PDA

Zobacz pełną wersję : pompy ciepła firmy NATEA czy ktoś ma?wasze opinie???proszę



wychowawca
18-11-2011, 12:44
witam wszystki forumowiczów,
mam dylemat który muszę niezwłocznie rozwikłać:
miałem już robić tradycyjną instalację grzewczą gazową z piecem kondensacyjnym której całość wyniosłaby mnie około 33 000zł,ale ostatnio odezwała się do mnie przedstawicielka firmy NATEA i zaproponowała że zrobią mi wstępne wyliczenie na poziomą pompe ciepła, której koszt w moim przypadku wyniósł by około 44 000zł więc różnica nie jest aż taka straszna biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu.ale niewiele informacji jest w necie odnośnie tych pomp ciepła,a te co są raczej są skranie różne jedni że super,bardzo oszczędne a inne że prądożerne i hałasują na maxa.
jeśli mogę was prosić wyraźcie swoje opinie-a może podpowiedzcie jakieś inne lepsze rozwiązanie-dom jest 115m,ale działka niewielka bo 564m,dom oczywiście w trakcie budowy-teraz ocieplany styropianem 15cm,poddasze będzie wełną 30cm.
z góry dziękuje za pomoc

sgier
06-03-2012, 22:56
Witam,

sam jestem w podobnej sytuacji, również dostałem ofertę na wykonanie całej podłogówki, wyminnika poziomego, PC za 9600€ dla domu 160m2.
Czy któś używa pomp Natea lub korzystał z usług firmy DUMARCH-WENT?

Henderson
06-03-2012, 23:02
panowie, PC dla domu 160m za 9600 Euro to żart, za 40 tyś pln to montują już pompy na odwiercie wraz z zbiornikiem CO, CWU itp. Nie przepłacaj

miki121
07-03-2012, 00:38
A moze powietrzna pompe?

Magdalenka9
08-05-2012, 18:52
witaj sgier!!
Myślęze mileliśmy przyjemność z tym samym gościem, rownież firma dumarchwent przedstawiała nam swoją opinię z tym że pozą pompa natea proponowała dodatkową małą pompę za 3500 euro grzejącą wodę w okresie letnim czyli w sumie wycgodziłaby kupa kasy...

sgier
08-05-2012, 21:07
tak, pełna opcja to ~50000, sadze ze realny wariant to jakieś 52-54tys z doliczona koparką. Mam ofertę na kocioł + robota + CO za 29tys + przyłącze 4500 wraz z projektem wiec pompa wychodzi 15-18tys drożej. Trochę sie boję przyszłych cen gazu, a "troszkę" prądu można sobie zrobić samemu :)
Poza tym PC Natea to nie glikol-woda a jeśli dobrze pamiętam czynnik R104 - który jest taki super lepszy od glikol-woda, że wątpliwości rosną zamiast maleć.

Franek240
27-05-2012, 13:31
Witam ten czynnik na którym pracuje pompa natea to R 410c ,jest lepszy od glikolu ponieważ instalacja wewnątrz budynku jak i na dworze wypełnione są tym czynnikiem dlatego niema wymienników na których powstają straty przy wymianie ciepła. Co za tym idzie jedynym urządzeniem które pobiera energię do ogrzania budynku jest sprężarka niema pomp obiegowych do co.

lachowski
29-05-2012, 19:44
jak widzę takie ceny to myślę, że to Szwajcaria. Tylko potem okazuje się, że Szwajcaria ale kaszubska. Takie ceny to przesada. Ja jak swój dom robiłem to myślałem , że przepłaciłem i 3 dni miałem depresję, ale poprawiliście mi humor, ha.
U mnie; 267 m kwadrat uzytkowej, 300 metrów odwiertu, 267 m podłogówki , CWU, pompa ciepła glikol-woda 15 KW EXT + kotłownia, zbiornik CWU 300 + zbiornik Bufor 300 !! razem; 56 tyś

tomek_glw
29-05-2012, 19:51
Nie dawajcie się naciągać na bufor przy PC z podłogówką!!
Jeśli na 1kW mocy pompy macie w obiego co najmniej 20litrów wody w podłogówce nie trzeba bufora! Układ podłogówki jest już buforem.
Parę tys. zł zaoszczędzonych na bufor, do tego praca pompy przy wyższych parametrach, żeby naładować bufor, wymiennik itd - strata wydajności i COP.

lachowski
29-05-2012, 19:58
bufor jest ok, w schematach zawsze jest, ale jeśli jest podłogówka to mozna się obyć pod warunkiem , że masz bardzo małe opory i delte max 4stopnie C.
Jednak panowie w Exotherm to fanatycy pomp ciepła, pasjonaci , a nie tylko anonimowi sprzedawcy, wiedzieli co robią.

Franek240
30-05-2012, 19:18
Masz kolego rację ale co jak masz sterowanie poziomami albo pomieszczeniami ? Wtedy klops z przepływami i deltą wysokie ciśnienie i presostat wywala .

rwxw
30-05-2012, 19:33
ale co jak masz sterowanie poziomami albo pomieszczeniami ?
Jeśli masz dobrze zrobioną podłogówkę (małe opory), to sterowanie poziomami czy pomieszczeniami nie będzie problemem i spokojnie połowę układu będziesz mógł odłączyć bez bufora. Problem może się pojawić jeśli odetniesz 80% podłogi, ale mało kto ma wymaganie grzania tylko 20% układu.

Franek240
30-05-2012, 20:16
Teoretycznie tak ale praktyka i doświadczenie mówi mi co innego, oczywiście ja nie mówię o jakimś wielkim buforze ale o czymś małym 100-200l i raczej mnie nikt nie przekona że to zbędny wydatek.

vilevalo
11-07-2014, 01:10
większej bzdury nie słyszałem , koszt bufora to 600-800 zł 200 l standatd i pmaga bardzo
szkoda mi pisać bo ręce opadają :sick::sick::sick::sick::confused::confused::confu sed::confused::confused::confused:

okobar
11-07-2014, 09:00
witam wszystki forumowiczów,
...ale ostatnio odezwała się do mnie przedstawicielka firmy NATEA ...

nie firmy Natea lecz firmy SOFATH model NATEA


poza tym VIVELAO to topik sprzed 2 lat! archeologia można powiedzieć.....

map78
11-07-2014, 09:54
większej bzdury nie słyszałem , koszt bufora to 600-800 zł 200 l standatd i pomaga bardzo
szkoda mi pisać bo ręce opadają :sick::sick::sick::sick::confused::confused::confu sed::confused::confused::confused:

Ale w czym pomaga:confused:
Z relacji forumowiczów wynika, że "szczęśliwsi" są ci, co sobie bufora wcisnąć nie dali;)
Mój instalator jasno powiedział, że są instalacje, gdzie bufor jest nieodzowny, a są i takie gdzie jest zupełnie niepotrzebny, a wręcz szkodliwy - do takich zalicza się właśnie układ PCi + podłogówka:yes:

naiwni
12-01-2015, 11:36
Przestrzegam przed kupnem pompy powietrznej PPC -18kw FIRMY NATEO !!! JESEM NIESZCZĘŚLIWYM POSIADACZEM TEJ POMPY Pompa jest bardzo energochłonna- przy średniej temperaturze zewnętrznej +5 stopni zużywa 100 kw na dobę. Osiągając w mieszkaniu 170m kw jedynie temp. średnio +18,5 stopni.SErwis gwarancyjny firmy NATEO praktycznie nie istnieje. Już kilkakrotnie zgłaszałem nieprawidłowe działanie pompy firmy NATEO i żadnej reakcji.
wszelkie pozytywne komentarze dotyczące firmy NATEO są najprawdopodobnie pisane przez pracowników firmy NATEO. Jak najdalej od firmyNATEO!!!!!!!!
Firmie NATEO zależy jedynie na wypchnięciu towaru . naiwni

asaselllo
12-01-2015, 12:45
Reklamuj - to niemożliwe żeby pobierała aż tyle. U mnie też przy pompie powietrznej średnio w grudniu niecałe 30kWh na dobę przy 300m2. Co prawda pompa innej firmy ale nie może być aż tak dużej różnicy. Zamontuj sobie ciepłomierz. Jeśli wskazania różnią się od deklarowanych to reklamuj. Może się okazać, że np. czynnika jest za mało.

AdrianEH
12-01-2015, 17:41
Może coś z montażem jest nie tak. Pewnie grzejesz grzałkami. Molestuj instalatora.

Henderson
13-01-2015, 10:11
100kW na dobę, czyli wynika z tego że twoja pompa pracuje non-stop 24h na dobe i pobiera średnio 4,16kW energii. Tylko jest jedno pytanie jeśli pracuje 24h to wyprodukuje ok. 18kw x 24h= 243kW mocy grzewczej więc taka ogromna ilośc ciepła powinna zostać w budynku, ale chyba wszystko ucieka na podwórko. Np. ostatnio robiłem przegląd EXT10EVI-N firmy Exotherm w budynku 160m; średnie zużycie el. na dobę C0+CWU= 31kW. 70% w taryfie tańszej G11, koszt miesięczny ok. 360zł. Dobra izolacja i ciepła zima to podstawa

M.Krk
13-01-2015, 10:37
100kW na dobę, czyli wynika z tego że twoja pompa pracuje non-stop 24h na dobe i pobiera średnio 4,16kW energii. Tylko jest jedno pytanie jeśli pracuje 24h to wyprodukuje ok. 18kw x 24h= 243kW mocy grzewczej więc taka ogromna ilośc ciepła powinna zostać w budynku, ale chyba wszystko ucieka na podwórko. Np. ostatnio robiłem przegląd EXT10EVI-N firmy Exotherm w budynku 160m; średnie zużycie el. na dobę C0+CWU= 31kW. 70% w taryfie tańszej G11, koszt miesięczny ok. 360zł. Dobra izolacja i ciepła zima to podstawa

OOO widzę znawcę pomp exotherm, mam kilka pytań, czy jesteś skłonny odpowiedzieć, bo przyznam że zależy mi, więc jeśli nie chronisz swojej wiedzy

Henderson
13-01-2015, 10:45
pytaj jak mam czas to chetnie odpowiem

M.Krk
13-01-2015, 10:47
pytaj jak mam czas to chetnie odpowiem

teraz muszę uciekać ale będę pytał

M.Krk
14-01-2015, 11:50
pytaj jak mam czas to chetnie odpowiem

Czy w sterownikach exoterm da się zmienić krzywą tak by przy 0 stopni na zewnątrz zasilanie było w okolicach 43 stopnie a przy -10 było 46 stopni ?

Henderson
15-01-2015, 14:13
w pompie ciepła Exotherm w modelach z automatyką Carel Pc005 jest taka możliwość, choć to jest tylko 3 stopnie w stosunku do 10stopni róznicy, w Exotherm z sterownikiem Carel Pcoo6 należy wybrać 9 krzywą konpensacji i skorygować punkt końcowy do 48C przy -20 i tez to się uda.
W Carelu Pc006 z programem z roku 2014 jest jeszcze inaczej niz w modelach z 2013, a jeśli masz model Prestige + Carel z dużym wyświetlaczem dotykowym jak iPod to jest inna zasada.
Jesli masz automatykę Siemens 417 to aktywuj krzywą nr 13 i zadaj jej końcową temp. na poziomie 48C przy -20C.
Exotherm ma tak dużo różnych sterowników że trudno to opanować, a praktycznie co 4-6 miesięcy modyfikują oprogramowania. Napisz jaki masz model to dokładnie opisze ci zasadę

M.Krk
15-01-2015, 18:04
w pompie ciepła Exotherm w modelach z automatyką Carel Pc005 jest taka możliwość, choć to jest tylko 3 stopnie w stosunku do 10stopni róznicy, w Exotherm z sterownikiem Carel Pcoo6 należy wybrać 9 krzywą konpensacji i skorygować punkt końcowy do 48C przy -20 i tez to się uda.
W Carelu Pc006 z programem z roku 2014 jest jeszcze inaczej niz w modelach z 2013, a jeśli masz model Prestige + Carel z dużym wyświetlaczem dotykowym jak iPod to jest inna zasada.
Jesli masz automatykę Siemens 417 to aktywuj krzywą nr 13 i zadaj jej końcową temp. na poziomie 48C przy -20C.
Exotherm ma tak dużo różnych sterowników że trudno to opanować, a praktycznie co 4-6 miesięcy modyfikują oprogramowania. Napisz jaki masz model to dokładnie opisze ci zasadę

No pisze mi takie coś: instrukcja EXT-EVI-N od 9 do 25KW ; WERSJA 4 2013, w tej instrukcji mam trzy krzywe a pin mam tylko do poziomu ID, aplikacja VR3101, nie mam pojęcia co więcej trzeba,
Jak się nie da tego przerobić to może gość który przyjedzie na przegląd serwisowy mi to zrobi,
powiedz mi jeśli możesz przy jakiej ujemnej temperaturze grzałka ma start, u mnie jest 3kw opcja pisali więc rozumiem że nie jest konieczna,
Może mógł byś mi polecić kogoś w mojej okolicy kto się zna na tych pompkach.
Wyczytałem tam też że można podpiąć zewnętrzny sterownik bez napięciowy, wiesz może coś na ten temat
Dzięki

Henderson
16-01-2015, 08:59
w Exotherm powietrznej typu EVI z ekonomizerem start grzałki jest regulowany. Standardowo by grzałka się uruchomiła musi się spotkac kilka parametrów; temp. zew. poniżej -10C oraz czas od startu spręzarki oraz przyrost temperatury na powrocie do pompy. To powoduje że jeśli będzie np. -15C ale nadal układ jest wydajny że powrót RT się podnosi to grzałka nie wystartuje. Najlepiej otwórz całkowicie nowy wątek by tez inne osoby mające takie pompy skorzystały z pomocy