PDA

Zobacz pełną wersję : Ciepła obudowa kominka?



Buschido
22-11-2011, 08:36
Witam Koledzy,
Mam zamiar zlecić budowę kominka, w którym zamierzam palić okazjonalnie dogrzewając w sezonie jesienno - wiosennym dom. Mam rozprowadzone kanały DGP do trzech pomieszczeń na poddaszu poprowadzone w wylewce. Chciałbym aby obudowa była ciepła - wykonana z szamotu lub innego odpowiedniego materiału. Wykonawcy do których zwracałem się o wykonanie kominka odradzają mi obudowę ciepłą twierdząc, że nie zda egzaminu, będzie się bardzo długo nagrzewać albo wręcz nie nagrzeje się ze względu na dystrybutor nałożony na wkład i instalację DGP. Proponują mi obudowę z płyt regipsowych zaizolowaną wełną. Czy mają rację czy też chcą nie brudząc się zbytnio postawić kominek i skasować pieniążki?
Doradźcie ewentualnie jak wykonać ciepłą obudowę kominka w moim przypadku.

Pozdrawiam

Forest-Natura
22-11-2011, 08:45
Witam.
Możliwości są dwie:
1. Wykonawcy z którymi rozmawiałeś nie mają zielonego pojęcia o tego typu zabudowach czyli nigdy ich nie robili i nie mieli z tymi materiałami ani technologią styczności zawodowej.
2. Faktycznie nie ma potrzeby lub możliwości żeby u Ciebie coś takiego robić. Ale i tak w tym przypadku wykonawca rozwinięty bardziej niż "rynkowa średnia" pod względem technologicznym, zaproponował by płyty krzemianowo-wapniowe.
Znając życie raczej punkt pierwszy ...
Napisz więcej - jakie palenisko, jakie usytuowanie kominka w domu, jego forma, itp. Zdjęcia jakieś zapodaj. Napisz gdzie mieszkasz - polecimy znajomych, którzy potrafią wykonywać coś "na ciepło".
Pozdrawiam.

eniu
22-11-2011, 09:02
"My Panu zrobim jak umiem i bedziesz Pan zadowolony ..." :D


DGP nie wyklucza możliwości obudowy z materiałów ceramicznych.
Nie ma też problemu ,by zastosować odzysk ciepła ze spalin , z
masą kumulacyjna włącznie. Oczywiście proponuję "tym Panom
podziękować".

bohusz
22-11-2011, 18:22
Fajnie że coraz więcej praktycznie identycznych tematów dotyczących budowy kominka z ciepłymi ścianami powstaje.
Czyli coś się rusza coraz więcej. Parę lat temu małymi kroczkami, ale ciągle, a teraz trzeba przyśpieszyć.

Ci panowie przypominają jakiegoś przykładowo lekarza który nie rozumie, nie docenia przykładowo diagnostykę rezonansem, czy nawet tomografem. Został sobie taki na etapie zdjęć rentgenowskich...

Wiem, ze nieraz ktoś na chwilę obecną, nie znając do końca możliwości grzewczych kominka, deklaruje że będzie "palił okazjonalnie"
Jednak czas to zupełnie weryfikuje... no i palenie ciągłe na pełny gwizdek.
Oczywiście zakładając, że wkład i wykonawstwo obudowy na to pozwalają...