PDA

Zobacz pełną wersję : Moj cel- dom energooszczedny z pompa ciepla potrzebuje porad !!! :)



martas_sa
18-11-2011, 12:13
Witam,

Jakis czas temu zaczelam budowe mojego domu, chce ogrzewac przez pompe ciepla i poszukuje osob, ktore juz korzystaja z pompy lub beda. Chodzi mi glownie o wybor pompy, pomoc w wyliczeniach oraz pomoc przy ocieplaniu domu jaka grubosc, co i wylicznia...niestety na razie bladze jak we mgle ale zaczynam czytac jednak to nie wystarcza i rady oraz opinie sa bardze cenne...prosze o pomoc :)

Liwko
18-11-2011, 15:25
Tu masz niemal wszelkie informacje.
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

coulignon
18-11-2011, 16:17
do pompy ciepła dom nie musi być energoszczędny. Moźe być zwykły.

dargoth
18-11-2011, 16:34
Postawiłem sobie te same cele. Wiem też, że nie jest wcale łatwo wyłuskać niezbędne informacje informacje. Do pewnego momentu działałem intuicyjnie, ale przychodzi też taki czas kiedy trzeba oprzeć się na obliczeniach.
Opiszę Ci jak sam staram się zrobić ciepły i oszczędny dom i może będziesz mogła coś znaleźć dla siebie.
Po pierwsze materiał z jakiego buduję to silikat, którego zadaniem będzie akumulowanie ciepła i powolne oddawanie do pomieszczeń. By jak najmniej tego ciepła uciekało na zewnątrz, ustaliłem że ocieplę budynek styropianem z domieszką grafitu (0,032) o grubości 18 cm. Ściany piwniczne i fundamentowe ociepliłem 14 cm XPS. Ważne jest by był to XPS, a nie jakiś styropian hydrofobowy, bo przy niekorzystnym splocie okoliczności może się zdarzyć, że po kilku latach styropian nie będzie spełniał swoich funkcji. Pomogłem sobie kalkulatorem ze strony http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator by dobrać grubość ocieplenia. Warto poczytać opinie o producentach styropianów, by zamiast grafitu nie dostać szarego barwnika w pakiecie.
Podłoga na gruncie będzie ocieplona styropianem o grubości 20 cm, a na dach i strop nad ostatnią kondygnacją dam 25-35 cm dobrej jakości wełny o lepszych niż standardowe parametrach.
Okna zamówiłem na profilu 6cio komorowym z ciepłymi szybami (0,5) i będą montowane z taśmami izolacyjnymi od wewnątrz i na zewnątrz. Warto skorzystać z bardzo dobrej promocji na taśmy ISO w sklepie http://okucia24.com/. Na ramy okienne wejdzie ok 3 - 4 cm styropianu, by zmniejszyć mostek na styku okno-ściana i w tym miejscu dam też taśmę rozprężną.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest koniecznością. Zrobię też glikolowy wymiennik ciepła - własnoręcznie, by było znacznie taniej (no może poza wykopami). W sieci da się znaleźć dokładny opis jego wykonania.
Własnoręcznie też ocieplę poddasze, by mieć pewność, że nie będzie żadnych luk i mostków.

Teraz kiedy wiem jak będzie ocieplony mój dom, jakie będą w nim okna i jak będzie wentylowany zleciłem zrobienie OZC (można samemu przy pomocy odpowiedniego programu- do znalezienia w sieci), by dobrać moc pompy ciepła. W zasadzie to próbowałem zlecić, ale kiedy kilka firm mi odmówiło, zadzwonił kumpel, że właśnie pisze pracę inżynierską o PC z chłodzeniem pasywnym i o ogrzewaniu podłogowym z prośbą, żebym mu udostępnił projekt. Poszczęściło mi się, bo będę miał wszystko wyliczone i opracowane od strony teoretycznej.
Jak już będziesz miała wyliczone obciążenie cieplne budynku dla typowych najniższych temperatur występujących w Twoim regionie (u mnie to -20st C), to wtedy łatwo dobrać moc urządzenia. Kiedy masz moc urządzenia, to wyliczasz moc chłodniczą i na jej podstawie dobierasz długość nitek kolektora DZ. Jeśli ma to być kolektor poziomy, to warto go zrobić samemu. Nie jest to skomplikowane, a można sporo zaoszczędzić, jeśli odwierty, to trzeba zdać się na profesjonalną firmę.
Warto zadbać o to, by zarówno DZ i GZ dobrze odpowietrzyć.
Podłogówka powinna być położona trochę gęściej niż standardowo - 12,5, a nawet 10 cm, by układ mógł pracować z jak największą sprawnością.
Wylewki podłóg można zrobić trochę grubsze, żeby zwiększyć ich akumulacyjność.

Jeśli chodzi o samą pompę ciepła, to wydaje mi się, że polskie wyroby w niczym nie ustępują markowym, zagranicznym i chyba nie warto przepłacać wybierając zachodnią drożyznę. Dobrze poszukać korzystnych ofert i sprawdzonych instalatorów, ewentualnie samemu się doedukować tu na forum w temacie, by dopilnować dobrego wykonania instalacji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

dargoth
18-11-2011, 16:49
do pompy ciepła dom nie musi być energoszczędny. Moźe być zwykły.

Oczywiście, że nie musi ale lepiej żeby był, szczególnie jeśli powierzchnia do ogrzewania jest duża. Akurat przy pompie ciepła większe wydatki na ocieplenie w dużej mierze będą zrekompensowane niższymi kosztami instalacji. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło to urządzenie o mniejszej mocy i mniejsze DZ, a przy odwiertach to spore różnice cenowe. Może się tak zdarzyć, że wydamy na budowę domu tyle samo, a będziemy płacić znacznie mniejsze rachunki za prąd, a jeśli nawet wydamy więcej przy energooszczędnej wersji domu to czas zwrotu z inwestycji nie będzie zbyt długi.

orko
18-11-2011, 17:04
... a jeśli nawet wydamy więcej przy energooszczędnej wersji domu to czas zwrotu z inwestycji nie będzie zbyt długi.
Fakt, może się zdarzyć, że czas zwrotu to będzie tylko 100 lat zamiast 120 :)
Ale w końcu myślmy też o następnych pokoleniach.

dargoth
18-11-2011, 17:42
Może się zdarzyć, że będzie to 10 minut zamiast 15 i dla jednych będzie to za krótki czas nawet na grę wstępną, a dla innych wystarczy by zadbać o następne pokolenie. Wszystko zależy od przyjętych założeń i indywidualnych potrzeb i możliwości.
Jeśli chcesz coś wnieść do wątku to pisz konkrety.

martas_sa
18-11-2011, 19:12
Liwko tak wiem musze ten caly watek o pompach przeczytac i troche to potrwa....:(

Dargoth dziekuje za podpowiedzi bardzo cenne.

Moj dom jest z Maxa 29 cm, fundament to bloczki, nie wiem jeszcze co napisac co pomoze powierzchnia to 190 m2.

hydraulik_
20-11-2011, 16:25
Liwko tak wiem musze ten caly watek o pompach przeczytac i troche to potrwa....:(

Dargoth dziekuje za podpowiedzi bardzo cenne.

Moj dom jest z Maxa 29 cm, fundament to bloczki, nie wiem jeszcze co napisac co pomoze powierzchnia to 190 m2.
Zaizoluj fundamenty

rydzadam
21-11-2011, 07:09
Ściany piwniczne i fundamentowe ociepliłem 14 cm XPS. Ważne jest by był to XPS, a nie jakiś styropian hydrofobowy, bo przy niekorzystnym splocie okoliczności może się zdarzyć, że po kilku latach styropian nie będzie spełniał swoich funkcji. Pomogłem sobie kalkulatorem ze strony http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator by dobrać grubość ocieplenia. Warto poczytać opinie o producentach styropianów, by zamiast grafitu nie dostać szarego barwnika w pakiecie.


Sorry, że trochę nie na temat, ale.... czy jest dobrym "pomysłem" zaizolowanie ścian fundamentowych warstwą zwykłego styropianu np. 12-15 cm i dołożenie z zewnątrz warstwy XPS 4-5 cm ? Ma to sens ? Koszt dużo mniejszy, a z glebą stykać się będzie praktycznie tylko XPS ?

coulignon
21-11-2011, 10:27
to zalezy jak wysyko masz wodę. Jeśli zawsze poniżej fundamentów to pomysł jest niezły pod warunkiem szczelnego łączenia XPS-a. Jeśli fundament stoi w wodzie przez pół roku to nic to nie da.

dargoth
21-11-2011, 13:44
Ja bym tego nie robił. Jak woda wejdzie w styro to tak jakby go nie było. Może uda ci się zrobić bardzo szczelnie, a może nie uda. Woda może być podciągana kapilarnie w szparę między styropianem a XPSem od dołu. Jeśli oszczędzać, to na rzeczach przy których będzie 100% pewności, że w przyszłości nie trzeba będzie sporo do takich oszczędności dopłacić.
XPS jest drogi, ale można się ostro targować, bo firmy mają na nim sporą marżę. Na swoja budowę XPS kupowałem z konieczności w trzech różnych firmach, trzech różnych producentów. Ursa ok 400 pl/m3, DOW ok 380 pl/m3 i Synthax ok 370 pln/m3. W każdym miejscu ostro się targowałem i dostawałem przyzwoity upust, a sprzedawcy i tak byli zadowoleni więc podejrzewam, że możliwości negocjacji ceny były jeszcze trochę większe.

rydzadam
22-11-2011, 06:07
Ja bym tego nie robił. Jak woda wejdzie w styro to tak jakby go nie było. Może uda ci się zrobić bardzo szczelnie, a może nie uda. Woda może być podciągana kapilarnie w szparę między styropianem a XPSem od dołu. Jeśli oszczędzać, to na rzeczach przy których będzie 100% pewności, że w przyszłości nie trzeba będzie sporo do takich oszczędności dopłacić.
XPS jest drogi, ale można się ostro targować, bo firmy mają na nim sporą marżę. Na swoja budowę XPS kupowałem z konieczności w trzech różnych firmach, trzech różnych producentów. Ursa ok 400 pl/m3, DOW ok 380 pl/m3 i Synthax ok 370 pln/m3. W każdym miejscu ostro się targowałem i dostawałem przyzwoity upust, a sprzedawcy i tak byli zadowoleni więc podejrzewam, że możliwości negocjacji ceny były jeszcze trochę większe.

Teraz już wiem, że chodzi o podciąganie wody i nasiąkanie EPS, dlatego stosuje się XPS. Myślałem, że bardziej chodziło o wytrzymałość na uszkodzenia. Dzięki za porady i zamykamy off topic.