PDA

Zobacz pełną wersję : Chłodzenie pasywne.



niedowiarek
23-11-2011, 12:05
Przeglądając forum nie napotkałem szerszej dyskusji na temat chłodzenia przy pomocy dolnego źródła PCi. Jakoś mało popularny temat. Zastanawiam się dlaczego? Wszak posiadaczy pomp ciepła jest już nie tak mało, a i wykonanie w tej sytuacji chłodzenia w wersji pasywnej nie powinno być drogie. Może ktoś ma albo widział i mógłby przybliżyć nieco temat z praktyki?

rydzadam
23-11-2011, 12:40
Były krótkie dyskusje na ten temat. Ci co mają nie narzekają. Rozmawiałem też z instalatorem z Ecopol-u. Sam twierdzi, że ma pasywne, montują takie rozwiązania też klientom na życzenie. Instalacja bardzo prosta, niedroga, moim zdaniem całkiem sprytne rozwiązanie. Jeśli będę montował swoją gruntową PC, na pewno skorzystam z pasywnego chłodzenia. Wykraplania się nie boję, pomogą czujniki punktu rosy w najbardziej newralgicznym miejscu - to się jeszcze zobaczy gdzie. Zalety - trochę więcej chłodu w domu w gorące dni małym kosztem (jedynie praca pompek obiegowych DZ i GZ na min. biegu) i druga zaleta - nieco lepiej przygotowane DZ przez zimą, choć to może nie mieć znaczenia w praktyce.

niedowiarek
23-11-2011, 13:06
Wykraplania się nie boję, pomogą czujniki punktu rosy w najbardziej newralgicznym miejscu.....

A to co za diabeł? Mierzy toto temperaturę i ciśnienie atmosferyczne, czy może wilgotność? A nie wystarczy nie przesadzić z różnicą temperatury powietrza i wody w gz?

rydzadam
23-11-2011, 13:30
A to co za diabeł? Mierzy toto temperaturę i ciśnienie atmosferyczne, czy może wilgotność? A nie wystarczy nie przesadzić z różnicą temperatury powietrza i wody w gz?

Właśnie żeby nie przesadzić - warto, żeby kontrolował to czujnik punktu rosy :) Można kupić takie ustrojstwo, są w necie, i sprząc np. z pompką obiegową. Można też nie robić i pilnować samemu, żeby w np. burzowe ciepłe dni nie zaczęła nam "pływać" podłoga w niesprzyjających warunkach.

mario0658
27-11-2011, 11:29
Witam
Uzytkuje wlasnie takie cudo co sie zwie chlodzeniem pasywnym ale realizowanym nie za pomoca podlogowki ( srednia przyjemnosc po lodowatej podlodze biegac) a
przy uzyciu klimakonwektorow. W kazdym pomieszczeniu po jednym a salon dwa ....
Cichutko i wydajnie , pelna kontola nad temperatura i podloga ma tem. pokojowa a nie 5^C :)
Zasilanie glikolem bezposrednio z DZ ( przez zawor 3-drozny , pozycja 1 - glikol przez klimakonwektory do pompy i w ziemie , pozycja 2 - z ziemi na pompe i w ziemie)

niedowiarek
28-11-2011, 10:22
Czyli masz jakby dodatkową instalację chłodzącą na klimakonwektorach? Ciekaw jestem, czy dałoby się zastosować chłodzenie pasywne bez dodatkowych kosztów inwestycyjnych - czy raczej przy minimalnych kosztach - z wykorzystaniem istniejących instalacji. Ja mam sporo ogrzewania ściennego, obawiam się tylko skutków ubocznych (wykraplanie). Innym sposobem jaki mi się kołacze po łepecie jest wstawienie chłodnicy w obieg gwc na zasilaniu rekuperatora. Chłodzenie powietrza a nie ścian czy podłogi. Tylko co zrobić na zimę? Zostawić ten obieg czy wyłączyć?

Liwko
28-11-2011, 11:50
Czyli masz jakby dodatkową instalację chłodzącą na klimakonwektorach? Ciekaw jestem, czy dałoby się zastosować chłodzenie pasywne bez dodatkowych kosztów inwestycyjnych - czy raczej przy minimalnych kosztach - z wykorzystaniem istniejących instalacji. Ja mam sporo ogrzewania ściennego, obawiam się tylko skutków ubocznych (wykraplanie). Innym sposobem jaki mi się kołacze po łepecie jest wstawienie chłodnicy w obieg gwc na zasilaniu rekuperatora. Chłodzenie powietrza a nie ścian czy podłogi. Tylko co zrobić na zimę? Zostawić ten obieg czy wyłączyć?

Ja mam zakopane dodatkowe 150m rury fi25. Latem planuję wykorzystywać DZ do chłodzenia powietrza przy okazji regenerując DZ, a zimą będę przełączał na tą osobną rurę. Na wiosnę się za to zabieram.

niedowiarek
28-11-2011, 12:40
Ja mam zakopane dodatkowe 150m rury fi25. Latem planuję wykorzystywać DZ do chłodzenia powietrza przy okazji regenerując DZ, a zimą będę przełączał na tą osobną rurę. Na wiosnę się za to zabieram.

Czyli zaś dodatkowe instalacje. Tym razem po stronie dz na zimę. A mnie się marzy małym kosztem. Takie 2w1. Z braku funduszy pod koniec (oby wreszcie) budowy wąż w kieszeni zaczyna mocno kąsać :cool:. Tyle, że wypadałoby, coby to zadziałało.

Liwko
28-11-2011, 13:13
Jeżeli masz przewymiarowane DZ to śmiało może śmigać cały rok. Możesz zrobić zawór i samemu sprawdzić co będzie w twoim przypadku lepsze. Np. latem korzystać z DZ do chłodzenia a zimą już nie.
Co do chłodzenia pasywnego podłogówką, to moja rodzinka śmiga niemal cały czas w skarpetkach po domu, a kafle latem tak czy siak są chłodne. Niby mają taką samą temperaturę co reszta domu ale szybciej odbierają ciepło i uczucie chłodu wzrasta. Obniżając ich temperaturę jeszcze o kilka stopni musiał bym zainwestować w ciepłe letnie kapcie dla całej rodziny:)

niedowiarek
28-11-2011, 13:21
A masz namiar na tanią chłodnicę/nagrzewnicę kanałową? Albo pomysł na samoróbkę?

Yarecky
28-11-2011, 13:25
używana chłodnica z samochodu+króćce prostokąt-koło?

Liwko
28-11-2011, 13:29
A masz namiar na tanią chłodnicę/nagrzewnicę kanałową? Albo pomysł na samoróbkę?

Ja dwa lata temu dałem coś koło 800zł. Dzisiaj będę się widział z kolegą co mi ją zamawiał to spytam się z kędy je bierze:)

niedowiarek
28-11-2011, 13:34
używana chłodnica z samochodu+króćce prostokąt-koło?

Trochę strach o zapaszki i opory przepływu powietrza :(.

lukasza
28-11-2011, 15:41
Trochę strach o zapaszki i opory przepływu powietrza :(.

jeden z potencjalnych sprzedawców i instalatorów PC przekonywał mnie o wyższości grzania i chłodzenia domu ogrzewaniem ściennym a nie podłogowym. Jego argumenty o ogrzaniu ściennym domu do mnie kompletnie nie trafiły, zaś chodzenie ściany wydaje się mieć przewagę nad chłodzeniem podłogi.
Sam się przekonam w części domu za jakiś cza :)

Co do podłączenia tego do wentylacji mechanicznej to nie pamiętam czemu, ale mi to odradzano zdecydowanie. Podobno właśnie ze względu na wydajność a koszty zrobienia tego na klimakonwektorach miały być niewiele wyższe niż na trudzeniu się z wentylacją. Firma, która mi to odradziła jest sprawdzona w branży, ich tłumaczenie i doświadczenia wydawały się sensowne.

p.s. dla tych co czytają jak to cudownie i tanio PC ogrzeje i schłodzi dom a nie mają za dużej wiedzy przypomnijmy że chłodzenie PC P/W jest droższe od PC gruntowej ... resztę doszukać.

Liwko
28-11-2011, 15:46
Ja dwa lata temu dałem coś koło 800zł. Dzisiaj będę się widział z kolegą co mi ją zamawiał to spytam się z kędy je bierze:)

Bierze chłodnice Juwentu.

jasiek71
28-11-2011, 15:57
Bierze chłodnice Juwentu.

chcecie tanio i dobrze?
to jest zaje... fajne
http://allegro.pl/klimakonwektor-aux-kanalowy-fancoil-i1917817074.html

mam za pomocą tego zrobionych kilka wariacji...:D

ps. chłodzenie pasywne też (za pomocą wody ze studni ;) ),DZ nada się idealnie...

Liwko
28-11-2011, 16:06
Właśnie przed chwilą to oglądałem. Czy jedna sztuka starczy by schłodzić dom o dwa-trzy stopnie wykorzystując DZ?

jasiek71
28-11-2011, 16:07
A masz namiar na tanią chłodnicę/nagrzewnicę kanałową? Albo pomysł na samoróbkę?

dałem wyżej...
razem z wiatrakiem w jednej obudowie, można grzać , chłodzić nawet solara z tego zrobić:cool:

Liwko
28-11-2011, 16:08
Aha, czy skrapla się dużo wilgoci?

jasiek71
28-11-2011, 16:10
Właśnie przed chwilą to oglądałem. Czy jedna sztuka starczy by schłodzić dom o dwa-trzy stopnie wykorzystując DZ?

woda ze studni schładza powietrze nawiewane do 16*
wykorzystasz wszystkie rzędy i dasz szybki obieg glikolu to spokojnie taką temp. utrzymasz na okrągło przy wydajności rzędu 350m3/h

jasiek71
28-11-2011, 16:29
Aha, czy skrapla się dużo wilgoci?

nie raz trochę leci...( tak z pół wiadra w ciągu dnia ) do puki studnia sie nie zagrzeje:bash:

dargoth
28-11-2011, 18:01
Ja zamierzam sprawę chłodzenia rozwiązać przez glikolowy gruntowy wymiennik ciepła przed rekuperatorem. Przewiduję jedną pętlę dodatkowo wpiętą do rozdzielacza DZ na zaworach trójdrożnych z siłownikami. Zamierzam zautomatyzować pracę zaworów i obiegówki. Jeśli temperatura nawiewanego powietrza przekroczy ustawione poziomy, to najpierw uruchomią się siłowniki na zaworach, a obiegówka załączy się z minutowym opóźnieniem. Wymiennik wykorzystam też do wstępnego nagrzewania powietrza przy niskich temperaturach zewnętrznych, o ile DZ będzie pracowało zgodnie z przewidywaniami. Jeśli okaże się za mało wydajne, to ograniczę pracę GGWC jedynie do chłodzenia, a dodatkowa pętla zasili zimą PC.
Postaram się jak najwięcej zrobić samemu. Ze wstępnych obliczeń wynika, że inwestycja powinna zamknąć się w przedziale 2500-3000 pln.

niedowiarek
29-11-2011, 12:18
chcecie tanio i dobrze?
to jest zaje... fajne
http://allegro.pl/klimakonwektor-aux-kanalowy-fancoil-i1917817074.html

mam za pomocą tego zrobionych kilka wariacji...:D

ps. chłodzenie pasywne też (za pomocą wody ze studni ;) ),DZ nada się idealnie...

A nadmuch do chałupy robisz poprzez WM czy niezależnie?

k***a*z
29-11-2011, 15:44
chcecie tanio i dobrze?
to jest zaje... fajne
http://allegro.pl/klimakonwektor-aux-kanalowy-fancoil-i1917817074.html

mam za pomocą tego zrobionych kilka wariacji...:D

ps. chłodzenie pasywne też (za pomocą wody ze studni ;) ),DZ nada się idealnie...


Czy można się wpiąć przed rekuperator tym urządzeniem ? Do chłodzenia jak rozumiem wystarczy DZ + pompka obiegowa a do grzania ? można podłączyć gorącą wodę z kominka ? Czy tam są jakieś grzałki ?

niedowiarek
29-11-2011, 15:59
Znalazłem coś, chyba o tym typie, tutaj (http://www.serwer.agdex.com/opisy/aux_klimatyzatory/fancoil.pdf). Wgląda na to, że jest tam dwie wężownice: chłodnicza i grzewcza.

jasiek71
29-11-2011, 20:30
Znalazłem coś, chyba o tym typie, tutaj (http://www.serwer.agdex.com/opisy/aux_klimatyzatory/fancoil.pdf). Wgląda na to, że jest tam dwie wężownice: chłodnicza i grzewcza.

no to już wiesz wszystko...
ostatnio robiłem z tego ogrzewanie nadmuchowe, jeden taki wymiennik (obydwie wężownice połączone w układ szeregowy ) podłączony do pieca gazowego grzeje bez problemu 100m2, dałem na zasilaniu 60*, wentylator na trzeci bieg to powrót z wymiennika jest zimny a piec zapi...a aż miło...

niedowiarek
29-11-2011, 21:28
no to już wiesz wszystko...
ostatnio robiłem z tego ogrzewanie nadmuchowe, jeden taki wymiennik (obydwie wężownice połączone w układ szeregowy ) podłączony do pieca gazowego grzeje bez problemu 100m2, dałem na zasilaniu 60*, wentylator na trzeci bieg to powrót z wymiennika jest zimny a piec zapi...a aż miło...

No dobra, ale co z tym zastosowaniem w obwodzie WM? Trza chyba wywalić wentylator i zaokrąglić kanał, coś mi się tak zdaje. "Cheba co jezdem we buendzie"

jasiek71
29-11-2011, 22:13
No dobra, ale co z tym zastosowaniem w obwodzie WM? Trza chyba wywalić wentylator i zaokrąglić kanał, coś mi się tak zdaje. "Cheba co jezdem we buendzie"

moduł z wentylatorem jest odkręcany, zostaje sam wymiennik i tacka ociekowa
trzeba tylko przejście z prostokąta na okrągłe , można dać na wlocie do WM jako czerpnia na ścianie i zostawić prostokąt (tylko jaki filtr doczepić razem z jaką kratką )
ja dał bym za rekuperatorem i wykorzystał do grzania (obieg grzejników ) i chłodzenia (obieg dolne źródło PC )

Liwko
29-11-2011, 22:17
moduł z wentylatorem jest odkręcany, zostaje sam wymiennik i tacka ociekowa
trzeba tylko przejście z prostokąta na okrągłe , można dać na wlocie do WM jako czerpnia na ścianie i zostawić prostokąt (tylko jaki filtr doczepić razem z jaką kratką )
ja dał bym za rekuperatorem i wykorzystał do grzania (obieg grzejników ) i chłodzenia (obieg dolne źródło PC )

Ale jak odkręcisz moduł z wentylatorem to zostanie sama chłodnica. Czy umieszczona za reku będzie ona lepsza od chłodnicy dedykowanej?

jasiek71
29-11-2011, 22:37
Ale jak odkręcisz moduł z wentylatorem to zostanie sama chłodnica. Czy umieszczona za reku będzie ona lepsza od chłodnicy dedykowanej?

nawet jak założysz chłodnice wielkości okna to więcej chłodu nie uzyskasz...
no chyba że jakieś ogromne przepływy powietrza i wody...
ale kto ma takie przekroje kanałów w WM ??
ten wymiennik jest dostosowany do 700m3/h, potrzeba ci więcej ?

Liwko
29-11-2011, 22:43
nawet jak założysz chłodnice wielkości okna to więcej chłodu nie uzyskasz...
no chyba że jakieś ogromne przepływy powietrza i wody...
ale kto ma takie przekroje kanałów w WM ??
ten wymiennik jest dostosowany do 700m3/h, potrzeba ci więcej ?

No to teraz pytanie. Mam zakupioną chłodnicę, mam DZ, co lepiej wykorzystać, ten tani klimakonwektor czy moją chłodnicę?

jasiek71
29-11-2011, 22:55
No to teraz pytanie. Mam zakupioną chłodnicę, mam DZ, co lepiej wykorzystać, ten tani klimakonwektor czy moją chłodnicę?

jaka chłoodnica?
od samochodu, pociągu ?:D

powiem inaczej na początku w tym moim solarze była taka jak PICZMAN montuje do swoich GGWC...
po zamianie na ten klimakonwektor lepiej grzeje i to tylko na wymienniku od chłodzenia...( nie długo będę podłączał wszystkie i nieco zmienię miejsce pobierania powietrza)

idę o zakład że jak podłączysz swoją PC do wszystkich rurek to zagrzejesz tym chałupę a twoja pompa dostanie zadyszki:D

jasiek71
29-11-2011, 23:05
A nadmuch do chałupy robisz poprzez WM czy niezależnie?

jeżeli ten wymiennik ma służyc do chłodzenia chałupy to lepiej zrobić oddzielny układ kanałów o odpowiedniej przepustowości
ty masz dość chłodne dolne źródło więc będzie mroziło jak ta lala..., byle wydatek powietrza był odpowiedni, WM ma za małą wydajność do sprawnego chłodzenia

niedowiarek
30-11-2011, 08:59
jeżeli ten wymiennik ma służyc do chłodzenia chałupy to lepiej zrobić oddzielny układ kanałów o odpowiedniej przepustowości


Właśnie zacząłem malowanie ścian. Chcesz, żeby mnie połowica zatłukła jak zobaczy nowe kanały? Poza tym szukam najtańszego i najprostszego rozwiązania niekoniecznie bardzo wydajnego.



ty masz dość chłodne dolne źródło więc będzie mroziło jak ta lala...

Wreszcie jakiś pożytek z marnego de-zetu ;)


WM ma za małą wydajność do sprawnego chłodzenia

Mam już GWC z dwudziestuparu metrów dwusetki kanalizacyjnej i przepustnicę między czerpnią a GWC. I teraz się waham czy wspomagać GWC takim klimakonwektorkiem, czy pójść w chłodzenie rurkami w ścianach.

Jeszcze pytanko: czy to ustrojstwo może pracować w pionie (tzn. powietrze z dołu do góry), czy tylko tacą ociekową do dołu?

jasiek71
30-11-2011, 18:28
Mam już GWC z dwudziestuparu metrów dwusetki kanalizacyjnej i przepustnicę między czerpnią a GWC. I teraz się waham czy wspomagać GWC takim klimakonwektorkiem, czy pójść w chłodzenie rurkami w ścianach.

Jeszcze pytanko: czy to ustrojstwo może pracować w pionie (tzn. powietrze z dołu do góry), czy tylko tacą ociekową do dołu?

ja mam 67m GWC fi 200 na dwóch metrach i jest za mało do chłodzenia (przegrzewa się ), a ty chcesz 20-stoma ?
jak ci nie przeszkadza że będzie kapało to możesz i do góry nogami...

ppluto
13-11-2015, 14:31
No to teraz pytanie. Mam zakupioną chłodnicę, mam DZ, co lepiej wykorzystać, ten tani klimakonwektor czy moją chłodnicę?

No i jak w końcu masz to rozwiązane i czy co nieco działa?

Liwko
13-11-2015, 15:12
No i jak w końcu masz to rozwiązane i czy co nieco działa?

Kupiłem klimakonwektor kasetowy (nawet nie pamiętam ile kW) i planuje go wpakować w sufit na poddaszu. Mam dwie antresole, więc ze schłodzeniem dołu nie będzie żadnego problemu. Oczywiście podepnę go pod odwierty.

mirek118
29-11-2015, 18:54
Wtrącę się w dyskusje. Ja ma chłodnicę (bodajże ok. 4,5W) na kanale czerpni do rekuperatora. Podczas ostatniego upalnego lata na poddaszu temperatura utrzymywana ok. 26 stopni podczas dnia. Znajomi którzy u mnie bywali mówili że dużo lepiej niż u nich. Nie bez znaczenia jest też dobra izolacja poddasz oczywiście. Moje DZ latem miało temp. ok. 16 stopni, czyli na pionowym DZ byłaby niższa czyli lepsza do chłodzenia.
Na parterze niestety jest gorzej ze względu na duże nasłonecznienie domu, otwartą kuchnię na salon. Tak więc paradoksalnie na poddaszu było sporo przyjemniej niż na parterze. Uważam że warto założyć takie GWC jak już się posiada DZ do PCi i rekuperator. Niemniej jednak poważnie rozważam dołożenie chłodzenia pasywnego podlogowką tak żeby "ściągnąć" nadmiar ciepła z salonu, choćby miało działać tylko w nocy z uwagi na mało komfortową chłodną podłogę.

mirek118
29-11-2015, 18:58
Acha. Ważne jest również umiejscowienie rekuperatora. U mnie jest na strychu i latem jest tam piekło także na pewno strata chłodu jest sporo większa niż gdyby był w garażu lub piwnicy

zibizz1
05-09-2016, 14:37
Zamierzam robić gruntową pompe z pionowymi sondami i nakłonić instalatora żeby zrobił mi wyprowadzenie na kanałową chłodznice do rekuperatora oraz na klimakonwekter. Sterowanie jedną pompką, jakiś sterownik i zawór do odcięcia klimakonwektora na zime. Kiedys liczylem ze rekuperator przy roznicy temperatur 10 stopni jest w stanie maksymalnie wdmuchnąc 2kW ciepla/chlodu wiec mysle ze taki klimakonwektor jest w stanie zabrać do 4kW ciepla.

Warto się w takie modyfikacje pakować?

Wadolek
10-04-2018, 19:27
Mam chłodnicę przed rekuperatorem i mogę już conieco wam powiedzieć
Świeżo po zimie przyszły słoneczne, dosyć ciepłe dni bo po 25 - 26 stopni. Mam rolety, więc opuściłem je tak aby było jeszcze trochę przez nie widać, czyli nie zjechały do samego końca i lamelki nie polaczyly się
Z gruntu wychodzi póki co 7 stopni a z chłodnicy wraca 11 i leci do DZ. Natomiast powietrze wpada 23 stopnie, za chłodnicą ma 13.5 i wpada do rekuperatora. Za to ten mimo że jest w trybie byPass to za rekuperatorem ma już 15. Idzie sobie kanałami i w anemostacie ma od 17 do 18.8 w zależności na którym biegu rekuperator działa. Właśnie przed chwilą okazało się że hydraulicy źle podłączyli chłodnicę. Powinna być podłączona tylnymi lamelkami na zasilaniu, tak żeby działała w trybie przeciwprądowym. Jak przyjadą zamienić to dam znać jak to działa. Liczę na ok 2 stopnie mniej, może 3. Podsumowując moje spostrzeżenia z ubiegłego roku i z obecnego początku nie ma co liczyć na schłodzenie domu tym sposobem, ale stosując dobrą izolację, ograniczając promieniowanie słońca do wnętrza możemy uzyskać już komfort taki na 21, 22 stopnie wewnątrz. Chcę dołożyć jeszcze agregat wody lodowej, który obniży temp na kanałach do ok 8-9stopni a ciepło z wymiennika wpuści w DZ

_John
10-04-2018, 20:24
Daj znać jak tam system, jak już będzie solidne lato i kilkanaście dni ciepła.
Jak znalazłeś agregat, tak małej mocy?

Ogólnie pakujesz pieniądze w coś, co nigdy klimatyzacją nie będzie.

TwojPan
10-04-2018, 22:13
Mam chłodnicę przed rekuperatorem i mogę już conieco wam powiedzieć
Świeżo po zimie przyszły słoneczne, dosyć ciepłe dni bo po 25 - 26 stopni. Mam rolety, więc opuściłem je tak aby było jeszcze trochę przez nie widać, czyli nie zjechały do samego końca i lamelki nie polaczyly się
Z gruntu wychodzi póki co 7 stopni a z chłodnicy wraca 11 i leci do DZ. Natomiast powietrze wpada 23 stopnie, za chłodnicą ma 13.5 i wpada do rekuperatora. Za to ten mimo że jest w trybie byPass to za rekuperatorem ma już 15. Idzie sobie kanałami i w anemostacie ma od 17 do 18.8 w zależności na którym biegu rekuperator działa. Właśnie przed chwilą okazało się że hydraulicy źle podłączyli chłodnicę. Powinna być podłączona tylnymi lamelkami na zasilaniu, tak żeby działała w trybie przeciwprądowym. Jak przyjadą zamienić to dam znać jak to działa. Liczę na ok 2 stopnie mniej, może 3. Podsumowując moje spostrzeżenia z ubiegłego roku i z obecnego początku nie ma co liczyć na schłodzenie domu tym sposobem, ale stosując dobrą izolację, ograniczając promieniowanie słońca do wnętrza możemy uzyskać już komfort taki na 21, 22 stopnie wewnątrz. Chcę dołożyć jeszcze agregat wody lodowej, który obniży temp na kanałach do ok 8-9stopni a ciepło z wymiennika wpuści w DZ

Do nadejścia temp. w słońcu 40deg i ponad.A wtedy się wszystko ......

Wadolek
11-04-2018, 04:36
Wycena na ponad 20 tys, pruta elewacja i wiszące splity po ścianach zmuszają mnie do wykorzystania słabszego, ale tańszego i prawie gotowego źródła chłodu
W gorące dni, bo były w tamtym roku podniosła się temp gruntu a co za tym idzie reszta temperatur, ale załatwi to agregat. Wybór ma być w przyszłym tygodniu.

jasiek71
11-04-2018, 07:30
Mam chłodnicę przed rekuperatorem i mogę już conieco wam powiedzieć
Świeżo po zimie przyszły słoneczne, dosyć ciepłe dni bo po 25 - 26 stopni. Mam rolety, więc opuściłem je tak aby było jeszcze trochę przez nie widać, czyli nie zjechały do samego końca i lamelki nie polaczyly się
Z gruntu wychodzi póki co 7 stopni a z chłodnicy wraca 11 i leci do DZ. Natomiast powietrze wpada 23 stopnie, za chłodnicą ma 13.5 i wpada do rekuperatora. Za to ten mimo że jest w trybie byPass to za rekuperatorem ma już 15. Idzie sobie kanałami i w anemostacie ma od 17 do 18.8 w zależności na którym biegu rekuperator działa. Właśnie przed chwilą okazało się że hydraulicy źle podłączyli chłodnicę. Powinna być podłączona tylnymi lamelkami na zasilaniu, tak żeby działała w trybie przeciwprądowym. Jak przyjadą zamienić to dam znać jak to działa. Liczę na ok 2 stopnie mniej, może 3. Podsumowując moje spostrzeżenia z ubiegłego roku i z obecnego początku nie ma co liczyć na schłodzenie domu tym sposobem, ale stosując dobrą izolację, ograniczając promieniowanie słońca do wnętrza możemy uzyskać już komfort taki na 21, 22 stopnie wewnątrz. Chcę dołożyć jeszcze agregat wody lodowej, który obniży temp na kanałach do ok 8-9stopni a ciepło z wymiennika wpuści w DZ

Jak ktoś zabiera się od doopy strony to takie efekty...

10* strat na odcinku chłodnica- anemostat....
Luzik...

Wadolek
11-04-2018, 08:38
Mówisz od wejścia "glikolu do chłodnicy" do wyjścia powietrza w anemostacie. Chciałem podkreślić że byPass w reku wcale nie jest taki szczelny. Są na nim straty. Na kanałach z resztą też. Straty w stopniach można powiedzieć że jest 5* bo od wyjścia z chłodnicy do anemostatu właśnie tyle jest
Od tyłu się zabieram bo "fachowcy" zapewniali że da radę. Teraz chce to poprawić

_John
11-04-2018, 19:02
A to nie przypadkiem ci sami fachowcy zaproponowali agregat?
Podeślij linka co tam masz na myśli.
Ciekaw jestem.

Wadolek
16-04-2018, 08:28
Nie, ich fachową robotę poprawia firma od wentylacji. Zaproponowali kilka rozwiązań. Zdecydowałem się użyć kanałów już położonych, ale ograniczyć temperaturę do poziomu gdzie nie będzie wykraplała się woda, wykorzystać DZ do tego celu, które po lecie fajnie się zregeneruje i będzie gotowe na zimę do grzania domu i wstępnego podgrzania powietrza.

oberwatorPC
16-04-2018, 22:34
Jaką masz moc chłodnicy ilu rzędową?

Wadolek
03-05-2018, 12:59
Dzisiaj wpada 28 stopni z zewnątrz
Temp glikolu w chlodnicy 9/12
Powietrze:
Chlodnica 28/15
Rekuperator 15/17
Anemostat 19
Okna przysloniete do połowy roletami i w domu 22 poprzez 23 i w jednym pokoju nad garażem gdzie jest 4 okna dachowe 24*
Jest akurat jeżeli się w domu przebywa
Wchodząc z zewnątrz czuć że jest chłodniej w środku
Chlodnica jest już podłączona dobrze, działa teraz w trybie przeciwprądowym.
Podsumowując układ się sprawdził. W domu jest przyjemnie chłodno
Rekuperacja bierze dzisiaj 56W , pompka glikolu 44W
Chlodnica jest trzyrzedowa, przeciwprądowa o mocy ok 5kW
Pozdrawiam

ironsmith
03-05-2018, 13:44
wadolek a zastanawiałeś co by było jeśli chłodnica byłaby za rekuperatorem, jeżeli w domu chłodniejsze powietrze to choć trochę schłodzi powietrze z czerpni a resztę zrobi chłodnica za reku?

Wadolek
04-05-2018, 06:16
Otworzyłem kasetę z filtrem i powietrze brało w większości z domu a za chłodnicą nic się nie zmieniło. Dosłownie 0.1 stopnia. Myślałem nad bezpośrednim podłączeniem chłodnicy w nawiew domu, czyli omijając rekuperator, ale w zimę ona jest właśnie potrzebna przed reku. Oglądałem rekuperator wewnątrz i ma obejście dobre. Tak jest faktycznie że zupełnie omija wymiennik. Nie wiem gdzie nabiera tej temp. . . Chyba przez ścianki, są w sumie z niegrubego odlewu styropianowego.. Powietrze na wyrzutnie też spada o 1.5 stopnia za reku w stosunku do wywiewanego.
Mam jeszcze jedną chłodnicę. Może podłączyłbym je szeregowo z oddzielnym dużym wentylatorem który pchałby całe powietrze z domu w obiegu zamkniętym przez wyłączony rekuperator a gdy trzeba byłoby wymienić trochę powietrza, to rekuperator by na chwilę też się włączył
Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc możnaby dołożyć ten agregat. Wyceniono mi go na 5600 wraz z całą robocizną

Owczar
06-05-2018, 20:17
Ja jestem na etapie przygotowania do budowy, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na grzanie i chłodzenie ścienne.

Rozmawiałem z osobami, które użytkują i bardzo sobie chwalą - zobaczę jak to wyjdzie w praktyce. Jeśli chodzi o temp, to podobno 17 stopni jest bezpieczna jeśli chodzi o rosę.

Takie rozwiązania są stosowane m.in. na salach operacyjnych itp. Przeciągi od klimy mnie mimo wszystko zniechęcają.

clarnet
08-05-2018, 09:00
@Wadolek
Piszesz, że układ sprawdził się?
Nie odbierz tego jak krytyki, ale wszystko zależy od tego co chciałeś uzyskać.
Układ działa, jak działa - po prostu fizyka.
Jeśli instalacja typowej klimatyzacji była kłopotliwa i kosztowna, to wyboru dużego nie było.
Ale skutek jest taki, że siedzisz w domu z opuszczonymi żaluzjami, a efekt chłodzenia taki sobie. A to dopiero początek maja.
Jak za miesiąc, półtora, temperatura na dolnym źródle podskoczy do 12-15 stopni, to moc chłodnicza spadnie o polowe i więcej, a efekt chłodzenia będzie mizerny.
Agregat chłodniczy zdecydowanie poprawi efekt chłodzenia, ale puść go, tak jak piszesz, na powietrzu obiegowym, nie na świeżym, (spinka czerpnia/wywiew i bypas) nawet z extra wentylatorem jak kanały dadzą radę. Ewentualnie dobierzesz coś powietrza świeżego.
Takim agregatem za 5-6 tys zł nie uzyskasz na nawiewie 8-9 stopni (inne odparowania czynnika), chyba że zdławisz zupełnie przepływ powietrza. Ale chodzi nie tyle o temp. nawiewu, ile o moc chłodniczą, a ta zależy od ilości powietrza. Dlatego im więcej tym powietrzem obrócisz, tym lepiej.
Tak, czy siak - takie chłodzenie przez centralkę wentylacyjną z chłodnicą zasilaną z dolnego źródła ma tylko jedną zaletę - jest lepsze niż żadne.

Owczar
08-05-2018, 09:33
Przy temperaturze dolnego źródła na poziomie 12-15 stopni ciężko byłoby chłodzić nawet klimakonwektorem. Musiałby mieć naprawdę dużą wydajność, o wiele większą od centrali wentylacyjnej.

Ten agregat poprawi sytuację ale tylko minimalnie. Tak jak napisał clarnet, musiałbyś zamykać obieg.
Jaką moc chłodniczą miałby ten agregat?

Brałem pod uwagę klimakonwektory, ale żeby miało to sens, to musiałbym puszczać glikol z dolnego źródła bezpośrednio do urządzeń. W sumie nawet w tym celu podwyższyliśmy parter aby zamontować klimakonwektory sufitowe, które dałyby w miarę równomierny rozkład temperatur. Splity ścienne trochę gorzej wypadają pod tym względem, a w dodatku szpecą ścianę.
Rolet tradycyjnych nie braliśmy w ogóle pod uwagę. Robimy duże okna żebyt mieć w domu słońce, a potem opuszczamy rolety... mija się to z celem. Sam jestem ciekaw jak się sprawdzi w praktyce chłodzenie ścienne plus refleksole...

clarnet
08-05-2018, 16:27
Jest wiele rozwiązań chłodzenia, w tym płaszczyznowe.
Ale jest też kilka faktów.
Takie chłodzenie jest w zasadzie nie sterowalne i mało dynamiczne. A przy chłodzeniu to akurat jest ważne.
Jest również mało wydajne, bo przy typowych warunkach, trudno jest wyciągnąć z 1m2 więcej niż 20-25 Wat. Co prawda literatura podaje, że przy bardzo dużym obciążeniu cieplnym i małej wilgotności ta wartość może sięgać nawet 50 wat, ale to i tak jest conajmniej o połowę za mało.
Jest mało komfortowe, bo zbija jedynie cześciowo ciepło jawne, a nie utajone, (bez wykroplenia wilgoci), czyli rośnie wilgotność względna
O chodzeniu po chłodnej podłodze nie wspominając.
Dlatego też stanowi margines rynku, a rynek klimatyzacji kwitnie.

Czy splity szpecą? Kwestia indywidualna i zależy jakie. Mamy XXI wiek i do stylistyki użytkowej producenci przykładają dużą wagę.
Postaram się w najbliższy weekend przedstawić na blogu najnowszego Stylisha Daikina

Owczar
08-05-2018, 20:20
Oczywiście, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety - podstawowa sprawa, to wiedza czego się oczekuje od danego rozwiązania.

Niektórzy twierdzą, że nowoczesne, dobrze zaizolowane domy w ogóle nie wymagają chłodzenia - ja się z tym nie zgodzę, bo nie mam zamiaru siedzieć z zasłoniętymi roletami, a do tego dochodzi ciepło bytowe.

Co do sterowalności - jest ograniczona, ale możliwa. Będę to sterował identycznie jak ogrzewanie, aczkolwiek bezwładnośc tego rozwiązania będzie rzecz jasna większa niż grzania.

Co do wilgotności - w wentylacji będę miał chłodnico/nagrzewnicę - na zimę chcę ogrzewać wstępnie powietrze aby przy niskich temp rekuperator nie włączał grzałki. Dodatkowo ta chłodnica mogłaby służyć latem do częściowego skroplenia wilgoci.
Klimatyzacja natomiast wysusza powietrze, co też jest problemem. Mam w mieszkaniu splita i używam gdy jest już naprawdę gorąco. Szybko zbija temp, daje komfort cieplny, ale wieczorem gardło już to odczuwa, a staram się nie ustawiać zbyt niskich temperatur.

Chłodzenia podłogą w ogóle nie biorę pod uwagę. Jedynie ściany i sufit.

Nie jest to idealne rozwiązanie, raczej pewien kompromis, który przy zastosowaniu refleksoli powinien wystarczyć by zapewnić komfort domownikom.

TwojPan
09-05-2018, 22:24
Nie jest to idealne rozwiązanie, raczej pewien kompromis, który przy zastosowaniu refleksoli powinien wystarczyć by zapewnić komfort domownikom.

Poniższe dane z rekuperatora firmy S za ok 4k pln z odzyskiem wilgoci (wymiennik celulozowy) o wydajności 260m3/h. Obecnie pracuje na by-passie na 3 biegu (z 4 możliwych). Od ok 17 tej, przeszły dwie burze, wcześniej wilgotność stabilna powyżej 50%.

Owczar
25-05-2018, 14:33
Otworzyłem kasetę z filtrem i powietrze brało w większości z domu a za chłodnicą nic się nie zmieniło. Dosłownie 0.1 stopnia. Myślałem nad bezpośrednim podłączeniem chłodnicy w nawiew domu, czyli omijając rekuperator, ale w zimę ona jest właśnie potrzebna przed reku. Oglądałem rekuperator wewnątrz i ma obejście dobre. Tak jest faktycznie że zupełnie omija wymiennik. Nie wiem gdzie nabiera tej temp. . . Chyba przez ścianki, są w sumie z niegrubego odlewu styropianowego.. Powietrze na wyrzutnie też spada o 1.5 stopnia za reku w stosunku do wywiewanego.
Mam jeszcze jedną chłodnicę. Może podłączyłbym je szeregowo z oddzielnym dużym wentylatorem który pchałby całe powietrze z domu w obiegu zamkniętym przez wyłączony rekuperator a gdy trzeba byłoby wymienić trochę powietrza, to rekuperator by na chwilę też się włączył
Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc możnaby dołożyć ten agregat. Wyceniono mi go na 5600 wraz z całą robocizną


Wadolek jaką masz u siebie chłodnicę? Jakie dolne źródło? Myślę nad taką chłodnicą do wytracania wilgoci w powietrzu.

Jak masz to spięte zimą?