PDA

Zobacz pełną wersję : Bieżące zużycie ekogroszku



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

daniel5
21-12-2012, 12:38
Witam. No to się zgadza, węgle płomienne powinny mieć niską spiekalność. Jak Ci mocy kotła nie starczy przy tak niskim nadmuchu, to spróbuj jakiejś mieszanki z niskospiekalnym ekogroszkiem - Retopal lub Kazimierz Juliusz. Powinno pomóc. A otwory powietrzne środkiem rynny drożne? Dużo tego kupiłeś? Pozdrawiam - Jacek
Otwory powietrzne są drożne, chyba spróbuję dokupić tańszego miału i wymieszać. Szczęscie takie, ze kupiłem na próbę tylko 250 kg. Miesznina z ekogroszkiem, zwłaszcza tym lepszym to dość drogie rozwiązanie, zwłaszcza, że w moich stronach praktycznie już nikt nie sprzedaje polskiego ekogroszku, jeden skład deklaruje tylko, ze sprzedaje Jareta :(. Pozdrawiam

kobra64
21-12-2012, 12:51
Otwory powietrzne są drożne, chyba spróbuję dokupić tańszego miału i wymieszać. Szczęscie takie, ze kupiłem na próbę tylko 250 kg. Miesznina z ekogroszkiem, zwłaszcza tym lepszym to dość drogie rozwiązanie, zwłaszcza, że w moich stronach praktycznie już nikt nie sprzedaje polskiego ekogroszku, jeden skład deklaruje tylko, ze sprzedaje Jareta :(. Pozdrawiam

No jak Jaret a cena przyzwoita, to moim zdaniem mógłby być - spiekalność o połowę Ci obniży, a kaloryczność mieszanki na poziomie 23 MJ powinna wyjść. Z lepszymi eko to bym nie mieszał, bo one zazwyczaj spiekalność mają około 10- 20 RI i mogą niespecjalnie pomóc w spalaniu tego co już masz. Pozdrawiam - Jacek

daniel5
21-12-2012, 13:23
Nie pamietam dokładnie ale Jaret luzem kosztuje zdaje się 880 zł/t. Teoretycznie ma spiekalność RI=0. Jest jeszcze miał 20/12 po 530 pln/t kupię troche i sprawdzę jak się pali - mało kalori to i spiekalnośc powinna byc niska, ale za to duzo popiołu będzie :(.

kobra64
21-12-2012, 13:37
Nie pamietam dokładnie ale Jaret luzem kosztuje zdaje się 880 zł/t. Teoretycznie ma spiekalność RI=0. Jest jeszcze miał 20/12 po 530 pln/t kupię troche i sprawdzę jak się pali - mało kalori to i spiekalnośc powinna byc niska, ale za to duzo popiołu będzie :(.
Ło matko... A skąd jesteś? Mała wartość opałowa niekoniecznie oznacza małą spiekalność, chociaż 20/12/... to tez jakby Janina albo Sobieski.

daniel5
21-12-2012, 14:53
Mieszkam 40 na północ od Lublina. 20/12/... to nie Janina tylko Ukraina, ewentualnie Syberia w moich okolicach przynajmniej 80% węgla pochodzi z zza wschodniej granicy a ceny są takie jak widzisz. W sumie to mam niedakego do Bogdanki ale jak się dowiadywałem to ich wegiel też ma duża spiekalność. Obecnie wydobywany podobno ma 13 ale kilka miesięcy temu to miał nawet RI=53!. Energetycznie może jest niezły ale m spro popiołu i dużo siarki :(. Widzę, że aby coś dobrego kupić to musze się z kims zgadać i przywieść jakis węgiel prosto z kopalni ze sląska :(.
Pozdrawiam i Wesołych świąt.

czp01
22-12-2012, 12:52
Dzisiaj kolejne tankowanie - kocioł po wypaleniu zasobnika 183 kg przez 9 dni i 9 godzin - spalił średnio po 19,5 kg na dobę czyli ok :)

kaszpir007
22-12-2012, 13:15
U mnie ostatnie tankowanie było 19 grudnia. Około 100kg starczyło na 7dni. Czyli spalanie wyniosło około 14,5 kg ...

Obecnie są dni dużo mroźniejsze i wygląda że mój opał jest chyba niezbyt kaloryczny , bo na ustawieniach z jakimi działał ładnie kilkanascie dni wcześniej obecnie sporo sobie gorzej radzi i musi się mocniej namęczyć aby osiągnąc żądaną temperaturę.
Niestety nie mam pojecia ile mój ruski jak to go nazywał sprzedawca (skladywegla.pl) ma faktycznie GJ kalorycznośći ..

Zapewne na nastepny sezon spróbuję kupić miał odsiewany z Kareny i spóbuje na polskim opale ...
Niestety z Kareny bo na składach koło mnie sprzedawcy sami pakują to co mają na składzie w worki jutowe i jest to zwykłe kupowanie kota w worku :(
A na oryginalnie pakowany ekogroszek (powyżej 1000zł za tonę to stanowczo za drogo)

bigrw
22-12-2012, 20:08
witam ponownie ... u mnie spalanie z ostatnich kilku dnia średnio wyszło 17 kg na dobę także w normie jak dla mojego opału...(MIAŁ)
i tak bedzie raczej do kończa roku....bo dopiero 30-31.12 cos ma przyść zimniejszego nad Polskę....wg prognoz....aby tylko nie było -50....tak jak w Rosji

Xerses
27-12-2012, 13:20
mi po ostatnim tankowaniu wyszło 18,70 na dobe. więc nienajgorzej chyba jak na pierwszy sezon palenia. tyle że zima łagodna jest :)

bigrw
29-12-2012, 15:35
po 7 dniach średnia spadła do 16 kg, ale temperatury nocą są coraz nizsze....wiec pewnie nie długo przyjdą zapowiadane mrozy....
pozdrawiam wszystkich

czp01
01-01-2013, 22:24
Dzisiaj pierwsze tankowanie w Nowym Roku - średnia dobowa z ponad 10 dni wyszła mi po 18,33 kg na dobę a biorąc pod uwagę, że był to okres typowo świąteczny to jest to całkiem ok :)

artecki
01-01-2013, 22:36
fajne to spalanie masz - u mnie niestety 25kg/dobę

kolorado
02-01-2013, 08:46
Ja tankuję dzisiaj, po 8 dniach. Średnia mi wychodzi póki co 16,66kg/dobę. W sylwestra paliłem w kominku, więc pewnie trochę węgla przyoszczędziłem... :)

selius
02-01-2013, 11:33
U mnie średnia z 10 dni 14,2 kg na dobę. Palenie tylko groszkiem z LeroyMerlin.
Kociol przewymiarowany 17 kw S-kamp domek szkieletowy 110 m2.

czp01
02-01-2013, 12:13
U mnie średnia z 10 dni 14,2 kg na dobę. Palenie tylko groszkiem z LeroyMerlin.
Kociol przewymiarowany 17 kw S-kamp domek szkieletowy 110 m2.

Dobre spalanie zwłaszcza, że palisz eko z LeroyMerlin a tam jakość paliwa bywa różna :)

MARTINOS
02-01-2013, 12:27
A u mnie dom typu namysłowskiego z lat 80-tych, prawie 190m2, średnio ocieplony, parter ze starymi drewnianymi oknami + baniak 150l. Piec nowy ale na starej instalacji. Bez głowic przy grzejnikach itp.
Całość raczej w ciepłe dni ale w świątecznym terminie. :-) Groch - Iskra Zółta z Kareny.
Średnia za ostanie 8 dni - 28kg/doba.

Łukasz789
02-01-2013, 14:16
Sprawa nie tyczy się mnie ale kolegi , kupił ( kupuje) dom . Dom 263 m kw ,jest ocieplony i posiada piec na ekogroszek z podajnikiem. ( gazu brak) .Ale jest jeden problem , przeprowadzka zaplanowana za 3-4 miesiące ( bliżej tych 4) a zima jest a dom stoi w górach . Brak możliwości spuszczenia wody z rur bo brak spadków , w kaloryferach ( nie szczędzili żeberek poprzedni właściciele) również woda .Jego pytanie brzmi jest szansa aby zastosować taki manewr aby kupić tego ekogroszku (poprzedni właściciele zostawili co kot napłakał) napełnić podajnik i żeby tego ustrojstwa starczyło najlepiej 6 dni( jeżeli wymyślicie coś na znacznie dłużej to będzie dobrze) . Nie mamy zielonego pojęcia ile wchodzi do tego podajnika , gdzieś wyszukałem,że to ,,coś" spala 25kg na dzień .
Kolejne pytanie da się tak zrobić ,żeby to paliło mniej .To znaczy kosztem niższej temperatury .Czyli chodzi o to aby nie rozsadziło rur w domu a temperatura wewnątrz domu oscylowała w granicy 10 stopni.
Tak jak pisałem kolega byłby wdzięczny jakby się dało odwiedzać tą hacjendę co 2 tygodnie a nie co tydzień. bo ma do niej znaczy kawałek drogi.
Jeżeli moje (kolegi) pytania są głupie to przepraszam , ale na tym typie pieca się nie znam ani ja ani kolega. Jak się dowiem bliższych informacji o piecu to napiszę.

timon120777
02-01-2013, 15:06
pytanie jakie sterowanie kotłem jest - jeśli jest jakiś termostat pokojowy to można ustawić na temperaturę 7st i sterownik będzie jej pilnował a kocioł będzie tylko siebie ewentualnie dogrzewał. może jest możliwość zakręcenia części kaloryferów i maksymalnego obniżenia temperatury na kotle???
a moze po prostu spuścic tyle wody ile się da normalnie, a potem odkręcić korki na końcach kaloryferów i resztę wody tamtędy spuścić??? jak zostanie troszkę wody ale nie na tyle aby nie brakło jej miejsca na zwiększenie objętości podczas zamarzania to krzywdy nie zrobi. i tak po sezonie konieczna będzie pewnie przeróbka instalacji więc po co ze spuszczaniem czekać i ryzykować?? jak kocioł wygaśnie to i tak lipa i tak

bobasxx
02-01-2013, 15:49
Jak wyżej, podstawowa sprawa to co to za kocioł, jak sterowany, jaka instalacja, podłogówka czy grzejniki jak sterowane ??? Jak dom ocieplony to musiałyby być długotrwałe mrozy żeby w środku coś zamarzło.

Łukasz789
02-01-2013, 15:54
Dziękuje wszystkiego się dowiemy .Byłem w tym domu raz i chyba w niektórych pokojach jest termostat. Patent z zakręceniem kilku kaloryferów przekaże koledze . Na jakiej zasadzie w takim kotle jest to dogrzewanie ? Trzeba przyjechać zapalić , czy on sam sobie wszystko zrobi aby dogrzać .Czyli czy on np. będzie utrzymywał (nie wiem) żar i zwiększał ogień tylko w niektórych momentach? Dom nie ma podłogówki , tylko zwykle aluminiowe kaloryfery.
W jakim sensie przerabianie tej instalacji aby były skosy ?Dom kupił prawie nowy, całkowicie wykończony. i umeblowany.
Czemu lipa jak zagaśnie nie da się go ponownie zapalić? Pytam bo pewnie zada te pytania kolega a i mnie to zaczęło ciekawić bo widzę ,że ekogroszek to nie jest taka łatwa i fajna sprawa.

timon120777
02-01-2013, 16:22
pisząc o przerobieniu myślałem że dom stary i stara instalacja
jeśli dom nowy to spuszczenie wody nie będzie problemem - spadki są tylko pewnie niewielkie i bez poziomicy trudno stwierdzić- musiałby byc du... nie instalator żeby nie zrobić zgodnie ze sztuką instalacji
o wygaśnieciu piszę w kontekście ewentualnego spadku temperatury w domu poniżej zera. jeśli będą źle dobrane parametry to żar w palniku zgaśnie lub zostanie przerzucony do popielnika. może się to zdarzyć kilka godzin po uruchomieniu a może ostatniego dnia przed przyjazdem właściciela
ale jak pisze kolega jeśłi dom ocieplony i nowy do tego to musiałyby byc duże mrozy aby wychłodzić poniżej zera cały domek.
zapalić się da ponownie ale nie zrobisz tego zdalnie- trzeba tam paluchy z zapałką lub innym źródłem ognia wsadzić niestety.
jeśli są termostaty na kaloryferach to można je ustawić na zamarzanie i na kotle w okolicy 45st i wtedy będzie pilnować temperatury dodatniej w pomieszczeniach i tyle, wtedy spalanie znacząco spadnie. niestety zanim zostawi się kocioł na tydzień to musi być najpier dobrze wyregulowany aby nie było za dużo możliwości przerwania procesu spalania

kobra64
02-01-2013, 18:06
Witam. Kolego Łukasz, jak to są takie góry jakie ja znam, to nie liczcie na to, że może się uda.Wystarczy, że na kilka godzin zabraknie prądu i kocioł zgaśnie. Na przykład 4 godziny po wyjeździe właściciela. Jak akurat będzie po -25 czy -30 nocami, a w dzień z -15 to chata zamarznie w 3 dni. Możecie bardzo dokładnie spuścić wodę i zakręcić zasilanie z sieci wodociągowej - ale wtedy zamiast przeprowadzki na wiosnę to remont może być, bo chata po całej zimie tak przemarznie i się zawilgoci, że bez tego ani rusz. Ja spuściłbym wodę, zalał instalację mieszaniną glikolu, zakupił dobry UPS, poprzednich właścicieli poprosił o namiar na skład w którym kupili węgiel ( o ile nie mieli z nim problemu) i palił tym węglem co oni dotąd i według ich ustawień pieca po obniżeniu temp. w domu do jakichś 15 stopni, chociażby głowicami na kaloryferach. Tylko sprawdziłbym najpierw, jak piec się zachowuje przy wydłużonych podtrzymaniach i na ile mu starcza pełny kosz przy większych mrozach. Koszt w porównaniu do inwestycji jaką jest zakup domu czy chociażby remont instalacji niewielki, a głowa nieco spokojniejsza. Zapewniłbym sobie też dozór ze strony jakiegoś sąsiada, pewnie za jakąś symboliczną kwotę i przy pomocy ze strony dotychczasowych właścicieli dałoby się znaleźć kogoś, komu można dać klucze od kotłowni. A jak nie - to Karoka Wam internetowy sterownik z licznikiem paliwa założy, ustawi i będziecie mieć kontrolę nad piecem i instalacją 24h na dobę - o ile tam internet jest. Odradzam lekceważenie tematu i polskie myślenie pt. jakoś to będzie. Pozdrawiam - Jacek

Pyxis
02-01-2013, 19:18
Wklejam w ramach porownania zuzycie pradu dla pompy ciepla za grudzien 2012. Dom 230m2 grzanych podlog. Temp wewnatrz 22*C

-------- Okres: 2012-12-01 do 2012-12-31 23:59:59 (31,00 [d]) ---------
Czas pracy CO: 226,87 [h] (88,5%)
Czas pracy CWU: 29,52 [h] (Cykli: 91) (Średnio dziennie: 2,9)
Suma pracy PCi: 256,4 [h]
Startów: 109 (Średnio dziennie: 3,5)
Czas pracy śr CO: 7,32 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 0,95 [h/d]
Czas pracy śr: 8,3 [h/d]
Szacowane zużycie: 882 [kWh] Średnio: 28,5 [kWh/d]
CWU: 145 [kWh] Średnio: 4,7 [kWh/d]
CO: 737 [kWh] Średnio: 23,8 [kWh/d]
CO/100m2: 10,3 [kWh/(d*100m2)]
Koszt [3/97%]: 294 zł w tym CO [3/97%]: 242 zł CWU [6/94%]: 52 zł
------------------------------------------------------------------------

Łukasz789
02-01-2013, 19:38
Dziękuje za odpowiedź kobra64 .Dopiero kilka godzin temu przypomniało mnie się ,że przecież kilak tygodni temu w podobnym miejscu (kilka kilometrów dalej ) rodzice zalali grzejniki Glikolem .Tak trzeba będzie zrobić i u niego. Takich głowic nie ma na grzejnikach w niektórych pokojach są takie komputerki do sterowania w nich temperaturą. W domu tym nie ma ani telefonu ani internetu .Ma być zakładany na wiosnę po przeprowadzce. Nie wiem jak w tej wiosce , ale w miejscu gdzie rodzice mają dom właśnie numery z brakiem prądu się zdarzają .z poprzednim właścicielem jest o tyle problem ,że osoba , która nadzorowała budowę , załatwiała opał itp. nie żyje. Została tylko wdowa , która jest załamana i na niczym w tym domu się nie zna.


I teraz pytanie , które wprawia mnie w osłupienie. Moi rodzice wybudowali sobie dom , jak pisałem kilka kilometrów dalej. I teraz to ja jestem przerażony spuścili z niego wodę z instalacji zostawili tylko glikol w grzejnikach.Czasem tam przyjeżdżają przegrzać trochę , ale prawie nic to nie daje. Dlatego tez nie spędziliśmy tam Świąt i sylwestra (poza tym woda spuszczona a jej ponowne napełnienie nie jest takie proste potrzeba m.in kompresora). Z tego co piszesz to wcale nie rozwiązuje wszystkich ich kłopotów. Czy to wszystko naprawdę może aż tak bardzo zaszkodzić domu?

Widzę ,że z tego jest nie taki mały problem a wręcz problem rośnie coraz bardziej .

Pyxis
02-01-2013, 19:44
a tak zapytam z boczku kol nie pracuje w Ekontechu ? Może na zlecenie , może na etacik ?

A kolega nie pracuje w KWK "Wieczorek" w Katowicach? Moze jakis skladzik wegla czy cus? :)

280m
02-01-2013, 19:47
Tu się raczej porównuje ile grochu komu kocioł wciąga o prądzie są wątki przecież.
Mi Kocił spalił średnia z ostatnich 8 dni to ok. 27,5kr/24h

Pyxis
02-01-2013, 19:53
Tu się raczej porównuje ile grochu komu kocioł wciąga o prądzie są wątki przecież.
Mi Kocił spalił średnia z ostatnich 8 dni to ok. 27,5kr/24h

Ale mnie berdziej interesuje porownanie kwotowe.

Piszesz srednio 27,5kg. To bedzie jakies 19-20 zl pewnie.
U mnie wyszlo 24,8 kWh. To jest niecale 8 zl.

Jak duzy dom ogrzewasz? Bo jesli tyle co w nicku (280m2), to wegiel nie wychodzi wcale tak tanio.

timon120777
02-01-2013, 19:54
kolego 280m
ten chwalipięta co to kursywą cyferki pisać się nauczył ma kompleks i szuka wsparcia a że pazerny na kasę i nie chce płacić psychiatrze to liczy że go ktoś na forum po głowie pogłaszcze za darmo
szkoda słów

kobra64
02-01-2013, 20:04
Witam. Łukasz, no jak dom nieogrzewany całą zimę przestoi, to na pewno na dobre mu nie wyjdzie. Tynki, wymalowania, tapety, panele, stolarka, meble - wilgoć i mróz raczej im szkodzą. Takie "przegrzać trochę" nic nie daje - jak przyjdą mrozy to po takim przegrzaniu woda po ścianach popłynie. Poza tym - chyba nie czystym glikolem zalewali, tylko mieszaniną? Większość armatury CO nie lubi glikolu w mieszankach powyżej 50%. Powiem z chamska ale zdrowo - jak mnie stać na dom, to i na jego ogrzanie też musi mnie być stać. Jakby się decydować na rozwiązanie z internetem, to jego brak nie jest problemem - na takich wioskach zawsze jakiś lokalny przedsiębiorca radiowo daje, albo któraś z sieci komórkowych ma zasięg. Pozdrawiam - Jacek

Pyxis
02-01-2013, 20:05
(klientów może też??)


To juz nie jest obsesja. To przeradza sie w jakas Twoja paranoje. Swiat pelen sprzedawcow. Pobil Cie jakis akwizytor w dziecinstwie czy cos? ;)

Piotrek42
02-01-2013, 20:21
pyxis

więc to raczej ty masz paranoję- po coś tu przylazł???


Pewnie kasy mu brakło jak arturo 72 na wykończenie domu :))) i trza dorobić :) nie wiesz że naganiacz tez bierze $$$...

Pyxis
02-01-2013, 20:38
Nie podejrzewam Cię o sprzedaż pomp :) Ale że jesteś w jakiś sposób powiązany z ekontechem np mogłeś popełniłeś jakiś sofcik dla ekontechu ... można pracować w firmie nie tylko jako sprzedawca.

Ja nie czuję się dotknięty :)

Nie, nie jestem powiazany. Kupilem od nich jedynie urzadzenie.

Pisales cos o "niesmaku" wiec myslelem, ze poczules sie dotkniety :-)

Pyxis
02-01-2013, 20:39
pyxis
jak byłem dzieckiem nie było akwizytorów- ale ciebie chyba akwizytor naciągnął na pompkę i teraz szukasz wsparcia:p


Stary jestes jak wegiel, a .... ;)

Pyxis
02-01-2013, 20:42
Pewnie kasy mu brakło jak arturo 72 na wykończenie domu :))) i trza dorobić :) nie wiesz że naganiacz tez bierze $$$...

Ale co ja Ci moge sprzedac? Wegla w domu nie mam. :-)

Pyxis
02-01-2013, 20:42
właśnie jego wątek czytałem


Czytales!?
Wyszedles tam na kompletnego osla. Ludziska Cie obsmiali to uciekles tutaj :)

czp01
02-01-2013, 20:46
Witam.

Często na różnych wątkach piszemy o bieżącym zużyciu ekogroszku to może uda wymienić się te doświadczenia i obserwacje w jednym miejscu. Wiadomo, że w sumie nic z tego nie wynika, bo czynników wpływających na zużycie opału jest wiele, ale początkowy użytkownik będzie miał przynajmniej dzięki takim informacjom jakieś pojęcie w tej materii :)

Tak więc ogrzewam 240 m2 po podłogach licząc razem z pralnią i kotłownią. Palę w kotle na zwykłym palniku pancerpola PPS 25 kw ekogroszkiem bobrek o wartości opałowej 28-30 MJ/kg i ostatnia średnia statystyczna z 10 dni palenia do 25 listopada wyniosła 18, 64 kg na dobę. Teraz zanosi się, że będzie to trochę więcej :)

Przypomnę tylko, że u podstaw założenia tego wątku legło "bieżące zużycie ekogroszku" aż tyle i tylko tyle - tak więc proszę wszelkie porównania innych źródeł ogrzewania przenieść na właściwe ku temu miejsca :(

Pyxis
02-01-2013, 21:08
pyxis
nie zauważyłem żeby ktoś się smiał
tylko jeden taki epitety rzucał bo mu brakło argumentów czyli twój poziom- dolne źródło bym powiedział

Doczytaj sobie. Po tym jak podwinales ogon i uciekles zostawiles niezatarte wrazenie w ludzkiej pamieci. Takie "okazy" jak Ty nader rzadko sie spotyka.:D

BTW:
Dolnym zrodlem moze byc tez powietrze. :-)

kaszpir007
02-01-2013, 21:34
Przed chwilą następne tankowanie :)

Około 100kg starczyło na 8dni , czyli tym razem spalanie wyszło około 12,5kg na dobę.

Powierzchnia grzana - 165m2 po podłogach.

PS. Teraz spróbuję trochę miału . Sam jestem ciekawy jak poradzi sobie piec z drobnicą ..

Pyxis
02-01-2013, 21:43
Przed chwilą następne tankowanie :)

Około 100kg starczyło na 8dni , czyli tym razem spalanie wyszło około 12,5kg na dobę.

Powierzchnia grzana - 165m2 po podłogach.

PS. Teraz spróbuję trochę miału . Sam jestem ciekawy jak poradzi sobie piec z drobnicą ..

No to u Ciebie juz to wychodzi jakos "do przelkniecia" widze.

czp01
02-01-2013, 21:47
Przed chwilą następne tankowanie :)

Około 100kg starczyło na 8dni , czyli tym razem spalanie wyszło około 12,5kg na dobę.

Powierzchnia grzana - 165m2 po podłogach.

PS. Teraz spróbuję trochę miału . Sam jestem ciekawy jak poradzi sobie piec z drobnicą ..

Jak masz zwykłą retortę to z miałem może być gorzej a jak lepsza retorta to pewnie palenie miałem opanujesz bez problemu :) No no wynik elegancki :)

kaszpir007
02-01-2013, 22:53
Jak masz zwykłą retortę to z miałem może być gorzej a jak lepsza retorta to pewnie palenie miałem opanujesz bez problemu :) No no wynik elegancki :)

Mam palnik małego Brucera (APM-1) . Zobaczę jak z tym miałem , bo to odsiewka i naprawdę o małej gramaturze ...
Miału mam mało (30kg) , więc będzie palenie mieszane (30% miał i 70% ekogroszek). Będzie współpraca polsko-ruska w podajniku :)

kolorado
03-01-2013, 08:41
Przypomnę tylko, że u podstaw założenia tego wątku legło "bieżące zużycie ekogroszku" aż tyle i tylko tyle - tak więc proszę wszelkie porównania innych źródeł ogrzewania przenieść na właściwe ku temu miejsca :(
Jeden post bałaganu nie zrobi, a da jakiś pogląd na koszt innych sposobów ogrzewania.
Większy bałagan robią posty niektórych ekogroszkowców w odpowiedzi, zupełnie zresztą niepotrzebnie. Można było zostawić ten jeden post bez odpowiedzi i tyle, nie rozumiem skąd te emocje...

selius
03-01-2013, 12:19
kaszpir007 - jakie masz ustawienia przy takim spalaniu?

Pyxis
03-01-2013, 12:50
Jeden post bałaganu nie zrobi, a da jakiś pogląd na koszt innych sposobów ogrzewania.
Większy bałagan robią posty niektórych ekogroszkowców w odpowiedzi, zupełnie zresztą niepotrzebnie. Można było zostawić ten jeden post bez odpowiedzi i tyle, nie rozumiem skąd te emocje...

Jeden z niewielu rozsadnych glosow jakie slyszalem w teamacie takich porownan. Szkod atylko ze to "glos wolajacego na puszczy".

A emocje - po prostu kazdy uwaza, ze wybral najlepiej, najwygodniej i za razem najtaniej. :-)

kaszpir007
03-01-2013, 15:23
kaszpir007 - jakie masz ustawienia przy takim spalaniu?

Temperatura CO: 55 , CWU:45.

Dmuchawa otwarta na max. czas podawania co 50s , podawanie 10s , dmuchawa 85% .

Czyli dokładnie takie ustawienia jakie miałem ustawione fabrycznie po zakupie pieca w Ogniku.

selius
03-01-2013, 16:26
Temperatura CO: 55 , CWU:45.

Dmuchawa otwarta na max. czas podawania co 50s , podawanie 10s , dmuchawa 85% .

Czyli dokładnie takie ustawienia jakie miałem ustawione fabrycznie po zakupie pieca w Ogniku.


To masz bardzo fajne spalanie przy takiej powiezchni :) Domek pewnie dobrze ocieplony.

tomasziolkowski
04-01-2013, 06:27
Jeden z niewielu rozsadnych glosow jakie slyszalem w teamacie takich porownan. Szkod atylko ze to "glos wolajacego na puszczy".

A emocje - po prostu kazdy uwaza, ze wybral najlepiej, najwygodniej i za razem najtaniej. :-)
Ale to nie puszcza kolego tylko wątek o spalaniu ekogroszku.
Więc skoro ci od kilku postów sugerują że zaśmiecasz ten wątek to po co brniesz i ciągniesz to dalej?
To bardzo fajnie że miesięcznie wydajesz 200 zł na ogrzewanie, a inni 400 - ty jesteś najlepszy.
Wydałeś 500-700 tys., (a może jeszcze więcej) na chałupę a teraz się cieszysz jak dziecko że zaoszczędziłeś 200 zł :))

Pyxis
04-01-2013, 07:54
Wydałeś 500-700 tys., (a może jeszcze więcej) na chałupę a teraz się cieszysz jak dziecko że zaoszczędziłeś 200 zł :))

Po prostu porownuje, ile musze "doplacac" za moja bezobslugowosc ogrzewania. Jak sie okazuje nie tylko nie musze doplacac, ale jeszcze na tej bezobslugowosci wychodze na plus.

A dlaczego tutaj sie niezdrowo podniecacie, jak ktos spali 4 czy 5kg na dobe wegla mniej. Przeciez to miesiecznie cos kolo 100 zl oszczednosci jest, a co niektorzy malo rajstop nie posikaja ze szczescia? :)

kaszpir007
04-01-2013, 08:25
Po prostu porownuje, ile musze "doplacac" za moja bezobslugowosc ogrzewania. Jak sie okazuje nie tylko nie musze doplacac, ale jeszcze na tej bezobslugowosci wychodze na plus.

A dlaczego tutaj sie niezdrowo podniecacie, jak ktos spali 4 czy 5kg na dobe wegla mniej. Przeciez to miesiecznie cos kolo 100 zl oszczednosci jest, a co niektorzy malo rajstop nie posikaja ze szczescia? :)

Czy Ty chłopie nie rozumiesz że chodzi też o kasę ?
Nie wszystkich stać aby wywalić 30-70tys zł i kupić sobie pompę gruntową lub powietrzną ...
Za te pieniądze będą mieli bezpłatny opał na kilkanaście (dziesiąt lat)
Dodatkowo dużo ludzi nie ma zbyt energooszczędnych domów i montaż tam pompy ciepła a nawet gazu nie jest dobrym pomysłem ...

Naprawdę nie jest problemem aby włożyć jakąś wielką kasę w dom aby potem cieszyć się trochę niższymi kosztami eksploatacji ...
Tylko niektórych nie stać na takie inwestycje , a niektórzy nie widzą sensu na takie inwestycje które się nigdy nie zwrócą lub zwrócą za kilkadziesiąt lat ...
Ja za różnice w cenie między pompą (u mnie zapewne jedynie wchodziłą by powietrzna lub pompa głębinowa) będę miałbym bezpłatny opał przez kilkadziesiąt lat ..

timon120777
04-01-2013, 09:45
u mnie spalanie średnie od początku sezonu wychodzi 16,45kg/dobę czyli licząc na złotówki 13,98zł/doba

edyta:
powierzchnia ogrzewana 142m2/temp 22st/opał 850zł/tona

Xerses
04-01-2013, 10:39
no to za ostatni załadunek wyszło mi 17,7 kg, czyli powoli ciągnę w dół :). A co do tematu pompy. Proponuje aby kolega Pyxis przeniósł się na wątek o pompach i tam podniecał sie swoją oszczędnością.

BTW
Jeśli masz takie oszczędności - super. Jeżeli chcesz to porównywac - tez super. Ale tak jak Ci już ktoś napisał wcześniej..... opisz ile wywaliłeś w ocieplenie, ogólnie w dom, w instalacje i całe to ustrojstwo i wtedy cos można powiedzieć. Bo z tego co ja sie orientuję i na ile znam ludzi grzejących pompą - to niestety cudów nie ma, i tak wielkiego interesu - jak co niektórzy zwłaszcza naganiacze opisują - też. Jak z solarami - fajne ale życia nie starczy aby odzyskać inwestycje (ale jak trafisz dobrego marketingowca to CI pokaże że w 10 lat odzyskasz ). Poza tym pomijasz takie aspekty jak to że masz prąd na II taryfe - ile dopłacasz do ogólnego życia w I taryfie ?

Arturo72
04-01-2013, 10:57
Ale tak jak Ci już ktoś napisał wcześniej..... opisz ile wywaliłeś w ocieplenie,
To nie było do mnie ale napiszę dla potomnych i jako ciekawostkę dla uzmysłowienia ile i co nam daje lepsze ocieplenie domu w moim przypadku ;)
Dom 118m2,zejście z zapotrzebowania na ciepło w projekcie gotowym z 86kWh/m2/rok gdzie było 12cm na ścianach,10cm w podłodze,20cm w stropie i WG do obecnych 40kWh/m2/rok z 20cm grafitowego na ścianach,20cm w płycie,30cm w stropie,wentylacją mechaniczną z rekuperatorem kosztowało mnie 17tys.zł więcej niż gdybym budował tak jak w projekcie gotowym bez zmian.
Co to dało ? Ano to,że zużycie energii na ogrzewanie z 10148kWh spadło do 4720kWh a w PLN wygląda to tak przy grzaniu prądem z 4052zł na 1880zł.
Gdybym grzał ekogroszkiem z 1520zł(2t ?) na 708zł(0,8t ?)
Przy powietrznej pompie z COP2,5 będzie to odpowiednio 1620zł na 752zł
Przy gruntowej z COP3,5 będzie to odpowiednio 1157zł na 537zł

1.Koszt systemu na prąd 2,7tys.zł odjąć koszt komina 2,6tys.zł=100zł
2.Koszt systemu na ekogroszek z kominem (nie ma takiego o mocy 3,5kW)=15tys.zł
3.Koszt pompy ciepła powietrznej odjąć koszt komina=15tys.zł
4.Koszt pompy gruntowej z własnym DZ odjąć koszt komina =23tys.zł

Pyxis
04-01-2013, 11:08
Czy Ty chłopie nie rozumiesz że chodzi też o kasę ?
Nie wszystkich stać aby wywalić 30-70tys zł i kupić sobie pompę gruntową lub powietrzną ...

A w ktorym miejscu ja Cie chlopie namawiam, zebys wywalil swoj kociol i wstawil pompe ciepla? Malo mnie obchodzi czym ogrzewasz swoj dom. Ja tylko staram sie porownac koszty grzania. Ile bym placil majac kociol na wegiel. Ot tyle. Dla Ciebie to jakas niezdrowa podnieta nie wiedziec czemu.:)

P_R
04-01-2013, 11:10
Czyli oszczędności rocznej masz niecałe 2200 a wydałeś 17000 czyli koszty zwrócą sie po 7,72 latach a nie dodałeś kosztów energii wentylacji mechanicznej , jeżeli uwzględnimy koszty energii wentylacji + koszty odgrzybiania i napraw wyjdzie ze jeżeli nie zmienią się ceny to wyjdziesz na 0 po ok 8-9 latach a jeżeli włożył byś te 17 tys na lokatę to daje ci 850 zł rocznie co daje w 9 lat kwotę 7650 zł co wydłuża zwrot twojego wydatku o kolejne 2 lata biorąc to wszystko pod uwagę i to ze po paru latach technika się zmienia i to co dziś kupiłeś jest juz epokę do tyłu . I nie wiadomo co może być na topie i po jakich cenach w temacie ogrzewania i oszczędności ( ceny np p. ciepła na pewno spadną dużo )

Pewni zawsze się opłaca inwestować w ciepło ale powinno się wszystko na spokojnie obliczyć , sam dałem grafitowy styropian + lepsza izolację od gruntu ale kalkulacja była na + juz po roku ( kupiłem w 2012 roku prosto od producenta styropian grafitowy 0,31 po cenie 165 zł m3 więc nie inwestowałem jakiś duzych kwot )

Co do kosztów komina czy pieca naprawdę nie wiem skąd się bierze Az taka kwota ale..

Pyxis
04-01-2013, 11:11
u mnie spalanie średnie od początku sezonu wychodzi 16,45kg/dobę czyli licząc na złotówki 13,98zł/doba

No i wlasnie to staram sie porownac.
U mnie jest to 19.2kWh w taniem pradzie co daje 6,15 zl na dobe.
Wazne jest jeszcze porownanie na jednostke powierzchni, bo mozesz miec bardzo duzy dom. U mnie na 100m2 daje to kwote 2,68 zl/dobe

Pyxis
04-01-2013, 11:15
BTW
Jeśli masz takie oszczędności - super. Jeżeli chcesz to porównywac - tez super. Ale tak jak Ci już ktoś napisał wcześniej..... opisz ile wywaliłeś w ocieplenie, ogólnie w dom, w instalacje i całe to ustrojstwo i wtedy cos można powiedzieć. Bo z tego co ja sie orientuję i na ile znam ludzi grzejących pompą - to niestety cudów nie ma, i tak wielkiego interesu - jak co niektórzy zwłaszcza naganiacze opisują - też. Jak z solarami - fajne ale życia nie starczy aby odzyskać inwestycje (ale jak trafisz dobrego marketingowca to CI pokaże że w 10 lat odzyskasz ). Poza tym pomijasz takie aspekty jak to że masz prąd na II taryfe - ile dopłacasz do ogólnego życia w I taryfie ?

Koszt instalacji PCi to 27 tys zl.
Jakie mam ocieplenie masz w stopce dokladnie opisane. Rodzaj wentylacji tez (grawitacyjna). generalnie ocieplenie jest bez szalenstw. Nie jest to na pewno jakis "termos".
Na zuzyciu pradu bytowego w 2 taryfach za ostatnie 5 miesiecy mam 140 zl zysku (w porownaniu do jednotaryfowego). Naprawde trzeba sie postarac, zeby na bytowym wyjsc na 2 taryfach do tylu. Jesli z premedytacja nie olewasz tanszej taryfy dla pralki i zmywarki, to bedziesz do przodu. Inaczej co nawyzej w okolicach zera.

Arturo72
04-01-2013, 11:20
Czyli oszczędności rocznej masz niecałe 2200 a wydałeś 17000 czyli koszty zwrócą sie po 7,72 latach a nie dodałeś kosztów energii wentylacji mechanicznej , jeżeli uwzględnimy koszty energii wentylacji + koszty odgrzybiania i napraw wyjdzie ze jeżeli nie zmienią się ceny to wyjdziesz na 0 po ok 8-9 latach a jeżeli włożył byś te 17 tys na lokatę to daje ci 850 zł rocznie co daje w 9 lat kwotę 7650 zł co wydłuża zwrot twojego wydatku o kolejne 2 lata biorąc to wszystko pod uwagę i to ze po paru latach technika się zmienia i to co dziś kupiłeś jest juz epokę do tyłu . I nie wiadomo co może być na topie i po jakich cenach w temacie ogrzewania i oszczędności ( ceny np p. ciepła na pewno spadną dużo )

Pewni zawsze się opłaca inwestować w ciepło ale powinno się wszystko na spokojnie obliczyć , sam dałem grafitowy styropian + lepsza izolację od gruntu ale kalkulacja była na + juz po roku ( kupiłem w 2012 roku prosto od producenta styropian grafitowy 0,31 po cenie 165 zł m3 więc nie inwestowałem jakiś duzych kwot )
Co do kosztów komina czy pieca naprawdę nie wiem skąd się bierze Az taka kwota ale..
Dlatego napisałem jak ja to zrobiłem i z czego to wynikało.Buduje dom do końca życia,przez emeryturę i zależało mi na niskich rachunkach i bezobsługowym grzaniu a niskie rachunki to przede wszystkim niskie straty ciepła przez dom :)
Modernizacja ocieplenia,systemu grzewczego kosztuje o wiele więcej w późniejszym czasie niż na etapie budowy.
Ja za grafitowy 0,031 płaciłem 189zł/m3 ;)
Koszty komina opisałem na innym watku:

Mój systemowy do kominka 7,2m kosztował 1500zł,najtańszy,no-name z allegro,bo inny do okresowego palenia nie był mi potrzebny,obróbka blacharska z robocizną 600zł,otynkowanie tynkiem żywicznym 500zł,postawienie miałem gratis=2600zł,czyli tyle oszczędziłem rezygnując z drugiego komina w kotłowni.Gdybym chciał komin firmowy a do tego z ceły klinkierowej komin wyniósłby 4600zł

P_R
04-01-2013, 11:20
No i wlasnie to staram sie porownac.
U mnie jest to 19.2kWh w taniem pradzie co daje 6,15 zl na dobe.
Wazne jest jeszcze porownanie na jednostke powierzchni, bo mozesz miec bardzo duzy dom. U mnie na 100m2 daje to kwote 2,68 zl/dobe

To jak juz tak porównujemy to teraz przy temperaturach ok 0 do -7 13,3 kg / doba eko po 560 zł to daje 7,22 zł dzień + zero zł wydatków na ponad projektowe ocieplenie :D

Pyxis
04-01-2013, 11:28
To jak juz tak porównujemy to teraz przy temperaturach ok 0 do -7 13,3 kg / doba eko po 560 zł to daje 7,22 zł dzień + zero zł wydatków na ponad projektowe ocieplenie :D

Podaj za jaki okres dajesz zuycie, to porownam ze swoim.

10 cm styro to "ponadplanowe ocieplenie"? To z czego Ty masz ten dom? Domyslnie przyjmuje, ze nie jest to przedwojenna willa. :-)

Podaj tez jaka powierzchnie grzejesz.

kaszpir007
04-01-2013, 11:48
Szczerze mówiąc nie rozumiem po co te dyskusje i próba przekonania kogoś ...
Sam chciałbym mieć pompę ciepła , tyle że mnie na to nie stać albo inaczej nie widzę powodu i sensu wydawania tak gigantycznej kwoty na urządzenie grzewcze. Podobnie jak solary. Oczywiście dają zysk jakiś ale ten zysk jest nieproporcjonalny do poniesionych kosztów.
I to samą jest z pompami ciepła. Nie każdy ma miejsce na gruntowy wymiennik ciepła a jeśli nawet by miał to nie ma ochoty na dewastację ogrodu który też kosztował mnóśtwo czasu i pieniędzy , a pionowe odwierty są drogie ...
Pompy powietrza nie są już tak "efektywne" jak gruntowe i najlepiej aby sam dom był na tyle ciepły aby nawet jakby pompa działała na COP =1 , COP2 nie zabiła nas finansowo w I taryfie ...
A znów aby dom był bardzo ciepły należy dać grube i o bardzo dobrych parametrach ociepelnie. Dodatkowo najlepiej płytę fundamentową.
I znów koszty ...

Powtarzam.
Nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła. Sam w przyszłości planuję zakup pompy. Liczę na postęp i większą sprzedaż pomp aby ich ceny były bardziej przystępne dla typowego "Kowalskiego" ...

pawko_
04-01-2013, 12:16
z 20cm grafitowego na ścianach,20cm w płycie,30cm w stropie,wentylacją mechaniczną z rekuperatorem kosztowało mnie 17tys.zł więcej niż gdybym budował tak jak w projekcie gotowym bez zmian.
Hmmm z tego, co się orientuję bynajmniej dla mojego domu parterowego powierzchnia do ogrzania ok. 160 m2, kubatura 420m3, sama wentylacja mechaniczna z rekuperatorem kosztuje od 15-20 tys.
Po co człowieku podajesz jakieś śmiesznie zaniżane kwoty. Przeciętny Kowalski nie będzie sobie projektował, rozkładał rur, instalował całego systemu. Płaci kasę i chce mieć na gotowo. Jeśli WM + reku jest taka tania z robocizną to proszę na PW adres tej firmy z chęcią skorzystam z ich usług. No chyba, że kupiłeś odpady styropianu w śmiesznie niskiej kwocie to się z Tobą zgodzę, że w Twoim przypadku mogło wyjść tylko 17 tys.

P.S Poza tym jesli już piszesz o pompach to podawaj kwoty realne, a nie jakieś minus koszt komina, minus koszt kotłowni bo to jest śmieszne i mało profesjonalne. Jeśli ktoś się pyta o koszt to go podaj, a nie uskuteczniasz wyliczenia matematyczne.

U mnie kompletny system CO+CWU włącznie z robocizną (ogrzewanie podłogowe całość plus piec na ekogroszek) kosztował jakieś 35 tys. (nie pamiętam dokładnie, musiałbym zajrzeć do arkusza kalkulacyjnego, ale to jak będę w domu najwyżej edytuje). Hydraulik, który mi to robił montuje też pompy. Za komplet pompa gruntowa wszystko na gotowo musiałbym zapłacić ok. 70 tys. Notabene gość wybudował sobie również dom i pompy nie zamontował, więc coś w tym musi być.
Hydraulik potwierdził, że tam gdzie montował gruntówki w mokrej glinie, koszty ogrzewania są niskie i jest bezobsługowo, ale
RÓŻNICA to 35 tys. !!! Przeciętnych ludzi, kótrzy budują za kredyt ta kwota jest nie do przełknięcia. O pompach powietrznych nie miał już tak dobrego zdania.

timon120777
04-01-2013, 12:22
Pyxis;5715856]Koszt instalacji PCi to 27 tys zl.
Jakie mam ocieplenie masz w stopce dokladnie opisane. Rodzaj wentylacji tez (grawitacyjna). generalnie ocieplenie jest bez szalenstw. Nie jest to na pewno jakis "termos".

no to teraz możemy rozmawiać:

jeśli wydasz średnio 300zł miesięcznie w okresie zimowym to masz wynik 300zł x6miesięcy =1800zł rocznie
przez 10 lat to jest 18tys +27tys koszt źródła ciepła daje wynik 45000

ponieważ ja mam mniejszy dom i porównanie kosztów będzie nieadekwatne to policzę to co wydaje czp01 bo on ma 240m2 do ogrzania
jemu wychodzi średnia w okolicy 18kg czyli spali 18*180= 3240kg eko za 750zł/tona(szacunkowa cena u niego - u mnie drożej)
jego kocioł kosztował 10tys(mogę się mylić)
co nam to daje:
3,24Tx750zł =2430zł rocznie x 10 lat mamy 24300zł
łącznie z kotłem 34300zł
zatem w ciągu 10 lat na inwestycję w ogrzewanie domu czp wyda 34300 a pyxis wyda 45000

czyli pyxis wyda o 10700zł więcej pomimo iż wydaje mu się iż płaci mniej

moje obliczenia nie uwzględniają wydatków na serwis i naprawy ktróre w przypadku pompy jest droższy oraz nie uwzględniają zmian cen nośników energii. pomijam koszty instalacji CO ponieważ one mogą być zbliżone lub bardzo różne w zależności od użytych materiałów i kosztów robocizny.
pozostaje tylko czysty wydatek na urządzenie grzewcze i paliwo.

czy 1070zł rocznie jest wysoką kwotą za bezobsługowość???
dla mnie tak
jeśli dla kogoś nie jest to pompa ciepła czeka

poprawcie mnie jeśli się mylę w którymś momencie

P_R
04-01-2013, 12:38
Podaj za jaki okres dajesz zuycie, to porownam ze swoim.

10 cm styro to "ponadplanowe ocieplenie"? To z czego Ty masz ten dom? Domyslnie przyjmuje, ze nie jest to przedwojenna willa. :-)

Podaj tez jaka powierzchnie grzejesz.

Witam

Dom a raczej domek Powierzchnia użytkowa ok. 130 m2 temperatura 22 stopnie + 18 m2 garaż ( minimalna temperatura w garażu 8 stopni )

Dom
ściany 25 cm ( 0,36 ) + 15 styro ( 0,31 )
dach 25-45 cm wełna ( 0,31 / 0,38 )
grunt 15-25 cm styro

od połowy września do końca grudnia 2012 poszło 1,2 tony Eko po 560 zł ( w tym CWU ) żadnego dopalania drzewem czy kominkiem

Piec dużo przewymiarowany :D ale w porównaniu do poprzedniego roku ( dom w budowie ) spalanie spadło o połowę

Jedyny duzy minus to niestety czyszczenie pieca i zasyp co ok. tydzień co na pewno dla Ciebie było ważne bo pisałeś ze kierowałeś się wygodą.

Tak jak Ktoś napisał moze ceny pomp spadna do normalnej ceny i wtedy opłacalność bedzie większa

Pyxis
04-01-2013, 12:48
Szczerze mówiąc nie rozumiem po co te dyskusje i próba przekonania kogoś ...

Ale kto Cie stara sie przekonac, bo na pewno nie ja. Nigdzie Ci nawet nie sugerowalm zakupu PCi. To ja wlasnie nie rozumiem, skad takie przypuszczenie. :)

Pyxis
04-01-2013, 12:54
no to teraz możemy rozmawiać:

jeśli wydasz średnio 300zł miesięcznie w okresie zimowym to masz wynik 300zł x6miesięcy =1800zł rocznie
przez 10 lat to jest 18tys +27tys koszt źródła ciepła daje wynik 45000


Poprawie od razu blad w Twoich zalozeniach. Przeliczysz sobie jeszcze raz :-)
Za 3 oststnie miesiace zeszlego roku srednia za CO+CWU wyszla 194 zl. Skad Ci wyszlo to 300 zl Nawet w grudniu byla to kwota nizsza od tej zalozonej prze Ciebie "sredniej". Ja za caly zezon grzewczy (pzdziernik-marzec ma zamiar wydac max 1200 zl Daje to koszta na przestrzeni tych 10 laty wraz z inwestycja na poziomie 29 tys zl

Pyxis
04-01-2013, 12:57
Witam

Dom a raczej domek Powierzchnia użytkowa ok. 130 m2 temperatura 22 stopnie + 18 m2 garaż ( minimalna temperatura w garażu 8 stopni )

Dom
ściany 25 cm ( 0,36 ) + 15 styro ( 0,31 )
dach 25-45 cm wełna ( 0,31 / 0,38 )
grunt 15-25 cm styro

od połowy września do końca grudnia 2012 poszło 1,2 tony Eko po 560 zł ( w tym CWU ) żadnego dopalania drzewem czy kominkiem

Piec dużo przewymiarowany :D ale w porównaniu do poprzedniego roku ( dom w budowie ) spalanie spadło o połowę

Jedyny duzy minus to niestety czyszczenie pieca i zasyp co ok. tydzień co na pewno dla Ciebie było ważne bo pisałeś ze kierowałeś się wygodą.

Tak jak Ktoś napisał moze ceny pomp spadna do normalnej ceny i wtedy opłacalność bedzie większa

No to docieplenie masz lepsze od mojego. Jesli przeliczymy nasze zuzycia na 100m2 powierzchni grzanej, to zupelnie kosztowo nie ma szalu na weglu, bo u mnie wyjdzie to prawie polowe taniej w zlotowkach.

timon120777
04-01-2013, 13:13
Poprawie od razu blad w Twoich zalozeniach. Przeliczysz sobie jeszcze raz :-)
Za 3 oststnie miesiace zeszlego roku srednia za CO+CWU wyszla 194 zl. Skad Ci wyszlo to 300 zl Nawet w grudniu byla to kwota nizsza od tej zalozonej prze Ciebie "sredniej". Ja za caly zezon grzewczy (pzdziernik-marzec ma zamiar wydac max 1200 zl Daje to koszta na przestrzeni tych 10 laty wraz z inwestycja na poziomie 29 tys zl

w grudniu to było ciepło
interesuje mnie co będzie jak będzie -20st na dworze. założyłem że skoro przy temperaturach umiarkowanych masz 294zł to średnia na poziomie 300 miesięcznie będzie do przyjęcia
a swoją drogą skoro za pompę zapłaciłeś 27tys to nie da się z tego zrobić 29tysięcy po 10 latach
jeśli już to raczej 39tys

no i nie wiem ile taniej czp kupuje opał
kolega P_R deklaruje koszt tony w okolicy 560zł
jak wg tych stawek policzymy to wyjdzie na korzyść większą dla czp jeszcze
3,24x560=1814,40zł x10lat = 18144+10tys kocioł =28144 i się zrobiło 10856 czyli jeszcze ciut więcej

postawiłem tylko jedno pytanie
ile jesteśmy w stanie zapłacić za ten koomfort- nadal wychodzi 1000zł rocznie- czy to dużo???

Pyxis
04-01-2013, 13:18
postawiłem tylko jedno pytanie
ile jesteśmy w stanie zapłacić za ten koomfort- nadal wychodzi 1000zł rocznie- czy to dużo???

No poki co jak tu porownuje koszta grzania 100m2 to mam od kwot podobnych do moich, to 2x wiekszych. :-)

Powiem Ci, ze jesli nawet Twoje "obliczenia" sa takie, ze jest to 1000 zl rocznie czyli 83,34 zl miesiecznie za nie kiwniecie paluchem w bucie w temacie CO i CWU (rowniez latem nie kiwam tym paluchem) to ja w to wchodze w ciemno i bez chwili wahania. Nomen omen, jak w dym :-)

Arturo72
04-01-2013, 13:20
Hmmm z tego, co się orientuję bynajmniej dla mojego domu parterowego powierzchnia do ogrzania ok. 160 m2, kubatura 420m3, sama wentylacja mechaniczna z rekuperatorem kosztuje od 15-20 tys. Po co człowieku podajesz jakieś śmiesznie zaniżane kwoty. Przeciętny Kowalski nie będzie sobie projektował, rozkładał rur, instalował całego systemu. Płaci kasę i chce mieć na gotowo. Jeśli WM + reku jest taka tania z robocizną to proszę na PW adres tej firmy z chęcią skorzystam z ich usług. No chyba, że kupiłeś odpady styropianu w śmiesznie niskiej kwocie to się z Tobą zgodzę, że w Twoim przypadku mogło wyjść tylko 17 tys. P.S Poza tym jesli już piszesz o pompach to podawaj kwoty realne, a nie jakieś minus koszt komina, minus koszt kotłowni bo to jest śmieszne i mało profesjonalne. Jeśli ktoś się pyta o koszt to go podaj, a nie uskuteczniasz wyliczenia matematyczne. U mnie kompletny system CO+CWU włącznie z robocizną (ogrzewanie podłogowe całość plus piec na ekogroszek) kosztował jakieś 35 tys. (nie pamiętam dokładnie, musiałbym zajrzeć do arkusza kalkulacyjnego, ale to jak będę w domu najwyżej edytuje). Hydraulik, który mi to robił montuje też pompy. Za komplet pompa gruntowa wszystko na gotowo musiałbym zapłacić ok. 70 tys. Notabene gość wybudował sobie również dom i pompy nie zamontował, więc coś w tym musi być. Hydraulik potwierdził, że tam gdzie montował gruntówki w mokrej glinie, koszty ogrzewania są niskie i jest bezobsługowo, ale RÓŻNICA to 35 tys. !!! Przeciętnych ludzi, kótrzy budują za kredyt ta kwota jest nie do przełknięcia. O pompach powietrznych nie miał już tak dobrego zdania.Po pierwsze nie każdy ma dwie lewe ręce,większość buduje na kredyt i chce ciąć koszty.Reku kupiłem za 4tys.zł,kanały wentylacyjne za 1tys.zł a rozłożenie tego to bułka z masłem.Zajęło mi to weekend :) Po drugie ja buduje na kredyt i musiałbym upaść na głowę żeby za system z ekogroszkiem zapłacić 35tys.zł ale ja mam na dom przeznaczone 250tys.zł i nie w głowie mi był ekogroszkiem bo drogi.Jeśli ktoś jest burzujem to może w kotle palić :) W moim przypadku 100m2 podlogowki i powietrzna pompą ciepła to 22tys.zł Po trzecie komin należy do systemu grzewczego i trzeba go odliczać do całości.W moim systemie nie był konieczny.Styropian 0,031 Genderki za189zł/m3 a w płytę EPS200 też Genderki za 269zł/m3

animuss
04-01-2013, 13:28
u mnie spalanie średnie od początku sezonu wychodzi 16,45kg/dobę czyli licząc na złotówki 13,98zł/doba

To są liczby stresujące innych użytkowników ;)podawaj w przeliczeniu na 1 m2 ogrzewanej powierzchni

czyli przykładowo doba :
ekogroszek/koszt opału/powierzchnia ogrz./sredna temperatura 16,45kg/13,98zł/180m2/22*C

timon120777
04-01-2013, 13:30
artur
już to przerabialiśmy
ty masz ceny promocyjne bo handlujesz- przy okazji pisz z płatnego profilu -to podniesie twoją wiarygodność
ilu kowalskich potrafi "tymi recyma"??? ilu nie ma o tym pojęcia i ilu nie ma czasu?? ilu ma dostęp do tak atrakcyjnych cen jak ty???-handlarz

na razie to chyba jeszcze nie masz tej pompy no i nie wiem skąd ci za system z kotłem wychodzi 35tysięcy- co w skład tego systemu wchodzi ze on taki drogi???

Pyxis
dla ciebie tysiąc to mało dla kogoś innego może być bardzo dużo.

daniel5
04-01-2013, 13:34
Może i ja dorzuce swe 3 grosze. Był okres, ze trochę zastanawiałem się nad zainstalowaniem pompy ciepła, ale odstraszyła mnie bardzo wysoka jej cena (jakieś 25000 - 30000 zł). Cene jakoś może i dało by się przełknąć ale mam obawy co do trwałości samego urządzenia, bo jeśli po 10 czy 15 latach funkcionowania pompa wymagała by naprawy lub remontu to przepuszczam, ze jej koszt stanowił by kilkadziesiąt procent wartości samej pompy ( o ile jeszcze dało by sie cos dokuoić do tak leciwego urządzenia), co znacznie pogorszyło by efekt ekonomiczny całego przedsięwzięcia :confused: Swoją drogą to niebardzo wiem dlaczego pompy ciepła i kolektory słoneczne są tak drogie bo co do konstrukcji są to proste urządzenia - obawiam się, że to działanie czysto marketingowe.
Jeżeli chodzi o smą kalkulacje kosztów to uważam, że pod żadnym pozorem nie można rezygnować w domu z komina, bo jakieś rezerwowe ogrzewanie w domu warto posiadać. Sieć energetyczna jest coraz bardziej przeciążona a jakichś powazniejszych jej remontów jakoś nie widać i dlatego można przepuszczać, że ewntualne jej awarie mogą być poważne i długotrwałe.
Przepuszczam, tez, że cena energii elektrycznej będzie rosła szybciej niż innych paliw, bo jak na razie prądu nie można zastapić innym nosnikiem energi.

timon120777
04-01-2013, 13:37
To są liczby stresujące innych użytkowników ;)podawaj w przeliczeniu na 1 m2 ogrzewanej powierzchni

czyli przykładowo doba :
ekogroszek/koszt opału/powierzchnia ogrz./sredna temperatura 16,45kg/13,98zł/180m2/22*C

poprawiłem wedle twoich sugestii;)

Pyxis
04-01-2013, 13:38
Pyxis
dla ciebie tysiąc to mało dla kogoś innego może być bardzo dużo.

Ale mowimy o ludziach ktorzy mieszkaja w SWOIM DOMU. To raczej nie sa doliny spoleczne jesli chodzi o dochody. Kwota 84 zl miesiecznie, to pewnie tyle co placa za platforme cyfrowo dla rozrywki, albo wydaja wstepujac na chwile do sklepu na piwo i slodycze na weekend :-) Badzmy chociaz w minimalnym stopniu obiektywni przy tych kwotach. To gowniana kasa, jesli ktos ma stala prace i nie chce byc prze cale zycie palaczem we wlasnym domu, a i tak moim zdaniem sporo zawyzona jesli przyjac realia.

Arturo72
04-01-2013, 13:39
artur
już to przerabialiśmy
ty masz ceny promocyjne bo handlujesz- przy okazji pisz z płatnego profilu -to podniesie twoją wiarygodność
ilu kowalskich potrafi "tymi recyma"??? ilu nie ma o tym pojęcia i ilu nie ma czasu?? ilu ma dostęp do tak atrakcyjnych cen jak ty???-handlarz

na razie to chyba jeszcze nie masz tej pompy no i nie wiem skąd ci za system z kotłem wychodzi 35tysięcy- co w skład tego systemu wchodzi ze on taki drogi???
o.
Pisze jako inwestor dlatego polecam wykonanie WM samodzielnie bo to naprawdę nie jest żadna filozofia :) Kwota za cały system padla wyżej :)Umowa na wykonanie podlogowki z pompą była podpisana zanim dostałem hurtowe ceny,podobnie ręku jest dostępny jest w tej cenie dla zwyklego Kowalskiego ;)

Pyxis
04-01-2013, 13:44
Może i ja dorzuce swe 3 grosze. Był okres, ze trochę zastanawiałem się nad zainstalowaniem pompy ciepła, ale odstraszyła mnie bardzo wysoka jej cena (jakieś 25000 - 30000 zł). Cene jakoś może i dało by się przełknąć ale mam obawy co do trwałości samego urządzenia, bo jeśli po 10 czy 15 latach funkcionowania pompa wymagała by naprawy lub remontu to przepuszczam, ze jej koszt stanowił by kilkadziesiąt procent wartości samej pompy ( o ile jeszcze dało by sie cos dokuoić do tak leciwego urządzenia), co znacznie pogorszyło by efekt ekonomiczny całego przedsięwzięcia :confused:

Moje urzadzenie (sama pompa) kosztowalo mnie 17 tys zl. W zasadzie w niej awarii moze ulec tylko sprezarka i obiegowki. Sprezarka to scroll z tego co wiem Copellanda i jej zywotnosc teoretyczna to cos kolo 50 tys startow (mam rednio 4-5 na dobe). Koszt nowej na poziomie 3 tys zl. Konstrukcja pompy jest taka, ze wlozysz tam kazda sprezarke o podobnych paramertach i wymieni ja kazdy srednio kumaty chlodnik majacy sprzet do napelnienia instalacji czynnikiem roboczym. Nie wazne czy za 5 10 czy 20 lat. Zywotnosc pompy gruntowej wg bardzo pesymistycznych ocen to minimum 20 lat eksploatacji (przy pompie powietrznej znacznie mniej, ale ja co do pomp PW jestem straszliwie sceptycznie nastawiony nie tylko z tego powodu).

pionan
04-01-2013, 13:48
Pyxis, powiem tylko tyle. Masz swój wątek, w którym i ja pisałem. Wqrwiało mnie tam śmiecenie przez "węglarzy". Wqrwia mnie i tutaj - tym razem przez Ciebie i handlarzynę z rozdwojeniem jażni. Chłopie, przystopuj z tym forum, bo skończysz tak jak Arturo. Wypier..lą Cię z roboty, czego Ci nie życzę. No chyba, ze jesteś na samozatrudnieniu.
Tytuł wątku brzmi: "BIEŻĄCE ZUŻYCIE EKOGROSZKU" i tego się trzymajmy.

Pyxis
04-01-2013, 13:55
Chłopie, przystopuj z tym forum,

Widze "woj dobra rada" sie w Tobie odezwal. Dziekuje za troske, ale pozwolisz, ze sam bede decydowal co jak i kiedy mam robic. OK? :)

pionan
04-01-2013, 14:01
nie zrozum mnie żle. Denerwuje mnie takie rozpier..lanie wątków. Chyba trza by było admina poprosić, zeby wypieprzył cały ten śmietnik w kosmos.
Rób co chcesz, krzyż na drogę :D

Piotrek42
04-01-2013, 14:02
Cześć hieny forumowe :) naganiacze i sprzedawcy Pc , jak zdrówko??? sprzedaliście w końcu jakąś pc na forum???

daniel5
04-01-2013, 14:13
Moje urzadzenie (sama pompa) kosztowalo mnie 17 tys zl. W zasadzie w niej awarii moze ulec tylko sprezarka i obiegowki. Sprezarka to scroll z tego co wiem Copellanda i jej zywotnosc teoretyczna to cos kolo 50 tys startow (mam rednio 4-5 na dobe). Koszt nowej na poziomie 3 tys zl. Konstrukcja pompy jest taka, ze wlozysz tam kazda sprezarke o podobnych paramertach i wymieni ja kazdy srednio kumaty chlodnik majacy sprzet do napelnienia instalacji czynnikiem roboczym. Nie wazne czy za 5 10 czy 20 lat. Zywotnosc pompy gruntowej wg bardzo pesymistycznych ocen to minimum 20 lat eksploatacji (przy pompie powietrznej znacznie mniej, ale ja co do pomp PW jestem straszliwie sceptycznie nastawiony nie tylko z tego powodu).

Skoro spręzarka kosztuje tylko 3000 PLN, a dobrej jakości pompy obiegowe jakies 600-700 PLN, dodatkowo załuzmy, że elektruka i elektronika 1000 PLN to daje nan jakieś 5000 - 6000 PLN, czyli ponad 10 000 PLN zpłaciłes za obudowe???

MARTINOS
04-01-2013, 14:30
Panowie, wszystko zależy od punktu wiedzenia, poziomu siedzenia, miejsca zatrudnienia, stopnia (samo)uwielbienia, współczynnika zaślepienia... :-)

Ja jak sobie przypomnę, że rok temu musiałem ganiać codziennie z węglarkami a w piecu rozpalać prawie codziennie, bo w nocy gasło to teraz uważam mój piec na groch za "cudo techniki" :-) I nawet jeśli zużywam 100% więcej węgla niż większość forumowiczów ( i tu zazdroszczę) to jest i pozytywna rzecz, bo aktualnie zużywam blisko 50% mniej opału niż w poprzednich latach gdy używałem 25-letniego zwykłego potwora. No i te węglarki poszły do lamusa. :-)

Pyxis
04-01-2013, 14:32
Skoro spręzarka kosztuje tylko 3000 PLN, a dobrej jakości pompy obiegowe jakies 600-700 PLN, dodatkowo załuzmy, że elektruka i elektronika 1000 PLN to daje nan jakieś 5000 - 6000 PLN, czyli ponad 10 000 PLN zpłaciłes za obudowe???

Wiesz ile kosztuje wyprodukowanie auta ktorym jezdzisz? Placisz bez zajakniecia i nie za obudowe, tylko za know-how.

Nikt tez przeciez nie broni Ci kupic tych klamotow i samemu zoyc do kupy. Ludzie tak robia i wychodzi im polowa ceny ktora ja zaplacilem.

Jak policzysz kociolek na wegiel, to za blache dal bys pewnie z 1000-1500 zl a ludzie placa po 6, 7 a nawet 9 tys za klamota :-)

krzys_i_aga
04-01-2013, 14:43
Panowie od pomp ciepła proszę na osobne forum to nie ten temat. Tu jest dyskusja na temat Bieżące zużycie ekogroszku

Regut1
04-01-2013, 14:46
A w ktorym miejscu ja Cie chlopie namawiam, zebys wywalil swoj kociol i wstawil pompe ciepla? Malo mnie obchodzi czym ogrzewasz swoj dom. Ja tylko staram sie porownac koszty grzania. Ile bym placil majac kociol na wegiel. Ot tyle. Dla Ciebie to jakas niezdrowa podnieta nie wiedziec czemu.:)

Pixis

Już ci kiedyś pisałem, że Ty jesteś szczęściarz z założenia. Skazany na forumowy sukces, po prostu nie masz innego wyjścia wiec trzeba Cię zrozumieć i raczej trudno porównywać, chyba że porówna się z sytuacją kogoś z „deputatem węglowym” lub właściciela składu węgla.

Pierwsze primo,
Pewien szczególik powierzchnie domu podajesz w m2 natomiast z tego co widzę masz dach 4 spadowy i poddasze użytkowe dlatego m2 po podłogach robią wrażenie gdy tak naprawdę pu masz sporo mniejszą, a do tego garaż w bryle budynku, jak znam życie pewnie go nie grzejesz lub grzejesz na min. Podejrzewam że analogicznie jest z pomieszczeniem gospodarczym. Talk na moje oko ca 140 - 150 m2 pu. do efektywnego grzania i tu już rewelacji nie ma. Przypomniał mi się dowcip, jak chłopak przekonywał dziewczynę że „tyle” to 25 cm, tamta dziewczyna uwierzyła, rozumiem że na forum szukasz jej koleżanek?
Podobnie wygląda sprawa gdy uwzględni się n nakłady inwestycyjne na PC, które ponieśli normalni użytkownicy PC, ci którzy płacą za promocje takie jak Twoja.

Drugie primo
Masz wolne 800 m2 odpowiedniego gruntu , którego już nie zabuduje czymś co wymaga fundamentu, podobnie drzewa tam nie posadzisz.

Trzecie primo,
Jak sam deklarujesz masz „szczęście” polegające na:


promocyjnej cenie za PC, wystarczy porównać np. do najtańszego Ecopola z serii A i to bez uwzględniania montażu kotłowni, wykonania dz. gz. Z reguły im więcej zlecenia tym taniej, u cienie wychodzi odwrotnie , masz moze na to fakture czy całość poszła nawet bez tego * % Vatu? ;-)
producencie PC w tej samej wsi, reklamacja, naprawa, ustawienia. Jak widać po komentarzach na forum jest to ważne, bo mogą być problemy. Normalny inwestor taka sytuacje uwzględnia i liczy ile go będzie kosztowała naprawa i czas przyjazdu w zimę kogoś kto będzie potrafił to zrobić,
montażu i funkcjonowaniu PC przez laików jak sam deklarujesz. Normalni inwestorzy wychodzą z założenia że im droższe i istotne dla domu urządzenie oraz ryzyko związane z jego poprawnym działaniem tym mniej opłaca się uczyć i je podejmować, podobnie dobry fachowiec nie bierze sie za robotę której nie kuma. Ty podjąłeś ryzyko, do tego bez ozc - odwaga i szczęście w jednym.


dlatego moim zdaniem czwarte primo

mam pisać? A w zasadzie w innym wątku już pisałem ….. szukasz naiwnych na swoje pseudo 25 cm

Pyxis
04-01-2013, 15:10
Talk na moje oko ca 140 - 150 m2 pu. do efektywnego grzania i tu już rewelacji nie ma.

Napisales duzo, ale informacji malo (poza jakims slabym zreszta dowcipem dla dzieciakow) ;-)

Podaje grzana powierzchnie po podlogach. Mam ogrzewanie tez w garderobie i pomieszczeniu gospodarczym. Pow garazu i kotlownie w to nie wliczam, bo wtedy musial bym 42m2 dodac. Scianki kolankowej wysokiej nie mam, ale mam w pomieszczeniach na podaszu scianke zewnetrzna z regipsu cofnieta w kierunku pomieszczenia. Nie wiem ile jest tej "formatywnej" uzytkowej po przeliczeniu na wysokosci pod skosami i nie bardzo mnie to interesuje, bo mam podlogowke i grzeje taka powierzchnie podlogi. Wszedzie rowno, bez przymykania gdziekolwiek. Grzejnik w garazu zakrecony, bo nie ma sensu tam go wogole odkrecac. Mogelm go spokojnie pominac w instalacji.

zawijan
04-01-2013, 15:54
Widze "woj dobra rada" sie w Tobie odezwal. Dziekuje za troske, ale pozwolisz, ze sam bede decydowal co jak i kiedy mam robic. OK? :)

Jesteś ponadnormatywnie upierdliwy. Masz tak zawsze, czy to tylko przejściowe?
Nie musisz odpowiadać. To pytanie retoryczne.

Pyxis
04-01-2013, 16:13
Jesteś ponadnormatywnie upierdliwy. Masz tak zawsze, czy to tylko przejściowe?
Nie musisz odpowiadać. To pytanie retoryczne.

Po liczniku postow smiem mniemac, ze jestes rownie upierdliwy, a nawet kilka postow wiecej.

karoka65
04-01-2013, 16:28
Arturo i spółka znów nawracają hehe
Panowie dajcie sobie dupie siana, tutaj ludzie już wybrali, mają czym grzać na pompę raczej nie naciągniecie nikogo :)
Arturo ty dalej nie możesz się zdecydować na nick ?
Sam chyba widzisz jak wyszedłeś na samonagianianiu.

Pyxis
04-01-2013, 16:32
Arturo i spółka znów nawracają hehe
Panowie dajcie sobie dupie siana, tutaj ludzie już wybrali, mają czym grzać na pompę raczej nie naciągniecie nikogo :)


Zeby bylo jasne, mam pompe i kotla nie chce. Nawet jak bedziesz ladnie prosil :-)

animuss
04-01-2013, 17:00
poprawiłem wedle twoich sugestii;)

Dzięki.
Ja nie mogę zejść znacząco poniżej 25 kg na dobę nawet przy +4-5 *C

No faktycznie " za-pompowany " ten wątek się zrobił może przyjdzie taki dzień( technika idzie na przód ) ze pompa PC
przy -25 *C będzie miała sprawność 3,5 - 4 COP i nie będzie kosztować tyle kasy .
Na razie co zaoszczędzi w okresach przejściowych w trakcie prawdziwej zimy zabiera .

Piotrek42
04-01-2013, 17:12
Dzięki.
Ja nie mogę zejść znacząco poniżej 25 kg na dobę nawet przy +4-5 *C

Cyrkulacja ma zalety i wady, jedna z wad to własnie zwiekszony apetyt na opał...dalej się męczysz z tą obrotówka???

animuss
04-01-2013, 17:17
Cyrkulacja ma zalety i wady, jedna z wad to własnie zwiekszony apetyt na opał...dalej się męczysz z tą obrotówka???

Tak .Co sugerujesz że cyrkulacja zjada mi wungiel :o przecież nawet jak pobiera tą cyrkulacją energię to ona pozostaje we wnętrzu domu i wraca do kotła ,mam jeszcze grawitację CWU ;) .
Bardziej mnie zaczęło wkurzać to ze czasami w zasobniku się dymi taki czad i wtedy łapię za podajnik ale tam nic ciepłego nawet przy piecu nie ma a kopczyk porządny o co chodzi?

Piotrek42
04-01-2013, 17:28
Tak .Co sugerujesz że cyrkulacja zjada mi wungiel :o przecież nawet jak pobiera tą cyrkulacją energię to ona pozostaje we wnętrzu domu i wraca do kotła ,mam jeszcze grawitację CWU ;) .
Bardziej mnie zaczęło wkurzać to ze czasami w zasobniku się dymi taki czad i wtedy łapię za podajnik ale tam nic ciepłego nawet przy piecu nie ma a kopczyk porządny o co chodzi?

hehe na gotowo jedziesz:) my do tego latami dochodziliśmy... no przesadzadzam,miesiacami:) tak, cyrkulacja i grawitacja zjada ci węgiel-masz stały odbiór ciepła i kocioł chodzi, dym w zasobniku albo zagladasz do zasobnika jak chodzi dmuchawa i wtedy dymi (normalne zjawisko) albo masz dobry cug w kominie (obrotówki maja dość duże szczeliny) i powietrze z komina dochodzi do zasobnika... mozesz ograniczyć to zjawisko szybrem ( nie jestem zwolennikiem) lub przysłaniając dmuchawę np kartonem -jak nie masz przysłony na dmuchawie

karoka65
04-01-2013, 17:28
A czy to dymienie nie występuje wtedy jak otwierasz klapę na dłużej przy pracującej dmuchawie ?
To normalne.

animuss
04-01-2013, 17:32
hehe na gotowo jedziesz:) my do tego latami dochodziliśmy... no przesadzadzam,miesiacami:) tak, cyrkulacja i grawitacja zjada ci węgiel-masz stały odbiór ciepła i kocioł chodzi, dym w zasobniku albo zagladasz do zasobnika jak chodzi dmuchawa i wtedy dymi (normalne zjawisko) albo masz dobry cug w kominie (obrotówki maja dość duże szczeliny) i powietrze z komina dochodzi do zasobnika... mozesz ograniczyć to zjawisko szybrem ( nie jestem zwolennikiem) lub przysłaniając dmuchawę np kartonem -jak nie masz przysłony na dmuchawie
To się samo dymi wchodzę do kotłowni luknąć i fakt akurat dmuchawka pracuje zaglądam do zasobnika ale dym już tam jest ,może zasobnik ma dziury uszczelka na dole jest ale węgiel tylko w samym ujściu i w rurze.

Piotrek42
04-01-2013, 17:34
To się samo dymi wchodzę do kotłowni luknąć i fakt akurat dmuchawka pracuje zaglądam do zasobnika ale dym już tam jest ,może zasobnik ma dziury uszczelka na dole jest ale węgiel tylko w samym ujściu i w rurze.

Jakby zasobnik miał dziury to miałbyś dym w całej kotłowni.... nie zaglądaj przy pracy dmuchawy i bedzie OK !!

animuss
04-01-2013, 17:34
A czy to dymienie nie występuje wtedy jak otwierasz klapę na dłużej przy pracującej dmuchawie ?
To normalne.

Klapa cały czas zamknięta może wyłączać dmuchawę zanim otworzę klapę bo to taki nieciekawy zapach .

karoka65
04-01-2013, 17:43
Klapa cały czas zamknięta może wyłączać dmuchawę zanim otworzę klapę bo to taki nieciekawy zapach .
Spróbuj i szczelność wszystkiego jest ważna.

timon120777
04-01-2013, 17:52
animuss
z tego co pamiętam nie zasypujesz do końca tylko sypiesz worek i czekasz aż się wypali.
przy niewielkiej ilości opału w koszu wystarczy otworzyć klapę na sekundę i natychmiast się pojawi w niej dym- to normalne- zaciąga przez kosz spaliny rurą, przy pełnym koszu chwila czasu upłynie zanim się dym przez cały węgiel przebije.
tak jak chłopaki piszą- wyłaczyć wentylator odczekać aż się zatrzyma i dopiero otwierać klapę od kosza zasypowego

karoka65
04-01-2013, 18:01
Timon także dobrze pisze z tym zasypem. Niektórzy nawet piszą w DTR że minimalny poziom paliwa w zasobniku to 30% jego pojemności.
Trochę przesada jak dla mnie.

pawko_
04-01-2013, 18:04
Arturo czy jak Ci tam. Ja liczę w swoim domu całą hydraulikę od podstaw łącznie z przyłączem wod-kan do chałupy, poprzez masę innych rurek, zaworków, stelaży pod bidety wc itd. skończywszy na sterownikach pokojowych. Na odpadach marketowych nie było to robione.
Kocioł kosztował mnie 7400 zł i przyjechał do mnie w ciągu tygodnia.

Arturo72
04-01-2013, 18:08
Arturo czy jak Ci tam. Ja liczę w swoim domu całą hydraulikę od podstaw łącznie z przyłączem wod-kan do chałupy, skończywszy na sterownikach pokojowych. Na odpadach marketowych nie było to robione.
Kocioł kosztował mnie 7400 zł i przyjechał do mnie w ciągu tygodnia.
No ja bez hydrauliki,sam system grzewczy.
Podłogówka 6tys.zł,pompa z zasobnikiem i kotłownią 16,5tys.zł.
Przyłącze wodne miałem za 3,2tys.zł,wod-kan 3tys.zł

pawko_
04-01-2013, 18:19
A no właśnie sam system grzewczy wyniósł mnie mniej... podsumę zrobiłem całości włącznie ze stelażami podtynkowymi geberita :)
Co nie zmienia faktu, że wciskasz ludziom kit i nawet taki laik jak ja to widzi. Bogusław też jest nachalny i dzięki temu nie widać na tym forum zainteresowania jego grzejnikami.
Poza tym te kwoty hurtowe, odejmowanie kominów, drzwi do kotłowni itp. pierdół jest beznadziejne (powtarzam się przepraszam). Wszystko robione własnymi rękoma ? Ludzie nie każdy ma czas siedzieć po kilka kilkanaście godzin przy kompie dokształcać się, jeździć na budowę i jeszcze zapier... na niej. Pracując na dwóch etatach, mając rodzinę jest to nierealne.

karoka65
04-01-2013, 18:19
No ja bez hydrauliki,sam system grzewczy.
Podłogówka 6tys.zł,pompa z zasobnikiem i kotłownią 16,5tys.zł.
Przyłącze wodne miałem za 3,2tys.zł,wod-kan 3tys.zł
O czym ty znowu piszesz ? jak pompa jeszcze w krzokach hehe
napisz ile za kozę dałeś bo to twoje główne źródło ogrzewania jak na razie.

Arturo72
04-01-2013, 18:27
O czym ty znowu piszesz ? jak pompa jeszcze w krzokach hehe
napisz ile za kozę dałeś bo to twoje główne źródło ogrzewania jak na razie.
Idzie,idzie,pompa jest już dawno zapłacona ;)
Koza to koszt 140zł ;)

animuss
04-01-2013, 18:31
Spróbuj i szczelność wszystkiego jest ważna.

OK . a co do szczelności czy da się uszczelnić palnik pancerpola i gdzie ?

animuss
04-01-2013, 18:32
animuss
z tego co pamiętam nie zasypujesz do końca tylko sypiesz worek i czekasz aż się wypali.
przy niewielkiej ilości opału w koszu wystarczy otworzyć klapę na sekundę i natychmiast się pojawi w niej dym- to normalne- zaciąga przez kosz spaliny rurą, przy pełnym koszu chwila czasu upłynie zanim się dym przez cały węgiel przebije.
tak jak chłopaki piszą- wyłaczyć wentylator odczekać aż się zatrzyma i dopiero otwierać klapę od kosza zasypowego

Teraz byłem i już nie było dymu .zasypałem o 19 godz 25kg i nowe nastawy :)

karoka65
04-01-2013, 18:33
Nic ci nie muszę wyjaśniać.
Są ludzie którzy myślą trzeźwo na swiat i na to jakie mają i nie dają się wrobić w takie pierdu- pierdu.
Może wstawisz swoją pompkę do jakiejś starej chałupy i zapłacisz rachunki za rok.
I ja inni ci to już próbowali wytłumaczyć ale jednak elew.
Pompki stoją a kociołki ? nie narzekam, poza tym ja wiem co sprzedaję i się na tym znam.
Kalkulator nawet małpa potrafi trzymać w ręce.
Nie mam zamiaru więcej odpowiadać na twoje idiotyczne zaczepki bo inaczej nie mogę ich nazwać.
Idź tam gdzie będziesz słuchany.
Niby taki mądry a tematu wątku nie może zrozumieć.
Napiszę ci może trochę prościej - tutaj pisze się o zużyciu eko groszku a nie o pompach ciepła.

timon120777
04-01-2013, 18:37
no arturo

to ja cię już nie przebiję z kosztami inwestycji
twoje główne źródło ciepła kosztowało 140zł a moje 5000zł
i jak tu żyć?:p

Piotrek42
04-01-2013, 19:47
patrzcie jaki ten świat mały http://www.money.pl/rejestr-firm/nip/884-15-11-157/kod-pocztowy/58-150/

miki121
04-01-2013, 19:49
Po pierwsze nie każdy ma dwie lewe ręce,większość buduje na kredyt i chce ciąć koszty.Reku kupiłem za 4tys.zł,kanały wentylacyjne za 1tys.zł a rozłożenie tego to bułka z masłem.Zajęło mi to weekend :) Po drugie ja buduje na kredyt i musiałbym upaść na głowę żeby za system z ekogroszkiem zapłacić 35tys.zł ale ja mam na dom przeznaczone 250tys.zł i nie w głowie mi był ekogroszkiem bo drogi.Jeśli ktoś jest burzujem to może w kotle palić :) W moim przypadku 100m2 podlogowki i powietrzna pompą ciepła to 22tys.zł Po trzecie komin należy do systemu grzewczego i trzeba go odliczać do całości.W moim systemie nie był konieczny.Styropian 0,031 Genderki za189zł/m3 a w płytę EPS200 też Genderki za 269zł/m3

Artur ale ty podajesz tu cenę po kosztach zakupu bez kosztów montażu :)
A normalnie taka instalacja wychodzi sporo więcej..
Nie ma rabatów ekspozycyjnych dla każdego klienta :)

Pyxis
04-01-2013, 19:49
patrzcie jaki ten świat mały http://www.money.pl/rejestr-firm/nip/884-15-11-157/kod-pocztowy/58-150/

A co w tym dziwnego. Przeciez mam miejscowosc podana pod nickiem.
Tu masz stronke firmowa jak chcesz: http://eulersoft.com.pl

animuss
04-01-2013, 19:55
A wystarczyło:

Jeden post bałaganu nie zrobi, a da jakiś pogląd na koszt innych sposobów ogrzewania.
Większy bałagan robią posty niektórych ekogroszkowców w odpowiedzi, zupełnie zresztą niepotrzebnie. Można było zostawić ten jeden post bez odpowiedzi i tyle, nie rozumiem skąd te emocje...

Jeżeli to jest tylko jakiś pogląd na koszt innych sposobów ogrzewania.To ja się pytam czy aby nie wyssany z palucha.Bo chciałbym żeby inni tez podeszli uczciwe do tego tematu .

Pyxis
04-01-2013, 20:00
Jeżeli to jest tylko jakiś pogląd na koszt innych sposobów ogrzewania.To ja się pytam czy aby nie wyssany z palucha.Bo chciałbym żeby inni tez podeszli uczciwe do tego tematu .

Zauwaz tez, kto taka "przepychanke" zainicjowal.

Trudno jest udowodnic swoje zuzycie. Jak ktos pisze, ze spalil 16kg wegla / dobe to dlaczego mam mu nie wierzyc i zarzucac klamstwo czy jakies inne kretactwa? Tak samo jesli podaje swoje zuzycie, to nie moge znalezc powodu dla ktorego mial bym kogokolwiek oszukiwac.

bobasxx
04-01-2013, 20:01
Nie znam się na pompach ale mam pytanie, jak sobie "pomponiary" radzicie podczas przerw w dostawie energii elektrycznej ??? Bo my na prostym UPS-ie parę godzin, a na grawitacji i ruszcie awaryjnym ile dusza zapragnie. Ciekawe czy Arturo policzył jeszcze koszt agregatu ???

timon120777
04-01-2013, 20:02
Ciekawe czy Arturo policzył jeszcze koszt agregatu ???

nie musi
przecież on kozą grzał będzie


pyxis
jeśli myślisz że komfortowo ogrzejesz chałupę tą kozą to ty nie masz pojęcia o niczym chyba
w salonie ędziesz miał saunę a w sypialni komorę kriogeniczną- chyba że taki był zamysł

Pyxis
04-01-2013, 20:02
Nie znam się na pompach ale mam pytanie, jak sobie "pomponiary" radzicie podczas przerw w dostawie energii elektrycznej ??? Bo my na prostym UPS-ie parę godzin, a na grawitacji i ruszcie awaryjnym ile dusza zapragnie. Ciekawe czy Arturo policzył jeszcze koszt agregatu ???

A tak:

http://szkut.com/dom/Dom67.jpg

Ale jeszcze nie bylo takowej potrzeby :-)

A UPS to max 2-3 godzinki i to naprawde dobry.

Arturo72
04-01-2013, 20:04
Artur ale ty podajesz tu cenę po kosztach zakupu bez kosztów montażu :)
A normalnie taka instalacja wychodzi sporo więcej..
Nie ma rabatów ekspozycyjnych dla każdego klienta :)
Koszt montażu to były moje dwie ręce,prawa i lewa co zresztą podkreśliłem i polecam do stosowania przez inwestorów :)
Jakbyś zapomniał to projekt mojej WM jest na pierwszej stronie w moim dzienniku budowy,wykonany osobiście.
Zajęło mi to weekend.
WM to bułka z masłem,poelcam wykonać osobiście.
Jeśli można to zrobić tanio własnymi rękoma to czemu nie :)

. Ciekawe czy Arturo policzył jeszcze koszt agregatu ???
U mnie takim agregatem będzie kominek,chociaż 55m3 betonu w płycie fundamentowej potrafi sporo ciepła zakumulować,także nie straszne mi przerwy w dostawie prądu :)

timon120777
04-01-2013, 20:05
teraz masz dużo wolnego to możesz sam wszystko "tymi ręcyma"
tylko jak na ratę zarobisz??

bobasxx
04-01-2013, 20:06
A tak:

http://szkut.com/dom/Dom67.jpg

Ale jeszcze nie bylo takowej potrzeby :-)

A UPS to max 2-3 godzinki i to naprawde dobry.

I tak bezczelnie przestaniesz być "eko" ??? Nieładnie z Twojej strony.
I skoro nie było potrzeby, to dlaczego się ogień pali ?

malux20
04-01-2013, 20:08
Nie znam się na pompach ale mam pytanie, jak sobie "pomponiary" radzicie podczas przerw w dostawie energii elektrycznej ??? Bo my na prostym UPS-ie parę godzin, a na grawitacji i ruszcie awaryjnym ile dusza zapragnie. Ciekawe czy Arturo policzył jeszcze koszt agregatu ???

ja piszę za siebie
u mnie w tym roku przy mrozach w nocy -14-15 temperatura spadalo niecałe 1 stopien na dobę

a tak to kominek w obudowie betonowej i 10kg brykiet na dobę

już widzę grawitację na cieńkich rurkach

malux20
04-01-2013, 20:09
bobas ile miałeś u siebie wyłączeń powyżej 12 h w ciągu ostatnich 10 lat?

Pyxis
04-01-2013, 20:10
I tak bezczelnie przestaniesz być "eko" ??? Nieładnie z Twojej strony.
I skoro nie było potrzeby, to dlaczego się ogień pali ?

Pale brykietem z debowej trociny. raczej nie jest to "nieeko".

A pali sie bo kominek u mnie to "doznanie estetyczne" a nie zrodlo ciepla w domu. Co najwyzej mocno awaryjne.

miki121
04-01-2013, 20:12
Koszt montażu to były moje dwie ręce,prawa i lewa co zresztą podkreśliłem i polecam do stosowania przez inwestorów :)
Jakbyś zapomniał to projekt mojej WM jest na pierwszej stronie w moim dzienniku budowy,wykonany osobiście.
Zajęło mi to weekend.
WM to bułka z masłem,poelcam wykonać osobiście.
Nie lubię jak na czymś się naciąga...
Jeśli można to zrobić tanio własnymi rękoma to czemu nie :)

U mnie takim agregatem będzie kominek,chociaż 55m3 betonu w płycie fundamentowej potrafi sporo ciepła zakumulować,także nie straszne mi przerwy w dostawie prądu :)

Chodzi mi o koszt pompy :)
Bo o to tu toczyć między innymi bój z pixim :)
A ktoś kto decyduje się na grzanie ekogrochem albo jest bardzo zadowolony albo nie w zależności od kotła - rozwiązania i własnej mentalności albo leniwy albo i nie...
A śmiecenie na wątku każdym o pompach nie jest dobre :(
Tak samo jakby to robić o kotłach na ekogroch...
A poza tym spalanie drewna w kotłach też może być eko :)

animuss
04-01-2013, 20:13
Zauwaz tez, kto taka "przepychanke" zainicjowal.
Trudno jest udowodnic swoje zuzycie. Jak ktos pisze, ze spalil 16kg wegla / dobe to dlaczego mam mu nie wierzyc i zarzucac klamstwo czy jakies inne kretactwa? Tak samo jesli podaje swoje zuzycie, to nie moge znalezc powodu dla ktorego mial bym kogokolwiek oszukiwac.

Wszystko rozumiem, rozmowa jest potrzebna żeby opadły emocje ,zniżania się z powodu braku argumentów już nie .
Wiadomo ze trzeba podchodzić ostrożnie do takich rewelacji jest jednak subtelna różnica.
Normalny zwykły użytkownik jak skłamie i zaniży zużycie opału to co się wtedy dzieje ?
Inni czytając zaczynają kombinować kręcić w sterownikach żeby dorównać jego zużyciu ,
czyli ogólnie wychodzi na + jak coś jeszcze wycisną ze swoich wytworników energii.
Co się stanie jednak jak ktoś handlujący kotłami z podajnikiem czy pompami PC poda nieprawdę i zaniży zużycie czy całkowity koszt inwestycji ?

Arturo72
04-01-2013, 20:14
teraz masz dużo wolnego to możesz sam wszystko "tymi ręcyma"
tylko jak na ratę zarobisz??
Akurat rozprowadzenie kanałów robiłem jak miałem pracę,także dlatego napisałem,że weekend ;)
Sam montaż reku z podpięciem do wtyczki ok.1h :)
Chociaż mając ograniczony kredytem budżet na budowę staram się dużo rzeczy robić własnymi rękami :)


Chodzi mi o koszt pompy :)

A to cały czas podkreślam,ze ja miałem promocyjną cenę i nie stawiam jej za głowę i nie podaje jako obowiązującą :)

karoka65
04-01-2013, 20:14
A UPS to max 2-3 godzinki i to naprawde dobry.
Oszczędź sobie wstydu bo znowu głupoty piszesz.
Kupiłem 5 lat i używam także znowu ciała dałeś.
Czy taki dobry ?
INV 12V/500W firmy Orvaldi koszt 640pln
na aku 115Ah w sezonie zimowym jak kocioł pracuje non-stop wytrzymuje 8 godzin.
Mam jakiś drugi, dostałem od kumpla z ciężarówki 225Ah nie próbowałem ale od rana do wieczora nie udało mi się go wykończyć.

bobasxx
04-01-2013, 20:15
Grawitacja nie człowiek, ciągnie bez zbędnego myślenia (nawet na cienkich rurkach). W razie jakiejś większej dragi (wichura lub tym podobne), nie wyobrażam sobie latania po salonie z brykietami i węglarką.


bobas ile miałeś u siebie wyłączeń powyżej 12 h w ciągu ostatnich 10 lat?

Nie odpowiem bo mieszkam dopiero drugi rok, chociaż zdarzały się przerwy planowane od 9:00 do 15:00 - kocioł sam się podniósł !!!

Regut1
04-01-2013, 20:18
Pyxis,

Napisales duzo, ale informacji malo (poza jakims slabym zreszta dowcipem dla dzieciakow)
Na informacje to ja liczę właśnie od ciebie. Ale komentarz do tego co sam napisałeś w odpowiedzi na mój post jest, bardzo dobry biorąc pod uwagę konkrety, które podałeś .


Podaje grzana powierzchnie po podlogach. Mam ogrzewanie tez w garderobie i pomieszczeniu gospodarczym. Pow garazu i kotlownie w to nie wliczam, bo wtedy musial bym 42m2 dodac. Scianki kolankowej wysokiej nie mam, ale mam w pomieszczeniach na podaszu scianke zewnetrzna z regipsu cofnieta w kierunku pomieszczenia. Nie wiem ile jest tej "formatywnej" uzytkowej po przeliczeniu na wysokosci pod skosami i nie bardzo mnie to interesuje, bo mam podlogowke i grzeje taka powierzchnie podlogi. Wszedzie rowno, bez przymykania gdziekolwiek. Grzejnik w garazu zakrecony, bo nie ma sensu tam go wogole odkrecac. Mogelm go spokojnie pominac w instalacji.

Dlatego zapytam ponownie, resztę już wiem,


Bardzo dokładne potrafisz wyliczyć zużycie prądu , podobnie jak zapotrzebowanie domu na ciepło, a nie wiesz ile powierzchni użytkowej ma twój własny dom ?


Nie wiem ile jest tej "formatywnej" uzytkowej po przeliczeniu na wysokosci pod skosami i nie bardzo mnie to interesuje, bo mam podlogowke i grzeje taka powierzchnie podlogi.
Podpowiem zajrzyj do projektu i pozwolenia na budowę, a jeżeli w trakcie były zmiany to do projektu zamiennego - dokument, które musiałeś złożyć do nadzoru budowlanego (mieszkasz musiałeś mieć to za sobą ),Pewnie nie będzie problemu ze skanami ?
Ps. I nie ściemniaj, bo sam mam dach 4 spadowy i wiem jak w praktyce wygląda Twoje 230m2 po podłogach , No ale dla laika brzmi tak samo , jak 25 cm dla podlotka ;-) ;)


Jak to jest z Twoją promocją na PC? Jak deklarujesz 8 tys kosztowało dolne źródło, pozostała kwota musiała iść na montaż PC, CWU i osprzęt w kotłowni. Jak się to ma do cen jednostek centralnych najtańszego np. ECOPOLU seria A gdzie do cen trzeba jeszcze dodać 8% VAT i osprzęt, W Twoim przypadku przy zakupie samej pompy raczej nie ma mowy o upuście i Vat mamy 23% Jak w tej kwocie zmieścić dodatkowo PC, zbiornik CWU, osprzęt i podłączenie :confused: Masz fakturę na to swoje cudo, czy masz bez faktury, a tym samym bez gwarancji :confused: Znów szczęście wiara że się nie popsuje w związku z czym faktura brak? A może jest ?


Co do dowcipów dla dzieciaków to młodzież dziś nie jest głupia i na swoje reklamowane 25 cm naiwnej nie złapiesz :no:

timon120777
04-01-2013, 20:25
pyxis
to nie jest kominek w pełnym tego słowa znaczeniu
to jest koza
tylko ładniejsza niż u artura
on wiedział co go czeka i zaoszczędził na design-ie

co do UPS to ja przy ciągłym paleniu mam pobór prądu 1,2KW/dobę
UPS o mocy 500W jak kocioł przestawię w tryb dwustanowy wystarczy mi na przynajmniej 10 godzin
jak ty mało wiesz

Pyxis
04-01-2013, 20:25
1) Znam zuzycie z podlicznika pompy ciepla i COP urzadzenia. Wiem ile energii poszlo w podloge. W miare dokladnie.

2) Pompa kosztowala 17 tys. Zasobnik CWU 2 tys. Wykonanie DZ 7 tys wraz z glikolem. 1 tys zl to pierdolki do podlaczenia. Robocina byla wliczona w koszt realizacji reszty hydrauliki w domu.

PDFy z rzutami mojego domu po przerobkach masz tutaj:
http://szkut.com/dom/KwarcParterFinalne.pdf
http://szkut.com/dom/KwarcPoddaszeFinalne.pdf

malux20
04-01-2013, 20:25
podjadę do ciebie jak beztrosko będziesz palił bez pompy cały dzień
na zasadzie że wchodziśz tylko dorzucić 2 razy na dobę węgiel i trzymasz 60 stop.
dla twojej ciekawości no mam taki wstrętny wkład że jak zapakuję w niego 10 kg brykietu rano i go odpalę to koniec obsługi
żeby było śmieszniej popół pospaleniu 200-300kg brykietu tylko na wiosnę
jaką masz grubość instalacji
może napisz kolega że wpromieniu 5 km od domu masz dwie całkiem duże elektrownie
i dziesiątki podwykonawców pod energetyką chętnych usuwać awarię instal.[taka specyfika twojej parafii]
pozdrawiam

Pyxis
04-01-2013, 20:28
pyxis
to nie jest kominek w pełnym tego słowa znaczeniu
to jest koza
tylko ładniejsza niż u artura
on wiedział co go czeka i zaoszczędził na design-ie

co do UPS to ja przy ciągłym paleniu mam pobór prądu 1,2KW/dobę
UPS o mocy 500W jak kocioł przestawię w tryb dwustanowy wystarczy mi na przynajmniej 10 godzin
jak ty mało wiesz

Kaza nie koza ladnie ma wygladac. Grzac to raczej nie bedzie.

Wlacz tego UPSa 500VA. On nawet bez obciazenia nie popracuje 10h. Co najwyzej 4h :-)

malux20
04-01-2013, 20:30
Nie odpowiem bo mieszkam dopiero drugi rok, chociaż zdarzały się przerwy planowane od 9:00 do 15:00 - kocioł sam się podniósł !!!

to ja ci odpowiem ani razu
9-15 w czym problem
ja przy mrozach do -15 mam przerwę w grzaniu między 17 a 9 rano normalna sprawa

timon120777
04-01-2013, 20:33
Kaza nie koza ladnie ma wygladac. Grzac to raczej nie bedzie.

Wlacz tego UPSa 500VA. On nawet bez obciazenia nie popracuje 10h. Co najwyzej 4h :-)
nie musiałem odkąd mieszkam i nie zrobię dlatego że ty chcesz

bobasxx
04-01-2013, 20:38
podjadę do ciebie jak beztrosko będziesz palił bez pompy cały dzień
na zasadzie że wchodziśz tylko dorzucić 2 razy na dobę węgiel i trzymasz 60 stop.
dla twojej ciekawości no mam taki wstrętny wkład że jak zapakuję w niego 10 kg brykietu rano i go odpalę to koniec obsługi
żeby było śmieszniej popół pospaleniu 200-300kg brykietu tylko na wiosnę
jaką masz grubość instalacji
może napisz kolega że wpromieniu 5 km od domu masz dwie całkiem duże elektrownie
i dziesiątki podwykonawców pod energetyką chętnych usuwać awarię instal.[taka specyfika twojej parafii]
pozdrawiam

I w całym domu ciepło? Bez DGP (turbiny) ??? Bez prądu ? Mam jak to określiłeś: "w promieniu 5 km od domu dwie całkiem duże elektrownie" ale dystrybutor już tylko jeden Energa z Kalisza (65 km). Nie wiem jakie mam dokładne średnice rurek, nie jestem hydraulikiem. Z Kujaw do wielkopolski rzut beretem, zapraszam. ;)

rybniczanin
04-01-2013, 20:40
to ja ci odpowiem ani razu
9-15 w czym problem
ja przy mrozach do -15 mam przerwę w grzaniu między 17 a 9 rano normalna sprawa

No to może powiesz ile wychodzi Tobie koszt przy przerwach w grzaniu w tych godzinach na dobę żeby dogrzać(nie używając kopciucha w salonie).

karoka65
04-01-2013, 20:44
Wlacz tego UPSa 500VA. On nawet bez obciazenia nie popracuje 10h. Co najwyzej 4h :-)
Heh, dalej pieprzysz, normalny beton.
UPSów nie sprzedaję ale używam także daruj sobie.
Nawet często w sobotę jak jestem w domu to wyłączam wtyczkę z gniazda żeby trochę akumulator popracował prze kilka godzin.
Wieczorem włączam do sieci i wbudowana ładowarka w UPSie ładuje aku.

Pyxis
04-01-2013, 20:44
nie musiałem odkąd mieszkam i nie zrobię dlatego że ty chcesz

No to przynajmniej badz tego swiadom, bo Ci du..o zmarznie kiedys. :-)

timon120777
04-01-2013, 20:49
prędzej tobie niż mnie

Pyxis
04-01-2013, 20:50
Nawet często w sobotę jak jestem w domu to wyłączam wtyczkę z gniazda żeby trochę akumulator popracował prze kilka godzin.

Matko... a po ch....olere? :-)
Moze Ty sie lepiej juz kociolkami zajmij. Ja mam w sieci na dystrybucji internetu chyba ze 40 szt roznych UPSow. Dd taniochy typu Fideltronik po Smarty APC. Kazda stacja ma monitoring pracy i wiem ile po wylaczeniu pradu wytrzymuje mi zasilanie. Pobory sa rzedu 6-12W w tym czasie, wiec skoncz pierdzielic jakies farmazony.

malux20
04-01-2013, 20:51
grudzień
temp w domu 20,5 -21 całą dobę
w zaokrągleniu 290 kwh
okolo 35-40 kg brykietu
w tym tygodniu na dobę idzie 7,5kwh na dobę
kominek to odpalam jak się pokazuję -7do -10
dziś zasilanie to 25do 26 stop
przy największych mrozach na zasilaniu miałem 29 stop do 30
podejrzewam że jakbym miał zamiast 10 h zasilania 24 h to przy minus 10 miałbym na zasilaniu z 26 też

Pyxis
04-01-2013, 20:51
prędzej tobie niż mnie

Gupi jestes! :P


http://www.youtube.com/watch?v=2PfRha4u89w

malux20
04-01-2013, 20:52
dziękuję za zaproszenie

karoka65
04-01-2013, 20:56
Matko... a po ch....olere? :-)
Moze Ty sie lepiej juz kociolkami zajmij. Ja mam w sieci na dystrybucji internetu chyba ze 40 szt roznych UPSow. Dd taniochy typu Fideltronik po Smarty APC. Kazda stacja ma monitoring pracy i wiem ile po wylaczeniu pradu wytrzymuje mi zasilanie. Pobory sa rzedu 6-12W w tym czasie, wiec skoncz pierdzielic jakies farmazony.
Pexis wiem w czym masz doświadczenie ale awaryjne zasilanie komputera to nie kotła CO.
Ty pieprzysz.
Co ty w ogóle chcesz porównać :)

timon120777
04-01-2013, 20:59
kolega malux2 widzę pomóc się zjawił
rozumiem że pyxis to szczęściarz co nie wie ile ma metrów do ogrzania i na oko źródło grzania dobierał

ale wczytałem się w twoje parametry domu i przyznam że przy przewymiarowaniu kotłów na eko to ty jesteś jednak mistrz nad mistrze
dla zapotrzebowania na ciepło w okolicy 3KW kupujesz pompę 10KW i do tego montujesz kominek z wkładem o mocy 17KW(wg producenta)
to ja nie wiem kim ty jesteś ??
myślałem że mam przewymiarowane źródełko ale ty masz morze a potrzebujesz strumyka
proponuję odpuść i idź pisać na wątki o pompach
może tam twojej stopki nie zauważą
ewentualnie łykną twoje argumenty

timon120777
04-01-2013, 21:01
Gupi jestes! :P


http://www.youtube.com/watch?v=2PfRha4u89w

nie
ty jesteś "gupi"
ja mam awaryne źródło ciepła na wypadek braku prądu i mi tyłek nie zmarznie
ale jak widać jesteś dolnym źródłem w postaci powietrza
a dyskusja z powietrzem jest dużo poniżej mojego poziomu
zabierz maluxa ze sobą i idźcie głosić swoje herezje na pompiarskie wątki bo tutaj znów wam argumentów brakuje

karoka65
04-01-2013, 21:02
Kocioł CO chce zasilać upsikiem do kompa, szok.

bobasxx
04-01-2013, 21:02
grudzień
temp w domu 20,5 -21 całą dobę
w zaokrągleniu 290 kwh
okolo 35-40 kg brykietu
w tym tygodniu na dobę idzie 7,5kwh na dobę
kominek to odpalam jak się pokazuję -7do -10
Tylko pogratulować !!! Chociaż troszkę zimno, u mnie poniżej 22 w tym sezonie nie spada, przeważnie 22,5. Czyli tak ze cztery razy musiałeś w grudniu podpalić w kominku ? Jak napisałeś "kominek to odpalam jak się pokazuję(pokazuje) -7do -10" - czyli pompa już nie wyrabia przy tej temperaturze ?
Ja mam zużycie energii około 200 kWh na miesiąc (bez pompy), ale nie wydałem kilka kPLN-ów na wstępie, nie żałuję. Sorry, kilkanaście lub kilkadziesiąt. ;)

karoka65
04-01-2013, 21:04
Jeszcze trochę to wszystkie pompki zlecą się tutaj z odsieczą :)

Pyxis
04-01-2013, 21:05
Pexis wiem w czym masz doświadczenie ale awaryjne zasilanie komputera to nie kotła CO.
Ty pieprzysz.
Co ty w ogóle chcesz porównać :)

Nie komputera! Plyty routerboard ktora ma zasilanie 12W 1A max. Najczesciej bierze duzo mniej.
Przy komputerze moj maly APC 600VA wytrzymuje do 18 minut.

malux20
04-01-2013, 21:06
wiesz ja mam dwa domy w tym jeden na ekogroszek palę

wkład ma moc 5kwh
z nadmiarem mocy nie ma problemu ponieważ pompa ma modulację
dziś np pracowała z mocą 0,5 kw
czy izolacja budynku jest czymś nagannym?
czy mam ją spieprzyć żeby była jakaś realna u nas :p?
żeby było śmieszniej to polowa domu pod ltym parkietem 15mm merbau

bobasxx
04-01-2013, 21:09
wiesz ja mam dwa domy w tym jeden na ekogroszek palę

wkład ma moc 5kwh
z nadmiarem mocy nie ma problemu ponieważ pompa ma modulację
dziś np pracowała z mocą 0,5 kw
czy izolacja budynku jest czymś nagannym?
czy mam ją spieprzyć żeby była jakaś realna u nas :p?
żeby było śmieszniej to polowa domu pod ltym parkietem 15mm merbau

HELLO !!! To nie wątek w którym się chwalimy co mam, a co chciałbym mieć... O okładzinach podłogowych też chyba nie.

malux20
04-01-2013, 21:10
pompa powietrzna z zasobnikiem 300l i robocizną mnie kosztowała 16-16,5 tyś
żona prosiła żębym jej kotłownię odstąpił na suszarnię i prasowalnię
mówisz pompa nie wyrabia:p
he he dobre dobre
ile wydałeś na kompletną kotłownię ?

malux20
04-01-2013, 21:12
piszę to żeby zobrazować jaka charakterystyka domu i takie ogrzewanie daję radę[nawet przy minus 7 :p]

karoka65
04-01-2013, 21:14
Nie komputera! Plyty routerboard ktora ma zasilanie 12W 1A max. Najczesciej bierze duzo mniej.
Przy komputerze moj maly APC 600VA wytrzymuje do 18 minut.
Ja o niebie a ty o chlebie.
A mi mój INV 12V/500W z aku 115Ah podtrzymuje pracę kotła przez 8 godzin.
To nie jest jakaś bździna do podtrzymania kompa na kilka minut, w pracy mamy takie cudo, zdycha w niecałe 5 minut, pewnie akumulatorek już wiekowy.

bobasxx
04-01-2013, 21:16
pompa powietrzna z zasobnikiem 300l i robocizną mnie kosztowała 16-16,5 tyś
żona prosiła żębym jej kotłownię odstąpił na suszarnię i prasowalnię
mówisz pompa nie wyrabia:p
he he dobre dobre
ile wydałeś na kompletną kotłownię ?

Ale z płytkami i umeblowaniem ? Nie wiem kolego. Za całą instalację wod-kan, co-cwu, z kotłem i grzejnikami, pompkami, itd itp, CAŁĄ, 32 tysiące PLN

timon120777
04-01-2013, 21:17
malux
nie znalazłem w ofercie producenta wkładu o mocy 5KW
ale może wycofali - nie istotne zakładam że masz
myślałem że idąc w kierunku oszczędności to tą samą zasadę stosuje się wybierając optymalne źródło ciepła
dla mnie kupowanie pompy o mocy 3 krotnie przekraczającej moc potrzebną to ......
izolację popieram i tu się z tobą zgadzam że nie warto odpuszczać tego tematu
ale ten wybór mocy to mi trąca pyxisem
"a może się uda"

jeśli mnie pytasz o koszty to ci nie podam
mam dom z rynku wtórnego zapotrzebowanie 75W/m2
dostosowanie kotłowni kosztowało mnie 5tysięcy(kocioł) +900zł jego montaż
gdybym chciał pompę to potrzebuję 12KW i z DZ pionowym bo nie ma miejsca na inne
koszt inwestycji nieopłacalny dla mnie

malux20
04-01-2013, 21:18
no opuść sobie płytki
ja na dom za całość jak u ciebie jakieś 23-24 tyś
rozstaw rurek co 10 cm

malux20
04-01-2013, 21:20
dlatego ja stary dom mam do sprzedania
modernizacja starego to wpuszczanie się w kanał
zapotrzebowanie masz i tak ok
no a zkominkiem mnie pewnie oszukali he he

malux20
04-01-2013, 21:21
timon wiesz jak działa midulacja na powietrznej?

karoka65
04-01-2013, 21:22
piszę to żeby zobrazować jaka charakterystyka domu i takie ogrzewanie daję radę[nawet przy minus 7 :p]
To pochwal się żeby przyszpanować i obrazuj gdzie są zainteresowani.
Wpieprzyliście się tutaj i mącicie cały wieczór.
Chyba jutro groszkowcy zaczną uświadamiać na wątkach o pompach ciepła i ogrzewaniu prądem, pewnie znowu będzie ciekawie.
Jesteście złośliwi a jeszcze bardziej zarozumiali.

bobasxx
04-01-2013, 21:23
no opuść sobie płytki
ja na dom za całość jak u ciebie jakieś 23-24 tyś
rozstaw rurek co 10 cm
Oczywiście bez pompy, dolnego źródła, kominka, o montażu nie wspomnę. U mnie 32 tysiące jest na gotowo, tylko brudny węgiel kupować i palić. Nie wydałem też żadnego PLN-a na dodatkowe ocieplenie. Ściany 15, dach 25, podłoga tylko 6.
Policz dokładnie kiedy Ci się to zwróci. ;)

malux20
04-01-2013, 21:24
przepraszam za moc kominka wprowadziłem was w bład
kominek ma moc 6kw[dane ze strony producenta[

malux20
04-01-2013, 21:28
się zwróci albo i nie
dodatkowa izolacja to u mnie maksymalnie 20 tyś
dzięki temu np mogłem zamontować kotłownię tańszą od twojej
cały czas się zastanawiam jak liczyć metry odzyskane z kotłownii[fakt że plytki kupowalem za 15 zł w luxbudzie]

malux20
04-01-2013, 21:29
jak gratis
musiałem kupić dwa krawęzniki żeby to wszystko ustawić
artur jak zwykle zaniżasz koszty

timon120777
04-01-2013, 21:30
malux
niestety ja nie miałem wyboru gdybym chciał budować to bym końca nie dotrwał- teraz byś mnie utrzymywał - nie pytaj dlaczego.
kupiłem taki dom jaki uznaliśmy za odpowiedni w danych warunkach
doprowadziłem go do stanu takiego że potrzebuję 12KW żeby mi tyłek nie zamarzł więcej nie wycisnę.
musiałbym go podnieść i robić od spodu wszystko a to nieopłacalne niestety
gdybym miał możliwośc kupić lepiej izolowany i nadal nam odpowiadający nie zastanawiałbym się ani chwili
mam co mam i jedyne tanie rozwiązanie to eko - chyba że mi ktoś da (nie pożyczy) 50tysięcy wtedy zamontuję pompę i będę miał w pełni bezobsługowe i tanie źródło ciepła

może zbyt szybko wyciągam czasem wnioski ale taki już jestem

malux20
04-01-2013, 21:31
oczywiście nie
to jest koszt z pompą i montażem dolnego żródła i podlogowką całą

Piotrek42
04-01-2013, 21:31
Ale co najlepsze,zerknijcie na jego zużycie 7-10kWh/dobę=ok.3-4zł.


ohh... kolega Arturo zapomniał dodać... to dodamy...z140 123m2 fund. isomury + 22cm styro , ściana 25 cm plat+ , posadz 23cm plat+ , okna w war. ociepl. 3 szyby [wsp 0,75-1,02] czyli ocieplenie niestandardowe, niedostępne w ok 98% aktualnych domów i nie wiadomo jaki % budowanych aktualnie domów... no ale można ładnie napisać ze można dac małą Pc która jest tania ;)

malux20
04-01-2013, 21:33
moim zdaniem optymalnie zrobiłeś
niestety życie to nie bajka
dlatego postawiłem 120m zamiast 160

bobasxx
04-01-2013, 21:35
cały czas się zastanawiam jak liczyć metry odzyskane z kotłownii[fakt że plytki kupowalem za 15 zł w luxbudzie]

Nie jesteś w stanie tego policzyć. Albo byś miał dużą kotłownię + składzik na węgiel, albo kolejne pomieszczenie zaadoptowane przez drugą połówkę na pralnie, kuchnię lub pomieszczenie na wg niej jakieś potrzebne rzeczy ;).
Ja kupowałem w Casto po ok. 12 zł./m

timon120777
04-01-2013, 21:38
moim zdaniem optymalnie zrobiłeś
niestety życie to nie bajka
dlatego postawiłem 120m zamiast 160
jedyne co mogę jeszcze ratować to więcej wełn na strop ale niewiele i odkopanie ścian fundamentowych celem kontroli i poprawy izolacyjności zarówno termcznej jak i wilgociowej ale tutaj to już spore koszty.

jak zamieszkałem to puściłem z dymem 5,5tony eko
po termomodernizacji na którą było mnie stać było 3400 więc już jestem do przodu prawie 40%
niestety dalej już nie będzie tak łatwo
może jeszcze częściowo WM mi koszty obniży bo potrzebuję tylko rekuperator i planuję wpiąć się w DGP ale najpierw muszę wiedzę zdobyć w tym temacie odpowiednią

malux20
04-01-2013, 21:39
pomyślmy w czym problem założyć 25 cm styrozamiast 15cm na ścianie
albo na podłodze?
aha wbrew pozorom tak samo jak grubości ociepl jest ważna dokładność pilnowania szczeg.
bobasxx u ciebie w mieście ktoś zajmuję się ociepleniem granulatem słyszałeś coś o nich?

dla porównania waszego ja mam 100m2 styropianu a na uszczelnienie styków styropianu zużyłem 22 pianki pistoletowe
podpytajcie się waszych fachmanów czy zużyli 2 albo 3?

malux20
04-01-2013, 21:41
jak możesz to dociepl strop to najszybsze i chyba najtańsze a przynosi pewnie jak największe oszczędn.
ile maszm2 [120-150?]

timon120777
04-01-2013, 21:47
malux
to nie jest takie proste jak myślisz
gdybym chciał dać 25cm styro to i okna trzeba przesuwać, parapety wymieniać(ściana 3 warstwowa 50cm grubości), na podłodze się nie da ponieważ musiałbym wylewki skuwać(niskie pomieszczenia- nie nadleję) a nie wiem co jest pod spodem. nie wiem co w fundamentach a na dachu tylko blacha a po strychu chodzić trzeba więc nie mogę poł metra wełny rozwinąć bo nie chcę tam pełzać
dlatego grzeję eko
bo najtaniej dla mnie
niektóre inwestycje są nieopłacalne i dlatego z uporem maniaka powtarzam, że pompa ok ale do nowego domu i jak kogoś stać podnieść koszt kredytu który nie jest mały
jak jest kasa to nie ma bólu
jek kasy nie ma to jest to co tanie

edyta
pianki u mnie poszło 10 tub dużych na wypełnienie szczelin- pilnowałem ale nie musiałem
firma się znała na rzeczy

na stropie leży 25cm wełny

bobasxx
04-01-2013, 21:48
pomyślmy w czym problem założyć 25 cm styrozamiast 15cm na ścianie
albo na podłodze?
aha wbrew pozorom tak samo jak grubości ociepl jest ważna dokładność pilnowania szczeg.
bobasxx u ciebie w mieście ktoś zajmuję się ociepleniem granulatem słyszałeś coś o nich?

dla porównania waszego ja mam 100m2 styropianu a na uszczelnienie styków styropianu zużyłem 22 pianki pistoletowe
podpytajcie się waszych fachmanów czy zużyli 2 albo 3?

Pierwszy i podstawowy to montaż okien warstwie ocieplenia, przy 15cm, montaż z licowany ze ścianą, przy 25cm, już trzeba dopłacać za montaż w warstwie ocieplenia. Nie widziałem płyt z frezem grubych na 25 cm. Sam robiłem ocieplenie i wiem, że przy prostych ścianach i dobrym styropianie nie potrzebujesz nawet jednej pianki... O podłodze nie wspomnę, musisz wiedzieć od początku ile dajesz... (stopnie, drzwi...)

timon120777
04-01-2013, 21:55
artur
ty nadal nic nie rozumiesz
budujesz od podstaw
tak jest łatwiej
zaplanować
zmienić
poprawić
dołożyć

i jest jak gdzieś pisałeś 2200zł miesięcznie kredytu za 123m2
a ja mam dużo mniej za 142m2 nie powiem o ile
wliczę sobie w zysk z ogrzewania:p

a jak już jest ???
o tym zapominasz
i tym się różnimy
ty myślisz ciągle o tym co byś chciał
ja myślę o tym co już mam

bobasxx
04-01-2013, 21:55
Żeby nie zaśmiecać:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bieżące-zużycie-ekogroszku&p=5715825&viewfull=1#post5715825
i
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bieżące-zużycie-ekogroszku&p=5715863&viewfull=1#post5715863

Nie koniecznie,ja wysunąłem okna poza lico ściany 3m za darmo,przy 20cm styro dało mi efekt tylko 17cm ;)
Przy 25cm też nie jest konieczne płacenie za kotwy,zernij na mój dziennik,tam opisałem jak by to u mnie wyglądało.
W skrócie montaż na wysuniętych bloczkach o 8cm w warstwę ocieplenia :)

3m? Na pewno wyglądają zjawiskowo...

Piotrek42
04-01-2013, 21:56
Żeby nie zaśmiecać:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bieżące-zużycie-ekogroszku&p=5715825&viewfull=1#post5715825
i
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bieżące-zużycie-ekogroszku&p=5715863&viewfull=1#post5715863

Nie koniecznie,ja wysunąłem okna poza lico ściany 3m za darmo,przy 20cm styro dało mi efekt tylko 17cm ;)
Przy 25cm też nie jest konieczne płacenie za kotwy,zernij na mój dziennik,tam opisałem jak by to u mnie wyglądało.
W skrócie montaż na wysuniętych bloczkach o 8cm w warstwę ocieplenia :)


Tak, tak ,wiemy. czajnikiem będziesz ogrzewac a w wielkie mrozy właczysz dodatowo szuszarkę...a ta Pc to taka ściema, po prostu ekspozycja dla potencjalnych kupców..

Regut1
04-01-2013, 22:01
1) Znam zuzycie z podlicznika pompy ciepla i COP urzadzenia. Wiem ile energii poszlo w podloge. W miare dokladnie.

2) Pompa kosztowala 17 tys. Zasobnik CWU 2 tys. Wykonanie DZ 7 tys wraz z glikolem. 1 tys zl to pierdolki do podlaczenia. Robocina byla wliczona w koszt realizacji reszty hydrauliki w domu.

PDFy z rzutami mojego domu po przerobkach masz tutaj:
http://szkut.com/dom/KwarcParterFinalne.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fszkut.com%2Fdom%2F KwarcParterFinalne.pdf)
http://szkut.com/dom/KwarcPoddaszeFinalne.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fszkut.com%2Fdom%2F KwarcPoddaszeFinalne.pdf)

PU masz w projekcie i pozwoleniu. Moim zdaniem Twoje 25cm = to 160-180m2 pu, bez garazu i kotłowni choc dom pod kotłownie na paliwo stałe planowany.
Kwestia następna pompa o mocy analogicznej jak Twoja ok. 15,5 tys k + 23%Vat (gwarancja) = 19 k, bzdurki do podłaczenia ok 1 k, robocizna tj. podłączenie kotłowni i cwu, skręcenie, napełnienie dz., odpowietrzenie i uruchomienie całości min. 2k, do tego dz. 8k i zbiornik 2k Mi wychodzi ponad 30k i to w promocji.

adkwapniewski
04-01-2013, 22:02
Tak, tak ,wiemy. czajnikiem będziesz ogrzewac a w wielkie mrozy właczysz dodatowo szuszarkę...a ta Pc to taka ściema, po prostu ekspozycja dla potencjalnych kupców..

Tak jak brookvent za 4k PLN , który chciałem w takiej cenie kupić ... skończyło się tak jak w stopce , inny reku kupiony u gościa który podając cenę, potrafi w takiej cenie sprzedać , a nie tylko się chwalić ...

bobasxx
04-01-2013, 22:03
Do tego zmierzam,nie namawiam nikogo na zmianę systemu grzewczego czy wypruwanie okien ale wątek przeglądają inwestorzy w trakcie budowy lub jeszcze przed i sporo dobrego mogą wynieść z dyskusji.
Wydaję mi się że ten wątek jest dedykowany dla ludzi, którzy już ukończyli budowę i którzy chcą się podzielić swoim "BIEŻĄCYM ZUŻYCIEM EKOGROSZKU"

malux20
04-01-2013, 22:06
kur,,,a rozłącza mi się
3 raz to piszę
przy modernizacji zgadza się
taki styropian podrzucę ci jak będę jechał na golinę

timon120777
04-01-2013, 22:06
Do tego zmierzam,nie namawiam nikogo na zmianę systemu grzewczego czy wypruwanie okien ale wątek przeglądają inwestorzy w trakcie budowy lub jeszcze przed i sporo dobrego mogą wynieść z dyskusji.
Ja z forum dowiedziałem się wiele,ze wszystkich wątków :)

dyskusje nie wniosą nic dobrego
to dyskusja nad przewagą Bożego Narodzenia nad Wielkanocą
tu piszemy ile eko spaliliśmy
na wątkach o prądzie jest zużycie prądu
na wątkach o gazie zużycie gazu
stwórzcie jeśli nie ma wątek o kosztach pomp
tylko podawajcie tam rzetelne informacje
nie tylko to że ty miałeś mieć atlantica za 16tys a co dostaniesz i za ile to nikt nawet ty tego nie wiesz

niech ludzie wiedza kiedy i jakimi kosztami podjęte decyzję będą miały i jaki wpływ na kolejnych 10 lub więcej lat ich życia w nowych domach.

nie próbujcie nawracać
piszcie prawdę
albo korzystajcie z płatnych profili - będziecie bardziej wiarygodni
na razie jak widzisz nic dobrego z tego poza przepychanką nie wynika

bobasxx
04-01-2013, 22:09
kur,,,a rozłącza mi się
3 raz to piszę
przy modernizacji zgadza się
taki styropian podrzucę ci jak będę jechał na golinę
Że niby taki prosty, czy z frezem ? Podaj nazwę producenta. Skoro masz nie daleko, to zapraszam ;)

Pyxis
04-01-2013, 22:13
PU masz w projekcie i pozwoleniu. Moim zdaniem Twoje 25cm = to 160-180m2 pu, bez garazu i kotłowni choc dom pod kotłownie na paliwo stałe planowany.
Kwestia następna pompa o mocy analogicznej jak Twoja ok. 15,5 tys k + 23%Vat (gwarancja) = 19 k, bzdurki do podłaczenia ok 1 k, robocizna tj. podłączenie kotłowni i cwu, skręcenie, napełnienie dz., odpowietrzenie i uruchomienie całości min. 2k, do tego dz. 8k i zbiornik 2k Mi wychodzi ponad 30k i to w promocji.

100m2 to ja mam parteru bez gospodarczej czesci. Calosc dolu to 143m2 Gora powinna byc po stropie tak samo (bo nad gankiem tez mam wykorzystane). Przy podniesionej sciance kolankowej o 60cm i polaci dachu o nachyleniu 40* z tych 140m2 na gorce skosy i oduniecie od lolankowej odpada mi polowa!
Oj cos zle liczysz.
Ja tez wyraznie zaznaczam, ze te 230m2 to powierchnia grzanych PODLOG.
Dane w projekciezastepczym beda malo wiarygodne, bo to ja dokonywalem zmian a kierbud tylko popisal cyferki nie bardzo przejmujac sie dokladnymi wyliczeniami. W te papierzyska i tak nikt nigdy nie bedzie zagladal.

A w kwestii kosztow, to ja Ci przedstawiam fakty. Tyle dalem i kropka. Chyba, ze chcesz dyskutowac z faktami.

malux20
04-01-2013, 22:13
termorganika frez
drugi raz brałbym płaski
ja uważam że ekogroszek zawsze sobie poradzi a pom powietrzna już nie

miki121
04-01-2013, 22:16
Tak jak brookvent za 4k PLN , który chciałem w takiej cenie kupić ... skończyło się tak jak w stopce , inny reku kupiony u gościa który podając cenę, potrafi w takiej cenie sprzedać , a nie tylko się chwalić ...

Bo reku też było na ekspozycyjnym rabacie :)

Regut1
04-01-2013, 22:24
100m2 parteru+1/2 ze 140= 170m2 pu do ogrzania. Bez znajomości wysokosci ściany kolankowej i stopnia nachylenia dachu wstrzeliłem sie równo w środek - przeczytaj.

PU masz w projekcie i pozwoleniu. Moim zdaniem Twoje 25cm = to 160-180m2 pu, bez garazu i kotłowni choc dom pod kotłownie na paliwo stałe planowany

Ile zapłaciłeś Twoja sprawa, podobnie jak tych którzy palą deputatem, mają skład węgka lub hydraulika w rodzinie lub ładne oczy. Normalnie kosztuje to sporo więcej i to więcej odstrasza tych, którzy nie maja takiego szczęścia. Jak na standardy Arturo dom masz raczej kiepsko ocieplony dlatego dziwi to zużycie i pewnie to wyjdzie przy większych mrozach.

malux20
04-01-2013, 22:27
25 cm frezowany w jednym kawalku
ja o podajnikach żle nie wypowiem się

bobasxx
04-01-2013, 22:33
25 cm frezowany w jednym kawalku
ja o podajnikach żle nie wypowiem się
Teraz to już nie rozumiem, wcześniej pisałeś, że byś brał płaski, a teraz: "25 cm frezowany w jednym kawalku". Nieważne. Pompy dobra rzecz, jak kogoś na nią stać. Ja świadomie wybrałem kocioł na paliwo stałe i mimo tego, że jest dwa razy przewymiarowany jestem zadowolony.

malux20
04-01-2013, 22:35
kupiłem 25 cm frezowany we franspolu
przy tej grubości frez nie jest idealny

artecki
04-01-2013, 22:35
nawiązując do tematu - średnie spalanie eko 25kg/dobę (w domu mam 24-25st)

dziwne jest to że czy na zewnątrz +5 czy - 5 średnia spalania wychodzi taka sama :confused:

malux20
04-01-2013, 22:37
nawiązując do tematu - średnie spalanie eko 25kg/dobę (w domu mam 24-25st)

dziwne jest to że czy na zewnątrz +5 czy - 5 średnia spalania wychodzi taka sama :confused:

pewnie masz przewymiarowany piec i tak nadmiar idzie w komin

bobasxx
04-01-2013, 22:38
kupiłem 25 cm frezowany we franspolu
przy tej grubości frez nie jest idealny

Przy grubości powyżej 12 cm to płyty są pałąkowate i gdyby frezu nie było, nie jesteś w stanie wpsiknąć pianki tak żeby mostków nie było.

malux20
04-01-2013, 22:40
ja do st. domu kupuje wegiel w tojanie[kolo winiarnii]
gdzie kupujesz?

Piotrek42
04-01-2013, 22:41
pewnie masz przewymiarowany piec i tak nadmiar idzie w komin

Niekoniecznie... może nie miec pogodówki, trzymać wysoką temp wody na kotle miec otwarty zawór n drogowy... przyczyn może być masę..

artecki
04-01-2013, 22:49
Niekoniecznie... może nie miec pogodówki,

nie mam


, trzymać wysoką temp wody na kotle

temp zadana co 45-48st


miec otwarty zawór n drogowy

brak n zaworu na C.O.
jest na podłogówkę i idzie tam woda o temp. 30st

Piotrek42
04-01-2013, 22:55
czyli znajac życie... masz stały odbiór ciepła niezależnie od pogody , na kotle równiez masz stałą temp wody w tym zakresie temperatur(-5:+5),czyli nic sie nie zmienia- masz constans, dlatego nie masz róznicy w spalaniu ilości eko tylko jak na dworze cieplej to i wdomku trochę cieplej ;)

Pyxis
04-01-2013, 23:09
Pyxis Arturo przy tych waszych cenach z "wystawy" i waszym monotematycznym zachwycie nie dziwcie się że zwykli forumowicze myslą tak a nie inaczej. Nie ma darmowych drinków, ktoś za wasze promocje tak czy inaczej musi zapłacić.Może dlatego macie te promocje :p

Ja nie mialem zadnych promocji. Troche na pompie urwalem, bo mam firme na miejscu i transport odpadl. Troche podzwonilem za rurami na DZ i koparka w dobrej cenie z kumatym koparkowym co zna swoja robote. Glikol propylenowy tez szukalem i znalazlem. Kosztowalo to moj czas i sporo telefonow, ale udalo mi sie znalezc dobre ceny, wiec i sumarycznie wyszlo niedrogo.

A co do zachwytu, to jak wszysko dziala tak jak powinno, to dlaczego mam jojczyc. Dziala OK, to pisze ze tak wlasnie dziala.

Regut1
04-01-2013, 23:14
To porównaj i zobacz ile wychodzi normalnie. Nie dziwi Cię to ?

Pyxis
04-01-2013, 23:18
To porównaj i zobacz ile wychodzi normalnie. Nie dziwi Cię to ?

Ale co ma byc dla mnie "norma"? Firma ktora przyjezdza i robi instalacje na gotowo?

kaszpir007
04-01-2013, 23:22
nawiązując do tematu - średnie spalanie eko 25kg/dobę (w domu mam 24-25st)

dziwne jest to że czy na zewnątrz +5 czy - 5 średnia spalania wychodzi taka sama :confused:


Wiesz miałem taką samą sytuację rok temu ...
Cały sezon miałem identyczne spalanie - około 10kg na dobę (100kg w 10dni). Jedynie chyba z 2 razy jak były mrozy poniżej 20-25 stopni miałem wyższe spalanie (100kg w 7 dni).
Dla pieca nie robiły nic niskie temperatury ...

A w tym roku doszło mi 60m2 i już wygląda to inaczej ...

Sądzę że masz za duży piec ...
Mój 12KW był za duży na dom 105m2 , a teraz przy 165m2 zupełnie inaczej działa ...

artecki
04-01-2013, 23:24
czyli znajac życie... masz stały odbiór ciepła niezależnie od pogody , na kotle równiez masz stałą temp wody w tym zakresie temperatur(-5:+5),czyli nic sie nie zmienia- masz constans, dlatego nie masz róznicy w spalaniu ilości eko tylko jak na dworze cieplej to i wdomku trochę cieplej ;)

z tym że jak w domu robi się cieplej to głowice na grzejnikach zamykają się, więc odbiór ciepła jest mniejszy a co za tym idzie spalanie. Widać różnica jest zbyt mała aby zauważyć to w ilości spalonego grochu.

również teoria malux20 o przewymiarowanym piecu jest sensowna

dzięki za zainteresowanie

czp01
04-01-2013, 23:27
Po ostatnich 3 dobach spalanie mam na poziomie 17,5 kg ekogroszku i to niezależnie od tego ile kosztuje czy ile będzie kosztował - ale to wina łagodnej zimy bo tak byłoby więcej :)

artecki
04-01-2013, 23:28
Sądzę że masz za duży piec ...
Mój 12KW był za duży na dom 105m2 , a teraz przy 165m2 zupełnie inaczej działa ...

26kW na 200m2 (użytkowej, nie po podłodze ;) ) +dogrzewam 80m2 strychograciarnie (tu podaje po podłodze)

edit: strychograciarnia 89m2

Regut1
04-01-2013, 23:32
Domek sam murowałeś czy zleciłeś? Hydraulika ? Elektryka? Częśc osób sama to robi, wychodzi taniej. cześć ma promocje na cement bez watu, niektórym się udaje innym nie

joliska
05-01-2013, 07:33
Za spamowanie/trollowanie itp. będą bany, a wątek chwilowo zamykany... Ostrzegam :evil:

czp01
05-01-2013, 09:42
nawiązując do tematu - średnie spalanie eko 25kg/dobę (w domu mam 24-25st)

dziwne jest to że czy na zewnątrz +5 czy - 5 średnia spalania wychodzi taka sama :confused:

Ja natomiast zauważyłem, że jak temperatura spada poniżej - 5 st C i się jakiś czas utrzymuje to wtedy wzrasta mi o wiele zużycie opału :)

karoka65
05-01-2013, 10:48
Za spamowanie/trollowanie itp. będą bany, a wątek chwilowo zamykany... Ostrzegam :evil:
No to trochę się nam wątek wyczyścił, dziękujemy za reakcję.
To co powinno trafić do śmieci jest teraz tam gdzie być powinno czyli w koszu :)
Dla informacji Joliska nie była tu na poją prośbę czy jak ktoś woli donos, to była myślę kwestia czasu.

karoka65
05-01-2013, 10:56
To i ja się trochę pochwalę :)
Ostatni zasyp 27 grudzień 2012 o godz. 17.19
Następny o ile się pogoda bardzo nie zmieni licznik Bruli wskazuje na 7 stycznia 2013 o godz. 22.31
Nie będąc aptekarzem zasyp 130kg wystarczy na 11 dni czyli spalanie dobowe w przybliżeniu 11.8 kg/ dobę
Widać że docieplenie się opłaca, w poprzednim sezonie w podobnych warunkach pożerał prawie 2 razy tyle :)
Ogrzewane 135m2

Piotrek42
05-01-2013, 11:43
To i ja się trochę pochwalę :)
Ostatni zasyp 27 grudzień 2012 o godz. 17.19
Następny o ile się pogoda bardzo nie zmieni licznik Bruli wskazuje na 7 stycznia 2013 o godz. 22.31
Nie będąc aptekarzem zasyp 130kg wystarczy na 11 dni czyli spalanie dobowe w przybliżeniu 11.8 kg/ dobę
Widać że docieplenie się opłaca, w poprzednim sezonie w podobnych warunkach pożerał prawie 2 razy tyle :)
Ogrzewane 135m2

No co się chwalisz ;) pakowałem eko 27-12 , pełny zasobnik 160 kg,bruli pokazuje czas zasypu na 08-01... nie wiem czy przypadkiem sie nie przemęczam ;) wsypac raz na 12 dni wybrac popiół raz na 6 dni...ponad moje siły.... chyba palacza zatrudnię;)

karoka65
05-01-2013, 11:57
No co się chwalisz ;) pakowałem eko 27-12 , pełny zasobnik 160 kg,bruli pokazuje czas zasypu na 08-01... nie wiem czy przypadkiem sie nie przemęczam ;) wsypac raz na 12 dni wybrac popiół raz na 6 dni...ponad moje siły.... chyba palacza zatrudnię;)
Ja mam starą budę, ty nową :)

Piotrek42
05-01-2013, 12:07
Ja mam starą budę, ty nową :)

No tak, ale Ty masz nowszy styropian na scianach :D

artecki
05-01-2013, 15:01
Ja natomiast zauważyłem, że jak temperatura spada poniżej - 5 st C i się jakiś czas utrzymuje to wtedy wzrasta mi o wiele zużycie opału :)

a to też się zgadza. jak temp spada poniżej -5st (a może być i -15) to średnia wychodzi mi około 30kg/d.

czp01 - a może to jest urok naszych żeliwnych wymienników :p

czp01
05-01-2013, 16:19
a to też się zgadza. jak temp spada poniżej -5st (a może być i -15) to średnia wychodzi mi około 30kg/d.

czp01 - a może to jest urok naszych żeliwnych wymienników :p

He he - bardziej stawiam jednak na straty cieplne budynku :)

animuss
05-01-2013, 20:36
Zmmieniłem ustawienia i udało się na takim samym zasypie przeciągnąć ponad 24 godziny

25 kg węgla spala od wczoraj od 19 godziny i chyba do 23 godz. dociągnie .

czp01
05-01-2013, 20:51
To wychodzi Ci po 22 kg na dobę - czyli bardziej dobrane ustawienia też robią swoje :)

Piotrek42
05-01-2013, 21:16
Zmmieniłem ustawienia i udało się na takim samym zasypie przeciągnąć ponad 24 godziny

25 kg węgla spala od wczoraj od 19 godziny i chyba do 23 godz. dociągnie .

a Czy przypadkiem cieplej sie u was nie zrobiło?? jak jechałem przedwczoraj to od Suwałk do wawy było +1:+2 st dopiero gdzies od łodzi było+6...

animuss
05-01-2013, 21:31
To wychodzi Ci po 22 kg na dobę - czyli bardziej dobrane ustawienia też robią swoje :)
Pierwsze były za ostre nastawy drugie za słabe długo grzał te są pośrednie.

a Czy przypadkiem cieplej sie u was nie zrobiło?? jak jechałem przedwczoraj to od Suwałk do wawy było +1:+2 st dopiero gdzies od łodzi było+6...

Nie jeszcze zimniej bo +2 teraz jest a było cały dzień zimniej niż wczoraj .

Piotrek42
05-01-2013, 21:40
Pierwsze były za ostre nastawy drugie za słabe długo grzał te są pośrednie.
.

własnie w tym ecoal/bruli ma masakryczną przewage (niczym kowalczyk w biegach ;) ) zmieniasz ustawienia.. nie patrzysz tylko wzrokowo czy po temp wody ale możesz widzieć to wszystko na wykresach i korygować wg. uznania...

animuss
05-01-2013, 23:51
Zmmieniłem ustawienia i udało się na takim samym zasypie przeciągnąć ponad 24 godziny

25 kg węgla spala od wczoraj od 19 godziny i chyba do 23 godz. dociągnie .

Wyszło jeszcze lepiej bo do 24 godziny pociągnął kocioł na tym załadunku nawet z 1/2 godziny by dłużnej spalał ale już nie czekałem bo i godzina nieodpowiednia zasypałem następny zasyp . Wyszło 20,7 kg na dobę .Muszę zapisać sobie te nastawy i przesłonę na dmuchawie .

animuss
06-01-2013, 00:05
własnie w tym ecoal/bruli ma masakryczną przewage (niczym kowalczyk w biegach ;) ) zmieniasz ustawienia.. nie patrzysz tylko wzrokowo czy po temp wody ale możesz widzieć to wszystko na wykresach i korygować wg. uznania...

Gdybym miał ecoal-a to bym nastawił automat i dłubał w nosie ale nigdy nie dowiedziałbym się że można jeszcze mniej spalić ,jeżeli miał bym założyć ecoal-bruli to wolał bym jednak obsługę z brulim dopóki człowiek dominuje nad maszyną .

selius
06-01-2013, 09:38
Gdzie tu jest administrator?

Piszecie takie glupoty, ktore nikogo nie interesuja... Temat to zuzycie ekogroszku, a przez kilka stron wczesniej ani slowa o tym, tylko glupie wymadrzanie.

Zainstalujcie sobie jakis komunikator i tam piszcie swoje problemy czego ja nie mam a czego Ty.

lub

zalozcie temat klotnie forumowiczow.

joliska
06-01-2013, 09:49
Administrator jest i robi to, co zapowiadał - zamykam chwilowo temat, może Panowie będą się przerzucac uprzejmościami gdzieś indziej...

Redakcja
06-01-2013, 13:56
Będziemy niestety banować użytkowników, którzy psują ciekawą dyskusję...

czp01
07-01-2013, 12:12
Witam.

Często na różnych wątkach piszemy o bieżącym zużyciu ekogroszku to może uda wymienić się te doświadczenia i obserwacje w jednym miejscu. Wiadomo, że w sumie nic z tego nie wynika, bo czynników wpływających na zużycie opału jest wiele, ale początkowy użytkownik będzie miał przynajmniej dzięki takim informacjom jakieś pojęcie w tej materii :)


Tak więc ogrzewam 240 m2 po podłogach licząc razem z pralnią i kotłownią. Palę w kotle na zwykłym palniku pancerpola PPS 25 kw ekogroszkiem bobrek o wartości opałowej 28-30 MJ/kg i ostatnia średnia statystyczna z 10 dni palenia do 25 listopada wyniosła 18, 64 kg na dobę. Teraz zanosi się, że będzie to trochę więcej :)

W chwili wolnego postaram się odczyścić jeszcze ten wątek a przynajmniej jego ostatnie strony ze zbędnego spamu aby nadać mu pierwotny kształt i kierunek :)

czp01
08-01-2013, 13:00
Do wczoraj do 23,00 po 6 dniach palenia wychodzi mi po 17,66 kg na dobę - czyli zużycie trzyma się w normie tak jak i pogoda (no tam te pare stopni mrozu)


Wątek odblokowałem - tak więc proszę o odrobinę rozsądku :)

bobasxx
08-01-2013, 20:35
U mnie po dzisiejszym zasypie średnia wynosi 16,9 kg/dobę. Przy użytkowej około 120 m to dużo, ale z tłokiem 25 kW do zaakceptowania ;)

Piotrek42
08-01-2013, 20:38
11,66 kg/doba przez 12 dni... w chacie nic mi się nie zmienilo :)

czp01
08-01-2013, 20:43
No no Piotrek pięknie - nic dodać i nic ująć :)

karoka65
08-01-2013, 21:45
U mnie po dzisiejszym zasypie średnia wynosi 16,9 kg/dobę. Przy użytkowej około 120 m to dużo, ale z tłokiem 25 kW do zaakceptowania ;)
No to cię ktoś załatwił :)
Ale jak przy takim "byczku" to i tak dobrze.
Syfi ci się mocno ?

tomasziolkowski
09-01-2013, 06:23
No to cię ktoś załatwił :)
Ale jak przy takim "byczku" to i tak dobrze.
Syfi ci się mocno ?
Bez przesady, ja mam 135 m.kw. i piec 12 kw.
Spalanie 18-20 kg/dobę. I w sumie jestem zadowolony.

kaszpir007
09-01-2013, 06:59
U mnie obecnie wyszło około 15kg na dobę. Miałem zasyp "mieszany" , czyli około 70kg ekogroszku ruskiego i 30kg miału odsiewanego polskiego. Przy tym zasypie ustawienia były cały czas zmieniane bo testowałem różne ustawienia. Testowałem też "klapkę" która u mnie się nie sprawdziła. Obecnie testuje zupełnie inne ustawienia , które mam nadzieję że pomocą i nie będzie tworzył się "krater" lub on się zmniejszy

bobasxx
09-01-2013, 08:24
No to cię ktoś załatwił :)
Ale jak przy takim "byczku" to i tak dobrze.
Syfi ci się mocno ?

Trochę walczę z sadzą, mam kilka cegieł w środku. Tragedii nie ma, czyszczę co zasyp, chyba że wypadnie w święto lub w niedziele, to co dwa zasypy ;)

Jarecki79
09-01-2013, 09:07
Kaszpir a spróbuj większą ilość miału, on jest drobniejszy, więc pewnie mocniej wszystko "uszczelni" i możliwe,że nic rzeźbić nie będziesz musiał.
Nie wiem jakby wyszło z samym miałem, jak jest to taki drobny sort, może się przywiesić. Kwestia próby, grunt, aby był suchy

michal84
09-01-2013, 10:12
Witam.
Mamy pytanie czy to co widać na zdjęciu jest efektem złych ustawień na piecu, za duży/mały nadmuch itp. czy wina opału. Pali się dobrze, popiołu też bardzo mało tylko właśnie robią się takie spieki, żużel nie wiem nawet jak to nazwać.159374159375

kaszpir007
09-01-2013, 12:10
Kaszpir a spróbuj większą ilość miału, on jest drobniejszy, więc pewnie mocniej wszystko "uszczelni" i możliwe,że nic rzeźbić nie będziesz musiał.
Nie wiem jakby wyszło z samym miałem, jak jest to taki drobny sort, może się przywiesić. Kwestia próby, grunt, aby był suchy

Miał mi się już dawno skończył. Miałem tylko 30kg w Kareny., Miał odswiewany o bardzo małym sorcie (sądzę że 0-10mm max).
Nie było z nim problemu , choć trochę się boję że stosując miał szybko zapcham palnik i musiałbym czyścić palnik w czasie sezonu , a niechciałbym wygaszać pieca i się w to bawić. Czyszczenie robię zawsze po sezonie (palnik)

Na razie testuje ustawienia P.45 , P.85 , PP-5 , ni.5 i wygląda że jest lepiej (mniejszy krater) ale jeszcze trochę potestuje.
Zdaje mi się że piec lepiej się zachowuje i działa na niższej mocy.
Jedynie chyba "wariuje" jak jest większy pobór CWU i wtedy zbyt szybko temperatura spada , wtedy widać że nie radzi sobie i zanim się obudzi sterownik to już wtedy musi palić z duża moca bo spadek temperatury jest za duży ...

blaste
09-01-2013, 13:05
moje spalanie to 32kg/dobę czeskiego groszku z komorzan.
piec seko eko-r 25kw, sterownik ecomax 800r + term. pok. ecoster 200, dom ok 160 m2, nieocieplony, częściowo nowe okna.
Nie wiem jak to jest, ale czy na dworze +5* czy -5* cały czas spalanie utrzymuje się na takim samym poziomie.

animuss
09-01-2013, 14:15
Witam.
Mamy pytanie czy to co widać na zdjęciu jest efektem złych ustawień na piecu, za duży/mały nadmuch itp. czy wina opału. Pali się dobrze, popiołu też bardzo mało tylko właśnie robią się takie spieki, żużel nie wiem nawet jak to nazwać.159374159375
Ciężko powiedzieć może to być węgiel albo nadmuch za ostry .
Miałem taki węgiel groszkowy i tu nic nie da się zrobić
Węgiel z domieszką albo zanieczyszczony czymś co wygląda jak węgiel ale zamiast się spalać to pęka i topi się jak szkło rozlewa się na takie ciekawe wzorki


U mnie .

Temperatura trochę spadła było -5 *C w nocy teraz -3 *C podniosłem temperaturę na kotle o jeden stopień i na mieszaczach więc podajnik zaczął brać więcej na moje ponad 400 m2 teraz spalam 23 kg/dobę a zapowiadają na sobotę spore mrozy .

daniel5
09-01-2013, 14:19
Witam.
Mamy pytanie czy to co widać na zdjęciu jest efektem złych ustawień na piecu, za duży/mały nadmuch itp. czy wina opału. Pali się dobrze, popiołu też bardzo mało tylko właśnie robią się takie spieki, żużel nie wiem nawet jak to nazwać.159374159375
To są spieki. Aby zmniejszyc ich ilość proponuję zmniejszyć nadmuch. Całowite ich weliminowanie będzie raczej trudne bo prawdopodobnie wegiel jaki posiadasz ma dużą spiekalność. Aby się przekonać czy to wina wegla kup 1 worek ekogroszku o niskiej spiekalności (najlepiej RI=0 lub nie więcej niż 5) i sprawdź jak się on spala.

MARTINOS
09-01-2013, 14:19
moje spalanie to 32kg/dobę czeskiego groszku z komorzan.
piec seko eko-r 25kw, sterownik ecomax 800r + term. pok. ecoster 200, dom ok 160 m2, nieocieplony, częściowo nowe okna.
Nie wiem jak to jest, ale czy na dworze +5* czy -5* cały czas spalanie utrzymuje się na takim samym poziomie.

Wreszcie widzę kogoś z SEKO. :-)
U mnie jest dokładnie tak samo.

animuss
09-01-2013, 14:30
Wreszcie widzę kogoś z SEKO. :-)
U mnie jest dokładnie tak samo.

To nie możesz kupić trochę styropianu i ogacić chałupę .

blaste
09-01-2013, 14:31
Wreszcie widzę kogoś z SEKO. :-)
U mnie jest dokładnie tak samo.

MARTINOS
mam ten piec od jesieni i mogę powiedziec ze niesety SEKO, teraz jak jestem bogatszy w doświadczenia, nie wybrałbym tego producenta.
Jak sobie radzisz z jednym z warunków gwarancji - powrót min, 60*C ????

Piotrek42
09-01-2013, 15:53
MARTINOS
mam ten piec od jesieni i mogę powiedziec ze niesety SEKO, teraz jak jestem bogatszy w doświadczenia, nie wybrałbym tego producenta.
Jak sobie radzisz z jednym z warunków gwarancji - powrót min, 60*C ????


Zapewne wcale sobie nie radzi:) w razie co to pewnie powie że powrót ma min 60 st, a niech producent udowadnia że niema 60st :)

MARTINOS
09-01-2013, 16:00
No ja przy zakupie zdałem się na doświadczenie "fachowca". Gdybym wcześniej poczytał na forum i pogadał z ludźmi to też penie wybór byłby inny. A z pewnością wybrałbym innego instalatora. :-) A w tej cenie można mieć chyba lepszy piec a z pewnością lepszy sterownik.
U mnie chyba takiego punktu nie ma. Jak miałbym to zrobić skoro serwis zalecił mi zadaną 56°C :-)

MARTINOS
09-01-2013, 16:02
Zapewne wcale sobie nie radzi:)
I to w wielu kwestiach związanych z tym piecem i całą instalacją. :-)

karoka65
09-01-2013, 16:12
Bez przesady, ja mam 135 m.kw. i piec 12 kw.
Spalanie 18-20 kg/dobę. I w sumie jestem zadowolony.
No trochę mnie rozbawiłeś na 135m masz 12kW a on na 120 kocioł 25kW dla ciebie to nie przesada ?
Dla mnie tak i to duża.

karoka65
09-01-2013, 16:15
No ja przy zakupie zdałem się na doświadczenie "fachowca". Gdybym wcześniej poczytał na forum i pogadał z ludźmi to też penie wybór byłby inny. A z pewnością wybrałbym innego instalatora. :-) A w tej cenie można mieć chyba lepszy piec a z pewnością lepszy sterownik.
U mnie chyba takiego punktu nie ma. Jak miałbym to zrobić skoro serwis zalecił mi zadaną 56°C :-)
A pisałem, przyjedź, 30km to nie jest jakaś kosmiczna odległość przy wydaniu kasy na następne 12 czy 15-tu lat.