PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek jakiej firmy?



pmgruch
27-11-2011, 07:06
Witam,
wybieramy kominek do domu, ma to być kominek dla odpoczynku, tzn. nie do ogrzewania domu (bez płaszcza, bez rozprowadzenia ciepła), tak by po prostu od czasu do czasu w weekend usiąść i popatrzyć w ogień przy kolacji. Jaki byście polecili kominek, ostatnio oglądaliśmy kominki (w zasadzie wkłady) firmy Kratki, wyrób polski (nie jakieś chińskie z supermarketu) co o tym prodcencie może powiedzieć i jakie alternatywnie polecacie.

dziękujemy za wszelkie opinie z góry

pionan
27-11-2011, 12:05
my, po rozmowach ze zdunem,k tóry stawiał nasz kominek, kupiliśmy właśnie wkład z supermarketu, a ściślej z Castoramy. I muszę Cię zdziwić. Nie zaden chiński, a polski produkt, pod marką Nord Flame. Kominek Alba narożny ok 1800 zł. Grzeje jak diabeł, a i jeszcze sporo ciepła przekazuje kanałami do pomieszczeń na piętrze.
Jak narazie jestem bardzo zadowolony z tego wyboru :)

Konto usunięte_12*
27-11-2011, 18:15
co o tym prodcencie może powiedzieć i jakie alternatywnie polecacie.
Też początkowo (z powodu niskiej ceny :)) brałem je pod uwagę. Jednak po bliższym poznaniu szczegółów budowy zdecydowałem się na inny, dwa razy droższy, ale za to szczelny (tak mi doradziło to Forum). Jeśli rzeczywiście tylko sporadycznie i do zabawy, to ...możesz kupić :yes:

Forest-Natura
27-11-2011, 21:32
Witam.

I muszę Cię zdziwić. Nie zaden chiński, a polski produkt, pod marką Nord Flame. Kominek Alba narożny
Pionan ... taki on polski jak kilku piłkarzy w naszej reprezentacji obecnie ... To że importer jest polską firmą, nie znaczy wcale że sprzedaje polskie wyroby ... jak to importer ... :)
Tak nawiasem - to nie różni się niczym oprócz ładniejszego wyglądu, od tych za 850 zł ...
Pozdrawiam.

pionan
28-11-2011, 14:20
bardzo mejbi. Nie wnikałem w szczegóły. Kominek stoi, pali się w nim, ciepło oddaje, nie dymi (oprócz komina :) ). Nie jest to główne żródło ciepła. Bardziej bym powiedział taki kolejny "mebelek". Kanały puściliśmy, bo była taka możliwość bez większych nakładów finansowych. A czy jakiś żółty człowiek go majstrował?? A czego oni dziś nie robią?? Dla mnie wystarczy.
pozdrawiam

M***ki
28-11-2011, 16:55
Wkład ALBA i kanały ?? Jak to zrobiliście ? Może jakieś foto..

bagi69
28-11-2011, 17:07
Po kiego foto.Dwóch ludzi ,dwie łopaty i kanały gotowe.
Takie co na górę ciepło dają to rurami robi się.
Wasze zdrowie;)

pmgruch
28-11-2011, 18:10
Też początkowo (z powodu niskiej ceny :)) brałem je pod uwagę. Jednak po bliższym poznaniu szczegółów budowy zdecydowałem się na inny, dwa razy droższy, ale za to szczelny (tak mi doradziło to Forum). Jeśli rzeczywiście tylko sporadycznie i do zabawy, to ...możesz kupić :yes:

co to znaczy, że te wkłady Kratki są nieszczelne? bo to faktycznie spory zarzut i w zasadzie (jak dla mnie) dyskwalifikujacy ten produkt (jezeli to prawda) niezaleznie czy bede pali raz na rok czy raz na tydzien.

pionan
28-11-2011, 18:36
Wkład ALBA i kanały ?? Jak to zrobiliście ? Może jakieś foto..
żle się wyraziłem. W kominie jeden z kanałów wentylacyjnych został wolny, więc wykorzystaliśmy go. Wsadzilismy do niego spiro rurę, która wychodzi na piętrze. Tam prostokątnymi kanałami w podłodze rozprowadzenie po pomieszczeniach (dwa pokoje i łazienka). Działa. Czego chcieć wiecej??

Konto usunięte_12*
28-11-2011, 19:02
co to znaczy, że te wkłady Kratki są nieszczelne?
Wkłady z "Kratek" są skręcane z mniejszych elementów i na złączach uszczelniane. Trzeba dużej dyscypliny palenia, aby po jakimś czasie te złącza się zbyt szybko nie rozszczelniały. Dodatkowo system "czystej szyby" polega u nich na puszczaniu na nią strugi powietrza pobieranego z salonu(!) poprzez popielnik. Koniecznością jest więc stosowanie szybra (we wszystkich modelach), aby jakoś regulować wypływ spalin (a więc i ucieczkę ciepła) wprost do komina. I to wszystko we wkładach posiadających szczelny :D dolot powietrza do spalania z zewnątrz. Efektem tego wszystkiego jest niska sprawność wkładów (zbyt szybkie spalanie drewna), która niedawno niespodziewanie (na stronie internetowej) wzrosła, choć jakaś panienka nie potrafiła mi wyjasnić, jakim zabiegiem ten wzrost był spowodowany :rolleyes:.
Pozdrawiam

eniu
28-11-2011, 19:16
Wkłady z "Kratek" są skręcane z mniejszych elementów i na złączach uszczelniane. Trzeba dużej dyscypliny palenia, aby po jakimś czasie te złącza się zbyt szybko nie rozszczelniały. Dodatkowo system "czystej szyby" polega u nich na puszczaniu na nią (w niekontrolowany sposób) strugi powietrza pobieranego z salonu poprzez popielnik. Koniecznością jest więc stosowanie szybra (we wszystkich modelach), aby jakoś regulować ten niekontrolowany wypływ spalin (a więc i ucieczkę ciepła) wprost do komina. I to wszystko we wkładach posiadających szczelny :D dolot powietrza do spalania z zewnątrz

Kurtyna w Kratkach pl, to powietrze wlatujące szczeliną pomiędzy
górną krawędzią szyby i ramy drzwiczek. Dlatego nie da się tego
regulować. Strugę przez popielnik można regulować .

Konto usunięte_12*
28-11-2011, 20:12
Kurtyna w Kratkach pl, to powietrze wlatujące szczeliną pomiędzy
górną krawędzią szyby i ramy drzwiczek. Dlatego nie da się tego
regulować. Strugę przez popielnik można regulować .
Na stronie internetowej przeczytałem tylko o popielniku (może przeoczyłem ten drugi wlot). Co zresztą tym bardziej potwierdza fakt nieszczelności tych wkładów.

eniu
28-11-2011, 20:20
Na stronie internetowej przeczytałem tylko o popielniku (może przeoczyłem ten drugi wlot). Co zresztą tym bardziej potwierdza fakt nieszczelności tych wkładów.

...nie chwalą się tym , bo nie ma czym...

Tak jest skonstruowana większość konstrukcji supermarketowych,
głównie tych tańszych.

pmgruch
28-11-2011, 21:11
sobieradek , eniu - a jakie wkłady polecacie do takiego rekreacyjnego palenia, o jakim pisałem we wstępie??

Konto usunięte_12*
28-11-2011, 21:36
Przecież pisałem - do REKREACYJNEGO palenia wystarczą i Kratki. Przecież wtedy nie zależy ci na oszczędzaniu drewna, tylko by się w ogóle paliło (i do tego w tanim wkładzie) :D.

kbab
29-11-2011, 07:11
Przecież pisałem - do REKREACYJNEGO palenia wystarczą i Kratki. Przecież wtedy nie zależy ci na oszczędzaniu drewna, tylko by się w ogóle paliło (i do tego w tanim wkładzie) :D.
To może wypowiem się jako użytkownik taniego, marketowego wkładu, który eksploatuję od 10 lat. Wkład z pw, z rusztem, bez DGP, jedyną masą akumulacyjną jest jego marmurowa obudowa. To kompletne bzdury odnośnie zwiększonego zużycia drewna w tanich wkładach, rocznie zużywałem po 6mp, w ostatnim sezonie 5mp dębiny, palone często, w mrozy prawie co dziennie. Nie wierzcie w takie bajki o wyższości drogich wkładów oferowanych w tym temacie przez handlujących nimi sprzedawców, bo na zużycie opału głównie ma wpływ zapotrzebowanie domu na ciepło. Dodam, że warto się przestawić na "górne palenie" w kominku, można tak palić również w marketowych "badziewiach". Jak się dowiaduję, że w 3-letniej Tarnawie woda przecieka (najprawdopodobniej z płomieniówek), to odechciewa mi się wymieniać mój kominek na lepszy, droższy, mój mnie kosztował ok 4,5k z zabudową KG. Opis oszczędnego, czystego, górnego palenia przedstawiłem tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103203-kominek-a-czarna-szyba&p=5022784&viewfull=1#post5022784
Aktualny stan mojego kominka - fotki rusztu - jeszcze nie wymieniany, reszta bez zastrzeżeń po tylu latach, chociaż jak widać wermkulit trochę popękał, szamot na dnie wkładu ok
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?177583-potrzebuj%C4%99-porady-jak-ogrza%C4%87-dom&p=5030567&viewfull=1#post5030567

eniu
29-11-2011, 07:21
Kbab tracisz czas . Miało być bez płaszcza...


Kratki z oferty tanich wkładów , na pewno są lepsze od większości
supermarketowych żabojadów. Nie nadają się jednak do WM

kbab
29-11-2011, 07:28
Przecież go nie zdejmę, mój nie jest "żabojad" na fotkach jest dokładne info producenta.
Nie wypowiadam się, żeby psuć komuś biznes, ale jako wieloletni użytkownik kominka. Niektórzy odnośnie jakości wkładu wypowiadają się jako ich sprzedawcy, natomiast potencjalni ich użytkownicy mają prawo poznać zdanie o wieloletnich sprawdzonych w trudnych warunkach również innych wkładach.
Zamiast na siłę udowadniać która firma jest "be" a która "cacy" lepiej otworzyć temat o naprawach gwarancyjnych i pogwarancyjnych wkładów będących w sprzedaży - takie argumenty bardziej wpłyną na decyzję potencjalnych nabywców.

Forest-Natura
29-11-2011, 08:21
Witam.
Kbab - w Twojej wypowiedzi na temat wkładu jaki posiadasz podstawową rzeczą o której sam nie wiesz a ja wcześniej o tym pisałem, jest to, że tak naprawdę nie zdajesz sobie sprawy z tego co masz. Bo nie jest to wcale tani, marketowy wkład. Byłeś swego czasu "szczęśliwą ofiarą" marketowych eksperymentów jednego z producentów całkiem niezłych wkładów rodem zza naszej południowej granicy. I sprzedawane dawniej i obecnie żeliwne "łupy" w marketach mają się nijak do tego co posiadasz.
Tyle że jak zwykle wiesz lepiej i w swoim przekonaniu nie przyjmujesz do wiadomości żadnego innego zdania ... i mając wiedzę "zaledwie" w temacie swojego paleniska (i to bladą dosyć) próbujesz wrzucić do jednego worka cały kominkowy biznes.
Aż się z Tobą nie chce człowiekowi dyskutować dlatego ... pomimo że piszesz też i mądrze czasem.
A jak by Ci się chciało poszukać i poczytać też czasem ... to taki wątek jest już w tym dziale ...
Pozdrawiam.

pmgruch
29-11-2011, 09:55
Przecież pisałem - do REKREACYJNEGO palenia wystarczą i Kratki. Przecież wtedy nie zależy ci na oszczędzaniu drewna, tylko by się w ogóle paliło (i do tego w tanim wkładzie) :D.

tzn powiem tak - fakt specjalnie na ilości spalonego drewna mi nie zależy, ale zależy mi na szczelności wkładu, żeby się nie okazalo za rok, że w pokoju czuć spalinki. Dlatego dopytuje o innych alternatywnych producentów, mogą być troszku drożsi od Kratki, choć napewno (ze względu na częstotliwość użytkowania) nie z wysokie półki cenowej.

pozdrawiam

kbab
29-11-2011, 10:05
Bo nie jest to wcale tani, marketowy wkład.
Z całym szacunkiem, zapłaciłem z niego coś ok 2500zł w Castoramie. Jeśli znajdziesz jakiś wpis w którym chociaż neutralnie któryś z Was wyraził się o wkładach sprzedawanych w marketach to pokaż - ja trafiam jedynie no totalną krytykę - co wcale nie jest prawdą. I chwała inwestorom za to, że nie zawsze korzystają z Waszych podpowiedzi, co potwierdza duże powodzenie wyrobów sprzedawanych przez te sieci. Dodam, że jeśli podejmę decyzję o zmianie kominka to również znajdę dla siebie tańszą, odpowiednią ofertę w jakimś markecie - chociaż nie ukrywam, że będę przy jego wyborze korzystał z rad na FM. "Szczęśliwa ofiara" - brzmi sympatycznie, ale wtedy również wybierałem na podstawie swojej wiedzy i potrzeb, chociaż nie miałem pojęcia o FM, a może go jeszcze nie było??

M K
29-11-2011, 12:01
Znalazłem w necie stronkę "KWL portal kominkowy" jest tam ranking oraz testy wkładów:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=deflektor%20z%20wernikululitu%20do%20kominka%20f rancuskiego&source=web&cd=3&ved=0CEYQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.kwl.pl%2F2010%2F09&ei=m8fUTrnJOoHm4QS5tc2iAQ&usg=AFQjCNEzuE3UrxoQixA3OP5Dgr1caO3FQA&cad=rja (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fur l%3Fsa%3Dt%26rct%3Dj%26q%3Ddeflektor%2520z%2520wer nikululitu%2520do%2520kominka%2520francuskiego%26s ource%3Dweb%26cd%3D3%26ved%3D0CEYQFjAC%26url%3Dhtt p%253A%252F%252Fwww.kwl.pl%252F2010%252F09%26ei%3D m8fUTrnJOoHm4QS5tc2iAQ%26usg%3DAFQjCNEzuE3UrxoQixA 3OP5Dgr1caO3FQA%26cad%3Drja)

eniu
29-11-2011, 12:15
Przecież go nie zdejmę, mój nie jest "żabojad" na fotkach jest dokładne info producenta.
Nie wypowiadam się, żeby psuć komuś biznes, ale jako wieloletni użytkownik kominka. Niektórzy odnośnie jakości wkładu wypowiadają się jako ich sprzedawcy, natomiast potencjalni ich użytkownicy mają prawo poznać zdanie o wieloletnich sprawdzonych w trudnych warunkach również innych wkładach.
Zamiast na siłę udowadniać która firma jest "be" a która "cacy" lepiej otworzyć temat o naprawach gwarancyjnych i pogwarancyjnych wkładów będących w sprzedaży - takie argumenty bardziej wpłyną na decyzję potencjalnych nabywców.



Mówiąc ,że tracisz czas , chciałem Ci tylko delikatnie dać do zrozumienia,
że piszesz nie na temat. Założyciel wątku wyraźnie zaznaczył w pierwszym
poście : BEZ PŁASZCZA . Czy teraz to do Ciebie dotarło ?

Konto usunięte_12*
29-11-2011, 18:39
tzn powiem tak - fakt specjalnie na ilości spalonego drewna mi nie zależy, ale zależy mi na szczelności wkładu, żeby się nie okazalo za rok, że w pokoju czuć spalinki.
Jeśli wkład jest nieszczelny, to nie znaczy zaraz, że będzie w pokoju czuć spaliny. Wystarczy, że komin będzie miał dobry ciąg. Kłopoty mogą się zacząć dopiero wtedy, gdy np. jakiś wentylator czy okap nadkuchenny zacznie wyciągać powietrze ze szczelnego domu. Niech ci zresztą to wyjaśnią inni bieglejsi ode mnie w tym temacie.

M***ki
30-11-2011, 05:49
Jeśli wkład jest nieszczelny, to nie znaczy zaraz, że będzie w pokoju czuć spaliny. Wystarczy, że komin będzie miał dobry ciąg. .

Nic bardziej mylnego . W przypadku nieszczelnych wkładów , pobierających powietrze do spalania "po szybie" , zapach komina poczujesz zawsze gdy w kominku nie będzie się paliło . Przyczyna jest prosta , gdy nie palisz ta dziura bez uszczelki miedzy szybą a ramką drzwi pracuje jako najniższy punkt wentylacji w domu . Bardzo często od takiego nieszczelnego wkładu oprócz przykrego zapachu spalin czuć także zimny powiew powierza . Takie wkłady bez uszczelek to konstrukcyjna pomyłka , niestety bardzo często spotykana w oferowanych w Polsce wkładach :stirthepot:

pmgruch
30-11-2011, 06:46
Mistrzu Zdunski a jaki wkład byś polecił dla naszych potrzeb (okazjonalnego palenia dla rekreacji), pokój w którym miałby stać kominek - 30 [m2] połączony z kuchnią 8,5 [m2].

pozdrawiamy i dziękujemy za wszystkie opinie

kbab
30-11-2011, 07:08
Kbab - w Twojej wypowiedzi na temat wkładu jaki posiadasz podstawową rzeczą o której sam nie wiesz a ja wcześniej o tym pisałem, jest to, że tak naprawdę nie zdajesz sobie sprawy z tego co masz. Bo nie jest to wcale tani, marketowy wkład. Byłeś swego czasu "szczęśliwą ofiarą" marketowych eksperymentów jednego z producentów całkiem niezłych wkładów rodem zza naszej południowej granicy.
Jak widać nie wszystkie sprzedawane przez markety wkłady kominkowe to "badziew". Zatem warto przed ostatecznym wyborem przyjrzeć się dokładnie ich ofercie, można przyzwoity kominek mieć za dużo mniejsze pieniądze. Tu F-N - pełna zgoda.

Konto usunięte_12*
02-12-2011, 17:54
W przypadku nieszczelnych wkładów , pobierających powietrze do spalania "po szybie" , zapach komina poczujesz zawsze gdy w kominku nie będzie się paliło . Przyczyna jest prosta , gdy nie palisz ta dziura bez uszczelki miedzy szybą a ramką drzwi pracuje jako najniższy punkt wentylacji w domu . Bardzo często od takiego nieszczelnego wkładu oprócz przykrego zapachu spalin czuć także zimny powiew powierza .
A nie wystarczy na te kłopoty szczelna (z gumowym obrzeżem) przepustnica na dolocie? Kratki.pl mają takie od 20 do 90 zł.

M***ki
02-12-2011, 19:11
A nie wystarczy na te kłopoty szczelna (z gumowym obrzeżem) przepustnica na dolocie? Kratki.pl mają takie od 20 do 90 zł.

Czy ta przepustnica zastąpi brak uszczelki w górnej części szyby ?? Kratki.pl nie mają takich uszczelek , Antosie i inne Wiktorki pobierają powietrze po szybie z pomieszczenia , przepustnica o której piszesz odetnie dolot jedynie części powietrza dostarczanej pod popielnik .

Konto usunięte_12*
02-12-2011, 20:09
przepustnica o której piszesz odetnie dolot jedynie części powietrza dostarczanej pod popielnik .
...no i stamtąd już nie będzie pmgruch'owi wiało :sick:
Bo też skąd miałoby jeszcze wiać :confused: Z komina? Chyba, że miałby wsteczny ciąg.

tank102
02-12-2011, 20:41
Jotul I 18 Panorama

Konto usunięte_12*
02-12-2011, 21:36
Jotul I 18 Panorama
To taki wkładzik "rekreacyjny" do niezbyt częstego palenia? "tak by po prostu od czasu do czasu w weekend usiąść i popatrzyć w ogień przy kolacji" ;) za te "kilka" głupich "tysiaków" :p ?

tank102
09-12-2011, 21:31
Efekt ognia w Jotulu to tak jak obraz w plazmie Panasonic 50" GT.
Naprawdę warto.

Forest-Natura
09-12-2011, 21:44
Witam.
Pooglądaj ogień w załącznikach pod tym linkiem:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189411-Jak-zamocowa%C4%87-we%C5%82n%C4%99-do-p%C5%82aszcza-wodnego&p=5046207&viewfull=1#post5046207
Potem przestań oglądać telewizor tylko zacznij chodzić do kina ... :D
Pozdrawiam.

margod
09-12-2011, 22:29
Znalazłem w necie stronkę "KWL portal kominkowy" jest tam ranking oraz testy wkładów:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=deflektor%20z%20wernikululitu%20do%20kominka%20f rancuskiego&source=web&cd=3&ved=0CEYQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.kwl.pl%2F2010%2F09&ei=m8fUTrnJOoHm4QS5tc2iAQ&usg=AFQjCNEzuE3UrxoQixA3OP5Dgr1caO3FQA&cad=rja (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fur l%3Fsa%3Dt%26rct%3Dj%26q%3Ddeflektor%2520z%2520wer nikululitu%2520do%2520kominka%2520francuskiego%26s ource%3Dweb%26cd%3D3%26ved%3D0CEYQFjAC%26url%3Dhtt p%253A%252F%252Fwww.kwl.pl%252F2010%252F09%26ei%3D m8fUTrnJOoHm4QS5tc2iAQ%26usg%3DAFQjCNEzuE3UrxoQixA 3OP5Dgr1caO3FQA%26cad%3Drja)

Kolejne wady to: ......... wermikulitowy deflektor.
Deflektor wykonany tylko z wermikulitu w trakcie intensywnego użytkowania w krótkim czasie ulegnie zniszczeniu, tym bardziej w tak niskim palenisku.ciekawe wnioski :);)

Bader
09-12-2011, 23:34
ciekawe wnioski :);)

Masz rację. Z wermikulitu to sobie można co najwyżej zrobić " półkę dymową " a nie deflektor :D.

Ale w drugim przypadku jak najbardziej prawdzie- półeczki sypią się na potęgę ;D

M***ki
10-12-2011, 05:24
KWL-portal kominkowy należy do jednej z firm która..próbuje wprowadzić na rynek "własne";) produkty.. . Własne produkty niektórych marek dostępnych w Polsce to jedynie doklejony napis z nowym LOGO sprzedawcy . Analogicznie jest w branży "producentów" odzieży znane w Polsce marki..nie występują na innych rynkach , cała produkcja pochodzi np z PRC :yes: Nieprodukujący producenci... fajne :D

margod
10-12-2011, 09:05
Masz rację. Z wermikulitu to sobie można co najwyżej zrobić " półkę dymową " a nie deflektor :D.

Ale w drugim przypadku jak najbardziej prawdzie- półeczki sypią się na potęgę ;D
Wybacz, ale mam wręcz odwrotne doświadczenie. Jeszcze żaden wermikulitowy deflektor nie rozsypał mi się. Chyba, że dostanie wody np. z kondensatu powstałego przy spalaniu mokrego drewna. Natomiast zauważyłem, że ma niebanalny wpływ na temperaturę i jakość spalania.

Forest-Natura
10-12-2011, 09:16
Witam.
We wszystkich paleniskach ze stalowymi deflektorami, wymieniam je sobie na wermikulitowe lub po prostu na ten "blaszanny" kładę wermikulitowy.
Od razu spalanie w takim palenisku przyjmuje inny wymiar ...
Wszystkie moje paleniska też wyposażam w takowy. W ciągu całej kariery dwa razy posypał mi się taki deflektor. Raz przy transporcie bo był źle zabezpieczony, drugi raz jak jego importer podesłał do producenta paleniska materiał o gęstości 400 zamiast 700, bo "mu się pomyliło" ...
Materiał ten w dużej ilości wykorzystuję w kominkach otwartych - świetnie izoluje półkę przednią i cały przód gardzieli kominka. No i odbija z powrotem w palenisko nieporównywalnie większą ilość energii co przy takim kominku ma niebagatelne znaczenie.
Dużo kiedyś Wojtek pisał o nim przy okazji pewnego wątku. Wniosek był jeden - jak ktoś nie umie go stosować i montować to ... pęka. I faktycznie tak jest. Jak się go zamontuje na "sztywno" całkiem to sobie popęka. Bo też się rozszerza i pracuje.
Pozdrawiam.

bohusz
10-12-2011, 09:34
Ja stosuje szamotowe (swoje odlewy) wymiary i kształt taki jak potrzebuję. Lub orginalne płyty szamotowe AS
W widoczny sposób poprawiają efekt spalania, niskim kosztem.

kbab
10-12-2011, 09:37
Palę we wkładzie wyłożonym wermikulitem już 8 sezon po ok 6mp/rok dębiny - pękła 1 mniejsza płytka, ale nie wypadała - jego trwałość każdy ocenia sam. Ostatnio w innym temacie wkleiłem fotki z rozpalenia stosu od góry z ułożonymi po bokach (obok wermikulitowych wkładek) grubszych kawałków drewna
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103203-kominek-a-czarna-szyba&p=5053236&viewfull=1#post5053236
Zauważyłem, że ułożony w ten sposób stos uzyskał lepsze spalanie, wyższą temperaturę, najprawdopodobniej grubsze drewno po bokach spełniało rolę izolatora i przyczyniło się do poprawy procesu spalania - zatem warto wypróbować, polecam. Oczywiście te grubsze kawałki po solidnym doschnięciu również spaliły się w wysokiej temperaturze ale sporo wolniej niż bym je dołożył jak zwykle to czyniłem "do rozżarzonego paleniska".

M***ki
10-12-2011, 18:25
Wybacz, ale mam wręcz odwrotne doświadczenie. Jeszcze żaden wermikulitowy deflektor nie rozsypał mi się. Chyba, że dostanie wody np. z kondensatu powstałego przy spalaniu mokrego drewna. Natomiast zauważyłem, że ma niebanalny wpływ na temperaturę i jakość spalania.

Potwierdzam opisane spostrzeżenia wermikulit nielubi wody ..... We wkładach powinno się palić suchym drewnem , spalanie czegoś co nie jest już drzewem a jeszcze nie drewnem nadającym się do kominka nazywamy DRZEWNEM :lol2::lol2:

Biegu
30-09-2013, 08:13
Witam.
Odświeżę stare zapytanie.
Co sądzicie o wkładzie Corno z Casto , który teraz mają w Gazetce ?
Straszna Chinina ??

Forest-Natura
30-09-2013, 17:13
Witam.
Żadna to "chinina" ... w Europie leją ...
Ale dla porównania ... taka sama gabarytowo, pospolita "kratkowa" Majka waży o 30 kg więcej ... różnica dokładnie jednej trzeciej wagi "marketowca" ... na czymś trzeba potanieć taki wkład żeby kosztował tyle ile cztery metry drewna spalone w ciągu połowy zimy ...
Drugie porównanie ... budowlana koza w "solidniejszej" wersji kosztuje połowę ceny tego wkładu ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

bohusz
30-09-2013, 19:11
Różne produkty, rożne ceny - to podstawa i prawidłowość.
Tak się działo i tak dziać się będzie.
Ale zawsze, wybór należy do kupującego i jest zależny od jego rozeznaniach w produktach i możliwości finansowych.

Pozdrowienia z rejonu intensywnego zapotrzebowania na budowę kominków z średniej i wyższej półki cenowej.

Biegu
01-10-2013, 15:32
Witam.
Żadna to "chinina" ... w Europie leją ...
Ale dla porównania ... taka sama gabarytowo, pospolita "kratkowa" Majka waży o 30 kg więcej ... różnica dokładnie jednej trzeciej wagi "marketowca" ... na czymś trzeba potanieć taki wkład żeby kosztował tyle ile cztery metry drewna spalone w ciągu połowy zimy ...
Drugie porównanie ... budowlana koza w "solidniejszej" wersji kosztuje połowę ceny tego wkładu ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Dzięki. Coś w tym jest.

Biegu
01-10-2013, 15:36
Różne produkty, rożne ceny - to podstawa i prawidłowość.
Tak się działo i tak dziać się będzie.
Ale zawsze, wybór należy do kupującego i jest zależny od jego rozeznaniach w produktach i możliwości finansowych.

Pozdrowienia z rejonu intensywnego zapotrzebowania na budowę kominków z średniej i wyższej półki cenowej.

Dzięki. Nie długo wszędzie będzie zapotrzebowanie, jak zabronią ( jacyś oni) palić węglem. Na razie Kraków, a podobno do 2020r - Polska.:bash:
Pozdro z Hanysolandii, gdzie jeszcze króluje wongel.

bohusz
01-10-2013, 18:08
Dzięki. Nie długo wszędzie będzie zapotrzebowanie, jak zabronią ( jacyś oni) palić węglem. Na razie Kraków, a podobno do 2020r - Polska.:bash:
Pozdro z Hanysolandii, gdzie jeszcze króluje wongel.

No dość ładnych lat nazjeżdżałem się pod ziemię.
W Jaworznie gdzie mieszkałem ponad 40 lat jest kolosalna teraz już jedna połączona elektrownia... na węgiel. To prądu też nie będzie od 2020?

Dole
02-10-2013, 11:11
Prądu nie zabraknie. W Europie "modne" są tzw. "biomass convertions". Budowane są nowe i modernizowane stare bloki energetyczne pod kotły opalane biomasą - u nas nazywane "zielonymi blokami". Patrz choćby El. Połaniec i największy dotąd otwarty zielony blok 205 MW. A przetargi i realizacje kolejnych, większych, już się w Europie odbywają.

Frankai
31-10-2013, 12:55
Najprościej jest dyskutować nie znając szczegółów ;)
Z pewnością nie każą wyłączyć wszystkiego w 2020. Zwłaszcza już chodzącego. Mogą postawić wymogi na nowe i to zapewne w sposób normatywny a nie opisowy. Z tych norm wyjdzie, że żaden domowy kocioł na węgiel nie będzie mógł być zainstalowany bo norm nie spełni. Jakieś z uzdatnianiem spalin i owszem.
Przy rozwoju OZE, przyda nam się w Polsce moc regulacyjna, a taką można wytworzyć w... prywatnych domach za pomocą generatorów CHP - kocioł gazowy z małą turbinką. Jak jest mało mocy w sieci, to zdalnie się włącza generację.
W Polsce ludzie dalej smrodzą i może taka norma coś zmieni. W Niemczech już dawno temu za sam fakt puszczenia dymu z komina wlepili wujowi mandat. A on bardzo dbał o jakość opału - palił tylko koksem, ale być może coś nie tak zrobił przy rozpalaniu lub było jakieś zanieczyszczenie.
Biomasa to zło. Przynajmniej w polskim wydaniu. Nie pali się odpadów biomasy, a drewno które moża wykorzystać w innych celach.
Być może OZE w 2020 będą już w stanie generować prąd w cenie prądu z węglówek, więc nie ma się czym marwić. Chyba że nam ktoś wciśnie atoma jak ostatnio Anglikom - za dwa razy większą cenę, są uwiązani umową na 35 lat !!!

sciema
02-11-2013, 07:00
to i ja się podłączę pod temat :)

1) poniżej jakiej kwoty nie schodzić żeby nie było problemów ( szczególnie ze szczelnością) jeśli mam zamiar używać kominka okazjonalnie

2) czy w dużym kominku ( bo taki pasuje do salonu) można ograniczyć moc (przymykając dopływ powietrza) tak żeby nie biegać co chwila i dokładać polana i mieć przy tym czystą szybę? a może są jakieś kominki małej mocy z duża szyba?

3) jak sprawdza się wkład z szybami vis a vis?

Artix123
04-11-2013, 08:17
to i ja się podłączę pod temat :)

1) poniżej jakiej kwoty nie schodzić żeby nie było problemów ( szczególnie ze szczelnością) jeśli mam zamiar używać kominka okazjonalnie

2) czy w dużym kominku ( bo taki pasuje do salonu) można ograniczyć moc (przymykając dopływ powietrza) tak żeby nie biegać co chwila i dokładać polana i mieć przy tym czystą szybę? a może są jakieś kominki małej mocy z duża szyba?

3) jak sprawdza się wkład z szybami vis a vis?

ad1. - kwoty uzyskasz po przejrzeniu oferty rynkowej i "namierzeniu" kilku urządzeń spełniających wymagania (szczelność, sterowalność, estetyka itp).
ad2. - przymykając dopływ powietrza stwarzamy gorsze warunki spalania niż przy spalaniu z otwarciem maksymalnym lub nominalnym więc będzie trudniej utrzymać szybę w czystości.
ad3. - wkład z szybami vis-a-vis ma trochę cięższą pracę do wykonania gdyż we wkładzie z drzwiczkami prostymi tylna ścianka zapewnia zatrzymanie energii, obicie jej z powrotem, a więc i lepsze warunki spalania w palenisku, a we wkładzie vis-a-vis ta druga szyba działa troszkę jak chłodnica. Palenie musi być więc bardziej intensywne aby zapewnić dobre wygrzanie paleniska i utrzymanie szyb w czystości.
Duża szyba oznacza jakie wymiary drzwi? Jaki duży jest salon?

sciema
04-11-2013, 08:28
konsultacje trwają ale się coraz bardziej przekonujemy do jednej szyby

dla mnie on będzie pełnił funkcję "backupu" w przypadku zaniku prądu na dłużej niż jeden dzień w zimie lub awarii PCi

oczywiście miło będzie zapalić zimą i posiedzieć od czasu do czasu " gapiąc " się w ogień

salon 35m2 - zabudowa kominka będzie miała 150-180cm od podłogi po sufit, więc kominek z małą szyba może wygladać nie za ciekawie...

Rzochu
12-11-2013, 21:06
Witam Was i podłączam się do wątku. W tym tygodniu powinienem odebrać klucze od własnego M. :lol2: Pow. niewielka, ok 90 m2. Doprowadzenie do kominka z zewnątrz., kominekj miałby być z akumulacją. Prośba jest następująca: co założyć , czyli żeby nie przepłacić (jestem Poznaniakiem) a nie kupić g...
Może ktoś z Was zna jakąś rzetelną i fachową firmę , bo próbowałem z Rudny kominki , ale pomimo próśb olał temat i chyba nie jest zainteresowany.

Frankai
13-11-2013, 07:10
salon 35m2 - zabudowa kominka będzie miała 150-180cm od podłogi po sufit, więc kominek z małą szyba może wygladać nie za ciekawie...
Artix123 odpowiedział już na większość Twoich wątpliwości, a ja tylko uzupełnię, bo też mi się podobały kominki z 2 i więcej szybami (najładniejszy jest z 4, ale trzeba komin zaprojektować pod niego). Szybko jednak odrzuciłem ten pomysł, podobnie jak wszyskie udziwnienia w stylu podnoszona szyba.
W celu lepszej kontroli spalania, warto z tego co wyczytałem kupić wkład z wlotem powietrza od góry i odpowiednio rozpalać. Przeczytasz o tym w wątku o brudnej szybie na 31 (przedostatniej stronie)

Duża szyba powoduje szybkie i mocne nagrzewanie pomieszczenia z komikiem. Moim zdaniem lepiej iść w średnią wielkość, a ciekawie go zaprojektować, konsultując się z kominkarzem.
U mnie salon otwarty na hall ze schodami, jadalnię i kuchnię. Jeżeli pracowała podłogówka, to bardzo szybko robi się ciepło, mimo iż mam też odprowadzenie ciepla do górnych sypialni. Nie ćwiczyłem palenia w kominku przez dłuższy czas, ale sądzę, że awaryjnie (godząc się z zimnymi łazienkami i jedną sypialnią grzaną przez otwarcie drzwi) by dał radę. Wkład Fonte Flemme 760SP/40+ W sieci znajdziesz wymiar i parametry.
http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/i-bQcvDbT/0/Th/DSCN0238-Th.jpg (http://frankai.smugmug.com/Architecture/Zdjecia-z-budowy/7085714_xxF8rF#!i=1174334840&k=bQcvDbT&lb=1&s=A)

Artix123
13-11-2013, 08:56
Witam Was i podłączam się do wątku. W tym tygodniu powinienem odebrać klucze od własnego M. :lol2: Pow. niewielka, ok 90 m2. Doprowadzenie do kominka z zewnątrz., kominekj miałby być z akumulacją. Prośba jest następująca: co założyć , czyli żeby nie przepłacić (jestem Poznaniakiem) a nie kupić g...
Może ktoś z Was zna jakąś rzetelną i fachową firmę , bo próbowałem z Rudny kominki , ale pomimo próśb olał temat i chyba nie jest zainteresowany.
Dla branży kominkowej jest pełnia sezonu, więc może to nie był brak zainteresowania tylko zabieganie. Czy jakieś rozmowy o szczegółach technicznych już były?

jagalis
13-11-2013, 14:24
224205

Może taki???

Kominek w pełni komfortowy już od momentu zamontowania. Piec jest w pełni wyposażony w płytki szamotowe, popielnik oraz żeliwne palenisko i od raz gotowy do instalacji. Korzystać z niego można w pomieszczeniach o kubaturze od 20 do 200 m3. Kominek jest niewielki i daje niesamowity klimat dzięki bocznym szybkom zwiększającym efekt żyjącego ognia.

Rzochu
13-11-2013, 21:41
Dla branży kominkowej jest pełnia sezonu, więc może to nie był brak zainteresowania tylko zabieganie. Czy jakieś rozmowy o szczegółach technicznych już były?
Byliśmy z żoną , rozmawialiśmy co jak i gdzie, miał przesłać kosztorys na maila, Po jakimś cziasie odezwałem się co z kosztorysem, pan przepraszał, obiecał że prześle, minęły 2 m-ce i nadal nic. Skoro kosztorys robi 2 miesiące to jaki jest termin na wykonanie?
Tak odnośnie podpowiadania na forum. Najpierw rozmawiałem z rodziną, gdzie wszyscy mają marketówki i są z nich zadowoleni. Co prawda mają już po 10 lat i więcej , więc może wtedy inna jakość była. W każdym razie wszyscy zadowoleni z nich jak nie wiem co, a kiedy zacząłem wymądrzać się czego to nie wyczytałem na forum, to patrzeli na mnie jak na kosmitę :) Ja zacząłem od najniższej półki i tak: kratki.pl , lechma, później hajduk, co nie wymyślę, to zostaje objechane przez forumowych speców. Wiem wiem , najlepiej kupić spartherma, wydać 15 tysi i mieć spokój. Ale jak się buduje/wykańcza dom ,to każdą złotówkę człowiek ogląda żeby wszystko spiąć do kupy. Sam jak kiedyś wspomniałem pracuję w branży motoryzacyjnej i codziennie mam do czynienia z forumowymi mądralami, którzy czego tam nie wyczytali to hoho, z resztą jak i sami mechanicy. Jeden leje tylko Castrola, drugi Mobila, a trzeci jeszcze co innego. Nie żebym się wyśmiewał z kogoś, ale na prawdę chciałbym konkretną opinię: chcesz dobry, niedrogi kominek, który nie pobiera pobiera powietrza w pokoju, nie rozszczelnia się i nie śmierdzi jakimiś bocznymi dziurkami w mocy ok 8 KW, polecam to i to. I proszę nie piszcie że już to było winnym temacie, bo każdy temat sprowadza się do jotula albo innych mercedesówa , wszystko inne jest wyśmiewane. Pozdrawiam i czekam na rzeczową odpowiedź, żebym chociaż wiedział co odpowiedzieć jak mi sprzedawca będzie chciał wcisnąć szmelc. Chodzi o to, że nie zależy mi na oszczędności rzędu 1-2 tys na kupno badziewia, tylko o normalny produkt , tym bardziej że prawie codzień zbierają sie u mnie palety , które obecnie wydaję, a mógłbym przecież spożytkować :)

Artix123
14-11-2013, 07:42
Najlepiej będzie się spotkać z miejscowym kominkarzem i wtedy wybrać wkład wg. wymagań, są one precyzyjne i konretne,a cena będzie pochodną - jednak nie dominującą. W sprawie firm z Poznania pisz na priv.

Rzochu
15-11-2013, 21:51
Jagalis. Dzięki za podpowiedź, ale nie niestety koza nie wchodzi w rachubę bo spodziewam się maleństwa ,a taki gorący mebel to nie lada pokusa dla dziecka :)
Ale sam sprzęt fajny.

akumulator
15-11-2013, 22:10
No dość ładnych lat nazjeżdżałem się pod ziemię.
W Jaworznie gdzie mieszkałem ponad 40 lat jest kolosalna teraz już jedna połączona elektrownia... na węgiel. To prądu też nie będzie od 2020?
Decyzja zarządu w Małopolsce uchwaliła zakaz palenia drewnem i węglem w Krakowie teraz, żeby zakaz rzeczywiście zaczął obowiązywać jest potrzebne poparcie tego pomysłu przez sejmik jakiś . Głosowanie projektu tej uchwały odbędzie się w poniedziałek 25 listopada. Zwolennikiem zakazu jest także Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Jak do 2020 ma objąć ten zakaz całą Polskę to masakra jakaś staniemy się całkowicie uzaleznieni od gazu :( chyba trzeba zmienić PANÓW Rządzących :( Prądu nie zabraknie bo lobby energetyczne dalej będą walić wagonami węgiel i drewno , a ludzie przy kominku nawet się nie ogrzeją gorzej niż za średniowiecza,

Frankai
16-11-2013, 12:21
Najpierw rozmawiałem z rodziną, gdzie wszyscy mają marketówki i są z nich zadowoleni.
Jeździliśmy kiedyś Syrenką. Jaki byłem szczęśliwy, że auto i że tak szybko potrafi jeździć. Potem mój pierwszy - Matiz - auto absolutnie bez zarzutu. Kolejne - Nubira. A że Matiz został to po jakimś czasie przyszło i mi z niego skorzystać. Nagle się okazało, że... jest bardzo głośny. Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć.


Ja zacząłem od najniższej półki i tak: kratki.pl , lechma, później hajduk, co nie wymyślę, to zostaje objechane przez forumowych speców.
Hmmm... to mam inne odczucia. Widziałem post przeglądowy, gdzie jeden z fachwców wymienił sporo dobrych kominków (przynajmniej w swojej klasie) i nie składała się z dwóch podanych przez Ciebie nazw.


Wiem wiem , najlepiej kupić spartherma, wydać 15 tysi i mieć spokój.
Mój kominkarz - do którego miałem zaufanie - w pewnym momencie odszedł od Spartherma. Miał sporo reklamacji. Być może to było dawno temu (rozmowa była 7 lat temu) i może nie były to wkłady za 15 tys, ale ta firma. I tu jest główny motyw mojej wypowiedzi - niech Ci wybrany fachowiec wyłuszczy co i dlaczego, a poza tym - to on gwarantuje kominek i on nadstawia swoje dobre imię. Mój mnie przekonał, że:
- kominek musi być ciężki bo stąd jest moc,
- musi mieć duże radiatory - też wpływ na moc i przekazywanie ciepła,
- małe szyby są lepsze niż duże jeżeli jest rozprowadzenie ciepła,
- żadnych kurtyn bo nieszczelne.
I może coś jeszcze czego nie pamiętam teraz.


Ale jak się buduje/wykańcza dom ,to każdą złotówkę człowiek ogląda żeby wszystko spiąć do kupy.
A potem jeden żałuje, że nie wydał tej złotówki, a inny że wydał.


chcesz dobry, niedrogi kominek, który nie pobiera pobiera powietrza w pokoju, nie rozszczelnia się i nie śmierdzi jakimiś bocznymi dziurkami w mocy ok 8 KW, polecam to i to.
Ale od kogo ma być ta opinia? Od użytkownika który ma jeden kominek i skoro go zakupił, to będzie go wychwalał. A może od fachowca, który ma umowy dystrybucyjne o określonych prowizjach?
I czego oczekujesz - że jest jedno, optymalne rozwiązanie? Nawet w danej klasie nie ma jedynie słusznego zwycięzcy, bo inni znikliby z rynku. Na forum już tyle ocen jest i opinii, a Tobie jeszcze nie wystarcza. Wiem że źle to brzmi co piszę i życzę Ci powodzenia, ale mam wrażenie, że masz zbyt wysokie oczekiwanie - "odrzućcie zakłamanie i ujawnijcie mi jaki kominek jest obiektywnie najlepszy i sprawcie, żeby nie był drogi".


Pozdrawiam i czekam na rzeczową odpowiedź, żebym chociaż wiedział co odpowiedzieć jak mi sprzedawca będzie chciał wcisnąć szmelc.
Przepraszam, że malo rzeczowo. Jedyne rzeczowe, co ze swojej strony mogę Ci podpowiedzieć to jest to co wypunktowane powyżej. Może dodam iż spalanie od góry (opisane w wątku o brudnej szybie na stronie 30 z 31 obecnie) pewnie się fajnie sprawdza w kominkach szczelnych z wlotem u góry paleniska, oraz głębokich na długość polan. U mnie niestety nie wyszło, ale przynajmniej wiem jak mniej brudzić szybę.

Wybierz fachowca, odpytaj go o jego opinie. Zweryfikuj sam lub przez forum i podejmij decyzję. A wcześniej... kup drewno, żeby ładnie wyschło :)

Frankai
16-11-2013, 12:29
Decyzja zarządu w Małopolsce uchwaliła zakaz palenia drewnem i węglem w Krakowie teraz
Tam chodzi o to, żeby był smok a nie smog.


żeby zakaz rzeczywiście zaczął obowiązywać jest potrzebne poparcie tego pomysłu przez sejmik jakiś
Bez emocji. Nie mogę od tak sobie zakazać. A co jak ktoś ma tylko kominek lub tylko kocioł na węgiel? Mogą na horyzoncie kilku lat zakazać instalowania nowych, a tych co mają zachęcić dofinansowaniem do zmiany.


. Jak do 2020 ma objąć ten zakaz całą Polskę to masakra jakaś staniemy się całkowicie uzaleznieni od gazu :(
Nie sądzę, bo górnicy ich rozniosą. Z drugiej strony - mogą mieć problem z zaKatarzonym gazem lub zgodnie ze spiskową teroią dziejów - sprzedali duszę Rosjanom. Łupki miały nam uratować emerytury - jak ropa Norwegom - ale jakoś nie prą do ich wydobycia. Więc kto wie ;)


chyba trzeba zmienić PANÓW Rządzących :(
Wybrał ich naród. I naród dalej będzie wybierał tego, kto więcej obieca. Nie łudź się, że będą lepsi. Ci którym się chciało coś działali i polegli na początku reform. Teraz już tylko cwaniaczki i kosmici.

Rzochu
16-11-2013, 21:20
Jeździliśmy kiedyś Syrenką. Jaki byłem szczęśliwy, że auto i że tak szybko potrafi jeździć. Potem mój pierwszy - Matiz - auto absolutnie bez zarzutu. Kolejne - Nubira. A że Matiz został to po jakimś czasie przyszło i mi z niego skorzystać. Nagle się okazało, że... jest bardzo głośny. Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć.


Hmmm... to mam inne odczucia. Widziałem post przeglądowy, gdzie jeden z fachwców wymienił sporo dobrych kominków (przynajmniej w swojej klasie) i nie składała się z dwóch podanych przez Ciebie nazw.


Mój kominkarz - do którego miałem zaufanie - w pewnym momencie odszedł od Spartherma. Miał sporo reklamacji. Być może to było dawno temu (rozmowa była 7 lat temu) i może nie były to wkłady za 15 tys, ale ta firma. I tu jest główny motyw mojej wypowiedzi - niech Ci wybrany fachowiec wyłuszczy co i dlaczego, a poza tym - to on gwarantuje kominek i on nadstawia swoje dobre imię. Mój mnie przekonał, że:
- kominek musi być ciężki bo stąd jest moc,
- musi mieć duże radiatory - też wpływ na moc i przekazywanie ciepła,
- małe szyby są lepsze niż duże jeżeli jest rozprowadzenie ciepła,
- żadnych kurtyn bo nieszczelne.
I może coś jeszcze czego nie pamiętam teraz.


A potem jeden żałuje, że nie wydał tej złotówki, a inny że wydał.


Ale od kogo ma być ta opinia? Od użytkownika który ma jeden kominek i skoro go zakupił, to będzie go wychwalał. A może od fachowca, który ma umowy dystrybucyjne o określonych prowizjach?
I czego oczekujesz - że jest jedno, optymalne rozwiązanie? Nawet w danej klasie nie ma jedynie słusznego zwycięzcy, bo inni znikliby z rynku. Na forum już tyle ocen jest i opinii, a Tobie jeszcze nie wystarcza. Wiem że źle to brzmi co piszę i życzę Ci powodzenia, ale mam wrażenie, że masz zbyt wysokie oczekiwanie - "odrzućcie zakłamanie i ujawnijcie mi jaki kominek jest obiektywnie najlepszy i sprawcie, żeby nie był drogi".


Przepraszam, że malo rzeczowo. Jedyne rzeczowe, co ze swojej strony mogę Ci podpowiedzieć to jest to co wypunktowane powyżej. Może dodam iż spalanie od góry (opisane w wątku o brudnej szybie na stronie 30 z 31 obecnie) pewnie się fajnie sprawdza w kominkach szczelnych z wlotem u góry paleniska, oraz głębokich na długość polan. U mnie niestety nie wyszło, ale przynajmniej wiem jak mniej brudzić szybę.

Wybierz fachowca, odpytaj go o jego opinie. Zweryfikuj sam lub przez forum i podejmij decyzję. A wcześniej... kup drewno, żeby ładnie wyschło :)

OK. Dziśiaj byłem u Pana Speca i zaproponował mi Dovre 2175 CBS wraz z zabudową akumulacyjną w cenie promocyjnej ok 9 tys. Ma automatyczny szyber, doprowadzenie z zew. Tak więc za Twoją radą chcę teraz zweryfikować w/w wybór na forum. Bo to nie jest samochód, że jak się nie spodoba , to zamienię na inny :)

Kominki Piotr Batura
17-11-2013, 08:05
Dovre 2175 CBS nie jest wkładem wykożystywanym do zabudowy akumulacyjnej. Czyli "Spec" który to poleca też.

Rzochu
17-11-2013, 10:25
wykożystywanym .

Wykorzystywany, sorry Elito Forum :)
Pan pokazał mi gotowy projekt, robiony specjalnie pod ten wkład, nic innego nie zaproponował, pomimo, że delikatnie dawałem mu do zrozumienia, że interesuje mnie też jakaś inna alternatywa. Obudowa też piękna nie była. Wczoraj , śledząc forum trafiłem na ciepłe obudowy, robione na miejscu w dowolnym kształcie. Może zna ktoś fachowca z okolic P-nia, który potrafi doradzić co zamonotować? Ktoś tu widziałem, poleca wkłady Unico, są coś warte?

Frankai
17-11-2013, 16:48
OK. Dziśiaj byłem u Pana Speca i zaproponował mi Dovre 2175 CBS wraz z zabudową akumulacyjną w cenie promocyjnej ok 9 tys. Ma automatyczny szyber, doprowadzenie z zew. Tak więc za Twoją radą chcę teraz zweryfikować w/w wybór na forum. Bo to nie jest samochód, że jak się nie spodoba , to zamienię na inny :)
Tyle że miałem na myśli weryfikowanie powodów wyboru wkładu, a nie wkładu. Zapytaj pana Speca czemu ten model Dovre a nie inne wkłady.

Rzochu
17-11-2013, 18:23
Teraz "na tapecie " jest Unico Dragon 8, taki pionowy. Marzy mi się zintegrowany z miejscem na drewno. Jaka jest w przybliżeniu cena wykonania takiej ciepłej obudowy ? Może ktoś się tego podejmie? A dlaczego Pan Spec polecał Dovre, nie dowiedziałem się. Mówił że wymaga 1 kg/h drewna. Czy tak może być?

Frankai
18-11-2013, 02:55
Mówił że wymaga 1 kg/h drewna. Czy tak może być?
Może, ale... to niewiele mówi ;) Zostawię fachowcom odniesienie się do podanej wartości względem mocy maksymlanej i nominalnej, oraz sprawności.
Co do Twoich wyborów, to gdyby Ci zachwalał dany wkład z uwagi na jego wysoką sprawność, to mogłoby to być jakimś powodem do jego zakupu. Oczywiście po weryfikacji czy jest ona prawdziwa i w jakich warunkach badana.

Forest-Natura
18-11-2013, 09:04
Witam.
1 kg drewna daje ok. 3,0 - 3,5 kW energii przy sprawności urządzenia rzędu 75 - 85%.
Nie jest możliwym natomiast prawidłowym spalanie przez godzinę załadunku drewna w ilości 1kg - to za mała ilość paliwa by uzyskać dobre parametry spalania, nawet jak się wcześniej nagrzeje palenisko. Temperatura z takiego spalania spada drastycznie, nie dopala się większość gazów drzewnych i sprawność spada poniżej 50% ...
Owszem, palenie załadunkiem 1 kg drewna było by całkiem wydajne, ale w palenisku o wielkości wnętrza kuchenki mikrofalowej ... i to takiej mniejszej ...
Pan Spec od Dovre "trochę" ściemniał ...
Pozdrawiam.

Frankai
18-11-2013, 10:57
Właśnie tak mi coś po łbie chodziło, że to około 3kW, a w którymś wątku była rada, żeby nie przewymiarowywać kominka, bo będzie się źle paliło. Tak więc ani kotła ani wkładu nie należy przewymiarowywać. To tylko wzmacnia argument za dwoma źródłami ciepła i policzeniu ich na temperatury -10 stopni. Jak będzie zimniej zaprzęgamy do roboty obydwa.

Zajrzałem jeszcze do instrukcji ściągniętej ze strony Tanela i tam bardzo z grubsza podają, że drewno po ścięciu może mieć 80% wilgotności i wartość opałową 5MJ(1.4kWh)/kg, przy 45% ma już 10.8 (3.0), a przy 20% 15.5 (4.3). Jest tam jednak zastrzeżenie, że dane są poglądowe. Nie odnoszą się do konkretnego gatunku. Tak więc pan spec powinien wyjaśnić jakie drewno miał na myśli. Jeżeli nawet bardzo suche - to porównaj wartość przez niego podaną z mocą nominalną (Forest - czy dobrze kumam, że moc nominalna powinna być określana przy maksymalnej sprawności?).

Drążąc dalej dotarłem do stronki (http://www.paliwadrzewne.pl/index.php?dzid=35&did=53), która analizuje zawartość wody w drewnie i ilość czasu niezbędną do jej odparowania. I tutuaj suprajz - jesion jest dybeściak, a dąb jednak odstaje. To zresztą potwierdza kolejna strona (http://www.drewnoopalowe.suwalki.pl/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=483).

Kominki Piotr Batura
18-11-2013, 12:44
Wykorzystywany, sorry Elito Forum :)
Pan pokazał mi gotowy projekt, robiony specjalnie pod ten wkład, nic innego nie zaproponował, pomimo, że delikatnie dawałem mu do zrozumienia, że interesuje mnie też jakaś inna alternatywa. Obudowa też piękna nie była. Wczoraj , śledząc forum trafiłem na ciepłe obudowy, robione na miejscu w dowolnym kształcie. Może zna ktoś fachowca z okolic P-nia, który potrafi doradzić co zamonotować? Ktoś tu widziałem, poleca wkłady Unico, są coś warte?

Znam jednego spod Poznania, ale chyba kiepski fachman, bo pisze ż, zamiast rz...;)

Rzochu
18-11-2013, 12:50
Też czułem, że chyba troszku "koloryzował". Dlatego też chcę sprawdzić inne opcje.

Frankai
18-11-2013, 14:36
Znam jednego spod Poznania, ale chyba kiepski fachman, bo pisze ż, zamiast rz...;)
No tej - nie godej że Wungrowiec jest kłole Poznania ;)

bohusz
18-11-2013, 16:57
No ale przecież to oczywiste, jęzeli chodzi o branżę kominkową to Poznań jest koło Łazisk - Wągrowca, a nigdy nie odwrotnie.