PDA

Zobacz pełną wersję : Antena cyfrowa



ŁukaszC4
19-11-2011, 23:00
Co myślicie o antenach tego typu?

http://allegro.pl/cyfrowa-antena-tv-dvb-t-telmor-digit-activia-dvbt-i1922195233.html

gtsvectra
20-11-2011, 19:50
Co myślicie o antenach tego typu?

http://allegro.pl/cyfrowa-antena-tv-dvb-t-telmor-digit-activia-dvbt-i1922195233.html
powiem, do nadajnika w linij prostej mamy 50km, uzywamy zwykłej anteny siatkowej, kupionej pare lat temu. programy analogowe wiadomo jak (przy tej odległości cudów nie ma, kanały cyfrowe igła. Antena siatkowa koszt 40zł.

michcio0711
29-11-2011, 23:17
Co myślicie o antenach tego typu?

http://allegro.pl/cyfrowa-antena-tv-dvb-t-telmor-digit-activia-dvbt-i1922195233.html

Daruj sobie tą antenę. Chyba, że nadajnik widzisz z okna.
Gdzie dokładnie mieszkasz?
Najprawdopodobniej najlepszy wybór to zwykła antena Yagi (19-elementowa) bez żadnego wzmacniacza (czyli z symetryzatorem).

bizon_3
15-01-2012, 17:54
Witam,

muszę się wziąć za instalację telewizyjną, sporo przeczytałem i mam zamęt w głowie, dlatego prośba o uporządkowanie mojej wiedzy :).
Chciałby oprzeć instalację na multiswichu 9/8. Antena satelitarna z 2 konwerterami, oprócz tego antena telewizji naziemnej i radiowa. Teoria jest taka, żeby w miejscu gdzie będzie dekodery (multiroom) np Polsatu cyfrowego odbierać różne kanały satelitarne, a na pozostałych telewizję naziemną.
Założenie jakie przyjąłem: do każdego pomieszczenia został doprowadzony kabel telewizyjny i kończy się gniazdkiem legranda - sat, RTV, radio. (wyszło 8 punktów). Wszystkie kable schodzą się na strychu. Dom w Raszynie, zatem maszt radiowo-telewizyjny jest blisko w Łazach (około 10 km).
I teraz muszę wybrać odpowiednie anteny i osprzęt.
Zastanawiam się czy do telewizji naziemnej wziąć zwykłą antenę siatkową, czy szerokopasmową np taką http://www.damixsat.pl/antena-asr-860-p25-telkom-telmor.html? Jeśli będzie taka szerokopasmowa, czy dawać jeszcze antenę radiowa dookólną, bo teoretycznie jest informacja, że może służyć jako radiowa?
Kolejne pytanie jeśli chodzi o TV satelitarną, jakiej średnicy powinien być talerz, czy konwertery powinny być typu quatro? Czy jest to jakoś uzależnione od ilości odbiorników?
Za wszelkie informacje będę wdzięczny :)

Jarek.P
20-01-2012, 15:42
Do nadajnika masz przysłowiowy "rzut beretem", sygnał powinieneś mieć idealny. Tak więc ta antena Telmoru, aczkolwiek jest anteną bardzo dobrą, u Ciebie będzie jak armata na wróbla. Moim zdaniem wystarczy jakakolwiek szerokopasmowa antena, nawet bez wzmacniacza. Siatkowa czemu nie, choć profesjonaliści siatek nie lubią, jednak potrafią one dać zaskakująco dobry odbiór w porównaniu z zaawansowanymi konstrukcjami "profi".

Czy dawać osobną radiową? Jeśli użyjesz anteny szerokopasmowej, to nie, nie ma takiej potrzeby. Spojrzyj w dane techniczne wybranej anteny, jeśli jej pasmo zaczyna się od wartości niższych, niż 70-80MHz (albo w opisie ma, że obejmuje zakres VHF I ), to osobna radiowa nie jest potrzebna. Jeśli zakres częstotliwości ma od stu parudziesięciu MHz albo w opisie ma, że jest na pasma UHF + VHF III, to radia nie obejmuje.
Generalnie, chyba każda szerokopasmowa typu siatka itp. spełnia ten warunek, osobna radiowa byłaby potrzebna jeślibyś wykorzystywał anteny logarytmiczne bądź YAGI, choć nawet wtedy zacząłbym od sprawdzenia, czy aby na tym, co jest aby radio nie odbiera OK

Na technice satelitarnej się słabo znam, ale talerze - wiadomo, im większy tym lepszy, niemniej już 60cm powinno wystarczyć, więcej niż 80cm, o ile nie masz zamiaru używać obrotnicy i łapać jakichś egzotycznych satelitów (takie zabawy jeszcze wogóle są w modzie?), nie ma sensu.
czy potrzebny jest konwerter quatro? Do multiswitcha tak.

J.

goobo
20-01-2012, 21:07
jesli chodzi o antene sat to niestety 60cm to zdecydowanie za malo jesli myslimy o multiswitchu i na dodatek telewizji HD-teraz mam 60 do n-ki i przy duzych opadach deszczu lub sniegu potrafi przyczkac, a dodatkowo do instalacji na multiswitchu potrzebujesz silniejszego sygnalu.Jesli dobrze zrozumialem to chcesz miec dwa konwertery, wiec jeden bedzie zezowal i wtedy na bank potrzeba conajmniej 100. Poza tym roznica w ceni miedzy 80 a 100 jest niewielka (ja u siebie bede montowal 120, ale to juz wiekszy koszt, chociaz w porownaniu do ceny multiswitch to i tak niewiele) wiec dla wlasnego swietego spokoju polecam 100 a nawet 120 i oczywiscie konwerter quattro a w zasadzie dwa jak sie domyslam.

Adrian1224
20-01-2012, 22:36
Ja mam talerz 80cm i bardzo rzadko zdarza się że sygnał zanika a mam podwójny konwerter,wszystko zależy od lokalizacji i drzew ale mniejszej niż 80cm nie warto brać.

goobo
20-01-2012, 22:41
ale nie masz multiswitcha, poza tym nie wiem gdzie mieszkasz, ale dla europejskich satelit im dalej na zachod tym sygnal silniejszy i mniejsza antena wystarczy

Adrian1224
21-01-2012, 00:11
Jestem ze wschodniego Mazowsza.

goobo
21-01-2012, 00:17
co nie zmienia faktu ze nie masz w instalacji multiswitcha

bizon_3
22-01-2012, 14:52
Jarku dzięki za pomoc :), temat trochę ruszył ;)

goobo rozumiem zatem, że to co chcę zrobić ma ręce i nogi i będzie działało?
Martwię się trochę o mocowanie takiej dużej anteny, bo muszę to zrobić na kominie a dom mam wysoki i nieźle tam wieje.
Myślicie, że lepiej zrobić na taką antenę 100 opaskę na kominie i do tego ją przymocować, czy wytrzyma standardowe mocowanie do anten?

goobo
22-01-2012, 16:07
oczywiscie, ze ma rece i nogi-podobnie bedzie u mnie, zastanawiam sie tylko nad antena naziemna-teraz mam tylko satelite i nie odczuwam jakichs brakow-ewentualnie do odbiornikow radiowych moze.
Na pewno stabilniejsze bedzie na opasce-ja bede 120cm montowal i planuje wlasnie na opasce. ewentualnie jak chcesz to mozesz na czyms takim zamocowac
http://www.hollex.pl/stojaki-i-uchwyty/stojaki-do-anten/125-stojak-uniwersalny-skladany-55cm
ewentualnie
http://www.hollex.pl/stojaki-i-uchwyty/stojaki-do-anten/126-stojak-scienny-70cm

mikołajbec
24-01-2012, 13:22
mocowanie na opaskach jest jak najbardziej ok

Slavek_D
26-06-2012, 11:51
Ja mam podobne pytanie jednakze zwiazane jedynie z instalacja naziemna:
Założyliśmy instalacje antenowa w domku (w okolicy Spycimierza kolo Uniejowa) z rozprowadzeniem na 5 gniazdek. Na razie mamy antene siatkowa (slabo sie sprawdza - idealnie TVP1, slabiej TVP2, tragicznie inne programy), ktora jest zainstalowana wysoko na dachu i sluzy do odbioru sygnalu analogowego. Kabel od anteny doprowadzony jest do schowka, w ktorym mam wzmacniacz z rozgaleznikiem na 3 wyjscia.
Nie nacieszylem sie do tej pory dobrym odbiorem wiec jestem w stanie zainwestowac w najlepsza antene do odbioru telewizji cyfrowej.
1. Jaka antene powinienem uzyc aby mozna bylo ja podlaczyc do istniejacego wzmacniacza?
2. Jaki rozgaleznik mam zastosowac jesli mam 3 wyjscia a potrzebuje pieciu?
3. Czy przy opisanym powyzej rozwiazaniu moge po prostu podlaczyc telewizor z wbudowanym dekoderem (lub sam dekoder) bezposrednio do gniazda antenowego?
4. Czy majac kompas moge ustawic antene jakos chociaz z grubsza? Moze sa jakies strony int. ktore sa w tym pomocne?

Z gory dziekuje za odpowiedzi.

Jarek.P
26-06-2012, 14:42
Nie wiem, jakie są warunki odbioru TV u Ciebie, więc nie zaproponuję konkretnej anteny, bo nie wiem, co u Ciebie będzie potrzebny, czy wystarczy "siatka" czy lepiej antenę kierunkową. Na początek jednak spróbuj po prostu podpiąć TV z dekoderem do tego co masz i zobaczysz jak jest. Być może będzie ok, jeśli nie - możesz zacząć kombinować z anteną YAGI (kierunkową).
Wzmacniacz przy okazji zmiany anteny też można zmienić na nowy, to nie jest bardzo drogie, a wisząc na powietrzu niszczy się.

Jaki rozgałęźnik? Taki na pięć wyjść. Albo wzmacniacz z czterema wyjściami plus rozdzielacz (choćby ten co masz), pierwszy z brzegu przykład:

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-1036_silverline_1-wejscie_4_wyjscia_regulowane_B11587.htm

Ustawianie anteny na podstawie mapy i wskazań kompasu byłoby idealne, ale można i na "czuja", weryfikując ustawienie prostym, chłopskim "tera dobrze, czy kręcić dalej?"

J.

beton44
26-06-2012, 14:43
Ładne forum n/t:

http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=19&sid=13ba0ae12ca4c6fd4d80b59cc64d2167

Jabar1975
11-07-2012, 17:05
podpinając się pod wątek. Ma ktoś doświadczenia z tym jak funkcjonuje te osławione nadajniki cyfrowe dostarczające sygnał szczęśliwców z multipleksów?
Zastanawiam się czy instalacja antenowa pod dvb czymkoliwek się różni od analogowej? Jeśli tak to czy w ogóle jest sens wstawianie czegokolwiek pod TV analogową?
Miejsce odbioru to Nadarzyn.
Przeprowadzka w pierwszej połowie przyszłego roku - jesli to ma jakieś znaczenie :)

Jarek.P
11-07-2012, 22:46
Teoretycznie TV cyfrowa pokrywa troszkę szersze pasmo.
Praktycznie zaś - nie ma o czym mówić, można spokojnie uznać, że instalacja antenowa jest dokładnie taka sama, jak do TV analogowej. Inaczej mówiąc: TV cyfrowa będzie odbierać na antenie "analogowej" i na odwrót. W większości zresztą przypadków anteny sprzedawane jako dedykowane do TV cyfrowej różnią się od wcześniej produkowanych anten "analogowych" głównie piękną naklejką, czasem jeszcze gustowną plastikową obudową, która daje nowoczesny wygląd i kompletnie nic więcej.

J.

Adrian1224
07-06-2013, 12:32
Witam
Posiadam siatkową antenę bez wzmacniacza,przez ponad rok wszystko działało w porządku a ostatnio niektóre kanały zaczeły się przycinać,kręcenie anteną i wyszukiwanie nowych kanałów nie pomaga.Myślicie że pomoże założenie wzmacniacza czy lepiej kupić nową antenę kierunkową?

Jarek.P
07-06-2013, 12:59
Kup nową, porządną antenę kierunkową, bez wzmacniacza (ten możesz zawsze dołożyć) i powinno być OK.

J.

Adrian1224
07-06-2013, 15:54
A jak antena kierunkowa w porównaniu z siatkową radzi sobie z przeszkodami?
Znajomy mówi że te problemy mogą być przez to że drzewa podrosły większe.

Jarek.P
07-06-2013, 16:07
Znajomy może mieć rację, przeszkody terenowe jak najbardziej mogą popsuć odbiór, kierunkowa antena jednak tu nie zaszkodzi a może pomóc, bo nie będzie tak łapać odbić sygnału. Poza tym, jeśli to jest stara antena, równie prawdopodobne jest, że coś gdzieś skorodowało i "trzeszczy".

J.

Adrian1224
07-06-2013, 19:47
A taka antena nada się do odbioru sygnału z 30km?

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm

Jarek.P
07-06-2013, 19:53
Spokojnie się nada, to bardzo dobra antena.

Dokładnie taki sam model jest zainstalowany u mnie, odbiera idealnie i bez zakłóceń sygnał z co prawda bliższego dystansu (20km), ale ze słabiutkiego nadajnika (PKiN), antena jest zamontowana pod dachem, pod dachówką, a dom stoi w lesie i nie ma bezpośredniej widoczności na pałac. Odbiór, jak pisałem, żyleta.

J.

sokratis
15-06-2013, 16:05
Chociaż dawno temat mnie nie interesuje (telewizja kablowa), to wzmacniacz nigdy nie pomógł mi poprawić jakości sygnału. Zawsze to były stracone pieniądze.

porucznikzbik
17-06-2013, 13:31
ze wzmacniaczem zgadzam się z przedmówcę, niestety:(