PDA

Zobacz pełną wersję : Vaillant VUW 180XE - dodać zasobnik? Wymienić na nowy jedno- czy dwufunkcyjny ?



adams48
23-11-2011, 11:39
Witam. Przeprowadziliśmy się do domu, w którym jest dwufunkcyjny Vaillant Thermomax VUW 180 XE (z 1998 roku) i nie jesteśmy zadowoleni z jego wydajności c.w.u. W poprzednim domu mieliśmy Vaillanta AquaPlus (20l zasobnika) i nie był idealny, ale i tak był o niebo lepszy. Zmierzyłem, że muszę obniżyć szybkość przepływu wody (prysznic lub wanna) do 6-7 l/min, żeby woda leciała odpowiednio ciepła.

Jak mogę poprawić komfort cieplny c.w.u. (np. dwa prysznice jednocześnie, tj. np. 20l/min) w miarę tanim kosztem oczywiście. W kotłowni nie mam za dużo miejsca niestety. Biorę pod uwagę:

(a) dokupienie i doinstalowanie zasobnika 100l (czy to jest możliwe do tego kotła ??)

(b) nowy kocioł z wbudowanym zasobnikiem (np. DeDietrich MCR 24/28 BIC - 40l) [chyba jest sporo wydajniejszy od AquaPlusa?]

(c) nowy kocioł z osobnym zasobnikiem 100l (MCR24 + 100l), bo 150 chyba mi się nie zmieści (ale jak trzeba to wcisnę :)

Wyczytałem, że wydajność jest podobna (180l / 10 min), oraz 670l/h (b) i 600l/h (c), ale jak to wygląda w praktyce ? Ile trzeba czekać na nagrzanie 100l zasobnika zimą, kotłem 24kWh ? Ile m3 gazu stracę dziennie na utrzymywanie 100l podgrzanej wody ?
Będę wdzięczny za info, dla Was odpowiedzi pewnie są oczywiste :-)
Rodzina 2+2 oraz czasem nocują goście.

PS. Może jeszcze inna opcja niż te DeDietrich...

MarioWro
07-11-2012, 10:53
Możesz coś więcej napisać o doświadczeniach z AquaPlus.
Jestem tym kotłem zainteresowany. Czy miałeś uruchomioną cyrkulację cwu?
Czy dało się brać jednocześnie dwa prysznice ?