PDA

Zobacz pełną wersję : SAS Multi 17kw + ST-45 - optymalne ustawienia



Strony : [1] 2 3 4 5 6

bastard79
18-11-2011, 12:41
Witam,

Wczoraj uruchomiłem taki pie u siebie i mam kilka pytań.

Instalator ustawił mi
czas podawania 11s
przerwa podawania 45s
dmuchawa 40%

po 24 godzinach pracy cały popielnik zawalony spiekami, ponadto na palenisku te pełno spieków.

więc uznałem że piec nie wydala z paleniem paliwa i te spieki są wypychane do popielnika przez podawanie swiezego paliwa.

na chłopski rozum uznałem ze podaje za duzo i za czesto paliwo wię zmieniłem ustawienia na
czas podawania 10s
przerwa podawania 60s
dmuchawa 35%

co sadzicie o takich ustawieniach ? jakie są mniej wiecej optymalne, może dmuchawe trzeba ustawić na wiekszą moc żeby lepiej spalało ?

temperature piea mam ustawioną na 55stopni, a ekogroszek na próbe kupiony w castoramie (ten sredni jezeli chodzi o kaloryczność, bodajże 24kj) do ogrzania 150m2 plus bojler 100l.

proszę o wskazówki w którą stronę iść z ustawieniami aby zoptymalizować spalanie.

popiz
20-12-2011, 15:20
Witam, mam taki sam piec sas multi 17 kw tyle z sterownikiem ecomax800. Co do spalania to się nie wypowiem, bo sporo czasu paliłem na ruszcie awaryjnym, gdyż dużo drzewa zostało mi po budowie, ale nastawy mam takie:
zadana temp kotła 56 stopni, zawór trójdrożny ustawiony tak, aby na CO temp wychodząca wynosiła około 40-42 stopnie, moc nadmuchu 25-30 %, przesłona na wentylatorze otwarta około 1-3cm( z moich badań wynika, że im bardziej otwarta przesłona na wentylatorze to tym dłużej dochodzi do zadanej temp. więc obecnie będę testował z max. przymkniętą). 150 kg ekogroszku wystarcza na około 6 dni. Bojler 220l ustawiony na 45-50 st, podawanie 11s, przerwa 48s. Podtrzymanie ustawione na max. Jeśli ktoś ma ten piec proszę o podanie swoich ustawień- będziemy dążyli do ideału ustawień :-).

timon120777
20-12-2011, 16:58
Witam,

Wczoraj uruchomiłem taki pie u siebie i mam kilka pytań.

Instalator ustawił mi
czas podawania 11s
przerwa podawania 45s
dmuchawa 40%

po 24 godzinach pracy cały popielnik zawalony spiekami, ponadto na palenisku te pełno spieków.

więc uznałem że piec nie wydala z paleniem paliwa i te spieki są wypychane do popielnika przez podawanie swiezego paliwa.

na chłopski rozum uznałem ze podaje za duzo i za czesto paliwo wię zmieniłem ustawienia na
czas podawania 10s
przerwa podawania 60s
dmuchawa 35%

co sadzicie o takich ustawieniach ? jakie są mniej wiecej optymalne, może dmuchawe trzeba ustawić na wiekszą moc żeby lepiej spalało ?

temperature piea mam ustawioną na 55stopni, a ekogroszek na próbe kupiony w castoramie (ten sredni jezeli chodzi o kaloryczność, bodajże 24kj) do ogrzania 150m2 plus bojler 100l.

proszę o wskazówki w którą stronę iść z ustawieniami aby zoptymalizować spalanie.

spieki to nadmiar powietrza, lub zbyt duża przerwa podawania
jeśli masz wysoką temperaturę spalin to:
zacznij od zmniejszenia mocy nadmuchu przy niezmienionych pozostałych parametrach. korekta o kilka % i czas na oswojenie sie kotła z nowymi ustawieniami - kilka godzin - jeśli nadal spieka to kolejna korekta i znów obserwacja......

jeśli temperatura spalin poniżej powiedzmy 140stC to zamiast korekty nadmuchu stosuj korektę przerwy podawania. skracasz o 5 sek i jak wyżej obserwujesz, jeśli nadal spieka kolejna korekta, jeśli pojawi się niespalony węgiel znaczy że przesadziłeś i musisz wrócić o kilka sekund

woitas5
25-12-2011, 13:28
Witam. Posiadam piec sas multi 17 KW z Eco Max800 od maja br. Palę w nim od momentu zakupu ponieważ grzałem nim cwu.Piec był ustawiony na funkcje Fuzzy Logic i spalanie ekogroszku wynosiło około 3kg na dobe.(bojler 160l).Od około trzech miesięcy ogrzewam nim także dom (140m2) mam wstawiony zawór czterodrogowy nie mam podłogówki dom ocieplony (podwójny mur,wełna) spalanie do zeszłego tyg to około 15 kg na dobe. Od piątku przestawiłem piec na sterowanie standardowe bo w popielniku pojawiał sie niedopalony węgiel (spieki).Moje ustawienia to: czas podawania 16s , przerwa podawania praca 230s, przerwa podawania nadzór 25 min. moc wentylatora 40% i otwarta przesłona około 70%. Teraz popiół jest duzo lepiej dopalony i ze zbiornika troche mniej ubywa.Myśle ze wspólnymi siłami bedzie nam łatwiej dopracować ustawienia. Pozdrawiam

TOT
01-01-2012, 20:41
W listopadzie uruchomiłem Sas-a 17KW z sterownikiem ST-45. Początki są trudne, raz piec pali po 300-350kg. na tydzień, innym razem, po zmianie parametrów gaśnie a przecież zima jest łagodna.
Znalazłem teraz Twoją wypowiedź: "na chłopski rozum uznałem ze podaje za duzo i za czesto paliwo wię zmieniłem ustawienia na czas podawania 10s, przerwa podawania 60s, dmuchawa 35%"
Jak działa piec przy takich nastawach? bo mój przy takich gaśnie po 2-3 godzinach. Stosunek podawania do przerwy nie mógł być większy niż 1/4, bo jak dawałem większy ogień zanikał. Książkowo wyczytałem, że stosunek to 1/3 a przy dużych mrozach nawet 1/2.
Będę śledził ten wątek bo coś muszę z tym zrobić :(
Co myślicie o dołączeniu do naszych Sasów sterownika pokojowego bodajże ST-202, czy to ma sens?

blupio
05-02-2012, 20:09
witam.
piec używam od października, sas multi st45
moje ustawienia to:
przesłona w wentylatorze otwarta na 3cm
przerwa podawania 90s
czas podawania 15s
nadmuch 19%
temp na piecu 60
temperatura wody na wejściu do pieca 48*C
zbiornik cwu 100L
przy mrozach 20-25*C spalanie ok 25kg/dobę
dom130m2
garaż ogrzewany
zawór trójdrożny otwarty na 1/4 na kaloryferach regulatory ustawione na 22 *C i taka temperatura jest w całym domu
4 lub 5 doz potrzeba do ogrzania z 57*C na 60 , potem w podtrzymaniu około 10min
węgiel dobrej jakości z polskiej kopalni chyba pieklorz
spieków jest niewiele w większości spala się na popiół taki prawdziwy:)

na czeskim pali się dobrze ale do -5 wtedy zużycie 25kg/dobę, tego w takie mrozy to by z 50kg się spaliło na dobę


Może ktoś ma ciekawsze ustawienia.
Mój instalator nigdy nie montował pieca z podajnikiem, więc sam wszystko ustawiałem i trochę mnie to kosztowało czasu i węgla.
Jest to chyba pierwsze forum na temat sas multi, aby zaoszczędzić pieniądze innym nowym posiadaczom tego pieca dzielmy się doświadczeniami.
pozdrawiam

Rafał1979
13-10-2012, 10:01
Witam,
niedawno zakupiłem kocioł Sas Multi 17kW ze ster St45 i mam pewien problem. Po montażu przez "wykwalifikowanego" hydraulika zostało kilka czujników temp. Kocioł pracuje tylko na jednej pompie i wg w/w specjalisty wszystko jest ok. Kocioł bardzo długo musi pozgrzewać wodę w układzie aby osiągnąć 40-50 st ok 1,5h i po kilku godzinach pracy gaśnie. Dom to ok 140 m2 w tym 25m2 ogrzewania podłogowego. Do czego służą te czujniki i czy kocioł może pracować bez nich?? Czy nie powinna być zamontowana druga pompa do obiegu ogrzewania podłog.?? Jeżeli ktoś wie coś na ten temat to proszę o pomoc i pozdrawiam.

korbendalas
14-10-2012, 12:43
Witam,
niedawno zakupiłem kocioł Sas Multi 17kW ze ster St45 i mam pewien problem. Po montażu przez "wykwalifikowanego" hydraulika zostało kilka czujników temp. Kocioł pracuje tylko na jednej pompie i wg w/w specjalisty wszystko jest ok. Kocioł bardzo długo musi pozgrzewać wodę w układzie aby osiągnąć 40-50 st ok 1,5h i po kilku godzinach pracy gaśnie. Dom to ok 140 m2 w tym 25m2 ogrzewania podłogowego. Do czego służą te czujniki i czy kocioł może pracować bez nich?? Czy nie powinna być zamontowana druga pompa do obiegu ogrzewania podłog.?? Jeżeli ktoś wie coś na ten temat to proszę o pomoc i pozdrawiam.

witam, jesli chodzi o pompe do podłgówki ja mam ok 60m2 to mam pompe a przy twojej ilosci nie wiem, a jesli chodzi o czujniki to ja mam zamontowane na podlogówce, do bojlera, czujnik spalin wychodzacych, z reszta powinny byc one opisane, i na boku kotła pisze gdzie je wpiąć. Na twoim miejscu zapytalbym jakiegos innego fachmama niech to zobaczy to on ci powie co i jak. pzd ja swoj narazie testuje i wgryzam sie w obsługe

pablomoc
24-10-2012, 10:12
witam wszystkich, mam świeżo zamontowany piec sas multi 17 kw ze sterownikiem st45 i z podłączonym regulatorem pokojowym st205. Mam z tym pewien problem. Dopuki piecem steruje sma st45 jest wszystko ok, jak podłącze st205 jak temp na piecu spada poniżej zadanej wentylator sie nie włącza mimo że na pokojowym pokazuje niedogrzanie pomieszczeń. Wiecie może jak to rozwiązać ?

pablomoc
25-10-2012, 09:01
Ok, strownik w 75% zgrał się z piecem ale nie chodzą pompy równocześnie, nie chodzi konkretnie od cwu, nie wiem dlaczego ...

a_anka
07-11-2012, 19:55
Bardzo Was proszę o pomoc, odpowiedź, poradę, cokolwiek ;)
Moja mama i ja wybudowałyśmy dom - same dwie baby ;)
Po wielu przejściach doszłyśmy do etapu uruchomienia ogrzewania i za nic nie możemy dojść z tym piecem.
Mamy właśnie ten, na temat którego jest forum, czyli Multi Sas 17 kw i sterownik ST 45 i ciągle jakieś problemy - nie wiemy jak go dobrze ustawić. Najpierw opiszę ogrzewanie - dom 208 metrów, parter i piętro, góra jeszcze nieocieplona, więc na górze wieje a na dole gorąco. Wszędzie są kaloryfery, plus na dole na 100 metrach ogrzewanie podłogowe. Nie wiem co jeszcze ew. potrzebne...
Teraz piec - nasze obecne ustawienia to:
temperatura CO zadana 60 stopni
temperatura CWU zadana 57 stopni
czas podawania 12 sek
przerwa podawania 75 sek
nadmuch 38%

mniej więcej krążymy wokół tych ustawień i ciągle kończy się alarmem, że "temperatura nie rośnie". Co może być tego przyczyną? Co mamy zwiększać a co zmniejszać w takiej sytuacji? Bo szczerze mówiąc jeszcze nie za bardzo rozumiem zasady i czego może chcieć;) Ekogroszku idzie około worka dziennie, czasem trochę więcej a jak opróżniam dół to oprócz popiołu trafiają się też kawałki (a nawet sporo).
I jeszcze powiedzcie o co chodzi z tym podtrzymywaniem, o którym piszecie (bo u nas jest: praca podtrzymania 20 sek, przerwa podtrzymania 30minut)
i z przesłoną w wentylatorze - to jest ta "klapka" na dole? Tam gdzie się opróżnia popiół? bo jeśli tak to u nas jest zamknięte...

I wszystko to sprawia, że jest w domu za gorąco, a jak przykręcamy na mniejsze temperatury to włącza się ciągle alarm a przy tych ustawieniach co teraz to rzadziej, ale znowu jak w piekle...
Z góry wielkie dzięki za każdą odpowiedź i poradę, bo nie ma nam kto tego ogarnąć... i jeśli znajdzie się ktoś, kto się zlituje i nam pomoże to niech pisze jak do bab a nie do kogoś kto się zna ;) dzięki!!!

timon120777
07-11-2012, 21:23
a_anka
zacznij od podniesienia mocy nadmuchu i obserwuj co spada do popielnika. jeśli niedopalone czarne spieki koksowe to nadal jest za mało powietrza, jeśłi spieczone twarde brązowe "kalafiory" to powietrza za dużo
temat drugi CWU
jeśli korzystacie z wanny ustaw na zakres do 55st
jak wolicie prysznic wystarczy woda o temperaturze 45stC
wrzuć fotki tego jak się pali i tego co w popielniku.
delikatnie dotknij rury spalinowej podczas pracy kotła(nie w fazie podtrzymania) i oceń czy jest bardzo gorąca(parzy) czy może bardzo ciepła lub czy np możesz oprzeć na niej rękę bez obawy o poparzenie. to taki wstępny palpacyjny test poziomu temperatury spalin.
pisz i wklejaj fotki może zaradzą waszym kłopotom

PS
ta klapka na wentylatorze musi być przynajmniej częściowo otwarta, szpara na jakieś 2-3cm na poczatek- potem ewentualne korekty

Piotrek_ZMC
09-12-2012, 14:36
Witam,
Od listopada posiadam piec SAS MULTI 17KW ze sterownikiem ST-450 zPID
Ogrzewam nim dom w okolicach 180m2 (powinien być 23KW, jednak zdecydowałem się na mniejszy bo uważam, że to naciąganie przez producenta, z uwagi na taki piec u znajomego 220m2 bez problemu 17 daje radę), ale nie o tym mowa.... . Dom jest obecnie w stanie wykańczania, więc zależało mi na tym aby dogrzewać go zimą, aby móc prowadzić prace w środku. Do jest nie docieplony, a na piecu mam takie ustawienia:
Tryb bez PID, bo na automacie węgiel znika bardzo szybko, więc używam własnych nastaw:
Tryb pracy:
Podawanie 25 sek
Przerwa 90 sek
Dmuchawa 28%
Tryb podtrzymania:
Podawanie 30 sek
Przerwa 6 min 30 sek
Dmuchawa 50 sek co 2 min , 28%


Zadana temperatura CO 50, CWU (pompa ciepła Hewalex ze zbiornikiem 300l) nie grzeje, bo i tak nie używam, jednak sama się dogrzewa, bo gdzieś nadmiar ciepła musi oddać.
Węgiel jaki używam, po próbach kilku innych, które nie były udane.. zdecydowałem się na eco-groszek z kopalni Mysłowice Wesoła, w moim regionie (lubelskie) cena to 900zł na tonę workowanego, kupowany nie tak dawno, więc wiadomo cena na wakacjach pewnie niższa, węgiel nie jest suchy bo i ciężko o taki w momencie moich zakupów.

Kocioł dochodzi do temperatury zadanej przy moich ustawieniach z przejścia trybu potrzymania w tryb praca (histereza kotła 3 stopnie), wiec od 47 zaczyna lecieć na ustawieniach z trybu pracy, i zajmuje mu to koło 7-8 min, aby dojść do 50 stopni, potem tryb potrzymania różnie, ale według moich obserwacji coś koło 30 min, bywa dłużej.

Spalanie po ostatnich obserwacja wynika, że idzie około 25kg/ na dobę. Ostatnio załadowałem 5 worków, i chce zobaczyć ile wystarczy, ale jakby palił jak dotychczas to koło 5 dni powinno potrzymać.

Czy ktoś bardziej doświadczony uważa, że to dobre osiągi, jak na taki duży dom na dodatek nie docieplony. W zasadzie grzeje tylko CO na dodatek na zadanej 50 stopni, czy można coś zmienić, aby osiągnąć lepsze rezultaty?

Edit:
Na ustawieniach opisanych wyżej, dziś zmuszony zostałem do dosypkę... wychodzi na to, że wystarczyło to na 4 i pół doby przy obecnie zarówno w ciągu dnia jak i nocy mrozów w okolicy -10 stopni.

pablomoc
16-12-2012, 18:03
Witam,

Ja natomiast mam problem ze sterownikiem st205. Jak podłącze sterownik pokojowy to piec automatycznie przełącza się w tryb potrzymania i nie zwraca uwagi na temperaturę. W czym może być przyczyna ? pomoże ktoś ?


Drugie pytanie to przy jakiej temp. ustawione macie załączanie się pomp ? i jaka temperatura zadana ?

Wczoraj rozpaliłem piec, w domu 10st po 24 godzinach 21st i spaliło mi równo dwa worki po 25 kg, piec praktycznie cały czas był w trybie pracy. Chodzi mi o to że chcę utrzymać temp 21 st w domu a piec cały czas podgrzewa a chce żeby utrzymywał ale nie zwraca uwagi na temp sterownika pokojowego.

Sterownik musiałem w koncy odłączyć bo piec nie chciał grzać

M & E & SALSA
16-12-2012, 23:35
hejhej ja od 10 dni pale w moim SAS-ie 17kw. ustawienia różne. zacząłem palić późno dom mi wyziębiło i nie mogę nagrzać. mam 130m2 dom, cwu-200l, około 80m2 podłogówki. ustawiałem czas podawania 10s, przerwa podawania 110s - chyba muszę zwiększyć czas podawania i zmniejszyć przerwe. palę w domu ponieważ jeszcze mam mokre tynki na ścianach i nie chce aby mi zamarzły. od 5 grudnia do dzisiaj czyli 16 grudnia spalił mi prawie 16 worków czeskiego eko-groszku. piec cały czas chodzi i nie nagrzał mi w domu nawet do 20st.może dlatego ze dach nie docieplony? Sciany mam docieplone styropianem 15cm.
CO WY NA TO?

pablomoc
17-12-2012, 10:29
Widzę że każdy pyta a nie mamy kogoś kto by odpowiadał rzeczowo na pytania :)

Ma ktoś z was regulator pokojowy st205 ?

Co do grzania przy nieocieplonym dachu to normalnie że na okrągło chodzi i nie może wygrzać. Po ocieplonym dachy będzie lepiej ale trzeba pamiętać że mury długo się nagrzewają i nawet po ociepleniu od razu nie będzie idealnie. Mury muszą się trochę wygrzać.


Ps. Jak macie otwarty czopuch za piecem ? 1 - 2 - 3 - 4 (przy czym 1 to zamkniety 4 otwarty)

pablomoc
18-12-2012, 10:03
problem ze sterownikiem pokojowym rozwiązałem, okazało się że wtyczka była źle zarobiona i informacja szła od pieca ale nie dochodziła do pieca ze sterownika.


Ps. Jaki macie przerwę podtrzymania i prace podtrzymania i jakie ustawienia wentylatora w podtrzymaniu ?

pablomoc
19-12-2012, 10:13
Bardzo Was proszę o pomoc, odpowiedź, poradę, cokolwiek ;)
Moja mama i ja wybudowałyśmy dom - same dwie baby ;)
Po wielu przejściach doszłyśmy do etapu uruchomienia ogrzewania i za nic nie możemy dojść z tym piecem.
Mamy właśnie ten, na temat którego jest forum, czyli Multi Sas 17 kw i sterownik ST 45 i ciągle jakieś problemy - nie wiemy jak go dobrze ustawić. Najpierw opiszę ogrzewanie - dom 208 metrów, parter i piętro, góra jeszcze nieocieplona, więc na górze wieje a na dole gorąco. Wszędzie są kaloryfery, plus na dole na 100 metrach ogrzewanie podłogowe. Nie wiem co jeszcze ew. potrzebne...
Teraz piec - nasze obecne ustawienia to:
temperatura CO zadana 60 stopni
temperatura CWU zadana 57 stopni
czas podawania 12 sek
przerwa podawania 75 sek
nadmuch 38%

mniej więcej krążymy wokół tych ustawień i ciągle kończy się alarmem, że "temperatura nie rośnie". Co może być tego przyczyną? Co mamy zwiększać a co zmniejszać w takiej sytuacji? Bo szczerze mówiąc jeszcze nie za bardzo rozumiem zasady i czego może chcieć;) Ekogroszku idzie około worka dziennie, czasem trochę więcej a jak opróżniam dół to oprócz popiołu trafiają się też kawałki (a nawet sporo).
I jeszcze powiedzcie o co chodzi z tym podtrzymywaniem, o którym piszecie (bo u nas jest: praca podtrzymania 20 sek, przerwa podtrzymania 30minut)
i z przesłoną w wentylatorze - to jest ta "klapka" na dole? Tam gdzie się opróżnia popiół? bo jeśli tak to u nas jest zamknięte...

I wszystko to sprawia, że jest w domu za gorąco, a jak przykręcamy na mniejsze temperatury to włącza się ciągle alarm a przy tych ustawieniach co teraz to rzadziej, ale znowu jak w piekle...
Z góry wielkie dzięki za każdą odpowiedź i poradę, bo nie ma nam kto tego ogarnąć... i jeśli znajdzie się ktoś, kto się zlituje i nam pomoże to niech pisze jak do bab a nie do kogoś kto się zna ;) dzięki!!!



witam, ja mam ten sam piec i u mnie mam czas podawania 18 s i czas przerwy 96 s. Co do przerwy podtrzymania i czasu podtrzymania to to jest tryb pracy pieca w który się przełącza po osiągnięciu zadanej temperatury. Jakie są dla tego trybu idealne ustawienia nie mam jeszcze pojącia, muszę sprawdzic jak mam ustawione. Piec kilka dni temu miałem rozpalony na dwa dni i było ok z takimi ustawieniami. Nadmuch mam ustawiony na 20 %

Na twoim miejscu obniżył bym temperaturę zadaną na 55 st. i temp załączania się pomp na 52 st. ( jak ktoś ma ciekawsze parametry temp. załączania się pomp to piszcie) Podłogówka ustawiona na 34 st. a cwu na 50 st.

Co do przesłony na wentylatorze to jest to taki dekielek ze śrubą pod podajnikiem na wentylatorze, nie ta klapka z drzwiczkach od popielnika (ona ma być zamknięta)

Do tego piec polecam regulator pokojowy st-205 (teraz już chyba nowsze modele produkują, ja kupowałem w sierpniu i sie jeszcze na stary załapałem). Dzięki temu regulatorowi piec nie podgrzewa na okrągło tylko do osiągnięcia określonej temp w pomieszczeniu (np. do 20 st). Jak osiągnie taką temperaturę to przechodzi w tryb podtrzymania i oszczędzamy groszek. Bez regulatora piec cały czas podgrzewa nie zwracając uwagi na temperaturę w domu. Moim zdaniem można tak sporo zaoszczędzić. Z odłączonym regulatorem pokojowym piec mi podgrzewał na okrągło, a mógł już przestać przy 20 st w domu.

Muszę jeszcze wyregulować nadmuch w trybie podtrzymania.

Adam74P
27-12-2012, 21:15
Witam wszystkich.
Od października posiadam piec SAS MULTI 17KW ze sterownikiem ST-450 z PID. Dom mam o powierzchni 130 m2 (jeszcze niedocieplony) podłogówki około 10 m2. Zawór 4 - drogowy i na podłogówkę 3 - drogowy. Do 25.12 z powodu mojej nieobecności w domu piec pracował na funkcji PID ale pomimo zapewnień pomysłodawców PID-ów wcale (przynajmniej w moim przypadku) ekonomicznie to nie wychodzi. W listopadzie zużył 650 kg ekogroszku (rzekomo syberyjskiego 30 MJ!!! :-) tak mnie zapewniano workowany 800 zł/tona) tragedii nie było. W listopadzie próbowałem ustawień z forum np. (10s/60s) ale nie mogłem osiągnąć zadowalających efektów piec bardzo długo pracował by osiągnąć zadaną temperaturę i z braku czasu korzystałem z PID. W grudniu jak przyszły mrozy to do 15-ego zeżarł 550 kg a ostatnie mroźne dni (-15 stopni) piec zużywał pomiędzy 1,5 a 2 worków na dobę. Szlag mnie zaczął trafiać. Zasugerowałem się ustawieniami woitas5 i chyba w końcu jest ok. Zużycie spadło znacznie w domu jest ciepło a z zasobnika niewiele ubywa, obecnie na dobę może pół worka jestem w trakcje badań :-)
Moje ustawienia:
praca : czas podawania 22 s, przerwa w podawaniu 240 s, siła nadmuchu 30%,
podtrzymanie: czas podawania 20 s, przerwa 6 min (dziś zmieniłem na 18 s / 7 min), nadmuch 50 s przerwa 6 min (dziś zmieniłem na 50 s / 7 min
Temperaturę CO mam ustawioną na 60 *C, histereza kotła 2 *C, podłogówka 36 *C. Piec nagrzewa się do zadanej temperatury od 8 min do 10 min, w podtrzymaniu pozostaje od 28 min do 30 min. Czopuch mam na 2 ? 1 - 2 - 3 - 4 - 5 (przy czym 1 to zamknięty 5 otwarty) Ale jak być powinno pojęcia nie mam.
Zastanawiam się czy jeszcze można dokonać jakiś ustawień w sterowniku ST-450. Jaki ma wpływ np. granulacja paliwa? Jaka jest gruba a jaka drobna? Na co maja wpływ współczynnik wentylatora i współczynnik podawania? Czym różni się ustawienie współczynnika podawania od np. zmiany czasu podawania?
Pozdrawiam

M & E & SALSA
31-12-2012, 00:29
hej
od kilku dni mam ustawienia:
podawanie 25s
przerwa podawania 85s
dmuchawa 27%
nie mieszkam jeszcze w tym domu - ogrzewam (suszę tynki) - codziennie wygasa i alarm TEMPERATURA NIE ROŚNIE - tak jakby od pewnego momentu piec przestawał podawać, bo zawsze w podajniku jest groszek! ...mimo tego nie pali sie
proszę o pomoc!!!

Adam74P
31-12-2012, 11:19
M & E & SALSA masz za krótką przerwę w podawaniu i wysypuje żar z retorty i dlatego wygasa, stąd alarm.
Moje obecne ustawienia (cały czas je modyfikuje ale w niewielkim stopniu):
praca : czas podawania 22 s, (na początek nawet daj 24 s)
przerwa w podawaniu 240 s,
siła nadmuchu 28%,
podtrzymanie: czas podawania 18 s,(daj 20 s)
przerwa 7 min
nadmuch 40 s przerwa 7 min
Temperaturę CO mam ustawioną na 60 *C, histereza kotła 2 *C.
Obserwuj płomień ma być duży i szeroki. Na youtube widziałem filmik jak powinien wyglądać płomień w czasie pracy kotła.I będzie OK ;)
Napisz jak się pali na tych ustawieniach.
Pozdrawiam

pablomoc
01-01-2013, 21:31
Ja swoje ustawienia testowałem przez 7 dni, piec nie zgasł tylko nie dopalał się trochę ekogroszek. Nie wiem czy to wina powietrza czy jakości ekogroszku i konfiguracji pracy pieca w podtrzymaniu.

Czas podawania - 16s
Przerwa podawania - 100s
Siła nadmuchu - 19%
Praca podtrzymania - 41s
Przerwa podtrzymania - 15min
Wentylator w podtrzymaniu - 30 s pracy - 7 min przerwy

Temp zadana w domu 20,5 st
Temp zadana na piecu 58 st
Temp załączania się pompy CO - 55 st.

Temp podłogówki 34 st

pablomoc
23-01-2013, 11:22
Ktoś coś odkrył nowego w ustawieniach naszych kotłów ?

Adam74P
24-01-2013, 18:29
pablomoc, masz przysłonę na dmuchawie? u mnie nie ma i nie wiem czy to błąd hydraulików czy ze sterownikiem st-450 z pid nie była montowana przesłona

pablomoc
25-01-2013, 08:50
a ten sam piec masz ? ostatnio czytałem że wiele osób ma przesłonę na full otwartą więc chyba tragedii nie ma :) jakie masz spalanie i ustawienia ? napisz cos wiecej

czp01
25-01-2013, 09:05
Większość dmuchaw ma przesłony a np. na mojej dmuchawie jest przesłona w postaci tarczy, którą można dokręcać i odkręcać a powietrze zasysane jest bokiem dookoła tej tarczy. Ja tam zostawiłem szczelinę około 1,5 cm.

Niektóre dmuchawy mają też klapki, które domykają się i zmniejszają przepływ powietrza, gdy wentylator nie pracuje. Też miałem ten problem, że w stanie podtrzymania kocioł za szybko się wypalał i dokupiłem sobie taki króciec z klapką firmy metrix i go zamontowałem. Przy zgaszonej dmuchawie klapka jest prawie zamknięta ( wyregulowałem tam szczelinę na ok. 1 cm ) i tak u mnie jest ok. Klapka nie może być całkowicie szczelnie zamknięta bo kocioł szybko wygaśnie z braku powietrza :)

http://czp.pl/kociol/nastawy/klapka/index.html

pablomoc
25-01-2013, 22:08
Dziś przesłonę ustawiłem na 1 cm otwarcia (było 3 cm) i histerezę kotła ustawiłem na 5 st (był 1 st.). Przed zmianami spalanie wyniosło 23 - 24 kg/dobę

pablomoc
28-01-2013, 23:24
spalanie spadło poniżej 20 kg/ doba ( ok 19 kg może). jest nieźle ale myślę że może być lepiej. jutro napiszę ustawienia. spieków juz nie ma tylko trochę groszku nie dopala ale uporam się z tym

popiz
29-01-2013, 10:02
Również mam kocioł sas multi 17kw+sterownik ecomax800, ogrzewana powierzchnia 150m2 + około 70 m2 podłogówkie- moje ustawienia:
- 17s podawanie
- 75s przerwa
- moc nadmuchu 24-25%
- przesłona na wentylatorze otwarta na 1-2cm (obecnie mam około 2cm, gdyż lepiej dopala się ekogroszek)
- (nadzór mam ustawiony na maksymalny- jednym słowem w podtrzymaniu w ogóle nie podaje ekogroszku)
Średnie spalanie od 6 października do teraz wynosi 18,5kg/doba. Do tej pory spaliłem około 2 ton. Dodam, że przy ostatnich mrozach, a na Podlasiu na brak porządnej zimy nie narzekamy, 165 kg starczyło na niecałe 6 dni i średnia dobowa wyniosła około 29kg ( średnia temperatur za te dni wynosiła -11,1C).
Odnośnie niedopalonego ekogroszku to u mnie problem polegał na tym, że pod retortą w rurze, która doprowadzone jest powietrze było dużo popiołu po ekogroszku, a gdy to usunąłem za pomocą odkurzacza problem ustąpił- z jednej strony retorty nie dochodziło wcześniej przez to powietrze.

pablomoc
30-01-2013, 08:17
Również mam kocioł sas multi 17kw+sterownik ecomax800, ogrzewana powierzchnia 150m2 + około 70 m2 podłogówkie- moje ustawienia:
- 17s podawanie
- 75s przerwa
- moc nadmuchu 24-25%
- przesłona na wentylatorze otwarta na 1-2cm (obecnie mam około 2cm, gdyż lepiej dopala się ekogroszek)
- (nadzór mam ustawiony na maksymalny- jednym słowem w podtrzymaniu w ogóle nie podaje ekogroszku)
Średnie spalanie od 6 października do teraz wynosi 18,5kg/doba. Do tej pory spaliłem około 2 ton. Dodam, że przy ostatnich mrozach, a na Podlasiu na brak porządnej zimy nie narzekamy, 165 kg starczyło na niecałe 6 dni i średnia dobowa wyniosła około 29kg ( średnia temperatur za te dni wynosiła -11,1C).
Odnośnie niedopalonego ekogroszku to u mnie problem polegał na tym, że pod retortą w rurze, która doprowadzone jest powietrze było dużo popiołu po ekogroszku, a gdy to usunąłem za pomocą odkurzacza problem ustąpił- z jednej strony retorty nie dochodziło wcześniej przez to powietrze.

a masz regulator pokojowy ? ja muszę pokombinować z ustawieniami w podtrzymaniu bo tam mogę najwięcej w tej chwili ugrać ze spalanie :)

a to są moje ustawienia z wczoraj:

Czas podawania: 19 s
Przerwa podawania: 107 s
Nadmuch 18%

Praca podtrzymania 17s
Przerwa podtrzymania 8 min 48s

Wentylator w podtrzymaniu : praca 30s przerwa 7 min

przesłona otwarta na 1 cm

Temperatura pokojowa 20st
Temperatura zadana na kotle 56st
Temperatura podłogowa 33st

Histereza kotła 5st
Histereza pokojowa 0,3 st

W domu jeszcze nie mieszkam a regularnie grzeję od 8 dni, ostatnio spalanie przy mrozach - 10 w nocy wychodziło ok 18 - 19 kg/ dobę

w tej chwili zasypane mam 3 worki zobaczymy na ile starczy


Ciekawe ustawienie masz w podtrzymaniu, muszę to wypróbować bo mój piec chodzi większość czasu w podtrzymaniu a widzę że skoro nie dopala groszku to jeszcze można z niego wiele wycisnąć :)

Napisz jak możesz dokładniejsze ustawienia podtrzymania

pablomoc
30-01-2013, 08:23
a, i zapomniałem zapytać jakim groszkiem palisz ? Ja paliłem ostatnio pieklorzem a teraz mam zasypanego kazimierza juliusza

Adam74P
30-01-2013, 14:53
a ten sam piec masz ? ostatnio czytałem że wiele osób ma przesłonę na full otwartą więc chyba tragedii nie ma :) jakie masz spalanie i ustawienia ? napisz cos wiecej

Tak mam ten sam piec ze sterownikiem st-450 z PID i u mnie nie ma przesłony na dmuchawie.
A co do spalania to różnie w styczniu zużyłem równo 1 tonę (38 worków i dwa mam jeszcze w zasobniku). Z pid-u nie korzystam bo w moim przypadku to mało ekonomiczne.
Obecnie testuje ustawienia:
Czas podawania - 7s
Przerwa podawania - 60s
Siła nadmuchu - 29%
Praca podtrzymania - 15s
Przerwa podtrzymania - 6min
Wentylator w podtrzymaniu - 15 s pracy - 10 min przerwy

Temp w domu waha się od 21 do 22 st
Temp zadana na piecu 60 st

Temp podłogówki 36 st
Zużycie około 25 kg/ dobe przy temp. na zewnątrze -5 st.
Nurtuje mnie ta przesłona, powinna być czy nie? Ma to pewnie znaczenie żeby uzyskać ładny płomień. Ale jak jest ten PID więc może przy tym sterowniku dmuchawa nie jest wyposażona w przesłonę.

pablomoc
30-01-2013, 21:00
Tak mam ten sam piec ze sterownikiem st-450 z PID i u mnie nie ma przesłony na dmuchawie.
A co do spalania to różnie w styczniu zużyłem równo 1 tonę (38 worków i dwa mam jeszcze w zasobniku). Z pid-u nie korzystam bo w moim przypadku to mało ekonomiczne.
Obecnie testuje ustawienia:
Czas podawania - 7s
Przerwa podawania - 60s
Siła nadmuchu - 29%
Praca podtrzymania - 15s
Przerwa podtrzymania - 6min
Wentylator w podtrzymaniu - 15 s pracy - 10 min przerwy

Temp w domu waha się od 21 do 22 st
Temp zadana na piecu 60 st

Temp podłogówki 36 st
Zużycie około 25 kg/ dobe przy temp. na zewnątrze -5 st.
Nurtuje mnie ta przesłona, powinna być czy nie? Ma to pewnie znaczenie żeby uzyskać ładny płomień. Ale jak jest ten PID więc może przy tym sterowniku dmuchawa nie jest wyposażona w przesłonę.

to sporo pali, nie za dużo masz paliwa podawanego w podtrzymaniu, u mnie sie przesypuje a mam podawanie takie jak wyżej, dziś zmieniłem na 12 min bo cały czas sie przesypuje niedpalony

jaka masz powierzchnie domu ?

Adam74P
31-01-2013, 15:56
pablomoc;
dom ma około 130 m2, i jest jeszcze nieocieplony. Zmieniłem dziś na 8 min w podtrzymaniu i zobaczę czy będę miał niedopalony węgiel w popielniku. Ile u Ciebie trwa czas pracy i ile piec jest w podtrzymaniu? Masz zawór czworodrogowy?

pablomoc
01-02-2013, 09:23
pablomoc;
dom ma około 130 m2, i jest jeszcze nieocieplony. Zmieniłem dziś na 8 min w podtrzymaniu i zobaczę czy będę miał niedopalony węgiel w popielniku. Ile u Ciebie trwa czas pracy i ile piec jest w podtrzymaniu? Masz zawór czworodrogowy?

zaworu nie mam, piec mam sterowany regulatorem pokojowym, jak rano włączy się piec i podgrzeje do dom do 20 - 20,5 st to wieczorem się włącza lub po południu (przy aktualnych temp.) jak temp spadnie do 19,7 st

cały czas wydłużam czas przerwy podtrzymania, mam juz 16 min przt podawaniu 13 s ale cały czas niedopala, musze cały czas schodzić w dół, robie to stopniowo żeby nie przesadzić

popiz
01-02-2013, 10:26
pablomoc:
Moje podtrzymanie wygląda tak, że, gdy kocioł osiągnie zadaną temp. to w podtrzymaniu w ogóle nic nie podaje( ustawiłem podawanie w podtrzymaniu na 180min- czyli nic nie poda w podtrzymaniu). Posiadam regulator pokojowy, ale z niego nie korzystam. Nie podoba mi się nierówna praca kotła w momencie jak zimna woda wraca z CO do kotła po powiedzmy 3 godz. lub więcej (czas gdy pompa CO nie pracowała ze względu na osiągniętą zadaną temp. w domu). Może się jeszcze do tego przekonam.
Adam74P:
Temperatura podłogówki 36 stopni to nie za dużo?

pablomoc
06-02-2013, 11:32
pablomoc:
Moje podtrzymanie wygląda tak, że, gdy kocioł osiągnie zadaną temp. to w podtrzymaniu w ogóle nic nie podaje( ustawiłem podawanie w podtrzymaniu na 180min- czyli nic nie poda w podtrzymaniu). Posiadam regulator pokojowy, ale z niego nie korzystam. Nie podoba mi się nierówna praca kotła w momencie jak zimna woda wraca z CO do kotła po powiedzmy 3 godz. lub więcej (czas gdy pompa CO nie pracowała ze względu na osiągniętą zadaną temp. w domu). Może się jeszcze do tego przekonam.
Adam74P:
Temperatura podłogówki 36 stopni to nie za dużo?

wydaje mi sie ze podłogówka 32 - 34 st to optimum

z kad takie długie czasy pray kotła w podtrzymaniu skoro nie masz pokojówi, z kad piec wie kiedy grzac kiedy nie ?

miachas
18-02-2013, 22:09
Witam wszystkich,
buduję dom jednorodzinny, 120 m2 parter, w czym ok. 70 m2 ogrzewanie podłogowe i 70 żeberek grzejnik aluminiowy, cały podpiwniczony ale piwnica tylko w części ogrzewana (20 m2), i mam zamiar wstawi CWU 300 l z dwiema wężownicami. Pytanie brzmi czy nie będzie za duży taki Sas multi 17 kW i czy dam radę zamknąc się w 3 tonach na sezon grzewczy??? W planach solary. Dodam że mam możliwośc zakupu takiego kotła za ok. 6200 zł ze sklepu ale ze sterownikiem bez PiD-u (45).

timon120777
18-02-2013, 22:29
będzie o 70% za duży
dla domku o powierzchni 120m2 budowanym wg nowych wyznaczników zapotrzebowanie na ciepło nie jest większe niż 60W/m2
potrzebujesz zatem 60x120=7200W + 3KW na CWu co daje 10KW maksymalnie
a jak policzysz OZC to zapewne okaże się że jeszcze mniej(ja liczę tylko na bardzo mocno przymknięte oko)
szukałbym alternatywnych źródeł ogrzewania takich z patrzeniem w przyszłość - niskie koszty eksploatacji a nie tylko niskie koszty montażu.

mary89
19-02-2013, 19:13
Witam Panów. Posiadam piec SAS UWT z sterownikiem st-85 z PID którego używam do ogrzewania centralnego i chciałbym zapytać fachowców jak najlepiej ustawić bo nie mam bladego pojęcia a już bawie sie trochę w to(wcześniej tata palił) w każdym bądź razi problem polega na ustawieniu dmuchawy, przy nastawieniu zadanej temperatury na 55 st. chciałbym zmienić aby dmuchawa wyłączała sie przy 60 a włączała gdy np spadnie do 50 i gdzie można i czy można to nastawić przy zwykłym trybie pracy CO (nie posiadam zaworu trójdrożnego) palenie bez uwt. proszę o odpowiedz.:)

"czy ja pale?? Proszę Panią ja pale cały czas"

miachas
20-02-2013, 15:29
zapomniałem dodać że budynek zbudowany jest z suporex 24 + 14 cm styropianu, okna 3 szyby i szeroki profil. jakie w takim razie wybrać źródło ogrzewania???

pablomoc
05-03-2013, 08:47
Muszę spisać aktualne moje ustawienia ze sterownika bo już sporo nazmieniałem. Spalanie jak narazie 14 kg na dobę więc nieźle. Puki co sezon już się powoli kończy, mrozów już nie będzie więc za bardzo się już na sterownikach nie pokombinuje.

miachas
06-03-2013, 21:29
dobre to spalanie. można prosic o ustawienia tego sterownika?

pablomoc
29-03-2013, 08:51
w jakim czasie piec wam dochodzi do zadanej temperatury ? nie w momencie wyjścia pieca z trybu podtrzymania tylko w trybie pracy jak już puści wodę i się schłodzi?

pablomoc
30-03-2013, 18:59
Przedstawiam aktualne ustawienia kotła:

Czas podawania: 15s
Przerwa podawania: 153s
Siła nadmuchu: 15%
Praca podtrzymania: 11s
Przerwa podtrzymania: 18 min
Went. w podtrzymaniu: praca 50s przerwa 6min 10s

Temp. zadana na regulatorze pokojowym: 22 st
Temp. zadana na piecu: 56 st
Temp podłogówki maksymalna: 35 st

pablomoc
12-04-2013, 10:06
Zapraszam użytkowników pieców sas do dyskusji, fajnie by było rozkręcić trochę temat

kniazio
24-07-2013, 22:07
Proszę doradzcie mi jaka moc kotła mam dobrac do swojego domu.
Dom - stare budownictwo niedocieplony ok 200m2
grzejniki żeliwne - duzo wody w obiegu
Dodatkowo chce ogrzewac zbiornik na ciepla wode od instalacji solarowej ok 150l
Rece opadaja gdy pytam o moc pieca dla mnie w punktach sprzedazy
Dzwonilem nawet do producenta SAS
Jedni doradzaja mi piec SAS Multi o mocy 23kW a inni SAS Multi o mocy 29kW
Przedstawiciel techniczny z SAS-a powiedzial ze ten 23 kW w zupelnosci wystarczy
Instalatorzy z kolei roznie 23 lub 29 sami nie sa do konca pewni
Do tej pory palilem w zyklym piecu zasypowym tzw blaszaku ktorego mocy nawet nie znam dokladnie(mysle ze jakies 1.5)
Spalalem do tej pory ok 5 a nawet czasami 6 ton wegla
Boje sie kupic za maly piec ale tez nie chcialbym go przewymiarowac bo niektorzy twierdza ze to tez nie jest dobre dla pieca i dla mojej kieszeni
Bardzo prosze o jakas porade , moze ktos ma podobny dom i piec na ekogroszek i ma jakies doswiadczenia w tym temacie
Pozdrawiam

Darek0508
04-09-2013, 20:13
Witam, mam SAS Slim 14kW sterownik ST450 z PID, co sądzicie o funkcji automatycznego palenia z wykorzystaniem PID'a. Nie ma jakiś problemów z trzymaniem zadanej temperatury?

pablomoc
08-09-2013, 10:02
Proszę doradzcie mi jaka moc kotła mam dobrac do swojego domu.
Dom - stare budownictwo niedocieplony ok 200m2
grzejniki żeliwne - duzo wody w obiegu
Dodatkowo chce ogrzewac zbiornik na ciepla wode od instalacji solarowej ok 150l
Rece opadaja gdy pytam o moc pieca dla mnie w punktach sprzedazy
Dzwonilem nawet do producenta SAS
Jedni doradzaja mi piec SAS Multi o mocy 23kW a inni SAS Multi o mocy 29kW
Przedstawiciel techniczny z SAS-a powiedzial ze ten 23 kW w zupelnosci wystarczy
Instalatorzy z kolei roznie 23 lub 29 sami nie sa do konca pewni
Do tej pory palilem w zyklym piecu zasypowym tzw blaszaku ktorego mocy nawet nie znam dokladnie(mysle ze jakies 1.5)
Spalalem do tej pory ok 5 a nawet czasami 6 ton wegla
Boje sie kupic za maly piec ale tez nie chcialbym go przewymiarowac bo niektorzy twierdza ze to tez nie jest dobre dla pieca i dla mojej kieszeni
Bardzo prosze o jakas porade , moze ktos ma podobny dom i piec na ekogroszek i ma jakies doswiadczenia w tym temacie
Pozdrawiam


Ja bym wybierał pomiędzy 17 kw a 23 kw. Ja mam 125m2 (po podłogach 140m2) i niejednokrotnie mówiono mi że mam za duży kocioł. Na stronie SASa jest przelicznik gdzie można sobie policzyć jaki kocioł jest dla twojego domu. Jeżeli piec będzie przewymiarowany to tylko będzie się marnował i nie będzie pracował z pełną sprawnością.

pablomoc
08-09-2013, 10:04
Jeżeli chodzi o dobór kotła pod względem mocy to najlepiej załóż nowy temat, na forum jest mnóstwo osób które ci doradzą. Ja napisałem ci tylko to co niedawno słyszałem na temat mocy swojego pieca.

pablomoc
15-09-2013, 21:08
dziś czyściłem retortę i otwory którymi wdmuchiwane jest powietrze zdecydowanie lepiej się pali, otwory niektóre były kawałkami przypominającymi kamienie. chyba muszę częściej czyścić te otworki :)

kobra64
15-09-2013, 21:14
Jak już miałeś wygaszone, to trzeba było od razu kanał powietrzny wyczyścić. Przed sezonem dobrze jest to wykonać.

pablomoc
16-09-2013, 10:21
Jak już miałeś wygaszone, to trzeba było od razu kanał powietrzny wyczyścić. Przed sezonem dobrze jest to wykonać.

no nie pomyślałem, chodzi ci o kanał do wentylatora do retorty ?

kobra64
16-09-2013, 11:22
Pod palnikiem powinieneś mieć odkręcany dekiel, tam lubi się nazbierać popiołu i żużlu. Wszystko co przez dysze na dół spadnie tam jest.

pablomoc
17-09-2013, 10:29
Pod palnikiem powinieneś mieć odkręcany dekiel, tam lubi się nazbierać popiołu i żużlu. Wszystko co przez dysze na dół spadnie tam jest.

muszę to sprawdzić, zasobnik ma być przy tym pusty czy może być pełny, właściwie o retortę mi chodzi.

Adam74P
21-10-2013, 12:15
Witam, mam SAS Slim 14kW sterownik ST450 z PID, co sądzicie o funkcji automatycznego palenia z wykorzystaniem PID'a. Nie ma jakiś problemów z trzymaniem zadanej temperatury?

Problemu z utrzymaniem temperatury nie będzie ale z PID-em trzeba liczyć się z dużo większym zużyciem ekogroszku, niestety.

stanley79
28-10-2013, 11:49
Kurcze. całe życie mieszkałem wygodnie w bloku a teraz przyjdzie mi regulować piec. Kupiłem sasa slima 14kw ze sterownikiem tech 500. Czy dobrze to skonfigurowałem? Pocieszcie nas - będzie dobrze? (144m kw użytkowej, w całości podłogówka)

timon120777
28-10-2013, 13:10
Kurcze. całe życie mieszkałem wygodnie w bloku a teraz przyjdzie mi regulować piec. Kupiłem sasa slima 14kw ze sterownikiem tech 500. Czy dobrze to skonfigurowałem? Pocieszcie nas - będzie dobrze? (144m kw użytkowej, w całości podłogówka)
za duży
odpisałem w tym drugim wątku

slavax
07-11-2013, 19:00
Witam,
również jestem posiadaczem kotła SAS Slim 14kW ze sterownikiem st-450 zPid.
W zeszłym sezonie paliłem z algorytmem i naprawdę było bardzo duże zużycie opału.
W tym roku od lipca kocioł nie pracuje z funkcją zPid. Kupiłem dobry ekogroszek, co prawda długo walczyłem z nastawami ale warto było.

stanley79
09-11-2013, 22:20
Napisz proszę
Witam,
również jestem posiadaczem kotła SAS Slim 14kW ze sterownikiem st-450 zPid.
W zeszłym sezonie paliłem z algorytmem i naprawdę było bardzo duże zużycie opału.
W tym roku od lipca kocioł nie pracuje z funkcją zPid. Kupiłem dobry ekogroszek, co prawda długo walczyłem z nastawami ale warto było.

Napisz proszę jak go ustawiłeś? Jaki macie duży dom, jakiego rodzaju ogrzewanie? jakie temperatury w domu i ile spala?
Też mam tę moc, ten sam piec i chiałbym mieć porównanie...
Z góry dzięki - pozdrawiam

slavax
11-11-2013, 11:51
Napisz proszę

Napisz proszę jak go ustawiłeś? Jaki macie duży dom, jakiego rodzaju ogrzewanie? jakie temperatury w domu i ile spala?
Też mam tę moc, ten sam piec i chiałbym mieć porównanie...
Z góry dzięki - pozdrawiam

Dom parterowy bez użytkowego poddasza o pow. 105 m2.
Ocieplony grafitowym styropianem oraz okna energooszczędne.
Zastosowałem w domu system mieszany czyli grzejniki i ogrzewanie podłogowe w kuchni, łazience i w holu.
Moc kotła 14kW jest za duża więc instalator zastosował zawór czterodrożny.
Temperaturę w domu staram się utrzymywać nie więcej niż ok 22*C w sypialni kilka stopni mniej.
Jestem nie doświadczonym palaczem i przyznaje ze ustawienie kotła zeszło mi dosyć długo, musiałem spalić ok 30 worków 20kg
abym osiągnął zadowalający efekt, głownie chodziło mi o spieki, oczywiście nadal są, ale drobniutkie i w palcach się rozkruszają.
Jestem zadowolony z opału ponieważ jest najlepszy z tych co do tej pory próbowałem. Ilość spalania teraz przy dodatnich temperaturach wychodzi do 10 kg na dobę zobaczymy jak mrozek przyjdzie:)

Valker
17-11-2013, 21:06
Witam,
dziś zabrałem się za ustawianie pieca - 17kW z st 450 PID
czy miał ktoś do czynienia z sytuacją że nastawione mam czas podawania np na 10 sekund a w rzeczywistości podaje około 90 sekund?
po wejściu w ustawiania czasu podawania i zmniejszeniu np o 1 sekundę od razu się wyłączą podajnik.
Jakieś pomysły albo własne spostrzeżenia? z góry dziękuje

julo23
18-11-2013, 07:49
Witam, też aktualnie testuje piec Sas 23Kw 450 z PID. Domek jeszcze nie wygrzany.
Szukam optymalnych ustawień bo z PID wydaje mi się że dużo spala i są spieki w popiele.
Nastawiam sie tylko na grzanie podłogówki lub ew. do tego ze 3-4 kaloryfery bo jeszcze sie nie wprowadziłem.
Zależy mi na podtrzymaniu takiej temp. żeby woda nie zamarzła i można było wykonywać prace na budowie w temp. ok .15*C.
Chyba że można jakoś jeszcze zoptymalizować ustawienia PID ? Próbował ktoś tak lajtowo grzać podłogówką z PID ?

EDIT:

Testowałem do późna wczoraj w nocy i póki co stwierdzam że mozna lekko skorygowac ustawienia PID i piec świetnie sobie radzi.
Obecnie na dworze temp. 15 stopni, piec utrzymuje tylko ogień - pali się tylko mała "świeczka" :)

Spisze swoje nastawy i postaram się je wieczorem napisać.

Ktoś korzysta z funkcji PID ?

slavax
19-11-2013, 20:52
Witam,
julo23 w zeszłym roku o tej porze bylem w podobnej sytuacji, czyli na ty samym etapie wykańczania domu :)
Dzisiaj przez przypadek znalazłem swoją notkę w zeszycie:)
W przeciągu 8 dni spaliłem wtedy 233kg co prawda czeskiego ale na kamiennym również było duże zużycie.
Myślę ze jak zaczniesz palić na dobre sam się przekonasz i szybko zrezygnujesz z funkcji zPid.

julo23
20-11-2013, 07:06
Być może masz rację, ale póki co nie mieszkam, zaglądam w miare możliwości ale raczej raz dziennie.
Chyba jestem skazany na PID. Znalazłem temat osobny o PID więc może tu nie będe zaśmiecał no chyba że ktoś posiada jakieś ustawienia optymalne dla PID, które należy koniecznie poprawić przed załączeniem tej funkcji to chętnie bym skorzystał.

Póki co ustawione mam tak:
CO. 58*C
współczynnik wentylacji: 10,
współczynnik podawania -28%
temp. zał. pomp 35*C
ochrona powrotu 30*C

podajnik tryb automat.
wentylator tryb autom.

tryb nadzoru:
12 sek podawania
7 min. przerwy
wentyl. 50sek
czas przerwy wentylatora 2min.
siła nadmuchu 28%

ustawienia na zaworach podłoga i kaloryfery wg. pogodówki.
Dom ocieplony, niezamieszkały, więc nie zależy mi na mocnym grzaniu.
Jakieś sugestie ?

julo23
26-11-2013, 09:13
Witam ponownie, szkoda że spadło zainteresowanie w tym temacie, może wszyscy już sobie poradzili ze swoimi piecami :D

Póki co testuje ustawienia ręczne:

podawanie 10sek. przerwa 49sek. 28% nadmuchu, CO 57*C hibrernacja kotła 2* C
tryb nadzoru/podtrzymania: podawanie 18sek, przerwa 8min, nadmuch 50sek. co 2 minuty.
podłogówka 32*C (110m2)
kaloryfery 40*C

Adam74P
03-12-2013, 11:18
Witam. /17kW z PID-450/
Kupiłem tym razem ekogroszek z polskiej kopalni, który spala sie bardzo ładnie /w poprzednim roku miałem syberyjski - ciągła walka z ustawieniami, spieki, niedopalony, białe kamienie itp./, i przede wszystkim ociepliłem dom
Moje obecne ustawienia:
- piec na 60 C, histeraza 2 C; podłogowka 34 C
- praca: podawanie 10 s przerwa 60s;
- podtrzymanie: podawanie 12 s przerwa 10 min 30 s;
- dmuchawa: 30 %, w podtrzymaniu 35 s co 10 min 30 s
- zawór 4 drogowy ustawiony na 4, grzejniki są ledwo ciepłe, podłogówke mam tylko w kuchni 10 m2, w salonie temp. ponad 23C, w sypialniach na górze 20-21 C
Zużycie ok. 12 kg / dobe ok. pół worka
Bawię sie teraz ustawieniami dmuchawy, przy tych samych ustawieniach ale dmuchawa na 50 % zużycie było niecałe 6 worków na 9 dni, zmniejszyłem tez czas dmuchawy w podtrzymaniu z 50 s na 35 s, może przez to dłuzej w podtrzymaniu bedzie, nie wiem kombinuje. Wydaje mi sie że pomimo ciut niższych (temperatur obecnie poniżej 0 C) spalanie zmalało do pół worka no ale żeby to stwierdzić trzeba parę dni potestować.
PiD - u nie załączam bo poprzedniej zimy na syberyjskim groszku był to mało ekonomiczny bajer jedyna jego zaleta to wygoda, nie trzeba spędzać godzin przy piecu ;) ale z browarem w ręku to nawet przyjemne.
Pozdrawiam

slavax
03-12-2013, 20:34
Witam,
u mnie w ostatnich dniach jest większe zużycie węgla ok 17kg.
U ciebie 12kg, możesz zdradzić jakim magicznym ekogroszkiem palisz?
Jaka masz pow. domu?

siadas
04-12-2013, 23:26
Witam,

Panowie posiadam piec Sas Multi 17 kW ze sterownikiem ST450 PID, dom około 170 m2 z poddaszem użytkowym, ocieplony styropianem 15 a poddasze wełną skalą 2 razy po 15 cm. Walczę z ustawieniami tego pieca i niestety mam z tym problem, nie mogę ustawić pracy i przerwy w podtrzymaniu jak i z samym wentylatorem, nie wiem jaką mu moc ustawić aby spalanie ekogroszku było zupełne i ekonomiczne, nie wiem jak dokładnie ma wyglądać kopczyk nad retortą bo mój wydaje mi się że jest zbyt zapadnięty.

Moje obecne ustawienia to:

- piec na 55 C, histeraza 2 C; podłogówka 31 C
- CWU 50 C, histereza 5 C (zbiornik 300l z 2 wężownicami)
- praca: podawanie 12 s przerwa 87s;
- podtrzymanie: podawanie 16 s przerwa 20 min;
- dmuchawa: 20 %, w podtrzymaniu 10 s co 10 min
- zawór 4 drogowy ustawiony na 4
-czopuch komina ustawiony na pozycji 2 (pozycja 1 całkowicie zamknięty)
-Ekogroszek z kopalni WESOŁA



Dodam jeszcze iż przy ustawieniach z poprzedniego tygodnia spalił mi 6 worków na 7 dni,

Ustawienia z ubiegłego tygodnia:

- piec na 60 C, histeraza 2 C; podłogówka 34 C
- CWU 55 C, histereza 5 C (zbiornik 300l z 2 wężownicami)
- praca: podawanie 12 s przerwa 55s;
- podtrzymanie: podawanie 17 s przerwa 25 min;
- dmuchawa: 24 %, w podtrzymaniu 50 s co 25 min
- zawór 4 drogowy ustawiony na 4
-czopuch komina ustawiony na pozycji 2 (pozycja 1 całkowicie zamknięty)


Proszę o wskazówki bym mógł go w miarę ustawić.

Adam74P
09-12-2013, 15:04
Witam,
u mnie w ostatnich dniach jest większe zużycie węgla ok 17kg.
U ciebie 12kg, możesz zdradzić jakim magicznym ekogroszkiem palisz?
Jaka masz pow. domu?

Groszek mam z kopalni Piast a dom o pow. 130 m2, ocieplony 15 cm styropianem.
12 czy 17 kg to już jeden karabin, mi na dobę idzie około 0,5 worka może ciut więcej.

Teraz udało mi sie ustawić piec w ten sposób że tryb pracy trwa około 9- 10 min a w podtrzymaniu piec jest ok. 45 min (+- 2 min) przy ustawieniach:
- piec na 60 C, histeraza 2 C; podłogowka 33 C
- praca: podawanie 10 s przerwa 55s;
- podtrzymanie: podawanie 12 s przerwa 12 min;
- dmuchawa: 35%, w podtrzymaniu 35 s co 10 min 30 s
-czopuch komina ustawiony na pozycji 2 (pozycja 1 całkowicie zamknięty)
-zawór czworodrogowy na 4

W podtrzymaniu temperatura pieca dochodzi do 65 C.

siadas spróbuj takich ustawień, przy tych ustawieniach kopczyk na pewno nie będzie zapadnięty, musi być wypukły bo na wklęsłym płomień bedzie mały i piec bedzie bardzo długo w trybie pracy, osiagał zadana temperaturę. Kopczyk musi być jak największy ale na tyle żeby węgiel się spalał na retorcie w 100%, nie mma być go prawa w popielniku. Zmierz czasy ile piec pracuje a ile stoi w podtrzymaniu. Dla mnie zdecydowanie za mało podaje w podtrzymaniu. Dużo oczywiście zależy od jakości ekogroszku..
Daj znać czy pomogło. Jak chcesz to fotki mogę Ci na maila podesłać, jak ma płomień wyglądać i ile groszku jest na retorcie u mnie. Kombinuj bo szkoda opału, ja w ubiegłym roku spokojnie z tone /a może lepiej/ ekogroszku wiecej spaliłem z powodu niewłaściwych ustawień.

julo23
13-12-2013, 21:11
Ta ja musze jeszcze testować bo u mnie pracuje ok 40minut a w nadzorze jest ok15min. A w czasie pracy nawet sie wychładza do 10*C w dół, i dopiero sie podnosi do zadanej.
Póki co cieżko mi to ogarnąć i właczyłem już z powrotem na automatyczne podawanie PID.

slavax
13-12-2013, 22:09
Witam,
moje obecne ustawienia:
- piec na 45*C, histereza 2*C; w łazience załączona podłogówka na 35*C
- praca: podawanie 5 s przerwa 25s;
- podtrzymanie: podawanie 40 s przerwa 60 min; (kocioł pracuje ok 7 min, z przerwą ok 22min)
- nadmuch: 40 %, w podtrzymaniu 40 s co 10 min
- zawór 4 drogowy ustawiony na 40% zasilania
- czopuch otwarty na maxa
Temperatura w domu ok 22/23*C
Spalam ok 15/17 kg na dobę

Adam74P
14-12-2013, 11:46
slavax wypróbuj wariant z przymkniętym czopuchem, powinien być dłużej w podtrzymaniu.

julo23
14-12-2013, 21:38
Ja dziś zmieniłem na 14sekund i 45 sekund przerwy. Jest troche lepiej, wydaje mi się przynajmniej. Bo pracuje ok20minut i tyle samo mniej wiecej w podtrzymaniu.
Nadmuch 33%. temp. kotła 60*C. temp. powrotu mam niską 35*C.
Niestety pojawiają sie spieki i lekko sie szlakuje węgiel. Jednak musze dalej coś pozmieniać...
Ale juz nie mam pomysłów.

Gdzieś wyczytałem że dobrze jest lekko mu dmuchnąć tak po 2/3 czasu podtrzymania ale tak z 10sekund bo więcej to wychładza kocioł.
Np. jak stoi 20 minut to tak po 16 minutach mu dmuchnąć.

A jak sprawdzić czy nadmuch w czasie pracy nie jest za słaby lub za silny ?

slavax
15-12-2013, 18:41
slavax wypróbuj wariant z przymkniętym czopuchem, powinien być dłużej w podtrzymaniu.

Witam,
przymknąłem czopuch na 2 i rzeczywiście, kocioł jest dłużej w podtrzymaniu ok +/- 5 min.
Kiedyś doświadczony palacz z naszego forum w odpowiedzi na moje pytanie napisał, że w trakcie pracy nie powinno się przysłaniać czopucha,
twierdząc, że może się to jedynie przydać w rzadkich przypadkach dużego ciągu kominowego i grzania CWU latem gdy kocioł jest w większości czasu w podtrzymaniu.
Może i Ty masz racje, ale czy przez przysłonięcie klapy nie będzie dużej straty kominowej lub dymienia?

siadas
16-12-2013, 13:53
Adam74P

Moje obecne ustawienia to:

- piec na 55 C, histeraza 2 C; podłogówka 30 C
- CWU 47 C, histereza 5 C (zbiornik 300l z 2 wężownicami)
- praca: podawanie 12 s przerwa 78s;
- podtrzymanie: podawanie 12 s przerwa 25 min;
- dmuchawa: 19 %, w podtrzymaniu 40 s co 7 min
- zawór 4 drogowy ustawiony na 4
-czopuch komina ustawiony na pozycji 2 (pozycja 1 całkowicie zamknięty)

Przy takich ustawieniach i temp. zewnętrzej jaka obecnie panuje poprawiło się spalanie, mam mniej niedopalonego węglą ale muszę jeszcze przetestować ten tryb podtrzymania, trzeba poświęcić 2, 3 godziny w kotłowni i mam nadzieję że dowiem się jaki parametr zmienić w tym trybie.
Posłucham twojej rady i spróbuję z Twoimi ustawieniami, chociaż moim zdaniem każdy piec trzeba indywidualnie ustawić bo nie wszyscy mają np. tak samo wykonany komin czy instalację.

Adam74P jeśli możesz podeślij mi proszę fotki jak wygląda Twój kopczyk podczas pracy i w podtrzymaniu.

Zastanawiam się jaki ma wpływ siła nadmuchu wentylatora, ja mam na 19%, piec osiąga zadaną temp. ale ciekawy jestem czy przy nadmuchu np. 30% nie osiągałby szybciej temp zadanej.
Martwi mnie jeszcze jedna rzecz a mianowicie w komorze spalania awaryjnego mam sporo czarnej sadzy i nie wiem czy to właśnie nie jest wina nadmuchu.
Adam74P powiedz proszę jak to u Ciebie wyglada i czy mógłbyś podesłać mi zdjęcie górnego rusztu.
maila podam Ci na piwa.

Pozdro

Adam74P
16-12-2013, 21:08
Witam,
przymknąłem czopuch na 2 i rzeczywiście, kocioł jest dłużej w podtrzymaniu ok +/- 5 min.
Kiedyś doświadczony palacz z naszego forum w odpowiedzi na moje pytanie napisał, że w trakcie pracy nie powinno się przysłaniać czopucha,
twierdząc, że może się to jedynie przydać w rzadkich przypadkach dużego ciągu kominowego i grzania CWU latem gdy kocioł jest w większości czasu w podtrzymaniu.
Może i Ty masz racje, ale czy przez przysłonięcie klapy nie będzie dużej straty kominowej lub dymienia?

Cześć. Dymienia nie zauważam, komin jest wygrzany bo czuję ciepło na glazurze w WC na parterze, kotłownia w piwnicy. Dzwoniłem do Sasa i powiedzieli mi że czopuch powinien być otwarty na max przy PID a przy paleniu na ręcznych ustawieniach można czopuch przymykać. Szkoda bo przy otwartym sporo ciepła umyka przez komin. Ja fachowcem w tej dziedzinie nie jestem, to co tutaj pisze to wynika tylko z moich prób i godzin spędzonych przy tym cudzie techniki /miał byc bezobsługowy :-) / A tak w ogóle jak sprawdzić czy ciąg nie jest za duży? Bo tak też może być, prawda? Przy otwarciu drzwiczek na wysokości retorty, płomień nie powinien sie odchylać tylko palić sie pionowo. Akurat to sprawdziłem u siebie na całkowicie otwartym czopuchu i otwartych drzwiczkach płomień wychylał się. Po przymknięciu czopucha na 50% palił sie pionowo. To gdzieś kiedyś przeczytałem nie wiem czy nie w instrukcji kotła ale zakodowałem to info.
Pozdrawiam

julo23
17-12-2013, 08:41
Jakie proponujecie ustawienia zapodać na sterowniku pokojowym po osiągnieciu temperatury zadanej w pomieszczeniu ?

Bo można opuścić temp CO. No i na zaworach - kaloryfery i podłogówka.
Sęk w tym ile opuścić żeby sie za bardzo nie wyziębiło. Testował to ktoś ?
Zastanawiam sie też ile ustawić - różnica temp. w pomieszczeniu.
To chyba wartość po której sterownik uzna że temp. jest przekroczona od zadanej.
Ma ktoś doświadczenie z tymi pokojowymi sterownikami ?

pablomoc
20-12-2013, 10:29
widze że troche temacik się rozkręcił, wieczorem wrzucę swoje ustawienia i napiszę coś więcej :)

pablomoc
22-12-2013, 17:38
To teraz ja przedstawię swoją sytuację:

Dom 125m2 - 60m2 podłogówki + grzejniki

Temp. zadana kotła - 58st
Temp. zadana CWU - 51st
Temp podłogówki - 35 st

Czas pod. 9s
Czas przerwy 100s
Nadmuch 13%

Praca podtrzymania 11s
Przerwa podtrzymania 31 min

Went. w podtrzymaniu 12s
Przerwa w podtrzymaniu went. 8 min 50s

Przesłona otwarta na 50%

Temperatura w domu 23 st. na sterowniku pokojowym i sporo się kąpiemy (rodzina 2 + 2)


Pale aktualnie pieklorzem z piekar, ekoretem, jaretem i wesołą.

Klasyfikacja groszku u mnie:

1 miejsce wesoła (przebija temp na kotle do 68 st)
2 miejsce (minimalna strata) pieklorz
3 miejsce ekoret (wyraźnie gorszy od wesołej i pieklorza)
4 miejsce jaret (dłuuugo dochodzi do zadanej i spieka)


spalanie aktualne przy temp zewnętrznej noc -2 dzień + 3 - 4 st 14,2 kg / dobę

julo23
29-12-2013, 16:53
Kolego a jaką masz temp. powrotu do pieca ?
Malutko Ci pali, może dlatego że mały dom i dobrze ocieplony.
Który to sezon grzania ?

pablomoc
10-01-2014, 09:54
Malutko? Chce mniej ale nie moge juz wycisnac alebo niepotrafie a u ciebie jak ze spalaniem? Co do powrotu to jest dogrzany bo nie ma problemu rosy. Musze zmierzyc ile jest na powrocie mimo wszystko.

slavax
10-01-2014, 18:50
U mnie w ostatnich dwóch tygodniach spalanie +/- 13kg/d, zasobnik zasypuję na 120kg i starcza na ponad 9 dni.
Jeszcze muszę powalczyć z ustawieniami bo przy obecnych temp. powinno być jeszcze mniejsze spalanie

Piotrek_ZMC
11-01-2014, 14:10
U mnie w ostatnich dwóch tygodniach spalanie +/- 13kg/d, zasobnik zasypuję na 120kg i starcza na ponad 9 dni.
Jeszcze muszę powalczyć z ustawieniami bo przy obecnych temp. powinno być jeszcze mniejsze spalanie

Witam Panowie,
Kiedyś interesowałem się tym tematem, ale nie było chętnych do dyskusji.
Cieszę się, że znalazło się kilka osób, które chcą podyskutować w temacie tego pieca.

Możesz powiedzieć jakich obecnie ustawień używasz?
Jakim węglęm palisz?
Jaką masz powierzchnie do ogrzania?
Jaki tryb pracy pieca masz ustawiony?

Chciałbym potestować paru ustawień proponowanych tutaj, może coś się uda poprawić.

Powierzchnia użytkowa 185m2 w tym garaż z jednym grzejnikiem.
U mnie dom docieplony styropian 12 szary w systemie Caparola.
Poddasze obecnie niezamieszkałe, ale docieplone wełną 28cm, ogrzewam grzejnikami.
Na dole posiadam pokój w którym mam grzejnik, reszta domu ogrzewana podłogówką ustawioną mam na 35 stopni.
Obecnie pale węglem, według mnie najlepszym Mysłowice-WESOŁA.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

jaro79
14-01-2014, 22:03
Zakupiłem Sas multi 29kw. Przez pierwsze dni użytkowania piec działał normalnie. Teraz gdy rozpale w piecu, jest sporo żaru ale gdy ślimak podaje opał na retorte pali się ale płomień jest coraz mniejszy aż wygasa. Nie można uzyskać dużego płomienia. Po 30-60 minutach od rozpalenia piec wygasa. Próbowałem już różnych ustawień , zakupiłem inny ekogroszek ale nic to nie daję. Instalator pieca zmienił mi również ustwienia ale piec i tak wygasł. Teraz nie umie już doprosić się u niego o pomoc. Na ustawieniach z pid rownież nie chce się palić. Posiadam piec w którym nie da się palić. Nie umie nawet uzyskać żądanej temperatury na piecu, bo do tego czasu piec zdąży mi zgasnąć. Dlaczego tak się dzieje?

timon120777
15-01-2014, 04:30
spróbuj z niewielkim nadmuchem
miałem podobną sytuację
przy rozpalaniu i podaniu ręcznie opału piękny płomień, potem w miarę podawania kolejnych dawek płomień coraz krótszy aż do wygaszenia
obniżenie mocy nadmuchu usunęło problem.

podaj jakie masz ustawienia, wrzuć fotkę jak się pali(nie pali)

julo23
15-01-2014, 09:42
Czy palenie drewnem w naszych piecach SAS MULTI przez jakiś tam dłuższy okres, np. 1 sezon grzewczy może wpłynąć na jego trwałość ?

Pytam bo jeszcze nie mieszkam, cały czas wykańczam budynek i palę drewnem tylko w dzień, wieczorem dopala się to co na rusztach i samo sie wygasza. temp. CO od 50 do 65, czasami nawet 70.
Pięknie grzeje, tylko trzeba doglądać pieca co 2 godziny.

Jak można stwierdzić czy budynek jest już wygrzany i nie ma wilgoci budowlanej ? Kupiłem wilgotnomierz ale nie wiem jakie wartości powinny być w budynku już wygrzanym.

timon120777
15-01-2014, 13:30
jeśli drewno suche i się pali a nie kisi to nie skróci żywota kociołka
jak się leje smoła po ściankach wymiennik oblepiony a drewno się smrodzi zamiast palić to można krzywdę zrobić
mądrzy podają odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych na poziomie około 50%
nie zmierzysz jednak wilgotności ścian , podłóg i stropów, a te mogą odparowywać długo lub krótko w zależności od bardzo wielu czynników
myślę że pierwszy sezon grzania powinien osuszyć budynek i wygrzać do przyzwoitego poziomu jeśli wentylacja sprawna i nie ma przerw w grzaniu zbyt dużych. nie ma jednak chyba konkretnej cyfry określającej okres po którym dom jest już wysuszony.

julo23
15-01-2014, 20:21
Dzięki, jutro posprawdzam sobie wilgotność powietrza, choć jeśli jeszcze nie mam drzwi wejściowych -tylko zabite dechami i uszczelnione byle czym, to szkoda sobie chyba głowe tym jeszcze zawracać. Szlak mnie trafia - czekam na drzwi wejściowe już od 22października.

Jeśli chodzi o tą smołę... to troszkę mi się świeca na czarno ścianki pieca. Ale czy to jest smoła? Cieżko powiedzieć... Drzewo leży ponad rok lub dłużej w piwnicy. Może jutro zrobie jakieś fotki - bo szczerze mówiąc troche sie obawiam o mój kociołek.

Jeśli chodzi o wilgoć budowalną, to nie wiem czy się jej pozbyłem czy nie, ale dużo szybciej w domu się nagrzewa niż było to do tej pory. Więc na pewno jest jej mniej.

timon120777
15-01-2014, 21:28
drewno musi się palić
jak odetniesz dopływ powietrza to zaczyna się masakra w kotle
to nie jest typowy kocioł na drewno i musisz inaczej powietrze do spalenia dostarczyć
jeśli palac drewnem na ruszcie jesteś cały czas w domu kładź mniejsze porcje będzie więcej trochę wizyt przy kotle ale dopali się lepiej bez kiszenia

jak nie ma drzwi to super działa wentylacja a to wspomaga suszenie. póki dom nie będzie "zamknięty" nie ma czego mierzyć
pierwszy sezon grzania wlicz w koszty domu potem będziesz szukać oszczędności.

pablomoc
16-01-2014, 10:18
co do tego wygaszania to podaj jeszcze jakie masz ustawienia i jakim groszkiem palisz znajomy miał taką sytuację na kiepskim groszku, za cholere nie chciał się palić, jak zmienił to było ok

slavax
16-01-2014, 18:56
witam,
jaro79 sprawdź może jak masz ustawiony w sterowniku Alarm Temperatury, bo jeśli jest tylko 1 godz możliwe ze piec nie osiąga zadanej temperatury i dlatego gaśnie

Piotrek_ZMC
16-01-2014, 21:33
Zakupiłem Sas multi 29kw. Przez pierwsze dni użytkowania piec działał normalnie. Teraz gdy rozpale w piecu, jest sporo żaru ale gdy ślimak podaje opał na retorte pali się ale płomień jest coraz mniejszy aż wygasa. Nie można uzyskać dużego płomienia. Po 30-60 minutach od rozpalenia piec wygasa. Próbowałem już różnych ustawień , zakupiłem inny ekogroszek ale nic to nie daję. Instalator pieca zmienił mi również ustwienia ale piec i tak wygasł. Teraz nie umie już doprosić się u niego o pomoc. Na ustawieniach z pid rownież nie chce się palić. Posiadam piec w którym nie da się palić. Nie umie nawet uzyskać żądanej temperatury na piecu, bo do tego czasu piec zdąży mi zgasnąć. Dlaczego tak się dzieje?
Kolego podaj najlepiej jakim groszkiem palisz... miałem ten sam problem, kiedy dom był niedocieplony i paliłem groszkiem "marketowym" mimo, że najdroższy nie szło uzyskać sensownej temperatury i ciągle wygasał...opał akurat w tym piecu musi być odpowiedni... bynajmniej z mojego doświadczenia, które na szczęście mam już za sobą.

pablomoc
17-01-2014, 11:37
najlepiej zacząć właśnie od kupna porządnego groszku bo na byle czym nie ma co walczyć z ustawieniami

julo23
17-01-2014, 21:57
drewno musi się palić
jak odetniesz dopływ powietrza to zaczyna się masakra w kotle
to nie jest typowy kocioł na drewno i musisz inaczej powietrze do spalenia dostarczyć
jeśli palac drewnem na ruszcie jesteś cały czas w domu kładź mniejsze porcje będzie więcej trochę wizyt przy kotle ale dopali się lepiej bez kiszenia

jak nie ma drzwi to super działa wentylacja a to wspomaga suszenie. póki dom nie będzie "zamknięty" nie ma czego mierzyć
pierwszy sezon grzania wlicz w koszty domu potem będziesz szukać oszczędności.

Dzięki, Właśnie od dziś mam już drzwi, to będe zaczynał coś mierzyć tą wilgotność.
A możesz jeszcze coś napisać o tym paleniu drzewem.
Będzie źle jak ustawie tak na 1cm otwór przy popielniku a czopuch zamknę na 2/3 ?
Czy nie za bardzo sie będzie kisić ? Pytam bo chciałbym popalić tak z miesiąc i pozbyć sie tego drewna.

235771235772

pablomoc
18-01-2014, 09:05
ja przez kilka dni paliłem drewnem w czsie budowy na ruszcie awaryjnym ale dałem sobie spokój, drzewo zostało do kominka i zacząłem grzać eko groszkiem. Po drewnie cały piec był usmolony. Trzeba powiedzieć sobie prawdę, że ten piec nie nadaje się do palenie ciągłego na ruszcie awaryjnym. Jak sama nazwa wskazuje jest to ruszt awaryjny. Szkoda pieca. A na eko już być miał doświadczenie na tym piecu.

julo23
18-01-2014, 19:14
Czyściłeś czymś specjalnym piec po tym drewnie ?
Troche paliłem wcześniej groszkiem, spaliłem ok. 500kg ale ciągle mi się wszytko zmieniało, teraz np. doszedł bojler i kilka kaloryferów.
Chyba tak naprawdę będe testował jak już będe mieszkał bo wtedy łatwiej obserwować.

pablomoc
18-01-2014, 20:20
Nie czyściłem niczym, z czasem samo się wypaliło i poodpadało. Jak masz kominek to lepiej tym drewnem w kominku przepalać.

Dziś uszczelniłem retortę i wyczyściłem retortę. Odkręcacie ten dekiel pod spodem retory czasami ? Ja dziś z tamtąd wygrzebałem całą szufladkę popiołu. Pali się teraz dużo lepiej a miałem problem z niedopalającym się groszkiem po jednej stronie retorty. Lepszy płomień, szybciej dochodzi do zadanej. Mam nadzieję że trochę zmniejszy się spalanie. W efekcie musiałem zmienić ustawienia na podawanie 15 s i praca 81 s i nadmuch na 10%. Zobaczymy jaki będzie efekt w spalaniu. W podtrzymaniu przebija nawet do 70 st :)

julo23
18-01-2014, 21:58
A ty masz przesłonę na wentylatorze czy tak jak ja nie masz jej ? Nie wiem od czego to zależy że ją dają albo nie... Bo niektórzy piszą że jeszcze tam coś na wentylatrze ustawiają. Masz może zawory 4D czy może sterownik pokojowy ? Bo mam pare pytań i chciałbym porównać kilka rzeczy.

jaro79
18-01-2014, 23:32
Mam ekogroszek silesia.
Czas podawania 7 sekund,
przerwa podawania 47
wentylator 27 s
podtrzymywanie czas podawania 10s
przerwa 6:30s
nadmuch 20 s
przerwa 4min
Alarm temperatury mam ustawiony na 3 godziny.
Doszedłem do tego że przez 3 godziny mi się paliło dobrze, co 30 minut sprawdzałem czy się pali. Przyszedłem później a tu na retorcie ekogroszek i się nie pali. Mam sterownik st-450 z pid - lepiej palić z pid czy na własnych ustawieniach?
Czy jak rozpalacie na ręcznym należy czekać aż uzyska zadaną temperaturę czy można szybciej przełączyć na automat?
Mam już dość tego pieca!

jaro79
18-01-2014, 23:51
Jeszcze nadmienię, że ostatnio przyjechał instalator jak byłem w pracy. Gdy przyjechałem z pracy to w piecu się paliło już z 5 godzin ale piec zawalony cały nie spieczonym ekogogroszkiem a ustawienia były następujące: czas podawania 7 sekund, czas przerwy 14s. Od razu zmieniłem te ustawienia. Wcześniej mi nadmienił czas podawania i czas przerwy należy ustawiać w proporcji 1 :3 a sam ustawił 1:2.
Czy czopuch komina powinien być częściowo przymknięty czy otwarty?

julo23
19-01-2014, 10:28
Z tego co wiem, to czopuch jak palisz węglem w naszym piecu powinien być otwarty bądź tylko lekko przymknięty. Ale też zależy - bo jak są ostre wichury to przymykam więcej.
Jeśli masz duże problemy z piecem - możesz na początek ustawić na PID. Przynajmniej sprawdzisz czy masz dobry węgiel, bo na PID pięknie sie dopali na suchutki popiół. Jak będziesz miał czas i ochotę to mozesz potestować ręcznie jakie ustawienia ale to trzeba sporo obserwować i troche poczytać forum .
Jeśli chodzi o przejście z ręcznego na rozpalenie to musisz ocenić czy poprostu pali się już węgiel i dmuchawa nie zagasi paleniska. Dojdziesz do wprawy, wszystko zależy jak przygotujesz sie do tego i jak to zrobisz. Trochę drewna w stożek ułożyć i dorzucić mu ręcznie na wierzch troszkę węgla, ręcznie uruchomić podajnik i troszkę podawać żeby zajęło sie też od dołu. Dobrze jest rozpalać na PID bo widać też temp. spalin no i PID umiejętnie steruje sam nadmuchem. A na ręcznym na początku otwórz całkiem popielnik na dole i czopuch na górze.

julo23
19-01-2014, 10:32
Nie czyściłem niczym, z czasem samo się wypaliło i poodpadało. Jak masz kominek to lepiej tym drewnem w kominku przepalać.

Dziś uszczelniłem retortę i wyczyściłem retortę. Odkręcacie ten dekiel pod spodem retory czasami ? Ja dziś z tamtąd wygrzebałem całą szufladkę popiołu. Pali się teraz dużo lepiej a miałem problem z niedopalającym się groszkiem po jednej stronie retorty. Lepszy płomień, szybciej dochodzi do zadanej. Mam nadzieję że trochę zmniejszy się spalanie. W efekcie musiałem zmienić ustawienia na podawanie 15 s i praca 81 s i nadmuch na 10%. Zobaczymy jaki będzie efekt w spalaniu. W podtrzymaniu przebija nawet do 70 st :)

Ja ponawiam pytanie , czy kolega ma przesłonę na wentylatorze ? Bo sporo osób to ma a wtedy nadmuch 10% jest chyba inny niż 10% na wentylatorze bez przesłony.
Pozazdrościć stosunku pracy do przerwy - u mnie chyba taki sie nie sprawdzi ale może przetestuje kiedyś.

pablomoc
19-01-2014, 11:12
A ty masz przesłonę na wentylatorze czy tak jak ja nie masz jej ? Nie wiem od czego to zależy że ją dają albo nie... Bo niektórzy piszą że jeszcze tam coś na wentylatrze ustawiają. Masz może zawory 4D czy może sterownik pokojowy ? Bo mam pare pytań i chciałbym porównać kilka rzeczy.

Mam przesłonę, na chwilę obecną jest prawie całkowicie przysłonięta ( 0,5 cm szpara). To czy jest albo czy jej nie ma to pewnie kwestia modelu dmuchawy. Sas nie jest producentem osprzętu. Wydaje mi się że przesłona daje większe pole manewru w sterowaniu kotłem. Np. w podtrzymaniu z otwartą przesłoną kopiec się zapada, z przymkniętą można to zminimalizować praktycznie do zera.

Mam zawór 3d.

pablomoc
19-01-2014, 11:16
Mam ekogroszek silesia.
Czas podawania 7 sekund,
przerwa podawania 47
wentylator 27 s
podtrzymywanie czas podawania 10s
przerwa 6:30s
nadmuch 20 s
przerwa 4min
Alarm temperatury mam ustawiony na 3 godziny.
Doszedłem do tego że przez 3 godziny mi się paliło dobrze, co 30 minut sprawdzałem czy się pali. Przyszedłem później a tu na retorcie ekogroszek i się nie pali. Mam sterownik st-450 z pid - lepiej palić z pid czy na własnych ustawieniach?
Czy jak rozpalacie na ręcznym należy czekać aż uzyska zadaną temperaturę czy można szybciej przełączyć na automat?
Mam już dość tego pieca!


spokojnie, piec jest dobry ale trzeba pamiętać, że nie jest wcale takie łatwe ale nie niemożliwe. Ja już drugi sezon szukam optymalnych nastaw :)

na początek wyłącz pid i zwiększ czas podawania na 8 s a przerwe na 44

pablomoc
19-01-2014, 11:26
Ja ponawiam pytanie , czy kolega ma przesłonę na wentylatorze ? Bo sporo osób to ma a wtedy nadmuch 10% jest chyba inny niż 10% na wentylatorze bez przesłony.
Pozazdrościć stosunku pracy do przerwy - u mnie chyba taki sie nie sprawdzi ale może przetestuje kiedyś.

zrób przesłonę z kawałka tektury tak jak na rysunku, możesz sporo polepszyć spalanie

slavax
19-01-2014, 11:57
Witam,
moje obecne ustawienia:
- piec na 45*C w ciągu dnia kilka godzin 60*C (ustawiona mam tygodniówkę), histereza 2*C; w łazience załączona podłogówka na 35*C
- praca: podawanie 5 s przerwa 25s;
- podtrzymanie: podawanie 40 s przerwa 60 min;
- nadmuch: 40 %, w podtrzymaniu 40 s co 10 min
- zawór 4 drogowy ustawiony na 30% zasilania
- czopuch otwarty na polowe
Temperatura w domu ok 22/23*C
Spalam ok 12/13 kg na dobę
czyszczenie pieca wykonuję raz na tydzień


Jeżeli chodzi o bajer zPid to go nie używam, według mnie nie sprawdza się ponieważ zwiększa spalanie,kilka postów wcześniej pisałem różnice.
W zeszłym roku odwiedził mnie serwisant SAS i sam odradzał używania algorytmu.

Pale non stop od 20 września ekogroszkiem Wesoła Mysłowice, czy jest to najlepszy eko tego nie wiem, ale porównując do towaru jaki oferują u mnie lokalne składy to Wesoła jest super. Bardzo jest mało popiołu wysypuję pół wiadra na tydzień po czyszczeniu kotła.

jaro79 rozpalaj na trybie ręcznym ja robię to tak,
wrzucam białą podpałkę do grila dwie kostki, ustawiam nadmuch zaczynając od 10% stopniowo go zwiększając i podaję w miarę potrzeby groszek i w ciągu 10 min jest rozpalone:)

tutaj jest opisane jak prawidłowo ustawić klapkę na wentylatorze
http://www.techsterowniki.pl/75-poradnik-instalatora

pablomoc
19-01-2014, 12:38
Ja mam okragly otwor wentylatora i przeslona tez jest okragla

jaro79
19-01-2014, 12:44
Na razie dzięki za pomoc. Spróbuje. Rozpaliłem o 11 na razie mi się pali zobaczymy jak długo.

jaro79
19-01-2014, 13:42
O 13:20 na retorcie nazbierało się sporo ekogroszku przy ustawieniu
podawanie 7s
przerwa 38 s
Spróbuje przy ustawieniu
podawanie 8s
przerwa podawania 44 s
Zobaczymy co się będzie działo.

jaro79
19-01-2014, 14:46
Czy jest to normalne że przez 3:30 nie można uzyskać żądanej temperatury na piecu? Zauważyłem też że co jakiś czas zdarza się że podajnik robi dłuższe przerwy podawania niż 44s . Co może być tego powodem?

Piotrek_ZMC
19-01-2014, 15:04
Witam,
moje obecne ustawienia:
- piec na 45*C w ciągu dnia kilka godzin 60*C (ustawiona mam tygodniówkę), histereza 2*C; w łazience załączona podłogówka na 35*C
- praca: podawanie 5 s przerwa 25s;
- podtrzymanie: podawanie 40 s przerwa 60 min;
- nadmuch: 40 %, w podtrzymaniu 40 s co 10 min
- zawór 4 drogowy ustawiony na 30% zasilania
- czopuch otwarty na polowe
Temperatura w domu ok 22/23*C
Spalam ok 12/13 kg na dobę
czyszczenie pieca wykonuję raz na tydzień

Jestem pełen podziwu Twoich osiągów... możesz zdradzić jaką powierzchnie ogrzewasz i jak wygląda docieplenie Twojego domu?
Jakim groszkiem palisz jeśli można wiedzieć ?
Tygodniówka to jakiś bajer tego pieca? Nawet nie wiem, że można tak pokombinować :-) Czy trzeba do tego jakiś zewnętrzny moduł, czy standard tego pieca to posiada?


Taki pytanie poza obecnym wątkiem... po ile kupujecie groszek z Wesołej w swoich okolicach? U mnie Zamość woj. Lubelskie kupowałem w październiku po 830zł za tonę (luzem), jestem ciekaw jaka jest różnica w cenie tego obecnie najlepszego groszku jeśli chodzi o parametry w Polsce.

slavax
19-01-2014, 16:16
Jestem pełen podziwu Twoich osiągów... możesz zdradzić jaką powierzchnie ogrzewasz i jak wygląda docieplenie Twojego domu?
Jakim groszkiem palisz jeśli można wiedzieć ?
Tygodniówka to jakiś bajer tego pieca? Nawet nie wiem, że można tak pokombinować :-) Czy trzeba do tego jakiś zewnętrzny moduł, czy standard tego pieca to posiada?


Taki pytanie poza obecnym wątkiem... po ile kupujecie groszek z Wesołej w swoich okolicach? U mnie Zamość woj. Lubelskie kupowałem w październiku po 830zł za tonę (luzem), jestem ciekaw jaka jest różnica w cenie tego obecnie najlepszego groszku jeśli chodzi o parametry w Polsce.

Pale Wesoła Mysłowice. Dom parterowy 105m2 ocieplony styropianem grafitowym 15cm, okna energooszczędne. Posiadam sterownik Tech ST-450 zPid i jest w nim opcja ustawienia tygodniówki w zależności od własnych potrzeb, w moim przypadku w nocy nastawy są minimalne. Jaki Ty masz sterownik?

Piotrek_ZMC
19-01-2014, 16:42
Jaki Ty masz sterownik?

Sterownik posiadam taki jak Ty. Ja jadę na swoich ustawieniach bez PID i chyba nie rzuciło mi się w oczy możliwość ustawienia tego bez PID, chyba że się mylę, niebawem idę rozpalić to zobaczę czy tego nie ma. Ja mam zdecydowanie większą powierzchnie bo blisko 180m2 i zapewne nie udałoby się uzyskać takiego spalania jak w Twoim przypadku, ale kto nie próbuje ten się nie dowie :-)

slavax
19-01-2014, 17:43
Sterownik posiadam taki jak Ty. Ja jadę na swoich ustawieniach bez PID i chyba nie rzuciło mi się w oczy możliwość ustawienia tego bez PID, chyba że się mylę, niebawem idę rozpalić to zobaczę czy tego nie ma. Ja mam zdecydowanie większą powierzchnie bo blisko 180m2 i zapewne nie udałoby się uzyskać takiego spalania jak w Twoim przypadku, ale kto nie próbuje ten się nie dowie :-)

Tygodniówkę ustawiasz nie zależnie od tego czy używasz algorytmu czy nie. Na pewno masz taka opcje w sterowniku, ważne jest też aby nie dopuszczać do dużego spadku temperatury w pomieszczeniach i dlatego u mnie jak i pewnie u kolegów kocioł pracuje 24/h w większości na podtrzymaniu. Najwięcej zżera do czasu zanim osiągnie zadana temperaturę.

Piotrek_ZMC
19-01-2014, 18:43
Tygodniówkę ustawiasz nie zależnie od tego czy używasz algorytmu czy nie. Na pewno masz taka opcje w sterowniku, ważne jest też aby nie dopuszczać do dużego spadku temperatury w pomieszczeniach i dlatego u mnie jak i pewnie u kolegów kocioł pracuje 24/h w większości na podtrzymaniu. Najwięcej zżera do czasu zanim osiągnie zadana temperaturę.


Faktycznie znalazłem ten tryb... jakoś nie wpadłem wcześniej, aby go wykorzystać(ustawiłem na 45 piec a na tygodniówce + 10 bo tyle się da max w trybie 2). Ustawiłem takie nastawy jak u Ciebie... ale zauważyłem, że temperatura nie chciała rosnąc...zmieniłem tryb na 10s podawanie co 50sek i poszło do góry... chyba to efekt tego, że nie pale w domu w trybie ciągłym tylko parę godzin dziennie i zapewne metraż dużo większy. Zasypałem zasobnik na full i zobaczę jak wyjdzie spalanie przy ciągłej pracy. Tak się zastanawiam na trybem podtrzymania, boje się, że taka duża przerwa podawania przy ustawionym nadmuchu na 40%, może przy dużo większym metrażu być zbyt mało. Nic protestuję i podzielę się opinią niebawem.

julo23
19-01-2014, 20:00
Możesz napisać szczegółowo jak ustawiłeś sobie tą tygodniówkę, żeby ci sie nie wychładzały zbyt pomieszania.
Ja myślałem jeszcze wykorzystać jakoś sterowanie pokojowe do tego. Tylko też nie wiem ile dać po dogrzaniu pomieszania do zadanej temp.

pablomoc
19-01-2014, 20:38
Czy jest to normalne że przez 3:30 nie można uzyskać żądanej temperatury na piecu? Zauważyłem też że co jakiś czas zdarza się że podajnik robi dłuższe przerwy podawania niż 44s . Co może być tego powodem?


jaką masz zadaną temperaturę i jaką temperaturę załączania się pomp ? zadzwoń do serwisu sasa i powiedz że takie przerwy robi może coś jest nie tak, serwis mają dobry. Raz miałem sytuację że przestawała chodzić dmuchawa i podajnik. Na drugi dzień kurier przywiózł uszkodzoną część. i kup porządny groch jak ogarniesz sprawę to można testować inne.

jaro79
19-01-2014, 21:36
Zadana temperatura 54.
Temperatura załączania pomp 30.


Doszedłem do temperatury zadanej 54 na ręcznych ustawieniach (załączona pompa co i podłogówki) i przełączyłem na automat. Piec przeszedł w tryb podtrzymywania. Po zakończeniu trybu podtrzymywania piec się włączył (wentylator i podajnik) i pomimo że był płomień temperatura na piecu spadała. Czy jest to normalne?

pablomoc
19-01-2014, 22:32
Zadana temperatura 54.
Temperatura załączania pomp 30.


Doszedłem do temperatury zadanej 54 na ręcznych ustawieniach (załączona pompa co i podłogówki) i przełączyłem na automat. Piec przeszedł w tryb podtrzymywania. Po zakończeniu trybu podtrzymywania piec się włączył (wentylator i podajnik) i pomimo że był płomień temperatura na piecu spadała. Czy jest to normalne?


Przy takich ustawieniach nigdy nie dojdzie do zadanej. Taka rada: temp zadana 58 st. ( 54 to za mało, piec nie jest dogrzany), temp załączania pomp ustaw na 55 st. Przy temp załączania 30 st piec nie da rady dojść do zadanej bo jak włączy się pompa to woda w kotle się wychładza. Przy takich ustawieniach jak ci podałem piec będzie dogrzany i na instalacje pójdzie woda która lepiej ogrzeje dom.

jaką masz histerezę kotła ?

jaro79
19-01-2014, 22:49
histeryza kotła -2

pablomoc
20-01-2014, 08:58
koniecznie zmień temp załączania na 55 st, histereza ok, pompe co możesz też na 2 bieg załączyć

julo23
20-01-2014, 16:51
Ja też chętnie przetestuje.

jaro79
20-01-2014, 21:23
Co oznacza na wyświetlaczu przy temperaturze zadanej migające +0?

julo23
20-01-2014, 23:37
Masz regulator pokojowy ? Jak ustawisz że ma obniżyć temp. kotła np. o 3*C po dogrzaniu pomieszczenia to będziesz miał zamiast +0, to -3*C.

Ja mam mętlik w głowie,
Nie wiem czy lepiej właśnie w ten sposób obniżać temp. na kolte po dogrzaniu,
czy może zmniejszyć na koloryferach np. -3 po dogrzaniu.

Można też stosować ochrone powrotu oraz taki myk - z podwyższeniem temp. załączania pomp, np. załączanie pomp przy 55*C, wtedy też sie piec tak nie wychłodzi.

Ale jak to wszystko poustawiać żeby fajnie chulało... ? To chyba trzeba zamieszkać w kotłowni :D

Piotrek_ZMC
21-01-2014, 08:56
Co oznacza na wyświetlaczu przy temperaturze zadanej migające +0?

U mnie zaczęło takie coś mrugać kiedy włączyłem u siebie jeden z 2 trybów tygodniówki, jeśli nie masz nic ustawionego w tym trybie na + lub na - to pokazuje się właśnie migające +0. Ja u siebie testuje ustawienia w trybie 2 kiedy na piecu mam 50C a od 13 do 20 podwyższam temperaturę sobie o 10 C i wtedy mam zadaną 50C a mruga mi + 10 w godzinach które sobie ustawiłem w trybie 2 tygodniówki. Sprawdź czy to czasem nie to o czym piszę.

pablomoc
21-01-2014, 10:08
jakie macie sterowniki ? ja mam na kotle st45 a pokojowy st205

julo23
21-01-2014, 16:21
No ja mam w podpisie uaktualnione. Mamy podobny sterownik , 450 rózni sie chyba jakąś pierdółką.

slavax
21-01-2014, 18:49
Ja posiadam ST-450 zPID, sterownik dodatkowo jest regulatorem z modyfikowanym algorytmem PID, można do niego dokupić moduł GSM oraz Ethernet http://www.zdalnie.techsterowniki.pl/
Kiedyś zastanawiałem się nad zakupem regulatora pokojowego ST-290 V1 ale doszedłem do wniosku że jest mi nie potrzebny, ponieważ kotłownie mam pod nosem, a regulacje temperatury w pokojach ustawiam głowicami termostatycznymi na grzejnikach.
Moduł Ethernet fajny bajer:) mamy podgląd i możliwość sterowania pracy kotła jak nie ma nikogo w domu, chociaż firma Tech mogłaby się bardziej postarać.

tomaj4
21-01-2014, 20:36
witam wszystkich,
czytam sobie czytam i sam już nie wiem jak ustawić swój kocioł.
Mam sas multi 29kw. narazie ogrzewam nim jakieś 150mkw ale to wzrośnie do 330mkw za jakieś 2 tyg.

Problem mam następujący. Temperatura bardzo powoli rośnie (ustawiony mam priorytet bojler) i zanim temp na co wzrośnie to cwu spada i znów zaczyna grzać cwu.
ustawienia mam następujące co65, cwu43.
podawanie 5sek, co 65sek. nadmuch 20.

Tak z tego co czytam to najpierw poszukam lepszego węgla. Czy ktoś z Was wie gdzie w Warszawie lub po drodze z Kielc do Wawy kupię dobry ekogroszek, np. ten z Wesołej co polecacie?

slavax
21-01-2014, 21:10
witam wszystkich,
czytam sobie czytam i sam już nie wiem jak ustawić swój kocioł.
Mam sas multi 29kw. narazie ogrzewam nim jakieś 150mkw ale to wzrośnie do 330mkw za jakieś 2 tyg.

Problem mam następujący. Temperatura bardzo powoli rośnie (ustawiony mam priorytet bojler) i zanim temp na co wzrośnie to cwu spada i znów zaczyna grzać cwu.
ustawienia mam następujące co65, cwu43.
podawanie 5sek, co 65sek. nadmuch 20.

Tak z tego co czytam to najpierw poszukam lepszego węgla. Czy ktoś z Was wie gdzie w Warszawie lub po drodze z Kielc do Wawy kupię dobry ekogroszek, np. ten z Wesołej co polecacie?

Zmień priorytet bojler na pompy równoległe.
http://www.sklad-opalu.com.pl/ekogroszek/ekogroszek-kwk-myslowice-wesola/
skład kolo Kielc

timon120777
21-01-2014, 21:10
może nie jesteś świadom ale grzejesz całość chyba że te pozostałe metry zostały doskonale odizolowane.
zmień ustawienia z priorytet CWU na pompy równoległe

nnemoo
21-01-2014, 22:24
Witam wszystkich
jestem nowy na tym forum, chociaż nie ukrywam że od prawie roku śledzę wątek,
mam piec multi SAS 17kW, ST-450 z PID,
do tej pary całą zime jadę na PID-zie i spalanie wychodziło mi 13/14 kg na dobe,
dlatego nie wiem dlaczego wszyscy tak narzekają na ten PID,
dom powierzchnia ogrzewania po podłodze ok. 170 m2 (bez garazu i kołownie),
jak teraz przyszły te mrozy to widzę że spala więcej, gdzieś 15/17 kg na dobę,
dom jest grzany już drugi rok, pierwszy rok - w trakcie budowy,
teraz zima - już mieszkamy,
chciałbym pobawić się w ustawienia ręczne (na początku tego sezonu trochę próbowałem)
i mam pytanie co polecacie?

julo23
21-01-2014, 22:49
Kolego jeśli masz takie rewelacyjne spalanie na PID, to podaj więcej szczegółów. Bo jest tam co ustawiać. Czy masz włączoną ochrone powrotu, jaką masz temp załączenia pomp. Histeryze. Ile kaloryferów czy moze masz podłogówkę. Napisz jak najwięcej :yes:
Ja dopiero dogrzewam budowę więc nie mam czym się chwalić odnośnie spalania.


A jeśli chodzi o kolegę @tomaj4 - to moim skromnym zdaniem 5sek i przerwa 65 to zbyt słabe proporcje żeby oczekiwać jakiegokolwiek efektu. Spróbuj może 1:4 albo 1:5. A nie 1:13.

tomaj4
22-01-2014, 08:35
Dzięki wielkie, co prawda nie posłuchałem Was do końca ale zmiana jest olbrzymia na plus.
Ustawiłem proporcje na 1:7(dzisiaj je troszkę zmniejsze), kaloryfery ciepłe.
Zmieniłem ustawienie na pompy równoległe.
Co prawda przy tym podawaniu wyjdzie mi 1,5 worka dziennie ale widocznie tak musi być.

W związku z tym że kocioł dochodzi do zadanej temp. mam 2 pytania - jak ustawić pracę podajnika i nadmuchu w podtrzymaniu?
I wg. Was jak długo powinien pracować na podtrzymaniu?

julo23
22-01-2014, 10:12
Dzięki wielkie, co prawda nie posłuchałem Was do końca ale zmiana jest olbrzymia na plus.
Ustawiłem proporcje na 1:7(dzisiaj je troszkę zmniejsze), kaloryfery ciepłe.
Zmieniłem ustawienie na pompy równoległe.
Co prawda przy tym podawaniu wyjdzie mi 1,5 worka dziennie ale widocznie tak musi być.

W związku z tym że kocioł dochodzi do zadanej temp. mam 2 pytania - jak ustawić pracę podajnika i nadmuchu w podtrzymaniu?
I wg. Was jak długo powinien pracować na podtrzymaniu?


Są różne teorie, niektórzy sie cieszą jak mają w podtrzymaniu długo bo niby mniej pali. Ale też spotkałem sie z teorią że piec powinien być jaknakrócej w podtrzymaniu, a prace mieć tak dobraną żeby sobie pykał tak na pograniczu.
Daj mu w podrzymaniu jakieś tam kilka sekund pracy i przerwa kilkanaście minut na początek, i tak w 3/4 czasu przerwy żeby coś dmuchnął.
Musisz obserwować. Ja specem nie jestem, sam pale 1 sezon, ale dużo czytam forum i tak mówią.
Może sie jeszcze ktoś wypowie.

julo23
22-01-2014, 21:54
Ja posiadam ST-450 zPID, sterownik dodatkowo jest regulatorem z modyfikowanym algorytmem PID, można do niego dokupić moduł GSM oraz Ethernet http://www.zdalnie.techsterowniki.pl/
Kiedyś zastanawiałem się nad zakupem regulatora pokojowego ST-290 V1 ale doszedłem do wniosku że jest mi nie potrzebny, ponieważ kotłownie mam pod nosem, a regulacje temperatury w pokojach ustawiam głowicami termostatycznymi na grzejnikach.
Moduł Ethernet fajny bajer:) mamy podgląd i możliwość sterowania pracy kotła jak nie ma nikogo w domu, chociaż firma Tech mogłaby się bardziej postarać.

Kolego, sam myśle o tym module Ethernet, ale jeszcze nie mam netu na budowie.
Moze ktos ma i uzywa i sie wypowie ?
regulator pokojowy już mam - świetna sprawa.

pablomoc
23-01-2014, 09:37
kiedyś rozważałem zakup modułu do sterowania przez internet ale przez rok jakoś nie czuję żeby to było niezbędne :) ale lepiej chyba zainwestować w lepszy sterownik techa który ten moduł ma w budowany, o ile się nie mylę to jest taki.


Po uszczelnieniu retorty szybciej kocioł osiąga zadane temperatury ale mam teraz problem ze spiekaniem, Przesłona prawie cała przymknięta, nadmuch 7% i cały czas spieka. Pale wesołą.

Piotrek_ZMC
23-01-2014, 10:12
regulator pokojowy już mam - świetna sprawa.

Możesz strzelić jakąś fotkę tego i jak to wygląda? I jak to się wszystko montuje i takie tam.. może jakieś koszty, potrzebny osprzęt, okablowanie :-) Zastanawiam się nad tym, tylko ja już mieszkam i jeśli miałbym jakieś kable ciągnąć to byłby kłopot.

pablomoc
23-01-2014, 11:11
Możesz strzelić jakąś fotkę tego i jak to wygląda? I jak to się wszystko montuje i takie tam.. może jakieś koszty, potrzebny osprzęt, okablowanie :-) Zastanawiam się nad tym, tylko ja już mieszkam i jeśli miałbym jakieś kable ciągnąć to byłby kłopot.

tech juz robi pokojowe bezprzewodowe

pablomoc
23-01-2014, 20:43
czyścił ktoś z was kanał dolotu powierza do retorty ? ten dekiel od spodu retorty odkręcany

julo23
23-01-2014, 23:07
Możesz strzelić jakąś fotkę tego i jak to wygląda? I jak to się wszystko montuje i takie tam.. może jakieś koszty, potrzebny osprzęt, okablowanie :-) Zastanawiam się nad tym, tylko ja już mieszkam i jeśli miałbym jakieś kable ciągnąć to byłby kłopot.

Jutro mogę zrobić pare fotek jak będe na budowie.
póki co wklejam z google
237064

pablomoc
24-01-2014, 08:13
jak kupowałem piec i sterownik pokojowy ( kupiłem st-205) to nie było innych sterownków. Dwa miesiące później weszły z kolorowymi i dotykowymi wyświetlaczami i ogólnie ładniejsze w wyglądzie. Tak się wkur.... , że nie pochwalili się że będą nowe.

julo23
25-01-2014, 21:43
Jak tam u was ? Zima zaatakowała. Zrezygnowałem z dorywczego palenia drewnem i rozpaliłem na dobre węglem.
Zapodałem mu:
czas podawania 5sek.
przerwa podawania 20sek. więc stosunek 1:4
taki ustawiłem bo dziś dopiero rozpaliłem o 13:00 - było 12*C, o 20:00 było już 17*C, zobaczymy jak będzie jutro po nocy.

przez ten czas zagrzał też bojler do 40*C
temp. zadana na CO 60*C. Histereza 2*C
temperatura załączenia pomp CO - 50*C.
nadmuch 28%, na dole przy popielniku uchylone tylko na kilka milimetrów, czopuch przymknięty do połowy.
spieków raczej nie ma, ale jutro jeszcze sprawdzę. Temp. spalin ok. 90-120*C, choć żeby to sprawdzić musze przełączać na automatyczny algorytm PID. Wtedy piec musi sie zresetować, przymyka zawory itp. więc za często tego nie robie.

Ochrona powrotu wyłączona, bo wydaje mi się że za bardzo mi to tylko mąci w całych ustawieniach - ale wszelkie sugestie mile widziane.
Na kaloryfery mam ustawioną pogodówkę, - przy ok. -10C 46*C, na podłogówce mam 28*C.
Po dogrzaniu do 20*C ustawiłem (na sterowniku pokojowym) obniżenie na piecu temp. o 3*C, na kaloryferach o 5*C, a na podłogówce o 2*C. Histereza temp. pokojowej 2*C.
Aż jestem ciekawy jak to do jutra wytrzyma, pojade specjalnie zobaczyć :p

pablomoc
26-01-2014, 10:10
jeżeli nie potrzebujesz ciepłej wody to wyłącz grzanie cwu, no chyba że chcesz testować kocioł na pełnym obciążeniu. I jeszcze mnie zastanawia otwarta klapka. Nie sądzę żeby to dawało coś dobrego, zaciąga "lewe" powietrze które tylko wychładza komorę spalania a dojście powietrza jest mimo wszystko przez kanał dmuchawy.

julo23
26-01-2014, 13:23
Jade na budowę to zamknąć. CWU chce troche potestować, pozatym fajnie mieć ciepłą wodę i umyć ręce i twarz a jak założe na dniach prysznic to można po robocie na budowie wziąść prysznic - więc wole to zostawić, najwyżej przełoże czujnik do drugiego wejścia i będzie grał tylko połowe bojlera.

pablomoc
26-01-2014, 17:23
no racja, potestować trzeba ale tą klapkę to bym przymknął, samym wentylatorem ciąg zasysa powietrze

a kiedy testować jak nie teraz w takie mrozy :)

julo23
26-01-2014, 20:44
Kolego, klapka zamknięta, czopuch więcej otwarty. Zmiana na sterowanie zPID.

teraz zastanawiam sie jak ustawić pogodówkę i sterownik pokojowy.

- jakie temp. poustawiać dla temp na zewnątrz -20*c, -10*C, 0*C, i 10*C dla podłogówki i kaloryferów.
- jakie zmiany temperatur zrobić dla CO, podłogówki i kaloryferów po osiągnięciu zadanej temp. w pokojach.

teraz dla testów mam tak:
- podłogówka
dla -20*C 37*C
dla-10*C 32*C
dla 0*C 28*C
dla 10*C 26*C

kaloryfery
dla -20* 60*C
dla-10*C 50*C
dla 0*C 40*C
dla 10*C 38*C

po osiągnięciu w pokoju 22*C
zmiana temp. CO -5*C czyli 55*C bo jest 60*C
zmiana na zaworze podłogówki o -2*C (wg pogodówki i -2*C)
zmiana na zaworze kaloryferów o -3*C ( wg pogodówki i -3*C)

histereza z PID jest na stałe ustawiona na 5*C i chyba sie tego nie da zmienić

pablomoc
27-01-2014, 09:50
Kolego, klapka zamknięta, czopuch więcej otwarty. Zmiana na sterowanie zPID.

teraz zastanawiam sie jak ustawić pogodówkę i sterownik pokojowy.

- jakie temp. poustawiać dla temp na zewnątrz -20*c, -10*C, 0*C, i 10*C dla podłogówki i kaloryferów.
- jakie zmiany temperatur zrobić dla CO, podłogówki i kaloryferów po osiągnięciu zadanej temp. w pokojach.

teraz dla testów mam tak:
- podłogówka
dla -20*C 37*C
dla-10*C 32*C
dla 0*C 28*C
dla 10*C 26*C

kaloryfery
dla -20* 60*C
dla-10*C 50*C
dla 0*C 40*C
dla 10*C 38*C

po osiągnięciu w pokoju 22*C
zmiana temp. CO -5*C czyli 55*C bo jest 60*C
zmiana na zaworze podłogówki o -2*C (wg pogodówki i -2*C)
zmiana na zaworze kaloryferów o -3*C ( wg pogodówki i -3*C)

histereza z PID jest na stałe ustawiona na 5*C i chyba sie tego nie da zmienić



niestety jeżeli chodzi o pid i pogodówkę to nie pomogę bo nie korzystam z tego, mam regulator pokojowy i tylko na tym bazuje

pablomoc
27-01-2014, 10:58
Zaczynam zastanawiać się nad jedną rzeczą która być może polepszyła by funkcjonowane kotła:

Moje aktualne ustawienia które w tej chwili mnie interesują to:

Temp. zadana kotła: 58 st
Histereza kotła: 3 st
Temp załączania się pomp: 55 st (więcej się nie da)

Ustawienie jakie chodzą mi po głowie:

Temp zadana kotła: 65 st
Histereza kotła: 5 st
Temp załączania się pomp: 55 st (więcej się nie da)


W tym momencie działa to tak że pompy załączają się (CO, CWU, Podłogówka) przy 55 st a piec dalej dochodzi do zadanej i w pewnym momencie ( około 5 min ) dochodzi do zadanej i przechodzi w podtrzymanie, w podtrzymaniu pozostaje ok 5 min (przy ciągle działających pompach). W podtrzymaniu pozostaje aż spadnie temp na kotle do 54st. Piec startuje i temp po chwili spada jeszcze do 52 st (przy 54 st pompy wyłączają się) i wszystko zaczyna się od początku.

Gdy zmienię na te drugie ustawienia wydaje mi się że piec będzie działał stabilniej i wyeliminuję przechodzenie w podtrzymanie. Wydaje mi się że podtrzymanie właśnie powoduje spadki temp na kotle aż do 52 st i przez to piec musi gonić do zadanej. Jak ustawię zadaną na 65 st to najprawdopodobniej przy chodzących pompach jej nie osiągnie, jedynie gdy pompy się wyłączą po osiągnięciu zadanej na cwu i na sterowniku pokojowym

nie wiem czy dobrze rozumuje, czekam na opinię i sugestię

czy to może przynieść jakieś korzyści ? może przez szybsze osiąganie zadanych temp cwu i na pokojówce ?

Piotrek_ZMC
27-01-2014, 20:05
Witam Panowie, jak tam spalanie w obecnych mrozach?

U siebie zauważyłem, że dość sporo idzie mi opału(worek coś koło 30kg/dobe)!:

Obecne ustawienia:


Temp. zadana kotła: 50 st (ustawiona tygodniówka - od 4 do 6 rano, od 13 do 15... oraz od 19 do 22 ustawione +10C)
Histereza kotła: 2 st
Czopuch ustawiony na 2 (1 to całkowicie zamknięty)
Temp załączania się pomp: 35 st
Nadmuch 30%
Tryb pracy - ogrzewanie domu
Zawór czterodrożny tego typy https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_v5442a.html
Hydraulik ustawił mi go na 5 po jego prawej stronie patrząc na niego ( nie mam pojęcia czy tak ma być, wydaję mi się, że to ustawienie czysto teoretyczne hydraulika, bo montował 4 drogowy pierwszy raz, bynajmniej takie stwarzał wrażenie)

Podtrzymanie:
czas 40sek co 20 min
nadmuch 40 sek co 10 min


Panowie... co zmienić, bo spalanie węgla mnie przeraziło!

julo23
27-01-2014, 21:14
Właśnie kolego, fajnie że masz tygodniówkę, też próbuje ją teraz potestować. Ale narazie razem z pogodówką ją ogarnąć chce więc wszelkie nastawy robie raczej delikatne korekty. Dałem od 18:00 do 5:00 rano -1*C ale nie na piecu tylko w pomieszczeniu.
Dlatego od 18-tej do 5-tej rano bo jeszcze nie mieszkamy, no i w sumie w ramach testu.

Masz może siłowniki do tych zaworów ? czy ręcznie je ustawiasz ?

pablomoc
27-01-2014, 22:08
Witam Panowie, jak tam spalanie w obecnych mrozach?

U siebie zauważyłem, że dość sporo idzie mi opału(worek coś koło 30kg/dobe)!:

Obecne ustawienia:


Temp. zadana kotła: 50 st (ustawiona tygodniówka - od 4 do 6 rano, od 13 do 15... oraz od 19 do 22 ustawione +10C)
Histereza kotła: 2 st
Czopuch ustawiony na 2 (1 to całkowicie zamknięty)
Temp załączania się pomp: 35 st
Nadmuch 30%
Tryb pracy - ogrzewanie domu
Zawór czterodrożny tego typy https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_v5442a.html
Hydraulik ustawił mi go na 5 po jego prawej stronie patrząc na niego ( nie mam pojęcia czy tak ma być, wydaję mi się, że to ustawienie czysto teoretyczne hydraulika, bo montował 4 drogowy pierwszy raz, bynajmniej takie stwarzał wrażenie)

Podtrzymanie:
czas 40sek co 20 min
nadmuch 40 sek co 10 min


Panowie... co zmienić, bo spalanie węgla mnie przeraziło!

na początek wyłącz tygodniówkę i ustaw stałą temperaturę na całą dobę (jak ogarniesz sytuację to wtedy zacznij kombinować). co to znaczy "ustawione + 10 ? bo nie rozumiem, masz 10 st w domu ? jaki masz czas podawania i przerwy w czasie pracy kotła ?

zwiększył bym temp zadaną kotła i temp załączania się pomp na wyższą, ja mam 58 st zadaną i załączanie pomp przy 55 st

nadmuch masz duży, ja mam 7 % dla porównania :)

spalanie w ostatnim tygodniu wyszło mi 16,6 kg/dobę , jak na takie mrozy to myślę że niezły wynik, dla prównania przy dodatnich temp 2 tyg temu wyszło 13,6 kg/ dobę


napisz dokładnie wszystkie parametry, no i jaki masz dokładnie kocioł, jaki dom, jak ocieplony itp

Piotrek_ZMC
27-01-2014, 22:16
Właśnie kolego, fajnie że masz tygodniówkę, też próbuje ją teraz potestować. Ale narazie razem z pogodówką ją ogarnąć chce więc wszelkie nastawy robie raczej delikatne korekty. Dałem od 18:00 do 5:00 rano -1*C ale nie na piecu tylko w pomieszczeniu.
Dlatego od 18-tej do 5-tej rano bo jeszcze nie mieszkamy, no i w sumie w ramach testu.

Masz może siłowniki do tych zaworów ? czy ręcznie je ustawiasz ?

Ustawiam ją ręcznie, ale zobaczę to według podpowiedzi kolegi pablomoc i wyłączę ją na dobę, żeby zobaczyć jakie są efekty.

Piotrek_ZMC
27-01-2014, 22:24
na początek wyłącz tygodniówkę i ustaw stałą temperaturę na całą dobę (jak ogarniesz sytuację to wtedy zacznij kombinować). co to znaczy "ustawione + 10 ? bo nie rozumiem, masz 10 st w domu ? jaki masz czas podawania i przerwy w czasie pracy kotła ?

zwiększył bym temp zadaną kotła i temp załączania się pomp na wyższą, ja mam 58 st zadaną i załączanie pomp przy 55 st

nadmuch masz duży, ja mam 7 % dla porównania :)

spalanie w ostatnim tygodniu wyszło mi 16,6 kg/dobę , jak na takie mrozy to myślę że niezły wynik, dla prównania przy dodatnich temp 2 tyg temu wyszło 13,6 kg/ dobę


napisz dokładnie wszystkie parametry, no i jaki masz dokładnie kocioł, jaki dom, jak ocieplony itp

Tygodniówka daje możliwość ustawienia odstępstw od temperatury zadanej na + lub - w określonych godzinach, czyli przy ustawionej zadanej 50 na piecu w godzinach np. od 13 do 15 temperatura +10 powoduje, że w tej godzinie zadana jest 60 nie zmieniając temperatury zadanej, pilnuje tego tryb tygodniówki.

Zwiększę zadaną jak mówisz i zmienie nadmuch, tylko czy przy takim nadmuchu dobrze się wypala "czarne złoto" ? :-)

Czas podawania w trakcie pracy mam 20s co 120sek a podłogówkę ustawioną na 33stopnie.

Kocioł SAS 17KW 450 ZPID, dom docieplony, palony w zeszłym roku tak, aby można było pracować w miarę ciepłej temepraturze bo nie był zamieszkały, obecnie mieszkam już(wiec można powiedzieć, że pale 2 sezon, docieplony 12 styropian grafitowy 0,31lambda.

Powierzchnia coś koło 180m2(w tym 20m2 garaż z jednym grzejnikiem), Na dole poza pokojem gdzie mam grzejnik reszta podłogówka, na górze grzejniki, ale nie zamieszkała i obecnie ustawione mam grzejniki na 2 w jednym pokoju mam full termostat odkręcony na grzejniku bo sobie suszarnie tam urządziłem dla prania :-)

Węgiel według mnie najlepszy obecnie bo Mysłowice Wesoła.

julo23
28-01-2014, 06:12
Kolego a jak na zPID ustawisz to dużo żre ?
Ja jade na PID obecnie i super popiół zostaje. A większe zapotrzebowanie tłumacze sobie że to mój 1 sezon i może jeszcze wilgoć budowlana.

Piotrek_ZMC
28-01-2014, 09:28
Kolego a jak na zPID ustawisz to dużo żre ?
Ja jade na PID obecnie i super popiół zostaje. A większe zapotrzebowanie tłumacze sobie że to mój 1 sezon i może jeszcze wilgoć budowlana.

Nie testowałem tego zPID( w zeszłym roku jak nie mieszkałem to używałem,ale szło dużo węgla). Jakie masz ustawienia jeśli chodzi o menu instalatora w trybie PID, typu współczynnik wentylatora czy podawania. Zmieniałeś coś tutaj? Może jeszcze jakieś inne parametry masz tutaj poustawiane?

pączek353
28-01-2014, 09:40
Witam, posiadam piec SAS Multi 17kw dosyć długo, jednak dopiero kilka dni temu zdecydowaliśmy zacząć palić eko groszkiem (do tej pory jechaliśmy na drzewie), próby ustawienia były i nadal są dosyć ciężkie. Widzę. że zainteresowanie tym tematem jest dosyć duże, dlatego też mam nadzieję, iż Ktoś będzie w stanie pomóc nam i wytłumaczyć, co możemy robić źle... Piec ma włączony PID, zadana temperatura to 55 stopni, kiedy piec osiąga tę temperaturę powinien z trybu PRACA przejść w tryb NADZÓR, jednak on cały czas pracuje, co prawda zwalnia nieco, jednak nie wyłącza się. Kombinujemy już na wszystkie sposoby, ale poprawy nie widać....Ktoś wie może, w czym tkwi szkopuł?? Pozdrawiam.

pablomoc
28-01-2014, 10:37
Witam, posiadam piec SAS Multi 17kw dosyć długo, jednak dopiero kilka dni temu zdecydowaliśmy zacząć palić eko groszkiem (do tej pory jechaliśmy na drzewie), próby ustawienia były i nadal są dosyć ciężkie. Widzę. że zainteresowanie tym tematem jest dosyć duże, dlatego też mam nadzieję, iż Ktoś będzie w stanie pomóc nam i wytłumaczyć, co możemy robić źle... Piec ma włączony PID, zadana temperatura to 55 stopni, kiedy piec osiąga tę temperaturę powinien z trybu PRACA przejść w tryb NADZÓR, jednak on cały czas pracuje, co prawda zwalnia nieco, jednak nie wyłącza się. Kombinujemy już na wszystkie sposoby, ale poprawy nie widać....Ktoś wie może, w czym tkwi szkopuł?? Pozdrawiam.

a masz regulator pokojowy ? u mnie jak na pokojówce osiągnie zadaną to przechodzi w podtrzymanie, z pidem nie pomogę bo nie mam

pablomoc
28-01-2014, 10:51
Tygodniówka daje możliwość ustawienia odstępstw od temperatury zadanej na + lub - w określonych godzinach, czyli przy ustawionej zadanej 50 na piecu w godzinach np. od 13 do 15 temperatura +10 powoduje, że w tej godzinie zadana jest 60 nie zmieniając temperatury zadanej, pilnuje tego tryb tygodniówki.

Zwiększę zadaną jak mówisz i zmienie nadmuch, tylko czy przy takim nadmuchu dobrze się wypala "czarne złoto" ? :-)

Czas podawania w trakcie pracy mam 20s co 120sek a podłogówkę ustawioną na 33stopnie.

Kocioł SAS 17KW 450 ZPID, dom docieplony, palony w zeszłym roku tak, aby można było pracować w miarę ciepłej temepraturze bo nie był zamieszkały, obecnie mieszkam już(wiec można powiedzieć, że pale 2 sezon, docieplony 12 styropian grafitowy 0,31lambda.

Powierzchnia coś koło 180m2(w tym 20m2 garaż z jednym grzejnikiem), Na dole poza pokojem gdzie mam grzejnik reszta podłogówka, na górze grzejniki, ale nie zamieszkała i obecnie ustawione mam grzejniki na 2 w jednym pokoju mam full termostat odkręcony na grzejniku bo sobie suszarnie tam urządziłem dla prania :-)

Węgiel według mnie najlepszy obecnie bo Mysłowice Wesoła.


Możesz jeszcze zmienić czas podawania z 20:120 na 10:60, niby to samo ale częściej jest ruch w retorcie i lepiej się będzie spalał, unikniesz ewentualnych spieków.

Też palę wesołą i jestem zadowolony, na forum piszę że ze 100 kg groszku jak jest 10 kg popiołu to jest ok, ja zważyłem wczoraj ze 100 kg było 6,6 kg więc chyba nieźle :) w popiele znajduje niewielkie spieki i niedopalone kawałki ale waga popiołu jest satysfakcjonująca więc już nie będę z tym kombinował.

Nie jestem przekonany co do tygodniówki, choć nie ukrywam że spróbuję się niebawem tym pobawić. Moim zdaniem to co się zaoszczędzi na obniżeniu temperatury w danym czasie później się traci na jej podniesienie (mniejsze wachania temperatur). W tej chwili na pokojóce mam ustawioną zadaną 22 st z histerezą 0,3 st. Stawiam na stabilność.poczekam do przyszłego tygodnia i ustawię tygodniówkę dla potwierdzenia mojej teorii :) Jedynie kożyści może przynieść podczas kilkudniowego wyjazdu gdzie na dni w które nas nie ma ustawiamy temp o 4 st niższą a kilka godzin przed przyjazdem piec startuje i grzeje dla nas dom.

Co do nadmuchu musisz obserwować.

Czyściłeś kiedyś kanał retorty ? Ten dekiel odkręcany pod retortą ? Retortę masz uszczelnioną ? Jeżeli nie to trzeba to zrobić :)

Ja zamawiam termometr do mierzenia temp spalin bo chce zobaczyć czy za dużo ciepła nie ucieka przez komin.

pączek353
28-01-2014, 11:18
Pablomoc nie posiadam regulatora pokojowego, tyle co na piecu próbujemy z ustawieniami, na wyłączonym PIDzie w ogóle nie może osiągnąć zadanej temperatury, nic nie rośnie. Mam pytanie, piec instalował mój tata, który fachowcem, a i owszem może jest tylko nie tej dekady, robił wszystko po swojemu tzn.łopatologicznie i np. nie mamy w ogóle zaworu czterodrożnego, ponieważ tatko uważał, iż jest on zbędny...tak myślę, czy ma on wpływ na to,że piec jest ciągle w trybie pracy?

Piotrek_ZMC
28-01-2014, 11:36
Czyściłeś kiedyś kanał retorty ? Ten dekiel odkręcany pod retortą ? Retortę masz uszczelnioną ? Jeżeli nie to trzeba to zrobić :)

Ja zamawiam termometr do mierzenia temp spalin bo chce zobaczyć czy za dużo ciepła nie ucieka przez komin.

Hmm nie czyściłem... a da się ?:-) Może mógłbyś pyknąć fotkę o którą cześć chodzi... bo ja do dzisiaj szukam w wiatraku szczeliny o której tutaj się piszę, a ja uważam, że mój wiatrak jej nie posiada... jak ktoś nie pokaże palcem to nie wiem o co chodzi :-)

Jak chcesz zobaczyć temperaturę spalin, to wystarczy wejść w tryb PID i będziesz to widział na ekranie, a potem sobie wrócisz na ręczne.

timon120777
28-01-2014, 16:09
pączek
PID tak ma że jak jest stały odbiór ciepła to oscyluje wokół zadanej(czasem trochę ponad a czasem ciut niżej) prowadząc proces spalania w sposób ciągły. tak ma być. jak spadnie zapotrzebowanie na ciepło wtedy przeciągnie o 5st ponad zadaną i dopiero się odstawi.
w dwustanie jeśli nie chce zadanej osiągnąć to złe parametry masz ustawione.
jeśli wszystko dopalone i w domu ciepło to jest dobrze.
co do zaworu 4d to pytanie podstawowe jaka instalacja(nie szukałem Twoich wpisów nie wiem czy ją opisywałeś)
jeśli kalafiory to nie ma problemu, jak podłogówka to trzeba uważać z temperaturą jej zasilania. ważne aby powrót był w miarę ciepły i spaliny nie grzały komina.

pączek353
28-01-2014, 17:13
Dzięki serdeczne za pomoc, trochę mnie uspokoiłeś, czyli może wszystko jest okay:) pozdrawiam.

pablomoc
28-01-2014, 18:42
Hmm nie czyściłem... a da się ?:-) Może mógłbyś pyknąć fotkę o którą cześć chodzi... bo ja do dzisiaj szukam w wiatraku szczeliny o której tutaj się piszę, a ja uważam, że mój wiatrak jej nie posiada... jak ktoś nie pokaże palcem to nie wiem o co chodzi :-)

Jak chcesz zobaczyć temperaturę spalin, to wystarczy wejść w tryb PID i będziesz to widział na ekranie, a potem sobie wrócisz na ręczne.

NIE MAM PID ! piszę 100 razy :)

otwórz popielnik i i włóż rękę pod kanał retorty i wymacaj śróbę, odkręć ją a wysypie ci się ze dwa kilo popiołu który pewnie ogranicza ci dopływ powietrza

może masz inny wentylator :) nie szukaj na siłę, jak by był to już byś widział :)

pablomoc
28-01-2014, 18:44
Pablomoc nie posiadam regulatora pokojowego, tyle co na piecu próbujemy z ustawieniami, na wyłączonym PIDzie w ogóle nie może osiągnąć zadanej temperatury, nic nie rośnie. Mam pytanie, piec instalował mój tata, który fachowcem, a i owszem może jest tylko nie tej dekady, robił wszystko po swojemu tzn.łopatologicznie i np. nie mamy w ogóle zaworu czterodrożnego, ponieważ tatko uważał, iż jest on zbędny...tak myślę, czy ma on wpływ na to,że piec jest ciągle w trybie pracy?


warto się w to wyposażyć, polecam

ok 250 zł i życie staje się proste

Piotrek_ZMC
28-01-2014, 19:26
NIE MAM PID ! piszę 100 razy :)


Heh sorry :-) No nic poczekam na julo23 :-) bo może on coś powie o tym PIDzie :-)

Na nowy sezon kupuje regulator pokojowy, szczególnie, że jest z WiFi, bo kabli nie bardzo chce już puszczać, jeśli to będzię dbało o to aby utrzymać temperaturę w domu na taką jak ustawie i do tego dokleję PID to mam nadzieje, że zmniejszy się zużycie.
Zastanawiam się czy jest sens dodawać sterowanie do zaworu czterodrożnego, co to może dać? Czy ustawienie ręcznie pokrętłem na jakąś wartość nie wystarczy...? Nie bardzo rozumiem co on mi może dać i jak to zautomatyzować.

timon120777
28-01-2014, 20:19
Piotrek_ZMC
czym sterujesz temperaturami w pomieszczeniach? masz podłogówkę czy blacha wisi na ścianach?
termostaty? zawory3d/4d? może CI pokojówka zbędna???
co chcesz o PID wiedzieć?

julo23
28-01-2014, 20:57
Witam koledzy. Właśnie wróciłem z budowy i nawet ładnie sie tam hajcuje i jest cieplutko. Ale to nie przeszkadza żeby zrobić jakieś drobne korekty :D

Potwierdzam z PID, piec rzadko przechodzi w podtrzymanie czy tzw. nadzór. Musiałby przekroczyć 5stopni od zadanej, to najczęściej sie nie dzieje, chyba że nagle byś coś zmienił w instalacji , np. zakręcił część kaloryferów czy zmniejszył zadaną temp. itp.

Ja właśnie testuje ustawienia pogodówki z PIDem, do tego sterownik pokojowy.
Nie wiem czy masz zainstalowany termometr zew. ale fajna sprawa. Zadajesz tylko wartości jakie chcesz dla kaloryferów i podłogówki przy -20, -10, 0, +10. Mam tylko problem z ustawieniem sterownika pokojowego - nie wiem jeszcze o ile zmniejszać na zaworach jak sie robi ciepło w domu, za dużo zmniejsze na kaloryferach to na górze zimno, a na dole za gorąco itp.
238350238351238353


Można zmniejszyć też tem. kotła jak się zrobi za ciepło w domu, tylko nie wiem czy to ekonomiczne ?
Z 60 na 55 albo nawet 52... Co sądzicie ?

Jeśli kolego pytasz o PID, to wchodzisz w ustawienia instalacyjne i tam masz współczynniki wentylacji i podawania.
Ja teraz jade na najniższych ale chyba wróce do tych poprzednich co miałem, bo jak zmiejszyłem współczynnik podawania to chyba nie powinienem nadmuchu tez zmniejszać do min. Wcześniej miałem oba chyba na -5 albo -10.

pablomoc
28-01-2014, 20:59
Heh sorry :-) No nic poczekam na julo23 :-) bo może on coś powie o tym PIDzie :-)

Na nowy sezon kupuje regulator pokojowy, szczególnie, że jest z WiFi, bo kabli nie bardzo chce już puszczać, jeśli to będzię dbało o to aby utrzymać temperaturę w domu na taką jak ustawie i do tego dokleję PID to mam nadzieje, że zmniejszy się zużycie.
Zastanawiam się czy jest sens dodawać sterowanie do zaworu czterodrożnego, co to może dać? Czy ustawienie ręcznie pokrętłem na jakąś wartość nie wystarczy...? Nie bardzo rozumiem co on mi może dać i jak to zautomatyzować.

ja mam stary model st - 205 , strasznie staroświecki i toporny :/ ale planuję zmienić na najnowszy model, jest czytelniejszy i fajniejszy w obsłudze

pytajcie timona o pida, on kuma czaczę :p

julo23
28-01-2014, 21:06
Jak myślicie, jakie dać wartości dla kaloryferów a jakie dla podłogówki przy tem. na zewnątrz:
-20*C
-10*C
0*C
+10*C

ewentualnie może macie w sterowniku te oryginalne co były bo nie spisałem, a nie chce robić resetu ustawień bo wszystko pozostałe mi wymaże.

julo23
28-01-2014, 21:13
Heh sorry :-) No nic poczekam na julo23 :-) bo może on coś powie o tym PIDzie :-)

Na nowy sezon kupuje regulator pokojowy, szczególnie, że jest z WiFi, bo kabli nie bardzo chce już puszczać, jeśli to będzię dbało o to aby utrzymać temperaturę w domu na taką jak ustawie i do tego dokleję PID to mam nadzieje, że zmniejszy się zużycie.
Zastanawiam się czy jest sens dodawać sterowanie do zaworu czterodrożnego, co to może dać? Czy ustawienie ręcznie pokrętłem na jakąś wartość nie wystarczy...? Nie bardzo rozumiem co on mi może dać i jak to zautomatyzować.

Dużo da automatyka, bo właczasz pogodówkę i sama ci steruje ile dać na zawór jak cie nie ma w domu. Jesteś w pracy, ociepla sie z -10 na +2*C i zmiejsza ci do tej wartości którą mu zaprogramowałeś przy takim ociepleniu. Super sprawa tylko trzeba wiedzieć jak ustawić - ja póki co walcze.

Piotrek_ZMC
28-01-2014, 22:13
Piotrek_ZMC
czym sterujesz temperaturami w pomieszczeniach? masz podłogówkę czy blacha wisi na ścianach?
termostaty? zawory3d/4d? może CI pokojówka zbędna???
co chcesz o PID wiedzieć?


Na dole salon, jadalnia, kuchnia, wiatroap, łazienka --- tutaj mam podłogówke obecnie ustawioną na zaworze i czujniku z rozdzielni, która wskazuje mi 33 stopnie(reguluje to zaworem przed pompą i obserwuje ile pokazuje piec jak włączoną mam podłogówkę... inaczej nie potrafię, a może się da?)

Pokój na dole, garaż... tutaj posiadam ogrzewanie "blachą" + cała góra obecnie nie zamieszkała, wiec na górze grzejniki ustawione na termostatach na 2, przy ciągłym paleniu w domu spokojnie wystarcza.

Posiadam zawór 4d, ale szczerze to nie mam pojęcia czy jest prawidłow ustawiony, robił to hydraulik, ale chyba zazwyczaj montował 3D i coś czuje, że jego ustawienie to właśnie doświadczenie z tego typu zaworów.

Może coś z tych informacji potrafisz wywnioskować jakieś podpowiedzi.

Może powiesz coś o ustawieniu PID, posiadam, ale nie włączam bo nie wiem czy warto jeśli nie mam regulatora pokojowego taki co pokazał julo23, planuje zakup tego cacka ale dopiero na przyszły sezon zapewne.

Chciałbym przetestować zużycie w trybie PID, ale nie wiem czy w menu instalatora dostępne parametry typu współczynnik wentylatora i podawania powinien jakoś ustawić, zauważyłem kiedy współ. podawania był na 0, to bardzo szybko zrobił się spory kopczyk i przełączyłem na tryb bez PID. Sam nie wiem czy to coś pożytecznego czy tylko bajer, który ten sterownik posiada.

timon120777
29-01-2014, 07:50
musicie rozróżnic sterowanie procesem spalania od sterowania temperaturami w pomieszczeniach.
sterownik za podstawę ma spalić paliwo i pilnować zadanej. dodatkowe funkcjonalności w nim oraz w różnej maści panelach pokojowych sterują komfortem termicznym w domu.

są w menu dwa współczynniki nadmuchu i mocy
mozna nimi regulować w zależności od paliwa podnosząc lub obnizając nadmuch lub korygujac moc kotła
nadmuchem gdy nie dopala lub spieka a moca kotła jesli nawet przy duzym odbiorze ciepła kocioł się odstawia. wtedy można zmniejszyć aby pracował w trybie ciągłym

sterowanie komfortem termicznym trzeba oprzeć o jeden czynnik i tego się trzymać
albo sterujemy zaworem 4d przez siłownik albo temperaturą czynnika przez pogodówke ewentualnie obniżeniem temperatury na kotle przez "pokojówkę"
Ci co maja grzejniki i termostaty maja problem z głowy- nastawa na kotle na sztywno i regulacja termostatami.
pamiętać nalezy iż każdy dom jest inny i wzorowanie się na cudzych nastawach może się skończyć efektem zgoła innym od oczekiwań

timon120777
29-01-2014, 07:59
Piotrek_ZMC
sterowanie podłogówką najlepiej temperaturą. pompa pracująca ciągle a tylko regulacja czynnikiem.
zawór masz sterowany ręcznie więc możesz do podnoszenia lub obniżania temperatury wykorzystać pogodówkę. zimniej na dworze, temperatura na kotle pójdzie w górę i tym samym przy niezmienionym przepływie pójdzie cieplejsza woda w podłogę. gdybyś chciał zakładać siłownik to potrzebny moduł dodatkowy jeśłi się nie mylę
na górze i tak termostaty na grzejnikach odetną gdy będzie za ciepło. Swoją drogą jeśli góra nie używana i nie planujesz zbyt szybko jej "uruchomic" to lepiej ją odizolować termicznie. ciepło zostanie na dole i będzie mniejsze zużycie

pablomoc
29-01-2014, 10:20
najmniej skomplikowana a przy tym tak mi się wydaje najbardziej efektywna jest chyba sterownik pokojowy, nie patrzy co się dzieje za oknem tylko pilnuje temperatury w domu, u mnie jest zadana 22 st z histerezą 0,3 st i tego się trzyma a jak czytam o waszych problemach z pidem to głowa boli

timon120777
29-01-2014, 15:40
do sterowania pokojówką potrzebna jest bardzo dobrze wyregulowana instalacja. w innym wypadku część pomieszczeń będzie przegrzana a inne niedogrzane.
zgodzę się jednak że PID moze czasem sprawiać kłopoty

pączek353
29-01-2014, 18:50
Panowie widzę, że jesteście mocno zorientowani w temacie tego zacnego urządzenia, dlatego też mam jeszcze jedno pytanie. Obecnie na PIDzie mam takie ustawienia:
temp. zadana CO 50 stopni
temp. zadana CWU 50 stopni
współczynnik wentylatora 10
współczynnik podawania -26%

Tryb nadzoru:
czas podawania 6sekund
przerwa podawania 5 minut
cas pracy wentylatora 60 sekund
czas przerwy wentylatora 5 minut
siła nadmuchu 25 bieg

Piec osiągnął zadaną temperaturę i pracuje w miarę dobrze, wszystko by się zgadzało. Czas podawania jest taki jak ustawiłem, ale przerwa podawania nie zgadza się z tą, jaką ustawiłem, wynosi prawie 2 minuty. Trochę mnie to dziwi, bo już byłem zadowolony, że walka z piecem zakończona, a tu zonk. Może ktoś z Was wie, co może być przyczyną tej niezgodności?

pablomoc
29-01-2014, 19:07
do sterowania pokojówką potrzebna jest bardzo dobrze wyregulowana instalacja. w innym wypadku część pomieszczeń będzie przegrzana a inne niedogrzane.
zgodzę się jednak że PID moze czasem sprawiać kłopoty

można ten problem rozwiązać termostatami, zresztą jak by ogrzewaniem się nie sterowało to zawsze gdzieś będzie mniej lub więcej o 0,5 stopnia

wystarczy troche słońca i już w niektórych pomieszczeniach robi się cieplej a w innych nic się nie zmienia

julo23
29-01-2014, 20:30
Ja tam nie narzekam na fukcje PID. Popiół jest ładnie wypalony.
Na piecu mam tak : CO 60, -5 lub-6*C (nie pamiętam) po dogrzaniu pokojówki czyli 54*C,

załączanie pomp CO 51*C,
ustawienia PID: (te ciągle jeszcze testuje) Sterownik St-450 z PID
współ. went. -16%,
współ. podawania -30%
zawór 1 (podłogówka ok 100m2): temp na zewnątrz/ temp. na zaworze. -20/36*C, -10/32*C, 0/28*C; +10/26*C;
załączenia pompy powyżej 47*C, obniżanie pokojówki -2*C. ( nie wiem czy załączanie pomp coś tu zmienia bo w menu instalatora temp zał. mam 51*C)

Zawór2 (kaloryfery 14szt) : -20*C/50; -10*C/45*C, 0/40*C, +10/36*C.
załączenie pompy powyżej 47*C. obniżanie pokojówki -3*C.
w nadzór piec praktycznie nie wpada, oscyluje wokół zadanej. Czasami spada do 46 na b.krótko i dogrzewa do 50*C w 2lub 3 minuty. Ochrona powrotu 25*C na obu zaworach. wyłączyłem na ten tydzień bojler bo stwierdziłem że szkoda grzać 250L skoro nikogo teraz nie ma na budowie. Zobaczymy jakie bedzie spalanie.


Wcześniej na całym podajniku wytrzymał wg moich obliczeń 100godzin. Z tym że dogrzał dom z 12*C do 22*C. To też na pewno kosztowało sporo wysiłku i węgla, teraz tylko utrzymuje 22*C. Niestety nie wiem dokładnie ile mi wchodzi kg węgla do podajnika, węgiel mam luzem, weszło 17 wiader metalowych. Ile to może być kg węgla ekogroszka ?
Taki mam podajnik: 238518
Najbardziej ciesze się że pozbyłem sie efektu skraplania wody w podajniku. Teraz jest sucho.
Spadła mi sporo temperatura powrotu, podejrzewam że to przez wyłączenie CWU. Jak myslicie ? Nie pamiętam ile było ale teraz ok. 30*C to chyba za mało.

timon120777
30-01-2014, 05:29
można ten problem rozwiązać termostatami, zresztą jak by ogrzewaniem się nie sterowało to zawsze gdzieś będzie mniej lub więcej o 0,5 stopnia

wystarczy troche słońca i już w niektórych pomieszczeniach robi się cieplej a w innych nic się nie zmienia

tak ale nie do końca
jeśli termostaty będą w pomieszczeniach przegrzanych to się zamkną wcześniej niż odetnie pokojówka. niestety w pomieszczeniach niedogrzanych nic to nie da i pozostana niedogrzane po odcięciu pompy przez pokojówkę




Piec osiągnął zadaną temperaturę i pracuje w miarę dobrze, wszystko by się zgadzało. Czas podawania jest taki jak ustawiłem, ale przerwa podawania nie zgadza się z tą, jaką ustawiłem, wynosi prawie 2 minuty. Trochę mnie to dziwi, bo już byłem zadowolony, że walka z piecem zakończona, a tu zonk. Może ktoś z Was wie, co może być przyczyną tej niezgodności?

w fazie pracy kocioł pracuje ze zmienna mocą. objawia się to wydłużaniem lub skracaniem przerwy podawania oraz zmianą mocy nadmuchu.
jeśli zmiany są w trybie pracy to naturalne
pracujac w oparciu o PID również gdy kocioł się odstawi sa inne parametry podtrzymania niż podczas pracy w trybie dwustanowym

julo23
30-01-2014, 06:30
@Pączek353, to że ustawisz piec że ma być w nadzorze 5 minut a jest tylko 3 to sie nie dziw. To nie jest ustawienie ile ma być, tylko ustawienie, jeśli w padnie w nadzór to ma tyle max czekać co ustawiłeś, ale równie dobrze może sie wcześniej sam wychłodzić.
Każdy ma inny dom i inną instalację i odbiór ciepła, dlatego to takie skomplikowane i nie ma złotego środka.

Ponawiam pytanie, jaką mogę mieć pojemność zasobnika - ten z poprzedniej strony na zdjęciu ? Wydawało mi sie że 150kg ale teraz coś mi sie to nie zgadza... weszło 17 wiaderek węgla - tych metalowych. Ciężko mi policzyć ile to kilo bo mam węgiel luzem.

timon120777
30-01-2014, 07:35
julo
a zajrzyj w instrukcję kotła
tam podane ile wchodzi w kosz.
możliwe są różne pojemności w zależności od mocy kotła

pączek353
30-01-2014, 09:05
Już jestem prawie spokojny, jeśli chodzi o moje teraźniejsze ustawienia, ale cały czas będę kombinował. Chciałbym sprawdzić, jak będzie pracował na ustawieniach ręcznych. Co do pojemności kotła, to też tego szukałem. W instrukcji znalazłem, że SAS Multi 17kw ma pojemność zasobnika 140kg:yes:

pablomoc
30-01-2014, 10:46
Już jestem prawie spokojny, jeśli chodzi o moje teraźniejsze ustawienia, ale cały czas będę kombinował. Chciałbym sprawdzić, jak będzie pracował na ustawieniach ręcznych. Co do pojemności kotła, to też tego szukałem. W instrukcji znalazłem, że SAS Multi 17kw ma pojemność zasobnika 140kg:yes:

ja mam 17 kw ale 140 kg to tam chyba nie wejdzie , chyba że ubijesz :) ja zasypuje po 100 kg (4 worki) i jest tak na 80 % zapełniony, jeszcze jeden by wszedł czyli 125kg

muszę kiedyś zasypać go pod samą pokrywe )

julo23
30-01-2014, 17:00
Ja zasypuje pod samą pokrywę, tak że ledwo się da zamknąć. W instrukcji szukałem ale wygląda na to że każda rzecz do pieca ma osobne papiery i jakby było robiona przez podwykonawców lub innych producentów: zasobnik, retorta, sterownik Tech itp.
Akurat jak potrzeba gdzieś zawieruszyłem świstek od podajnika.
Z tym że ja mam moc pieca 23kW i mysle że 150 wejdzie spokojnie jak nie więcej.
Jak sie wkurze to następnym razem wezme wagę i zważe wiadereczko węgla, z węglem i bez i mi wyjdzie x 17 i będe wiedział.

pablomoc
30-01-2014, 19:02
dobrze wiedzieć ile się opału spala :)

jaro79
30-01-2014, 23:17
ja mam piec 29kw i maksymalnie mi wejdzie 125kg a w instrukcji jest ~170kg.

tomaj4
01-02-2014, 10:40
Najbardziej ciesze się że pozbyłem sie efektu skraplania wody w podajniku. Teraz jest sucho.
Spadła mi sporo temperatura powrotu, podejrzewam że to przez wyłączenie CWU. Jak myslicie ? Nie pamiętam ile było ale teraz ok. 30*C to chyba za mało.


możesz coś więcej na ten temat napisać - też z tym walczę, ale narazie efekt mizerny.

julo23
01-02-2014, 11:19
Kolego, miałem węgiel przywieziony luzem, i w ten dzień padało.
Węgiel mam w suchym pomieszczeniu i wydawał mi sie suchy ale jednak nie był do końca. Musiałem wietrzyć to pomieszczenie i otwierać często drzwi na kotłownie gdzie jest 18stopni. W ten sposób wysechł mi z wierzchu. Nabieram go staram sie zbierać warstwę z wierzchu.
Tak sie pozbyłem skraplania wody w podajniku. Czasami sie jeszcze pojawi ale to pare kropelek.
A miałem na początku tak:
239351

Teraz jest sucho. Zdjęcia nie robiłem :D

pablomoc
01-02-2014, 20:03
Kolego, miałem węgiel przywieziony luzem, i w ten dzień padało.
Węgiel mam w suchym pomieszczeniu i wydawał mi sie suchy ale jednak nie był do końca. Musiałem wietrzyć to pomieszczenie i otwierać często drzwi na kotłownie gdzie jest 18stopni. W ten sposób wysechł mi z wierzchu. Nabieram go staram sie zbierać warstwę z wierzchu.
Tak sie pozbyłem skraplania wody w podajniku. Czasami sie jeszcze pojawi ale to pare kropelek.
A miałem na początku tak:
239351

Teraz jest sucho. Zdjęcia nie robiłem :D


też czasami mam z tym problem ale to wina tylko i wyłącznie wina wilgotności węgla. Pozornie suchy węgiel jest poprostu mokry i paruje. Jak wsypałem suszony 2 miechy groszek to nie było śladu rosy.

julo23
01-02-2014, 21:22
No ja w grudniu kupiłem to może dlatego.

Jaką dajecie temp. na grzejniki w taką pogodę jak teraz - tj. odwilż ?

slavax
02-02-2014, 20:15
pablomoc,
czy przetestowałeś już ustawienia z tygodniówką, jestem ciekawy czy potwierdziła się Twoja teoria.
Po przeczytaniu kilku postów powoli zastanawiam się przed zakupem regulatora St 292 V2 i czy według Ciebie, sterowanie pokojowe z zewnętrznym czujnikiem temperatury pozwala ustawić parametry ogrzewania na optymalnym poziomie?

pablomoc
03-02-2014, 20:58
pablomoc,
czy przetestowałeś już ustawienia z tygodniówką, jestem ciekawy czy potwierdziła się Twoja teoria.
Po przeczytaniu kilku postów powoli zastanawiam się przed zakupem regulatora St 292 V2 i czy według Ciebie, sterowanie pokojowe z zewnętrznym czujnikiem temperatury pozwala ustawić parametry ogrzewania na optymalnym poziomie?

przyszła odwilż to nie zawracam sobie tym głowy. np od wczorajszego popołudnia nie włączyło mi się ogrzewanie (tzn. nie spadła temp poniżej 22 st). Ładnie operuje słońce i dlatego, chodzi sama podłogówka na dole i cwu, przy takich temperaturach ( tzn. 0 - 4 st) podłogówka na parterze sama daje radę ogrzać cały dom (ustawiona n 35 st). Ostatni tydzień był ciężki bo spalanie wyszło mi 20kg na dobę, podejrzewam że to przez dwa wietrzne dni i temp - 10 - 8 st. Na sterowniku pokojowym widać było że dom się szybciej wychładzał i ogrzewanie się częściej załączało. Ciekawe jak będzie teraz przy odwilży.

konkretnie sterownik pokojowy który mierzy temp w domu i pilnuje temp w domu aby była na jednym poziomie. Nie mylić z pogodówką co do której mam wątpliwości jakoby miała wpływ stabilną i precyzyjną pracę instalacji.

pablomoc
03-02-2014, 21:02
No ja w grudniu kupiłem to może dlatego.

Jaką dajecie temp. na grzejniki w taką pogodę jak teraz - tj. odwilż ?

u mnie zawsze na grzejniki idzie taka sama temp. to sterownik pokojowy rządzi temperaturą w domu a nie woda w grzejnikach. Sterownik pokojowy techa kosztuje 200 - 250 zł, nie jest to wydatek zwalający z nóg a naprawdę może ułatwić życie :)

julo23
03-02-2014, 21:17
Kolego przeciez ja mam sterownik St-280, zapomniałeś :yes:

Pytałem o temp. na grzejnikach bo chciałem sobie jakoś ustawić temp. w pogodówce.

Odkąd zmieniłem temp. załączania pomp na 51*C i ustawiłem pogodówkę i sterownik pokojowy to spalanie mi sie bardzo zmiejszyło.
Grzeje 170m2 (21*C) + 140m2 (na niższej temp. ok. 17-18*C)
Spala mi teraz (średni od 2 tyg.) ok 25-27kg na dobę.
Dodam że to 1 sezon i na pewno jest jeszcze wilgoć w budynku.

Dla -20*C ustawiony mam zawór podłogowy 36*C, a na kaloryfery 50*C
dla -10*C ustawiony mam zawór podłogowy 30*C, na na kaloryfery 45*C
dla 0*C ustawiony mam zawór podłogowy na 28*C, kaloryfery na 40*C
dla +10*C ustawiony mam zawór podłogowy na 26*C, kaloryfery na 36*C

Na sterowniku nam 21*C. Na Piecu 60*C, Z tym że jak przekroczy 21* w pokoju to na piecu -6*C, na kaloryferach -3*C, na podłodze -1*C.
Póki co ładnie sie to sprawdza choć testuje od 2 tygodni.

Zastanawiam sie czy może ustawić tak żeby powyżej +5*C albo +10*C kaloryfery wogóle nie grzały tylko podłoga.... czy to ma wogóle sens.
Chyba że lepiej ustawić głowice termo. na kaloryferach na 2. Nie wiem jakiej temp. odpowiada ta regulacja 2. Musze to jeszcze mierzyć - przy jakiej sie wyłączy kaloryfer.

julo23
03-02-2014, 21:24
pablomoc,
czy przetestowałeś już ustawienia z tygodniówką, jestem ciekawy czy potwierdziła się Twoja teoria.
Po przeczytaniu kilku postów powoli zastanawiam się przed zakupem regulatora St 292 V2 i czy według Ciebie, sterowanie pokojowe z zewnętrznym czujnikiem temperatury pozwala ustawić parametry ogrzewania na optymalnym poziomie?

Ja póki co tygodniówke wyłączyłem- nie jestem do końca przekonany o jej oszczędnościach, ale na pewno jeszcze będę to testował kiedyś.
Póki co testuje tylko pogodówkę i sprawdza się super, szczególnie jak wyjdzie słońce i okna z 3 szybami dogrzewają pomieszczenie to reaguje i regulator pokojowy o dogrzaniu pokoju i termometr zewnętrzny i dopasowują sie ustawienia do tego na instalacji, tj. PIEC, KALORYFERY i PODŁOGÓWKA. Oczywiście wg. tego jak Ty to wszystko poustawiasz - a do tego trzeba testów. No chyba że ktoś ma już takie doświadcznie że na oko to zrobi - ja nie potrafie, dlatego testuje.

pablomoc
04-02-2014, 08:27
jak dla mnie za dużo tych parametrów u ciebie, nie wiem jak to się przekłada na spalanie ale nie sądzę żeby różnica była na tyle duża żeby nad tym tak siedzieć. Ja mam podłogówkę ustawioną na stałą temp. Zmiany temperatur nie przychodzą aż tak szybko więc sam tym steruję. W dzień teraz słońce dogrzewa więc obniżyłem podłogówkę o 2 st w dół jak przyjdą mrozy to przestawie na 2 do góry.

julo23
04-02-2014, 22:17
Ja wiem czy za dużo... Wiadomo że to nie są takie sztywne 45*C przy -10*C a później 40*C przy 0*C , tylko jak jest -5*C to będzie ok42-43*C to płynnie sie zmienia samo.
Póki co ładnie mi sie to sprawdza bo przy moim metrażu pali 25kg na dobę. Będe jeszcze walczył żeby to zmiejszyć oczywiście.

A ty jak masz skonfigurowany sterownik pokojowy ?
Jak dobije ci do zadanej temperatury w pokoju to jaka jest reakcja ?
Bo widzę że jak jest ciepło grzejesz samą podłogówką, to musisz ręcznie zmieniać czy automatycznie ci sie załączają kaloryfery ?

pablomoc
05-02-2014, 09:19
Ja wiem czy za dużo... Wiadomo że to nie są takie sztywne 45*C przy -10*C a później 40*C przy 0*C , tylko jak jest -5*C to będzie ok42-43*C to płynnie sie zmienia samo.
Póki co ładnie mi sie to sprawdza bo przy moim metrażu pali 25kg na dobę. Będe jeszcze walczył żeby to zmiejszyć oczywiście.

A ty jak masz skonfigurowany sterownik pokojowy ?
Jak dobije ci do zadanej temperatury w pokoju to jaka jest reakcja ?
Bo widzę że jak jest ciepło grzejesz samą podłogówką, to musisz ręcznie zmieniać czy automatycznie ci sie załączają kaloryfery ?

grzejnikami steruje pokojówka, podłogówką steruje kocioł utrzymując zadaną temperaturę podłogówki

jak dobije do zadanej w domu to się wyłączają kaloryfery, tzn pompa CO

ster mam ustawiony na 22 st z histerezą 0,3 st i tak jest non stop, bez żadnej tygodniówki

25 kg wydaje mi się sporo, przy odwilży ? czy przy tych mrozach co były ?

slavax
05-02-2014, 10:39
grzejnikami steruje pokojówka, podłogówką steruje kocioł utrzymując zadaną temperaturę podłogówki

jak dobije do zadanej w domu to się wyłączają kaloryfery, tzn pompa CO

ster mam ustawiony na 22 st z histerezą 0,3 st i tak jest non stop, bez żadnej tygodniówki

25 kg wydaje mi się sporo, przy odwilży ? czy przy tych mrozach co były ?

Na jakiej zasadzie działa sterownik pokojowy bo już się pogubiłem :)
Jeżeli regulator temperatury osiągnie zadana, wtedy wysyła sygnał do sterownika w kotle i kaloryfery automatycznie wyłączają się?
Jeśli tak to równie dobrze można ustawić termostaty na "trójkę" tj. 21*C, a w sypialni np na "dwójkę", które tak samo wyłącza się po osiągnięciu temp.
Napisz coś więcej, gdzie i jak zainstalować taki regulator, aby spełniał prawidłowo swoje zadanie. Czy Twój sterownik posiada wbudowany czujnik i czy posiadasz czujnik zewnętrzny. Planuje zakupić regulator pokojowy tylko nie wiem jaki dobrać, co myślisz o tym tym http://www.techsterowniki.pl/shop,27,137

Racja przy dodatnich temperaturach 25kg spalenia to zdecydowanie dużo, u mnie przy mrozach zjadał ok 20kg

julo23
05-02-2014, 22:41
no 25 kg może i dużo ale to nowy budynek i ok. 300m2 do ogrzania. Spalanie mierzyłem ja mrozy były już lżejsze ale odwilży jeszcze nie było.
Takie na pograniczu -10*C

Ja dziś wyłączyłem nawet kaloryfery bo nie ma sensu grzać tym bardziej jak sie nie mieszka i jest tak ciepło, w budynku mam 22*C.
Załączyłem za to CWU i podłogówkę z 27 na 30*C
Tylko pojawił sie problem, do tej pory nie martwiłem sie podawaniem bo wszystkim sterował zPID.
Jak wyłączyłem kaloryfery to piec wpada często w tryb nadzoru a tego nie miałem dobrze skonfigurowane bo nie miałem do tej pory takiej potrzeby.
PID oscylował wokół zadanej ale teraz jest za mały odbiór ciepła i zaczął wpadać w nadzór.
@Pablomoc - jakie masz ustawienia w nadzorze teraz, bo pisałeś że też grzejesz samą podłogówką.

Wracając do sterownika pokojowego, można ustawić czym ma sterować, czy piecem ( ja tak mam) czy pompą. Ja sterowania pompą nie testowałem, jedynie sterowanie kotłem, i ustawiałem żeby obniżał na kotle pare stopni i na zaworach kaloryferów do czasu zadana histereza da znać o spadku temp. w pokoju to wszystko wraca do ustawień pierwotnych.

pablomoc
06-02-2014, 10:38
sterownik pokojowy steruje pompą CO, jeżeli temp zadana jest osiągnięta na sterowniku to piec się wyłącza, od trzech dni piec grzeje tylko cwu i podłoge bo dom nagrzewa mi słońce, od południa mam okno o powierzchni 14 m2 więc chwila słońca i mam grzanie za darmo (temp nocna -8 dzienna +4) podłogówka chodzi niezależnie od pokojówki


jak bym miał termostaty to by grzały kaloryfery mimo że w domu jest ciepło od słońca

julo23
06-02-2014, 16:20
Pablomoc, potrzebuje dobrych ustawień do trybu nadzoru, czyli jak piec przekracza zadaną temp.

Przeglądam wątek ale nie mogę sie dokopać. A Twoje będą dobre bo grzejesz też tylko CWU i podłogę obecnie bez kaloryferów.

Piotrek_ZMC
08-02-2014, 22:31
Pablomoc, potrzebuje dobrych ustawień do trybu nadzoru, czyli jak piec przekracza zadaną temp.

Przeglądam wątek ale nie mogę sie dokopać. A Twoje będą dobre bo grzejesz też tylko CWU i podłogę obecnie bez kaloryferów.

Witam,
trochę się nie odzywałem ostatnio bo testowałem usilnie ustawienia...no i chyba udało mi się znaleźć ustawienia, które mnie zadowalają.

OBECNE USTAWIENIA:

TEMPERATURA ZADANA CO - 55C ( w obecnych temperaturach, przy dużych mrozach zadaną miałem ustawioną na 60C)
-w godzinach od 18 do 23 przez cały tydzień
-od 6 do 7 od poniedziałku do piątku
W innych godzinach ustawione mam obniżenie temperatury -10C co daje 45C lub 50C (wszystko ustawiam w trybie Tygodniówka)

Temperatura załączenia pomp ustawiłem na 55C.
Daje to fajny efekt, bo obecnie zauważyłem dojście do podtrzymania przez 10min, natomiast w podtrzymaniu piec jest ok 45min.
Posiadam zamknięty czopuch na 2 z czego 4 to całkowicie otwarty.

Podłogówkę ustawiłem na 30C i stwierdzam po wielu próbach i ustawieniach, że taka temperatura jest odpowiednia.(podłogówkę posiadam w salonie, jadalni, kuchni, wiatrołapie, łazience - coś koło 80m2 po podłodze) w pokoju na dole posiadam grzejnik, który działa tylko w okresie od 18 do 23 i miedzy 6 a 7 na tygodniu, bo wtedy piec dochodzi do temperatury załączenia pompki CO.

Na górze grzejniki mam ustawione na termostatach na 2 i w sumie dzięki grawitacji ciągle są ogrzewane mimo, że w większości czasu pompa CO nie działa.

Jedyny problem jaki obecnie posiadam to jak w to wszystko włożyć pompę do CWU, tak aby nie grzała ciągle wody.
Brakuje mi tutaj czegoś takiego do pompy CWU, bym sobie ustawił, że powiedzmy od 17 do 18 przełącz w tryb priorytet bojlera aby dogrzać wodę, reszta działaj w trybie praca.... Może ktoś podpowie jakie stosuje u siebie ustawienia do CWU?

Muszę zweryfikować jeszcze zużycie węgla, ale ostatnio zarzuciłem worek węgla, jest trochę większy niż 25kg i wystarczył na 2 doby, więc spalanie coś koło 15kg, co przy wcześniejszych ustawach gdzie szło prawie 2 razy tyle to niezły wynik,

W domu jest temperaturowo w zasadzie idealnie, chodzę w koszulce cały czas.

julo23
09-02-2014, 00:58
Kolego, fajnie bo mamy chyba dosyć podobną instalację.
Ale jaki ma sens podnosić temp zadaną kotła tylko od 6 do 7 ? No i czy tak dobrze jak piec jest ciągle w nadzorze ? Wg. mnie chyba lepiej spróbować go ustawić żeby sobie pykał i oscylował wokół temp. zadanej.
No ale mimo wszystko dobry wynik osiągnąłeś - 15 kg, choć ja obecnie nawet nie wiem ile mi pali bo ostatnio troche zmieniałem ustawienia - no i zasypałem cały podajnik.

Póki co grzeje tylko podłogę i CWU.
Orientuje sie ktoś jak wyłączyć wogle pompe na kaloryfery ? Zadane mam na kaloryfery 10*C bo w inny sposób nie potrafie ich wyłaczyć.

Piotrek_ZMC
09-02-2014, 10:27
Kolego, fajnie bo mamy chyba dosyć podobną instalację.
Ale jaki ma sens podnosić temp zadaną kotła tylko od 6 do 7 ? No i czy tak dobrze jak piec jest ciągle w nadzorze ? Wg. mnie chyba lepiej spróbować go ustawić żeby sobie pykał i oscylował wokół temp. zadanej.

Orientuje sie ktoś jak wyłączyć wogle pompe na kaloryfery ? Zadane mam na kaloryfery 10*C bo w inny sposób nie potrafie ich wyłaczyć.

Między 6 a 7 podnoszę temperaturę tylko dlatego, ponieważ w pokoju nie mam podłogówki i podgrzewam grzejnik, aby nie mieć szoku termicznego jak wstaje :D , w sumie pewnie to wyłączę bo chyba tak jak piszesz nie ma to sensu poza tym, który opisałem :-)

W nadzorze temperatura na piecu oscyluje jeśli mam 45*C to coś koło 48*C a jeśli 55 na piecu to coś koło 58*C, a dodatkowo w nazdorze ustawione mam podawanie 15 sek na 20 min, i nadmuch 30sek co 10 min, takim sposobem węgla idzie jak na lekarstwo... i oszczędność gotowa :-)

Co do pompy CO ja mam ustawioną temperaturę załączenia pompy CO i CWU przy 55*C dzięki temu, że przeważenie piec jest na 45*C w większości dnia pompa CO nie działa, jedynie pompuje na dolne grzejniki w wieczorem od 19 do 23, coby dogrzać pokój w którym śpię na dole, bo góra jeszcze nie ukończona.

julo23
09-02-2014, 11:00
No właśnie sie zastanawiam czy lepiej tak z doskoku załączać grzanie jak ty to robisz czy lepiej może cały czas grzać ale umiarkowanie.
Wydaje mi się że masz za niską jednak tą temp. na piecu. 45*C to chyba nie jest zalecana temperatura dla naszych pieców.
Ja bardziej dąże żeby to pustawiać gdzies między 55-60*C na piecu a całą reszte tak żeby mimo to mało palił.

pies123
09-02-2014, 11:03
Witam. W trybie letnim chciałbym ustawić temperaturę CWU na 40-45 stopni, ale z tego co przeczytałem w trybie letnim temperatura zadana jest równa temperaturze CWU. Więc jeśli ustawię piec na 40 stopni to czy nie będzie to niezdrowe dla kotła?
Czy można ustawić tak piec aby grzał tylko CWU i ustawić temp. pieca na 50 stopni a CWU na 40? I oczywiście jeśli temperatura CWU dojdzie do tych 40 stopni to piec przejdzie w tryb podtrzymywania?

julo23
09-02-2014, 11:08
No właśnie kolego ja wczoraj trochę sprawdzałem opcje tryb letni.
I zauwżyłem że piec sie dostosowuje do temp CWU i wogóle nie da sie ustawić innej temp.
Ale jako ciekawostka - zauważyłem że na trybie letnim można grzać podłogę. Troche to dziwne ale chyba tak jest, bo ikonka - podłogowego mi się świeciła i zawór na podłogę pokazywał temp.
Ale przy moim metrażu podłogówki nie dałby sobie rady jakby na piecu tylko miał 45*C.
To chyba raczej taka opcja - żeby zakręcić pozostałe pętle podłogi i puścić np. tylko 1 np. łazienke. Wtedy wydaje mi się że "uciągnie" podłogówkę na letnim.
Tylko teraz kwestia - czy jest sens grzać w lato czy tam na wiosne w łazience.

241706

pies123
09-02-2014, 11:22
No właśnie, a ja chciałbym tylko CWU podgrzewać, bez podłogówki i mieć temperaturę CWU 40-45 stopni.

Piotrek_ZMC
09-02-2014, 11:26
Wbrew pozorom, grzeje cały czas... tylko, nie załączam pompki CO... na górze grzeje się grawitacyjnie..., na dole w większości mam podłogówkę, która chodzi cały czas na 30*C... jedynie w pokoju dogrzewam grzejnik, ale obecnie jest ciepło i w sumie mógłbym tej pompy nie włączać wcale... w potrzymaniu piec ma w zasadzie ciągle koło 48*C a przecież w lecie jak grzejesz wodę w trybie letnim to również temperatury nie masz nie wiadomo jakiej na piecu... wiec z tym, że to za mała temperatura bym się nie zgodził ;-)

julo23
10-02-2014, 22:45
Zauważyłem dziś że mam inne wskazanie na piecu odnośnie temp. CWU niż na bojlerze na termometrze analogowym.
Czasami jest to ok 2*C to przyjąłem to jako norme ale dziś była różnica 12*C!
Na bojlerze ok . 50*C a na kotle pokazywał 38*C i grzał do zadanej 40*C.

Jak macie u siebie ?
Ja chyba wołam instalatora bo mnie to już wkurza.

Z tyłu bojlera mam dwa miejsca na czujnik temp. na samym dole i na środku.
Obecnie korzystam z tego na środku. A analogowy nie wiem skąd zczytuje temp.

mam takiego elektroluxa 250litrów
242018

Piotrek_ZMC
12-02-2014, 18:48
Zauważyłem dziś że mam inne wskazanie na piecu odnośnie temp. CWU niż na bojlerze na termometrze analogowym.
Czasami jest to ok 2*C to przyjąłem to jako norme ale dziś była różnica 12*C!
Na bojlerze ok . 50*C a na kotle pokazywał 38*C i grzał do zadanej 40*C.

Jak macie u siebie ?
Ja chyba wołam instalatora bo mnie to już wkurza.

Z tyłu bojlera mam dwa miejsca na czujnik temp. na samym dole i na środku.
Obecnie korzystam z tego na środku. A analogowy nie wiem skąd zczytuje temp.

mam takiego elektroluxa 250litrów
242018

Ja posiadam takie cudo:
242385
i w zasadzie nie wsadzałem tam czujnika, bo troszkę mam za krótki kabel z czujnikiem, muszę go przedłużyć, ale wsadziłem czujnik pod otulinę rurki, która idzie do mojej pompy ciepła i w zasadzie, też zdażają się różnice na tym co pokazuje pompa a tym co widzę na piecu. Już sobie to odpuściłem, bo w sumie w ziemie, grzeje tak, aby mieć CWU ciągle na poziomie 45*C a w lecie to pompa ciepła dba o podgrzanie wody i nie używam piec do podgrzania CWU.

julo23
13-02-2014, 20:09
Wiele osób narzekało na funkcje PID.
Nie wiem jak wam, ale przy tej pogodzie pali mi 15kg na dobę na PID-zie.
w domu 22-23*C i 250L CWU z temp. 42-45*C.

pączek353
14-02-2014, 11:58
Witam Panowie, ja ponownie z prośbą o pomoc. Obecnie mój piec pracuje na PIDzie i byłem zadowolony z efektów, przy obecnych ustawieniach, ale dziś rano coś zaczął świrować. Obudził mnie dziwny hałas z kotłowni, okazało się, że to wentylator mimo, iż wskazuje, że pracuje np.1%, czy 5% to chodzi z taką mocą, jak 100%. Miał może ktoś podobny problem? Piec uruchomiłem 25 stycznia i jeszcze nie miałem okazji porządnie go wyczyścić, może to coś się zapchało i dlatego tak chodzi? Moje obecne ustawienia to:

temp. zadana 50 stopni
temp. zadana CWU 50 stopni
współczynnik wentylatora 10
współczynnik podawania -26%

Tryb nadzoru:
czas podawania 6sekund
przerwa podawania 5 minut
cas pracy wentylatora 60 sekund
czas przerwy wentylatora 5 minut
siła nadmuchu 25 bieg

Jeśli ma ktoś jakiś pomysł, co można na to zaradzić, to bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

julo23
14-02-2014, 16:36
Kolego, ciężko powiedzieć, spróbuj rzeczywiście przeczyścić piec. Choćby częściowo go przeczyść ile możesz nawet bez wygaszania. Ustawienia masz w dobre raczej. Ja staram sie za każdym razem co dosypuje do pełna podajnik, w miare troche go przeczyścić. Zawsze ten dodatkowy pył się nazbiera i jest tego trochę. Jak mu nie pomoże to będziesz dalej myślał. Zdejmij też osłonę pod podajnikiem i zerknij na dmuchawę.

Piotrek_ZMC
14-02-2014, 21:40
Wiele osób narzekało na funkcje PID.
Nie wiem jak wam, ale przy tej pogodzie pali mi 15kg na dobę na PID-zie.
w domu 22-23*C i 250L CWU z temp. 42-45*C.

Całkiem niezłe osiągi... ja się pochwalę osiągami jak wypale cały podajnik.(bez PID)
Obecnie zasypałem podajnik jakieś 120kg 10 lutego i do końca daleko ;-)

Nie wiem czy ktoś z Was posiadał problem, który mi się ostatnio przytrafił... mianowicie posiadam podajnik producenta podzespołu do naszego Sasa, jest nim firma Remo Komplex... byłem zmuszony zgłosić awarię silnika retorty. Silnik załączał się losowo, ale nie załączał ślimaka. Po zgłoszeniu sprawy na serwis (fachowa obsługa - pączek353 może też spróbuj) opisałem problem telefonicznie i Pan podał rozwiązanie, które zapewne jest problemem, tyle że u siebie zauważyłem jeszcze wyciek oleju więc poproszono mnie o zwrócenie się bezpośrednio do producenta podzespołu.) Producent potwierdził to co mówił serwisant Sasa jeśli chodzi o problem ze ślimakiem... jest nim kondensator przy silniku, który podobno się zużywa i warto mieć takie coś na zapasie, koszt do 10zł ale w czasie Świąt bezcenne :-) Wiadomo brak ślimaka brak paliwa na retorcie :-) Dodał jeszcze, że warto mieć zapasowy ślimak, z uwagi na wycieranie się krawędzi, co prowadzi do braku podawania paliwa w odpowiedniej dawce... koszt coś koło 180zł.

Jeśli chodzi o wyciek... czekam na nową część, która ma przyjść i montera, który mi ją ma zamontować. Nie mam co narzekać na serwis, tyle, że to jeszcze w ramach gwarancji, piec nie ma 2 lat. Jednak zużycie kondensatora coś szybko poszło. Ktoś miał podobny problem, czy to tylko kwestia producenta podzespołu, podobno Sas ma kilka retort nie koniecznie firmy o której pisałem.

PS. Julo23 jakie posiadasz ustawienia w swoim trybie PID?

slavax
14-02-2014, 22:58
Julo23 czy testowałeś u siebie prace kotła bez algorytmu zPid? Jeśli tak, to jaka jest u Ciebie różnica spalania pomiędzy zPidem a własnymi ustawianiami.

julo23
15-02-2014, 08:28
Ustawienia współczynników na PID tj. nawiew i podawania jeśli o to chodzi...
Nawiew miałem do tej pory na minusie i to sporym ale zmieniłem teraz na 0.
A współczynnik podawania mam chyba najniższy. Mogę jeszcze sprawdzić dziś na budowie.
Jeśli chodzi o inne ustawienia to mam załączania pomp przy 51*C. A zadaną 60*C-6*C (pokojówka) czyli obecnie po dogrzaniu pomieszczenia 54*C
Ale zastanawiam się czy załączanie pomp dotyczy też podłogówki, bo jak wejdę do zaworu 1, - podłogówka i załączanie pompy - tam mam opcję ustawioną - ZAWSZE. Więc nie wiem czy to wogóle ma znaczenie....

Testowałem ustawienia bez PID ale średnio mi to szło. Właściwie była to klapa, bo popiół był brzydki, szlakował się węgiel.
Teraz jedynie chciałbym dopracować funkcję PID, tak żeby trochę podnieść temp. spalin. Nie wiem czy można to zrobić współczynnikiem nawiewu.

Z tym że dodam że kaloryfery mam wyłączone całkowicie i grzeje tylko podłogówką i CWU.
Zimy praktycznie nie ma więc może nie ma co sie podniecać niskim spalaniem.
No ale metraż mam dosyć spory.

pablomoc
15-02-2014, 10:17
Pablomoc, potrzebuje dobrych ustawień do trybu nadzoru, czyli jak piec przekracza zadaną temp.

Przeglądam wątek ale nie mogę sie dokopać. A Twoje będą dobre bo grzejesz też tylko CWU i podłogę obecnie bez kaloryferów.

praca podtrzymania 16s
przerwa podtrzymania 20 min
wentylator : praca 8 s przerwa 20 min

Piotrek_ZMC
15-02-2014, 18:45
praca podtrzymania 16s
przerwa podtrzymania 20 min
wentylator : praca 8 s przerwa 20 min

U mnie jest coś takiego:

praca podtrzymania 20s
przerwa 20 min
wentylator praca 20sek co 8 min
czopuch przymknięty na 2 z czego 4 to otwarty całkowicie.

W potrzymaniu jest coś koło ~45min.

nnemoo
15-02-2014, 23:11
Witam,
do mrozów na PID miałem zużycie ok. 14 kg/dzień
jak przyszły mrozy to wychodziło 30 kg/dzeń
potem zaczełem sie bawić wtrybie ręcznym i tak teraz zostało
obecnie zużycie mam około 14-15 kg,
zgodnie z postami do połowy przymknąłem wemtylator, i na dziś do końca nie jestem przekonany czy to dobra decyzja? może macie z tym jakieś doświadczenia?

a co do ustawień ręcznych to teraz mam:

zadana co - 50 stopni
zadana cwu - 47 stopni
tygodniówka: pon-piątek -4 w godz. 23-5 oraz 8-13
sobota-niedziela -4 w godz. 23-5

praca 10s/90s
wentylator 32 bieg

podtrzymanie 6s/18minut
wentylator w podtrzymaniu 40s/10min

priorytet pracy - bojler

temperatura zadana zaworu - 48stopni
temperatura załączania pomp - 45stopni

dziennie na 3 godziny włączona jest curkulacja cwu

temperatura podłogowki 25-26 stopni,

dom 200m2, dół + łazienka góra podłogówka - utrzymuje tem. 22-23 stopnie
góra pokoje grzejniki - dzieci 22-23 stopnie

może jakieś propozycje zmian oszczędnościowych jeszcze widzicie?

z góry dzięki za rady ...

julo23
16-02-2014, 10:11
Ja mam pytanie do @nnemoo
Masz na piecu tylko 50*C i jeszcze w niektórych godzinach mu odejmujesz za pomocą tygodniówki 4*C?
Dobrze rozumiem że masz wtedy na piecu 46*C ?


Jaką masz temperaturę spalin przy ustawieniach ręcznych co podałeś wyżej ?
Jaką masz temp. na zaworach od podłogówki i kaloryferów ?


Czy temp. którą mamy na swoich piecach, pod godziną - to jest temperatura spalin czy temp. czopucha ?

nnemoo
16-02-2014, 21:34
Ja mam pytanie do @nnemoo
Masz na piecu tylko 50*C i jeszcze w niektórych godzinach mu odejmujesz za pomocą tygodniówki 4*C?
Dobrze rozumiem że masz wtedy na piecu 46*C ?


Jaką masz temperaturę spalin przy ustawieniach ręcznych co podałeś wyżej ?
Jaką masz temp. na zaworach od podłogówki i kaloryferów ?


Czy temp. którą mamy na swoich piecach, pod godziną - to jest temperatura spalin czy temp. czopucha ?

zgadza się - w nocy na piecu mam 46*C,
co do temperatury spalin to nie wiem, bo widać je tylko w PID i często się zmienia,
na zaworze od podłogówki mam około 25*C,
natomiast na grzejnikach głowice termostatyczne ręcznie ustawiane jak jesteśmy w domu na 3 - 3,5
temperatura zadana na zaworze 4d - 48*C

dziś spowrotem odsłoniłem w całości wentylator,
i wróciłem znów na PID-a,
ostatni tydzień na ostawieniach ręcznych co podłem powyżej
co + cwu - spalił mi 15kg ekogroszku dziennie

mariooooo
17-02-2014, 13:43
sas multi 23 ,u mnie po wielu ..wielu ustawianich,próbach i czasie spędzonym przy piecu bo przecież instalator to dawno już uciekł i nie ma czasu .... dziekuję tu za pomocne sugestie serwisowi Tech ; pracuje tylko na PID,wentylator ,czopuch otwarty ,spalanie ok .jeden worek 25kg na dwa dni jak ciepło ,jak byly mrozy ok jeden ekogroszku na dzień. powierzchnia 180 m w tym podłoga + 11grzejników,300l cwu,4d, pompa od cwu cały czas chodzi ,gdyż nie ma umnie obiegu kotłowego ( pewnie za małe średnice rur i kolanka w obiegu kotowym) temp co .cw 55C.Myślę założyć dodatkowo pompę na obieg kotłowy i podnieśc temp wtedy do 60C.popół średni ale to juz myślę odpowiedzilny węgiel kupowany w okresie zimy ( spiekający ,wilgotny niby to pieklorz-kaloryczny może jest ale popioł średni,pojedyncze spieki )ustawienia współ . wentylator+5 (0;+7),podawanie +30(+15,+25,+30) granulacja drobna(guba gdy był lepszy węgiel) , i jeszcze jedna sprawa duży ciag kominowy możliwe że za duzy. (palę pierwszy sezon) Myślę ze zużycie w znacznym stopniu zależy w tej kolejności ; węgiel budynk, ustawienia; Pozdrawiam

ra__f__al
17-02-2014, 21:14
Witam wszystkich w swoim pierwszym poście na forum.

Od 3 dni palę w piecu SAS Multi 17 na poniższych ustawieniach :
1. Czas podawania - 15s
2. Przerwa podawania - 40s
3. Praca podtrzymania - 10s
4. Przerwa podtrzymana - 30min
5. Histereza - 3*

Temperatura zadana - 50* i w domu jest bardzo ciepło a termostaty w grzejnikach ustawione na 18* i tak jest. Dom jest bardzo dobrze zaizolowany oraz w trakcie wykańczania. Na razie grzeje 5 grzejników, docelowo dojdzie ok 100m2 podłogówki. Za parę dni będę podłączać sterownik ST 280.

Za dużo nie przestawiałem przy piecu od ustawień fabrycznych.
Piec działa w trybie automatycznym.

Jako, że wielu z Was jest już doświadczonych w tym temacie, chciałem zapytać jakie parametry sugerujecie ustawić na piecu ?
Z góry dziękuję za pomoc.

julo23
17-02-2014, 21:52
sas multi 23 ,u mnie po wielu ..wielu ustawianich,próbach i czasie spędzonym przy piecu bo przecież instalator to dawno już uciekł i nie ma czasu .... dziekuję tu za pomocne sugestie serwisowi Tech ; pracuje tylko na PID,wentylator ,czopuch otwarty ,spalanie ok .jeden worek 25kg na dwa dni jak ciepło ,jak byly mrozy ok jeden ekogroszku na dzień. powierzchnia 180 m w tym podłoga + 11grzejników,300l cwu,4d, pompa od cwu cały czas chodzi ,gdyż nie ma umnie obiegu kotłowego ( pewnie za małe średnice rur i kolanka w obiegu kotowym) temp co .cw 55C.Myślę założyć dodatkowo pompę na obieg kotłowy i podnieśc temp wtedy do 60C.popół średni ale to juz myślę odpowiedzilny węgiel kupowany w okresie zimy ( spiekający ,wilgotny niby to pieklorz-kaloryczny może jest ale popioł średni,pojedyncze spieki )ustawienia współ . wentylator+5 (0;+7),podawanie +30(+15,+25,+30) granulacja drobna(guba gdy był lepszy węgiel) , i jeszcze jedna sprawa duży ciag kominowy możliwe że za duzy. (palę pierwszy sezon) Myślę ze zużycie w znacznym stopniu zależy w tej kolejności ; węgiel budynk, ustawienia; Pozdrawiam

Mam podobnie. Obecnie pali mi około 14kg na dzień - ale dokładnie będę wiedział jak wypale cały podajnik tj. ok. 24-tego lutego.
Masz na maxa współczynnik podawania i dosyć duży wsp. went. Ja mam bliżej minimum tych ustawień.
Zauważyłem że jak włącze tryb pracy pomp na RÓWNOLEGŁE to na bojler idzie tylko ciepła woda z pieca w granicach 40 paru stopni. Więc jak chce sie zagrzać bardziej bojler to trzeba ustawić na PRIORYTET BOJLERA - wtedy puszcza tak do 60*C wodę na zaworze na bojler.
Ja mam póki co 40*C na CWU więc mogę grzać RÓWNOLEGŁYM.


@ ra__f__al
też mam ten sterownik. Super że będzie z kim porozmawiać.
Chyba najbardziej istotna sprawa którą zmieniłem przy ust. fabrycznych to temp. załączania pomp. Zwiększenie jej do 51*C zmniejszyło mi spalanie.
Jeśli chodzi o nastawy ręczne to nie pomogę bo używam algorytmu PID.

Jak macie zainstalowany czujnik temp. spalin ? Ja jutro zrobie zdjęcie.
Wydaje mi sie że bardziej pokazuje u mnie temp. czopucha niż spalin.
Temp. oscyluje u mnie od 50*C do 80*C
Nie wiem czy to nie za mało...

ra__f__al
17-02-2014, 22:04
Rozumiem, że funkcja PID to pełny automat, tak ?

mariooooo
18-02-2014, 10:39
Pid ST450 to automat ,w moim przypadku aby działał poprawnie musiał być obieg kotłowy bo był słaby przy 4dzaworze, czyli słabo krążyła woda przez kocioł (może bez 4d było by ok),dlatego też włączyłem pompę CWU na stałe bo inaczej pid wchodził notorycznie w nadzór po przekroczeniu zadanej a nie oscylował jak powinien ,no i trzeba dobrać jeszcze współczynniki proponuje najpierw od wartości 0, w moim przypadku jest duży ciąg kominowy żar wchodził w głąb retorty więc współczynnik podawania dałem( +), wentylator przy PID powinien być odsłonięty z obu stron (czyli płytka otwarta ze śrubkami z tyłu wentylatora zablokowana motylkiem),a także czopuch powinien byc otwarty (chodż próby z pozytywnym skutkiem wykonywałem także na przymkietym 2,3 ząb jednak piec bardziej zarasta, czasami mialem wrażenie że się dusi przy dużym plomieniu jak się rozpalił przy dużym poborze ciepła np duża wanna do napełnienia no i niektórzy ostrzegają przed możliwym czadem ) Wykonywałem także próby bez PID najlepiej wychodzilo na wartościach fabrycznych z korygowanym nadmuchem do 30% ,zamkniętą z tyłu klapką wentylatora ,przymkniętym czopuchem(50%) kocioł palił w miarę dobrze ale wydaje mi się że PID jest lepszy bo automat ,tj stabilny temperaturowo ,stabilna temperatura spalin (komin) czyste spaliny ,prawie niewidoczny jasny dym z komina .temperatura spalin u mnie w różnych warunkach pracy kotła to 42-58C czasami dobija do 80C (na dwustanie skokowo większa temp spalin ).Nie wiem jak PID będzie działał jak naprawdę będzie ciepło (zobaczymy ? )bez odbioru ciepla w lato,może lepiej będzie przejść na dwustan.myślę w lato podgrzewać cwu.

julo23
18-02-2014, 19:04
Kolego nie dokońca rozumem czemu miałeś takie problemy z PID przy twojej instalacji. Nie znam się aż tak.
Mogę jedynie wrzucić fotkę mojej instalacji i może porównasz to, bo ja nie potrafię.
Tak samo nie wiem jak z tą dmuchawą. Bo nie mam żadnej przesłony ani regulacji.
Myślę że w lato bedzie sobie dobrze radził, można to sprawdzić włączając tryb letni. Ja na chwile włączyłem i super sobie pykał. Więcej nie chciałem żeby sie podłogówka nie wystudziła.
Dla mnie PID to super rozwiązanie, bo nie ma mnie na codzień przy piecu, zaglądam tylko co parę dni ocenić czy wszystko OK, wysypać popiół i raz na 10 dni wsypać węgla.
Próbowałem ręcznie nastawy wyregulowac ale nie jest to takie proste jak się jest raz dziennie na budowie albo nie ma czasu siedzieć przy piecu. Mam zamiar jedynie wrzucić fotki później ze spalania i kopczyka w czasie pracy i w podtrzymaniu, i może koledzy z forum pomogą mi ustawić nastawy w podtrzymaniu i ew. wprowadzić jakieś zmiany we współczynnikach nawiewu i podawania przy PID.
Zerknij na moją dmuchawę.
243617243618

julo23
18-02-2014, 20:00
\
podtrzymanie 6s/18minut
wentylator w podtrzymaniu 40s/10min
(..)
z góry dzięki za rady ...

Może sie ktoś jeszcze wypowie, ale wydaje mi się że za duże masz przedmuchy w podtrzymaniu które mogą wychładzać piec.

ra__f__al
18-02-2014, 22:29
Właśnie wróciłem z budowy gdzie dzisiaj włączyłem na piecu PID i wydaje mi się, że jest lepiej niż było na ustawieniach manualnych. W domu cieplutko a opało poszło bardzo mało.
Martwią mnie tylko pojawiające się spieki w popielniku. Nie jest ich dużo, ale są.
Czy to wina złych ustawień czy może nie najlepszego opału ?

julo23
19-02-2014, 06:16
Musisz przyuważyć czy te spieki są z czasu pracy czy z nadzoru. Nadzór trzeba ustawić ręcznie nawet przy PID. Histereza przy PID to chyba 5*C. Jak prtzekroczy o 5 temp. zadaną to przechodzi w te właśnie ust. ręczne które masz tam wprowadzone - może one robią spieki ?

Przy PID, czopuch otwarty na oścież, klapka popielnika zamknięta.
A nastawy można zacząć od 0. lub od najniższych na minusie. tj. współ. wentyl. i podawania.

mariooooo
19-02-2014, 08:09
PID powinien oscylować w oku zadanej i nie wchodzić w nadzór ( w nadzór wchodzi, gdy kocioł nie ma odbioru ciepła -dlatego w lato może być problem i kocioł będzie wchodził w częsty nadzór)
Wydaje mi się, że delikatne spieki należy tolerować, (jeśli dają się rozgnieść w palcach) zależy to przedewszystkim od jakości węgla, Wentylator wydaję się, że mam taki sam, klapka, o którą mi chodzi jest jej opis na stronie tech na samym dole http://www.techsterowniki.pl/75-poradnik-instalatora w przypadku PID'' Sposób ustawienia klapki wentylatora w kotle z podajnikiem, z PID '' pierwszy rysunek,przy wylocie wentylatora masz klapkę śrubę z nakrętkami (waga) i mały motylek, co blokuje to wszystko, aby było otwarte przy PID.Przy legulacji współczynnikami trzeba wykazć cierpliwość ,zmiany postępują pomału i obserwować efekty .ale wg mnie najlepiej wychodzić z ustawień fabrycznych i delikatnie je korygować i obesrwować ,korygować obserwować .....

julo23
20-02-2014, 22:57
Wrzucam moje nastawy dla porównania.


Temp. zadana na sterowniku pokojowym 20*C. (jest 21*C) sterownik ST-280

Temp. zadana CO 60*C (- 5*C pokojówka) czyli obecnie 55*C

Temp. zadana zaworu 1 (podłogówka) 30*C (-2*C pokojówka) czyli obecnie 28*C

Temp. zadana zaworu 2 (kaloryfery) 15*C (-5*C pokojówka) - specjalnie zaniżona temp. żeby sie zawór całkowicie zamknął, więc OFF



tryb pracy pomp - Priorytet bojlera. (wcześniej grzałem na RÓWNOLEGŁYM ale na bojler puszczał wtedy tylko 40-43*C)

współczynnik wentyl. -8 (przedział od -16 do +22)

Współczynnik podawania -30 (przedział od -30 do +30)

regulator pokojowy: regulator TECH, (jest jeszcze do wyboru :regulator standart. albo wyłączyć)

urządzenie regul. pokoj. : Kocioł CO, (można jeszcze zmienić na: pompa CO albo wyłączyć)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

zawór 1 (podłogowy)

kontrola temp. 20sek. (od 20 do 200)

czas otwarcia 120 sek. (20 do 250)

skok jednost. 10% (1 do 99)

minimalne otwarcie 0% (0 do 99)

- funkcja pogodówki wyłączona, wg. mnie funkcja chyba bardziej przydatna przy kaloryferach. a do podłogówki można zadać ale minimalne korekty, np. o 2*C przy różnicy temp. na zewnątrz o 10*C. - np. dla 0*C -> 28*C, dla -10*C -> 30*C ale to do przetestowania jak się już będzie mieszkać.

- ochrona powrotu włączona na 26*C (obecnie temp. powrotu oscyluje 31-32*C) - choć nie wiem dokładnie z którego czujnika to bierze.

- czujniki dodatkowe : z głównego (do wyboru jest jeszcze opcja : z własnego)

- załączenia pompy: POWYŻEJ PROGU , temp. załączenia pomp CO 48*C, (mozna jeszcze ustawić - ZAWSZE, NIGDY)

- urządzenie regul. pokoj. :

i tu znowu to samo co w menu główny czyli:

regulator pokojowy: regulator TECH, (jest jeszcze do wyboru :regulator standart. albo wyłączyć)

urządzenie regul. pokoj. : Kocioł CO, (można jeszcze zmienić na: pompa CO albo wyłączyć)

- obniżenie pokojówki 2*C (dotyczy zaworu 1) czyli 30-2=28*C przy obecnym dogrzaniu pomieszczenia i funkcji pogodówki wyłączonej.

- zmiana zadanej zaworu 1*C (nie mam pojęcia ile tu ustawić) podejrzewam że to tolerancja do 1*C, jeśli jest zadana na zaworze 28*C to jak jest 27*C to nie reaguje i pozostawia to jak jest... chyba... (zakres od 0 do 20)

- różnica temp. pomieszczenia 1*C, (zakres od 0 do 5) tego tez za bardzo nie rozumiem



ZAWÓR 2 - kaloryfery obecnie wyłączone ale wszystko podobnie jak w zaworze 1. z wyjątkiem temp.



temp. załączenia pomp 51*C (od 20 do 55*C)

Histereza CWU 2*C

pompa cyrkulacyjna - wyłączona

pompa podłogowa włączona

nadmuch tryb auto.

podajnik tryb auto.

Tryb nadzoru: praca podajnika 14sek, przerwa 30min, praca wentylatora 14sek, przerwa 18min, 33% nadmuch

Tryb PID: WŁĄCZONY



Przy takich ustawieniach mam powrót ok. 32*C, zawór podłogi sterowany automatycznie ale z tego co widzę otwarty na 43% i na zaworze 28-29*C
Jak dogrzewa bojler to oczywiście powrót jest wtedy cieplejszy.



Obecnie 100-110m2 podłogi ogrzewa 180m2 domu i po części garaż 50m2. bo mam drzwi pootwierane lub wcale ich brak :)

Spalanie jakby kogoś interesowało to obecnie coś koło 14kg-15kg na dobę. dokładnie wylicze jak skonczy sie podajnik.

Mile widziane komentarze

Piotrek_ZMC
21-02-2014, 20:15
Witam wszystkich...

Moje obecne ustawienia - Piec Sas Multi 17KW ze sterownikiem st450 zPID:

Praca w trybie ręcznym.
Tryb pracy pomp: równolegle
Temperatura załączenia pomp: 51*C
Czopuch: ustawiony na 2 (4 całkowicie otwarty)
Temperatura zadana: 45*C
Tygodniówka: między 19 a 21 +10*C
Podłogówka: 28*C

Nastawy podczas pracy:

Podawanie: 10sek
Przerwa podawania: 70sek
Wentylator 30bieg

Praca w podtrzymaniu:
Podawanie:20sek
Przerwa:20min

Wentylator w podtrzymaniu:
15 sek co 8 min.

Czas w podtrzymaniu około ~45min

Zasypałem podajnik ~120kg 10.02
Kolejne zasypanie 20.02 czyli 10dni na jednym podajniku.
Średnie spalanie ~12kg na dobę

julo23
21-02-2014, 23:34
Kolego, ja się martwie że mam temp. zadaną niską ale Ty to już "dowaliłeś do pieca" po całości.
45*C ? odważny jesteś. Ciekawe co na to producent kotła.
Nie znam sie na tym ale to trochę jakby na 5 biegu pod górkę jechać bez redukcji z grającymi zaworami.

Piotrek_ZMC
21-02-2014, 23:57
Kolego, ja się martwie że mam temp. zadaną niską ale Ty to już "dowaliłeś do pieca" po całości.
45*C ? odważny jesteś. Ciekawe co na to producent kotła.
Nie znam sie na tym ale to trochę jakby na 5 biegu pod górkę jechać bez redukcji z grającymi zaworami.

Wychodzę z założenia, że jeśli producent pieca dopuszcza temperaturę minimalną 45*C to czemu miałbym jej nie stosować?

Może wypowie się ktoś, kto jest ma wiedzę na temat, czy takie podejście jest prawidłowe?

To, że mam temperaturę zadaną na 45*C nie oznacza, że piec chodzi ciągle na takiej temperaturze. Z uwagi, że temperatura załączenia pomp wynosi 51*C pozwala to na utrzymywanie temperatury na piecu w potrzymaniu w okolicy 49-50*C.

julo23
22-02-2014, 07:18
Z tym że "trzymanie" pieca jaknajdłużej w podtrzymaniu chyba też niekoniecznie jest dobre.
Właśnie z tego co czytam forum to właśnie dąży się aby krótko był w podtrzymaniu i przekraczał zadaną temp. tylko w skrajnych przypadkach lub zmianach w odbiorze ciepła zanim mu się wszystko wyrówna i ustabilizuje. Oscylowanie wokół zadanej i trzymanie tej. temp. chyba jest najłaściwsze.
Tak jak to robi sterowanie na algorytmie PID.
No ale ja się nie znam, powtarzam jedynie to co z forum poczytałem.

timon120777
22-02-2014, 09:07
czytam o waszych zmaganiach i czasem sobie pozwolę wtrącić 3 grosze.
tym razem o temperaturach
ważniejsza niż zadana jest temperatura powrotu. jednak nie ona sama jedna bidula ma tu znaczenie ale jej połączenie z wieloma czynnikami.
wilgotność opału oraz kotłowni
zasiarczenie opału
temperatura spalin, złoża oraz przepływy,
prawidłowe parametry pozwalające na przyzwoity przebieg procesu spalania przynajmniej według oceny wzrokowej(podłączając różne gadźety moze wyjść że nie jest nadal zbyt dobrze).
to tak z tych ważniejszych tylko.
i co z tego mamy dalej?
kwasowy punkt rosy w niesprzyjających warunkach może wynosić 140stC(nie pomyliłem się- tam jest zero na końcu)
więc te nasze czajniki niskotemperaturowe i opowieści z mchu i paproci producentów o konieczności trzymania powiedzmy 65 na zasilaniu i minimum 55 na powrocie można między bajki włożyć.
wystarczy by pomimo zadbania o spełnenie wymagań producenta znalazło się kilka czynników podnoszących poziom punktu roszenia powyżej 55stC i cała teoria bierze w łeb
węgiel z dużą zawartością siarki i wilgotny, do tego częste i długie podtrzymanie na skutek ustawienia zbyt dużej mocy i bardzo szybkiego osiągania zadanej zanim złoże osiągnie właściwą temperaturę i potem mocne przeciąganie, w czasie którego ruch spalin mocno wyhamowuje lub całkowicie ustaje jeśli jest klapa na wiatraku, wyłączona przez termostat pompa CO czyli bezruch wody w kotle, i mamy kłopot mimo iż zrobiliśmy co producent kazali:P

można też ustawić kocioł w tryb pracy ciągłej aby się nie odstawiał, sypać suchy opał o przyzwoitych parametrach, mieć właściwą wentylację w kotłowni i cieszyć się brakiem rudej jędzy w kotle długie lata pomimo np temperatur na poziomie 45stC na wyjściu.

można się z tym nie zgodzić oczywiście:rotfl:

pablomoc
22-02-2014, 10:15
temat zmiennego punktu rosy już był wałkowany w innych tematach :) ogólnie temat ciężki do dyskusji ale timon tutaj uciął spekulacje w jednym poście :) jeszcze dodam że możemy być święcie przekonani że u nas rosy nie ma bo w momencie jak to sprawdzaliśmy było sucho, a za chwile zmieniły się warunki i jest.

co do długiego okresu podtrzymania to bardzo często nie da się tego uniknąć, np w ciepłe dni lub latem grzejąc wodę cwu.

timon120777
22-02-2014, 19:10
.... możemy być święcie przekonani że u nas rosy nie ma bo w momencie jak to sprawdzaliśmy było sucho, a za chwile zmieniły się warunki i jest.

co do długiego okresu podtrzymania to bardzo często nie da się tego uniknąć, np w ciepłe dni lub latem grzejąc wodę cwu.

zostawiłem tylko samą esencję

dodam tylko iż latem grzejąc CWU nie robimy krzywdy takiej kociołkowi jak zimą- woda w obiegu CWU ma temperaturę zbliżoną do temperatury CWU- czy to płaszcz czy wężownica - woda w nich ma temperaturę zbliżoną do tej w zasobniku. nie ma zatem sytuacji w ktorej kilkadziesiąt litrów zimnej wody zalewa kocioł. tu wody jest może 5 litrów a to spora różnica

julo23
22-02-2014, 20:37
Więc jak to kontrolować i zapobiegać ?
Jak można w prosty sposób sprawdzić czy nie ma roszenia w naszych piecach ?
Przy jakich temperaturach może występować : załóżmy, temp. zadanej 55*C i powrocie 35*C , niskiej temperaturze spalin xxx *C czy może innych ?
Są może prowadzone jakieś statystyki kiedy można zaobserwować to zjawisko ?

julo23
23-02-2014, 08:56
Pewnie nie ma prostych odpowiedzi na te pytania.

A tak z innej beczki, mierzył ktoś temperaturę spalin w naszych piecach ?
I jak to ma się do tej temperatury co pokazuje PID z czujnika na czopuchu.

timon120777
23-02-2014, 08:57
Nie ma złotej zasady i zadnych statystyk. pozostaje zadbac o suchy opał, odpowiednią wentylację kotłowni, prawidłowy przebieg procesu spalania i systematycznie kontrolować stan wymiennika i komina. jeśłi pojawią się niepokojące objawy reagować,

timon120777
23-02-2014, 08:59
spaliny w czopuchu będą miały taką temperaturę jaką pokaże czujnik- chyba że skopany
jeśli jest powyżej 100stC i poniżej 180stC to dobrze moim zdaniem zwłaszcza jeśli praca trwa długo. przy krotkich cyklach pracy uważam że dolny poziom temperatury spalin powinien być powyżej 120stC

MARTINOS
23-02-2014, 13:27
czytam o waszych zmaganiach i czasem sobie pozwolę wtrącić 3 grosze.
tym razem o temperaturach...
[...]

brawo Timon za ten post :yes:

ra__f__al
23-02-2014, 21:34
Tak trochę "z innej beczki" zapytam:

Kto może mi powiedzieć gdzie podłączyć czujnik pogodowy ? Bo nic w instrukcji nie jest podane na ten temat.
Dziękuję.

mariooooo
24-02-2014, 11:30
spaliny w czopuchu będą miały taką temperaturę jaką pokaże czujnik- chyba że skopany
jeśli jest powyżej 100stC i poniżej 180stC to dobrze moim zdaniem zwłaszcza jeśli praca trwa długo. przy krotkich cyklach pracy uważam że dolny poziom temperatury spalin powinien być powyżej 120stC
........ale rozumiem że podajesz temperatury spalin przy pracy sterownika dwustanowej ,bo przy pracy PID temperatura jest niższa.