PDA

Zobacz pełną wersję : Luksfery na ściance regips - czy wytrzyma ?



kajfasz
26-11-2011, 19:41
Witam,

Planuje remont mieszkania i chciałbym zrobić niektóre rzeczy sam. Między innym chciałem samodzielnie postawić ściankę działową żeby z dużego pokoju wydzielić małą sypialnię. Nie będzie ona jednak miała dostępu do światła bo okno zostanie w większej części podzielonego pokoju. Ściankę chciałem zrobić z profili i płyt gipsowo-kartonowych bo ponoć jest to bardzo proste - widziałem już jakieś filmy instruktażowe i myślę że sobie poradzę .... Wpadłem jednak na pomysł żeby ścianka nie była pełna tylko żeby wpuścić trochę światła z części z oknem do tej części bez okna poprzez dwa rzędy luksferów na górze ścianki. Noi mam teraz dylemat bo nie wiem czy taka ścianka z rigipsu wytrzyma obciążenie dwóch rzędów luksferów. Według instrukcji w ściance powinny być pionowe profile co 60 cm więc dosyć to mocne powinno być ale luksfery chyba lekkie nie są.
Jak myślicie - czy jest to możliwe. Czy muszę zrezygnować z luksferów lub zmodyfikować jakoś ściankę ? Ścianka będzie miała szerokość 290 cm i wysokość od ziemi do sufitu 250 cm minus dwa rzędy luksferów.

I jeszcze jedno - jeszcze się nie interesowałem jak się układa luksfery ale ponoć jest to łatwe i liczę na to że dam sobie rade. Ponoć jest kilka sposobów układania luksferów. Czy możecie mi podpowiedzieć który będzie najłatwiejszy i nie-najdroższy ? :)

Aha - z tego co wiem to najpopularniejsze luksfery mają rozmiary 19x19x8 cm. Chciałbym obliczyć ile będę ich potrzebował i nie wiem czy między poszczególnymi luksferami są jakieś odstępy i muszę ich szerokość uwzględnić w liczeniu zapotrzebowania czy może dolegają one do siebie i po prostu mam szerokość pokoju podzielić na 19 cm boku pustaka i będę wiedział ile ich potrzebuję.

A może ktoś dysponuje jakimś linkiem do filmu instruktażowego jak samodzielnie układać luksfery ..... ?

I jeszcze jedno pytanie. Gdybym robił pełną ściankę bez luksferów to górny profil poziomy UW przykręcił bym do sufitu. A z luksferami ? Podobno nie przykręca się pionowych profili CW do poziomych UW. W takim układzie - w moim przypadku z luksferami ten górny profil UW miałby po prostu luźno leżeć na pionowych profilach CW ? A może płyty G-K to mają połączyć ?

kajfasz
27-11-2011, 11:05
Oczywiście nie wiedziałem co to są naświetla ale już w internecie sprawdziłem. I widzę, że to są takie okienka do hal produkcyjnych gównie ale też do domów tylko, że nie wiem co ta ma wspólnego z luksferami bo nic takiego nie widziałem. Zresztą te naświetla są bardzo drogie - wyszło by mnie to okienko z 4 x więcej niż luksfery. Do tego wydaje mi się , że luksfery będą ładniejsze. Ale dalej nie wiem jakie są to naświetla do luksferów ....

Byłem przed chwilą w markecie budowlanym, oraz oglądnąłem parę filmów instruktażowych i już jestem pewien że poradziłbym sobie z samodzielnym ułożeniem luksferów. Tylko cały czas mam wątpliwość czy ta ścianka wytrzyma ich wagę. Jeden luksfer waży niewiele ponad 2 kg - ja ich potrzebuję maksymalnie 30 to jest 60 kg plus trochę zaprawy - pewnie maks to będzie ważyło 70 kg rozłożone na ściance o długości prawie 3 metrów - CHYBA WYTRZYMA - NO NIE ???? :) To najważniejsze pytanie :)

No i pojawił się nowy DUŻY problem.
Dowiedziałem się, że nie wolno skręcać pionowych profili CW z poziomymi UW. Nie można również skręcać płyt kartonowo gipsowych z poziomymi profilami UW. Wynika z tego że w moim przypadku górny profil UW na którym miałyby oprzeć się luksfery nie będzie do niczego przykręcony bo do sufitu też nie :( Więc na czym będą leżeć moje luksfery ???? Ponoć profile pionowe CW powinny być około 1 cm krótsze niż wysokość ściany więc powinien być luz między nimi a profilami poziomymi UW przykręconymi do podłogi i sufitu. Jeżeli ja położę na górnym luźnym profilu UW to on oprze się na pionowych profilach CW a tak chyba nie powinno być - RATUJCIE !!!! Jak mam to zrobić ?

kajfasz
29-11-2011, 19:00
Cóż - robota się zbliża a ja nie dostałem żadnej odpowiedzi - pozostało mi szukać innego forum :(

JoShi
29-11-2011, 19:13
A nie możesz tych luksferów postawić w dwóch pionowych rzędach od podłogi do sufitu? Będzie i ładnie i bezpiecznie i bez kłopotu.

kajfasz
30-11-2011, 18:59
Kurcze no nie byłoby kłopotu i może i ładniej by to wyglądało ale to mają być luksfery między pokojem dziecka a moją sypialnią - nie chciałbym żeby do nas zaglądał :) A jak będą wysoko to nie będzie .... :(

JoShi
30-11-2011, 20:25
To kup matowe. Przez luksfery naprawdę nie da się podglądać.

kajfasz
01-12-2011, 06:23
Ale ruch widać :lol2:

SidieN
02-12-2011, 10:23
Moim zdanie scianka wytrzyma, profile tylko daj troche gesciej niz 60cm i mozesz jeszcze zbrojenie pomiedzy pustakami zakotwiczyc do sufitu.