PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepla.



PROJEKTcad
25-11-2011, 18:10
0

yaiba83
25-11-2011, 18:55
Jest na forum wątek dotyczący pomp ciepła. Tam proszę zadać pytanie a gwarantuję, że szybko otrzymacie wiele informacji na ten temat od użytkowników tych urządzeń oraz instalatorów. Jeżeli jesteście nastawieni na pompę ciepła to polecam wdać się w dyskusję.

adanko77
25-11-2011, 22:07
Witam.
Mam takie pytanie:
czy ktoś z Państwa ma w swoim domu jednorodzinnym zamontowane ogrzewanie z "pomp ciepła" (chodzi mi o zalety i wady montażu czyli plusy i minusy i tzw. opłacalność inwestycji).
aktualnie zastanawiamy się czy jest opłacalny montaż takich pomp ciepła do domu jednorodzinnego - inwestor zażyczył sobie przy wykonaniu projektu ogrzewanie czymś właśnie takim.
Instalacja firmy Ochsner.
Działkę jaką posiada to 10arów. Koniecznie uparł się na taki typ ogrzewania, jednak tłumaczenie, że instalacja ta zwróci się dopiero po kilku latach nie jest dla niego wytłumaczeniem. Tak samo zastanawiamy się, czy aby działka, którą posiada nie jest za mała.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
p.s
Taki typ ogrzewania projektowaliśmy kiedyś dla szkół i szpitali ale dla domku jednorodzinnego jeszcze nie.
Jeśli z taka wiedzą na temat pomp ciepła chce Pan doradzać inwestorowi to lepiej niech Pan nie doradza.
Ogrzewanie pompą ciepła to jeden z najlepszych sposobów ogrzewania i jeżeli miałby sie zwrócić "w parę lat" to tym bardziej warto go założyć.

rwxw
25-11-2011, 22:13
Taki typ ogrzewania projektowaliśmy kiedyś dla szkół i szpitali ale dla domku jednorodzinnego jeszcze nie.
To czas zacząć i się nauczyć, bo pompa ciepła w domku to świetna sprawa, tylko nie puśćcie inwestora z torbami ;-) Wielu użytkowników wątków związanych z sekcją "Forum->Instalacje - wymiana doświadczeń->Pompy ciepła" ma u siebie coś takiego i nie zauważyłem, żeby komuś się to nie podobało. Co do projektu, to wiele zależy od rozmiaru domu i jakości jego ocieplenia. Bez takich danych nie da się powiedzieć, czy 10a to dużo, czy mało i co oraz jak instalować. Odnośnie opłacalności, to zależy za ile się zainstaluje, co innego przy koszcie 100kzł a co innego przy 30kzł - co też jest możliwe. Inna sprawa, to spojrzenie inwestora w przyszłość, np. "teraz mam kasę i instaluję, za 5-10 lat różnie może być, a rachunki za ogrzewanie zawsze będą niskie i po zmniejszeniu dochodów dalej będzie mnie stać bez wyrzeczeń na utrzymanie domu".

Piotrek42
25-11-2011, 22:16
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

hydraulik_
26-11-2011, 19:44
Niestety projektanci boją sie PC bo trzeba policzyć dokładnie i głową .
Nie da się dodać 50 % mocy na wszelki wypadek.
Ale maszyny są super .Obecnie nawet z powietrza można pobrać ciepło .
Proszę zapoznać się z ofertami firm Daikin,mitsubischi,fujitsu,LG, biawar ,danfos

serol
21-12-2011, 10:20
Witam wszystkich, jestem na etapie planowania budowy (ruszam na wiosnę). Mój dom: parterówka z poddaszem użytkowym (150m2 użytkowej/210m2 po podłodze) porotherm25+20 styro, podłoga 15 styro, poddasze 35 wełna. Wszędzie planuję podłogówkę ok 190m2, kubatura ogrzewana 525m3. Nie wiem jakiej firmy zastosować pompę ciepła. Polecano mi IVT-HT11 (ewentualnie HT C-9) oraz Zirius M2-11kW. Jakie macie zdanie o producentach i jakie polecacie pompy

andriuss
21-12-2011, 15:33
Witam wszystkich, jestem na etapie planowania budowy (ruszam na wiosnę). Mój dom: parterówka z poddaszem użytkowym (150m2 użytkowej/210m2 po podłodze) porotherm25+20 styro, podłoga 15 styro, poddasze 35 wełna. Wszędzie planuję podłogówkę ok 190m2, kubatura ogrzewana 525m3. Nie wiem jakiej firmy zastosować pompę ciepła. Polecano mi IVT-HT11 (ewentualnie HT C-9) oraz Zirius M2-11kW. Jakie macie zdanie o producentach i jakie polecacie pompy

Mądrzejszy jedynie o rok na forum, polecam za innymi: określić zapotrzebowanie budynku na ciepło, i co za tym idzie, moc pompy (być może starczy 8-9 kW), poczytać o różnych rodzajach pomp i kolektorów (w dziale pompy ciepła), policzyć oszczędności w skali roku oraz wyznaczyć budżet na całość. Żeby się później nie okazało, że w ferworze wyboru renomowanych dostawców kupisz np. V. za w sumie 80 kpln, dzięki której oszczędzisz 1500 rocznie. Nie wspomniałeś, więc jeśli nie masz, polecam także rekuperator w celu zbicia zapotrzebowania o kilka MWh rocznie, ale przede wszystkim ze względu na komfort.

rwxw
21-12-2011, 17:52
Nie wiem jakiej firmy zastosować pompę ciepła.
To jest najmniej ważne. Dużo ważniejsze jest poprawne wykonanie podłogówki (gęsto rurki i nie za długie pętle) oraz poprawne wykonanie właściwie dobranego kolektora. Żeby to zrobić musisz oszacować ozc, jeśli nie masz skomplikowanej bryły, dużej ilości mostków cieplnych oraz błędów wykonawczych, to na oko powinna wystarczyć pc 8kW, a 11kW to raczej za dużo, ale upewnij się i policz to dla Twojego budynku w Twojej lokalizacji. Później zastanów się, jaki możesz mieć kolektor (czy masz miejsce na poziomy), określ jego wymagany rozmiar, koszty wykonania i na koniec wybierz markę pc.

serol
22-12-2011, 09:57
...poprawne wykonanie właściwie dobranego kolektora. Żeby to zrobić musisz oszacować ozc. Później zastanów się, jaki możesz mieć kolektor (czy masz miejsce na poziomy), określ jego wymagany rozmiar, koszty wykonania i na koniec wybierz markę pc.

działke mam o wym. 27x50 tak więc gruntowy poziomy wejdzie
na ile umiałem to obliczenia zrobiłem i tak:
- pow. ogrzewana budynku - 195m2, kubatura ogrzewana budynku - 530m3, powierzchnai ogrzewania podłogowego (cały dom) - ok 190m2
- roczne zapotrzebowanie na ciepło 16GJ (4500 kWh/rok)
- sezonowe zapotrzebowanie na ciepło EA 77,9 MJ/(m2*rok), 21,6 kWh/(m2*rok)
- sezonowe zapotrzebowanie na ciepło EV 28,9 MJ/(m3*rok), 8,0 kWh/(m3*rok)

mam już kilka wycen ale jest duża rozbieżność cenowa i sam nie wiem. Liczę też na jakieś dofinasowanie z BOŚ :) (realnie ok 25% wartości)

andrius polecam także rekuperator w celu zbicia zapotrzebowania o kilka MWh rocznie
no o tym już pomyślałem i zastosuję rekuperator (skłaniam się ku Bartoszowi)

i co teraz myślicie, bo ja już mam pełną głowę i znikomą wiedzę

asolt
22-12-2011, 10:25
działke mam o wym. 27x50 tak więc gruntowy poziomy wejdzie
na ile umiałem to obliczenia zrobiłem i tak:
- pow. ogrzewana budynku - 195m2, kubatura ogrzewana budynku - 530m3, powierzchnai ogrzewania podłogowego (cały dom) - ok 190m2
- roczne zapotrzebowanie na ciepło 16GJ (4500 kWh/rok)
- sezonowe zapotrzebowanie na ciepło EA 77,9 MJ/(m2*rok), 21,6 kWh/(m2*rok)
- sezonowe zapotrzebowanie na ciepło EV 28,9 MJ/(m3*rok), 8,0 kWh/(m3*rok)

mam już kilka wycen ale jest duża rozbieżność cenowa i sam nie wiem. Liczę też na jakieś dofinasowanie z BOŚ :) (realnie ok 25% wartości)

andrius polecam także rekuperator w celu zbicia zapotrzebowania o kilka MWh rocznie
no o tym już pomyślałem i zastosuję rekuperator (skłaniam się ku Bartoszowi)

i co teraz myślicie, bo ja już mam pełną głowę i znikomą wiedzę

Wydaje mi się że zbyt optymistycznie obliczyłes zapotrzebowanie na ciepło, wartość 4500 kWh przy 195 m2 to naprawdę super wynik, nawet R&K chociaż
ma bardzo dobrze ocieplony i starannie wykonywany dom ma większe zapotrzebowanie na ciepło przy mniejszej powierzchni.
Aby prawidłowo zaprojektować DZ i dobrać własciwą moc pompy trzeba wykonać te obliczenia dokładnie i starannie i korzystać z najnowszej wersji OZC.
Niedoszacowanie mocy może spowodować niedogrzanie w czasie duzych mrozów.

piwopijca
22-12-2011, 10:30
No coz, moze sie okazac ze 4 500 kWh to wyjdzie zuzycie na rok ale pradu za co+cwu

Pzdr.

andriuss
22-12-2011, 10:40
działke mam o wym. 27x50 tak więc gruntowy poziomy wejdzie
na ile umiałem to obliczenia zrobiłem i tak:
- pow. ogrzewana budynku - 195m2, kubatura ogrzewana budynku - 530m3, powierzchnai ogrzewania podłogowego (cały dom) - ok 190m2
- roczne zapotrzebowanie na ciepło 16GJ (4500 kWh/rok)
- sezonowe zapotrzebowanie na ciepło EA 77,9 MJ/(m2*rok), 21,6 kWh/(m2*rok)
- sezonowe zapotrzebowanie na ciepło EV 28,9 MJ/(m3*rok), 8,0 kWh/(m3*rok)

mam już kilka wycen ale jest duża rozbieżność cenowa i sam nie wiem. Liczę też na jakieś dofinasowanie z BOŚ :) (realnie ok 25% wartości)

andrius polecam także rekuperator w celu zbicia zapotrzebowania o kilka MWh rocznie
no o tym już pomyślałem i zastosuję rekuperator (skłaniam się ku Bartoszowi)

i co teraz myślicie, bo ja już mam pełną głowę i znikomą wiedzę

Na oko zbyt optymistycznie, bez CWU i być może bez wentylacji - trzeba podpytać bardziej zaprzyjaźnionych z OZC gdzie może się czaić potencjalny błąd. W każdym razie, jeśli wyjdzie w sumie nawet dwa razy tyle (!), oszczędności na pompie wyniosą w okolicach 2 KPLN albo trochę ponad rocznie w porównaniu do czystego prądu. Pytanie więc brzmi: ile jesteś w stanie dołożyć do najprostszej instalacji prądowej, aby mieć taniej? Pięciokrotność, dziesięciokrotność, piętnastokrotność rocznych oszczędności? O wzrost cen aż tak bardzo się nie martw, bo większość zapomina o czymś takim jak inflacja, a kredyt czy pozbycie się płynnej gotówki też ma swoją cenę.

asolt
22-12-2011, 10:49
Gdzie są błędy w obliczeniach (nie tylko jeden bład) na podstawie szczątkowych danych nie można określić, przyczyn moze byc wiele. Nieprawidłowe normy, niekatualizowana wersja OZC, nieprawidłowe definiowanie przegród, zbytnie upraszczanie konstrukcji budynku, niewłasciwe deklarowanie wymian powietrza, itp.

rwxw
22-12-2011, 22:40
działke mam o wym. 27x50 tak więc gruntowy poziomy wejdzie
No to przynajmniej jeden wybór masz z głowy ;-) Co do obliczeń, to licz maksymalną moc grzewczą dla -20 stopni mniej więcej tyle powinna mieć pc. Mnie też się wydaje, że obliczenia są zbyt optymistyczne. Co do dużych rozbieżności wycen, to jest to normalne, szukaj rozwiązania i kombinuj dalej.

serol
11-01-2012, 11:25
Słuchajcie a mam pytanko, czy podczas montażu rekuperatora trzeba murować komin (myślę o kominie tylko dla kotłowni i garażu) w pozostałej części domu oczywiście nie ma potrzeby. Po prostu nie chcę aby w przewody reku wchodziły ewentualne zanieczyszczenia z garażu i tam nie chcę podciągać reku no a wentylacja musi być. Czyli komin tylko dla tych 2 pomieszczeń osobno.