PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła gruntowe Nibe



Jacek150
22-11-2011, 22:04
Jakie macie ustawienia np wartości stopniominut ? i na jakiej grzywej grzania pompa pracuje ?
Ja mam stopniominuty na 150 a krzywa na 4

Tomek_Wen
23-11-2011, 11:21
Witam
Ja użytkuje nibe 1145 + bufor .
Stopniominuty ustawione na -80
Krzywa grzania dla bufora 0 (czyli ustawiona indywidualnie ) na 0 stopni - 45 stopni
Krzywa grzania dla podłogówki 5 ale zakres minimalny dla podłogi 22 stopnie a max 35 stopni. W nocy podbijam 0d 03-06 o dwa stopnie.
Pozdrawiam

TomekBF
06-11-2012, 11:16
Ja użytkuję NIBE 1245F 6KW
Stopniominuty dla sprężarki -160
dla podgrzewania pomocniczego -1400
Podgrzewanie pomocnicze wyłącza się przy średniej temp. w ciągu dnia na zewnątrz +1
Pompa może pracować tylko w godzinach taryfy weekendowej
Krzywa grzania 4 +1
Ostatnia godzina w taryfie weekendowej mam ustawione +1

Przyznam, że testuję i na razie wygląda ok, ludzie dzielcie się ustawieniami, może dojdziemy do najbardziej ekonomicznych (przy założeniu, że wszyscy mają dobrze dobrane ogrzewanie do domu :) )

Notoco
13-11-2012, 10:51
Tez jestem zainteresowany jakie macie ustawienia.
Pompa 1140 - 15kW
Stopniominuty 0 krzywa 4 min 22 max 35 (podloga)
Dwa obwody - drugi min 30 max 40 (kalo)
Ale jak rozpocząłem sezon grzewczy to mi w pierwszych kilku dniach srednia ilosc załączeń wyskoczyła 60. Tak 60!!
Chętnie posłucham co mam sknocone w ustawieniach. Aha i dom chwilowo pusty więc nie ma zużywania CWU w tej chwili.

W ktorym menu sie ustawia aby grzalo tylko w okreslonych godzinach?

Yarecky
13-11-2012, 13:01
Tez jestem zainteresowany jakie macie ustawienia.
Pompa 1140 - 15kW
Stopniominuty 0 krzywa 4 min 22 max 35 (podloga)
Dwa obwody - drugi min 30 max 40 (kalo)
Ale jak rozpocząłem sezon grzewczy to mi w pierwszych kilku dniach srednia ilosc załączeń wyskoczyła 60. Tak 60!!
Chętnie posłucham co mam sknocone w ustawieniach. Aha i dom chwilowo pusty więc nie ma zużywania CWU w tej chwili.

W ktorym menu sie ustawia aby grzalo tylko w okreslonych godzinach?

chyba w menu 7.3, też jestem na etapie dostosywania pracy pc do taryfy G12, ciekawi też mnie czy się nie mylę.

DiunaWO
13-11-2012, 19:00
Jeżeli nie używasz CWU to możesz wykorzystać funkcję blokowania pompy ciepła (harmonogram blokowania) i pozwolić jej pracować tylko gdy masz tańszy prąd. Ja tak robiłem gdy jeszcze nie mieszkałem, teraz CWU potrzebna jest w różnych godzinach i steruję godzinami grzania ustawiając odpowiednią temperaturę. W godzinach I taryfy ustawiam że chcę mieć w domu 19 stopni, a w II taryfie 22 stopnie. Jak na razie się to sprawdza. Pompa pracuje na potrzeby CO około 3-4 godzin w nocy i czasami włączy się pomiędzy 14-16. Temperaturę w domu utrzymuje się przez całą dobę pomiędzy 21,8-22,2.
Co do ustawień to załączenie pompy przy -180 stopniominut, maksymalna wartość 100. Krzywa nr 3. temp minimalna zasilania 16, maksymalna 35. Ilość załączeń na dobę 7-8 dla CO i CWU.

TomekBF
16-11-2012, 13:50
a jak macie ustawione stopniominuty dla ogrzewania pomocniczego, ja miałem wcześniej -2000, zmieniłem na -1400, ale zauważyłem, że ogólnie wartość stopniominut na pompie maksymalnie spada do 1 przed ustawioną, czyli jak miałem -2000 zatrzymywała się na -1999, jak mam 1400, to do -1399, hm.. a może to też związane jest ze średnią, jeśli pompa ma przykazane żeby nie włączać podgrzewania pomocniczego przy średniej dobowej powyżej 3 stopni, to i nie mogą spaść stopniominuty, żeby nie włączyć grzałek.

Jacek150
16-11-2012, 17:16
W obecnym sezonie grzewczym ( drugi sezon ) krzywa grzewczą mam ustawiona na 3. Stopniominuty serwis ustawił na -150. Pompa pracuje w jednej taryfie. Trochę często mi sie załącza w ciagu dnia tj ok 16 razy. Nie wiem jakim sposobem to zmiejszyc. Kiedys zmienilem sobie stopniominuty na -220 ( wówczas pompa załaczala sie ok 8 razy dziennie) ale serwis przy przeglądzie gwarancyjnym zmieszył mi ta wartośc ma -150 twierdzac , że wg producenta ta właśnie wartośc jest optymalna. Co Wy na to ? Moja pompa to Nibe 1245 12kw.

DiunaWO
17-11-2012, 15:53
Mam taką samą pompę i ustawiłem sobie -180 i nic serwisowi do tego. Po to jest możliwość zmieniania tego parametru by dobrać jego wartość optymalnie do budynku. Nie wiem czy mam optymalnie ale pompa załącza się od 6 do 8 razy na dobę.
Zmieniłem też moment załączenia podgrzewacza pomocniczego. Uaktywni się gdy średnia dobowa spadnie poniżej -15 stopni. Do tej temp. pompa powinna sobie dać radę bez grzałek. Wartość stopniominut dla podgrzewacza to -400.

DiunaWO
17-11-2012, 15:54
.. a może to też związane jest ze średnią, jeśli pompa ma przykazane żeby nie włączać podgrzewania pomocniczego przy średniej dobowej powyżej 3 stopni, to i nie mogą spaść stopniominuty, żeby nie włączyć grzałek.

Dokładnie tak to działa.

Seba_i_Wiola
18-11-2012, 09:16
Witam wszystkich
Ja mam PC Nibe F 1145/12KW (dolne źródło kolektor pionowy 3* 100 m ze studzienką i dobiegiem ok 20 m) plus SISS 500/150 (zbiornik w zbiorniku do przygotowania CWU). Dom 280 mkw plus 30mkw oranżeria plus 42 mkw garaż w bryle budynku (Porotherm 25 P+W + 20 cm styro; na poddaszu 30 - 40 cm wełna, okna 3 komorowe, dużo przeszkleń, na poddaszu 13 okien dachowych), wszędzie podłogówka plus 3 drabinki w łazienkach i pralni oraz 2 kaloryfey w garażu (wyłączone). Do tego Reku Brink Renovent HR 300 z bypasem bez GWC.
Użytkuje dom od 11.2011 i cały czas prubuje dojść do optymalnych ustawień.

Ponieważ mój bufor jest wykorzystywany jako zasobnik CWU oraz bufor ciepła mam wie krzywe grzania - 1- bufor, 2-podłogówka (teraz wiem, że to było zbędne ponieważ mam układ monowalentny - tylko PC, ale istnieje możliwość rozbudowania go o np. Solary - nie planuje jeżeli nie będzie konkretnych dopłat z gminy)


Taryfa G12W
Obecnie mam tak:
Dla bufora
Krzywa grzania 3 (przesunięcie -1)
W godzinach 6-12; 13-21 - przesunięcie -4
W godzinach 12-15 - przesunięcie +3
Dodatkowo blokuję pompę w godzinach: 12:30-13:00 i 12:30-22:00
Dla podlogówki
Krzywa grzania 5 (czyli zawsze zawór 3 dr otwarty na maxa - woda tylko z bufora bez podmieszania)
Ustawienia CWU:
temperatury dla poszczególnych ustawień:
ekonomiczna - 38 - 46
normalna - 40 - 50
Extra - 44 - 54
Harmonogram dla CWU
pon-pt - 4:30 - 5:30 normalna
so-nd - cały dzień normalna
pon - pt - 19:00 - 22:30 extra
resta ekonomiczna.
wartość stopniominut
zał pompy - -180
zał. podgrzewacz pom. -210 (zablokowany do -20 st C)

Obecnie pompa na cele CO załącza się tylko w taniej taryfie.
średnia ilość załączeń 5/dobę czas pracy 8h w tym 1 na CWU - za ostatnie 2 tygodnie.
Mam podlicznik do PC - zużycie prądu ok 23 - 25 KWh/ dobę

Temp. dolnego źródła pod koniec pracy +3,0/0,5

Jacek150
18-11-2012, 10:28
Zeszłej zimy jak bylo u mnie -23 stopnie to pompa dawała radę bez grzałek. Więc nie wiem po co ustawiac przy -15 dogrzewanie grzalkami

DiunaWO
18-11-2012, 14:39
Zeszłej zimy jak bylo u mnie -23 stopnie to pompa dawała radę bez grzałek. Więc nie wiem po co ustawiac przy -15 dogrzewanie grzalkami

Przy -15 grzałki są aktywne, ale zadziałają tylko wtedy kiedy pompa nie da rady.

mrose
20-11-2012, 17:59
Witam wszystkich
Ja mam PC Nibe F 1145/12KW (dolne źródło kolektor pionowy 3* 100 m ze studzienką i dobiegiem ok 20 m) plus SISS 500/150 (zbiornik w zbiorniku do przygotowania CWU). Dom 280 mkw plus 30mkw oranżeria plus 42 mkw garaż w bryle budynku (Porotherm 25 P+W + 20 cm styro; na poddaszu 30 - 40 cm wełna, okna 3 komorowe, dużo przeszkleń, na poddaszu 13 okien dachowych), wszędzie podłogówka plus 3 drabinki w łazienkach i pralni oraz 2 kaloryfey w garażu (wyłączone). Do tego Reku Brink Renovent HR 300 z bypasem bez GWC.
Użytkuje dom od 11.2011 i cały czas prubuje dojść do optymalnych ustawień.

Ponieważ mój bufor jest wykorzystywany jako zasobnik CWU oraz bufor ciepła mam wie krzywe grzania - 1- bufor, 2-podłogówka (teraz wiem, że to było zbędne ponieważ mam układ monowalentny - tylko PC, ale istnieje możliwość rozbudowania go o np. Solary - nie planuje jeżeli nie będzie konkretnych dopłat z gminy)


Taryfa G12W
Obecnie mam tak:
Dla bufora
Krzywa grzania 3 (przesunięcie -1)
W godzinach 6-12; 13-21 - przesunięcie -4
W godzinach 12-15 - przesunięcie +3
Dodatkowo blokuję pompę w godzinach: 12:30-13:00 i 12:30-22:00
Dla podlogówki
Krzywa grzania 5 (czyli zawsze zawór 3 dr otwarty na maxa - woda tylko z bufora bez podmieszania)
Ustawienia CWU:
temperatury dla poszczególnych ustawień:
ekonomiczna - 38 - 46
normalna - 40 - 50
Extra - 44 - 54
Harmonogram dla CWU
pon-pt - 4:30 - 5:30 normalna
so-nd - cały dzień normalna
pon - pt - 19:00 - 22:30 extra
resta ekonomiczna.
wartość stopniominut
zał pompy - -180
zał. podgrzewacz pom. -210 (zablokowany do -20 st C)

Obecnie pompa na cele CO załącza się tylko w taniej taryfie.
średnia ilość załączeń 5/dobę czas pracy 8h w tym 1 na CWU - za ostatnie 2 tygodnie.
Mam podlicznik do PC - zużycie prądu ok 23 - 25 KWh/ dobę

Temp. dolnego źródła pod koniec pracy +3,0/0,5

A propos tego reku, to brink hr v =300? --> http://www.e-klimatyzatory.pl/index.php?products=product&prod_id=525
Nie za słaby on trochę na Twoją powierzchnię 280m2?

r.tyrman
21-11-2012, 02:50
A propos tego reku, to brink hr v =300? --> http://www.e-klimatyzatory.pl/index.php?products=product&prod_id=525
Nie za słaby on trochę na Twoją powierzchnię 280m2?

Raczej rzadko wykorzystujesz pelna sprawnośc reku (100%wymiany/h). Nie ma co się martwic.

Seba_i_Wiola
21-11-2012, 09:40
Ja mam ustawione reku obecnie na 140 m3/h z przerwami - jak nas nie ma w domku, to reku nie pracuje - połączone z systemem alarmowym - załączam system, wyłączam Reku. Wszystko w porządku. Nie potrzebuję większej wymiany. Jak w zeszłym roku chodziło bez przerwy 120 m3/h to w zimie był problem z wilgotnością względną - spadała do 30% i już nie było fajnie. Teraz jest ok - 40-50%

mrose
21-11-2012, 09:46
Ja mam ustawione reku obecnie na 140 m3/h z przerwami - jak nas nie ma w domku, to reku nie pracuje - połączone z systemem alarmowym - załączam system, wyłączam Reku. Wszystko w porządku. Nie potrzebuję większej wymiany. Jak w zeszłym roku chodziło bez przerwy 120 m3/h to w zimie był problem z wilgotnością względną - spadała do 30% i już nie było fajnie. Teraz jest ok - 40-50%

A jak latem? Sprawuje się dobrze? Pewnie jak za mała wymiana to zawsze można okno otworzyć ;)

Seba_i_Wiola
21-11-2012, 09:53
A jak latem? Sprawuje się dobrze? Pewnie jak za mała wymiana to zawsze można okno otworzyć ;)
NIe było żadnych problemów również latem - większy problem był z chłodzeniem oranżerii, ale tam podłączyłem do klimakonwektora dolne źródło przez małą pompkę Wilo Star 25/4 i mam klimatyzator prawie za darmo, a przy okazji DZ się regeneruje. Na poddaszu są rolety zewnętrzne, które zapobiegają przegrzaniu pomieszczeń, a wentylacja w lecie ustawiona na 200. Jak przychodzą znajomi to na 300 i też daje rade, chociaż w lecie większość czasu spędzamy na werandzie - tam wentylacja pełna :)

TomekBF
21-11-2012, 14:28
Co do grzałek zastanawiam się czy jest sens je tak blokować, bo pamiętam jak pozwalałem grzać przy średniej ok 4st, to włączały się chyba na ok 10 min. - stwierdziłem tak bo pompa włączyła się ok 10min po 13, a zawsze było punktualnie (pytanie czy można sprawdzić czas pracy na grzałkach w pompach Nibe)

Jacek150
21-11-2012, 16:06
Moża sprawdzic sumaryczny czas pracy w menu , info od podgrzewaczu pomocniczym . Tak przynajmniej jest w 1245 lub 1145

Tomek_Wen
26-11-2012, 07:55
Witam
Ja mam takie pytanko.
Czy ograniczacie ogrzewanie podłogowe czujnikiem pokojowym czy wszystko zależne od krzywej grzania

DiunaWO
26-11-2012, 13:06
Witam
Ja mam takie pytanko.
Czy ograniczacie ogrzewanie podłogowe czujnikiem pokojowym czy wszystko zależne od krzywej grzania

U mnie krzywa grzania wg temperatury zewnętrznej plus czujnik pokojowy.

Tomek_Wen
26-11-2012, 13:11
U mnie krzywa grzania wg temperatury zewnętrznej plus czujnik pokojowy.
Jakie Masz ustawienia jeżeli można się spytać.
Pozdrawiam

DiunaWO
26-11-2012, 13:43
Krzywa nr 3, a na pokojowym 22 w czasie trwania II taryfy i 19 gdy jest I taryfa. W domu w pobliżu czujnika temperatura jest pomiędzy 21,9 a 22,3. przez całą dobę.

Notoco
30-11-2012, 13:45
Widze że ustawienia mam podobne - troche mnie dziwi czemu macie temp minimalna ustawioną na 16 ... przecież to już schładza podłoge.
Czy sie może coś źle zrozumiałem.
Czas Pracy na dobe mam w granicach 1-2h więc nie odbiegam od pozostałych - ale ilość załączeń nie chce spaść poniżej 27.
Ma ktoś jakieś sugestie?

Tomek_Wen
30-11-2012, 14:41
Witam
A jaki macie ustawiony współczynnik przy czujniku pokojowym?

Seba_i_Wiola
02-12-2012, 11:23
Czy jest uzasadnione stosowanie czujnika pokojowego? Ja go nie mam i nie wiem, czy todobrze. NIe bardzo wiem, gdzie miałbym go zainstalować? W salonie czasem palimy w kominku (typowo rekreacyjnie kominek bez żadnych dodatków) i w salonie jest cieplej niż w innych pomieszczeniach. Poza tym obawiam się, że gdyby pompa nie załączała się w dzień, bo temp. w pomieszczeniu reprezentatywnym podskoczy w związku ze słoneczkiem, to podłoga mogła by się za bardzo wychłodzić i wieczorkiem byłoby za chłodno. Co wy na to?

Jacek150
02-12-2012, 13:51
Ja mam czujnik temp wew. zamontowany w teoretycznie najzimniejszym pokoju tj. parter od strony północno-wschodniej. Wskazuje temp. tylko informacyjnie. Sterowanie ogrzewania odbywa sie przez czujnik zewnetrzny. Krzywa grzania mam ustawiona na 3 + 1. W domu mam 22-22,5

hydraulik_
02-12-2012, 14:04
Ja mam czujnik temp wew. zamontowany w teoretycznie najzimniejszym pokoju tj. parter od strony północno-wschodniej. Wskazuje temp. tylko informacyjnie. Sterowanie ogrzewania odbywa sie przez czujnik zewnetrzny. Krzywa grzania mam ustawiona na 3 + 1. W domu mam 22-22,5
Jaki jest sens montowania w najzimniejszym pokoju.
Chłodniej jest na dworze :)
Jak w najchłodniejszym będzie ok a wszędzie za cepło

Jacek150
02-12-2012, 14:07
A jaki ma sens montowac czujnik w pokoju z kominkiem lub pokojach od poludnia ?. gdzie u mnie np w sypialni oraz salonie od południa bylo ponad 24 stopnie.

Jacek150
02-12-2012, 14:11
Dzisiaj oczywiście

DiunaWO
02-12-2012, 15:26
Widze że ustawienia mam podobne - troche mnie dziwi czemu macie temp minimalna ustawioną na 16 ... przecież to już schładza podłoge.
Czy sie może coś źle zrozumiałem.


Minimalna temp. zasilania oznacza że sterownik nie oblicza temperatury niższej od tutaj ustawionej. Jest to potrzebne do prawidłowego działania STOPNIOMINUT.
Temperatura zasilania nie może być obliczana jako wyższa od maksymalnej wartości zadanej, ani niższa od minimalnej wartości zadanej, krzywa grzewcza przy tych temperaturach wyrównuje się.

DiunaWO
02-12-2012, 15:34
ale ilość załączeń nie chce spaść poniżej 27.
Ma ktoś jakieś sugestie?

Sporo masz tych załączeń. U mnie od 5 do 8 na dobę. Może to byś wynikiem źle dobranych wartości stopniominut do Twojego domu lub zbyt mocną pompą, albo jeszcze coś innego. Pamiętam że koledze Jacek150 też tak często pompa się załączała, ciekawe czy znalazł na to rozwiązanie.
Moja pompa po ponad roku pracy ma 1558 uruchomień na 1735 godzin pracy.

DiunaWO
02-12-2012, 15:41
Czy jest uzasadnione stosowanie czujnika pokojowego? Ja go nie mam i nie wiem, czy todobrze. NIe bardzo wiem, gdzie miałbym go zainstalować? W salonie czasem palimy w kominku (typowo rekreacyjnie kominek bez żadnych dodatków) i w salonie jest cieplej niż w innych pomieszczeniach. Poza tym obawiam się, że gdyby pompa nie załączała się w dzień, bo temp. w pomieszczeniu reprezentatywnym podskoczy w związku ze słoneczkiem, to podłoga mogła by się za bardzo wychłodzić i wieczorkiem byłoby za chłodno. Co wy na to?

Dzięki czujnikowi pokojowemu łatwiej jest sterować pracą pompy gdy masz 2 taryfy. Powiesić należy go w miejscu na które słońce ani kominek nie będzie miało wielkiego wpływu.

Jacek150
02-12-2012, 16:43
Obecnie mam ok 16 zalączen przy wartosci stopniominut -150. Jak mialem ustawiona wartośc -220 to miałem zalaczen ok 8-9. Serwis Nibe ustawil wartosci na -150 twierdzac , ze producent taka wartosc okreslil. W sumie sprezarka scroll powinna wytrzymac ok 200 tys zalaczen ( wyczytane na stronie Copland-a ) co daje przy liczbie zalaczen obecnych tj 16 na dzien 30 lat pracy. A przy 9 zalaczeniach 50 lat pracy. Nie wiem gdzie jest sens, czy mozna tym sobie zaprzatac głowe.

Jacek150
02-12-2012, 16:49
Miesiac temu minelo dwa lata jak pompa pracuje. Mieszkam od 18 miesiecy. do dnia dzisiejszego wyglada to tak :- liczba uruchomien 9137 , całokowity czas pracy 4205 godzin , w tym cwu 529 godzin

Tomek_Wen
03-12-2012, 07:21
Ponawiam pytanie : Witam
A jaki macie ustawiony współczynnik przy czujniku pokojowym?

DiunaWO
03-12-2012, 09:17
Ponawiam pytanie : Witam
A jaki macie ustawiony współczynnik przy czujniku pokojowym?

Ja mam 4,5.

Seba_i_Wiola
03-12-2012, 10:00
Dzięki czujnikowi pokojowemu łatwiej jest sterować pracą pompy gdy masz 2 taryfy. Powiesić należy go w miejscu na które słońce ani kominek nie będzie miało wielkiego wpływu.

OK rozumiem, gdzie powiesić czujnik, natomiast nie bardzo rozumiem dlaczego łatwiej jest sterować pracą pompy gdy mam dwie taryfy? możesz rozwinąć. Ja obecnie przy jednym czujniku pogodowym mam ustawione w godzinach 1T przesunięcie krzywej o -3stC a w godzinach 13-15 przesuniętą krzywą o +10, tak żeby się pompa zawsze w tych godzinach załączyła. Krzywa grzana 3 przesunięcie 0, w weekendy, ponieważ mam taryfę G12W sobota, niedziela 0:15 do 23:59 przesunięcie krzywej -1. W domu 22-23 stC.

DiunaWO
03-12-2012, 10:20
OK rozumiem, gdzie powiesić czujnik, natomiast nie bardzo rozumiem dlaczego łatwiej jest sterować pracą pompy gdy mam dwie taryfy? możesz rozwinąć.

Uważam że łatwiej jest sterować przy pomocy czujnika pokojowego. W czasie I taryfy mam ustawione 19 stopni a w czasie II 22. Nie muszę mieszać krzywą grzania którą mam ustawioną na stałe przez wszystkie godziny. Gdyby się okazało że czas pracy w II taryfie nie wystarcza, a mnie nie będzie w domu to żona bez problemu podkręci sobie temperaturę za pomocą jednostki pokojowej. Nie wiem czy chciałaby grzebać w ustawieniach w pompie.
Zastanawiam się czy takie podbijanie krzywej nie wpływa na komfort cieplny w domu oraz czy nie powoduje większych kosztów pracy pompy.

Seba_i_Wiola
03-12-2012, 21:16
Uważam że łatwiej jest sterować przy pomocy czujnika pokojowego. W czasie I taryfy mam ustawione 19 stopni a w czasie II 22. Nie muszę mieszać krzywą grzania którą mam ustawioną na stałe przez wszystkie godziny. Gdyby się okazało że czas pracy w II taryfie nie wystarcza, a mnie nie będzie w domu to żona bez problemu podkręci sobie temperaturę za pomocą jednostki pokojowej. Nie wiem czy chciałaby grzebać w ustawieniach w pompie.
Zastanawiam się czy takie podbijanie krzywej nie wpływa na komfort cieplny w domu oraz czy nie powoduje większych kosztów pracy pompy.
Ok rozumiem, muszę to przetrawić, bo u mnie jest jeszcze ten dodatkowy układ z oranżerii, który nie jest spięty z pompą, a tylko z buforem, a tak apropo bufora, czy ktoś z szanownych użytkowników ma w swoim zestawie bufor? Dużo się naczytałem na ten temat tu na forum i ... zdania są podzielone. U mnie bufor pełni rolę sprzęgła hydraulicznego łącząc właśnie układ grzejnikowy z podłogowym i z ogrzewaniem oranżerii. Ale jest jedno ale - bufor to również zasobnik CWU (tzw zbiornik z mamką) i pomimo, że obiegi CO podłączone są dosyć nisko to i tak wychładzają CWU dosyć szybko (u mnie po podgrzaniu CUW do 52 stC i włączeniu cyrkulacji pomimo zaizolowanych rur CWU wychładza się do 40 st C nawet bez użytkowania po ok. 2 - 3 godzinach, a jak cyrkulacja nie chodzi to niewiele dłużej ok 3-4 godziny, a jak jest u was? jak długo utrzymuje temperaturę CWU oryginalny zbiornik wewnętrzny w F1245? Czy pompa jest w stanie nagrzać objętość zbiornika podczas jednego taktu, czy potrzebuje przerwy i znowu się załącza? Pytam, ponieważ był to argument koronny mojego instalatora na zastosowanie zbiornika zewnętrznego, a mówił, że pojemność wężownicy w normalnym zbiorniku jest za mała i niejest w stanie oddać tak szybko ciepła do wody użytkowej i w związku z tym pompa taktuje - ładuje ciepło na kilka razy - czy to prawda?

DiunaWO
04-12-2012, 09:56
Mój zbiornik utrzymuje temperaturę przez kilka dni. Poprzedniej zimy gdy jeszcze nie mieszkałem i CWU praktycznie nie była zużywana, a była produkowana to do obniżenia temp w zbiorniku z 46 do 40 potrzeba było 5 dni. Oczywiście cyrkulacja nie działała.
Jeśli chodzi o podniesienie temperatury z 40 do 46 stopni to zajmuje to pompie jakieś 10-12 minut. Pompa wykonuje to podczas jednego "taktu".

Seba_i_Wiola
04-12-2012, 17:43
Mój zbiornik utrzymuje temperaturę przez kilka dni. Poprzedniej zimy gdy jeszcze nie mieszkałem i CWU praktycznie nie była zużywana, a była produkowana to do obniżenia temp w zbiorniku z 46 do 40 potrzeba było 5 dni. Oczywiście cyrkulacja nie działała.
Jeśli chodzi o podniesienie temperatury z 40 do 46 stopni to zajmuje to pompie jakieś 10-12 minut. Pompa wykonuje to podczas jednego "taktu".

Dzięki za odpowiedź. Czy tak też jest u innych? Chyba będę musiał pomyślecz nad zmianą u siebie, tylko jeszcze nie wiem jak wyrzucić bufor. DiunaWO mam jeszcze jedno pytanko, czy masz dodatkowe pompki obiegowe GZ, czy pompka zintegrowana z PC daje radę?

DiunaWO
04-12-2012, 19:34
mam dodatkową pompkę

Seba_i_Wiola
10-12-2012, 17:19
mam dodatkową pompkę

A jak masz podłączoną tą drugą pompkę? Czy jest to podłączenie szeregowe czy równoległe? Bo jak rozumiem jedna pompka to ta z pokładu pompy ciepła.

Yarecky
10-12-2012, 18:58
A jak realizujecie grzanie w taniej taryfie, pytam użytkowników zwłaszcza pomp ze starszymi sterownikami Nibe F1140? Za pomocą funkcji w menu czas, czy przy pomocy czujnika pokojowego?

DiunaWO
10-12-2012, 21:40
153832
A jak masz podłączoną tą drugą pompkę? Czy jest to podłączenie szeregowe czy równoległe? Bo jak rozumiem jedna pompka to ta z pokładu pompy ciepła.

Wpięta jest szeregowo, ma też podpięty na wejście bypass z powrotu.

tomek_glw
11-12-2012, 04:48
Mam model 1245 8KW.
Jaką macie temperaturę w czasie pracy pompy (po paru minutach - już po ustabilizowaniu się paramentrów) w okienku 22/27 w punkcie "gorący gaz"?
U mnie jest ok 53-54 stC.

Seba_i_Wiola
11-12-2012, 08:28
Wpięta jest szeregowo, ma też podpięty na wejście bypass z powrotu.[/QUOTE]
To znaczy, że mieszasz tą wodę zanim idzie w podłogówkę???? Po co ten bypass? tam jest zawór kulowy - sam ustawiasz ten zawór? U mie jest bufor i zawór trójdrogowy z termolregulatorem - w zależności od ustaweń przymyka lub otwiera podmieszanie powrotu - ale jest cały czas zamknięty - woda z bufora 100%. Czy tą pompką dodatkową wspomagasz górę?

DiunaWO
11-12-2012, 10:14
Zawór kulowy, sam go ustawiam. Tzn instalator ustawił tak otwarty na 50% i tak zostało. Regulować nim można deltę GZ. Czy to dobre rozwiązanie czy złe tego nie wiem. Ja nie mam bufora. Dodatkowa pompka jest na całą instalację (góra + dół). Mam położone ponad 2200 mb rurek i pompka zainstalowana w PCi nie dałaby rady.

Pyxis
11-12-2012, 12:57
Czy ja dobrze zroumialem, ze masz jakis "mieszacz" w instalacji zrobiony?

DiunaWO
11-12-2012, 13:51
Dobrze zrozumiałeś.

Pyxis
11-12-2012, 14:49
A po ch..... cholere? :-)

Zigobar
11-12-2012, 15:33
153832

Wpięta jest szeregowo, ma też podpięty na wejście bypass z powrotu.

Jeśli górna rura z dodatkową obiegówką jest wyjściem z PC do instalacji, a dolna rura jest powrotem z instalacji do PC, to ten zawór łączy wyjście z wejściem PC!
Chciałbym przeczytać, że jest inaczej.

Pyxis
11-12-2012, 16:47
Jeśli górna rura z dodatkową obiegówką jest wyjściem z PC do instalacji, a dolna rura jest powrotem z instalacji do PC, to ten zawór łączy wyjście z wejściem PC!
Chciałbym przeczytać, że jest inaczej.

Heheh....Jesli tak jest faktycznie, to ciekawi mnie jak to ( po wytrzezwieniu oczywiscie) zargumentuje instalator, ktory to wykonal. :-)

PS.
Jak sobie teraz obrocilem laptopa, zeby fotke dokladniej obejrzec, to jest nikla szansa, ze on ten "bypass" zrobil po to, zeby jakos zrownowazyc prace obiegowek, jesli 2 sa wpiete w szereg na GZ. Innego wytlumaczenia nie widze, ale do tego sa chyba odpowiednie zawory "roznicowe". Czy sie myle?

Seba_i_Wiola
11-12-2012, 17:51
Zawór kulowy, sam go ustawiam. Tzn instalator ustawił tak otwarty na 50% i tak zostało. Regulować nim można deltę GZ. Czy to dobre rozwiązanie czy złe tego nie wiem. Ja nie mam bufora. Dodatkowa pompka jest na całą instalację (góra + dół). Mam położone ponad 2200 mb rurek i pompka zainstalowana w PCi nie dałaby rady.

Dzięki za info.
U mnie w zasadze też są dwie pompy - jedna z pokładu PC podaje wodę do bufora
Druga Wilo Star RS 25/4 podaje wodę z bufora na CO - ja mam 2000 mb podłogówki podane na trzy rozdzielacze (góra - 2 rozdzielacze 7 i 5 obwodów, dół 8 obwodów) wszystkie zasilane rurami PEX 25 mm, obiegi otwarte na maxa - poza dwoma, które celowo przykręciłem, bo było w dwóch pomieszczeniach za gorąco.
Jak patrzę na deltę podłogówki, która wynosi 5,3 st C na 3-im biegu, to zastanawiam się, czy potrzebuję mocniejszej pompy?
Z drugiej strony bufor zasilany z pompy ma zawsze wyższe temperatury zasilania i powrotu, niż temperatura zasilania i powrotu podłogówki (następuje mieszanie wewnątrz bufora, dla przykładu:
T zasilania wyjście z PC - 31,2
T powrotu wejście do PC - 25,6
T zailania podłogówki wyjście z bufora - 29,5
T powrotu wejście do bufora - 24,1
Pomiary po 1 h pracy pompy.
Wiem, że najlepiej byłoby ominąć bufor i puścić wodę CO bezpośrednio w podłogę, ale mam tak zrobiony układ, że z bufora poprzez wężownice grzeje się również glikol na potrzeby ogrzewania oranżerii i tu zaczynają się schody.
Potrzebaby zastosować jakiś wymiennik płytowy, dodatkowy rozdzielacz żeby spiąć te dwa układy, poza tym obawiam się, że wtedy sama pompa z pokładu PC nie "uciągnie" takiego układu, a łączenie pomp w szereg wydaje mi się troszkę bez sensowne.
Co wy na to, czy warto może zainwestować w mocniejszą pompę do podłogówki, czy ten układ zawsze będzie tak upośledzony??

Zigobar
11-12-2012, 18:01
Pyxis
Czytałem kiedyś o łączeniu szeregowym identycznych (to ważne) pomp obiegowych celem zwiększenia wysokości tłoczenia, ale to w przypadkach uzasadnionych i raczej nie chodziło o małe instalacje domowe. Może któryś z instalatorów rozwinie temat, to dowiemy się czegoś ciekawego.

Zastanawiam się, czy w tej PC wydajność obiegówki faktycznie była zbyt mała. Przecież producent nie dobiera obiegówek "na pałę", tylko przelicza dla wymaganego przepływu przy zakładanej sumie oporów skraplacza i instalacji. Może właściciel zna i poda nam deltę GZ podczas pracy układu z jedną (tą w PC) obiegówką pracującą na 3 biegu.

DiunaWO
11-12-2012, 19:56
A po ch..... cholere? :-)

Nie pamiętam czemu ma służyć ten bypass ale skoro Cię tak to ciekawi to przy najbliższej okazji spytam instalatora. Widocznie do czegoś jest to potrzebne i działa właściwie bo ogrzewanie działa bezproblemowo i nie mam najmniejszych powodów do narzekań.
A tak w ogóle to co PANOWIE HYDRAULICY/POMPIARZE macie przeciwko takiemu rozwiązaniu?

DiunaWO
11-12-2012, 19:57
Jeśli górna rura z dodatkową obiegówką jest wyjściem z PC do instalacji, a dolna rura jest powrotem z instalacji do PC, to ten zawór łączy wyjście z wejściem PC!
Chciałbym przeczytać, że jest inaczej.

Dokładnie jest tak jak piszesz.

DiunaWO
11-12-2012, 20:02
Heheh....Jesli tak jest faktycznie, to ciekawi mnie jak to ( po wytrzezwieniu oczywiscie) zargumentuje instalator, ktory to wykonal. :-)

Uważaj Piotruś bo obrażasz firmę która wykonała więcej instalacji niż Ty programów napisałeś. :P

DiunaWO
11-12-2012, 20:13
Pyxis
Zastanawiam się, czy w tej PC wydajność obiegówki faktycznie była zbyt mała. Przecież producent nie dobiera obiegówek "na pałę", tylko przelicza dla wymaganego przepływu przy zakładanej sumie oporów skraplacza i instalacji. Może właściciel zna i poda nam deltę GZ podczas pracy układu z jedną (tą w PC) obiegówką pracującą na 3 biegu.

Instalator dobierał pompki wg obliczeń. Co prawda zainstalował dodatkową pompkę "na próbę" mniejszą niż powinien, ale okazało się że daje radę i ta słabsza już pozostała.
Nie mogę odłączyć tej dodatkowej pompki jest wpięta do PCi. Regulacja pompki w PCi jest płynna (0-100%)i obecnie pracuje na 100%, a ta dodatkowa na 3 biegu.
Delta GZ 5-6 stopni.

Pyxis
11-12-2012, 20:34
Uważaj Piotruś bo obrażasz firmę która wykonała więcej instalacji niż Ty programów napisałeś. :P

Ja im nei zmniejszam liczby wykonanych instalacji, ale jakos to mi na super profi rozwiazanie nie wyglada, stad moje anse;)

Pyxis
11-12-2012, 20:36
Delta GZ 5-6 stopni.

Tylko zastanawiam sie teraz jak na ta delte pracuje ten bypass. Zakrec dziada na probe i juz :-)

Jaka max moc ma pompa obiegowa GZ zainstalowana w pompie?

wihajster
11-12-2012, 20:36
Uważaj Piotruś bo obrażasz firmę która wykonała więcej instalacji niż Ty programów napisałeś. :P
No to w takim razie współczuję tym klientom jeśli tak samo "uszczęśliwili" tę całą wcześniejszą resztę.

Diuna, to co masz to jakaś radosna twórczość specjalisty od kotłów bo do pompy ciepła taki bajpas to niedźwiedzia przysługa.
Pięknie obniża Ci COP pompy ciepła i Ty za te wynalazki magika płacisz wyższe rachunki.
Tyle w temacie podmieszania powrotu.

wihajster
11-12-2012, 20:40
Tylko zastanawiam sie teraz jak na ta delte pracuje ten bypass. Zakrec dziada na probe i juz :-)
Jaka max moc ma pompa obiegowa GZ zainstalowana w pompie?

Na deltę to nijak nie działa, to tylko podnosi temperaturę na jakiej pracuje pompa ciepła. Czyli dupa blada.
To trzeba zakręcić na stałe a nie na próbę.

A moc pompy niewiele Ci powie, tutaj bardziej użyteczna jest wysokość podnoszenia. Jest tam DUŻA pompa obiegowa i ja jeszcze nie miałem przypadku żeby ta "krowa" gdziekolwiek nie dała sobie rady.

Pyxis
11-12-2012, 20:43
Na deltę to nijak nie działa, to tylko podnosi temperaturę na jakiej pracuje pompa ciepła. Czyli dupa blada.
To trzeba zakręcić na stałe a nie na próbę.

A moc pompy niewiele Ci powie, tutaj bardziej użyteczna jest wysokość podnoszenia. Jest tam DUŻA pompa obiegowa i ja jeszcze nie miałem przypadku żeby ta "krowa" gdziekolwiek nie dała sobie rady.

Czy aby na pewno przy takim podmieszaniu rowniez delta nie spadnie (poprzez podniesienie sztucznie temp powrotu)? Bo ze temp skraplacza bedzie wyzsza, to wiadomo.

Co do mocy to chcialem jakos oszacowac przynajmniej, bo kolega Diuna ma sporo petli na rozdzielaczach, wiec opory przeplywu nie powinny byc jakies ekstremalne.

DiunaWO
11-12-2012, 21:04
Tylko zastanawiam sie teraz jak na ta delte pracuje ten bypass. Zakrec dziada na probe i juz :-)

Jaka max moc ma pompa obiegowa GZ zainstalowana w pompie?

Pompka w PCi ma moc od 7 do 67 W a ta dodatkowa na III biegu około 80. Za chwilę zakręce ten bypass to sprawdzę dokładnie.

DiunaWO
11-12-2012, 21:08
Jakie macie moce pompek skoro Wihajster pisze że 67 W to "wielka krowa"?

Pyxis
11-12-2012, 21:14
Jakie macie moce pompek skoro Wihajster pisze że 67 W to "wielka krowa"?

Moja "slonica" ma na III biegu 180W z tego co pamietam. :-)
Nie wiem jaka wysokosc podnoszenia. To taki "srebrny" Grundfoss.

Seba_i_Wiola
11-12-2012, 21:22
Jakie macie moce pompek skoro Wihajster pisze że 67 W to "wielka krowa"?

U mnie jest ta sama na pokładzie PC co u Ciebie,ustawiona na 75% -50W (praktycznie brak oporu po stronie bufora) oraz Wilo Star na 3 biegu ma 48W po stronie podłogówki.

DiunaWO
11-12-2012, 21:24
Czyli te 67W to przy Twojej mizernie wygląda. Razem mam 147W. Absolutnie nie twierdzę że mam wykonaną idealnie instalację CO i chętnie wysłucham wszelkich FACHOWYCH porad. Pamiętam że Wihajster już rok temu miał uwagi odnośnie tej dodatkowej pompki ale nie wyjaśnił w czym problem.

O 22 wystartowała PCi, po 10 minutach temp zasilania CO miała wartość 29,3 stopnia. Zamknąłem ten bypass i temp spadła do 28,8 niestety po chwili pompa zaczęła grzać CWU i obserwacje się skończyły. Jak się skończy 9 kompania to pójdę popatrzeć na efekty.

Seba_i_Wiola
11-12-2012, 21:35
:) ok czekamy :)

DiunaWO
11-12-2012, 22:04
:) ok czekamy :)
Żona wylała całą CWU do wanny i jak przed chwilą byłem w kotłowni to pompa ponownie pracowała na rzecz CWU. Tak więc na spostrzeżenia trzeba jeszcze trochę poczekać

wihajster
11-12-2012, 22:22
Czyli te 67W to przy Twojej mizernie wygląda. Razem mam 147W. Absolutnie nie twierdzę że mam wykonaną idealnie instalację CO i chętnie wysłucham wszelkich FACHOWYCH porad. Pamiętam że Wihajster już rok temu miał uwagi odnośnie tej dodatkowej pompki ale nie wyjaśnił w czym problem.

Sprawdziłem jaką masz pompę GZ: Grundfos UPM 25-70. Elektroniczna w klasie "A" więc porównywanie samej mocy pobieranej z tabliczki dla różnych pomp jest gó... warte.
Ta pompa jest spora i powinna wystarczyć dla większości typowych normalnie wykonanych instalacji. Ja naprawdę nie miałem przypadku żeby zwykła "sześćdziesiątka" nie poradziła sobie z przepływem, chociaż wolę dawać np. dwie mniejsze na dwa poziomy osobno z pewnych względów.
A TUTAJ jest większa pompa, tak Szwedzi zaprojektowali tę PC aby dała radę nawet w lekko "ciężkich" przypadkach.
Wg mnie masz Diuna za duże opory hydrauliczne w wykonanej instalacji że była potrzebna dodatkowa szeregowa pompa.
A bajpas do podmieszania to już wg mnie szczyt idiotyzmu.
Mam nadzieję że tym razem po roku wyjaśniłem co było z mojej strony nie wyjaśnione.

DiunaWO
11-12-2012, 22:43
Po zamknięciu bypassa delta GZ spadła z 5,6 do 5. Przez 15 minut obserwowałem pracę pompy i temperatura zasilania i powrotu nie drgnęły. 29,4/24,4.
Przy najbliższej okazji poproszę instalatora o wyjaśnienie co chciał osiągnąć tym bypassem.

Magnolia?!

Ciekawi mnie tylko dlaczego Szwedzi montują jednakową pompkę we wszyatkich mocach PCi od 5kW do 12kW. Z drugiej strony można mieć PCi 5kW w domu pasywnym przy 300 m2 jak i w standartowym ze 100m2 podłogówki.

Pyxis
11-12-2012, 22:46
Przy najbliższej okazji poproszę instalatora o wyjaśnienie co chciał osiągnąć tym bypassem.


No to czeka go powazna rozmowa. Zeby tylko w miche nie wylapal za mocno, bo reke masz ciezka ;)

BTW: jakim cudem zmiana delty nie wplynela na zadna zmiane temp na we/wy PCI?

wihajster
11-12-2012, 22:58
Magnolia?!
Poprawiłem, czytałem temat o powietrznych i tam też odpowiadałem, pomyliłem nick'i.


Ciekawi mnie tylko dlaczego Szwedzi montują jednakową pompkę we wszyatkich mocach PCi od 5kW do 12kW. Z drugiej strony można mieć PCi 5kW w domu pasywnym przy 300 m2 jak i w standartowym ze 100m2 podłogówki.

To elektroniczna pompa, ma płynnie regulowaną wydajność więc to bez znaczenia. W mniejszej PC ustawia się mniejszy % wydajności.
PS.
Nie pamiętam jakie są obiegówki w mniejszych pompach, sprawdziłem tylko tę dwunastkę.

DiunaWO
11-12-2012, 22:58
No to czeka go powazna rozmowa. Zeby tylko w miche nie wylapal za mocno, bo reke masz ciezka ;)

BTW: jakim cudem zmiana delty nie wplynela na zadna zmiane temp na we/wy PCI?

Źle mnie zrozumiałeś. Po zamknięciu zaworu delta jest 5 a temp stoją w miejscu. Wcześniej przy otwartym bypassie miałem deltę bliżej 6o (przy ostatnim odczycie 29,4/23,8 )
Zaraz pójdę sprawdzić jak to wygląda po godzinie pracy.

DiunaWO
11-12-2012, 23:02
PS.
Nie pamiętam jakie są obiegówki w mniejszych pompach, sprawdziłem tylko tę dwunastkę.
Ja sobie zadałem trudu i sprawdziłem i we wszystkich jest montowana ta sama pompka.

DiunaWO
11-12-2012, 23:06
Po godzinie pracy temp GZ 29,7/24,9 trochę więc wzrosło zasilanie ale i delta delikatnie spadła.

Pyxis
11-12-2012, 23:11
Źle mnie zrozumiałeś. Po zamknięciu zaworu delta jest 5 a temp stoją w miejscu. Wcześniej przy otwartym bypassie miałem deltę bliżej 6o (przy ostatnim odczycie 29,4/23,8 )
Zaraz pójdę sprawdzić jak to wygląda po godzinie pracy.

OKI.
Licz sie z tym, z epodczas pracy pompy delta tez bedzie delikatnie malala. Nie sa to zuze wartosci, ale o 0,3-0,4*C moze sie zmienic podczas kilkugodzinnego cyklu pracy.

Pyxis
11-12-2012, 23:15
Po godzinie pracy temp GZ 29,7/24,9 trochę więc wzrosło zasilanie ale i delta delikatnie spadła.

Mi sie wydawalo, ze delta powinna wzrosnac po zamknieciu bypassu, ale jak widac praktyka pokazuje co innego :-)

No to teraz wypadalo by jakos skokowo zminic parametry poprzez otworzenie zawory na tym polaczeniu i zanotowac temperatury po paru minutach. Wtedy bedzie wiadomo, jaki on ma wplyw na prace instalacji, bo ja nadal nie rozumiem jego ideii.

wihajster
11-12-2012, 23:22
No to teraz wypadalo by jakos skokowo zminic parametry poprzez otworzenie zawory na tym polaczeniu i zanotowac temperatury po paru minutach. Wtedy bedzie wiadomo, jaki on ma wplyw na prace instalacji, bo ja nadal nie rozumiem jego ideii.
Dokładnie tak, co dziwne zgadzam się z Pyksisem w 100% :D

Pyxis
11-12-2012, 23:53
Dokładnie tak, co dziwne zgadzam się z Pyksisem w 100% :D

Moje zdziwnie jest niemniejsze :D

DiunaWO
12-12-2012, 07:40
Nie wiem do jakiej temperatury doszło zasilanie CO w nocy bo ... spałem. Jedyne co mogę stwierdzić to że pompa zapieprzała całą noc bez przerwy co wcześniej nigdy jej się nie zdarzało, a w domu temp rano była 21,7, zawsze było ponad 22,2. Nie wiem tylko jaka była temp na zewnątrz w nocy no i chyba mocno wiało, a domek stoi w miejscu najlepszym pod budowę wiatraków.

tomek_glw
12-12-2012, 08:25
Mam prośbę, czy może ktoś sprawdzić w pompie Nibe jaka jest temperatura w czasie pracy pompy (po paru minutach - już po ustabilizowaniu się paramentrów) w okienku 22/27 w punkcie "gorący gaz"?
U mnie jest ok 53-54 stC.

DiunaWO
12-12-2012, 08:54
Mam prośbę, czy może ktoś sprawdzić w pompie Nibe jaka jest temperatura w czasie pracy pompy (po paru minutach - już po ustabilizowaniu się paramentrów) w okienku 22/27 w punkcie "gorący gaz"?
U mnie jest ok 53-54 stC.

Też mam coś koło tego. Wczoraj po godzinie pracy gaz miał 58 stopni. Jak grzeje się CWU to temp gazu dochodzi do 100 stopni.

tomek_glw
12-12-2012, 09:13
Też mam coś koło tego. Wczoraj po godzinie pracy gaz miał 58 stopni. Jak grzeje się CWU to temp gazu dochodzi do 100 stopni.

Dzięki za odpowiedź!
Właśnie gdzieś wyczytałem, że powinno być ok. 100stC a u mnie jest 53 - ale wnioskuję, że jest ok, ponieważ nie grzeję jeszcze CWU - zasobnik nie jest jeszcze zalany a na wyjściu pompy ustawiłem sobie płaską krzywą 24 stC - niezależnie od temp. pogodowej - chcę przed wprowadzką wybadać zależność temp. domu/temp zewn./temp zasilania.
Jaką Ty masz temperaturę zasilania przy obecnej pogodzie?
Czy też masz niewidoczne ekrany w menu serwisowym pomiędzy 2/27 a 22/27? Da się to jakos odblokować??

Pozdrawiam.

DiunaWO
12-12-2012, 09:24
Obecnie temperatura zasilania kręci się koło 30 stopni. Mam ustawioną maksymalną temp. zasilania na 35.
Też mam niewidoczne ekrany, ale zdaje mi się że 3 i 4 mam aktywny. Te ekrany aktywują się wraz z podłączeniem do pompy innych urządzeń takich jak wentylacja, basen itp.

tomek_glw
12-12-2012, 09:38
Ok - dzięki!

Pozdrawiam.

Pyxis
12-12-2012, 13:05
Nie wiem do jakiej temperatury doszło zasilanie CO w nocy bo ... spałem. Jedyne co mogę stwierdzić to że pompa zapieprzała całą noc bez przerwy co wcześniej nigdy jej się nie zdarzało, a w domu temp rano była 21,7, zawsze było ponad 22,2. Nie wiem tylko jaka była temp na zewnątrz w nocy no i chyba mocno wiało, a domek stoi w miejscu najlepszym pod budowę wiatraków.

U mnie tez dzisiajszej nocy tyrala PCi do samiutkiego rana. Wczesniej tez nigdy tak nie mialem. Moze to faktycznie ten wiatr, bo u mnie tez laka i pizdzi straszliwie.

DiunaWO
14-12-2012, 08:31
Minęły trzy noce od zamknięcia bypassa. Pompa pracuje codziennie przez 11 godzin, czyli przez maksymalny czas jaki ma dopuszczony. Temperatura w domu spadła do 21,5. Czy to "zasługa" zamknięcia zaworu? Trudno jednoznacznie wskazać.
Sterownik wylicza że temperatura zasilania powinna mieć 35 stopni i wydaje mi się że pompa pracując 9 godzin w nocy ma problem by taką temperaturę osiągnąć a co dopiero by ją przekroczyć by zbić stopniominuty.
Wydaje mi się że bypass powodował że pompie łatwiej było osiągnąć wyższe temperatury. Podnosił temperaturę powrotu i dzięki temu wzrastała temperatura zasilania.
Wytłumaczcie mi Koledzy co "ZŁEGO" wg Was robił w instalacji ten BYPASS? To że powodował pracę pompy z wyższą temperaturą i przez to niższy COP? Skoro dla założonego komfortu temperatura zasilania powinna być wyższa to chyba dobrze że tak się działo.
Nadchodzi ocieplenie więc w przyszłym tygodniu będzie trudno sprawdzić czy tak samo pompa będzie pracowała przy otwartym zaworze. Przez weekend będzie trochę więcej godzin pracy więc powinna podjechać z temperaturą do wymaganych przez żonę 22 stopni.

Pyxis
14-12-2012, 12:40
Wytłumaczcie mi Koledzy co "ZŁEGO" wg Was robił w instalacji ten BYPASS? To że powodował pracę pompy z wyższą temperaturą i przez to niższy COP? Skoro dla założonego komfortu temperatura zasilania powinna być wyższa to chyba dobrze że tak się działo.


Po pierwsze i najwazniejsze zmniejszal Ci COP. Sztucznie zawyzal temperature powrotu.
To takie troszke oszukiwanie pompy. Jesli mialo by Cie nic nie kosztowac - to jeszcze mozna uznac za dziwactwo, ale jak masz na tym plynac finansowo (nawet delikatnie), to po co? Lepiej zadac "realna" temperature.

DiunaWO
14-12-2012, 14:27
Po pierwsze i najwazniejsze zmniejszal Ci COP. Sztucznie zawyzal temperature powrotu.
To takie troszke oszukiwanie pompy. Jesli mialo by Cie nic nie kosztowac - to jeszcze mozna uznac za dziwactwo, ale jak masz na tym plynac finansowo (nawet delikatnie), to po co? Lepiej zadac "realna" temperature.

To że COP niższy to się zgadza ale jeżeli pompa będzie przez to pracowała krócej to finansowo może się to opłacić. Muszę sprawdzić to przy w miarę jednakowych warunkach atmosferycznych.

Zigobar
14-12-2012, 15:06
DiunaWO
Jak spadek sprawności układu może być finansowo opłacalny?
Otwarcie bocznika spowoduje spadek przepływu przez podłogówkę i wzrost temperatury na wyjściu skraplacza (część gorącego strumienia powróci).
Podłogówka musi dostać wymaganą ilość energii i PC tą energię dostarczy. Ale przy wyższych temperaturach na wyjściu PC, wzrośnie moc pobierana przez sprężarkę, spadnie sprawność układu i Ty za to zapłacisz.

Pyxis
14-12-2012, 15:10
To że COP niższy to się zgadza ale jeżeli pompa będzie przez to pracowała krócej to finansowo może się to opłacić. Muszę sprawdzić to przy w miarę jednakowych warunkach atmosferycznych.

PCi bierze energie z gruntu, ale to nie znaczy, ze energia sie rodzi z "niczego" :-)
Pompa moze faktycznie pracowac krocej i mniej zaplacisz za energie, tylko d...a Ci bedzie marzla ;-)

BTW: Masz taryfe "weekendowa" u siebie?

DiunaWO
14-12-2012, 17:00
DiunaWO
Jak spadek sprawności układu może być finansowo opłacalny?
Otwarcie bocznika spowoduje spadek przepływu przez podłogówkę i wzrost temperatury na wyjściu skraplacza (część gorącego strumienia powróci).
Podłogówka musi dostać wymaganą ilość energii i PC tą energię dostarczy. Ale przy wyższych temperaturach na wyjściu PC, wzrośnie moc pobierana przez sprężarkę, spadnie sprawność układu i Ty za to zapłacisz.

Co będzie bardziej opłacalne:
praca pompy przez 11 godzin z COP 4,5 czy praca pompy przez 8 godzin z COP 4,0?
przepływ 45l/minutę wody o temp 30 stopni czy przepływ 40l/minutę wody o temp. 33 stopni?

DiunaWO
14-12-2012, 17:08
PCi bierze energie z gruntu, ale to nie znaczy, ze energia sie rodzi z "niczego" :-)
Pompa moze faktycznie pracowac krocej i mniej zaplacisz za energie, tylko d...a Ci bedzie marzla ;-)

BTW: Masz taryfe "weekendowa" u siebie?

O to chodzi że przy otwartym zaworze pompa pracowała krócej, a w domu było cieplej. Nie wiem tylko ile mnie to dokładnie kosztowało.
Dla porównania czas pracy pompy w analogicznym okresie:
03.12-07.12 czas pacy pompy 36 godz w tym na CWU 5 godzin liczba załączeń 25 temp w domu 21,9-22,3 zawór otwarty
10.12-14.12 czas pacy pompy 44 godz w tym na CWU 4 godzin liczba załączeń 24 temp w domu 21,2-21,6 zawór zamknięty

mam weekendową od 2 miesięcy.

Pyxis
14-12-2012, 19:56
Co będzie bardziej opłacalne:
praca pompy przez 11 godzin z COP 4,5 czy praca pompy przez 8 godzin z COP 4,0?
przepływ 45l/minutę wody o temp 30 stopni czy przepływ 40l/minutę wody o temp. 33 stopni?

Jako uproszczenie zakladam, ze pompa bierze 3kW a COP=SPF
Dla przypadku pierwszego "wyprodukowanej" 148,5kWh
Dla drugiego 96kWh

Co do tych przeplywow, to trzeba znac wartosc o jaka wychladza sie woda, czyli znac temperature powrotu dla obu przypadkow.

Rozwazania czytso akademickie IMHO, bo do domu musisz dostarczyc zawsze taka sama ilosc energii. Czy z COP 2 czy 5. Jesli chodzi o pompe ciepla, to dostarczenie ciepla z wyzszym COP zawsze pochlonie mniej energii elektrycznej. Po prostu w tej energii dostarczonej tak czy inaczej do ogrzania domu wiekszy udzial bedzie miala energia pobrana z gruntu.

Pyxis
14-12-2012, 19:58
O to chodzi że przy otwartym zaworze pompa pracowała krócej, a w domu było cieplej. Nie wiem tylko ile mnie to dokładnie kosztowało.

Mysle, ze to zludzenie. Ja w oststnich kilku dniach tez zanotowalem dluzszy czas pracy pompy a bypasa nie zamykalem :-). Chodzi od 3 dni praktycznie cala tania taryfe (11h), a wczesniej moze max 7 czy 8h. W domu caly czas 22*C. Niezmiennie.

DiunaWO
16-12-2012, 08:53
Dzisiaj odkryłem wpływ tego mojego "nieszczęsnego" bypassa na instalację. W sypialni żonie było za zimno więc poszedłem do szafki sprawdzić czy przypadkiem przepływ w tej nitce nie jest lekko przykręcony. Okazało się że przepływy na wszystkich nitkach mocno spadły po zakręceniu zaworu. Rotometry pokazywały poniżej 1litra. Po odkręceniu zaworu mieszacza przepływy na wszystkich nitkach wzrosły do ponad 1,5 litra.
W przyszłym tygodniu ma być u mnie instalator więc wtedy dowiem się więcej jaki miał cel montując ten bypass, ale dzisiaj tak na chłopski rozum to moje wnioski są następujęce. Pompka w PCi jest za słaba i dlatego zamontowano tą dodatkową pompkę, a że jej brakuje wody bo ma większą wydajność to właśnie równoważy sobie przepływ przez ten bypass. I nie jest tak jak sugerujecie że woda z zasilania wraca na powrót, a wręcz odwrotnie, z powrotu część wody idzie na zasilanie by przepływy były odpowiedznie.
To tak IMHO.
A jak uważają koledzy?

Pyxis
16-12-2012, 09:13
JA to sugerowalem w drugim poscie jako dopisek. Zerknij.
Tylko jesli nawet tak faktycznie jest, to w bilansie energetycznym to niczego nie zmienia. Sam "przeplyw" to tylko jeden z parametrow i on sam w sobie nie "zagrzeje". Skoro zasysa wode z powrotu, to pcha Ci w instalacje zimniejsza ciecz. Wiekszy przeplyw, chlodniejszy czynnik. Wyjdzie na jedno, bo sam przeplyw nic nie wygeneruje. Dostarczy tylko tyle , ile naprodukowala Twoja PCi. Jedyna funkcja moze byc (tak jak juz pisalem) "ochrona" tej silniejszej biegowki.

Zobaczymy co powie na to Twoj instalator. Niech Ci to wyjasni i uzasadni.

DiunaWO
16-12-2012, 09:38
JA to sugerowalem w drugim poscie jako dopisek. Zerknij.

Zgadza się, pisałeś o tym.
Jeśli więc układ będzie pracował tak jak to opisałem to wówczas ten bypass nie będzie miał wpływu na COP spowoduje jedynie większy przepływ wody, ale nie będzie mi sztucznie podnosił temp. zasilania.
Z tego co wyczytałem to przepływy na pętlach powinny mieć wartość około 1,5 l/min skoro pompka zamontowana w PCi tego nie osiągała to powinno się zamontować w jej miejsce mocniejszą pompkę i wyeliminować ten bypass, nie wiem tylko czy jest taka fizyczna możliwość by to zrobić.
Przygotowuję się do rozmowy z instalotorem więc wszelkie sugestie są mile widziane.

Pyxis
16-12-2012, 10:20
Problem moze byc jedynie z gwarancja na pompe ciepla, bo ja bym ta obiegowke z jej wnetrza usunal, a ta na zewnatrza wstawil taka o mocy odpowiedniej dla uzyskania zadanych przez Ciebie przeplywow w podlogowce. Bylo by "po Bozemu", ale nie wiem co na to Nibe :-) Jesli robili takie "akrobacje", to pewnie sprawa trudna do zrealizowania.

wihajster
16-12-2012, 10:27
Problem moze byc jedynie z gwarancja na pompe ciepla, bo ja bym ta obiegowke z jej wnetrza usunal, a ta na zewnatrza wstawil taka o mocy odpowiedniej dla uzyskania zadanych przez Ciebie przeplywow w podlogowce.
Ta wewnątrz PC musi zostać bo nie będzie grzania cwu (jest PRZED zaworem 3d.

miki121
16-12-2012, 10:28
A nie lepiej puścić to przez sprzęgło albo bufor

wihajster
16-12-2012, 10:33
Ja unikam sprzęgieł jak ognia, buforów także ZWŁASZCZA przy 100% podłogówki!!!
Miki rozumiem Ciebie poniekąd, masz "skrzywienie zawodowe" z kotłów....

miki121
16-12-2012, 10:34
Ja unikam sprzęgieł jak ognia, buforów także ZWŁASZCZA przy 100% podłogówki!!!
Miki rozumiem Ciebie poniekąd, masz "skrzywienie zawodowe" z kotłów....

Nie do końca bo jest na polskim rynku wielu producentów pomp ciepła którzy zalecają bufor na instalacji CO :)
A z tymi kotłami masz rację trochę zostaje ;)

DiunaWO
16-12-2012, 10:37
Ta wewnątrz PC musi zostać bo nie będzie grzania cwu (jest PRZED zaworem 3d.

Czyli jak byś to rozwiązał w moim przypadku ?

Pyxis
16-12-2012, 10:39
Ta wewnątrz PC musi zostać bo nie będzie grzania cwu (jest PRZED zaworem 3d.

Aaaaa, tego nie przewidzialem :-)
No to tylko zostaje podmienic ja na wieksza, a ta druga zewnetrzna wywalic.

wihajster
16-12-2012, 10:46
Aaaaa, tego nie przewidzialem :-)
No to tylko zostaje podmienic ja na wieksza, a ta druga zewnetrzna wywalic.
Też nie bardzo.
Pompa wbudowana pracuje z różną wydajnością na poszczególne cele, np. na c.w.u. jest krótki obieg i można ustawić np. 70% a na c.o. gdzie tutaj opory większe na 100%.
Chyba że wstawimy większą pompę która będzie tam "logicznie" pasowała z taką samą regulacją (PWM) ale cena?

Pyxis
16-12-2012, 10:55
Ale to PWM konieczne jest? Coz sie stanie, jesli na CWU pojdzie duza moc obiegowki. To tylko kilkuprocentowe zuzycie w skali CO, wiec jakies (ewentualne) zaburzenia na tym polu beda na pewno marginalne. Dobra praca CO tutaj chyba jest priorytetem.

wihajster
16-12-2012, 11:11
Fakt.

wihajster
16-12-2012, 12:09
Czyli jak byś to rozwiązał w moim przypadku ?
Nie znam tej instalacji więc nie pomogę na odległość.
Ale: jak pisałem i inni są podobnego zdania, mieszanie zasilania do powrotu jest szkodliwe dla efektywności instalacji! Po to montujemy PC aby jak najwięcej % wyciągnąć energii z zewnątrz, a jak najmniej % z sieci el. Chyba tak?
Ten bajpas u Ciebie to jakiś swoisty rodzaj "protezy" która nie wiadomo czemu i jak ma służyć. Niech się wypowie autor tego dzieła jak dojedzie.

rwxw
16-12-2012, 12:41
Nie do końca bo jest na polskim rynku wielu producentów pomp ciepła którzy zalecają bufor na instalacji CO :)
Bo tak jest wygodniej, dzięki temu nie muszą się przejmować resztą instalacji. Czy potrzebny, czy nie wstawiają bufor i jest święty spokój. Instalcja na pewno będzie działać, a klient i tak za to zapłaci. To że przy okazji niepotrzebnie wyda trochę więcej pieniędzy a jego instalacja będzie pracować z trochę mniejszym cop niż by mogła, to tego może nie wiedzieć lub się tym nie przejmować. W ten sposób zmniejszają prawdopodobieństwo popełnienia błędów przez instalatorów w skali wielu instalacji, a tym samym ilość ewentualnych interwencji serwisowych.

Zigobar
16-12-2012, 13:28
Dzisiaj odkryłem wpływ tego mojego "nieszczęsnego" bypassa na instalację. W sypialni żonie było za zimno więc poszedłem do szafki sprawdzić czy przypadkiem przepływ w tej nitce nie jest lekko przykręcony. Okazało się że przepływy na wszystkich nitkach mocno spadły po zakręceniu zaworu. Rotometry pokazywały poniżej 1litra. Po odkręceniu zaworu mieszacza przepływy na wszystkich nitkach wzrosły do ponad 1,5 litra.
W przyszłym tygodniu ma być u mnie instalator więc wtedy dowiem się więcej jaki miał cel montując ten bypass, ale dzisiaj tak na chłopski rozum to moje wnioski są następujęce. Pompka w PCi jest za słaba i dlatego zamontowano tą dodatkową pompkę, a że jej brakuje wody bo ma większą wydajność to właśnie równoważy sobie przepływ przez ten bypass. I nie jest tak jak sugerujecie że woda z zasilania wraca na powrót, a wręcz odwrotnie, z powrotu część wody idzie na zasilanie by przepływy były odpowiedznie.
To tak IMHO.
A jak uważają koledzy?

Wygląda na to, że jednak wydajność tej drugiej jest większa, niż pierwszej.
Po otwarciu zaworu powstaną dwa obwody o różnych przepływach. W podłogówce przepływ wzrośnie i delta na niej spadnie. W skraplaczu przepływ spadnie i delta na nim wzrośnie. Sam zawór będzie pracował niczym takie "mikrosprzęgło":D.
Temperatury obydwu powrotów będą równe. Temperatura na wyjściu skraplacza będzie wyższa niż temperatura na wejściu podłogówki.
Jak Wam się podoba taka teoria?

Chyba coś przegapiłem. Jeśli za pierwszą obiegówką jest zawór trójdrożny, to po jego przełączeniu otwiera się jeden obwód, a zamyka drugi?
Jeśli tak, to może ten bocznik (będąc częściowo otwartym) ma zapewnić przepływ dla drugiej obiegówki podczas grzania CWU?
Obiegówki są raczej sterowane razem?

ANNA1976
25-01-2013, 05:48
Czy możecie polecić dobrego instalatora PC NIbe z woj mazowieckiego?
Co myślicie o firmie pcmklima lub Netmark dom ekologiczny.

Seba_i_Wiola
26-02-2013, 20:49
Hello, może należałoby wznowić ten temat???
Mam pytanko, jak pracują wasze pompy - moja zaczęła wpadać w pewien rezonans i nie wiem, czy powinienem się matrwić, czy może to standard w Nibe?
Dajcie znać.
Pozdrawiam

wihajster
26-02-2013, 21:18
Jeśli masz od jakiegoś czasu Fxx45 i denerwują Cię dźwięki podczas pracy, to powinieneś odwiedzić kogoś kto ma Stiebel Eltron ;)
Jeszcze nie słyszałem tej serii Nibe żeby była irytująco głośna.

Seba_i_Wiola
27-02-2013, 07:46
Jeśli masz od jakiegoś czasu Fxx45 i denerwują Cię dźwięki podczas pracy, to powinieneś odwiedzić kogoś kto ma Stiebel Eltron ;)
Jeszcze nie słyszałem tej serii Nibe żeby była irytująco głośna.

Dzięki - ten dźwięk nie jest głośny, ani irytujący, natomiast wcześniej go nie było i to mnie troszkę martwi.

Seba_i_Wiola
27-02-2013, 08:04
Szanowni użytkownicy Nibe - jak macie ustawione parametry w waszych pompach - pytam o krzywą grzania i ewentualnie programowanie w celu wykorzystania taniej taryfy. Jak macie ustawione grzanie CWU - jakie macie temperatury CWU w poszczególnych programach i czy stosujecie przegrzewy (do jakiej temperatury i jak często?

DiunaWO
27-02-2013, 08:05
Moja pompa jest bardzo cicha albo ja jestem głuchy bo stojąc obok nie wiem czy w danym momencie pracuje czy odpoczywa. W tym samym pomieszczeniu mam rekuperator i widocznie praca jego wentylatorów zagłusza pracę pompy.
Prędzej rozpoznam pracę pompy po delikatnych wibracjach obudowy (takie jak przy pracy sprężarki w lodówce) niż po jej "hałasie"

DiunaWO
27-02-2013, 08:15
Szanowni użytkownicy Nibe - jak macie ustawione parametry w waszych pompach - pytam o krzywą grzania i ewentualnie programowanie w celu wykorzystania taniej taryfy. Jak macie ustawione grzanie CWU - jakie macie temperatury CWU w poszczególnych programach i czy stosujecie przegrzewy (do jakiej temperatury i jak często?

Krzywa nr 3.
Temperatura w taniej taryfie 22 stopnie w drogiej 19. Ustawione załączenie w taniej 15 minut przed faktycznym czasem II taryfy i tak samo 15 minut wcześniej ustawiona temperatura dla I taryfy by zdążyło zbić stopniominuty..Temperatura w domu waha się pomiędzy 21,8o a 22,3o
W czasie I taryfy mam ustawiony tryb oszczędny dla CWU (39-43o), a w II tryb normalny (43-47). Od dwóch miesięcy wyłączyłem przegrzewy. Wcześniej robiłem je co 2 tygodnie do temp 60 stopni.

Seba_i_Wiola
27-02-2013, 17:38
Zgadza się, pisałeś o tym.
Jeśli więc układ będzie pracował tak jak to opisałem to wówczas ten bypass nie będzie miał wpływu na COP spowoduje jedynie większy przepływ wody, ale nie będzie mi sztucznie podnosił temp. zasilania.
Z tego co wyczytałem to przepływy na pętlach powinny mieć wartość około 1,5 l/min skoro pompka zamontowana w PCi tego nie osiągała to powinno się zamontować w jej miejsce mocniejszą pompkę i wyeliminować ten bypass, nie wiem tylko czy jest taka fizyczna możliwość by to zrobić.
Przygotowuję się do rozmowy z instalotorem więc wszelkie sugestie są mile widziane.
Mam pytanko - jak tam sprawa bypasu???

DiunaWO
27-02-2013, 18:21
Mam pytanko - jak tam sprawa bypasu???

Nie widziałem się jeszcze osobiście z instalatorem. Przez telefon wyjaśnił że jest to potrzebne aby dodać dodatkową mocniejszą pompkę i obiecał mi to konkretnie wyjaśnić kiedy się spotkamy.
Jak na razie system działa i jestem zadowolony z osiąganych wyników. W domu mam ciepło za jakieś 7 zł dziennie i to jest dla mnie najważniejsze.

Seba_i_Wiola
27-02-2013, 18:31
Nie widziałem się jeszcze osobiście z instalatorem. Przez telefon wyjaśnił że jest to potrzebne aby dodać dodatkową mocniejszą pompkę i obiecał mi to konkretnie wyjaśnić kiedy się spotkamy.
Jak na razie system działa i jestem zadowolony z osiąganych wyników. W domu mam ciepło za jakieś 7 zł dziennie i to jest dla mnie najważniejsze.

OK tylko pytam z ciekawości, bo u mnie malutka pompka na podłogówkę, pomimo to delta w okolicach 5 st, więc myślę, czy większa pompka może pomóc.

Koveras
22-10-2013, 11:47
Odgrzeję trochę temat.
Od kilku dni mam zainstalowaną pompę Nibe F1245 8kW. Dom 130m^2, tynki zrobione w czerwcu, podłogi wylane w sierpniu.
Po uruchomieniu pompy poprosiłem instalatora o włączenie programu wygrzewania podłóg (standardowy, nic nie zmieniane).
Mam zainstalowany podlicznik dwutaryfowy. Po 2 dniach grzania temp na RMU40 była 12stopni, ilość załączeń pompy 75.
3 dnia włączyłem harmonogram aby pompa pracowała w 2 taryfie. Następnego dnia było 97 uruchomień, temp 18 stopni i ok 80kWh z obu taryf.
Wg programu osuszania podłóg, przez pierwsze 2 dni miało być 20 stopni, później 30, później 40 i miało spadać do 30 i zatrzymać się na 20.
Wydaje mi się, że chyba instalator niezbyt dobrze skonfigurował mi pompę, coś za dużo tych uruchomień i za niska temperatura.
Co myślicie?

Pyxis
22-10-2013, 11:57
Wydaje mi się, że chyba instalator niezbyt dobrze skonfigurował mi pompę, coś za dużo tych uruchomień i za niska temperatura.
Co myślicie?

Niewiele wiecej startow mam w okresie miesiaca. Ewidentnie cos jest nie tak.

Koveras
22-10-2013, 13:00
Zadzwoniłem do instalatora, który stwierdził, że trzeba poczekać aż program wygrzewania podłóg się zakończy i wtedy ustawić odpowiednio pompę.

Pyxis
22-10-2013, 13:09
Zadzwoniłem do instalatora, który stwierdził, że trzeba poczekać aż program wygrzewania podłóg się zakończy i wtedy ustawić odpowiednio pompę.

Liczy, ze moze Ci "przejdze". ;)

Koveras
22-10-2013, 13:12
Nie odpuszczę :cool:

marecki_0luk1
10-01-2014, 22:25
Mam pytanie do użytkowników pomp NIBE, ponieważ nie rozumiem co w menu 4.9.3 (wartość stopniominut) oznacza "różn. między dod. stopn." ?

horpah
11-01-2014, 22:57
Witam, jestem nowy na forum. Mam pompę Nibe F1345-24 na 659 h pracy mam 600 załączeń. Stompniominuty mam -120 czy z czasem pompa będzie się załączać rzadziej czy zmienic ta wartosc (jesli tak to na jaka). Dom grzany od pazdziernika

clarnet
12-01-2014, 13:00
Stopniominuty (Degree Minutes DM) to jeden z ważniejszych parametrów pracy pomp Nibe. Jest to kompromis pomiędzy stabilną temperaturą, a ilością włączeń i wyłączeń sprężarki. Stosowany jest właśnie w pompach Nibe.
To nic innego jak licznik, który co minutę sumuje różnicę miedzy temperaturą zasilania, a temperaturą zadaną.
Załóżmy, że sprężarka nie pracuje i zadana temp. Tset to 40 stopni a ty masz na zasilaniu Tflow 35.
Czyli różnica Tflow i Tset wynosi 35 - 40 = -5
I po pierwszej minucie wartość DM wyniesie -5
Po kolejnej minucie, o ile woda nie wystygnie i dalej masz zasilanie 35 - wartość DM wyniesie -10
Jak instalacja będzie stygła, to co minutę do DM zostanie dodana kolejna wartość, nieco większa.
Jak wartość DM osiągnie jedno z ustawień DM (start, u ciebie -120) to włączy się sprężarka i będzie pracowała tak długo aż DM osiągnie wartość stopu (np. 0, +60, +100)
Są jeszcze wartości DM, które odpowiadają za włączenie się ogrzewacza dodatkowego (kocioł np.) lub poszczególnych stopni grzałki backup.
Zazwyczaj warto trzymać się ustawień, które producent zaleca dla danej wielkości i rodzaju pompy.
Czasem trzeba je skorygować w oparciu o własny algorytm pracy, np. druga taryfa czy sterownik pokojowy lub programy czasowe.
Skonsultuj wartości z instalatorem.
pzdr.

Pyxis
12-01-2014, 18:00
Tak z pozycji laika, to malo intuicyjny ten parametr. Takie "symulowanie" histerezy z dodatkowymi warunkami.

wihajster
12-01-2014, 19:09
Tak z pozycji laika, to malo intuicyjny ten parametr. Takie "symulowanie" histerezy z dodatkowymi warunkami.
To proste do wykonania sterowanie ale upierdliwe do zmuszenia pompy do pracy tylko w tanim prądzie ;) Oczywiście, oprócz sztywnej blokady załączenia.
To dobrze działa z buforem, jeśli podłogówka wpięta bezpośrednio na wyjściu PC i z jakichś powodów delta podłogówki duża, wtedy mamy ogromną ilość załączeń, co widać w wypowiedziach użytkowników na przykład.

Pyxis
12-01-2014, 19:50
Ale ustawienie odpowiednio wysokiej histerezy nie zalatwilo by sprawy?
Jak sie domyslam tutaj dolozony jest sztucznie parametr czasowy jako dodatkowy kaganiec (z taka sama waga jak temperatura).

clarnet
12-01-2014, 20:08
@Pyxis
Masz absolutną rację. Dlatego też w nastawach serwisowych nie grzebią laicy w oparciu o intuicję własną czy sąsiada, który chyba też ma pompę, tylko Ci co się na tym znają :)

DiunaWO
12-01-2014, 20:17
To proste do wykonania sterowanie ale upierdliwe do zmuszenia pompy do pracy tylko w tanim prądzie ;) Oczywiście, oprócz sztywnej blokady załączenia.
To dobrze działa z buforem, jeśli podłogówka wpięta bezpośrednio na wyjściu PC i z jakichś powodów delta podłogówki duża, wtedy mamy ogromną ilość załączeń, co widać w wypowiedziach użytkowników na przykład.

Ne rozumiem dlaczego twierdzisz że jest to upierdliwe?
U mnie pompa grzeje tylko w II taryfie i nie mam sztywnej blokady załączeń. Wystarczy ustawić w czasie drogiej taryfy trochę niższą temperaturę pokojową i wszystko działa ok.

wihajster
12-01-2014, 20:27
Ne rozumiem dlaczego twierdzisz że jest to upierdliwe?
U mnie pompa grzeje tylko w II taryfie i nie mam sztywnej blokady załączeń. Wystarczy ustawić w czasie drogiej taryfy trochę niższą temperaturę pokojową i wszystko działa ok.
OK. A z ciekawości, ile masz załączeń sprężarki od początku i ile na dobę? I jak wypada liczba załączeń na całkowity czas pracy sprężarki?

Pyxis
12-01-2014, 21:30
@Pyxis
Masz absolutną rację. Dlatego też w nastawach serwisowych nie grzebią laicy w oparciu o intuicję własną czy sąsiada, który chyba też ma pompę, tylko Ci co się na tym znają :)

A to nstawa serwisowa? Myslalem, ze to jeden z paramterow "eksploatacyjnych". To co kazdy uzytkownik powinien dostosowac do swoich potrzeb.

DiunaWO
12-01-2014, 21:42
OK. A z ciekawości, ile masz załączeń sprężarki od początku i ile na dobę? I jak wypada liczba załączeń na całkowity czas pracy sprężarki?

Łącznie: liczba uruchomień 4310 praca sprężarki 3736 h w tym CWU 592

Średnio na dzień mam 6,8 uruchomienia.

DiunaWO
12-01-2014, 21:44
A to nstawa serwisowa? Myslalem, ze to jeden z paramterow "eksploatacyjnych". To co kazdy uzytkownik powinien dostosowac do swoich potrzeb.

Jest to ogólnie dostępny parametr eksploatacyjny i głównie ma on wpływ na eliminowanie taktowania pompy.

Pyxis
12-01-2014, 21:44
Jest to ogólnie dostępny parametr eksploatacyjny i głównie ma on wpływ na eliminowanie taktowania pompy.

No to co mi tu Klarnet z serwisem wyjezdza? :)

wihajster
12-01-2014, 21:53
Średnio na dzień mam 6,8 uruchomienia.
Jak na NIBE i ich rodzaj sterowania to bardzo dobry wynik.

pio75k
03-02-2014, 09:28
1145 nibe, 8kW. Ustawiłem na krzywą 3. Z przesunięciem -2 z racji tego,że na:
13-15 +3 ,
22-00 +2,
03-06 +2.
W ostatnie mrozy przesunięcie na -1 lub 0
Temp. w domu 21*C.
Nie wiem czy to optymalne ustawienie, nie mam żadnych podliczników, jak niektórzy koledzy na forum z kosztów ogrzewania pompami,ale z ostatnich prognoz wychodzi że cały dom zużycie prądu na rok to 3600zł. Kuchenka na gaz, jest też w tym woda bo mam swoją studnie . Dom zamieszkały przez 4 osoby, dwie dorosłe i dwójka dzieci. Dom 156m2.
Jak kogoś interesuje to mogę podać bliższe dane.
Projekt dom w bergeniach.

Łukasz&Ewa
19-02-2014, 12:41
Pytanie do posiadaczy NIBE f1245 lub podobnych. Jakie maksymalne temperatury zasilania uzyskiwaliście bez włączania grzałek?
Ja jestem na etapie wygrzewania wylewek i temperatura zasilania nie przekracza 35st (na powrocie ok 5st mniej). Zastanawiam się czy to normalne

pio75k
20-02-2014, 13:59
nigdy przez cały sezon grzewczy 2013/2014 nie musiałem grzać na 35*C
maksymalna temp. to ok 30*C
pompa 1145/8kw

gruby220
09-03-2014, 21:47
Zastanawiam sie nad montazem PC NIbe , w moim regionie koncesjonowanym instalatorem jest Firma SolWar z Gdyni .
Czy ktos korzystal z montazu pompy przez tego instalatora?

valdi1967
11-03-2014, 17:19
Witam wszystkich użytkowników Nibe 1245
Mam kilka pytań odnośnie ustawień
Ażeby harmonogram był aktywny to trzeba (po jego ustawieniach) przejść na tryb ręczny czy też będzie to pracowało w automacie?
Moja pompa (1245) przez 7 miesięcy pociągnęła - 2720 to liczba uruchomień i 3334 to całkowity czas pracy w tym 418 c.w.u
Krzywą mam na 6 oraz -2 na tym małym termometrze w narożniku
c.w.u. na oszczędny
stopniominuty po Waszych wpisach przestawiłem na 150 i zmniejszyła się liczba uruchomień jednakże wciąż około 16-18 godzin pracy na dobę
Co jeszcze mogę lub muszę zmienić aby poprawić parametry
Problemem w czasie trwania zimy okazało się u mnie źródło (2 odwierty głębinowe po 80m) - trochę przymarzało
Przez całą zimę miałem wejście BT10 w granicach -2,5 natomiast wyjście BT11 to -6
Wszystko wskazuje że źródło okrutnie wyziębione
Zmniejszyłem obroty pompy dolnego źródła ze standardów (chyba 60%) na 40%
Przyznam się tu że wciąż brak ocieplenia zewnętrznego. Mur 30cm Silka, dach ocieplony, fundamenty ocieplone od wewnątrz i z zewnątrz.
W tym roku nastąpi zewnętrzna otulinka - 12cm styropianu
Będę wdzięczny za sugestie
Pozdrawiam

DiunaWO
11-03-2014, 18:53
Tyle godzin pracy to ja miałem po 30 miesiącach pracy pompy. Parametry masz bardzo kiepskie, w związku z brakiem izolacji ciężko coś powiedzieć, ale DZ to chyba nie działa poprawnie. Jakiej mocy masz pompę?
Harmonogram działa w trybie automatycznym. Mi obecnie pompa pracuje 3-4 godziny na dobę. Pompkę zwiększ nawet na 100 % i obserwuj co się dzieje z temperaturą i deltą. Ja mam Dz 5/1

valdi1967
11-03-2014, 21:56
Tyle godzin pracy to ja miałem po 30 miesiącach pracy pompy. Parametry masz bardzo kiepskie, w związku z brakiem izolacji ciężko coś powiedzieć, ale DZ to chyba nie działa poprawnie. Jakiej mocy masz pompę?
Harmonogram działa w trybie automatycznym. Mi obecnie pompa pracuje 3-4 godziny na dobę. Pompkę zwiększ nawet na 100 % i obserwuj co się dzieje z temperaturą i deltą. Ja mam Dz 5/1

Witam
Dzięki za odpowiedź
Niestety instalator zostawił mnie ze standardowymi ustawieniami więc zanim sie spostrzegłem, że nabija mi mocno licznik i okrutnie wychładza źródło przyszła zima i nie chciałem zbytnio testować na wariata.
Moja PC to 8KW (141m2 dom)
Zgłaszałem instalatorowi (firma) ażeby odpowietrzyli źródło - zrobili, jednakże nic się nie zmieniło niestety.
Na pewno głównym winowajcą jest brak ocieplenia domu (w trakcie), dalej testy i ustawienia, izolacja poziomych dojść do budynku, czy coś ominąłem?
Zmniejszyłem obroty dolnego źródła mając nadzieję na zwiększenie czasu na ogrzanie z ziemi. Zmieniło się odrobinkę ale i różnica się powiększyła pomiędzy wejściem i wyjściem - ale to chyba dobry znak.
Myślę, że zbyt szybki przepływ czynnika pogorszy zasilanie bo będzie brak czasu na reakcję i wymianę.
Jest jeszcze coś co podejrzewam odnośnie wychładzania źródła - zbyt płytko są rury od odwiertów do budynku.
Zauważyłem że jak jest ciepło na dworze to i cieplejsze zasilanie jest natomiast wieczorem jak spadała temperatura to i źródło momentalnie spadało do -2
Chcę dokopać się do rur i dobrze je zaizolować na tych odcinkach aby cały urobek z odwiertów nie uciekał na poziomie.
Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś sugestie to jestem bardzo zainteresowany.
Jeszcze mam pytanie odnośnie ustawień - standardowo czas wyliczeń jest 24h - ja miałem duuuże poślizgi więc zmieniłem na 12h
Te poślizgi objawiały się tym, że w dzień miałem za gorąco (24-25 C) a w nocy temperatura spadała. Przy 12h jest stabilnie.
Jakie czasy wyliczeń Wy macie na swoich pompach
Pozdrawiam

pio75k
12-03-2014, 06:54
Witam.
PC 1145 8kW.
Moja pompa jest ustawiona na 100 stopniominut.
W okresie grzewczym pracowała i jeszcze pracuje ok. 5-6godz/dobę.
Dz - najniższa temperatura jaka wystąpiła to 2,1C* - delta na 3C*
Nie jestem w stanie podać odczytów godzin bo pracuje w delegacji, ale w piątek postaram się uzupełnić dane. Dz wymiennik poziomy 600m / 5 pętli po 120 - jedna jakby lekko mniejsze przepływy od pozostałych.
Na chwilę obecną myślę że jest ok. To mój pierwszy sezon.
Pozdrawiam

DiunaWO
12-03-2014, 19:33
Co masz na myśli pisząc o czasie wyliczeń?
Jedyne co mi przychodzi do głowy to średnia temperatura na zewnątrz. Nie ma to jednak żadnego wpływu na parametry i czas grzania. Na podstawie tego parametru sterownik jedynie przechodzi w tryb zimowy (ogrzewanie) lub letni. Ustawienie 12 h jest bardzo nieodpowiednie. Minimum to 24 h można jedynie wydłużać ten okres.
Może i te płytkie dobiegi mają jakiś wpływ ale na pewno nie tak dłuży jak przypuszczasz. Słońce nie podniesie temp o 1 stopień ( a tym bardziej więcej) na głębokości 60 cm przez kilka godzin świecenia.
Grzać w domu do 24 stopi przy braku izolacji ścian to wg mnie zabójstwo dla pompy i DZ.

valdi1967
12-03-2014, 21:20
Co masz na myśli pisząc o czasie wyliczeń?
Jedyne co mi przychodzi do głowy to średnia temperatura na zewnątrz. Nie ma to jednak żadnego wpływu na parametry i czas grzania. Na podstawie tego parametru sterownik jedynie przechodzi w tryb zimowy (ogrzewanie) lub letni. Ustawienie 12 h jest bardzo nieodpowiednie. Minimum to 24 h można jedynie wydłużać ten okres.
Może i te płytkie dobiegi mają jakiś wpływ ale na pewno nie tak dłuży jak przypuszczasz. Słońce nie podniesie temp o 1 stopień ( a tym bardziej więcej) na głębokości 60 cm przez kilka godzin świecenia.
Grzać w domu do 24 stopi przy braku izolacji ścian to wg mnie zabójstwo dla pompy i DZ.

Dzięki za pomoc i sugestie
Nie miałem szans na zrobienie izolacji do zeszłej zimy - stąd właśnie to co jest - w tym roku bez problemu będzie to zrobione więc są szanse na lepsze warunki
12h ustawiłem ponieważ były duże bezwładności - grzanie nie w tym czasie co powinno być (cieplejsze dni) jednakże chłodniejsze noce były zimne jakby bez grzania. Dopiero zmiana na 12 dała stabilizację.
Faktycznie te 24 stopnie to wskazywał termometr "dogrzewany" przez niedaleki telewizor (jak się później okazało pomiar temperatury w kilku miejscach był niższy o 2 stopnie).
Możesz dokładniej wytłumaczyć działania stopniominut - jakie faktycznie mają wpływ na czas pracy i liczbę uruchomień. Jak to ma się w praktyce.
Będę wdzięczny
Pozdrawiam

gdynia@
13-03-2014, 12:43
Za mała liczba stopniominut - taktowanie
Za duża liczba stopniominut - skoki temperatur
Przykładzik:
Liczba stopniominut dla załaczenia sprężarki -60
Dla wyłączenia 0
248171

pio75k
14-03-2014, 06:25
Moją PC ustawili monterzy na -100 załączenie i 0- wyłączenie wydaje się być ok.
Ale widzę że chyba wszyscy macie lub sugerujecie ustawienie na -150 i 0.
Może ktoś rozwinąć temat.
Dzięki.

clarnet
14-03-2014, 08:20
Tutaj nie ma jednej recepty. Za dużo parametrów wpływa na pracę pompy.
Przeczytaj sobie opis stopniominut z poprzedniej strony
Każdy budynek ma inny bezwład i inaczej reaguje na zmiany temperatury.
Każda instalacja jest inna - jeden ma 100% siłowników, inny 30% a jeszcze inny wcale.
Ktoś ma bufor, a ktoś nie ma.
Jest też różna wielkość mocy pompy do obciążenia szczytowego. Inaczej jak ktoś ma przewymiarowaną pompę, (w temperaturach 0-5 stopni jest ona wtedy ze 3x za duża) a inaczej jak ma niedowymiarowaną. Tam nie ma modulacji mocy pompy, więc można sterować tylko jej włączanie/wyłączaniem.
Jeśli ktoś stosuje termostat pokojowy to on również ma wpływ na pracę pompy bo w nastawach określa się jego stopień kompensacji czyli wpływ na zasilanie w zależności od temperatury w pokoju i nastawy. Np. by utrzymać stabilną temperaturę możesz ustawić wyższą kompensację i zmniejszyć DM, ale kosztem startów kompresora.
I na koniec - jak ktoś chce korzystać z drugiej taryfy, to musi w niej przegrzać podłogę, więc zależy mu by pompa stale pracowała.
Zawsze możesz też zrzucić na pendrive logi z pracy pompy. Jak wrzucisz to do arkusza to można ciekawe wykresy zrobić i wyciągnąć jakieś wnioski.

valdi1967
27-03-2014, 23:19
Kilkanaście dni analizowania i przemyśleń i sprawa się wyjaśniła
Znaleźliśmy zdjęcia gdzie "fachowcy" od odwiertów umieścili rurę od odwiertu do budynku (2x około6m) dosłownie pod 30cm warstwą ziemi
Te kilka metrów podczas zimy potrafi okrutnie zdjąć temperaturę uzyskaną z ziemi - gdzie walka tu jest dosłownie o każdy stopień
Więc sprawa do poprawki - w zasadzie powinno to być przynajmniej 80cm pod powierzchnią
Jeżeli wszyscy fachowcy w Polsce pozostali tacy to ja wysiadam. Wygląda, że szpece wyjechali a bandy idiotów i cwaniaczków zostali i próbują budować ten kraj.
Będę musiał podkopać ile się da i delikatnie położyć orurowanie aby osiągnąć przynajmniej minimum 80-100cm pod ziemią te rury
Z nowym sezonem grzewczym dam znać co się zmieniło.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników PC nibe

cormac
28-03-2014, 06:24
Zastanawiam sie nad montazem PC NIbe , w moim regionie koncesjonowanym instalatorem jest Firma SolWar z Gdyni .
Czy ktos korzystal z montazu pompy przez tego instalatora?

My będziemy dopiero korzystać. W kwietniu zaczynają nam robić odwierty. Rozmawiałam z kilkoma osobami , u których robił Solwar - wszyscy byli zadowoleni.

gruby220
01-05-2014, 02:30
Cormac jak wrazenie po odwiertach robionych przez Solwar? Czy masz juz cos wiecej zrobione czy tylko odwierty? My jestesmy na dobrej drodze do wspolpracy z tym wykonawca.

cormac
02-05-2014, 09:54
Cormac jak wrazenie po odwiertach robionych przez Solwar? Czy masz juz cos wiecej zrobione czy tylko odwierty? My jestesmy na dobrej drodze do wspolpracy z tym wykonawca.

Na razie mamy same odwierty i wrażenia są bardzo pozytywne. Ekipa od wiertnicy bardzo profesjonalna, miła i grzeczna. Nawet nasi ludzie od SSO byli nimi zachwyceni. Solwar będzie nam też kładł instalacje wod-kan i chyba odkurzacz, no i przy okazji pompy robimy klimakonwektory, ale to za jakiś czas. Musimy zamknąć budynek.
Na razie polecam :)

gruby220
03-05-2014, 03:36
Na razie mamy same odwierty i wrażenia są bardzo pozytywne. Ekipa od wiertnicy bardzo profesjonalna, miła i grzeczna. Nawet nasi ludzie od SSO byli nimi zachwyceni. Solwar będzie nam też kładł instalacje wod-kan i chyba odkurzacz, no i przy okazji pompy robimy klimakonwektory, ale to za jakiś czas. Musimy zamknąć budynek.
Na razie polecam

No co sie ciesze ze wszystko dobrze z tym wykonawca ,my tez zastanawiamy sie nad wykonaniem przez Solwar instalacji wod kan oraz odkurzacza centralnego.
U mnie odwierty za miesiac najszybciej wiec bede sledzil temat jak tam wasza wspolpraca z Solwar

gaap
03-01-2016, 20:49
Stopniominuty (Degree Minutes DM) to jeden z ważniejszych parametrów pracy pomp Nibe. Jest to kompromis pomiędzy stabilną temperaturą, a ilością włączeń i wyłączeń sprężarki. Stosowany jest właśnie w pompach Nibe.
To nic innego jak licznik, który co minutę sumuje różnicę miedzy temperaturą zasilania, a temperaturą zadaną.
Załóżmy, że sprężarka nie pracuje i zadana temp. Tset to 40 stopni a ty masz na zasilaniu Tflow 35.
Czyli różnica Tflow i Tset wynosi 35 - 40 = -5
I po pierwszej minucie wartość DM wyniesie -5
Po kolejnej minucie, o ile woda nie wystygnie i dalej masz zasilanie 35 - wartość DM wyniesie -10
Jak instalacja będzie stygła, to co minutę do DM zostanie dodana kolejna wartość, nieco większa.
Jak wartość DM osiągnie jedno z ustawień DM (start, u ciebie -120) to włączy się sprężarka i będzie pracowała tak długo aż DM osiągnie wartość stopu (np. 0, +60, +100)
Są jeszcze wartości DM, które odpowiadają za włączenie się ogrzewacza dodatkowego (kocioł np.) lub poszczególnych stopni grzałki backup.
Zazwyczaj warto trzymać się ustawień, które producent zaleca dla danej wielkości i rodzaju pompy.
Czasem trzeba je skorygować w oparciu o własny algorytm pracy, np. druga taryfa czy sterownik pokojowy lub programy czasowe.
Skonsultuj wartości z instalatorem.
pzdr.

Bardzo fajne wyjaśnienie. Szkoda że ani instrukcja użytkownia ani instalatora nie podaje tej definicji.
Tylko jedno pytanie: Gdzie ustawia się wartość stopu spreżarki?

wihajster
09-01-2016, 00:10
Bardzo fajne wyjaśnienie. Szkoda że ani instrukcja użytkownia ani instalatora nie podaje tej definicji.
Tylko jedno pytanie: Gdzie ustawia się wartość stopu spreżarki?
Wydaje mi się, że czas zacząć czytać ze zrozumieniem.
Wszystko jest podane.
Ale nie każdy zrozumie.

gaap
13-01-2016, 14:55
Problemów ze zrozumiemiem raczej nie ma. :)

Chodzi jedynie o doprecyzowanie czy parametr jaki clarnet określa jako 'wartość stopu' to ustawienie nazwane w urządzeniu jako 'różn. między dod. stopn'

z góry dziekuję za pomoc.

gaap
27-01-2016, 10:03
Zacząłem zrzucać logi na flash i okazuję się że sprężarka wyłącza się kiedy DM osiąga 0. Choć parametr 'różn. między dod. stopn' ma ustawioną (przez instalatora) wartość 100.

misza10
14-02-2016, 19:14
Witam, prosze o pomoc w ustawieniu f1245 menu 4,9,2 czas obliczenia średniej temperatury mam ustawiona 12godz czy lepiej wydłużyć czas np na 24??

gaap
07-03-2016, 08:14
Myślę że dobrze byłoby coś zasymulować biorąc pod uwagę deltę temperatur i fakt że może ona być różna w różnych porach roku. Pewnie dałoby się zacząć 'na piechotę' ale jakiś prosty model matematyczny dałby pełny obraz.

rychubw
06-11-2016, 12:26
Zacząłem zrzucać logi na flash i okazuję się że sprężarka wyłącza się kiedy DM osiąga 0. Choć parametr 'różn. między dod. stopn' ma ustawioną (przez instalatora) wartość 100.

Warunek stopu w menu serwis "maks. różn. sprężarki"
"Jeśli obliczona temperatura zasilania przekracza zasilanie
obliczone za pomocą wartości zadanej, wartość
stopniominut zostaje ustawiona na 0. Sprężarka w
pompie ciepła wyłącza się, kiedy jest tylko zapotrzebowanie
na ogrzewanie."

Sprawdzam to, bo sprezarka wylaczala mi sie przy -120 do -160 stopniominut (globalnie mam -400 na sprezarce) i mysle ze to wlasnie warunek stopu, ktory przedwczesnie wylaczal mi sprezarke i ustawial stopniominuty na 0.

Generalnie tlumaczenie podrecznikow Nibe jest (moim zdaniem) slabe.

"If the current supply temperature exceeds the calculated
flow with set value, the degree minute value is
set to 0. The compressor in the heat pump stops when
there is only a heating demand"

W tym kontekscie "set value" to wlasnie "maks. różn. sprężarki" a nie wartosc zadana..

misza10
14-11-2016, 09:35
Witam, mam pytanie działania stopniominut ustawione -500 pompa powinna załączyć grzanie po przekroczeniu wartości ale tego nie robi przy -400 działa wszystko jest załączenie i następuje grzanie czy ktoś ma jakąś sugestie

drogba_37
10-11-2017, 15:36
Witam
Jestem nowym użytkownikiem pompy NIBE, czytam instrukcję i jest tam napisane:

Jeśli w systemie grzewczym jest zasobnik c.w.u., on również posiada zawór
bezpieczeństwa, który co pewien czas upuszcza wodę po korzystaniu z
ciepłej wody. Dzieje się tak, ponieważ zimna woda, która wpływa do zasobnika
c.w.u. w miejsce ciepłej wody, rozszerza się po podgrzaniu, powodując
wzrost ciśnienia i otwarcie zaworu bezpieczeństwa. Dlatego wylot
rury przelewowej zaworu bezpieczeństwa nigdy nie powinien być zablokowany.
Działanie zaworu bezpieczeństwa należy regularnie sprawdzać. Na rurociągu
doprowadzającym zimną wodę do podgrzewacza CWU znajduje
się zawór bezpieczeństwa. Kontrolę przeprowadza się następująco:
1. Otwórz zawór, ostrożnie kręcąc pokrętłem w lewo.
2. Sprawdź, czy przez zawór przepływa woda.
3. Zamknij zawór, puszczając go. Jeśli puszczony zawór nie zamknie się
automatycznie, obróć go lekko w lewo.

Może ktoś mi pokazać na zdjęciu jak ten zawór wygląda? chciałbym tę wyżej opisana kontrole przeprowadzić

zibizz1
11-11-2017, 10:39
Wydaje mi się że w mojej instalacji nie mam takiego zaworu, ja mam naczynie przeponowe na drodze wody z wodociągu do zasobnika i to ono kompensuje skoki ciśnienia. Ma też zegar na którym mogę sprawdzić ciśnienie w sieci.k

patarek
09-12-2020, 08:14
Witam.

Pompa ciepła F1226. Pytanie dotyczące podgrzewacza pomocniczego.
W ustawieniach standardowych podgrzewacz pomocniczy ma się załączać przy 5 stopniach.
Czy to tak ma być?

Chciałbym dodać zdjęcie ale nie wiek jak to się robi na forum.