9 tys i wymagam żeby było wszystko jak należy. choć podejrzewam że to w transporcie uszkodzili. No i przyjechał i wymienił mi tą obudowę bez żadnych problemów. Tak samo pokrywę zasobnika bo był taki chamski baranek na lakierze w jednym miejscu.
gościu zajmuje się ogólnie serwisem pieców więc na pewno Ci pomoże. Dzwoń do nich śmiało, SAS ma dobry serwis - przynajmniej ja nie narzekam na nich bo wymienili mi co chcieli a mogli zgonić na tych od transportu. Na aucie miał sporo części, patrzyłem specjalnie bo oglądałem ich auto bo mi się spodobał ten ich VW z napędem na 4 koła.

A w między czasie może mu daj na współczynnik troche wyższy niż -20. -10 albo 0.

jarooo3
07-11-2014, 18:03
Nie wiem czy podniesienie współczynnika pomoże. Jak widać w chwili robienia zdjęcia węgla jest za dużo. Dziwne jest to, że potrafi się palić czasem kilka godzin bezproblemowo i wtedy żar jest rozłożony równomiernie na całej retorcie. Po jakimś czasie dzieje się tak jak na zdjęciu- płomień pali się tylko z jednej strony (różnie raz z lewej raz z prawej) a na reszcie palnika zalega węgiel... Działo się tak przy współczynniku podawania 0 i to samo po zmniejszeniu do -20.
Chyba się nie obędzie bez telefonu do serwisu bo faktycznie coś jest nie tak...

timon120777
07-11-2014, 20:39
czy jest klapka na wentylatorze? czy się otwiera na maksa?
jaki masz współczynnik wentylatora?
zaglądałeś do menu instalatora i do serwisowego? jakie parametry dla wentylatora? moze za mocno skręcony i stąd takie cuda.
wszystkie czujniki prawidłowo osadzone i podłączone?możliwe też skopane parametry podtrzymania.
palnik ewidentnie przewęglony jakby kocioł zasuwał z maksymalną mocą ale z minimalnym nadmuchem.

jarooo3
08-11-2014, 06:31
Współczynnik wentylatora na tą chwilę ustawiony na 2. Zaglądałem do menu serwisowego ale jest tam sporo parametrów także nic nie zmieniałem. Jak będę dzisiaj na budowie to spiszę parametry wentylatora. Z tego co zaobserwowałem wczoraj to dzieje się tak na trybie praca. Mam ustawione załączenie pomp od 35st i kocioł nawet nie dociągnął do zadanych 52.

timon120777
08-11-2014, 07:59
bo nie produkuje ciepła z tego węgla i stąd problem
aby zaczął to robić musisz dać właściwą mieszankę
jeśli masz odwagę ustaw współczynnik podawania na -30 i obserwuj co się dzieje. jest ciepło więc potrzeba naprawdę niewiele mocy do ogrzania domu
odsłoń przesłonę na wentylatorze całkowicie i sprawdź czy klapka się uchyla.
powinna być tak wyregulowana aby niski nadmuch otwierał ją już dość mocno

jarooo3
08-11-2014, 08:28
Problem w tym, że nie mam klapki na wentylatorze (tzn nie ma takiej regulowanej ręcznie). Spróbuje z tym współczynnikiem podawania ale może być to samo bo przy wsp. -20 też wygasał. W mojej instalacji nie ma pogodówki a mam w sumie około 100m2 podłogówki więc tak czy siak trochę energii trzeba żeby to rozgrzać. Tym bardziej, że w tygodniu piec mam wygaszony. Dzięki za wszelkie sugestie. Będę próbował coś poustawiać, mam 4 dni na testy.

kobra64
08-11-2014, 08:43
Kolego klapka ( terminator ciągu ) to jedno a przesłona to drugie. To co Ci tutaj wcześniej koledzy napisali że klapka to jakby kolejne udoskonalone wcielenie przesłony zastosowane w Waszych kotłach zamiast starej ręcznie ustawianej przesłony to nieprawda jest. Są wentylatory które mają i to i to - bo te dwie rzeczy służą do całkiem innych celów. Klapka ma zamknąć kanał powietrzny za dmuchawą kiedy ona nie dmucha, żeby ciąg kominowy nie wypalał opału w podtrzymaniu. Przesłona jest montowana na tej siatce przez którą wentylator ciągnie powietrze i nią się reguluje ilość powietrza pobieraną przez wentylator w czasie pracy. To taka dodatkowa regulacja nadmuchu jest. A Twój palnik i jego zachowanie wskazują na to że klapka na małych mocach się nie uchyla dostatecznie. Ta klapka zresztą moim zdaniem przy sterownikach PID modulujących nadmuchem jest nieporozumieniem. Zazwyczaj kiedy sterownik próbuje pracować z minimalnymi mocami ( więc niewielką siłą nadmuchu ) klapka się nie otwiera, zbyt późno otwiera, tylko odrobinę uchyla itepe. To nie jest jakaś przepustnica - to ma pracować w 2 pozycjach: zamknięte albo otwarte. Zresztą założeniem PID -a jest dążenie do pracy ciągłej ( a więc i ciągłego dmuchania ), więc zamykanie kanału powietrznego jest bez sensu. Spróbuj ją otworzyć na stałe na parę godzin i popatrz jaki będzie efekt. Trzeba albo przeciwwagę zapiąć do czegoś np. gumką recepturką, albo podwiązać jakimś drucikiem albo coś położyć na kanale żeby tą przeciwwagę podparło i nie pozwoliło się jej zamknąć. PS. Przeciwwaga to ten pręt na którym jest ciężarek, nakrętki albo coś podobnego.

jarooo3
08-11-2014, 08:56
Tyle że u mnie przy wentylatorze nie widzę żadnej klapki czy innego ustrojstwa które mógłbym otworzyć.

kobra64
08-11-2014, 09:29
Klapka o ile jest to jej nie widać. Bo ona jest w kanale powietrznym dmuchawy - za puszką wentylatora. Tam powinien z obudowy dmuchawy wystawać ruchomy pręt z ciężarkami który się wychyla kiedy wentylator pracuje. To jest przeciwwaga klapki. Bierzesz ją w łapę kiedy wentylator pracuje i przestawiasz w skrajne położenie - będzie albo zamknięta albo otwarta klapka. Zobaczysz to na palniku - albo płomień przygaśnie i zrobi się czerwony ( znaczy że zamknąłeś klapkę ), albo będzie się paliło normalnie ( znaczy że klapkę otworzyłeś ). Dla pewności przestawiasz w drugie skrajne położenie - porównujesz płomień i już wiesz kiedy klapka jest otwarta a kiedy zamknięta. W pozycji otwarcia zablokuj jakoś tą przeciwwagę, tak żeby klapka się nie zamykała tylko pozostała w pozycji otwarcia. Spotkałem też dmuchawy w których ta przeciwwaga jest zminimalizowana do praktycznie samej ośki + jakiś centymetr - dwa prostopadłego pręcika ( nie pamiętam już modelu dmuchawy ). Trzeba poobserwować dmuchawę i zobaczyć czy jest coś co się porusza przy załączaniu dmuchawy na zewnątrz obudowy w miejscu pomiędzy puszką wentylatora a przyłączeniem do kotła .

timon120777
08-11-2014, 14:32
288041
tu masz opisane co gdzie i jak
w pracy z PID-em przesłona powinna być odłonięta na maksa a klapka tak wyregulowana aby przy niewielkim nadmuchu otwierała się mocno
mozesz zrobić jak pisze Kobra czyli wajchę regulacyjną od klapki podwiązać aby na stałe była otwarta.

jarooo3
08-11-2014, 18:16
Wentylator w moim kotle wygląda tak: 288068 Obejrzałem wentylator z każdej możliwej strony, obmacałem łącznie z tunelem idącym do kotła i nie znalazłem nic co można by otworzyć, uchylić itd. Pòki co przywrócił w menu instalatora ustawienia fabryczne. Zobaczę co i jak.

kobra64
08-11-2014, 18:42
No wygląda że nie masz rzeczywiście ani klapki, ani przesłony. Chyba że Sas w tym kanale do którego jest dmuchawa przyłączona terminator ciągu zabudował - ale nie wydaje mi się. Wobec tego przejdź na ręczne - tak na próbę. Oczyść palnik z nadmiaru węgla, wybierz popiół i ustaw sobie podawanie 5 sekund, przerwę 40 sekund, siłę nadmuchu 40% i zobacz co się stało za jakąś godzinę po wprowadzeniu zmian. Jak ogarniesz ręczny - powinno Ci łatwo pójść dostosowanie parametrów na PID.

jarooo3
08-11-2014, 18:58
Kurcze a ja myślałem że na pid to prawie nic nie będę musiał ustawiać. Ok, próbuję na ręcznych tylko rozpalę kocioł (po raz setny chyba).
Edit: Po włączeniu na tryb ręczny mam wrażenie że wentylator dmucha dużo mocniej niż na pid. Np. kiedy przy włączonym pid wchodziłem w pracę ręczną to między siłą nadmuchu 30 a 100 nie było szczególnie dużej różnicy a na ręcznych na 40 dmucha dużo mocniej niż przy pid na 100. Czy to normalne?

slavax
08-11-2014, 19:02
@julo23 próbowałem palić z PID i też po jakimś czasie wygasał.
Na ręcznych ustawieniach mam tak:
-czas podawania 17s
- przerwa podawania 60s
-wentylator 30%
podtrzymanie:
-czas podawania 20s
-przerwa podawania 4min
-wentylator 20s co 4min

Witam wszystkich.
Podczas pracy nadmuchu poprawnie ustawiona klapka powinna zacząć się uchylać dopiero od 10% mocy nadmuchu. Tutaj jest przedstawione prawidłowe ustawienie odważnika, który znajduje się przy wentylatorze http://www.techsterowniki.pl/75-poradnik-instalatora

Zbyt duże dawki dajesz na podtrzymaniu i dlatego wypluwa z retorty
Proponuję wyłączyć algorytm i przyjąć na początek ustawienia ręczne:
czas podawania w trybie pracy: 5 s
czas przerwy w trybie pracy: 30s
wentylator 30% lub mniej (dopasować aby spieków nie było)
czas przerwy w podtrzymaniu: 30min
czas pracy w podtrzymaniu: 10s
praca wentylatora w podtzrymaniu 20s/10min
praca podawania w podtrzymaniu 10s/30min

jarooo3
08-11-2014, 19:20
Po 15min pracy z ustawieniami sugerowanymi przez kobra64 pirc wygasł. Ale nie tak jak wcześniej z nadmiaru węgla. Tym razem retorta wygląda tak: 288094 Ręce opadają....
Odgarnąłem te spieki z góry i okazało się że są tylko z wierzchu. Pod spodem jest węgiel.

slavax
08-11-2014, 19:34
Po 15min pracy z ustawieniami sugerowanymi przez kobra64 pirc wygasł. Ale nie tak jak wcześniej z nadmiaru węgla. Tym razem retorta wygląda tak: 288094 Ręce opadają....
Odgarnąłem te spieki z góry i okazało się że są tylko z wierzchu. Pod spodem jest węgiel.

Spróbuj ustawień które podałem i obserwuj dłużej ponad godz tak aby kopczyk się też nie zapadł,
wejdź również w menu > i sprwdz jak masz ustawiony alarm temperatury

kobra64
08-11-2014, 19:53
Jaro byłeś na dobrej drodze - trochę za mocno dmuchaliśmy. Wygasł bo tak jak pisze kolega wyżej zapewne załączył się alarm " temperatura nie rośnie ". Przestaw go na jakieś 2 godziny. Możesz spróbować takich ustawień jak sugeruje kolega slavax, możesz się ograniczyć ze zmianami dawki i nadmuchu do ujęcia z tego co miałeś po mojej sugestii jakichś 5% z nadmuchu. W obydwu przypadkach bezwzględnie trzeba zmienić ustawienia podtrzymania - nie doczytałem wcześniej że tak masz to ustawione. Ustaw podtrzymanie tak jak napisał kolega slavax.

jarooo3
08-11-2014, 20:45
Pali się teraz na ustawieniach podanych przez slavax. I póki co pali się ale kocioł trzymał temp 40-42st (zadane 52). Teraz wygasł. O co chodzi? Nie mam już siły do tego kotła...

jarooo3
08-11-2014, 20:53
Wychodzi na to że dłużej wytrzymał na ustawieniach slavaxa ale i tak wygasł.

kobra64
08-11-2014, 21:53
A jak miałeś ustawiony alarm temperatury? I wygasł bo miał nadmiar węgla czy palnik wyglądał podobnie jak wtedy kiedy wygasł na tych ode mnie ustawieniach?

jarooo3
09-11-2014, 06:53
@kobra 64 wygasł podobnie jak na twoich ustawieniach. A teraz niespodzianka. Udało się przetrwać noc bez wygaszana :) Wszystko dzięki waszym sugestiom. Trochę poobserwowałem i ustawiłem podawanie 8s, przerwa 34 i podtrzymanie wg slavax. Zmniejszyłem wentylator do 25 i przymknąłem o 1 klapkę na czopuchu (wcześniej była otwarta na max). I na razie grzeje. Jedyny problem to to, że pół popielnika spieków się nazbierało przez noc. Nie wiem czy dać troszkę większy nadmuch czy mniejszy?
P.S. Dziękuję za cierpliwość i pomoc.

kobra64
09-11-2014, 09:28
Trzeba by wiedzieć jakie to są spieki. Czy szare lub brązowawe wypalone żużle - czy może czarny niedopalony koks?

jarooo3
09-11-2014, 09:40
Na moje oko szare i brązowawe.

timon120777
09-11-2014, 15:35
zdjęcie bo moze to łupek a nie spieki i nie ma co sobie głowy zawracać

slavax
09-11-2014, 16:58
@kobra 64 wygasł podobnie jak na twoich ustawieniach. A teraz niespodzianka. Udało się przetrwać noc bez wygaszana :) Wszystko dzięki waszym sugestiom. Trochę poobserwowałem i ustawiłem podawanie 8s, przerwa 34 i podtrzymanie wg slavax. Zmniejszyłem wentylator do 25 i przymknąłem o 1 klapkę na czopuchu (wcześniej była otwarta na max). I na razie grzeje. Jedyny problem to to, że pół popielnika spieków się nazbierało przez noc. Nie wiem czy dać troszkę większy nadmuch czy mniejszy?
P.S. Dziękuję za cierpliwość i pomoc.
napisz moze jakim węglem palisz i czy przestawiłeś alarm temperatury

kobra64
09-11-2014, 17:12
I czy kocioł osiąga temperaturę zadaną bez większych trudności - no bo 1:4 to już taka więcej zimowa nastawa.

jarooo3
09-11-2014, 17:19
Węgiel ze składu, nie wiem jaki. Piec temp zadaną osiąga bez problemu. Alarm temp przestawiłem na 2 godz. Pytanie czemu służy ten alarm? A to zdjęcie spieków: 288241 288242

kobra64
09-11-2014, 18:02
Sporo niedopału w tym jest. Trzeba rozciągać przerwę. Na początek dałbym może 5/25 bez zmiany nadmuchu. I później co parę godzin pewnie nadal trzeba będzie wydłużać przerwę - aż to zniknie z popielnika a kocioł nadal grzał będzie. Alarm temperatury to takie ustrojstwo, że jak temperatura w określonym czasie nie wzrośnie o określoną wartość - ster uznaje ża albo zabrakło węgla albo nastąpiła jakaś awaria ( np. zawleczka ) i wygasza kocioł. W niektórych jest tak, że jeżeli w określonym czasie nie dojdzie do zadanej wygasza kocioł. Ten czas to ustawiony przez Ciebie czas alarmu temperatury. .

jarooo3
10-11-2014, 08:11
Ustawiłem 7/37. Nadmuch 27. Wszystko ok tylko dalej spieka. Zwiekszyłem wentylator na 31 żeby pozbyć się spieków i piec wygasł po godzinie... Nie wiem czemu...
Dzisiaj rano zauważyłem inną niepokojącą rzecz. Na dachu i oknach dachowych w pobliżu komina jest pełno niedużych kulekvsadzy. Czy możliwe jest żeby nowy komin wypluwał sadzę?

kobra64
10-11-2014, 08:52
Ta sadza to zapewne z tego okresu kiedy zasypywałeś palnik węglem. Ma prawo być, skoro zasypywałeś aż do wygaszania. No a teraz tak: palniki przeważnie lubią małą dawkę jednorazowo dostawać. Dlatego sugerowałem czas podawania 5 sekund. Przerwę 25 - bo przy 8/34 ( to stanowi proporcję podawanie - przerwa 1/4,25 ) trochę Ci opału przesypywał - więc zaproponowałem proporcję 1/5. Bez ruszania nadmuchu - a Ty jednak dodałeś do nadmuchu 2, a później nawet 6. Po dogadaniu się z kotłem na tyle, że nie wygasa i dogrzewa powinieneś zmieniać jeden parametr. 7/37 miałeś i nadal przerzucał - czyli dawka1/5,3 nadal była zbyt duża. Ustaw 5/30 z wiatrem 25 - powinien grzać. Jak zaobserwujesz że nadal przerzuca niedopały - wydłużaj przerwę tak po 1 - 2 sekundy, reszty nie ruszaj. Gdyby zaczął się zapadać - skracaj. Wygasł bo pewnie przy nadmuchu 31 miał zbyt dużo wiatru w stosunku do dawki opału i wypalił się wgłąb palnika.

timon120777
10-11-2014, 09:43
jaroo
wyciągaj przerwę nadal jeśli niedopala
mocy masz zapas więc nie ma obawy
czytaj Kobrę on wie co pisze

jarooo3
10-11-2014, 11:21
Słucham Kobry ;) Już jest spory postęp bo do niedawna kotła nie mogłem rozpalić tak żeby nie zgasł a teraz śmiga cały czas :) Grzecznie ustawiłem 5/30. Za 2-3 godzinki będę na budowie i zerknę jak się pali.
Swoją drogą zastanawia mnie dlaczego piec nie dawał rady na pid pracować? Bo jak poczytałem sobie o sterownikach z pid to pomyślałem, że problem z ustawieniem parametrów pieca będę miał z głowy bo zrobi to za mnie algorytm a tu zonk.

timon120777
10-11-2014, 13:14
a algorytm to myślisz że widzi co się w kotle dzieje? nawet jak ma czujnik spalin podłaczony to ograniczają go nastawy wstępne.
jest ślepy. musisz mu pokazać co zachodzi i dopiero wtedy będzie wiedział co ma robić. muszą być prawidłowe ustawienia startowe i powinien to zrobić instalator bo za to wziął pewnie kasę. niestety większość z nich nie ma pojęcia co montuje a liczy tylko kasę z prowizji. zmartwię Cię jeszcze bardziej. w przyszłym roku jak zmienisz opał to czeka CIę kolejna zabawa z korektą ustawień. węgiel niestety nie jest powtarzalny. będzie już Ci jednak łatwiej bo teraz się wszystkiego nauczysz i będziesz wiedział co i w którą stronę zmieniać. warto zatem znaleźć sprawdzony skład i kupić opał po uprzednim sprawdzeniu na cały sezon aby był to ten sam węgiel

kobra64
10-11-2014, 15:07
Jaroo jak najbardziej możesz spróbować się na PID przełączyć. Weź tylko sczytaj, jak masz ustawioną granulację opału i w menu instalatora jak masz korektę podawania i nadmuchu i tryb nadzoru. I zrób zdjęcie węgla - choćby tego co masz w koszu. Tylko połóż na nim piątaka na przykład, kapsel z piwa albo pudełko zapałek żeby jakiś punkt odniesienia był. Przy wcześniejszych próbach pracy z PID wygasało przez zasypanie palnika opałem?

jarooo3
10-11-2014, 23:54
Jestem na etapie 5/35. Spieki dalej są ale już dużo mniej. Nie wiem czemu tworzą się takie spieki zlepione z kilku kawałków węgla. Korekty przy pid ustawione na domyślne bo przywracałem ustawienia fabryczne. Jeśli chodzi o nadzór to nie pamiętam jakie mam nastawy ale jakieś na szybko znalezione w necie więc mogą nie być dobre. Granulację węgla mam ustawioną na grubą. Jutro cyknę fotkę opału. Pozddawiam i dzięki za pomoc. W domku jest cieplutko :)

jarooo3
11-11-2014, 09:30
Tak wygląda mój węgiel: 288440 Po całej nocy znowu sporo spieków. 288441

timon120777
11-11-2014, 15:54
mnóstwo koksu
jak kocioł osiąga zadaną wydłużaj przerwę podawania, opał zbyt krótko leży na palniku i nie ma czasu się wypalić. musisz mu to umożliwić.

Maciej Bukłaho
13-11-2014, 18:13
Może ktoś wie jak ustawić powyższy kocioł, bo jak na razie jestem w ciemnym lesie i jadę na ustawieniach fabrycznych

jarooo3
15-11-2014, 17:00
Kolejny weeken, kolejne testy. Wydłużyłem przerwę. Ustawione teraz 5/39. Spieki dalej są ale trochę mniej. Pojawił się problem z uzyskaniem zadanej temp. Kocioł dociąga do 41 póki co a grzeje już ze 3 godz. Nie wiem czy to dlatego że woda w rurkach zimna (w tygodniu nie grzałem) czy po prostu za duża przerwa w stosunku do podawania. Jak się pozbyć tych nieszczęsnych spieków?

kobra64
15-11-2014, 18:36
Jaroo uznałbym ten Twój opał za drobny - są pojedyncze większe kawałki ale nie jakoś wiele. Jak masz chwilę to może spróbuj go z PID -a zaatakować. Przełącz granulację na drobną, włącz PID -a, nadzór ustaw tak jak masz ustawione podtrzymanie dla trybu bez PID -a ( to jest w zasadzie to samo - ten nadzór działa kiedy PID przesadzi z mocą, przebije znacznie zadaną i będzie potrzebował odstawić kocioł do podtrzymania ). Na początek niech idzie z PID -em bez żadnych korekt podawania i nadmuchu. Podnieś na jakąś chwilę temperaturę zadaną tak z 15 stopni - powinien PID pójść na 100%. Wyświetli Ci to na ekranie przy symbolu dmuchawki. Oceń " na ucho " moc dmuchawy - czy idzie z większą czy z mniejszą mocą niż to co daje teraz na pracy bez PID, czy to duża różnica. Weź stoper ( choćby ten z komórki ) i pomierz w pracy na 100% czas podawania i przerwy. Tak ze 4 - 5 cykli podawanie - przerwa zmierz. Później wróć temperaturę na obecną zadaną, przełącz sterownik do pracy bez PID -a i napisz co pomierzyłeś i zaobserwowałeś z dmuchawą , podawaniem i przerwą. Mając takie dane będzie można pomyśleć o ewentualnych korektach dla PID -a.

jarooo3
15-11-2014, 20:26
Zrobiłem jak kazałeś. Podniosłem zadaną temp do 67st, włączyłem pid. Na początku dmuchawa pracowała mniej niż 100% i czasy podawania i przerwy się zmieniały. Jak went. doszedł do 100% podawał groszek 13/30 i po tych 5 cyklach już zrobił się spory kopczyk na retorcie także pid już wyłączyłem. Jeśli chodzi o wentylator to ciężko tak na słuch wyczuć. Moim zdaniem na ręcznych przy went. 25 wieje podobnie jak na pid przy 100. No może nieznacznie bardziej wieje na pid.

timon120777
15-11-2014, 20:45
Może ktoś wie jak ustawić powyższy kocioł, bo jak na razie jestem w ciemnym lesie i jadę na ustawieniach fabrycznych

a co masz tam w fabrycznych i jaki tego efekt jest?
bo z tego co napisałeś to i wróżka nie wywróży.
nie wiemy jak popiół wygląda, jak na palniku, jak z osiąganiem temperatur na kotle i w domku
nic nie wiemy to jak pomagać???

kobra64
15-11-2014, 22:49
Zrobiłem jak kazałeś. Podniosłem zadaną temp do 67st, włączyłem pid. Na początku dmuchawa pracowała mniej niż 100% i czasy podawania i przerwy się zmieniały. Jak went. doszedł do 100% podawał groszek 13/30 i po tych 5 cyklach już zrobił się spory kopczyk na retorcie także pid już wyłączyłem. Jeśli chodzi o wentylator to ciężko tak na słuch wyczuć. Moim zdaniem na ręcznych przy went. 25 wieje podobnie jak na pid przy 100. No może nieznacznie bardziej wieje na pid. No to jak znów będziesz miał chwilę czasu załączyłbym PID, dałbym współczynnik podawania na -15 a współczynnik wentylatora na + 10. I znów podnieś temperaturę tak żeby wszedł na 100% i powtórz pomiary i obserwacje, tak przez 10 cykli pracy na 100%. Tylko nie patrz w kocioł cały czas przy otwartych drzwiach - luknąć szybciutko i zamknąć przed testem na 100% i po nim. A potem wróć do pracy bez PID. No chyba że jak raz mu te korekty przypasują i kopiec po tych 10 cyklach na 100% będzie w miarę prawidłowy a temperatura kotła będzie szła w górę - wtedy tylko obniż z powrotem zadaną i popatrz za jakąś godzinę w kocioł co się będzie działo. Gdyby przypadkiem tak się zdarzyło i było blisko prawidłowego stanu palnika - to dalsze korekty robiłbym już tylko współczynnikiem podawania, tak po 1 - 2 oczka w dół lub w górę zależnie od potrzeby. I po zmianie minimum 2 godziny dla kotła na ustabilizowanie.

jarooo3
16-11-2014, 06:46
Jednak kocioł nie dochodził do zadanej temp przez to że wszysyko zimne było. Teraz na ustawieniu 5/39 dogrzewa do 52 ale oczywiście spieki są. Popróbuje w wolnej chwili z pid'em powalczyć...
P.S. jak wygląda prawidłowy kopczyk na retorcie?

jarooo3
16-11-2014, 07:23
Ustawiłem pid z poprawkami. Przez 10 cykli podawał węgiel 11/30. Wychodzi na to, że poprawka skróciła podawanie o 2s (poprzednio podawał 13/30). Oczywiście kopczyk po 10 cyklach wyraźnie się powiększył. Zastanawiam się czy dobrą drogą idziemy. Piec daje radę przy stosunku podawania do przerwy 1:8 a na pid zapodaje 1:3.

timon120777
16-11-2014, 07:36
podaje 1:3 ale nie przez cały czas na pewno. powinien modulować mocą i wyciągać przerwę przy dochodzeniu do zadanej.
kontroluj czy są spieki. jeśli tak to skoryguj obniżając nadmuch. na palniku ma być żar i troszkę popiołu- reszta popiołu w popielniku. jak zacznie spadać do niego żar to za duży kopiec i przewęglony palnik

jarooo3
16-11-2014, 07:56
No tak tylko że np po 10 cyklach podawania 1:3 już palnik jest przewęglony więc obawiam się że jak zostawię na dłużej wypchnie mi żar i wygaśnie.

timon120777
16-11-2014, 16:25
czy kocioł pracuje ciągle czy wygaszany był? chałupa wygrzana czy musi nadrabiać straty?

kobra64
16-11-2014, 17:11
Ustawiłem pid z poprawkami. Przez 10 cykli podawał węgiel 11/30. Wychodzi na to, że poprawka skróciła podawanie o 2s (poprzednio podawał 13/30). Oczywiście kopczyk po 10 cyklach wyraźnie się powiększył. Zastanawiam się czy dobrą drogą idziemy. Piec daje radę przy stosunku podawania do przerwy 1:8 a na pid zapodaje 1:3. To że na PID przy pracy ma 100% daje znacznie więcej niż to co ustawiłeś dla pracy bez PID to normalne - on musi mieć zapas mocy żeby obsłużyć także i sezon zimowy, kiedy ostro przymrozi. Więcej podaje ale i więcej dmucha - powinien czysto spalić większą dawkę. W normalnej pracy PID ze 100% mocy będzie korzystał sporadycznie albo i wcale, może tyle co przy rozpalaniu kotła i rozgrzewaniu instalacji po postoju. Zapewne gdzieś w menu serwisowym ( tym kodowanym ) można zmienić czas podawania i przerwy dla 100% mocy - ale nie znam tego sterownika aż tak żeby wiedzieć jak się tam dobrać. Zresztą nie będzie chyba takiej konieczności - powinny mu starczyć korekty z menu instalatora. Kiedy szedł na te 100% grzał i temperatura rosła? Wentylator był na +10 i była zauważalna różnica na plus w jego pracy w stosunku do tego jak pracował bez korekty współczynnika nadmuchu?? To jeszcze obniż współczynnik podawania i zwiększ współczynnik nadmuchu. Tak na -20 podawanie i + 12 nadmuch. I jeszcze raz mu temperaturę w górę, obserwacje i pomiary. Jak przez 10 cykli pracy na 100% nie podniesie kopca na tyle żeby przesypywało - to nie powinno być źle. Można spróbować obniżyć zadaną do tej właściwej i pozwolić mu popracować jakąś chwilę w normalnych warunkach, czyli tak żeby już moc modulował. Tak co godzinę zajrzeć jak ma na palniku i w popielniku. A na czas nieobecności ( bo Ty tam chyba tylko w weekendy jesteś? ) jak ma być grzane to wrócić go do pracy bez PID z parametrami przy jakich sobie radził. Jak nie grzejesz kiedy Cię tam nie ma - to tym lepiej dla eksperymentu, kiedy znów rozpalał będziesz puść go od razu na PID z takimi korekcjami jak wyżej Ci napisałem. Po jakiejś godzinie zajrzyj czy rośnie mu temperatura i czy nie przesypuje opału.

julo23
18-11-2014, 06:25
Ja myśle że za szybko i za często przestawiasz i mieszasz w opcjach.
Ja też byłem taki niecierpliwy, do tego stopnia że myślałem że efekty będą od ręki. Teraz jak coś zmienie to czekam przynajmniej 12 godzin zeby sprawdzić efekty.
Na PID - piec troche podgoni z mocą, zagrzeje całą wodę w instalacji a poźniej powieniej sobie trochę dychnąć jak powrót będzie cieplejszy.
Ja mam nawiew -10, podawanie -30. Ale tego pewnie sie nie da tak porównać bo opał każdy inny no i domek też.

mariooooo
18-11-2014, 09:55
Zgadzam się z Julo23, trzeba cierpliwości .............,zanim nowe ustawienia współczynników zadziałają aby właściwie ocenić efekty .Chyba wszyscy na początku siedzimy w kotłowni i patrzymy jak zaczarowani.Ale wszystko się jakoś ustawiło jak zaczęło się grzać na stałe,choć człowiek cały czas się uczy ,poznaje urządzenie, Ja mam ustawienia aktualne przy moim eko oba współczynniki na "0",granulację grubą,klapki,czopuchy na max,czasami tylko jak mocny wiatr zawieje po kominie pid wchodzi w podtrzymanie ,potem wraca oscyluje i ,popiół jest ok, sporadyczne miękkie spieki i chyba zostaję z tymi ustawieniami na zimę .Dla doświadczenie próbowałem ustawień podobnych do Julo23,ale u mnie po prostu nie działają ,źle się to wszystko pali, czyli potwierdza się teza o indywidualności nastaw .


Mam prośbę do kolegów czy mogli by luknąć do St450 w ustawienia menu serwis (5162) i zerknęli jaką mają wartość fabryczną w "" par.wetyl.pod.wył "" tj, min wentylatora (mam 35?) i max wentylatora (50?) ,bo jak "zwiedzałem" to nie wiem czy nie przestawiłem, wniosek warto zapisywać jak się coś czasem zmienia,jest to jeśli się nie mylę parametr pracy wentylatora po pracy podajnika.

jarooo3
21-11-2014, 13:06
Może na początku szalałem z ustawieniami ale teraz mam już więcej cierpliwości. Zresztą jak mam czekać aż piec popracuje 12 godzin na nowych ustawieniach jak on po dwóch godzinach wygasa? Wczoraj odpaliłem piec, woda w instalacji zimna. Ustawiłem podawanie -20, wentylator 12 i po godzinie z jednej strony palnika spieki bez żaru a z drugiej żar. Dziwne to było bo palnik nie był przewęglony a żar sięgał dość głęboko a zarazem z drugiej strony palnika zalegały spieki. Jak ustawić pid? Regulować nadmuchem czy majstrować przy podawaniu węgla?

mariooooo
21-11-2014, 17:44
Może spróbuj tak: Kup 2-3 worki z innego punktu sprzedaży eco,zresetuj sterownik i zacznij od nowa...

julo23
21-11-2014, 17:50
Mam prośbę do kolegów czy mogli by luknąć do St450 w ustawienia menu serwis (5162) i zerknęli jaką mają wartość fabryczną w "" par.wetyl.pod.wył "" tj, min wentylatora (mam 35?) i max wentylatora (50?) ,bo jak "zwiedzałem" to nie wiem czy nie przestawiłem, wniosek warto zapisywać jak się coś czasem zmienia,jest to jeśli się nie mylę parametr pracy wentylatora po pracy podajnika.

U mnie jest tak:
par. went. pod. wył.
min. went. 10
max went. 50
min obroty 500
max obroty 2200.

kobra64
21-11-2014, 18:56
Może na początku szalałem z ustawieniami ale teraz mam już więcej cierpliwości. Zresztą jak mam czekać aż piec popracuje 12 godzin na nowych ustawieniach jak on po dwóch godzinach wygasa? Wczoraj odpaliłem piec, woda w instalacji zimna. Ustawiłem podawanie -20, wentylator 12 i po godzinie z jednej strony palnika spieki bez żaru a z drugiej żar. Dziwne to było bo palnik nie był przewęglony a żar sięgał dość głęboko a zarazem z drugiej strony palnika zalegały spieki. Jak ustawić pid? Regulować nadmuchem czy majstrować przy podawaniu węgla? I coś przestawiałeś czy pozwoliłeś mu się rozpędzić? Spora część węgli tak ma, że jak kocioł w nie dmie na 100% mocy to lubi się spiec. Kocioł miał bardzo duże obciążenie - dymał na max. Później, kiedy już kocioł zrobi temperaturę i po 100% sięga sporadycznie i na krótko albo i wcale, palnik się normuje i zaczyna wyglądać jak należy. Trzeba było zostawić, może ewentualnie te dodatkowe 2 zdjąć z korekty nadmuchu ( bo wcześniej 10 miałeś? ) i pozwolić mu pracować. Oczywiście jeżeli temperatura mu rosła w jakimś przyzwoitym tempie. A te spieki to był koks czy może żużel?

mariooooo
21-11-2014, 19:55
U mnie jest tak:
par. went. pod. wył.
min. went. 10
max went. 50
min obroty 500
max obroty 2200.


Wielkie dzięki ,wiedziałem że na Ciebie można liczyć:)

mariooooo
21-11-2014, 20:22
Może na początku szalałem z ustawieniami ale teraz mam już więcej cierpliwości. Zresztą jak mam czekać aż piec popracuje 12 godzin na nowych ustawieniach jak on po dwóch godzinach wygasa? Wczoraj odpaliłem piec, woda w instalacji zimna. Ustawiłem podawanie -20, wentylator 12 i po godzinie z jednej strony palnika spieki bez żaru a z drugiej żar. Dziwne to było bo palnik nie był przewęglony a żar sięgał dość głęboko a zarazem z drugiej strony palnika zalegały spieki. Jak ustawić pid? Regulować nadmuchem czy majstrować przy podawaniu węgla?
zobacz jeszcze co z tym wygaszaniem ? bo u mnie wyłączałem prąd podczas różnych prac elenktycznych nawet na ponad 2- 3 h i kocioł pomimo braku widocznego żaru w retorcie(myślałem że już zgasł) potrafił się podnosić do pracy i to także na PID

julo23
22-11-2014, 07:25
Musi mieć coś namieszane właśnie w tych zaawansowanych opcjach serwisowych albo opał bardzo słabej jakości bo niemożliwe żeby PID sobie nie dał rady i piec co chwile wygasał. Ja nie mogę tego pojąć. Może pasowałoby spisać mu wszystkie parametry w menu serwisowym i porówna sobie to wykluczymy jedną chociaż rzecz.

jarooo3
22-11-2014, 08:54
Kobra, jak zajrzałem do pieca to już było tylko trochę żaru z prawej strony czyli za chwilę by zgasł. No i temp miał 37st. Przełączyłem na ust ręczne. Zostawiłem kocioł na noc i też zgasł ale tk chyba wina ustawień bo miałem te sprzed tygodnia 5/41 a chyba przy obecnych temperaturach to za mało. Moje ustawienia serwisowe:
min went 20
max went 50
min obroty 50
max obroty 2200

max temp spalin 220
max temp spalin w rozpalaniu 113
próg rozpalania 55
czas rozpalania 30s
próg wygaszania 35st
czas wygaszania 300s
temp alarmu podajnika 85
podawanie alarmu podajnika 20min

jarooo3
22-11-2014, 09:00
A tak wygląda palnik po pół godz pracy na pid. To po prawej to spieki. Płomień mały, went chodzi na 100% 290384

julo23
22-11-2014, 09:52
Kobra, jak zajrzałem do pieca to już było tylko trochę żaru z prawej strony czyli za chwilę by zgasł. No i temp miał 37st. Przełączyłem na ust ręczne. Zostawiłem kocioł na noc i też zgasł ale tk chyba wina ustawień bo miałem te sprzed tygodnia 5/41 a chyba przy obecnych temperaturach to za mało. Moje ustawienia serwisowe:
min went 20
max went 50
min obroty 50
max obroty 2200

max temp spalin 220
max temp spalin w rozpalaniu 113
próg rozpalania 55
czas rozpalania 30s
próg wygaszania 35st
czas wygaszania 300s
temp alarmu podajnika 85
podawanie alarmu podajnika 20min

w 3 linijce powinno być - min. obroty 500



dalsze parametry w serwisowym:
wentylator RV13 - tu pewnie w zależności jaki kto ma....
Granulacja: ja mam drobna, nie wiem czy dobrze.
parametry rozpalania:
max praca rozpalania 5sek
min przerwa rozpalania 50 sek
max przerwa rozpalania 250sek
min went robocz. rozpal 20
max went robocz. rozpal 35
min obroty 400
max obroty 1500

par. went pod. wył. :
min. went 10 (ja mam 10 ale chyba było 20 oryginalnie tylko chyba zmniejszyłem)
max went 50
min obroty 500
max obroty 2200

max temp spalin 220
max temp spalin w rozpalaniu 113
próg rozpalania 55
czas rozpal. 30sek
próg wygaszania 35*C
czas wygaszania 300sek
alarm temp. 30minut
temp. alarmu podajnika 85*C
podaw. alarm podajnika 20minut
temp. prorytetu 61*C - ( to chyba jak jest ustawiony priorytet bojler )
alarm zał. pompy CO 80*C
temp alarmu kotła 85*C
pompa CWU lato - załączona, czas pracy 30sek, przerwa 10minut. - tu nie jestem pewny czy tak było oryginalnie, sprawdzcie jeśli możecie bo troche kombinowałem swego czasu...
Halltron nadmuch - włączony
nadmuch - żeby wejść potrzeba wpisać kod. kodu nie znam
minimalna temp kotła - 45*C
impulsy wzrostu 6, -to też sprawdzcie bo mogłem obniżyć i nie zapisałem.


możemy jeszcze porównać pozostałe parametry w menu instalatora.

timon120777
22-11-2014, 10:36
A tak wygląda palnik po pół godz pracy na pid. To po prawej to spieki. Płomień mały, went chodzi na 100% 290384
zrób test
jak zastaniesz kocioł a takim stanie podczas pracy jak na zdjęciu to zasłoń 90% wentylatora, przesłoną jak masz lub nawet ręką lub kawałkiem kartonu
potem oceń zmianę w jakości i długości płomienia
będziesz wiedział co dalej

kobra64
22-11-2014, 10:39
W tych serwisowych wentylator sobie ustaw tak jak jest u julo może. I ujmij mu te 2 oczka z korekcji dmuchawy na + 10 z powrotem. Na ręcznym podciągnij poziom opału na palniku ( praca ręczna - podajnik - naciśnij gałkę i poczekaj aż napełni palnik tak żeby był kopiec ze 3 cm ). Na PID zostaw na godzinę i jeżeli po godzinie dalej się będzie zapadał to zmniejszaj korekcję podawania. Po 2 oczka w dół ( jak masz -20 to na -18 ), palnik po zmianie uzupełnić na ręcznym - i za godzinkę - półtorej zajrzeć co się dzieje. Trochę dziwnie Ci tą dziurę wypala - przeważnie takie rzeczy od strony podajnika się robią a tyłem palnika lubi przesypać. Czy ten palnik był uszczelniany po montażu kotła?

julo23
22-11-2014, 13:26
Właśnie jeśli chodzi o uszczelnienie palnika to jakby ktoś jechał w pobliżu Zawiercia, Niegowonic to ja chętnie zamówiłbym taką regulację.

jarooo3
22-11-2014, 13:33
W tych serwisowych wentylator sobie ustaw tak jak jest u julo może. I ujmij mu te 2 oczka z korekcji dmuchawy na + 10 z powrotem. Na ręcznym podciągnij poziom opału na palniku ( praca ręczna - podajnik - naciśnij gałkę i poczekaj aż napełni palnik tak żeby był kopiec ze 3 cm ). Na PID zostaw na godzinę i jeżeli po godzinie dalej się będzie zapadał to zmniejszaj korekcję podawania. Po 2 oczka w dół ( jak masz -20 to na -18 ), palnik po zmianie uzupełnić na ręcznym - i za godzinkę - półtorej zajrzeć co się dzieje. Trochę dziwnie Ci tą dziurę wypala - przeważnie takie rzeczy od strony podajnika się robią a tyłem palnika lubi przesypać. Czy ten palnik był uszczelniany po montażu kotła?

Z tym wypalaniem to raz z jednej a raz z drugiej strony wypala. Nie wiem czy palnik był uszczelniany. Jak to sprawdzić?

maro71
22-11-2014, 20:12
Witam wszystkich użytkowników Sasa. Od roku użytkuję Sas Multi 29 i powiem Wam że pierwszy sezon tamtego roku jechałem na ustawieniach ręcznych. Było wesoło, nabiegałem się trochę do kotłowni. W tym roku postawiłem na PID i walczę z nim od początku sezonu. Na tą chwilę mam ustawionego Pida na grubą granulacje, korekta nadmuchu na -8, korekta podawania na -14. Ekogroszek to resztka z tamtego roku jakaś nieznana mieszanka za 500zł/T, która trochę krwi mi napsuła.
Czytam i uczę się dzięki Wam...

kobra64
22-11-2014, 22:12
Z tym wypalaniem to raz z jednej a raz z drugiej strony wypala. Nie wiem czy palnik był uszczelniany. Jak to sprawdzić? Kiedy podajnik podaje i pracuje wentylator zazwyczaj powstają iskry. Część z nich ulatuje w komin, część opada do popielnika. Obserwuj te spadające do popielnika. Jeżeli poniżej talerza retorty iskry wyraźnie odchylają się na boki w stronę ścian kotła - talerz nie jest uszczelniony. Jeżeli opadają swobodnie w dół bez odchyłki - powinien być szczelny.

julo23
23-11-2014, 07:16
Witam wszystkich użytkowników Sasa. Od roku użytkuję Sas Multi 29 i powiem Wam że pierwszy sezon tamtego roku jechałem na ustawieniach ręcznych. Było wesoło, nabiegałem się trochę do kotłowni. W tym roku postawiłem na PID i walczę z nim od początku sezonu. Na tą chwilę mam ustawionego Pida na grubą granulacje, korekta nadmuchu na -8, korekta podawania na -14. Ekogroszek to resztka z tamtego roku jakaś nieznana mieszanka za 500zł/T, która trochę krwi mi napsuła.
Czytam i uczę się dzięki Wam...


Witaj kolego, fajnie że też palisz na PIDzie.
Mało tu osób sie udziela palących na pid, albo jest ich mało ale nie mają problemów i nic nie piszą :D

Jak u ciebie ze spalaniem w porównaniu ze spalaniem ręcznym ?
U mnie teraz jak odpaliłem kaloryfery na górze to mniej więcej 15kg/ na dobę.
Jutro będzę wiedział dokładnie jak spale bądź nie... cały podajnik.
ok. 170m2 obecnie ogrzewam, CWU 250L 43*C, podłoga ok 90-100m2 temp . 30*C, kaloryferów obecnie okręconych tylko 8, z czego 3 grzeją cały czas 38*C, a pozostałem na głowicach termostatycznych tylko do 20*C.
W domu jest 24*C, a w pomieszczeniach z których mało korzystam jest 20*C.

Musze spróbować ustawić na granulację grubą. Możesz zrobimy zdjęcie węgla obok pudełka zapałek żeby porównać nasz węgiel ?

@kobra64, w takim razie ja na pewno nie mam uszczelnionego palnika.

maro71
23-11-2014, 18:19
Jak u ciebie ze spalaniem w porównaniu ze spalaniem ręcznym ?
U mnie teraz jak odpaliłem kaloryfery na górze to mniej więcej 15kg/ na dobę.
Jutro będzę wiedział dokładnie jak spale bądź nie... cały podajnik.
ok. 170m2 obecnie ogrzewam, CWU 250L 43*C, podłoga ok 90-100m2 temp . 30*C, kaloryferów obecnie okręconych tylko 8, z czego 3 grzeją cały czas 38*C, a pozostałem na głowicach termostatycznych tylko do 20*C.
W domu jest 24*C, a w pomieszczeniach z których mało korzystam jest 20*C.

Musze spróbować ustawić na granulację grubą. Możesz zrobimy zdjęcie węgla obok pudełka zapałek żeby porównać nasz węgiel ?


Witaj julio23
Szczerze, to nie pamiętam jakie ilości spalałem na ręcznym w tamtym sezonie. Na dzień dzisiejszy spalanie na PID mam w granicach 25kg/ na dobę przy temp. zew. 5 stopni. Mam do ogrzania 280m2. Częściowo podłogowo, ale w większości grzejnikami. Temp. w domu na tą chwilę to 22*C, u teścia pewnie więcej bo on ciepłolubny jest strasznie( dom jest dwuczęściowy). Co do spalania na grubą czy drobną granulację to nie zauważyłem różnicy w ilości spalonego wsadu a pierwszy miesiąc paliłem na drobnej granulacji. Chodz temp. w tamtym czasie były większe.
Co do więgla to jutro postaram się pstryknąć zdjęcie.

Używa ktoś może sterownika pokojowego do kotła Sasa? Jeśli tak to który model i jak macie go połączonego z kotłem?

julo23
23-11-2014, 20:20
Kolego, ja używam, można go podłączyć też bezprzewodowo , z tym że ja mam normalnie na kabel.

ST-280 ale są inne.
Sterownik bardzo fajny ale już wyszło nowsze oprogramowanie i mnie to wkurza że nie umiem. czy nie mogę go zaktualizować, ponoć trzeba wysłać do techa - ale to raczej wchodzi w grę po sezonie grzewczym

25kg na dobę przy obecnych temp. wydaje mi się bardzo dużo. Tym bardziej że masz tylko 22*C w domu. No ale przecież każdy dom jest inny.
Chętnie zerknąłbym na twoje nastawy.

maro71
24-11-2014, 20:02
julo23
Może i dużo spalam, bywało więcej. Dom odkupiłem, więc nie ja robiłem instalację Co cwu w tym domu, a jest kiepsko rozwiązana technicznie. Dużo by opisywać. Ogólnie mówiąc jak uda mi się zakończyć ten sezon grzewczy 1T/miesiąc to będę zadowolony...
Co do nastaw to
CO 62*C
CWU 45*C
korekta went to -7
korekta podawania 14
Cóż więcej ...

Ogólnie mówiąc cały czas się uczę...

Co do sterownika pokojowego to właśnie ST-280 mnie interesuje, podobno można nim sterować wszystkimi nastawami pieca. Zastanawiam się właśnie nad kablem czy sposobem bezprzewodowym, ale w obu przypadkach jakiś kabel trzeba pociągnąć( zasilanie np.)

julo23
25-11-2014, 23:33
Można nim sporo sterować, ale np. zmiany trybu pomp już sie nie da.
Albo nastawów dla pogodówki.
Jedynie można zmieniać wartości na zawory, wartość temp. CWU, zadaną CO. Zadaną w pomieszczeniu.
Ogólnie przeglądać wykresy temp. bojlera, pokoju, CO, CWU.
No i piszczy jak jest alarm.

Ja mam na odwrót ustawione, podawanie mniejsze, nadmuch większy albo podobny.
Od początku palenia w listopadzie mam średnie spalanie dobowe w granicach 12kg.
Za to ostatni tydzień ok. 15kg

luki81
26-11-2014, 18:21
Witam
Jestem pierwszy i myślę nie ostatni raz na tym forum. Od dwóch tygodni użytkuję SAS MULTI 17KW z 450PID+ ST61+ dwa zawory3D- jeden za pomocą ST61 steruje podłogówką, a kaloryfery steruję z St450PID.
Ogrzewam razem 210m2, z czego 110m2 podłogówka -parter, natomiast poddasze użytkowe grzejniki w pokojach i podłogówka w łazience.
Dom jest nowy do wykończenia w środku dlatego już go ogrzewam aby wszystko wyschło. Jeszcze nie mam ocieplonego dachu, ale ocieplę go w grudniu
( za trzy tygodnie). Myślę że dom mam dobrze ocieplony (styropian 20cm)na zewnątrz i okna 0,6.
Na razie Sasa miałem do dzisiaj na ręcznym ustawieniu:podawanie 8s, przestój 50s, siła nadmuchu20%.Podtrzymanie:praca 8s, przerwa40min, wentylator 22% co 7min.Popiuł myślę że był dość sypki, mało spieków, myslę że był poprawnie dopalony- chociaż mogłoby być na pewno lepiej. Nastawy CO-50,kaloryfery35, podłogówka 25, górę grzejniki zakręciłem bo wszystko ucieka nieocieplonym dachem. Na dole na tych parametrach pokazuje mi że mam w pokoju 17C, góra 10C-mam termometry na ścinach. I przy takich nastawach połyka mi 25kg/dobe. Dzisiaj zadałem mu PID przy nastawch:Podawanie -30%, wentylacja -16%- zapomniałem nastaw podtrzymania. Odkręciłem do góry grzejniki i w ciągu godziny wszystko ładnie rozgrzał, dochodząc do tem 50C na CO- w podtrzymanie nie wpadł, bo nie miałem już więcej czasu przy nim siedzieć. Nie wiem jak będzie ze spalaniem.

Super że bedzie z kim wymienić doświadczenia
Pozdrawiam

luki81
26-11-2014, 18:31
Zapomniałem że nie mam pogodówki i pokojówki, ale po ociepleniu dachu będę instalował. Zakupiłem regulatory do grzejników regulator ST281 i będzie podłączony do pieca, natomiast podłogówkę regulował będzie ST 283 podłączony do ST61V4. takie rozwiązanie da mi niezależne sterowanie parteru na podłogówce i góry na grzejnikach- tak sobie to wymyśliłem, niby Tech mi to potwierdził że będę mógł niezależnie sterować temp. Dam znać jak już podłączę- póki co muszę jeszcze czekać jak m i ocieplą dach, bo tak nic nie sprawdzę jak działa.
Teraz lecę na budowę sprawdzić czy przypadkiem piec mi nie zgasł na PiDe.
Ma ktoś może takie rozwiązanie- ciekaw jestem jak to chodzi.:no:
Pozdro

luki81
26-11-2014, 20:32
Właśnie wróciłem z budowy po 5h pracy na PID sas multi 17KW i piec nie zgasł:lol2: Oby tak było jutro rano. Najbardziej boję się że gdyby wszedł w stan potrzymania to mi zgaśnie,ale póki co na razie wszystko sie ładnie pali. Podtrzymanie mam : podawanie 15s, przerwa 20min, wentylator 30s/7min. Na razie próbuje ten schemat, zobaczymy jakie będzie zużycie węgla. Góra grzejników zakręcona, mam jeszcze dach nie ocieplony, ale na parterze 17C przy 26C na podłogówce.
Początki miałem zużycie 50kg na dobę,póżniej przesterowałem manualnie było 25kg/dobe zobaczymy na Pidzie no i jak oceiplę dach

julo23
27-11-2014, 06:49
Dobrze że nie masz do końca ocieplony bo szybciej sie pozbędziesz wilgoci z domu.
Ja tak grzałem jak nie miałem drzwi wejściowych tylko z desek prowizorkę i ładnie sie pozbyłem wilogoci grzejąc w tym okresie.
Pozatym grzejąc możesz kontynuowac prace wew. i tym samym szybciej sie wprowadzić.

Spalisz może ze 2 tony ale myśle że warto.
Ja tak paliłem podczas nieobecności na budowie a jak byłem to wygaszałem i chajcowałem drewnem na maxa. 80 na piecu drewnem łatwo osiągnąć i grzałem na grzejniki ile się da. Ale wiadomo - na drewnie jak sie nie dołoży to zaraz przygasa.
Podtrzymanie na PID w oryginalnych nastawach też nie jest głupie bo podaje chyba 1 sek. co 5 min. i to nawet się sprawdza. O ile dobrze pamiętam...
Jutro sprawdze ąz jakie mam regulatory by sypiesz mi tu numeracjami a ja nie wiem o co chodzi.
Możesz opisać o jakim niezależnym sterowaniu mówimy ?

luki81
27-11-2014, 08:27
Cześć JULO23
Z tym niezależnym sterowaniem temperatury to jest tak: Na dole mam ogrzewanie podłogowe ( tylko jeden grzejnik w garażu), a na poddaszu użytkowym mam grzejniki ( tylko w łazience podłogówka + drabinki). Ogrzewanie podłogowe jest sterowane modułem ST61V4 zesprzęglone z zaworem 3D z siłownikiem, natomiast grzejniki są sterowane sterownikiem z pieca z zaworem 3D z siłownikiem. Ponieważ do sterownika pieca jak i do modułu ST61V4 mogę podłączyć regulatory pokojowe to sobie wymyśliłem że mogę sterować oddzielnie temperaturą pomieszczeń na poddaszu i osobno temperatura na parterze. Zapytałem fachowców z TECHA i potwierdzili moją wersję. Więc podłączę regulator ST283 do sterowania podłogówką, a St281 na poddaszu do sterownia grzejnikami. Mam nadzieję że to co wymyśliłem jest poprawne i będzie funkcjonowało. Kable już wcześniej rozprowadziłem przed tynkami. Co o tym sądzisz?
Masz rację ze wilgoć ładnie wyparuje, bo po tygodniu wszystko zrobiło mi się białe, bo jak podłączałem piec do woda kapała z sufitu.
Dzisiaj na rano sprawdzałem piec i chodził całe szczęście na PIDZIE-nie zgasł. Co do spalania to jeszcze nie wiem bo go zasypałem do pełna. Ale w trybie dwustanowym palił mi 25kg/dobe, mimo nieocieplonego dachu ( acha grzejniki na górze zakręciłem bo nie ma sensu grzać- ciepło z dołu i tak unosi się do góry, więc nie grzeję)

julo23
27-11-2014, 20:46
@luki81, mam bardzo podobnie, z tym że mam 2 sterowniki zaworów ST-61 i siłowniki do podłogówki i kaloryferów osobno i dwa zawory 4D do tego sterownik pokojowy ST-280, oraz czujnik temp. zew.

Z tym że mam sterownik pokojowy na parterze i nie wiem czy to nie jest błąd bo łatwiej by miał sterować kaloryferami jakby był na górze i reagował odpowiednio czujnikiem temperatury.
Póki co korzystam z opcji pogodówki i dopasowałem sobie wartości dla podłogówki i kaloryferów w zależności od temp. zew. ale opcja temp. w pomieszczeniu za bardzo nie działa u mnie bo sterownik jest na parterze. Zastanawiam się czy kuć w ścianie na kabelek i zmienić jego położenie czy jakoś mogę jeszcze to poustawiać inaczej bez przenoszenia.
Mam za to wszędzie głowice termostatyczne.

Teraz pytanie czy oszczędniej jest żeby sterownik zgłosił dogrzanie pomieszczenia i zmniejszył na zaworach o -10*C na kaloryfery czy może jak głowce się zakręcą ?

Troche cieżko będe miał przenieść ten sterownik bo mam już pomalowane ściany i wszystko prawie wykonczone na gotowo.
Co radzicie ? Jest sens to przerabiać ?

luki81
27-11-2014, 21:48
@luki81, mam bardzo podobnie, z tym że mam 2 sterowniki zaworów ST-61 i siłowniki do podłogówki i kaloryferów osobno i dwa zawory 4D do tego sterownik pokojowy ST-280, oraz czujnik temp. zew.

Z tym że mam sterownik pokojowy na parterze i nie wiem czy to nie jest błąd bo łatwiej by miał sterować kaloryferami jakby był na górze i reagował odpowiednio czujnikiem temperatury.
Póki co korzystam z opcji pogodówki i dopasowałem sobie wartości dla podłogówki i kaloryferów w zależności od temp. zew. ale opcja temp. w pomieszczeniu za bardzo nie działa u mnie bo sterownik jest na parterze. Zastanawiam się czy kuć w ścianie na kabelek i zmienić jego położenie czy jakoś mogę jeszcze to poustawiać inaczej bez przenoszenia.

Widzę że zrobiłeś ten sam błąd co ja-tzn, kupiłeś dwa sterowniki ST61, a potrzeba tylko jeden aby obsługiwać dwa zawory 3 lub 4D. Tak mają w swoich instrukcjach że kupujący myśli że potrzeba dwa St61, a faktycznie potrzeba jeden. Ja najpierw kupiłem dwa St61, a potem rozmawiałem z SAS jak robili w mojej miejscowości pokaz, no i tam mi oznajmili że potrzeba jeden St61, bo drugi obsługuje sterownik z pieca, a w instrukcji powiedział że jest żle napisane:mad:. Teraz mi jeden St61 leży na półce
Ale co do twojej konfiguracji; możesz dokupić bezprzewodowy sterownik ST260 do bezprzewodowej obsługi ST280 lub podobnego i wtedy będziesz sobie regulował każdy zawór 4D osobno, czyli każdy obieg osobno. Albo do jednego St61 zamontować tylko pogodówkę, a do drugiego tylko regulator wewnętrzny.
Jestem ciekawy jak ci steruje regulator pokojowy, i jak masz ustawiony tzn. funkcja proporcjonalnie, czy na obniżenie pokojówki.
A do czego masz podłączone regulator pokojowy i czujnik temp. zewnętrznej?

luki81
27-11-2014, 21:57
Jeszcze nie praktykowałem z oszczędnościami na pokojówce bo jeszcze jej nie mam, ale jeżeli masz tylko jeden regulator temp. to pozostaje ci tylko regulować zaworami termostatycznymi, albo przerobić sterowanie tak jak pisałem- tak myślę- co ty na to.
U mnie muszę powiedzieć że na PID pięknie pracuje, ale co do zużycia to jak opróżni cały zasobnik to będę wiedział- chociaż wydaje mi się że na PID pali o wiele mniej niż na wcześniejszych moich manualnych ustawieniach.

julo23
28-11-2014, 08:28
Sam nie wiem co teraz zrobić.
Jak mam podłączone ? to jedynie mogę zrobić zdjęcia bo sam nie do konca sie orientuje, instalator coś tam poprawiał i kombinował.
Być może dlatego mam pokazywany niski powrót na piecu - w sumie to nie wiem skąd go zczytuje sterownik, to znaczy z którego zaworu 4D.
Już myślałem nawet kupić termometr i sprawdzić jak jest w rzeczywistości, ale jak ma byc jeden ST-61 to by to wyjaśniało.
Termometr zew i sterownik pokojowy mam jakoś podłączony ale zauważyłem że coś nie dokonca jest dobrze, bo np. nie pokazuje mi teraz tych minusów przy temperaturze jak obniża pokojówka temperature.
Wiesz o co chodzi ? Jest na wyświetlaczu wartość np. 40*C, następuje obniżenie np. -5*C i powinno to być pokazane na wyświetlaczu.
A teraz tego nie mam, po tym jak coś przestawiał instalator. Za to pokazuje mi teraz temp. zew. dobrze, wcześniej mi głupoty pokazywał.
Pytałem go dlaczego nie mam na kazdym zaworze 4D osobnych wartości temp. powrotu - to powiedział że to pytanie już do TECHa bo nie da sie tego tak podłączyć. Pewnie to dlatego że podpiął dwa sterowniki ST-61 i juz nie ma miejsca.


Może zrobi tak, posprawdzam manualnie kable i zrobie zdjęcia i może coś ocenisz ? Bo widze ze bardziej sie wgryzłeś w ten temat niż ja.
być może mam tak jak piszesz :
" Albo do jednego St61 zamontować tylko pogodówkę, a do drugiego tylko regulator wewnętrzny. "

luki81
28-11-2014, 11:24
Sam nie wiem co teraz zrobić.
Jak mam podłączone ? to jedynie mogę zrobić zdjęcia bo sam nie do konca sie orientuje, instalator coś tam poprawiał i kombinował.
Być może dlatego mam pokazywany niski powrót na piecu - w sumie to nie wiem skąd go zczytuje sterownik, to znaczy z którego zaworu 4D.
Już myślałem nawet kupić termometr i sprawdzić jak jest w rzeczywistości, ale jak ma byc jeden ST-61 to by to wyjaśniało.
Termometr zew i sterownik pokojowy mam jakoś podłączony ale zauważyłem że coś nie dokonca jest dobrze, bo np. nie pokazuje mi teraz tych minusów przy temperaturze jak obniża pokojówka temperature.
Wiesz o co chodzi ? Jest na wyświetlaczu wartość np. 40*C, następuje obniżenie np. -5*C i powinno to być pokazane na wyświetlaczu.
A teraz tego nie mam, po tym jak coś przestawiał instalator. Za to pokazuje mi teraz temp. zew. dobrze, wcześniej mi głupoty pokazywał.
Pytałem go dlaczego nie mam na kazdym zaworze 4D osobnych wartości temp. powrotu - to powiedział że to pytanie już do TECHa bo nie da sie tego tak podłączyć. Pewnie to dlatego że podpiął dwa sterowniki ST-61 i juz nie ma miejsca.


Może zrobi tak, posprawdzam manualnie kable i zrobie zdjęcia i może coś ocenisz ? Bo widze ze bardziej sie wgryzłeś w ten temat niż ja.
być może mam tak jak piszesz :
" Albo do jednego St61 zamontować tylko pogodówkę, a do drugiego tylko regulator wewnętrzny. "

Powinieneś według mnie mieć podłączone czujnik temp. zewnętrznej do obu ST61, a czujnik pokojowy do jednego z St61 którymi steruje np. podłogówkę. Jak ci podłączył czujniki do sterownika pieca to pewnie nie do końca to funkcjonuje tak jak powinno. Jak podłączysz czujniki temp zewnętrznej do każdego St61 to każdy odczytuje temp zewnętrzną, i tak samo jest z czujnikiem temp. pokojowej. Zawór twój czterodrożny będzie sterowany przez ST61 przez ten do którego masz podłączony czujnik temp pokojowej.
Zrobię parę fotek z mojej instalacji i wieczorem wrzucę jak to u mnie wygląda, choć jeszcze nie mam kabli poukładanych tak wiesz w szyku.:stirthepot:
Myślę że jakoś dopracujemy sobie te instalacje.
Wcześniej pytałem do czego podłączył ci twój instalator ten regulator ST280 bo ma on złączkę RS- a w Techu powiedzieli mi że St61 nie obsługuje RS pokojówki tylko dwustan np. ST283- i ja takiego zamówiłem i założę pod mój ST61. Piec- fakt obsługuje pokojówkę ST280.
Dużo o skonfigurowaniu podpowiadają chłopaki z TECHU- możesz tez dużo u nich pytać.

luki81
28-11-2014, 15:49
Załączam kilka zdjęć z mojej nie dokońca zrobionej instalacji sterowania piecem- do podłączenia zostały dwa regulatory pokojowe i dwie czujki temp. zewnętrznej, no ale na razie wygląda to tak291568291569291570291571291572

Kurcze nie wiem dlaczego tak obrócił te fotki

jarooo3
29-11-2014, 06:31
zrób test
jak zastaniesz kocioł a takim stanie podczas pracy jak na zdjęciu to zasłoń 90% wentylatora, przesłoną jak masz lub nawet ręką lub kawałkiem kartonu
potem oceń zmianę w jakości i długości płomienia
będziesz wiedział co dalej

Zrobiłem test. Po zasłonięciu znacznej części wentylatora płomień wyraźnie się podniósł i zrobił się taki mniej "poszarpany". A teraz powiedz co z tego wynika? Za dużo ppwietrza? Zmniejszyć korektę wentylatora?

jarooo3
29-11-2014, 06:37
Robię kolejne testy na pid. Mam ustawiony min współczynnik podawania -30 a mimo to po pół godzinki palnik jest zawalony węglem (z jednej strony). Co w takiej sytuacji korygować? Współczynnik wentylatora ustawiony na 12. Przy tych ustawieniach po przysłonięciu went. płomień się zwiększa.

timon120777
29-11-2014, 07:56
zasłoń wentylator na stałe- nie wiem czy masz przesłonę na nim- jeśli tak to nią przysłoń z 80% a jeśli nie to zrób swoją i zasłoń tak jak to robiłeś podczas testu
potem zostaw niech popracuje chwilę i dopiero dopasuj współczynnik wentylatora do nowych możliwości dmuchawy

luki81
29-11-2014, 08:09
Robię kolejne testy na pid. Mam ustawiony min współczynnik podawania -30 a mimo to po pół godzinki palnik jest zawalony węglem (z jednej strony). Co w takiej sytuacji korygować? Współczynnik wentylatora ustawiony na 12. Przy tych ustawieniach po przysłonięciu went. płomień się zwiększa.

Witam

Ja na PiD SAS 17KW mam ustawione współczynnik podawania -30, a współczynnik wentylacji -15 i wszystko gra, żadnych przesłon na dmuchawie, tylko na czopuchu przysłoniłem na pozycję drugą. Granulację jak się nie mylę mam chyba gruba ustawioną- muszę jeszcze sprawdzić.

julo23
29-11-2014, 08:43
Powinieneś według mnie mieć podłączone czujnik temp. zewnętrznej do obu ST61, a czujnik pokojowy do jednego z St61 którymi steruje np. podłogówkę. Jak ci podłączył czujniki do sterownika pieca to pewnie nie do końca to funkcjonuje tak jak powinno. Jak podłączysz czujniki temp zewnętrznej do każdego St61 to każdy odczytuje temp zewnętrzną, i tak samo jest z czujnikiem temp. pokojowej. Zawór twój czterodrożny będzie sterowany przez ST61 przez ten do którego masz podłączony czujnik temp pokojowej.
Zrobię parę fotek z mojej instalacji i wieczorem wrzucę jak to u mnie wygląda, choć jeszcze nie mam kabli poukładanych tak wiesz w szyku.:stirthepot:
Myślę że jakoś dopracujemy sobie te instalacje.
Wcześniej pytałem do czego podłączył ci twój instalator ten regulator ST280 bo ma on złączkę RS- a w Techu powiedzieli mi że St61 nie obsługuje RS pokojówki tylko dwustan np. ST283- i ja takiego zamówiłem i założę pod mój ST61. Piec- fakt obsługuje pokojówkę ST280.
Dużo o skonfigurowaniu podpowiadają chłopaki z TECHU- możesz tez dużo u nich pytać.


Tak, tak kolego, wydaje mi się że mam czujnik zew. podpięty do obu sterowników ST-61 bo jak wejde w menu na zawór i na zawór 1, to mam podaną informację o temp. zewnętrznej. No i mogę sobie pogodówkę na obu zaworach ustawić - zresztą tak to u mnie póki co funkcjonuje, Wartości temperatur na zaworach mam dostosowane do temp. zewnętrznej i tak palę od początku tego sezonu.
pogodówka podłogi- -20=36, -10=34, 0=31, +10=28
pogodówka kaloryfery -20=50, -10=45, 0=39, +10=34
W domu jest 24*C na parterze, a na piętrze 23*C w korytarzu i w dwóch pokojach. Reszta pokoi mam mniejszą temp. - ok 19*C i pozamekane drzwi.

A sterownik pokojowy ST-280 mam podłączony po kablu RS.

wygrzebałem póki co stare zdjęcia z przed roku
291677291678291679

troche prowizorkę odwaliłem z tym ociepleniem rurek ale cóż - tak mi to wyszło troche chamsko. mogłem zdemontować te uchwyty i dać w całości.

Mam inny termometr na piecu, z tym że nie wiem dlaczego ale temperatura mi działa ale ciśnienia nie pokazuje wody chyba dobrze.
291682
Zdjęcia są stare także na temp. nie patrz.

zmieniłem z ciekawości parametry jakie Ty masz, wspł. podawania i wentylacji oraz granulację na grubą. potestuje.
Zrobisz może zdjęcie węgla na tle paczki do zapałek ?
Porównamy może grubość opału.

A korzystasz z opcji podajnik pełny/ podajnik pusty ?
U mnie 1% podajnika - znika co 2 godziny przy obecnych temp. zew.

luki81
29-11-2014, 09:30
Tak, tak kolego, wydaje mi się że mam czujnik zew. podpięty do obu sterowników ST-61 bo jak wejde w menu na zawór i na zawór 1, to mam podaną informację o temp. zewnętrznej. No i mogę sobie pogodówkę na obu zaworach ustawić - zresztą tak to u mnie póki co funkcjonuje, Wartości temperatur na zaworach mam dostosowane do temp. zewnętrznej i tak palę od początku tego sezonu.
pogodówka podłogi- -20=36, -10=34, 0=31, +10=28
pogodówka kaloryfery -20=50, -10=45, 0=39, +10=34
W domu jest 24*C na parterze, a na piętrze 23*C w korytarzu i w dwóch pokojach. Reszta pokoi mam mniejszą temp. - ok 19*C i pozamekane drzwi.

A sterownik pokojowy ST-280 mam podłączony po kablu RS.

wygrzebałem póki co stare zdjęcia z przed roku
291677291678291679

troche prowizorkę odwaliłem z tym ociepleniem rurek ale cóż - tak mi to wyszło troche chamsko. mogłem zdemontować te uchwyty i dać w całości.

Mam inny termometr na piecu, z tym że nie wiem dlaczego ale temperatura mi działa ale ciśnienia nie pokazuje wody chyba dobrze.
291682
Zdjęcia są stare także na temp. nie patrz.

zmieniłem z ciekawości parametry jakie Ty masz, wspł. podawania i wentylacji oraz granulację na grubą. potestuje.
Zrobisz może zdjęcie węgla na tle paczki do zapałek ?
Porównamy może grubość opału.

A korzystasz z opcji podajnik pełny/ podajnik pusty ?
U mnie 1% podajnika - znika co 2 godziny przy obecnych temp. zew.

JULO23
Tylko ten sterownik masz podłączony do pieca czy do modułu ST61

julo23
29-11-2014, 18:08
Raczej do pieca. Spróbuje to jakoś sprawdzić.

Dziś kupiłem silikon i chyba sobie uszczelnie palnik jak się węgiel skończy.

Myślisz że jest sens przenosić sterownik pokojowy na piętro ?
Czy sterowanie głowicami termostatycznymi jest wystarczające i olać ten temat?

tomaj4
29-11-2014, 23:29
Panowie idzie zima a ja mam coraz wieksze problemy z ogrzewaniem. Szukam jakiegoś fachowca, który by do mnie wpadł sprawdził instalacje, może doradził jakieś przeróbki i poustawiał wszystko tak jak powinno być.

Mieszkam w Warszawie, mam piec Sas 35kw - sterownik st450z pid, piec słuzy tylko do ogrzewania i sam jako tako chodzi, ale kaloryfery letnie, połowa w ogóle ledwo zipie. sam już nie mam pomysłów co z tym zrobić.
Znacie może kogoś takiego z okolic Wawy??

z góry dziękuję - gdyby coś to mój email [email protected]

jarooo3
30-11-2014, 09:11
Zrobiłem wczoraj test. Na pid przy wsp podawania -30 ustawiłem wsp wentylatora na 0. Palnik po niecalej godzinie był zawalony węglem. Nie jestem w stanie ustawić pid bo cały czas wygasa. O co kaman? Na ustawieniach ręcznych kocioł grzeje (może nie idealnie bo ciągle nie mogę się pozbyć sporej ilości spieków ale przynajmniej nie wygasa). Chciałbym ustawić jakoś pid bo wtedy nie musiałbym zmieniać ustawień na kotle przy zmianie temp na zewnątrz. Macie jakiś pomysł jak yo zrobić? Będę miał teraz tydzień wolnego i chciałbym w końcu ustawić kocioł. Pozdrawiam wszystkich.

luki81
30-11-2014, 11:54
Cześć chłopaki

Pogubiłem sie w tych moich usatwieniach- pali mi dużo 25/dobe. Mam SAS 17KW Multi z ST450PID. Dwa zawory 3D z siłownikiem. Nie mam jeszcze pogodówki i pokojówki ale zamontuję po oceipleniu dachu.
Miałem ustawienia manualne: podawanie 8s, przerwa 52s, nadmuch 20% podtrzymanie praca 8s, przerwa 30min, wentylator praca 30s/7min. I na tych parametrach spalł 25kg/dobe. Po włączeniu w PID współczynnik podawania -30%, współczynnik wentylacji-12% i też spała mi 25/dobe. O cu tu w tym wszystkim chodzi ? Dom ogrzewam pierwszy sezon-jeszcze dach nie doceiplony, teraz w grudniu dopiero będę go docipałał. Ściany mam dociplone styropianem 20na Porothemie25, na podłodze styropian 12cm, a fundamenty ocieplone styropianem 12cm, okna 3szybowe 0,6.
Dom o całkowitej powierzchni210m2, Na dole podłogówka + jeden grzejnik, góra grzejniki- teraz zakręcone bo nie ocieplony dach.

Widziałem nastawy PABLOMOC w manualnych 7,100,13, i JULO23 na PID.
Możecie coś zasugerować jak to ustawić najlepiej, bo powoli mnie ........ trafia.
Nie mam żadnej przysłony na wentylatorze, a i jak to jest na PID jak zadaje mu współczynnik podawania w minus to daje więcej czy mniej węgla.
Jak czytam ile wam palą wasze Sasiki to aż mnie boli że mój tak nie potrafi.
Nawet teraz jak chodzi mi tylko podłogówka a grzejniki nie to powinien mało palić, a tak nie jest

Poradzicie coś.

julo23
30-11-2014, 13:22
Kolego przecież ciepło zawsze ucieka do góry a ty masz nieocieplony dach to co się dziwisz.
Jak najszybciej zrób ocieplenie dachu. Jeśli grzejesz to mogą pracować, zresztą ja robiłem w większe mrozy rok temu.

Mi teraz też więcej spalił. wg tego co pokazuje pojemność zasobnika w %. To wychodzi że ubywa mi 1.5% na 2 godziny.
Wcześniej ubywał 1% na 2 godziny. Z tym że zmieniła sie temp. na zewnątrz i od razu zmienił o 2*C na podłogę więcej - więc musiał zagrzać dużo wody.
No i głowice termostatyczne się pootwierały w tych pokojach co były zamknięte. Pozatym zmienił temp. na 40*C na kaloryfery.
Do tego zmieniłem coś, bo odkręciłem zawór na kaloryfery w piwnicy i głowice dałem na 8*C.
Także na pewno dostał przez te wszystkie zmiany dużo zimnej wody.

Szacuje że skoczyło spalanie na ok .20kg/dobę. Ale to tylko dziś. Bo tygodniową średnią mam mniejszą. ok. 15kg.
W domu 24*C

Zastanawiam się czy nie za dużo mam poustawianą pogodówkę.

pogodówka podłogi- -20=36, -10=34, 0=31, +10=28
pogodówka kaloryfery -20=50, -10=45, 0=39, +10=34,

Chyba troszkę zmniejsze nastawy.

Ja liczę to tak:

Zasypałem podajnik w niedzielę o 21:00,
minęło od tego czasu 161godzin
pozostało w zasobniku 15%, więc zużyto 85%
85%=161godzin
100% = 125kg więc 1% = 1,25kg
85x1,25kg=106kg więc zużyto 106kg
106kg/161h=0,65kg/h
0,65x 24= 15,6kg na dobę.

Zasobnik mam właściwie 150kg ale tak mu zero ustawiłem jak węgiel był jeszcze w leju i później jak uzupełniam to liczyłem i ważyłem wiadra i tak mi wyszło że te 25kg to rozeszło się na dnie zasobnika i tego nie biorę pod uwagę.
A Ty jak liczysz spalanie ?

timon120777
30-11-2014, 13:36
Cześć chłopaki

Pogubiłem sie w tych moich usatwieniach- pali mi dużo 25/dobe.....Dom ogrzewam pierwszy sezon-jeszcze dach nie doceiplony......
Dom o całkowitej powierzchni210m2, Na dole podłogówka + jeden grzejnik, góra grzejniki- teraz zakręcone bo nie ocieplony dach.
..
Nawet teraz jak chodzi mi tylko podłogówka a grzejniki nie to powinien mało palić, a tak nie jest

Poradzicie coś.
przepraszam ale chcesz ogrzać hangar świeczką- tak się nie da. dom ma swoje straty- obecnie dość duże z dwóch względów
1 brak izolacji od góry
2 wilgoć technologiczna i zimne mury
jak skończysz budowę ocieplisz i wysuszysz wszystko to spalanie spadnie, nie licz jednak że do zera.
rachunek jest prosty. jesli masz 210m2 i potrzeby będą na poziomie 50W/m2 to w duże mrozy będzie potrzebował 10,5KW w przeliczeniu na zużyte kg opału to będzie nawet 50kg/dobę. podejrzewam że zużyje mniej bo i potrzeby nei tak duże ale tak wygląda rząd wielkości. nie będzie spalał 10kg/dobę przy mrozach.


Zrobiłem wczoraj test. Na pid przy wsp podawania -30 ustawiłem wsp wentylatora na 0. Palnik po niecalej godzinie był zawalony węglem. Nie jestem w stanie ustawić pid bo cały czas wygasa. O co kaman? Na ustawieniach ręcznych kocioł grzeje (może nie idealnie bo ciągle nie mogę się pozbyć sporej ilości spieków ale przynajmniej nie wygasa). Chciałbym ustawić jakoś pid bo wtedy nie musiałbym zmieniać ustawień na kotle przy zmianie temp na zewnątrz. Macie jakiś pomysł jak yo zrobić? Będę miał teraz tydzień wolnego i chciałbym w końcu ustawić kocioł. Pozdrawiam wszystkich.
jak palnik zawalony węglem to dalej obniżaj współczynnik podawania albo zacznij podnosić wsp wentylatora.
nie musisz zmieniać ustawień w trybie ręcznym przy zmianie temperatury na dworze. jesli masz ustawiony zapas mocy to zmieni się jedynie czas dojścia do zadanej

julo23
30-11-2014, 13:55
@luki81, przypomniałeś mi mojego kolegę co spał na budowie, ocieplony miał dom, ale nie miał ocieplonego dachu ani nie miał okien dachowych !
Grzał tylko kominkiem na dole i narzekał że ma zimno. Teraz fajnie się z tego pośmiać ale nie było do śmiechu jak musiał tam nocować.

A wy jak liczycie spalanie ?

jarooo3
30-11-2014, 14:04
No wlasnie problem jest taki ze wsp podawania mam juz najnizszy z mozliwych. A czy to normalne ze piec ma problem z dojsciem do zadanej temp? Obecnie grzeje juz 3 albo 4 doby takze wszystko juz dosc rozgrzane jest a kociol nie moze dojsc do zadanej temp 60st. Na ta chwile mam ustawione podawanie 5s, 32s przerwy i went 28.

julo23
30-11-2014, 14:24
Kolego ale współczynnik podawania to jest do PID. A podajesz parametry teraz palenia ręcznego w dwustanie.

Chcesz żeby współczynnik był najniższy z możliwych ale masz pretensję że nie może dojść do zadanej.
Musisz zwiększyć to szybciej dojdzie do zadanej.

Jak to mówią - szkiełkiem d*py się nie wytrze. :D

Wkradła mi się pomyłka w ustawieniach pogodówki:
kaloryfery : -20=48*C, -10=44*C, 0=38*C, +10=34*C,
podłoga : -20=35*C, -10=33*C, 0=31*C, +10=29*C,
Ale nie jest to przetestowane przy dużych mrozach bo palę 1 sezon.

timon120777
30-11-2014, 14:34
jarooo3
tak jak pisze julo- mieszasz tryby pracy
jak chcesz w pidzie to nie patrz na pracę i przerwę 'jak w dwustanie to ignoruj współczynniki
dom się wygrzeje po kilku miesiącach ale nie po kilku dniach zwłaszcza bez izolacji
ja najpierw ociepliłem ściany i zużycie opału spadło z 5,5 do 4,5 tony
mimo iż dom stary bez wilgoci technologicznej.
dopiero jak ociepliem od góry poczułem co to komfort termiczny i niższe zużycie opału

jarooo3
30-11-2014, 14:57
Źle mnie zrozumieliście. Nie mieszam trybów. Próbowałem palić na pid i tam przy najniższym współczynniku podawania na palniku zbierał się węgiel i wygasał. Dlatego wyłączyłem pid i lecę na ręcznych ale tutaj znowu mam problem bo kocioł prawie wcale nie dochodzi do zadanej. Jak są wszystkie pompy włączone to biedak oscyluje wokół 45st i nie może przez dłuższy czas podciągnąć wyżej. Mój dom jest nowy ale już ocieplony i to dość dobrze. Pytam o pid bo wolałbym go włączyć i nie bawić się w ręczne ustawienia. Tylko co zrobić skoro przy najniższym wsp podawania wywala węgiel? Podpowiedzcie też co zmkenkć w ręcznych ustawieniach żeby łatwiej do zadanej dochodził.

timon120777
30-11-2014, 15:43
ok skoro na pid miałeś przy tak dużej korekcie podawania niedopały a nie masz już możliwości ruchu tym parametrem to zostaje Ci wsp wentylatora. w Twoim przypadku musisz go podnosić- niedopał to zbyt mało powietrza. zacznij od +5 powiedzmy i obaczysz co będzie

jarooo3
30-11-2014, 16:46
Próbowałem już nawet wsp wentylatora 12. Też zawalił palnik węglem. Spróbuję jutro od 15 w górę, zobaczę co będzie.

timon120777
30-11-2014, 18:28
zerknij jeszcze w parametry dotyczące granulacji opału(nie pamiętam czy w serwisowych czy jescze gdzie indziej schowali) może zmiana granulacji opału coś pomoże(dająć drobniejszą powinien algorytm wymusić mocniejszy nadmuch aby lepiej napowietrzyć złoże)

jarooo3
30-11-2014, 18:38
Jest włączona granulacja drobna.

julo23
30-11-2014, 19:02
A ja chciałem coś u siebie jeszcze poprawić i spierniczyłem na maxa :D
wzrosło spalanie i zachciało mi się poprawiać. A to pewnie dlatego że tak zaczeło wiać strasznie.
No i zauważyłem kalafiorki jakieś delikatne i przedobrzyłem ze zmianami.

Miałem granulację drobną, współczynnik podawania -20, współ. wentylacji -10.

zmieniłem na współczynnik podawania -30, współ. wentylacji 0.
kocioł mi się wychłodził o 15*C tak zaczął wiatrak dmuchać że temperatra leciała w oczach. Powyłączał pompy. Woda w instalacji mi się zaczeła wychładzać, dobrze że zajrzałem.
Zobaczyłem że sterownik 4D od kaloryferów sie otwiera na 100% to jeszcze zmieniłem mu ochrone powrotu żeby znowu kotła nie zalał nagle zimną wodą. Zaglądam za 40 minut a tu kaloryfery zimne, widocznie ochrona powrotu blokowała na tyle że nie puszczał dalej ciepłej tylko grzał powrót i całkiem zamknął zawór puszczając tylko po trochu ale to nic nie dawało i w efekcie wystygły do 25*C.

Także tak w szybki sposób kilkoma złymi decyzjami i nastawami można spierniczyć sprawę :D
Teraz mi połknie trochę węgla zanim nagrzeje wszystko od nowa - jak wróciłem do ustawień co miałem.
podawania -20, nawiew -10.

Zauważyłem że współczynnik nawiewu to jest jakby ta przesłona co o niej mówicie. Bo piec dmucha dalej np. na 100% wiatrakiem ale jest dużo słabiej niż na współczynnik nawiewu 0.

Dopiero teraz doszedł do zadanej, i zaczyna grzać wodę w kaloryferach. zmiejszyłem mu ochrone powrotu na 30.
A juz myślałem że mam wszystko opanowane :D a tu taki szkolny błąd i wszystko sie w momencie popsuło :D

luki81
30-11-2014, 19:29
Dzięki wszystkim za odpowiedz
Macie rację nie mogę wymagać przy nieocieplonym dachu.
Jednak mimo to zmieniłem współczynnik podawania na -25 a wentylacji +10, granulacja drobna. Wcześniej miałem same kalafiory niedopalone , teraz pali na pieprz z tym że kopczyk jest bardzo mały, a temp. spalin dochodzi do 135C,, chyba będę musiał zmniejszyć wentylacje tak na +8. Dam znać jutro jak wyszło. Teraz już na budowę nie chce mi się jechać, ale jutro przed pracą sprawdzę co i jak.
A jakie są u was gorące spaliny podczas pracy.

timon120777
01-12-2014, 00:55
jarooo3
próbuj wyżej wsp nadmuchu jeszcze
luki81
jesli kocioł w trybie ciągłym to 135st jest ok
jesli kopiec jest powyżej otworów nadmuchowych to nic nie zmieniaj. nie musi być górki moze być płaski byle nie schodził w dół zbyt nisko

luki81
01-12-2014, 07:48
Dzisiaj zmieniłem na współczynnik podawania -30 i współczynnik nadmuchu -16. Nie wiem dlaczego raz mi pokazuje współczynnik nadmuchu -16 a raz -12-dziwne, ale teraz mam ustawione na -16, jak miałem na +10 to temperatura bardzo wolno rosła do zadanej, pewnie zbyt duży wiatr schładzał kocioł.

Jaką macie na to teorię. zauważyłem że jak jest na kotle 55C to lepiej to wszystko chodzi, bo jak poniżej 50C miałem na kotle to dużo mocniej się wszystko wychładzało i długo dochodzi do zadanej na kotle. Jak oscyluje wokół zadanej na kotle ( PID) to mało podaje a długie ma przerwy i o to pewnie chodzi?

julo23
01-12-2014, 08:57
A jaką masz temp zadaną CO ? Teraz to nie ma co się wygłupiać i trzeba dać 60*C minimum.

luki81
01-12-2014, 09:05
Teraz mam ustawione 55C.
Teraz mam współczynniki podawania i nadmuchu jak najmniejsze, tylko co zrobić jak będzie nadal dawał za dużo węgla, wtedy co należy zmniejszyć współczynnik podawania w menu serwis- tylko kod od kogo SAS czy TECH?
Kod jest dla wszystkich równy czy go zmieniają.

julo23
01-12-2014, 11:43
Dawaj mu na 60 CO.
Na 50 jak miałeś to tak jakbyś na 5 biegu chciał wjechać pod stromą górkę bez rozpędu.

Kod serwisowy moge Ci podać ale zanim cokolwiek tam zmienisz to zapisz sobie na kartce.
5162 o ile dobrze pamiętam.
Ale co ty chcesz mu zmniejszać skoro tak ciężko dochodzi do zadanej temp ?

luki81
01-12-2014, 12:36
Dawaj mu na 60 CO.
Na 50 jak miałeś to tak jakbyś na 5 biegu chciał wjechać pod stromą górkę bez rozpędu.

Kod serwisowy moge Ci podać ale zanim cokolwiek tam zmienisz to zapisz sobie na kartce.
5162 o ile dobrze pamiętam.
Ale co ty chcesz mu zmniejszać skoro tak ciężko dochodzi do zadanej temp ?

Na razie nic nie będę zmieniał dopóki nie ocieplę dachu. teraz chodzi na samej podłogówce a grzejniki na termostatach przekręciłem na funkcję antyzamarzeniową. dzięki za kod być może kiedyś z niego skorzystam.

timon120777
01-12-2014, 14:34
luki
możliwa jest taka sytuacja że przy bardzo mocno przesadzonym nadmuchu palić się będzie środkiem a bokami przerzucać niedopalony opał i będzie wolno osiągał zadaną.
miałem taki przypadek w zeszłym roku na jednym z kociołków, że wręcz wygasało po kilkudziesięciu minutach pracy w automacie. wrzucenie garści eko od góry pozwalało na ponowne krótkie rozpalenie i znów to samo
zrobiłem więc test i obniżyłem nadmuch w pracy automatycznej do 30% dla mocy maksymalnej i nagle problem zniknął i kocioł pracował płynnie i spalał na proszek prawie.
zrób test i jak pracuje zasłoń szmatą lub ręką prawie cały wiatrak i zobacz jak się płomień zmieni

lukanio83
01-12-2014, 18:47
na wstępie witam wszystkich, to mój pierwszy post, od 5 dni załączony piec Sas 17, dom już ocieplony 15 styro, na dole podłogowka na górze grzejniki na razie wszystkie wyłączone powierzchnia domu 140 m, proszę o nastawy pieca obecnie ok 28 kg na dobę, ekogroszek retopal, dużo spiekow no i lajkonik w temacie, puki co palę bez Pid, proszę o przykładowe parametry, na ręcznej pracy jak i z Pidem
pozdrawiam

timon120777
01-12-2014, 19:34
czemu kocioł dwukrotnie za duży do potrzeb?:(
spalanie będzie wysokie w pierwszym sezonie i to zaakceptuj
jak spieki żużlowe(brązowe) to obniżaj nadmuch
jak niedopalony węgiel podnoś nadmuch
to tyle skoro palisz w dwustanie

lukanio83
01-12-2014, 19:49
no może troszkę za duży, hydrauliik twierdził że będzie ok, wiecie jak to jest gdy ktoś nie jest w temacie. A czy Nie ma przykładowych psrametrów żebym mógł wklepać i porównać z tym co mam

mariooooo
01-12-2014, 20:23
włącz pid wg. mnie łatwiej,stabilnie i bezpieczniej pozostaje sprawa indywidualna współczynników nawiew ,podawanie ale przy odrobinie cierpliwości da się radę w przeciwieństwie do dwustanu masz tylko...;) albo aż... dwie wielkości praktycznie do regulacji

timon120777
01-12-2014, 20:30
mariooooo
w dwustanie jak się uprzesz masz do regulacji 1 parametr:yes:
pozostaje pytanie czy lepiej w dwustanie czy w trybie ciągłym?
to jak ze świętami - które ważniejsze???

julo23
01-12-2014, 20:30
Ja bym chciał taką przewymiarowaną 17-tkę. :rolleyes: mi wciśli 23-kę.
Pewnie jakbym grzał ostro w piwnicach i garażu i we wszystkich pokojach na maxa to pewnie by była OK.
Ale tak pewnie będzie tylko przy -25*C i to pewnie pare dni w roku.

Za to już zakupiłem silikon do 1500*C i będe robił zabieg uszczelniania palnika. A później może jeszcze podpytam kogoś na forum, bo wiem że kombinują z obniżaniem mocy poprzez jakieś przeróbki.

luki81
01-12-2014, 21:03
luki
możliwa jest taka sytuacja że przy bardzo mocno przesadzonym nadmuchu palić się będzie środkiem a bokami przerzucać niedopalony opał i będzie wolno osiągał zadaną.
miałem taki przypadek w zeszłym roku na jednym z kociołków, że wręcz wygasało po kilkudziesięciu minutach pracy w automacie. wrzucenie garści eko od góry pozwalało na ponowne krótkie rozpalenie i znów to samo
zrobiłem więc test i obniżyłem nadmuch w pracy automatycznej do 30% dla mocy maksymalnej i nagle problem zniknął i kocioł pracował płynnie i spalał na proszek prawie.
zrób test i jak pracuje zasłoń szmatą lub ręką prawie cały wiatrak i zobacz jak się płomień zmieni

Timon
Dzięki za sugestie. Masz rację że jak miałem duży nadmuch do tylko środkiem palił, a z boku nic. Teraz gdy mam na PID współczynnik nadmuchu na -16 a podawanie na -30, ładnie szybko dochodzi do zadanej, tylko w popielniku leżało zbt dużo niedopalonych nawet brązowych spieków. I tu mam problem bo niżej z podawaniem już nie mogę zejść. Ale wyczyściłem popielnik do zera i jutro zobaczę jak wygląda po nocce. Może coś się zmieniło.
Z tą przysłoną sprawdzę.
Jak to dobrze że są jeszcze na tym świecie życzliwi ludzie którzy podzielą się z innymi soją wiedzą, bo są tacy co wiedzą a nie powiedzą.
Jak nie pójdzie na PID to będę próbował na manualu- zobaczymy.

julo23
02-12-2014, 06:35
Przymykacie troche czopucha w takie wiatry jak teraz są ?

EDIT:

OK. Już Timon mi odpowiedział. Zostawie na otwartym.

lukanio83
02-12-2014, 10:20
wczoraj wieczorem przełączyłem na Pid, podawanie 0 i nadmuch 0, rano patrzę i zgasło. Co proponujecie ?

timon120777
02-12-2014, 10:44
a dlaczego zgasło?
przesypało niedopały do popielnika czy zszedł żar za nisko i wypchnęło bo sie alarm załączył.
bez tego nie wiadomo w którą stronę korekty robić

luki81
02-12-2014, 13:13
Dzisiaj się dopatrzyłem że na PID reguluje się rówież wspólczynnik podawania i nadmuchu.
Wiedzieliście o tym. Ale tylko tymi parametrami steruje się jak PID wejdzie w nadzór

lukanio83
02-12-2014, 20:00
a dlaczego zgasło?
przesypało niedopały do popielnika czy zszedł żar za nisko i wypchnęło bo sie alarm załączył.
bez tego nie wiadomo w którą stronę korekty robić
w palenisku i w popielniku pełno wogóle nie nadpalonego (czystego) ekogroszku
wcześniej paliłem na PID ale wielkość ekogroszku miałem na gruby, czyżby ten parametr?

julo23
03-12-2014, 08:49
Dzisiaj się dopatrzyłem że na PID reguluje się rówież wspólczynnik podawania i nadmuchu.
Wiedzieliście o tym. Ale tylko tymi parametrami steruje się jak PID wejdzie w nadzór


Współczynnik nadmuchu i podowania to do PRACY w PID.
Ustawienia w nadzorze masz osobno.

luki81
03-12-2014, 10:13
Współczynnik nadmuchu i podowania to do PRACY w PID.
Ustawienia w nadzorze masz osobno.

źle sprecyzowałem moje zdanie.
Miałem na myśli że jak PID jest w nadzorze to można regulować wtedy podawanie i nadmuch w tym stanie. Przynajmniej u mnie tak jest, w nadzorze współczynnik wentylacji jest do -12, a w w pracy do-16

Stąd kiedyś pisałem że te wspólczynniki się zmieniają i nie wiedziałem dlaczego, teraz już wiem. Wychodzi na to ze nie jest tak że PID bierze sobie w nadzorze podawanie i nadmuch z manualnych ustawień. Sprawdźcie to u siebie i dajcie znać. Być może jestem w błędzie.

Ogólnie myślę że ten PID to jedna wielka lipa- jeżeli tak wygląda automatyka sterowaniem procesu palenia to czym się różni od nastawień manualnych. Żeby to wszystko ustawić trzeba spędzać ładne kilkadziesiąt godzin w kotłowni, i broń boże kup inny węgiel, to znowu siedzi się w kotłowni.
Sory za frustrację, ale taka automatyka to nie automatyka. Głupi nie jestem ale nie wiem jak to dziadostwo ustawić żeby spalało jak wam na popiół i w dodatku bardzo mało palił:bash:

mariooooo
03-12-2014, 12:28
na pewno masz rację trzeba posiedzieć w kotłowni i chyba każdy z nas tam trochę czasu spędził więcej niż przypuszczał ,ale wyboru palenia eko wybraliśmy sami...z różnych względów . Pid ma oscylować w oku zadanej '' PID nadzór'' ma być sporadycznie ,najczęściej gdy nastąpi duży chwilowy odbiór ciepła, Pid wtedy przesteruje swoje ustawienia. Nadzorem w ogóle bym się nie zajmował trzeba dążyć do pracy ciągłej PID wtedy możemy uzyskać zadawalające efekty. A żeby Pid działał musi mieć spełnione warunki do swojej pracy a czasami ciężko znaleźć przyczynę ,problem ,może być instalacja , odbiór ciepła, węgiel itp.i ..... a czasem tylko dobór współczynników może się zdarzyć że w ogóle w danej instalacji Pid nie zadziała. U mnie na dwustnie działało a na Pid nie!. Przerabiałem kilkakrotnie instalację po "fachowcach" którzy nie widzieli problemu i efektem tego jest że Pid zadziałał. A z tym małym spalaniem to bym tak nie przesadzał może dokładnych badań nie przeprowadzałem ,ale u mnie pali jednakowo czy na PID czy 2 stanie. I tu się zgodzę z timon120777 co do lepszego systemu od innego .

alexan
03-12-2014, 13:28
Fachowcy pomocy, mam problem z tym piecem miał być oszczędny a zżera mi 37,5 kg groszku na dobę. pewno mam złe ustawienia. mam czas podawania 14 s a przerwa 65 s nadmuch 23
jak powinien wyglądać popiól i ogien w tym piecu. pomocy!:bash: zimne noce wiec boję sie w nim grzebac bo jak zgasnie mi w nocy to wraz z dziecmi chyba zamarznę. ma ktoś jakies szybkie rady?
:bash:

timon120777
03-12-2014, 14:43
w palenisku i w popielniku pełno wogóle nie nadpalonego (czystego) ekogroszku
wcześniej paliłem na PID ale wielkość ekogroszku miałem na gruby, czyżby ten parametr?

to znaczy że za dużo podaje i za mało dmucha
zacznij od wsp podawania i obniżaj go sukcesywnie
jak dojdzesz do końca i nada niedopał będzie to zmień granulację na drobniejszą(będzie inna charakterystyka nadmuchu) i od nowa powtórz zabawę ze wsp podawania

timon120777
03-12-2014, 14:45
Fachowcy pomocy, mam problem z tym piecem miał być oszczędny a zżera mi 37,5 kg groszku na dobę. pewno mam złe ustawienia. mam czas podawania 14 s a przerwa 65 s nadmuch 23
jak powinien wyglądać popiól i ogien w tym piecu. pomocy!:bash: zimne noce wiec boję sie w nim grzebac bo jak zgasnie mi w nocy to wraz z dziecmi chyba zamarznę. ma ktoś jakies szybkie rady?
:bash:
zdjęcia tego co na palniku i w popielniku
spalanie 37,5kg może być duże, średnie lub rewelacyjne. wszystko zależy od potrzeb domu a Ty o nim nic nie piszesz. dodaj więc proszę co nieco o Twoich 4 ścianach-powierzchnia ocieplenie, temperatury w domu i jaka instalacja oraz jak sterowana
bez tego nie ruszymy z miejsca

lukanio83
03-12-2014, 19:49
to znaczy że za dużo podaje i za mało dmucha
zacznij od wsp podawania i obniżaj go sukcesywnie
jak dojdzesz do końca i nada niedopał będzie to zmień granulację na drobniejszą(będzie inna charakterystyka nadmuchu) i od nowa powtórz zabawę ze wsp podawania

i poszłooooo :)
nie do wiary że nie mogłem rozpalić pieca, poprostu musi rozpalać się powoli a u mnie szła temp ostro do góry a poźniej przełaczało się na wygaszanie i pozamiatane. Palę teraz na PID, ekogroszek Retopal, przy parametrach czas podawania -20, przedmuchu -10 dookoła spieki ale wypalone, takie "wypalone kalafiory" teraz dałem -22 podawanie i 5 cz. przedmuchu jest lepiej. Spala na drobniejsze ale też kalafiorki :) które jak spadną do popielnika rozsypują się. Temp. zadana 57stopni. jakie proponujecie parametry, chciałbym zejść trochę jeszcze z tym spalaniem bo wygrzewam domek przed wykończeniówką tj. za tydzień gładzie. Dół podłogówka jakieś 60 metrów, góra grzejniki jeszcze nie podłączone.

luki81
03-12-2014, 21:47
Mariooo Julo23 macie racje

Pomieszało mi się już wszystko. Faktycznie nadzór na PID ustawia się osobno. Miałem złe ustawienia-bo bardzo ciężko dochodził do zadanej temp.
Dzisiaj ustawiłem na PID współczynnik nadmuchu na 0, Współczynnik podawania -20, temp.zadana 55C Popatrzyłem godzinę jak pracuje i wydawało mi się, że niby OK-zobaczę jutro jak to wygląda. Zauważyłem na PID jak pracuje że na 5C przed zadaną temperaturą praca dmuchawy zmniejsza sie i tak samo jest z podawaniem. Dochodzenie do zadanej jest wolniejsze, no a potem jak piszecie-oscyluje według zadanej temperatury..
Jak jest u was z temperaturą zadaną- bo u mnie jak dojdzie do zadanej, to później spada o 10C i tak wkoło. Pompy u was podają cały czas czy się wyłączają?

timon120777
04-12-2014, 00:39
lukanio83
zapomnij o ekonomii w tym sezonie
pilnuj prawidłowego wygrzania podłogówki i wietrz często i intensywnie
następny sezon będzie szukaniem oszczędności. teraz musisz naładować ten akumulator ciepłem a to pochłania mnóstwo opału. jak odpalisz całość i w domu będzie już odpowiednia do życia temperatura oraz zacznie spadać wilgotność to i zaczniesz zauważać zmniejszanie zużycia opału. skup się jedynie na ustawieniu parametrów aby spalanie było dobre
wrzuć fotkę tych kalafiorów

mariooooo
04-12-2014, 08:16
Luki 81 u mnie chodzi na stałe poprzez 4D pompa CO i pompa mieszacza do podłogi, pompa CWU włącza się jak w bojlerze spadnie temp. wg zadanej w sterowniku histerezy .Jak piec nie dobija CWU czyli w miarą są stabilne warunki odbioru temperatury PID oscyluje od ok. max - 4 *do +4* wokół zadanej ,czasem 2*,1*,' jakiś czas zadana i znowu +-2*,+-1*.
Jak się włączy pompa CWU lub pokręci się głowicami na grzejnikach, otworzy garaż itp., wtedy się zaburzy na kotle i spadnie temp gdzieś max o -10,-7,-5 (jak u Ciebie )od nastawionej temp na sterowniku ,w zależności od zapotrzebowania cwu i okolicy . Następnie potem ciągnie w górę do zadanej i hamuje , czasem co prawda bardzo raczej rzadko przebijając o te 5*( i jak jest ciepło w ogóle na dworze, pojawi się pid nadzór czyli przekroczy o + 6*,+7*)ale po jakieś chwili jak pompy ściągną ten nadmiar wraca do pid praca i się stabilizuje. Pid nadzór '' jak nie kombinuję przy kotle i instalacji '' u mnie bardzo rzadko się zdarza i nic w nim nie ustawiałem ,są fabryczne ustawienia, choć być może że on także mógłby być źródłem niedopałków lub kalafiorów itp.

luki81
04-12-2014, 10:26
Luki 81 u mnie chodzi na stałe poprzez 4D pompa CO i pompa mieszacza do podłogi, pompa CWU włącza się jak w bojlerze spadnie temp. wg zadanej w sterowniku histerezy .Jak piec nie dobija CWU czyli w miarą są stabilne warunki odbioru temperatury PID oscyluje od ok. max - 4 *do +4* wokół zadanej ,czasem 2*,1*,' jakiś czas zadana i znowu +-2*,+-1*.
Jak się włączy pompa CWU lub pokręci się głowicami na grzejnikach, otworzy garaż itp., wtedy się zaburzy na kotle i spadnie temp gdzieś max o -10,-7,-5 (jak u Ciebie )od nastawionej temp na sterowniku ,w zależności od zapotrzebowania cwu i okolicy . Następnie potem ciągnie w górę do zadanej i hamuje , czasem co prawda bardzo raczej rzadko przebijając o te 5*( i jak jest ciepło w ogóle na dworze, pojawi się pid nadzór czyli przekroczy o + 6*,+7*)ale po jakieś chwili jak pompy ściągną ten nadmiar wraca do pid praca i się stabilizuje. Pid nadzór '' jak nie kombinuję przy kotle i instalacji '' u mnie bardzo rzadko się zdarza i nic w nim nie ustawiałem ,są fabryczne ustawienia, choć być może że on także mógłby być źródłem niedopałków lub kalafiorów itp.

Dzięki za info.
A jaki masz kociołek ze sterownikiem.Możesz napisać jakie masz teraz nastawy.
U mnie PID nadmuch 0, podawanie -20% Dzisiaj sprawdziłem popielnik i popiół sypki z kalafiorkami oraz kawałkami niespalonymi, ale zużycie węgla wydawało mi się niewielkie.Zmniejszyłem podawanie na-21%.

alexan
04-12-2014, 10:31
zdjęcia tego co na palniku i w popielniku
spalanie 37,5kg może być duże, średnie lub rewelacyjne. wszystko zależy od potrzeb domu a Ty o nim nic nie piszesz. dodaj więc proszę co nieco o Twoich 4 ścianach-powierzchnia ocieplenie, temperatury w domu i jaka instalacja oraz jak sterowana
bez tego nie ruszymy z miejsca

ja mam 110 m2- na dole podłogówka a u góry 3 pokoje kaloryfery, temperature podlogówki mam ustawione na 41 a centralnego na 60 c , sciany domu nie ocieplone, moze najpierw dom musi sie nagrzać bo mieszkam w nim pierwszy sezon. Jak czytam forum to uznałm ze to chyba normalne ze tak duzo pali. wczoraj siedziałam przy nim pól nocy i płomien był ładny ale długo dochodził do zadanej ale to chyba dlatego ze podniosłam temeraturę podłogówki. lepiej zmieniac rano na mniejszą zadaną i podłogówkę czy trzymać cały czas jednakową temeraturę?, dodam ze w dzen mnie nie ma w domu i nie musi być 24 na termometrze ale ja wiem czy to oszczedność zeby zmiejszac na dzien a noc mocno zwiekszac?:(

mariooooo
04-12-2014, 13:30
luki81 nastawy dobierz indywidualnie małymi kroczkami ,a efekty zmian oceniaj co min. 12h , ale zawsze można się po sugerować u kogo innego co i jak ustawił . Mam sas multi 23 z ST 450 Pid ,granulacja gruba, współ. nadmuchu -12,współ. podawania -20 ,aktualny węgiel mocno spiekający ,kaloryczny tzw. czerwony Pieklorz ,popiół wypalony jasny sypki z nielicznymi miękkimi kalafiorami .Miałem też klika worków eko z poprzedniego sezonu i były ustawienia podobne do twoich współ powietrza 0, podawanie -25

timon120777
04-12-2014, 13:59
alexan
w sieci są schematy prawidłowego wygrzewania podłogówki. chyba cykl miesięczny
poza tym 40stC na podłogę to już w stopy parzy. jeśli proces wygrzewania zakończony to obniżyć maksymalnie aż będzie zbyt chłodno w pokojach i dopiero podnosić do takiej temperatury aż uzyskasz komfort cieplny. tylko sób to powoli np podnosząc o 1st na dobę
izoluj ten dom to i straty ciepła będą niższe i spadnie zużycie opału

adammxxx
05-12-2014, 17:01
Witam.Posiadam sas slim 17kw st450pid,zawór 4d sterowany siłownikiem.Dom ocieplony 15cm styropian,poddasze 25 wełna,podłogówka około70m2.Piec jest załączony na pid,spalanie około25kg na dobe.Aktyalne parametry to współczynnik went. -6,podawania -20 granulacja drobna,temp. zadana 52 ,a w domu 21.Pozdrawiam

julo23
06-12-2014, 18:24
Ja zauważyłem że ustawienie -25 współczynnika podawania wcale nie musi oznaczać mniejszego zużycia węgla.
Bo piec ciężej ma dobić do zadanej temperatury i PID wysteruje większą moc, jeśli temp. spadnie 7*C czy nawet 10*C zacznie szaleć z nadmuchem itp.
Czasami lepiej dać -15 czy nawet -10 wsp. podawania i z lekkością sobie dobije do zadanej, a jeśli nawet spadnie poniżej 7*C czy 10*C bo coś mu zaburzy pracę, np. CWU czy otwarcie głowicy kaloryferów to prędzej się podniesie do temp. roboczej.
Także przestałem się trzymać uporczywie -20 współczynnika podawania.
Obecnie testuje -8 nadmuch i -14 wsp. podawania.

maro71
06-12-2014, 20:51
Witanko.
Od kilku dni zasypałem podajnik eko wesoła-mysłowice i na dzień dzisiejszy widzę zmniejszenie ilości popiołu. Moje ustawienia to granulacja gruba, wsp.wentylacji -10, wsp. podawania 8.
Dziwi mnie jedynie że co jakiś czas muszę te ustawiania regulować. Miało być przy PID bezobsługowo. Też tak macie?

julo23
06-12-2014, 21:04
Ale co musisz regulować ?

luki81
07-12-2014, 17:19
Faktycznie jak ma mało węgla przy współczynnikach rzędu -20 to długo dochodzi i więcej spala.

Ja testuje -18 podawanie, wentylacja -3
Zobaczymy jaki efekt.

maro71
07-12-2014, 19:22
regulować, znaczy robić korekty podawania i wentylacji. Liczyłem na to że jak raz ustawię te parametry pod ekogroszek jaki mam w podajniku to resztę zrobi PID. Nie wiem dlaczego raz na dobę muszę skorygować podawanie lub wentylację bo albo żar schodzi mi za nisko lub wentylacja za bardzo spieka. Być może nie trafiłem jeszcze w optymalne nastawy tych parametrów.... Na dzień dzisiejszy korekta wentylacji -10, korekta podawania 6...

luki81
07-12-2014, 19:48
regulować, znaczy robić korekty podawania i wentylacji. Liczyłem na to że jak raz ustawię te parametry pod ekogroszek jaki mam w podajniku to resztę zrobi PID. Nie wiem dlaczego raz na dobę muszę skorygować podawanie lub wentylację bo albo żar schodzi mi za nisko lub wentylacja za bardzo spieka. Być może nie trafiłem jeszcze w optymalne nastawy tych parametrów.... Na dzień dzisiejszy korekta wentylacji -10, korekta podawania 6...

Ja mam SAS17 Z PID
Mam obecnie ustawienia wentylacja -3, a podawanie-18 ( zacznij może od -20), przy minus 18 szybciej dochodzi do zadanej.Zobaczę co jutro będzie w popielniku przy nastawie -18podawania. Jak będzie za dużo niedopałków to zrobię korektę
Zgodzę się z tobą że PID miał być automatyką, w którą się nie ingeruje, a tu faktycznie lipa przereklamowana. Aby PID prawidłowo chodził trzeba spędzić ładne parę godzin, dni, tygodni aby to chodziło poprawnie, chyba ze ktoś ma full kasy i nie patrzy co mam w popielniku.
No ale jak się ustawi to ładnie wszystko chodzi i tanio.

maro71
07-12-2014, 20:04
luki81
Na dzień dzisiejszy parametry podane przeze mnie wyżej są na tą chwile optymalne dla węgla który powsiadam, robię jedynie nieznaczne korekt w górę lub dół o jeden, dwa punkty.
Zgadzam się z Tobą żę reklamowanie bezobsługowego działania na PID jest mocno przesadzone...

adammxxx
08-12-2014, 18:11
Na pidzie dużo zależy od temperatury zewnętrznej.Teraz gdy jest 0 mam spalanie mniejsze,na zaworze ustawione 34 a w domu jest 22,5 i w podajniku bardzo mało ubywa.Ustawienie podawanie -20 wentylacja na 0.W tamtym roku nic nie przestawiałem było podawanie 0 wentylacja 0 a spalało podobnie około 25/na dobe w mrozy.Ekogroszek w mojej okolicy jest 620zł z 4dni wychodzi wiadro 30kg popiołu.Wydaje mi sie że te regulacje na pidzie mało co dają a piec swoje musi spalić.

julo23
08-12-2014, 19:23
Ja zwiększyłem temp zadaną CO z 60*C na 65*C i nie widzę żeby zwiększyło się spalanie, choć musze to jeszcze dokładniej sprawdzić. Za to temp. powrotu jest wyższa.
Szybciej zagrzewa bojler. Jeszcze potestuje i poobserwuje. Zaciekawiła mnie jedna opinia kolegi z tego forum co utrzymuje temp. 75*C.
Po mału może dojdę i do 75*C tylko trzeba na te obserwacje czasu i cierpliwości.
Póki co ja jestem bardzo zadowolony z funkcji PID. A te nastawy to raczej są do uzyskania bardziej idealnego popiołu.

EDIT:
Słuchajcie wczoraj akurat rozpalałem w piecu. Wydaje mi się że miał ciężko się podnieść z 28*C na 45*C - później już poszło.I zauważyłem że chyba podnosi się razem z grzaniem podłogi, na której rosła też temperatura razem z temperaturą pieca .J ak macie poustawiane przy pompie podłogowej ustawienia. Bo temperatura załączania pomp mam na 55*C. Ale to widze że tyczy się tylko CWU i kaloryferów u mnie. Dlaczego podłogi to nie dotyczy ? Macie to jakoś inaczej ustawione ?

jarooo3
10-12-2014, 16:20
W menu instalatora można ustawić zakres temp dla podłogówki.
U mnie w ogóle pid nie działa. Tzn przy wsp podawania -30 i wentylatorze +9 po niecałej godzinie zarzuca węglem palnik. A na ustawieniach manualnych śmiga z podawaniem 5/43. Nie wiem już jak tego pida ustawić. Napiszcie mi jeszcze jak często musicie opróżniać tacę z popiołem? U mnie niestety nie mogę wyeliminować spieków (chociaż wyglądają na niedopalony węgiel) i po całym dniu palenia taca jest pełna. Czy to normalne?

lukanio83
10-12-2014, 18:00
timon120777 masz rację że dom zwyczajnie musi się wygrzać, aktualnie palę na Pid i co moge powiedzieć, spieki jak były tak są, troszkę nastawy zmieniłem obecnie mam -5 przedmuch podawanie -18 i ostatnio było +5 przedmuch -25 podawanie i spalanie wyszło 2x 25 kg na ponad 3 dni to całkiem chyba nieźle ale za to spieki przeogromne, wstawię fotkę293551. Powiedzcie jak ten przedmuch ustawić?



lukanio83
zapomnij o ekonomii w tym sezonie
pilnuj prawidłowego wygrzania podłogówki i wietrz często i intensywnie
następny sezon będzie szukaniem oszczędności. teraz musisz naładować ten akumulator ciepłem a to pochłania mnóstwo opału. jak odpalisz całość i w domu będzie już odpowiednia do życia temperatura oraz zacznie spadać wilgotność to i zaczniesz zauważać zmniejszanie zużycia opału. skup się jedynie na ustawieniu parametrów aby spalanie było dobre
wrzuć fotkę tych kalafiorów

timon120777
10-12-2014, 23:21
zbyt dużo ostatnio piszę i zaczynam się gubić w tym jaki kto ma kłopot
mam prośbę
zerknij jak w tym automacie kocioł pracuje, czy przeciaga i się odstawia czy trzyma zadaną?
jak przeciaga to trzeba mu zejść z moca w dół żeby pracował bez odstawiania. do tego korekta nadmuchu w dół bo spieka okrutnie,
tylko jak widzę to jest jeszcze ruszt wodny czyli syf syf syf sy.......

lukanio83
11-12-2014, 08:04
zbyt dużo ostatnio piszę i zaczynam się gubić w tym jaki kto ma kłopot
mam prośbę
zerknij jak w tym automacie kocioł pracuje, czy przeciaga i się odstawia czy trzyma zadaną?
jak przeciaga to trzeba mu zejść z moca w dół żeby pracował bez odstawiania. do tego korekta nadmuchu w dół bo spieka okrutnie,
tylko jak widzę to jest jeszcze ruszt wodny czyli syf syf syf sy.......

co miałeś na myśli pisząc "tylko jak widzę to jest jeszcze ruszt wodny czyli syf syf syf sy.......

julo23
11-12-2014, 09:24
W menu instalatora można ustawić zakres temp dla podłogówki.


No tak ale tam jest zakres od 25 do 40 bodajże. ale jak to sie ma do załączania pomp ?
To jest chyba min. i max wartość temperatury jaka może iść na podłogę.

Wydaje mi się że pompa podłogowa pracuje cały czas niestety.

timon120777
11-12-2014, 17:17
co miałeś na myśli pisząc "tylko jak widzę to jest jeszcze ruszt wodny czyli syf syf syf sy.......
ten wynalazek to jest producent syfu w kotle i w takich konstrukcjach jest problem z dobraniem nadmuchu bo jak jest ok dla palnika to wymiennik zachodzi szybciutko a jak dobierzesz do wymiennika to w palniku spieki

luki81
12-12-2014, 18:14
Chłopaki jak jest u was z zaworem 3D z siłownikiem na CO, bo u mnie lata w góre i w dół- nie potrafi utrzymać stałej temperatury, gdzie zawór na 3D na podłogówce stoi prawie cały czas w miejscu. Spalanie się już ładnie unormowało teraz jeszcze przy nieocieplonym dachu wyszło 20kg na dzień przy 210m2. Jak to u was wyglada.

julo23
12-12-2014, 18:21
a jaką temp. utrzymujesz w domu ?
Myśle że 20kg to dobe osiągnięcie przy takim metrażu i nieocieplonym dachu.
Ja mam obecnie 18kg na dobę. Tylko że 24*C w domu.

luki81
13-12-2014, 17:52
a jaką temp. utrzymujesz w domu ?
Myśle że 20kg to dobe osiągnięcie przy takim metrażu i nieocieplonym dachu.
Ja mam obecnie 18kg na dobę. Tylko że 24*C w domu.
Na dole mam 17C, do góry 8C, ale to dlatego że dach nieocieplony. Dam znać jak wyjdzie po ociepleniu. Właśnie zacząłem ocieplać

siadas
14-12-2014, 09:31
Witajcie

Powiedzcie prosze jakie macie parametry Nadzoru w paleniu z funkcja PID bo u mnie przy granulacji grubej i wsp wentylacj -5, wsp podawania -14 piec latwo dochodzi do zadanej a po tym przebija ponad zadana i wchodzi w tryb nadzoru przez co moim zdaniem szybciej zarasta sadza

luki81
14-12-2014, 10:14
Witajcie

Powiedzcie prosze jakie macie parametry Nadzoru w paleniu z funkcja PID bo u mnie przy granulacji grubej i wsp wentylacj -5, wsp podawania -14 piec latwo dochodzi do zadanej a po tym przebija ponad zadana i wchodzi w tryb nadzoru przez co moim zdaniem szybciej zarasta sadza

Najlepiej było by podwyższyć zadaną CO tak aby nie wchodził w nadzór, albo zmniejszyć podawanie. Jak wchodzi w nadzór to tak jak by miał za duż moc, a odbiór ciepła jest za mały. Jak ktoś kiedyś napisał lepiej żeby ciągle chodził w trybie pracy niż w nadzorze. Ja u siebie podwyższyłem CO i teraz nie wchodzi w nadzór, a spalanie nie jest większe. W podtrzymaniu mam podawanie 5s co 10min, nadmuch 30%przez 30s co 7min- może nie są to idealne nastawy, ale narazie tak mam- może później je zoptymalizuję.
A jaki masz piecyk bo ja SAS 17 450PID nastawy podawanie -18, wentylacja -5

siadas
14-12-2014, 20:13
Piec mam dokladnie taki jak twoj 17 kw z pid, podniose troche tem moze nie bedzie wchodzil w nadzur. Walcze jeszcze z pidem a obecnie mam ustawienia went -5 i podaw na -14 ale wydaje mi sie ze przy obecnej tem za duzo mi pali. zastanawiam sie nad przejsciem w tryb dwustanowy chociaz przy ttych ustawieniach moj ekogroszek (Wesoła) spala sie na proszek.

luki81
16-12-2014, 05:51
Dzisiaj wyczyściłem czujnik temp. spalin i co się stało, nagle wyświetlacz zaczął pokazywać 30C więcej. Cały był oblepiony sadzą.
Wcześniej dobijał do zadanej i oscylował wokół, nie wpadał w nadzór, a po przeczyszczeniu czujnika, przeleciał grubo ponad zadaną i wpadł w nadzór. Kolejny wniosek że trzeba czyścić czujnik temp, bo pomiary będą błędne. Jak to wygląda u was?
Jak nastawić aby spalał na proch.
Teraz ma współczynnik podawania -22 i wentylacji -5 i wychodzą kalafiory.
Czy PID cały czas się uczy i powoli dopasowuje aby nie wpadać w nadzór?

julo23
16-12-2014, 17:25
Przy - 5 nadmuchu też miałem kalafiorki.

Daj mu -8 i obserwuj.

Czy PID się uczy ? Chyba nie... ale chciałbym się mylić.

Ja czyścisz ten czujnik ? Widać go gdzieś jak czyścisz tą wyczystką z tyłu ?

luki81
16-12-2014, 19:42
Przy - 5 nadmuchu też miałem kalafiorki.

Daj mu -8 i obserwuj.

Czy PID się uczy ? Chyba nie... ale chciałbym się mylić.

Ja czyścisz ten czujnik ? Widać go gdzieś jak czyścisz tą wyczystką z tyłu ?

Julo23 jak odkręcisz tą wyczystkę na czopuchu i spojrzysz lekko od dołu to widać tą czujkę. Pomóż sobie latarką. Dojście jest dobre. Ja czyściłem to zwykłym pędzlem.
Także myślę że raz w tygodniu trzeba czyścić ten czujnik, ale to się jeszcze okaże w praktyce.
Masz rację dałem dzisiaj -7 i jest zmiana. Jutro skoryguje jeszcze na -8
Kurcze mam nastawy -24,-7 nastawione Co na 60 i wpada mi w nadzór. Wiesz może co zrobić aby nie wpadał w nadzór. Już nie mam pomysłów. Pozostaje mi odkręcić zawory termostatyczne na grzejnikach aby pobór ciepła był większy, czy mniej kaloryczny węgiel kupić- tylko jak go kupić- ale to nie jest rozwiązanie. Jak obserwuję to za długo podaje przy temperaturze CO 55C, PID powinien już proces palenia zwalniać przy tej temperaturze tak aby sobie powoli dochodził i oscylował w granicy 60C.

julo23
17-12-2014, 21:37
Może masz rację. Ale przeszkadza ci aż tak ten nadzór ? Jeśli jest krótki i mało przekracza to chyba nie ma co się przejmować.
Pewnie nie da się tak idealnie tym sterować - to tylko węgiel jest, jak sie piec rozbuja to musi gdzieś to ciepło oddać. Odkręć jakies 2 grzejniki bardziej i już. Np w łazience i gdzieś u dziecka w pokoju czy coś . W sumie po to palimy żeby było ciepło. Zakręcać wszystko i palić tylko żeby tylko spalić jak najmniej to sztuka dla sztuki wg mnie.
Ja ostatnio coraz mniej zaglądam do pieca, ostatnio prawie wcale.
Już nawet nie próbuje codziennie liczyć ile mi pali, tylko czekam aż skonczy się podajnik, bo w miare ładnie pali.
1% podajnika starcza mi mniej więcej na 2h,
W podajniku jest ok. 125kg- 130kg

Jutro ide ten czujnik poczyścić bo jeszcze tego nie robiłem, jedynie niechcący może go tam przejechałem przy czyszczeniu ogólnym ale to raczej nie zamierzone byłoby i pewnie nieskuteczne.

luki81
18-12-2014, 04:25
JULO 23 masz rację. Nastawiłem za twoją radę nadmuch na -8, a podawanie mam na -25 i ślicznie pali. teraz tak jak pisałeś wpada w nadzór ale nie na długo. Odkręciłem też dwa grzejniki z 6- pozostałe są na funkcji antyzamrożeniowej. Nie mam już kalafiorów, a węgielek ładnie się dopala- są tam jakieś małe jakby niedopałki, ale to jest może 1% - więc się tym nie przejmuje.
Spalanie spadło mi już poniżej 18kg/dobe- nie mam jeszcze dachu ocieplonego bo chłopaki mi uciekli gdzieś na tydzień, zaczęli i ....... Na razie nic więcej nie reguluję aby nie popsuć. Podłączyłem pogodówkę pod układ podłogówki i już mi się podoba jak sobie sam steruje, jeszcze podłączę pogodówkę pod kaloryfery, a na końcu dwa sterowniki pokojowe dla podłogówki i grzejników. może wtedy jeszcze spalanie spadnie.

A tak poza tym widzę: że wszyscy opanowali palenie bo nikt nie pisze :yes:

jarooo3
18-12-2014, 12:29
A tak poza tym widzę: że wszyscy opanowali palenie bo nikt nie pisze :yes:

Luki pisz za siebie ;) Ja jeszcze nie opanowałem palenia. W dalszym ciągu mam sporo spieków. Po 2 dniach palenia to jest tyle że sięga aż do palnika. Nie wiem czy zwiększyć czy zmniejszyć nadmuch? No i w dalszym ciągu nie jestem w stanie palić z pidem. Max godzinka i palnik cały zawalony węglem (mimo wsp podawania -30) ehhhh.... Mam nadzieję że jak zamieszkam i będę miał więcej czasu to ogarnę temat.

luki81
18-12-2014, 16:47
Luki pisz za siebie ;) Ja jeszcze nie opanowałem palenia. W dalszym ciągu mam sporo spieków. Po 2 dniach palenia to jest tyle że sięga aż do palnika. Nie wiem czy zwiększyć czy zmniejszyć nadmuch? No i w dalszym ciągu nie jestem w stanie palić z pidem. Max godzinka i palnik cały zawalony węglem (mimo wsp podawania -30) ehhhh.... Mam nadzieję że jak zamieszkam i będę miał więcej czasu to ogarnę temat.

Jaroo, ja też ostatnio siedziałem na okrągło w kotłowni i byłem strasznie wkurzony że nie mogę ustawić palenia. Dużo też zależy od węgla, może masz mocno spiekający, ale spróbuj zmniejszyć nadmuch. Jak masz 17Kw spróbuj może -25, -8 , chociaż każdy będzie miał inne nastawy. Ja mam czopuch przymknięty do połowy chociaż wszyscy mówią że powinien być otwarty na max. PID to algorytm, on sie ciągle będzie zmieniał i uczył do nowych warunków. Ważne co koledzy wcześniej pisali, zmiana parametru o jedno, dwa oczka i po 8h patrzeć co sie dzieje. On może po 1h robić kalafiory, ale po paru godzinach jego praca nadmuchu i podawania się zmienia. Co zauważyłem to jak mam CO60C to zupełnie wszystko lepiej pracuje.

timon120777
19-12-2014, 07:52
jaroooo
a za zmianą współczynnika podawania idzie też zmiana współczynnika wentylatora?
jak przewęgla palnik to za mało wiatru- odslonić przesłonę(jak jest) zablokować klapkę a pozycji otwartej(jak jest), podnieść współczynnik wentylatora
sprawdzić granulacje opału jak jest opcja w sterowniku. masz jeszcze sporo możliwości.
wrzuć zdjecia czy to spieki koksowe czy spieka się popiół bo na razie nie wiadomo- może były foty wcześniej? to linkuj

tommy_g
19-12-2014, 12:56
Witam serdecznie,

ja także pragnę się przyłączyć do dyskusji, prosząc o pomoc.

Otóż od wczoraj w mojej kotłowni stoi piec Sas Eco 17kw, sterownik ST 45. Instalator po podłączeniu go dokonał rozpalenia i pozostawił nastawy na sterowniku:
- czas pracy 10 s,
- przerwa w podawaniu 200 s,
- nadmuch 50 %,
oczywiście każąc obserwować i interweniować, jeśli do popielnika będzie spadał żar lub niedopalony węgiel. Po paru godzinach zaobserwowałem, że kocioł strasnie "smoli", więc zmniejszyłem nadmuch na 40%.
Niestety nie wiem jak wygląda prawidłowy popiół, dziś po upływie doby, z zasobnika ubyło ok 25 kg groszku, zaś w szufladzie popielnika wypełnionej do 3/4 takie jakby szare kamyczki? 294824
Wydaje mi się, że zużycie przy powierzchni domu ok 110 m jest bardzo duże, zadana temp. 55 stopni.

timon120777
19-12-2014, 13:38
jesli dom nowy niewygrzany to potrzebuje mnóstwa energii. pytanie co znaczy dla Ciebie bardzo duże spalanie???

jeśli dom nowy ocieplony zgodnie z przepisami i spełniający wymagania odnośnie przenikalności przegród to potrzebuje około 5-6KW. po jakiego grzyba więc wstawiono 3 krotnie za duży kocioł???
w popiele nie widzę niedopału i dużych spieków ale jest sporo kamieni. co to za opał jest?
przy stosunku mocy 1:20 raczej nie powinien smolić, chyba że na skutek dużego przewymiarowania większość czasu stoi i się kisi, do tego ruszt wodny .

tommy_g
19-12-2014, 18:07
Dom z lat 60, cegła, na chwilę obecną brak jakiegokolwiek ocieplenia. Jest wychłodzony i zawilgocony, to fakt- przez ponad 10 lat nikt w nim nie mieszkał, zabraliśmy się z żoną za remont, wymieniliśmy już okna, teraz CO.

Groszek pochodzi z kopalni Kazimierz- Juliusz, większość tych "kamyczków" po delikatnym ściśnięciu palcami rozsypuje się w pył. Pisząc o smoleniu mam na myśli, że w komorze widać latające frakcje, gdy włączony jest nadmuch, po paru godzinach pracy na ściankach przykleiła się mm warstwa sadzy :/ (a kiedy tam jestem, wentylator zdecydowanie częściej chodzi, niż nie). Piec obecnie kończy konsumować kolejny worek, wydaje mi się to sporo, biorąc pod uwagę, że ustawiona temp. to zaledwie 55 stopni. Zauważyłem też, że w zasobniku na ściankach skrapla się rosa- czy to źle?

Co do mocy, dom oglądały 2 firmy zajmujące się ogrzewaniem, wyliczyły zapotrzebowanie na 18kW.

ps. instrukcja do sterownika napisana jest dość prosto, ale mimo, że ma zaledwie kilka stron, nie znalazłem w niej informacji o "podtrzymaniu" - co to jest praca i przerwa podtrzymania, do czego służy i jak używać?

Pozdr.
tg

jarooo3
19-12-2014, 18:47
jaroooo
a za zmianą współczynnika podawania idzie też zmiana współczynnika wentylatora?
jak przewęgla palnik to za mało wiatru- odslonić przesłonę(jak jest) zablokować klapkę a pozycji otwartej(jak jest), podnieść współczynnik wentylatora
sprawdzić granulacje opału jak jest opcja w sterowniku. masz jeszcze sporo możliwości.
wrzuć zdjecia czy to spieki koksowe czy spieka się popiół bo na razie nie wiadomo- może były foty wcześniej? to linkuj
Świeże zdjęcie moich spieków: 294862 Tak na moje oko to niedopalony wegiel. Przy obecnych ustawieniach (5/36 nadmuch 28) mam na dobe pełniutką szufladę takich spieków i popiołu.
Co do pida to przy podawaniu -30 i went +10 przewęgla i gaśnie. Granulacja ustawiona na drobną.
@ luki81 ja chętnie popróbuję ustawiać pid tylko że na tą chwilę po max 1 godz. gaśnie.

timon120777
19-12-2014, 19:33
Dom z lat 60, cegła, na chwilę obecną brak jakiegokolwiek ocieplenia. Jest wychłodzony i zawilgocony, to fakt- przez ponad 10 lat nikt w nim nie mieszkał, zabraliśmy się z żoną za remont, wymieniliśmy już okna, teraz CO.

Groszek pochodzi z kopalni Kazimierz- Juliusz, większość tych "kamyczków" po delikatnym ściśnięciu palcami rozsypuje się w pył. Pisząc o smoleniu mam na myśli, że w komorze widać latające frakcje, gdy włączony jest nadmuch, po paru godzinach pracy na ściankach przykleiła się mm warstwa sadzy :/ (a kiedy tam jestem, wentylator zdecydowanie częściej chodzi, niż nie). Piec obecnie kończy konsumować kolejny worek, wydaje mi się to sporo, biorąc pod uwagę, że ustawiona temp. to zaledwie 55 stopni. Zauważyłem też, że w zasobniku na ściankach skrapla się rosa- czy to źle?

Co do mocy, dom oglądały 2 firmy zajmujące się ogrzewaniem, wyliczyły zapotrzebowanie na 18kW.

ps. instrukcja do sterownika napisana jest dość prosto, ale mimo, że ma zaledwie kilka stron, nie znalazłem w niej informacji o "podtrzymaniu" - co to jest praca i przerwa podtrzymania, do czego służy i jak używać?

Pozdr.
tg


nawet jak stary dom to myślę że nie więcej niż 120W/m2 a to jest 13,2KW- tu mogę zrozumieć niewielkie przewymiarowanie.
jak słabo z kasą a chcesz coś urwać z kosztów ogrzewania ocieplaj od góry najpierw. wyjdzie tanio a efekt murowany. wełna 25-35cm w 2 warstwach i zaoszczędzisz na ściany oraz wymianę kotła na mniejszy w czasie eksploatacji obecnego egzemplarza.
jeśli osady są suche to nie jest źle, gorzej gdyby się lało po wymienniku lub osad byłby szklisty- jak lepik.
ten ekogroszek to taki dobry średniak o mocy około 24MJ. napisz ile tego idzie na dobę lub ile sypiesz w zasobnik i na ile wystarcza. dużo to dla każdego coś innego a i worki bywają od 15kg do 33kg
podtrzymanie to czas pomiędzy osiągnięciem temp zadanej a ponownym rozpoczęciem grzania.
możesz spróbować skrócić przerwę pomiędzy podaniami z 200s do 150sek- to sporo ale masz bardzo małą moc ustawioną a to na taki budynek trochę za chude nastawy są moim zdaniem


Świeże zdjęcie moich spieków: 294862 Tak na moje oko to niedopalony wegiel. Przy obecnych ustawieniach (5/36 nadmuch 28) mam na dobe pełniutką szufladę takich spieków i popiołu.
Co do pida to przy podawaniu -30 i went +10 przewęgla i gaśnie. Granulacja ustawiona na drobną.
@ luki81 ja chętnie popróbuję ustawiać pid tylko że na tą chwilę po max 1 godz. gaśnie.

klasyczny niedopał- tutaj trzeba wydłużać przerwę podawania albo podnosić nadmuch
gaśnie przy podanych parametrach z jakiego powodu? żar schodzi w dół palnika czy przesypuje niedopały do popielnika?

jarooo3
19-12-2014, 20:07
klasyczny niedopał- tutaj trzeba wydłużać przerwę podawania albo podnosić nadmuch
gaśnie przy podanych parametrach z jakiego powodu? żar schodzi w dół palnika czy przesypuje niedopały do popielnika?

Przesypuje niedopały do popielnika. Tzn wypycha żar. Jeśli chodzi o wydłużanie przerwy to spoko mogę wydłużyć ale kocioł nawet przy obecnych ustawieniach ma problem żeby dobić do zadanej. Tzn dobija jak część pomp nie chodzi. Jak chodzi podłogówka, co, cwu to kocioł długi czas ( w zasadzie aż do wyłączenia którejś z pomp) oscyluje wokół temp 42-45st.

timon120777
20-12-2014, 07:51
masz w pracy dwustanowej 3 nastawy
czas podawania
przerwa podawania
moc nadmuchu
ustawiasz krótki czas powiedzmy 5sek
potem przerwa x8 czyli powiedzmy okolice 40sek
do tego wicherek na połowę zakresu- jak masz w % to wiesz ile
potem zostawiasz i obserwujesz
jak osiąga zadaną i niedopala to wydłużasz przerwę
jak nie osiąga zadanej to skracasz przerwę i podnosisz nadmuch o kilka % i znów to samo
wiesz przy jakich ustawieniach daje radę. od tego zacznij. jeśli nie chce osiągnąć zadanej dłuzej niż godzinę to podnoś nadmuch jeśli osiąga w krótszym czasie to jest zapas mocy i wydłużaj przerwę
a w PID-zie jak zszedłeś z współczynnikiem podawania na sam dół to jeszcze zostaje wentylator do oporu w górę. nie pamiętam też czy w tej wersji sterowania jest możliwość korekty parametrów nadmuchu w ustawieniach serwisowych- może masz za mocno ograniczony wentylator i stąd ciągły niedopał???

daj linka do instrukcji stera poczytam sobie i pomyślę nadm problemem

tommy_g
20-12-2014, 09:17
Na dzień dzisiejszy widze, że 3 worki po 25 kg na 2 doby. W ramach oszczędności planuje też palić na ruruszcie zastępczym węglem i drewnem (tego ostatniego mam sporo), mam nadzieję że pomysł się sprawdzi.
Co do ocieplenia, chce zacząć wiosną od fundamentów (styropian i hydroizolacja), zaś dom myślałem ocieplić od środka cienką warstwą styropianu i może wełna od zewnątrz.

timon120777
20-12-2014, 12:00
ocieplanie od środka odradzam- więcej pracy i łatwiej spierniczyć. izoluj od zewnątrz. styropian 15-20cm o dobrych parametrach i wełna od góry 35cm też porządna a nie jakieś marketowe pierze po taniości.
wrzuć zdjęcia popiołu- spalanie dosć duże 37,5kg./dobę da ze sprawnością 65% okolice 6,5-7KW a to przy dodatnich temperaturach dość dużo, moze spalanie nieprawidłowe i stąd taie zużycie

julo23
21-12-2014, 07:49
Świeże zdjęcie moich spieków: 294862 Tak na moje oko to niedopalony wegiel. Przy obecnych ustawieniach (5/36 nadmuch 28) mam na dobe pełniutką szufladę takich spieków i popiołu.
Co do pida to przy podawaniu -30 i went +10 przewęgla i gaśnie. Granulacja ustawiona na drobną.
@ luki81 ja chętnie popróbuję ustawiać pid tylko że na tą chwilę po max 1 godz. gaśnie.

Spróbuj ustawić parametry pida na -8 nadmuch, -12 do -16 podawania. Bo te co dałeś to wątpie żeby działały, bo piec podaje mało a bardzo mocno dmucha wychładzając się przy okazji i pewnie po jakims czasie rezygnuje i się wygasza jeśli wpadnie w tak niską temp. i próg wygaszania.
Nie wiem czemu wszyscy jak ustawiają PID to chcą jak najmniej dawać podawania, najlepiej na minimum czyli -30, z tym że na PID, piec bedzie podawał mało ale zmieni sobie stosunek mocy, a przez to że nie będzie osiągał zadanej temperatury i to wcale nie wyjdzie tanio.

jarooo3
21-12-2014, 11:21
Spróbuj ustawić parametry pida na -8 nadmuch, -12 do -16 podawania. Bo te co dałeś to wątpie żeby działały, bo piec podaje mało a bardzo mocno dmucha wychładzając się przy okazji i pewnie po jakims czasie rezygnuje i się wygasza jeśli wpadnie w tak niską temp. i próg wygaszania.
Nie wiem czemu wszyscy jak ustawiają PID to chcą jak najmniej dawać podawania, najlepiej na minimum czyli -30, z tym że na PID, piec bedzie podawał mało ale zmieni sobie stosunek mocy, a przez to że nie będzie osiągał zadanej temperatury i to wcale nie wyjdzie tanio.

-30 nie wynika z tego że na siłę chcę oszczędzać. Po prostu przy wyższym wsp piec wygasał. U mnie to wygaśnięcie następuje w trybie praca. Po prostu węgiel wypiera żar.

tommy_g
21-12-2014, 17:30
ocieplanie od środka odradzam- więcej pracy i łatwiej spierniczyć. izoluj od zewnątrz. styropian 15-20cm o dobrych parametrach i wełna od góry 35cm też porządna a nie jakieś marketowe pierze po taniości.
wrzuć zdjęcia popiołu- spalanie dosć duże 37,5kg./dobę da ze sprawnością 65% okolice 6,5-7KW a to przy dodatnich temperaturach dość dużo, moze spalanie nieprawidłowe i stąd taie zużycie

Biorąc pod uwagę niską temperaturę zadaną i fakt, że nie wszystkie grzejniki grzeją, to uważam za duże spalanie, chciałbym się zmieścić w 4 tonach groszku na sezon, ale muszę opanować efektywne ustawienia. Po 3 dniach pracy wymiennik ciepła wygląda jak na zdjęciu (smolenie o którym pisałem wcześniej).
295179295180

Co do ocieplenia z zewnątrz- może łatwiej, ale obawiam się wilgoci, w murach jest jej sporo i nie chciałbym jej zamknąć w ten sposób w w środku, tzn, by wychodziła do mieszkania.

kobra64
21-12-2014, 17:39
Świeże zdjęcie moich spieków: 294862 Tak na moje oko to niedopalony wegiel. Przy obecnych ustawieniach (5/36 nadmuch 28) mam na dobe pełniutką szufladę takich spieków i popiołu.
Co do pida to przy podawaniu -30 i went +10 przewęgla i gaśnie. Granulacja ustawiona na drobną.
@ luki81 ja chętnie popróbuję ustawiać pid tylko że na tą chwilę po max 1 godz. gaśnie.No faktycznie jest tam sporo niedopału. Proponuję po kolei tak: Sprawdzić uszczelnienie palnika. Jak nieuszczelniony - wykonać. To jest pół godziny roboty, naprawdę. No tyle że trzeba kilka godzin wcześniej kocioł wygasić i dać mu wystygnąć, a później po założeniu talerza najlepiej odczekać tyle ile podaje producent silikonu którym będziesz uszczelniał. Silikon stosować przyzwoity, nie jakieś badziewie. Soudal może być. Jak palnik szczelny to próbuj rozciągać jeszcze pauzę - jeżeli ten nadmuch jest wystarczający do grzania domu. Tak po 2 - 3 sekundy sobie dokładaj do pauzy co kilka godzin i obserwuj czy dochodzi do zadanej.