PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek z płaszczem wodnym a piec na eko-groszek



skresz
27-11-2011, 13:35
Witam jesteśmy przed ważnym wyborem a mianowicie piec do kotłowni na 90% będzie na eko - groszek firmy ogniwo eko plus 25kw do ogrzania mamy 220m2 zastanawiamy się poważnie nad kominkiem z płaszczem wodnym (mamy na oku kominek lechma lux 19kw) i było by wszystko ok lecz spotkałem się z okinią że

1.2 piece w domu to głupota (to akurat rzecz gustu)
2. sprawność pieca drastycznie spadnie
3. szyba w kominku będzie cały czas brudna ze względu na wodę która go wychładza

chciałbym zasięgnąć opinii osób które posiadają kominki z płaszczem i piece podajnikowe na eko jak się im to sprawuje w jakim układzie mają to zrobione itp.

sherif14
27-11-2011, 13:56
Witam, dołączam do pytania. Mam identyczną sytuację. Chcę zainstalować kominek w celach ozdobnych, ale żeby nie marnować wytworzonego ciepła i "zaoszczędzić" trochę na groszku planuję płaszcz wodny. Jakie są trudności w podłączeniu takiego kominka do istniejącej instalacji CO i CWU (czy jest to w ogóle możliwe i jakich zmian taka instalacja wymaga)??
sherif14

Kominki Piotr Batura
27-11-2011, 14:48
Odradzam PW w sytuacji posiadania pieca węglowego.
Nic nie stoi na przeszkodzie , by w jeden układ CO włączyć
bez problemu choćby cztery różne piece. Pytanie po co ?

Mając kotłownię na węgiel robić sobie drugą w salonie ?
Zazwyczaj piece węglowe były oszczędniejsze od gazowych,
więc czynnik ekonomiczny pada . Jako alternatywa , zwykły kominek
z mniejszymi problemami , w miarę na środku domu , by w okresie
przed i po włączeniu CO nim ogrzewać . Paląc w mrozy też
zmniejszy się zużycie węgla. Poza tym Kominek z PW wymaga
sporej ilości opału , by grzał. W zwykłym kominku , odrobina spalonego
drewna , zmieni bardzo szybko atmosferę w domu w zimne
wiosenne czy jesienne dni.

Jeśli jednak zdecydujecie się na PW, połączenie wszystkiego w
całość to mały problem.

skresz
27-11-2011, 18:38
Odradzam PW w sytuacji posiadania pieca węglowego.
Nic nie stoi na przeszkodzie , by w jeden układ CO włączyć
bez problemu choćby cztery różne piece. Pytanie po co ?

Mając kotłownię na węgiel robić sobie drugą w salonie ?
Zazwyczaj piece węglowe były oszczędniejsze od gazowych,
więc czynnik ekonomiczny pada . Jako alternatywa , zwykły kominek
z mniejszymi problemami , w miarę na środku domu , by w okresie
przed i po włączeniu CO nim ogrzewać . Paląc w mrozy też
zmniejszy się zużycie węgla. Poza tym Kominek z PW wymaga
sporej ilości opału , by grzał. W zwykłym kominku , odrobina spalonego
drewna , zmieni bardzo szybko atmosferę w domu w zimne
wiosenne czy jesienne dni.

Jeśli jednak zdecydujecie się na PW, połączenie wszystkiego w
całość to mały problem.

dzięki za zainteresowanie i szybką odpowiedź

właśnie problem jest w tym że kominek będzie w miejscu na styku ściany zewnętrznej, garażu oraz klatki schodowej na poziomie półpiętra a nad kominkiem jest garderoba, jak by tego było mało to już jest po tynkach wiec jedynie wyprowadzenie ciepłego powietrza to salon z jadalnią

zastanawiam się jeszcze nad takim zagadnieniem bo

piec będzie użytkowany cały czas (lato, zima) a kominek jako dodatek będzie się w nim tylko niekiedy podpalać jak będzie na to ochota zastanawiam się teraz nad tym jak piec będzie się zachowywał czy takie podpalenie w kominku na 4 czy 5 godzin będzie miało w ogóle sens (kominek gdy będzie nieczynny to będzie odcięty jak zakręcony grzejnik a gdy będziemy w nim palić będziemy otwierać obwód)

teraz zacząłem się zastanawiać czy piec faktycznie nie będzie się lepiej zachowywał (względy ekonomiczne) jak kominek będzie powietrzny nawet jeśli będzie tylko jeden kanał dystrybucji ciepłego powietrza, niż kominek z płaszczem wodnym w którym jest dodatkowo 40 czy 50 litrów wody i dodatkowe 20m rur do ogrzania

nie wiem jak to przeliczyć

i jeszcze jedno czy prawdą jest że faktycznie kominki z płaszczem są gorsze do czyszczenia niż kominki powietrzne (chodzi o szybę)

Wojtek R
28-11-2011, 07:54
i jeszcze jedno czy prawdą jest że faktycznie kominki z płaszczem są gorsze do czyszczenia niż kominki powietrzne (chodzi o szybę)


.... to jest absolutna bzdura powtarzana przez sprzedawców bubli

jeśli myślisz o czymś co nazywa się PL-190 Standard Lux .... to bym był daleki od tej skrzynki na smołę tam faktycznie czyści się szybę co 3 dni , żeby było widać ogień

na stronie mają jakąś nowość PL-210 Eco SP tzn. po chyba 6 latach dojrzeli , że jednak sama blacha w kominku z PW to chyba coś nie teges :)

jak to się sprawuje nie wiem ale stare lechm-y no cóż po paru paleniach spuszcza się automatycznie "żaluzja"

skresz
28-11-2011, 10:07
.... to jest absolutna bzdura powtarzana przez sprzedawców bubli

jeśli myślisz o czymś co nazywa się PL-190 Standard Lux .... to bym był daleki od tej skrzynki na smołę tam faktycznie czyści się szybę co 3 dni , żeby było widać ogień

na stronie mają jakąś nowość PL-210 Eco SP tzn. po chyba 6 latach dojrzeli , że jednak sama blacha w kominku z PW to chyba coś nie teges :)

jak to się sprawuje nie wiem ale stare lechm-y no cóż po paru paleniach spuszcza się automatycznie "żaluzja"


PL-190 Standard Lux biorę pod uwagę ze względu na dość spore palenisko i duży popielnik lecz jestem otwarty na wsze propozycje odnoście kominka z PW

Kominki Piotr Batura
28-11-2011, 11:17
PL-190 Standard Lux biorę pod uwagę ze względu na dość spore palenisko i duży popielnik lecz jestem otwarty na wsze propozycje odnoście kominka z PW


Dzisiaj mam "dzień dobroci dla Pamy " :D. Może zajrzyj na stosowny
Wątek ?

skresz
28-11-2011, 21:33
co do kominków Pama to niestety nie ma dystrybutora w Częstochowie a nie jestem skłony kupić kominka za taką cenę nieoglądająca go wcześniej

jeszcze pytanie odnośnie instalacji bo instalator zapewnia że dla kominka i pieca starczy jedno naczynie wyrównawcze z czym się zgodzę lecz nie bardzo do mnie przemawia że kominek i piec ma do naczynia doprowadzenie 1 rurą miedzianą

kbab
29-11-2011, 06:47
instalator zapewnia że dla kominka i pieca starczy jedno naczynie wyrównawcze z czym się zgodzę lecz nie bardzo do mnie przemawia że kominek i piec ma do naczynia doprowadzenie 1 rurą miedzianą
U mnie do 1 naczynia wyrównawczego jest podłączony kominek i solary - też jedną rurą, układ bezawaryjnie działa od 10 lat.

eniu
29-11-2011, 07:16
Z tym pytaniem lepiej idź do wątku OGRZEWANIE . Zduni
i kominkarze znają się na instalacjach średnio...

Wojtek_796
29-11-2011, 07:30
Witam!

Skresz, raczej na pewno rura prowadząca z kominka do naczynia wyrównawczego nie powinna być skierowana w dół.
Może być jedno, tylko jego wielkość musi być dobrana do ilości wody w układzie, temperatur itd. - to zadanie dla instalatora.
To układ otwarty? Po usytuowaniu naczynia wnoszę, że tak.

Pozdrawiam

skresz
29-11-2011, 19:08
tak będzie to układ by już nie kombinować docelowo tak jak pisałem ogniwo eko plus 25kw oraz lechma lux 19kw lecz jestem otwarty na inne opcje kominka ma on posiadać w miarę duży popielnik oraz żeby trzymał z 6h na jednym załadunku jeśli będzie pracował razem z piecem oraz konstrukcja zapobiegając brudzeniu się ( oczywiście nie dosłownie żeby się nie brudził ale ktoś napisał że np. lechma to pojemnik na smole)

właśnie inaczej nie mogę zrobić przejścia jak do góry i później w dół

Wojtek_796
30-11-2011, 08:14
Witam!

Ta rurka musi być skierowana jak najprostsza drogą do naczynia wyrównawczego i nie może na żadnym odcinku być skierowana w dół. Musisz jednak coś wykombinować. W ogóle w układzie nie powinno być żadnych "syfonów".
Będą się tam tworzyć korki z powietrza i pary powodujące niepotrzebny przyrost poziomu wody w układzie, co z kolei będzie powodować konieczność jej uzupełniania z wiadomymi skutkami - o efektach dźwiękowych nie wspomnę.
Skonsultuj to ze specami od CO.

Pozdrawiam

skresz
30-11-2011, 10:56
speca będę widział dopiero za 2 tygodnie wiec w międzyczasie chciałem się zorientować w sytuacji jest jeszcze opicia ale wydaje się tez kiepska puścić rurę z kominka do góry a później na piętrze poziom po chudziaku i połączyć z rurą od pieca ale poziomo to około 9m ewentualnie zrobić 2 naczynie przy kominku już zam nie wiem co lepsze dla mnie nie dla instalatora

agalind
01-11-2012, 20:03
Witam.
Mam kominek z PW i piec na ekogroszek, podłączone do podłogówki/grzejników i cwu. Obecnie ustawione są na piecu:
Temp. cwu 50st.C
Temp. kotła 60st.C
Jakie sa optymalne parametry ustawienia sterowania kominka z PW, czyli temp. zał. co, temp. zał. cwu, temp. max. cwu? Powinny być wyższe czy niższe niz na piecu?
Czujnik temp. cwu od kominka umieszczony przy dolnej wężownicy zasobnika a od pieca przy górnej.