PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie elektryczne kanadyjczyka



Mitsumaniak
25-11-2011, 23:39
Witam, na wiosnę ruszamy z budową kanadyjczyka parterowego 97mkw, do tej pory byłem zdecydowany na ogrzewanie gazowe (narazie z butli, gazociąg w planach) ale nasz wykonawca od kilkunastu lat ogrzewa swój dom ok.130mkw prądem
i namawiał mnie i tak się zastanawiam bo rzeczywiście koszty instalacji sa mniejsze a dodając do tego kominek z płaszczem
może to być dobra opcja w szkielecie, kto z was ogrzewa dom elektrycznie? Roczne rachunki u tego Pana to ok. 3500 .

piotrmak
26-11-2011, 08:41
Poszperaj w wątku "ogrzewający elektrycznością wystąp" .Setki postów, jest co czytać.
Pytanie podstawowe to czy Twój wykonawca tak samo solidnie zbuduje dla Ciebie jak zbudował swój dom? Myślę, że pójdzie na łatwiznę:)

InezDomyKanadyjskie
26-11-2011, 14:14
W serwisie http://www.DomyKanadyjskie.com są zamieszczone koszty użytkowania domu podane przez realnych ludzi.

Nasz klient podawał, że tej zimy (styczeń-luty 2011) za 40 dni zapłacił równo 500 PLN za cały prąd (czyli za prąd użytkowy i ogrzewanie). Ma kominek, ale nie korzystał z niego wtedy, bo skończyło mu się drewno. Zupełnie niechcący zrobił więc doświadczenie, ile kosztuje ogrzewanie prądem i sam był zaskoczony wynikiem :)
Jego wnioski to:
- ogrzewanie elektryczne jest tanie w eksploatacji
- koniecznie trzeba zastosować programatory i używać grzejników z termostatami, aby grzały wtedy, kiedy trzeba, a nie wtedy, kiedy one chcą.
- ogrzewanie domu przy temperaturach powyżej zera jest tańsze prądem niż kominkiem! Sic! Po prostu kominka nie da się przykręcić na jedynkę ;)

orko
26-11-2011, 14:34
Zwykłego kominka nie da się przykręcić na jedynkę, ale jeśli kominek ma niewielką szybę i jest obudowany thermobetonem lub tylko cegłami szamotowymi to już całkowicie inna bajka.

orko
26-11-2011, 14:36
Przy kanadyjczyku warto iść w kierunku ogrzewania zwykłymi konwektorami elektrycznymi wspomaganymi kominkiem akumulacyjnym.

Mitsumaniak
10-12-2011, 17:32
Watek o ogrzewaniu elektrycznym jest za długi nie mam czasu czytać, niewiele jest osób które ogrzewają prądem ale zwykle są zadowolone,
niezadowolone są osoby z których obliczeń jest to nieopłacalne. Ostatnio czytałem o grzejnikach na podczerwień Sunswiss, zadzwoniłem do nich i Pan powiedział że w kanadyjczyku to rozwiązanie może się gorzej sprawdzić niż w tradycyjnym domu ponieważ ścianyz k-g nie akumuluja tak ciepła, znajomy planuje kupić jeden i zobaczymy, czy ktoś z was spotkał sie z tymi panelami grzejnymi ( lub z firmą Infrapanel ) ?

KrzysztofLis2
10-12-2011, 17:49
W wielkie oszczędności z paneli na podczerwień nie wierz, szkoda zdrowia.

Popatrz w projekt domu, zobacz roczne zapotrzebowanie na ciepło (wyrażone w kWh), policz sobie, ile zapłacisz za ogrzewanie prądem (mnożąc przez 0,5 PLN/kWh). Obliczenie będzie dość zgrubne, ale błyskawiczne.

Z użytkownikami ogrzewania elektrycznego to się czasem trudno dogadać. Bo często okazuje się, że tak naprawdę, to te 3 500 PLN to koszt dogrzewania elektrycznego, a salon został zamieniony na kotłownię, bo w kominku pali się codziennie i dużo. Bez dobrego ocieplenia nie bierz się za ogrzewanie elektryczne, chyba, że pompą ciepła.

InezDomyKanadyjskie
10-12-2011, 18:05
Nie zgadzam się.
Nasz klient kiedyś (styczeń-luty 2011) grzał samym prądem przez równo 40 dni. Nie mógł tylko dogrzewać z prostego powodu: skończyło mu się drewno.
Za te 40 dni zużył kilowatów za równo 500 PLN (licząc po 0,5pln).

Z ociepleniem się jak najbardziej zgadzam. Powyższy rachunek dotyczy domu ocieplonego 20 centymetrową warstwą wszędzie (ściany i dach), z niezbyt dużą ilością niezbyt dużych okien (optymalnie), domu wykonanego bardzo dokładnie, bez niedoróbek, co przy ogrzewaniu (przewiewy) ma ogromne znaczenie.

Krzysztof, z tym rocznym zapotrzebowaniem na ciepło to nie do końca jest tak. To zapotrzebowanie można liczyć lepiej albo gorzej.
Projektant policzy tak, jak lepiej wygląda, a człowiek buduje tak, jak taniej i wyjdzie jak zwykle.

Robiliśmy ostatnio certyfikat dla jednego z naszych domów. W budynku była klimatyzacja. Okazuje się, że jeśli jest założona klima dla jednego pomieszczenia, to już nie wlicza się jej w ogólny rachunek zużycia prądu!
Mam w domu klimatyzator. I widzę, jak licznik zaczyna się kręcić jak go włączę. A zużycie według certyfikatu - żadne!

Tak samo terma do ciepłej wody - do wyliczeń przyjmuje się pewne stałe, na przykład ilość osób. Ma to sens, bo im więcej osób tym większe zużycie wody. Tylko jak ten dom kupi ktoś, kto ma mieszkać sam, a nie we 4 osoby to automatycznie trzeba by robić nowy certyfikat, bo zużycie (ciepłej) wody nijak się ma do wyliczonego.

Dlatego przymus wykonywania certyfikatów miałby sens, gdyby domy były budowane zgodnie z projektami i gdyby zakładały tylko ocieplenie, a nie coś, co jest zależne od ilości mieszkańców. To ma byc certyfikat domu, a nie mieszkańców ;)

Mitsumaniak
10-12-2011, 23:32
To będzie parterówka ściany 15 cm wełny + jakieś 8 styro, strop 30 cm wełny tyle że na razie tam wieje z 3 stron nie ma nic.
Kwestia ogrzewania spędza mi sen z powiek no bo jak za parę lat będzie gaz to ciężko chyba w szkielecie położyć rury ale gaz będzie drożał pewnie razem z prądem.
Będzie też kominek podejrzewam że grzanie weekendowe, do wiosny mam czas. Skłaniam się ku prądowi, jeśli tak to jakie grzejniki, czy w każdym pokoju osobny z termostatem?

jasiek71
10-12-2011, 23:38
elektryka, ogrzewanie nadmuchowe, kolektor POWIETRZNY na południowej ścianie ...

pozdrawiam

InezDomyKanadyjskie
10-12-2011, 23:55
Styropianu na domu drewnianym w zasadzie nie liczy się do ocieplenia, bo musi być położony na kontrłatach lub przynajmniej ryflowany. A wtedy pomiędzy styropianem a domem hula wiatr i wywiewa całe ciepło, które wychodzi z budynku przez ścianę.

Już dzisiaj ogrzewanie gazem jest droższe niż prądem.
Poza tym ogrzewanie piecem gazowym jest ogrzewaniem centralnym. Ogrzewanie elektrycznymi grzejnikami to ogrzewanie każdego pokoju oddzielnie. Wbrew pozorom w kanadyjczyku to ogromna, a niedoceniana zaleta! I oszczędność pieniędzy.

Grzejniki elektryczne konwektorowe, wszystko jedno jakie, byle dobrej jakości - firmy dbającej o jakość i reagującej na reklamacje.
Przykładowo Atlantic ma najprostsze grzejniki F17. Kosztują ok. 300 PLN, mają termostat. Można je podłączyć do prostego sterowania bezpośrednio w gnieździe.
Trochę droższe F117 (ok. 340 PLN) moga być sterowane elektronicznie i centralnie. Ale jeśli centralnie to tracimy zaletę nie centralnego ogrzewania.

coulignon
11-12-2011, 07:41
.

Grzejniki elektryczne konwektorowe, wszystko jedno jakie, byle dobrej jakości - firmy dbającej o jakość i reagującej na reklamacje.
Przykładowo Atlantic ma najprostsze grzejniki F17. Kosztują ok. 300 PLN, mają termostat. Można je podłączyć do prostego sterowania bezpośrednio w gnieździe.
Trochę droższe F117 (ok. 340 PLN) moga być sterowane elektronicznie i centralnie. Ale jeśli centralnie to tracimy zaletę nie centralnego ogrzewania.

F 17 nie polecam - mają zwykły mechaniczny termostat co za tym idzie mało dokładny. F 117 mają temostat elektroniczny ale na stałę ustawioną wartośc obnizki temp. Ni kazdemu może to odpowiadać. Najlepszy jest F 18 w połaczeniu z programatorem chronokarta. Tylko konicznie trzeba pod ten system programowania wykonać osobną, trójprzewodową instalację : neutralny, fazowy, sterowanie. Najlepiej do każdego grzejnika podciagnąć osobny kabel i "spotkać je" w rozdzielni. Potem da się zrovbić z nimi wszystko. Np dwie strefy grzewcze.

Bold
11-12-2011, 09:55
Jeśli jesteś na 100% zdecydowany że będziesz codziennie przepalał w kominku to do Twojego szkieletu proponuję
kominek z akumulacją ciepła i DGP oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe, nie zapomnij solidnie ocieplić fundamentów i
minimum 10 cm styro pod wylewkę, w ścianę daj 20 cm dobrej wełny
Rocznie pójdzie ci 10 kubików suchego drewna i w sezonie grzewczym zapłacisz dwie stówki za prąd do ogrzewania.
Mam tak zrobione i jestem zadowolony.

KrzysztofLis2
11-12-2011, 11:15
Nie zgadzam się.
Nasz klient kiedyś (styczeń-luty 2011) grzał samym prądem przez równo 40 dni. Nie mógł tylko dogrzewać z prostego powodu: skończyło mu się drewno.
Za te 40 dni zużył kilowatów za równo 500 PLN (licząc po 0,5pln).
To by oznaczało, że jego zapotrzebowanie na moc do ogrzewania wyniosło 1 kW. Jak najbardziej jest to możliwe.


Robiliśmy ostatnio certyfikat dla jednego z naszych domów. W budynku była klimatyzacja. Okazuje się, że jeśli jest założona klima dla jednego pomieszczenia, to już nie wlicza się jej w ogólny rachunek zużycia prądu!
Mam w domu klimatyzator. I widzę, jak licznik zaczyna się kręcić jak go włączę. A zużycie według certyfikatu - żadne!
To prawda, klimatyzację liczy się do świadectw tylko wtedy, gdy jest to centralna instalacja klimatyzacyjna dla budynku.

Zresztą w świadectwie na suwaku prezentowany jest nie ten wskaźnik, który powinien być. To kolejna wada tego dokumentu...

InezDomyKanadyjskie
11-12-2011, 12:22
F 17 nie polecam - mają zwykły mechaniczny termostat co za tym idzie mało dokładny. F 117 mają temostat elektroniczny ale na stałę ustawioną wartośc obnizki temp. Ni kazdemu może to odpowiadać. Najlepszy jest F 18 w połaczeniu z programatorem chronokarta.

Każdy kupi, co mu będzie odpowiadało zarówno cenowo, jak i wizualnie.
Grzejnikami F17 i F117 grzejemy dość często nasze domy i klienci sa zadowoleni.
Ten koszt 500 PLN za 40 dni był właśnie na grzejnikach F117 z chronokartą.


Tylko konicznie trzeba pod ten system programowania wykonać osobną, trójprzewodową instalację : neutralny, fazowy, sterowanie. Najlepiej do każdego grzejnika podciagnąć osobny kabel i "spotkać je" w rozdzielni. Potem da się zrovbić z nimi wszystko. Np dwie strefy grzewcze.

Tak właśnie robimy. Instalacja ma swoje gniazda, odpowiednio zabezpieczane w rozdzielni. Zawsze wtedy można dołożyć chronokartę i połączyć grzejniki jak się chce. Czasami zakładamy jedną chronokartę do grzejników parterowych, drugą poddaszowych, a trzecią do łazienkowych.

InezDomyKanadyjskie
11-12-2011, 12:33
To by oznaczało, że jego zapotrzebowanie na moc do ogrzewania wyniosło 1 kW. Jak najbardziej jest to możliwe.

Ale w jego świadectwie nie ma pokazanego 1kW :-/ Jest dużo więcej. Świadectwa nie biorą pod uwagę specyfiki danej technologii i zawsze ogrzewanie elektryczne powoduje duże wartości teoretyczne, a małe praktyczne :)
Dostaję czasem "raporty" od naszych klientów, ile płacą za prąd i zwykle są to porównywalne wartości. A żaden dom nie został oceniony na 1kW.


Zresztą w świadectwie na suwaku prezentowany jest nie ten wskaźnik, który powinien być. To kolejna wada tego dokumentu...

I to jest właśnie kolejny przykład w Polsce, że "chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle".
Miłej niedzieli!

coulignon
11-12-2011, 16:04
hmmm. Jeśli chronokarta to nie gniazda. Bo mozna zrobić komuś brzydka niespodziankę jak sie podłączy trzeci kabel (sterewania) na kołek uziemienia. F 117 i F 18 z chronokartą musi być podłączony przez puszkę (kostkę). Bez chronokarty może być wpięty do gniazda zwykłą wtyczką.

InezDomyKanadyjskie
11-12-2011, 20:57
Bo mozna zrobić komuś brzydka niespodziankę jak sie podłączy trzeci kabel (sterewania) na kołek uziemienia.

U nas podłączenia elektryczne robi elektryk, więc musi się znać :) W dodatku mamy elektryka, który..... czyta instrukcje! Pracuje z nami od 7 lat i jeszcze nic nie zepsuł :) aż sama się dziwię ;)
Zakładam, że każdą elektrykę robi elektryk, a hydraulikę hydraulik. Jeśli każdy robi to, na czym się zna, to unikamy mnóstwa niemiłych niespodzianek i jeszcze mniej miłych dodatkowych kosztów. No i wiadomo kto za co odpowiada.

Gniazda do grzejników są u nas dedykowane do grzejników. Pojedyncze i zakładane do góry nogami (lepiej się kabel układa) - nie da się ich pomylić z jakimkolwiek innym gniazdem.


Bez chronokarty może być wpięty do gniazda zwykłą wtyczką.

Ja bym nie zakładała, że jak bez chronokarty to można inaczej. Bo może dzisiaj ten ktoś nie ma chronokarty, ale może za rok ją sobie dołoży? Przecież to łatwizna... I co wtedy? Zmiana podłączeń? Zróbmy od początku dobrze, przez fachowca, a później nie będzie problemów.

Poprawnie - w kanadyjczykach nie robi się puszek. Wszystkie łączenia przewodów są we włącznikach lub gniazdach. Więc o puszce mogłabym pomarzyć. Ale nie marzę, bo są brzydkie :)

Pozdrawiam okolice Grodziska Mazowieckiego :)

Mitsumaniak
14-02-2012, 00:59
Pewien wykonawca proponuje mi obicie płytą osb również od środka dla izolacj akustycznej i usztywnienia konstrukcji, ma za sobą spore doświadczenie w USA i mówi że tam styropian kładł tam bezpośrednio na osb, co o tym myślicie. Teraz zastanawiam się nad wełną na elewacje musze tylko sobie policzyć.

peter4x5
14-02-2012, 02:16
"Moisture can get trapped behind the highly water resistant material with no way out. This can cause the framing to rot and foster the growth of mold between the exterior and interior walls. Damp and rotting wood is also a prime target for subterranean termites. It should be stated that the potential for these conditions exist with any type of exterior siding product be it brick veneer, wood, or vinyl siding. The potential for this condition with EIFS however can be exacerbated by its superior water resistance. Once moisture gets in, regardless of its origin, it usually has no escape.
The main locations where water tends to infiltrate into the framing structure of a building using an EIFS is around doors and windows, where the roof connects to the EIFS (roof flashing), and below extended exterior deck connections. Also, any moisture from within the home trying to find a path out will likely be thwarted by the EIFS.
The EIFS industry has been plagued by class action, and individual lawsuits (particularly in humid climates). The public's confidence in the products have been shaken to say the least. The lawsuits contend that the problem is with the nature of the product and the manufacturers contend that sloppy installation and poor maintenance are the culprits."

100% made in USA
zapytalbym sie czy ma dobre czy tez zle doswiadczenie

peter4x5
14-02-2012, 02:40
100692

Uuuups!!

InezDomyKanadyjskie
14-02-2012, 22:50
Peter,

wiesz może po jakim czasie ta płyta tak wyglądała?

peter4x5
14-02-2012, 22:58
Peter,

wiesz może po jakim czasie ta płyta tak wyglądała?
4-5 lat, nie pamietam dobrze, ale chyba po 4 sezonach zimowych

peter4x5
14-02-2012, 23:02
moge zapytac , tych od kogo pochodzi ta fotka

InezDomyKanadyjskie
14-02-2012, 23:04
4-5 lat, nie pamietam dobrze, ale chyba po 4 sezonach zimowych

Na wierzchu był EIFS?
Były jakieś inne wady tego domu?
I dlaczego ktoś zdjął elewację? Co go zaniepokoiło?

InezDomyKanadyjskie
14-02-2012, 23:07
moge zapytac , tych od kogo pochodzi ta fotka

A, sorry. Myślałam, że to jakiś dom, który sam oglądałeś.
Ale jeśli mógłbyś zapytać to byłabym wdzięczna :)
Czytałam dużo o EIFS, ale głównie artykułów. Z chęcią usłyszę coś z natury ;)

peter4x5
14-02-2012, 23:20
elewacja zostala zdjeta ze wzgledu na wilgoc w domu, przy takim uszkodzeniu dom zaczyna wygladac jak chlew, detorioruje gk, przemarza w zimie
to jest tytpowy przyklad co sie dzieje gfdy osb jest w zimnej strefie, zwroc uwage ze uszkodzenia nie sa w strefie najbardziej zagrozonej, jaka sa okna i inne otwory
nie pamietam czy to byl 100% acryl, ale takie same rzeczy widzialem tak z tynkami mineralnymi jak i acrylowymi, acrylowe przyspieszaja tylko proces gdyz sa malo przepuszczalne
takich domow swego czasu bylo tysiace, i to w roznych strefach klimatycznych, od florydy po alaske

peter4x5
14-02-2012, 23:24
A, sorry. Myślałam, że to jakiś dom, który sam oglądałeś.
Ale jeśli mógłbyś zapytać to byłabym wdzięczna :)
Czytałam dużo o EIFS, ale głównie artykułów. Z chęcią usłyszę coś z natury ;)

osobiscie widzialem takich domow ponad 100, nawet w gorszym stranie bo byly pokryte do tego czarna mazia plesni
mowie o elewacjach , a nie o remontowanych lazienkach gdzie zaciekal prysznic i poza plytkami nie bylo nic
najciekawsze ze przy osb taka wilgoc idzie do gory

peter4x5
14-02-2012, 23:29
A, sorry. Myślałam, że to jakiś dom, który sam oglądałeś.
Ale jeśli mógłbyś zapytać to byłabym wdzięczna :)
Czytałam dużo o EIFS, ale głównie artykułów. Z chęcią usłyszę coś z natury ;)

eifs to problem, do tej pory nikt go naprawde nie rozwiazal, producenci zawsze wymiguja sie niedokladnoscia wykonawcy, i maja racje, bo sam produkt nie powoduje zadnych uszkodzen, jako taki, to tak jak oskarzyc producenta folii o to ze nie przepuszcza wilgoci
taki dom to ruina, czasami zagrzybienie siega 60-70% konstrukcji, prowincjonalna agencja ubezpieczeniowa padla z powodu odszkodowan w BC, Canada
co chcesz wiedziec, moge opowiedziec Ci z pierwszej reki doswiadczenia z taka demolka

peter4x5
14-02-2012, 23:31
niestety wiekszosc moich materialow mam poza Polska, poprosze o przyslanie video, ktore nakrecilem z takiego domu, gdy robilem reno takiego domu, mial 1,5 roku

InezDomyKanadyjskie
14-02-2012, 23:39
niestety wiekszosc moich materialow mam poza Polska, poprosze o przyslanie video, ktore nakrecilem z takiego domu, gdy robilem reno takiego domu, mial 1,5 roku

Półtora roku? Masakra.
W moim własnym domu mam wełnę 50mm na OSB. Na wełnie tynk mineralny. Wentylacja grawitacyjna.
Dom zbudowany w 2001 roku. Na początku 2003 zrobiłam pierwszą "odkrywkę" - wycięłam kawałek płyty gipsowej i zajrzałam w konstrukcję. Była czyściuteńka.
Drugą odkrywkę zrobiłam w 2010, po 9 latach mieszkania w domu. Drewno było idealne.

Z chęcią zobaczyłabym takie video, bo już same zdjęcia wyglądają przerażająco.

peter4x5
14-02-2012, 23:49
Półtora roku? Masakra.
W moim własnym domu mam wełnę 50mm na OSB. Na wełnie tynk mineralny. Wentylacja grawitacyjna.
Dom zbudowany w 2001 roku. Na początku 2003 zrobiłam pierwszą "odkrywkę" - wycięłam kawałek płyty gipsowej i zajrzałam w konstrukcję. Była czyściuteńka.
Drugą odkrywkę zrobiłam w 2010, po 9 latach mieszkania w domu. Drewno było idealne.

Z chęcią zobaczyłabym takie video, bo już same zdjęcia wyglądają przerażająco.

jesli dom jest zrobiony prawidlowo, to wszystko jest ok, problem zaczyna sie w momencie gdy magicy zaczynaja eksperymentowac, lub ida po lebkach
mineralny tynk jest bardziej tolerancyjny, niz acryl, bardziej przyjazny, bardziej kompatybilny z drewnem
czytale papiry ktore znalazlem w domu z 1939, 1943 roku, byly suchutkie
nie moglem znalezc osb w domku po 2 latach od zakonczenia budowy

peter4x5
14-02-2012, 23:57
Półtora roku? Masakra.
W moim własnym domu mam wełnę 50mm na OSB. Na wełnie tynk mineralny. Wentylacja grawitacyjna.
Dom zbudowany w 2001 roku. Na początku 2003 zrobiłam pierwszą "odkrywkę" - wycięłam kawałek płyty gipsowej i zajrzałam w konstrukcję. Była czyściuteńka.
Drugą odkrywkę zrobiłam w 2010, po 9 latach mieszkania w domu. Drewno było idealne.

Z chęcią zobaczyłabym takie video, bo już same zdjęcia wyglądają przerażająco.

kolega zadzwonil do mnie kiedys o 22 w nocy bo mial problem, w 2 letnim domu wpadl z kabiny prysznicowej do garderoby schylajac sie po mydlo, za plytkami nie bylo nic, plytki trzymaly sie na fugach, reszta zniknela ze wzgledu na zle wykonana obrobke wokol podstawy prysznica
innym razem w sama Wigilie ludziom spadl sufit dokladnie na stol wigilijny, jak sie okazalo wraz z gk spadlo ponad 80 litrow wody ktora zebrala sie tam z powodu zle wstawionego okna, woda ta splywala w dol gromadzila sie w scianie, pozniej dziura zrobiona przez elektryka wplynela nad sufit, i zbadala wytrzymalosc gk w sama Wigilie

InezDomyKanadyjskie
15-02-2012, 00:06
kolega zadzwonil do mnie kiedys o 22 w nocy bo mial problem, w 2 letnim domu wpadl z kabiny prysznicowej do garderoby schylajac sie po mydlo, za plytkami nie bylo nic, plytki trzymaly sie na fugach, reszta zniknela ze wzgledu na zle wykonana obrobke wokol podstawy prysznica
innym razem w sama Wigilie ludziom spadl sufit dokladnie na stol wigilijny, jak sie okazalo wraz z gk spadlo ponad 80 litrow wody ktora zebrala sie tam z powodu zle wstawionego okna, woda ta splywala w dol gromadzila sie w scianie, pozniej dziura zrobiona przez elektryka wplynela nad sufit, i zbadala wytrzymalosc gk w sama Wigilie

Nieźle. My wymienialiśmy kiedyś płytki w kabinie.
W łazience czuło się wilgoć, wilgoć i wilgoć. Sprawdziłam gips pod płytkami - tam, gdzie się dawało dotknąć - i okazało się, że był zupełnie miękki. Wycięliśmy płytki razem z płytą gipsową, która była jedną wielką mazią.
Firma, która stawiała dom nie zrobiła ŻADNEJ hydroizolacji pod płytkami. Położyli płytki bezpośrednio na płytę gipsową. Nie wiem, czy chociaż grunt tam był jakiś... Woda przechodziła przez fugę, przechodziła.. aż rozpuściła gips.
Dobrze, że pod spodem była paroizolacja, to wilgoć nie przelazła do konstrukcji. Drewno było ok.

Mitsumaniak
15-02-2012, 23:54
Możesz mi opisać o co tam chodzi nie znam dobrze ang. ale domyślam się że o gnicie osb. Czyli to jednak zły pomysł kłaść styropian bezpośrednio? A wełnę?

peter4x5
16-02-2012, 18:06
"Moisture can get trapped behind the highly water resistant material with no way out. This can cause the framing to rot and foster the growth of mold between the exterior and interior walls. Damp and rotting wood is also a prime target for subterranean termites. It should be stated that the potential for these conditions exist with any type of exterior siding product be it brick veneer, wood, or vinyl siding. The potential for this condition with EIFS however can be exacerbated by its superior water resistance. Once moisture gets in, regardless of its origin, it usually has no escape.
The main locations where water tends to infiltrate into the framing structure of a building using an EIFS is around doors and windows, where the roof connects to the EIFS (roof flashing), and below extended exterior deck connections. Also, any moisture from within the home trying to find a path out will likely be thwarted by the EIFS.
The EIFS industry has been plagued by class action, and individual lawsuits (particularly in humid climates). The public's confidence in the products have been shaken to say the least. The lawsuits contend that the problem is with the nature of the product and the manufacturers contend that sloppy installation and poor maintenance are the culprits."

100% made in USA
zapytalbym sie czy ma dobre czy tez zle doswiadczenie

"wilgoc moze byc uwieziona (zablokowana) za (pod) materialami o duzej odpornosci na na dzialanie wody (wodoodporne), bez mozliwosci odplywu (ujscia).
ta sytuacja moze byc przyczyna gnicia szkieletu i tworzenia sie plesni, pomiedzy wewnetrzna a zewnetrzna warstwa sciany. Wilgotne i gnijace drewno jest rowniez narazone (glownym celem dla) na atak termitow.
Nalezy zaznaczyc, ze tego typu zagrozenie istnieje przy kazdym typie pokrycia tj. cegla, drewniany lub plasticowy siding.
EIFS (tynki syntetyczne) z uwagi na swoje wysoka wododpornosc, moga potegowac wystepowanie tego zjawiska.
jesli wilgoc (woda) dostanie sie juz do srodka sciany, bez wzgledu na miejsce lub sposob, nie mozliwosci odparowania (ujscia, ucieczki).
miejscami szczegolnie narazonymi na infiltracje do wewnatrz konstrukcji sa : otoczenie okien i drzwi, tarasow i obrobki dachowej. Rowniez kazde nagromadzenie wilgoci z wewnatrz budynku zostanie zablokowane przez EIFS.

Producenci EIFS (tynki syntetyczne) byli celem wielu pozwow cywilnych (zbiorowych i indywidualnych), zwlaszcz w rejonach o duzej wilgotnosci.
zaufanie do tego rodzaju produktow (tynki syntetyczne), zostalo mocno nadwyrezone (bardzo zmalalo).
Rozprawy wykazaly ze za problem w glownej mierze odpowiedzialne sa szczegolne wlasciwosci tynkow syntetycznych, a zrzucenie odpowiedzialnosci na zle wykonastwo i brak dbalosci o konstrukcje jest bezsasadnym pomowieniem "

dowolne tlumaczenie

wlasnie wtedy ukazaly sie zalecenia o stosowaniu szczelin wentylacyjnych lub stosowania wybranych material na poszycia domow
od tej pory producenci EIFS zaczeli wydawac akceptacje dla poszyc, uzycie materialow nie majacych takiej akceptacji automatycznie pozbawialo wykonawce lub wlasciciela gwarancji i prawa do odszkodowan za szkody

Mitsumaniak
17-02-2012, 15:58
Dzięki Peter, czyli lepiej dać ryflowany lub z wolną przestrzenią? a co jeśli chodzi o wełnę kamienną to jak kłaść?

InezDomyKanadyjskie
19-08-2012, 12:37
No dobrze, dużo się pisze, iż dom w technologii szkieletowej i ogrzewany elektrycznie jest tańszy w utrzymaniu pod pewnymi warunkami.Można zmniejszyć temp. ogrzewania podczas kiedy dzieci są w szkole, a dorośli w pracy.A co jeśli mieszkańcami domu są emeryci, którzy praktycznie domu nie opuszczają i cierpią na układ krążenia i często im zimno?

Ten powyższy przykład dotyczył ludzi, którzy pracują w domu, więc są w nim niemal nonstop. W tamtym czasie mieli dziecko w wieku przedszkolnym. Dom był ogrzewany przez cały czas, tyle, że sypialniane grzejniki były wyłączane w ciągu dnia i zawsze podczas wietrzenia pomieszczeń

A nawet jak się jest emerytem, albo ma się kłopoty z układem krążenia (rozumiem doskonale szczególnie tych drugich ;)) to i tak oszczędza się na ogrzewaniu np. sypialni. Bo przecież cały dzień spędzamy w salonie czy kuchni, więc w sypialni wyłącza się grzejnik na ten czas. Włączyć go trzeba pół godziny przed spaniem.

karolinka1234
11-01-2013, 09:04
Witam wszystkich użytkowników, jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Kupiłam mieszkanie 25-30 m2 i muszę je ogrzać tylko elektrycznie. Myślałam nad piecami akumulacyjnymi, czy jest to dobry sposób ogrzewania?? Proszę o pomoc, ponieważ się na tym nie znam. Pozdrawiam

InezDomyKanadyjskie
11-01-2013, 11:54
Witam wszystkich użytkowników, jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Kupiłam mieszkanie 25-30 m2 i muszę je ogrzać tylko elektrycznie. Myślałam nad piecami akumulacyjnymi, czy jest to dobry sposób ogrzewania?? Proszę o pomoc, ponieważ się na tym nie znam. Pozdrawiam

Czy to mieszkanie jest w bloku zbudowanym w technologii szkieletu drewnianego (kanadyjczyk)?
Czy w murowanym?

MasterCheat
02-04-2013, 13:08
Witam,

to ja się może tutaj jeszcze dopytam o radę, bo za wątkiem "ogrzewający elektr...." jakoś nie nadążam :)

Cały czas mam dylemat, jakie zrobić ogrzewanie (elektryczne) w szkieleciku jaki mi się teraz buduje. Będę miał w nimi też kominek z rozprowadzeniem powietrza, ale musi być dodatkowe źródło ciepła.

I tak na tą chwilę mam do wyboru:
1) grzejniki elektryczne konwektorowe (prąd jedno taryfowy)
2) kable grzewcze w wylewce (prąd dwutaryfowy)

Różnica cenowa samej instalacji niewielka, ponieważ wylewkę i tak robię więc wystarczy ułożyć kabelki.


Niestety obawiam się, że w przypadku szkieleciaka, sama podłoga nie zakumuluje wystarczającej ilości ciepła aby ogrzać tylko w II taryfie. Bo jednak w domu tradycyjnym nawet przy ogrzewaniu podłogowym nagrzewają się też ściany i akumulują ciepło, a tu nie będzie tego efektu.

Na plus grzejników przemawia też to, że można szybko nagrzać domek a jak nie ma nikogo to ogrzewanie można zmniejszać lub wyłączać.

Proszę o poradę w tym temacie.

מרכבה
02-04-2013, 14:14
Nic nie zrobiłem, był deskomfort gdy uczylem się domu, kombinowałem, uruchamiałem sam dogrzewanie na ileś godzin- po prostu ja byłem regulatorem.
Od 2 zim ustawiłem zakres czasu grzania na noc od 00.00 do 5.45 i w ciągu dnia na 1,5 h oraz temperaturę do jakiej ma się posadzka dogrzewać aby do -18 chwilowo wyrabiało. I regulator do tej temp. dobija w tych zakresach cały czas. To w końcu przyniosło efekt komfortu. W pewnym stopniu dom też się wysezonował- to na pewno również miało wpływ.. O tym zresztą świadczy również jeszcze mniejsze zużycie energii-.
Jedynie to kiedy brakuje zysków (stanowią lwią część grzewczą) bo obiad na mieście, bo wyjątkowo cały dzień nikogo nie ma w domu. Wtedy gdy jest bardzo zimno na zewnątrz, to po przyjściu do niego czuć różnicę, Nie jest to problem jednak da się to lekko odczuć.
Dobrze mieć psa w domu, opiekunkę do dziecka itp. Wtedy ta lekka różnica zanika .

pzdr najlepiej ogrzewanie opisuje J-J

Dobrze mieć psa w domu, opiekunkę do dziecka itp. Wtedy ta lekka różnica zanika .
największa kpina z "tradycyjnych" domów ...
Wniosek izolować po 3x

MasterCheat
02-04-2013, 15:24
ok, co to izolacji, to o to nie pytam. Ja będę miał
- pod płytą 12 cm EPS100 (na foli budowlanej) i po obrzeżach płyty (pod płytkimi ławami) 10cm XPS.
na to płyta żelbetonowa, na to jakieś 12 cm EPS100 pod wylewkę (na to folia) i na to dopiero wylewka (taka kanapka przekładana :)) w sumie jakieś 24 cm styropianu.
- ściany od środka KG-OSB-folia paroszczelna-wełna 15cm (lambda0,033) - OSB - styropian 10 cm(bezpośrednio na osb) - tynk (czyli w sumie 25 cm izolacji)
- strop 23 cm wełny lambda 0,033
-okna w planie U1,1 od południa okno tarasowe 1,8x2m, pozostałe 1,5x1,5m. 2 sztuki od wschodu (jedno od kuchni połączonej z salonem i jedno od pokoju. 2 sztuki do zachody (jedno salon i jedno drugi pokój), Od północy brak okienek.

Tak więc wydaje mi się, że jak na nasze polskie warunki to nie będzie źle z ociepleniem.

מרכבה
02-04-2013, 17:39
ok, co to izolacji, to o to nie pytam. Ja będę miał
- pod płytą 12 cm EPS100 (na foli budowlanej) ale płytą FU?


Tak więc wydaje mi się, że jak na nasze polskie warunki to nie będzie źle z ociepleniem.
Na polskie warunki jest dość wybitna izolacja :) nie neguję ...
Tylko zachęcam do jak najlepszego izolowania
A wiesz dla czego ? bo poniesiesz i wydatek na instalacje grzewcze plus izolację ...

MasterCheat
02-04-2013, 22:06
ale płytą FU?



tak dokładnie, pod płytą Fundamntową. Z tym że ta moja płyta to jest dość specyficzna.
Nie jest to typowa płaska płyta 20 cm betonu.

ma ona pogrubienia po obrysie oraz pod ścianami nośnymi (takie jakby płytki ławy fundamentowe o grubości w sumie 25 cm), a cała pozostała powierzchnia (tam gdzie nie ma ścian nośnych) ma grubość 13-15 cm.

No i pod przegrubieniami gdzie są oparte ściany nośne tam jest XPS (szerzej niż te ławy), a pod pozostałą częścią fundamentu ( tam gdzie obciążenia są mniejsze) EPS-100.

מרכבה
03-04-2013, 09:25
To wiedz że nie daje się niczego pod styropian co zatrzymuje wodę...
a raczej skropliny przez parę wodną wylatującą przez ta płytę FU...
odsyłam do tematu płyta fundamentowa ... tam Henok opisywał co i jak ... i nie ma sensu powtarzać tego .
U mnie pierwsze idzie XPS potem fibrobeton plus zwykłe pręty zbrojeniowe na to cientka wylewka wyrównawcza i tyle ...
bo to płyta będzie w piwnicy tak że jakiś cudów nie ma .

Ale to Ci jakiś konstruktor zrobił taka płytę czy jak?

MasterCheat
03-04-2013, 09:53
Szczerze... to tej folii budowlanej to pewien nie jestem :) utknąłem w połowie prac z fundamentami bo "troszkę" sypnęło śniegiem.

Ekipa to co zrobiła, (tj. podbudowę i XPS po obwodzie) przykryła folią budowlaną w celu zabezpieczenia przed deszczem i śniegiem do czasu jak będą mogli robić dalej. No i mnie się wydawało, że ta folia to już zostanie i na to położą styropian i zaleją betonem. Ale być może jestem w błędzie i ta folia to faktycznie tylko tymczasowe zabezpieczenie...

Jak się uda to koło weekendu będą robili dalej to się okaże co i jak.

A w tym temacie to może jednak znajdzie się ktoś kto rzetelnie doradzi czy jest sens pakować się w podłogówkę akumulacyjną w budynku szkieletowym? Czy lepiej zostać przy elektrycznych grzejnikach konwektorowych ?

מרכבה
03-04-2013, 10:23
Masz pod XPS 'em folię ?
pod XPS a nie trzeba foli ... to samo pod EPS'a gdyż jest to bariera gazoszczelna ... i nie puści pary wodnej w świat...


A w tym temacie to może jednak znajdzie się ktoś kto rzetelnie doradzi czy jest sens pakować się w podłogówkę akumulacyjną w budynku szkieletowym? Czy lepiej zostać przy elektrycznych grzejnikach konwektorowych ja Ci tego nie doradzę ...
ponieważ jest to czysta mniemanologia ... przy mocach rzędu 4-5kW max przy -30 ... ..


Cały czas mam dylemat, jakie zrobić ogrzewanie (elektryczne) w szkieleciku jaki mi się teraz buduje. Będę miał w nimi też kominek z rozprowadzeniem powietrza, ale musi być dodatkowe źródło ciepła. tu jak dobrze pokombinujesz ... to wystarczy nagrzewnica kanałowa.

MasterCheat
03-04-2013, 11:06
Masz pod XPS 'em folię ?
pod XPS a nie trzeba foli ... to samo pod EPS'a gdyż jest to bariera gazoszczelna ... i nie puści pary wodnej w świat...

ja Ci tego nie doradzę ...
ponieważ jest to czysta mniemanologia ... przy mocach rzędu 4-5kW max przy -30 ... ..

tu jak dobrze pokombinujesz ... to wystarczy nagrzewnica kanałowa.

nie pod XPS-em nie mam folii. I jak tak przeglądam projekty firmy która mi to robi to pod ESP też nie widzę folii. Więc chyba się zasugerowałem tą folią rozłożoną w celu zabezpieczenia fundamentu na czas przerwy w pracach.

A z tą nagrzewnica też właśnie się zastanawiałem czy nie zakupić takiego cuda i wsadzić w kanał do DGP, tak żeby się nią grzać jak w kominku nie będzie palone. ruch powietrza zapewniał by wentylator od DGP.

myślałem o czymś takim http://sklep.dospel.com/?269,szerdi-3e-150-4500 w sumie cena niewielka.

מרכבה
03-04-2013, 11:11
No i taka mogła by być czemu nie :)
A myślałeś o wentylacji mechanicznej ? pod ten układ co masz można było by coś pomyśleć.
Kominek z zapartą komora spalania ...
Plus zabrać mu ciepło do CWU i chyba miał byś nie zły układ :)

MasterCheat
03-04-2013, 11:52
Tak Reku chcę założyć albo Luna Dospel, albo MDV HRV-200. Pierwszy kusi ceną i tym że "niby" lepsza sprawność bo wymiennik Krzyżowo-przeciwprądowy. za to drugi droższy, ale ma fajne sterowanie, wymiennik celulozowy i wentylatory mają bardzo mały pobór prądu (20W).
Z tym że pod Reku chcę osobną instalacje zrobić. A DGP osobną. Jedyne co to jeden z wyciągów zamierzam umieścić w aneksie kuchennym w okolicy kominka.

Kominek z zamkniętą komorą z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Myślałem tez żeby na komin spalinowy założyć Turbodym i pompką wpiąć go w zasobnik wody CWU (lub ewentualnie - ale to bym już musiał jakiegoś kumatego hydraulika złapać - zawinąć dookoła komina spalinowego kilka zwojów rurki miedzianej zamiast tego turdodyma).

מרכבה
03-04-2013, 12:22
Polecam przemyśleć sprawę bo robią się dwie wentylację .
Z kominka mogło by być albo przez samo powietrze albo przez nagrzewnicę wodną ... mocy siarczystych nie trzeba .
lepiej dać rurę fi 250 niż 110 i tam wspólnie dmuchać ...
Jak by nie mój pomysł z pompa ciepła w układzie to było by tak...
Kominek ... jako źródło ciepła do CWU i nagrzewnicy wodnej ... jedno i drugie czasem prądem wspomagane .
Żwirowca na wstępie do reku ... a o reku myśleć przeciw prądowym i najlepiej dużo zrobić samemu bo się da.
http://rekuperatory.gd.pl/przeciwpradowe.html można sam wymiennik kupić.
http://www.google.pl/imgres?q=rekuperator+przeciwpr%C4%85dowy&um=1&hl=pl&safe=active&biw=1920&bih=950&tbm=isch&tbnid=cW2lc-YfwIzzjM:&imgrefurl=http://www.budujeko.pl/rekuperacja-wentylacja-odzysk-ciepla%3Fpage%3D2&docid=3UFFaAk-yhtaDM&imgurl=http://www.budujeko.pl/sites/default/files/pictures/rekuperacja_katarzyna_jarocka9.jpg&w=262&h=167&ei=WQJcUf-VPIeRtQbn4oHYDA&zoom=1&ved=1t:3588,r:12,s:0,i:114&iact=rc&dur=820&page=1&tbnh=133&tbnw=209&start=0&ndsp=41&tx=137&ty=73 taki jest fajny bo długi dystans wymiany .
I tak trzeba dać wentylatory w układ ... tak będą przynajmniej trzy a
jak wszystko będzie w jednym układzie to będą tylko dwa .

http://www.google.pl/search?hl=pl&safe=active&q=google+rekuperator&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44697112,d.Yms&biw=1920&bih=950&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=SQJcUaSeDsfjswaBmYHgAw#um=1&hl=pl&safe=active&tbm=isch&sa=1&q=kominek+do+domu+pasywnego&oq=kominek+do+domu+pasywnego&gs_l=img.1.0.0i24.2628.2628.7.5380.1.1.0.0.0.0.87. 87.1.1.0...0.0...1c..8.img.s8q1XyfglgQ&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44697112,d.Yms&fp=347064f9fcb153f1&biw=1920&bih=950

http://www.ebmpapst.pl/pl/ i wentylatory DC

tomislav84
10-08-2015, 20:25
zaczynam budowac : ściana w środku 15 cm + 5 cm wełna, zewnątrz 15 cm wełna więć zdaje siędość dużo, do tego okna trzyszybowe. Dom 120m2 z poddaszem.

I teraz pytanie o ogrzewanie (gazu nie ma), myślę o : piecu elektrodowym, kominku z płaszczem, kominku DGP, grzejnikach elektrycnych, pompa ciepła powietrze (to najmniej bo mocno przeinwestowana sprawa chyba)


pomocy :) co godzine inna wizja i decyzja.

CodeSnipper
14-08-2015, 16:28
Sam musisz policzyć i zdecydować. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. My wybraliśmy na razie grzejniki konwektory, marketowe (bo kasa) - w zimie się przekonamy na ile to był dobry pomysł. Mam 20cm w ścianie i 15 na elewacji i do tego jeszcze pustkę powietrzną 6cm pomiędzy płytami kg a folią paroszczelną. W trakcie robienia instalacji wodnej, jako że pod domem w pustce wentylowanej (crawlspace) zmieściłem jeszcze piecyk rakietowy do grzania bufora z wodą, kupiłem po jednym metrowym grzejniku na każdą kondygnację i umieściłem je centralnie w środku domu, tak w ramach dmuchania na zimne. Piecyk ten praktycznie nie potrzebuje komina.

Najdroższa wersja to będzie kominek, najtańsza - grzejniki. Natomiast użytkowanie kominka będzie najtańsze. Teraz tylko policzyć. U nas kominek odpadł od razu, kotłowni nie chciałem, gazu nie mam. Grzejnikami można świetnie sterować, zrobiłem nawet oddzielny obwód dla każdego.

tomislav84
31-08-2015, 14:31
zastanawiam sie nad takim rozwiązaniem :

Kominek DGP +

1) parter : albo konwektory el. albo podłogówka el.
2) piętro konwektory el.

dom ok 120 m2 p.u. okna 3 szybowe 15 wełny zewnętrznie + 20 wewnętrznie


pytanie : jak ma się podłogówka elektryczna do grzejnikó elektrycznych - tzn. za co zapłace mniej w użytkowaniu a może podobnie.

Mac4don
25-04-2016, 15:12
jest to chyba mój pierwszy post na tym forum, albo jeden z pierwszych, więc witam wszystkich. Ale do rzeczy:

Chciałbym się podzielić informacjami na temat ogrzewania elektrycznego w Kanadyjczyku.
Zacznijmy od danych technicznych:
- Dom ok. 105 m2, z poddaszem użytkowym.
- Ściana: w szkielecie 15 cm wełny, na zewnątrz 10 cm lambda 0,032.
- Poddasze 20 cm + 5 cm + srebrna folia z ekranem odbijającym ciepło (niby odbija, ale to chyba zwykły ściema marketingowa).
- Płyta fundamentowa 20 cm styro, boki płyty na zewnątrz 5 cm styro.
- Drzwi energooszczędne, okna trzyszybowe z U dla szyby 0,7.
- Jedno okno dachowe w łazience z szybą U 1,1.
- Rekuperacja Vaillant recovair var 260/4

Długo zastanawiałem się jakie ogrzewanie wybrać. Jestem człowiek blokowy od urodzenia, więc na dzień dobry odpadało jakiekolwiek szuflowanie, nawet raz na parę dni. Gazu z sieci niestety nie ma. Gaz z butli odpadał z uwagi na dziwaczne przepisy dotyczące wentylacji kotłowni i koszty instalacji, ogrzewanie olejowe również odpadło z powodu małej kotłowni i niemożliwości zainstalowania w niej zbiornika na olej. Pompa ciepła gruntowa odpadła z uwagi na małą działkę i koszty instalacji, a do powietrznej jakoś się nie przekonałem z uwagi na to, że dobrze mieć dodatkowe źródło ogrzewania w czasie dużych mrozów, a to są dodatkowe koszty.
Wybór padł na ogrzewanie elektryczne. Ale chciałem również mieć kominek, więc firma instalująca mi ogrzewania zaproponowała piec Kospel o mocy 12 kW i kominek z płaszczem wodnym 8 kW. Więc cały parter to podłogówka wodna, a poddasze grzejniki. Cała instalacja ma ok. 140 litrów wody.
Po całej zimie mogę powiedzieć, że na ogrzewanie zużyłem ok. 5000 kWh prądu i 1 m3 drewna (drewnem paliłem sporadycznie). Temperatura w domu ok. 22 - 23 stopni - wiem że dużo ale żona lubi ciepło. Więc uważam, że nie jest to dużo, szczególnie że w domu było bardzo ciepło.

Dodatkowo fajną rzeczą w ogrzewaniu prądem jest to, że koszty rozkładają się na cały rok, nie muszę przed zimą wywalić na opał paru "tysi", nie ma podczas mojej nieobecności w domu ognia nawet w zamknięciu w piecu, a w Kanadyjczyku daje to jakiś spokój ducha. Dzisiaj uważam, że to był dobry wybór. Wiem, że nie jest to tanie rozwiązanie jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, ale 5000 kWh jakoś mnie nie powaliło. W bloku w mieszkaniu 82 m2 za ogrzewanie zapłaciłem niewiele mniej.

Pytać się jakby ktoś chciał coś jeszcze wiedzieć.

HirotatoGouda
05-05-2016, 10:24
Poszperaj w wątku "ogrzewający elektrycznością wystąp" .Setki postów, jest co czytać.
Pytanie podstawowe to czy Twój wykonawca tak samo solidnie zbuduje dla Ciebie jak zbudował swój dom? Myślę, że pójdzie na łatwiznę:)

Dokładnie. Nawiasem mówiąc, czasami szkoda, że informacje się tak często powtarzają. Generalizuje to tematy a t na pewno nie jest nic dobrego.

Doomika
03-06-2016, 10:12
My zdecydowaliśmy się na elektryczna podłogówkę na dole i w łazienkach, a w sypialniach elektryczne grzejniki. Poza tym piecokominek w salonie. Co z tego wyjdzie zobaczymy. Ściany ocieplone 15 cm wełny 0,033, 15 cm styropian grafitowy 032, na dachu 25 cm wełny, okna trzyszybowe U dla całego okna 0,8. Rekuperacja thessla green airpack 400. Domek 130 metrów.

CodeSnipper
04-06-2016, 12:22
Styropian? Kleicie go do OSB?

Doomika
08-06-2016, 09:31
Nie, styropian jest mocowany w taki sposób, aby ewentualna wilgoć wydostawała się na zewnątrz, wykonawca nam tłumaczył dokładnie co i jak, ale powiem szczerze nie znam się na tym. Ufam, że firma z prawie 25 letnim doświadczeniem i w SDD wie co robi.

CodeSnipper
09-06-2016, 08:14
Jeśli masz szczelinę między styropianem a OSB, to wprowadzasz tam zimne powietrze - styropian nie może być wtedy uznawany jako izolacja. Ale to wyjdzie w praniu. Podany system ogrzewania i tak sobie poradzi.

Mac4don
09-06-2016, 13:59
Doomika, nie polecałbym Ci elewacji z tym styropianem na kontrłacie. Ja bym bardziej poszedł w tą stronę, aby w jak największym stopniu skupić się na paroizolacji w środku, a okna bezwzględnie na ciepły montaż i na zewnątrz dałbym wełnę kamienną. Małe ilości wilgoci, które przenikną przez paroizolację odparują z tej wełny, pod warunkiem oczywiście, że dasz "oddychający" tynk. Ja tak mam i się sprawdza.
Nie wiem, czy wiesz że rury z wodą w domu szkieletowym z reguły umieszcza się w szkielecie. Wierci się belki dokładnie pośrodku i przeciąga się przez te otwory rurki do wody. Jeżeli na zewnątrz nie będziesz miała izolacji pełniącej funkcję izolacyjną, a nie podtrzymującą tynk to przy bardzo dużych mrozach bardzo prawdopodobne, że zamarzną ci rurki. Od ściany zewnętrznej w najlepszym przypadku taką rurkę oddziela tylko ok. 7 cm wełny. Firma, która instalowała mi w moim szkieletowcu ogrzewanie pytała się czy będę miał izolację na zewnątrz, bo znają mnóstwo przypadków zamarznięcia rurek w ścianie gdy nie ma izolacji na zewnątrz. Obawiam się, że przy tak układanym styropianie może się tak właśnie stać.

CodeSnipper
09-06-2016, 15:07
Ja dałem rurki w ruszcie drewnianym dla płyt gipsowych. Dużo lepsze rozwiązanie i nie dziurawisz wtedy paroizolacji.

marcinrokosz
09-06-2016, 15:34
My u siebie zdecydowaliśmy ogrzewanie nadmuchowe, właśnie ze względu na atrakcyjną cenę :) Jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni. Jakbyś chciał się czegoś więcej o tym dowiedziec to możesz sprawdzić to choćby tu [SPAM]

Doomika
01-07-2016, 13:49
Rurki wod-kan mam już rozprowadzone i nie są one wcale w szkielecie, więc nic nie zamarznie. Co do tego styropianu, nie budujemy typowego szkieleciaka, tylko prefabrykowany i wszystko robi firma wykonawcza- oni są od technologii, a my od wyboru kolorów co najwyżej (niewiele zmieniamy) Ufam, że firma, która jest na rynku od 25 lat i zbudowała sporo domów w tej technologii zna się na tym co robi (firma została starannie przez nas wyselekcjonowana spośród innych). Widzieliśmy sporo domów i bardzo zadowolonych użytkowników. Nie spotkałam się, żeby coś komuś zamarzało(ale dzięki za uwagę). Nie jesteśmy budowlańcami i na budowie nie znamy się kompletnie, dlatego realizację powierzyliśmy osobom znającym się na rzeczy.
O ogrzewanie pytamy, bo jednak w większości w takich domach ludzie instalują pompy ciepła( a to wydatek przekraczający nasze możliwości) Osób ogrzewających prądem jest niewiele, bo wszyscy się boją. My też się obawiamy, znaleźliśmy na razie kilka osób mieszkających w takich domach z ogrzewaniem elek. i są zadowoleni. Jak będzie naprawdę, to się okaże.

gambit565
01-07-2016, 14:09
O ogrzewanie pytamy, bo jednak w większości w takich domach ludzie instalują pompy ciepła( a to wydatek przekraczający nasze możliwości) Osób ogrzewających prądem jest niewiele, bo wszyscy się boją. My też się obawiamy, znaleźliśmy na razie kilka osób mieszkających w takich domach z ogrzewaniem elek. i są zadowoleni. Jak będzie naprawdę, to się okaże.
Zrobic obliczenia OZC i bedzie wiadomo jak bedzie, z duzym prawdopodobienstwem

mariober
01-07-2016, 17:11
kup klimatyzator tanie rozwiązanie, mało prądu potrzeba a wystarczy do ogrzewania .

margok
14-08-2016, 21:07
Witam
Jaka może być min. grubość styropianu na posadzce, przy ogrzewaniu elektrycznym żeby rachunki za prąd nie były kosmiczne?
W projekcie mam 8 cm styroduru, chudziak jest już wylany, poczytałam trochę na forum i zalecają 20-30cm.
Zostaje skucie wylewki, wybranie, piasku i zalanie na nowo, czy jakoś można inaczej docieplić posadzkę i czy ma ona takie duże znaczenie.
Ściany z zew. ocieplone wełną 12 cm, wewnętrzne 15cm. ok. 90m podłogi na parterze.

Zdun Darek B
15-08-2016, 09:04
Masz bardzo mało izolacji w ścianach ! Popraw stratę ciepła to rachunki za ogrzewanie , obojętnie czym byś nie ogrzewał , spadną znacznie...

margok
15-08-2016, 09:42
Zew. ściany są już docieplone, wewnętrzne jeszcze nie, tam mogę zwiększyć ale do ilu i co z posadzką?