PDA

Zobacz pełną wersję : Bieżące zużycie ekogroszku



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22

Maher
26-11-2014, 19:14
Jak czytam te wasze wyniki spalania po 7-8 kg/dobę to nie wiem co u mnie jest nie tak, że palę ok. 15-17 kg/dobę. Domek 135 m.kw. parterówka standardowo ocieplona. Rodzina 2+2, zbiornik CWU 110l. Węgiel wypala się ładnie. W domu 21-22 st.c. - szału nie ma. Mam strefy godzinowe na sterowniku tak rozłożone że piec chodzi od 15:00 do 22:00 i rano dwie godziny 6:00 - 7:00 - reszta w podtrzymaniu. Jak palił równo przez całą dobę to schodziło dużo więcej ekogroszku. Jak bym nie palił i kombinował to te 15 kg na dobę schodzi. W zaszłym sezonie spaliłem 3 tony przez cały sezon i ten wynik mnie zupełnie satysfakcjonuje.

U mnie skoczyło spalanie w granicach 10kg/24g ale też zrobiło się zimniej i podniosłem temperaturę w pomieszczeniach do 23C. Nie ma problemu aby spalanie podskoczyło mi z 50% więcej, wystarczy że załaduje gorszy węgiel, prędzej wiarygodne byłoby podawanie kosztu dziennego ogrzania domu + CWU ( u mnie to około 9zł/24h czyli około 0.17zł z jednego kilowata z węgla).

kaszpir007
26-11-2014, 19:44
U mnie skoczyło spalanie w granicach 10kg/24g ale też zrobiło się zimniej i podniosłem temperaturę w pomieszczeniach do 23C. Nie ma problemu aby spalanie podskoczyło mi z 50% więcej, wystarczy że załaduje gorszy węgiel, prędzej wiarygodne byłoby podawanie kosztu dziennego ogrzania domu + CWU ( u mnie to około 9zł/24h czyli około 0.17zł z jednego kilowata z węgla).

Fakt ..

Jedni grzeją miałem 19MJ kupionym za niecałe 300zł a inni ekogroszkiem 29MJ za około 1000zł ...

Wiadomo że więcej zużyje ten co pali miałem , ale cena wytworzenia 1GJ będzie zupełnie inna ...

wuwok
26-11-2014, 20:10
U mnie idzie około 14kg miału ,w domu 23 stopnie [po burzliwej rozmowie z panią domu,chciał 25 ] .I Chyba mam tendencje spadkową,dopiero teraz włączyłem podłogi...Czyli przekładając na złotówki to koszt dzienny to około 6-6,5zł
Jak rozwiązane macie grzanie podłogami? u mnie strasznie przegrzewa dom i dopiero jak zimniej jest to załączam podłogówkę. Oczywiście mam zawór 3d z regulacją od 20 stopni.

Maher
26-11-2014, 20:29
U mnie idzie około 14kg miału ,w domu 23 stopnie [po burzliwej rozmowie z panią domu,chciał 25 ] .I Chyba mam tendencje spadkową,dopiero teraz włączyłem podłogi...Czyli przekładając na złotówki to koszt dzienny to około 6-6,5zł
Jak rozwiązane macie grzanie podłogami? u mnie strasznie przegrzewa dom i dopiero jak zimniej jest to załączam podłogówkę. Oczywiście mam zawór 3d z regulacją od 20 stopni.

U mnie mam przekombinowaną kotłownie także mam dużo możliwości sterowania (4D + 2szt 3D-termostatyczne), mam 100% podłogówki i pompy od nich włączają się 5minut przerwa 20 przy zasilaniu 35C + włączenie w momencie jak temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej.
Przy takich ustawieniach nic nie trzeba regulować, ecoal steruje wszystkim jedynie w okresach przejściowych wyłączam cykliczną pracę pomp.

Myślałem też o sprawdzeniu i pobawieniu się paleniem miałem ale przy ekogroszku przyjeżdża i wjeżdża bezpośrednio cała paleta do kotłowni i załadunek do kosza trwa mniej niż 5 minut, a przy miale pewnie dostałbym go luzem i musiałbym się w zimie męczyć i nosić go kosza, a najpierw odkopać go z śniegu, a jakbym zakupił workowany to pewnie różnica w cenie nie była by duża z stosunku do ekogroszu.

kaszpir007
26-11-2014, 20:41
U mnie idzie około 14kg miału ,w domu 23 stopnie [po burzliwej rozmowie z panią domu,chciał 25 ] .I Chyba mam tendencje spadkową,dopiero teraz włączyłem podłogi...Czyli przekładając na złotówki to koszt dzienny to około 6-6,5zł
Jak rozwiązane macie grzanie podłogami? u mnie strasznie przegrzewa dom i dopiero jak zimniej jest to załączam podłogówkę. Oczywiście mam zawór 3d z regulacją od 20 stopni.

U mnie zaworem czterodrożnym steruje siłownik i sterownik pogodowy za pomocą ustalonej krzywej ...
Podłogówka u mnie działa chyba z 2 miesiące już cały czas ...

Nie ma przegrzewania , no chyba że źle ustawiona krzywa ...

Ja osobiście uważam że bez sterowania zaworem czterodrogowym nie ma szansy na nie przegrzewanie domu ...
Bo skąd wiedzieć jaka temepratura ma w danym czasie iśc na podłogę ???

wuwok
26-11-2014, 20:53
Dół mam grzejniki+ podłogówka .Ustawiam tak by podłogówka grzała a w razie nagłego spadku temperatury grzejniki dogrzewały.
Miałem pale w sumie 2 lata i teraz kupiłem zwykłego jareta,czyściej i myślę że mniej eko spale:) A cena?70zl większa niż miał

czechu77
26-11-2014, 20:58
U mnie grzane non stop 160m kw. + 80m kw. suteryny dogrzewane. Spalanie ok 12-14kg/dobe miału ze skladywegla.pl ale więcej go chyba jednak nie kupię, bo bardzo sypki jednak jest co powoduje słabą sprawność spalania na moim planiku przy małych mocach.. Mi jest w domu za gorąco nawet w podkoszulku, żonie ubranej zimno ;)
Może ktoś wie jak to pogodzić?

Maher
26-11-2014, 21:06
Ja osobiście uważam że bez sterowania zaworem czterodrogowym nie ma szansy na nie przegrzewanie domu ...
Bo skąd wiedzieć jaka temepratura ma w danym czasie iśc na podłogę ???

Możesz zobaczyć na moje temperatury w domu (tolerancja +/- 0.4C i to prędzej na minus niż przebicie temperatury ustawionej)
Po prostu pompy włączają się cyklicznie aby nie wychłodzić podłogi, a włączają się na pracę ciągła gdy temperatura spadnie poniżej 0,2C ustawionej i grzeją dopóki ją nie nadrobią.

kaszpir007
26-11-2014, 21:28
Możesz zobaczyć na moje temperatury w domu (tolerancja +/- 0.4C i to prędzej na minus niż przebicie temperatury ustawionej)
Po prostu pompy włączają się cyklicznie aby nie wychłodzić podłogi, a włączają się na pracę ciągła gdy temperatura spadnie poniżej 0,2C ustawionej i grzeją dopóki ją nie nadrobią.

Szkoda by mi było pomp.

Pompy nie lubią takiej pracy a energooszczędne tak pracujące to szybsza ich śmierć ..

Poza tym uważam za bezsens puszczać w podłogę 35 stopni i co chwilę ją włączać. Podłoga nie ma być wyczuwalnie ciepła a ma dawac ciepło CAŁY czas ...

Według mnie masz zły zawór dla podłógówki. Zapewne masz grzejnikowy bo 35 stopni to ja nigdy u mnie nie dawałem , nawet jak było -30 stopni na zewnatrz ...

kaszpir007
26-11-2014, 21:30
Dół mam grzejniki+ podłogówka .Ustawiam tak by podłogówka grzała a w razie nagłego spadku temperatury grzejniki dogrzewały.
Miałem pale w sumie 2 lata i teraz kupiłem zwykłego jareta,czyściej i myślę że mniej eko spale:) A cena?70zl większa niż miał

Ty to szczęściasz jesteś ;)

Masz taniutki opał ...

U mnie najatńszy miał luzem to ponad 500zł a pakowany prawie 600zł.
Za eko pakowany mniej niż 800zł nie zapłacę ...

Ratuje jedynie Leroy i ruski opał za około 700zł za tonę ...

Jarecki79
26-11-2014, 21:46
Kaszpir,
widziałeś jakimi jajami palę w w zakładowej ekoenergii, do domu bym tego nie brał, bo jednak to bryły po 6-8cm i chrupią... w zakładzie nawet jak trychnie zawleczka, to sobie chłopaki zmienią. Do tej pory jedna poszła (wczoraj) a tak chrupie, mieli i pali, ale w ciągu dnia bywa,że chłopaki muszą prętem w koszu zamieszać, bo się przywiesi, to jednak duże bryły a moja ekoenergia jest z tych pierwszych z małym zejściem na paliwo z kosza....

w domu jednak na ardeo mam teraz miks, eko i miał.... na lokalnym składzie wziąłem porcję dużych worków ekogrochu (czyli "typisz"30kg) i miał węglowy, ale w małych workach (tzw połówki),
te pakowane małe woreczki miału niby 25ki po 580zł/tona u nas, zobaczę za tydzien jak to sie pali, bo mam jeszcze próbki anmaga do testu i samego miału od tej samej firmy.
taniej się da, ale nie na tym składzie, a ten akurat blisko po sąsiedzku...

sebsa
26-11-2014, 22:01
.... i miał węglowy, ale w małych workach (tzw połówki),
te pakowane małe woreczki miału niby 25ki po 580zł/tona u nas, zobaczę za tydzien jak to sie pali.....

Daj znać bo cena i kaloryczność podobna do tego co ma Kaszpir i Ja. Nie możemy sobie z tym poradzić.

Maher
26-11-2014, 22:09
Szkoda by mi było pomp.

Pompy nie lubią takiej pracy a energooszczędne tak pracujące to szybsza ich śmierć ..

Poza tym uważam za bezsens puszczać w podłogę 35 stopni i co chwilę ją włączać. Podłoga nie ma być wyczuwalnie ciepła a ma dawac ciepło CAŁY czas ...

Według mnie masz zły zawór dla podłógówki. Zapewne masz grzejnikowy bo 35 stopni to ja nigdy u mnie nie dawałem , nawet jak było -30 stopni na zewnatrz ...

Właśnie mam pompy energooszczędne i jak dotąd mają się dobrze (jakbyś zobaczył jej konstrukcje i budowę to byś zmienił zdanie).
W podłogę wchodzi 35C to nie znaczy że podłoga tyle ma, bo ma teraz około 24C i cały czas taka temperatura się utrzymuje i zawór nie jest grzejnikowy tylko 3D termostatyczny (zakres 21-43C) i specjalnie taka temperatura i czasy aby pompa zdążyła na małym biegu zrobić pełny obieg i oddać to ciepło.
Jak w takim razie działa sterowanie siłownikami, mogę dokładać sterowniki 4D czy siłowniki tylko taki jest jest najprostszy i najoszczędniejszy układ dający jedne ustawienie w ciągu całego okresu grzejnego.

kaszpir007
26-11-2014, 22:12
Właśnie mam pompy energooszczędne i jak dotąd mają się dobrze (jakbyś zobaczył jej konstrukcje i budowę to byś zmienił zdanie).
W podłogę wchodzi 35C to nie znaczy że podłoga tyle ma, bo ma teraz około 24C i cały czas taka temperatura się utrzymuje i zawór nie jest grzejnikowy tylko 3D termostatyczny (zakres 21-43C) i specjalnie taka temperatura i czasy aby pompa zdążyła na małym biegu zrobić pełny obieg i oddać to ciepło.
Jak w takim razie działa sterowanie siłownikami, mogę dokładać sterowniki 4D czy siłowniki tylko taki jest jest najprostszy i najoszczędniejszy układ dający jedne ustawienie w ciągu całego okresu grzejnego.

Twoja instalacja , twoja sprawa :)

Ja jednak czytałem że pompa podłógówki ma działać cały czas i to sterownik ma płynnie sterować temepraturą jaka jest podawana na podłogę i tak mam zrobione ...
Jak dla mnie szkoda kotła , szkoda pomp . Po co zalewać kocioł nonstop zimną woda z podłogówki ?

Maher
26-11-2014, 22:18
Ja jednak czytałem że pompa podłógówki ma działać cały czas i to sterownik ma płynnie sterować temepraturą jaka jest podawana na podłogę i tak mam zrobione ...
Jak dla mnie szkoda kotła , szkoda pomp . Po co zalewać kocioł nonstop zimną woda z podłogówki ?

Nie jest zalewany zimną wodą bo właśnie po to jest cykliczna praca pomp, a po drugie jeszcze po drodze do pieca jest 4D który zmiesza tą wodę, już prędzej po wykresach widać że bardziej wychładza mi kocioł powrót z CWU.

timon120777
27-11-2014, 08:31
Kaszpir
pisałem już Maherowi żeby obnizył temperaturę na podłogi i puścił w trybie ciągłym
jak widać swoje wie

kolorado
27-11-2014, 09:50
35 stopni na podłogę przy temp. na zewnątrz powyżej 0? Ja mam chyba 25 teraz, 35 to w mrozy ustawiam.

krzy27
27-11-2014, 11:29
specjalnie taka temperatura i czasy aby pompa zdążyła na małym biegu zrobić pełny obieg i oddać to ciepło.


Czyli wrzucić muł kotłowy w rurki i poczekać aż osiądzie i zwiąże.

SUSPENSER
27-11-2014, 13:03
Fakt ..

Jedni grzeją miałem 19MJ kupionym za niecałe 300zł a inni ekogroszkiem 29MJ za około 1000zł ...

Wiadomo że więcej zużyje ten co pali miałem , ale cena wytworzenia 1GJ będzie zupełnie inna ...

Ok postaram się podawać zarówno kg jak i koszty.

animuss
27-11-2014, 17:17
Szkoda by mi było pomp.
Pompy nie lubią takiej pracy a energooszczędne tak pracujące to szybsza ich śmierć ..
Dwie pompy grundfos, 25-60 które pracowały u mnie 9 lat (sezonów grzewczych) bez wyłączania chodziły na 2 biegu ,sprzedałem innym użytkownikom dając na nie rok gwarancji ,to było 3 lata temu nikt nie skorzystał z okresu gwarancyjnego.

Maher
27-11-2014, 19:53
Kaszpir
pisałem już Maherowi żeby obnizył temperaturę na podłogi i puścił w trybie ciągłym
jak widać swoje wie

To doradź jakieś sensowne rozwiązanie abym nie musiał codziennie chodzić i regulować zaworami lub jak niektórzy piszą że im podłogówka przegrzewa pomieszczenia. Ja na takim ustawieniu bez regulacji spokojnie do wiosny wytrzymam.


Czyli wrzucić muł kotłowy w rurki i poczekać aż osiądzie i zwiąże.

To co mają powiedzieć ci co sterują podłogówkę siłownikami, pewnie co sezon muszą kreta wpuszczać w obieg.
To samo dotyczy tych co chodzi pompa 24h po kilku latach ten muł wytrze im środek rurki i sitko z niego zostanie.
Niestety nie nie łatwo mnie przekonać bez podania porządnych argumentów i w zabobony też nie wierzę.

kaszpir007
27-11-2014, 19:58
To doradź jakieś sensowne rozwiązanie abym nie musiał codziennie chodzić i regulować zaworami lub jak niektórzy piszą że im podłogówka przegrzewa pomieszczenia. Ja na takim ustawieniu bez regulacji spokojnie do wiosny wytrzymam.

No bo podłogówka jak i grzejniki wymagają sterowania ....

Na grzejniki termostaty a na podłogówkę siłownik i sterownik pogodowy i tyle ...

I domu nie przegrzewasz ;-)

Maher
27-11-2014, 20:15
No bo podłogówka jak i grzejniki wymagają sterowania ....

Na grzejniki termostaty a na podłogówkę siłownik i sterownik pogodowy i tyle ...

I domu nie przegrzewasz ;-)

Moim założeniem było aby ecoal sterował całym ogrzewaniem i sterować wszystkim przez internet i jak dotąd wszystko działa prawidłowo po za jednym (przy mocy kotła powyżej 50% mocy nominalnej bardzo spada jego sprawność, ale to już problem z RBR-em i nie ma to wpływu na wynik i stabilność temperatury w pomieszczeniu).

animuss
27-11-2014, 21:33
To samo dotyczy tych co chodzi pompa 24h po kilku latach ten muł wytrze im środek rurki i sitko z niego zostanie.
.To gdzieś będzie 13 lat ,12-13 sezon jak pompy 24h na dobę pompują wodę w podłogówce .

animuss
27-11-2014, 21:44
No bo podłogówka jak i grzejniki wymagają sterowania ....
Źle zrobiona zbudowana podłogówka potrzebuje sterowania ,wyłączania i włączania.Można ją" leczyć " zwiększając izolację cieplną okien i ścian budynku.Mniejsze straty spowodują możliwość obniżenia temperatury czynnika grzejnego wpuszczanego w podłogówkę.
Na styku z powietrzem również spadnie temperatura ,zwiększy się komfort w pomieszczeniu .

Prawidłowo zrobiona podłogówka przy powierzchni styku z powietrzem ma 20-23*C ,więc powietrze stykając się z powierzchnią podłogi ogrzeje się do takiej temperatury i dalsze ogrzewanie powietrza ustaje (samoregulacja podstawy fizyki ),to cała tajemnica.
Jak powietrze nie odbiera ciepła z wody krążącej w rurkach podłogi to sterownik kotła wyłączy się osiągając zadaną temperaturę.

trammel
27-11-2014, 22:26
A ja sobię przetestuję taki prosty termostacik T6360. Mam kabel między salonem a kotłownią i jak rozpalę w kominku to będzie mi odłączał pompę podłogówki. Jak kominek wygaśnie - to załączał z powrotem.
Żaden koszt, przydatność też pewnie niewielka bo wiadomo - bezwładność cieplna podłogi duża itd, ale przynajmniej sobie pokręcę od czasu do czasu :D

karoka65
27-11-2014, 22:38
Moim założeniem było aby ecoal sterował całym ogrzewaniem i sterować wszystkim przez internet i jak dotąd wszystko działa prawidłowo po za jednym (przy mocy kotła powyżej 50% mocy nominalnej bardzo spada jego sprawność, ale to już problem z RBR-em i nie ma to wpływu na wynik i stabilność temperatury w pomieszczeniu).
Ty jak zwykle wszystko wiesz i masz najlepiej, poza głową oczywiście.
Już Cię pytałem skąd wiesz jaka jest sprawność, na jakiej podstawie piszesz takie dyrdymały po raz kolejny, jak to wyliczyłeś, nie obchodzi mnie to że Tobie się coś wydaje.
Skąd wiesz kiedy kocioł pracuje Ci powyżej 50% mocy nominalnej ?
Tylko konkretnie bo ja też nie wierzę w Twoje wróżby i zabobony.

timon120777
28-11-2014, 08:22
maher
jek sobie pościeliłeś tak teraz śpij
napisał Ci animuss jak działa podłogówka i szepnął co nieco o temperaturach zasilenia
obniż u siebie i zobacz co będzie

animuss
28-11-2014, 09:20
Pod warnikiem że puści pompę na najniższym biegu (moja pobiera 5 Wat ) 24 godz dziennie.

timon120777
28-11-2014, 09:34
jeśli ma dobrze wyregulowaną instalację to nie powinna chodzić wyżej niż na 1 jesli ma zwykłą lub jak u Ciebie jeśli ma energooszczędna

Jarecki79
28-11-2014, 09:58
Daj znać bo cena i kaloryczność podobna do tego co ma Kaszpir i Ja. Nie możemy sobie z tym poradzić.

Teraz idzie próbka Anmag z imex-piechota, od wczoraj od ok. 19-ej
Powiem szczerze- rewelka, ładnie na palenisku, elegancki popiół.
To można polecić z czystym sumieniem, ostatnia noc u mnie najzimniejsza w tym sezonie grzewczym.
Patrząc na suche dane, to coś w pobliżu retopalu, ale jest drobniejsze ziarno, podajnik na tym ciszej pracuje.

W nastepnej kolejności, pewnie jutro koło południa wsypię próbkę miału od nich. Miał to być niby rokita, ale na moje to jest ich tzw eko-miał z PiastII (Czeczot), podają typ węgla 31.2, 24-26MJ, ziarno 0-31,5mm (sporo w tym drobnicy), popiół max 10%, to co dziwi to podana spiekalność do 20%....

bigrw
29-11-2014, 14:46
u mnie jest tak...najpierw zawór 4d ustawiający temp. zasilania dla całego CO w domu, czyli grzejniki i do zaworów 3D na OP.....i może zdarzy się, że muszę coś zwiększyć na zaworze 3D aby podnieść temp. podłogówki....ale przeważnie nie jest to więcej niż 1-2 razy w sezonie....podłoga jest u mnie neutralna ...ani ciepła ani zimna...i nie posiadam siłowników...ustawienia są praktycznie cały czas takie same na zaworze 3D....
temp. zasilania dla całego CO obecnie po zaworze 4d u mnie wynosi 30stC....powrót ma 28 stC....(ustawienie na piecu/.kotle=59stC, załączanie pomp 60 stC, przewyższenie przez piec temp zadanej jest do 62stC....i tylko przez okres od 59-62 stC pompy pracują...i tak już to wszystko pacuje 5 lat...)
piec tłokowy/szufladowy jak kto woli....brak pompy zasilającej CWU....bojler powyżej pieca/kotła
spalanie obecnie około 11,5-12 kg doba (MIAŁ 19MJ/ 285 zł/t, 165 m2 + 80 m2 piwnica)
dobrze ustawiona instalacja i dobrze dobrane parametry wszystkich części instalacji CO w domu dostarczają mniejszych problemów z wysterowaniem i uzytkowaniem CO...dlatego ja zrobiłem swoją instalację bez siłowników itp....wszystko jest proste i bardzo łatwe w obsłudze...dlatego nawet moja zona sobie ze wszystkim radzi...

ps. z ciekawością czytam to forum....i zastanawiam się czasem czy jeden człowiek może zrozumieć innego... :)

trammel
29-11-2014, 16:28
30 stopni na grzejniki - to jeszcze nic, u mnie -2 na dworze, dość silny wiatr a ja pomału myślę żeby klimę tochę przykręcić :lol2:

bigrw
30-11-2014, 10:14
30 stopni na grzejniki - to jeszcze nic, u mnie -2 na dworze, dość silny wiatr a ja pomału myślę żeby klimę tochę przykręcić :lol2:

tak 30 stC na grzejniki idzie....ale ja mam OP w 100% powierzchni podłogi na parterze ( ale dodatkowo posiadam też grzejniki),
na poddaszu mam OP w 50% powierzchni podłogi i grzeniki...
także nie muszę wpuszczać w instalacje CO wyższej temperatury...
na parterze mam 24stC....na poddaszu 22stC
w piwnicy 18stC
więc nie ma po co podnosić temperaturę
ja budowałem sam dom....i przywiązywałem duże znaczenie do braku mostków termicznych...więc teraz są i tego korzyści...choć dom nie jest rewelacyjnie ocieplony...przynosi obecnie duże korzyści w kosztach eksploatacyjnych jak również w użytkowaniu...
pozdrawiam

MagdaiKamil
01-12-2014, 10:58
Po zmianie zaworu poki co wzrost spalania...od 20 do 29. 9 pelnych dob 125 kg to daje 13.8 kg/doba. Kaszpir napisz jak wyglada u ciebie krzywa grzewcza?

MagdaiKamil
01-12-2014, 11:01
Wesola daje mi sporo sadzy na scianach pieca. A wegiel nie spala sie na proszek. Drobne spieki ale nie straszne. Mam ustawienia 5/25 . Moc minimalna pieca musialem dac na 6% bo zar schodzil nisko i nie bylo kopca. (Skamp ze skorpionem plus)

poltowski2000
01-12-2014, 18:17
17kg/24g , koszt to 13zł na 160m . przy tej temperaturze jest ok. pozdr.

bigrw
02-12-2014, 06:34
u mnie spalanie też delikatnie wzrosło...13,5-14kg , 165m2 (24stC; 22stC) +84 m2 piwnicy (18stC) palę MIAŁEM JANINA 19MJ, piec tłokowy, koszt mam bardzo niski ze względu na cenę MIAŁU 285zł/t , czyli koszt około 3,8-4 zł / doba

wuwok
02-12-2014, 09:00
U mnie spalanie ostatnio oscylowało miedzy 16-17kg miału [6-7zl doba]. Wczoraj zasypałem wesołą podajnik [tylko 50kg miałem] i spalanie spadło do 13kg :)[około 10zl doba ] . Ale jak widać różnica tylko w ilości spalonego opału na korzyść wesołej .

TwojPan
02-12-2014, 09:05
Właśnie mam pompy energooszczędne i jak dotąd mają się dobrze (jakbyś zobaczył jej konstrukcje i budowę to byś zmienił zdanie).
Jeśli to Grundfos Alpha 2 -to celowe zał/wył to 2-3 razy na dobę.Informacja z działu technicznego Grundfosa (do sprawdzenia).Nie zalecana do pracy cyklicznej.
Pomijam fakt "synchronizacji" z instalacja w trybie autoadapt-który trwa 24h,pompa co prawda wraca do zapamiętanych ustawień,ale musi mieć czas na ich wybór :)

lancer2000
02-12-2014, 18:13
Ja mam teraz spalanie na poziomie 42-45kg/doba, ekogroszek Wesoła. Kocioł Ogniwo Eko Plus 16.

kaszpir007
02-12-2014, 18:46
Około 100kg starczyło mi na 8dni , czyli wyszło około 12,5 kg na dobę.

Opał jakiś badziewny masakrycznie spiekający się miał niby 24MJ Piast za którego płaciłem 570zł (pakowany).

Czyli za dobę za ogrzanie wychodzi około 7,1 zł .

Na razie kombinuje jeszcze z ustawieniami i nie przejmuję się spalaniem i ciągle mam nadzieję że znajdę jakieś ustawienia aby ten badziew spalić ...

czp01
02-12-2014, 19:17
Ostatnia doba czyli 1 grudnia spalanie 21,6 kg ekogroszku kwk chwałowice co daje 15,1 zł na dobę na powierzchnie ogrzewaną ok 230 m2 po podłogach. :)

Akrimka
03-12-2014, 08:42
Ja spaliłem 100kg ekoreta podczas 7 dni Dom 210m2 użytkowej, . Przekonałem się że lepiej grzać ciągle na mniejszej mocy i temperaturach niż kombinować z termostatem pokojowyym. Wydaje mi się ze miałem wiecej strat jak wyłaczałem pomki i pózmnie piec musiał mocniej dogrzewać gdy pompy były wyłaczane. Teraz pompa od grzejników na I bieg, od podłogówki na II ale myśle żeby ja też jeśzcze skręcić. Piec z palinikem brucer ustawiony na podawanie 5s pauza 50s, temp zadana 50st. Tempertura wody na podłogówkę 28-29st, ustawiane recznie. Ponieważ mam wymiennik ciepłą, nie mam zaworu 3/4D to woda na ogrzewanie idzie z pewną stratą 42-45st. Powrót na piec jest zawsze ciepły (osobna pompka na II biegu).

damiano12
03-12-2014, 08:54
Witam
Jeżeli ktoś jest z okolic Zawiercia i wie jak ustawić piec (czas podawania, nadmuch wygląd płomienia itd itp) prosiłbym o kontakt 604154991 [email protected].
Problem już poruszałem ale nadal nie potrafię dobrze ustawić pieca :(

Napiszę jeszcze raz zapytanie ze szczegółami i prosiłbym o podanie waszych propozycji jak byście ustawili ten piec i jeśli już coś to jakimi parametrami byście regulowali żeby dopracować jak najlepsza wydajność.
Dom 170m2 poddasze ocieplone a ocieplenia elewacji brak, bud z pustaka max. Okna wysokiej jakości. Cały dół podłogówka + grzejnik w garażu, a na górze podłogówka łazienka plus reszta grzejniki. na dole 5 regulatorów temperatury plus 1 w łazience na górze.
Temperatura jaka utrzymuje to okolice 20,4-21stopni.
Aktualnie przy temp 0 do -5 spala 45-50kg i tak było również jak używałem ekogroszków z najwyższej półki, teraz kupiłem ISKRA Groszkomiał jest mieszanką 50% ekogroszku i 50% eko miału z KWK Chwałowice. Masę spieków długo dobija do temperatury i w podtrzymaniu jest z 10 min. W miarę szybko dobija do temperatury i długo jest w podtrzymaniu jeżeli wszystkie strefy podłogówki są wyłączone bo osiagneły temp i grzeją się tylko grzejniki. W przypadku grzania całości mało kiedy w ogóle piec osiąga temp zadaną.
Podaje wszystkie moje ustawienia i proszę o podanie ustawień, które według Was były by najlepsze. Piec 18KW Żywiec moder duo sterownik compit R531.
zawór czterodrozny ustawiony na 5 - temperatura wychodząca przy 58 stopniach na piecu to 51st temperatura powrotu 42st
1. TZ - Temperatura zadana - 58st
2. temp. załączenia pomp 35st
3. czas podawania - 9sek
4. czas przerwy 51sek
5. wentylator ustawiony na 20%
6. odsłonięcie wentylatora około 1cm
7. CWU równolegle - 42 st (140l)
8. czas pracy podajnika w trybie podtrzymania 10sek
9. czas przerwy 7 min
10. obroty wentylatora w trybie podtrzymania 30%
11. wyprzedzenie went tryb podtrzymania 10 sek
12. opóźnienie went tryb podtrzymania 15 sek

Poza tym co sadzicie o ustawieniach podłogówki? czy dobrze, że strefy są wyłączane po osiagnięciu temp czy może lepiej trzymać podłogówke cały cza na przykład 25-28 st i olać sterowniki (ale w takim razie po co one by były) Poza tym jaka temp wejściową na podłogówce trzymać? Nie rozumiem też czemu mam na termometrze temp wyjściowa pieca 51 a wejsciowa na podłogówce jest 41 :( a temp podłogówki wynosi wtedy około 32.

Czekam na Waszą pomoc w kwestii ustawień lub jakichś podpowiedzi jak ograniczyć spalanie

Poza tym jeżeli ktoś jest chętny pomóc proszę o kontakt mogę wysłać zdjęcia paleniska spieków itp.

animuss
03-12-2014, 10:14
To usuń damiano12 a napisz tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229592-ustawienia-sterownika-na-ekogroszek&p=6693083#post6693083

MagdaiKamil
05-12-2014, 10:00
Mam pytanko koledzy i kolezanki
od 3 dni w koszu pojawil mi sie dym. Taki dym jaki powstaje gdy zostawi sie otwarty kosz i dmuchawa wwiewa taki siarowaty dym. I nagle pojawily sie tez skroplenia wody. Mimo iz towar na bank byl suchy

animuss
05-12-2014, 10:19
Mam pytanko koledzy i kolezanki
od 3 dni w koszu pojawil mi sie dym. Taki dym jaki powstaje gdy zostawi sie otwarty kosz i dmuchawa wwiewa taki siarowaty dym. I nagle pojawily sie tez skroplenia wody. Mimo iz towar na bank byl suchyA uszczelki kosza nie uszkodziłaś jak wsypujesz węgiel może węgielki gdzieś są przy uszczelce ,sprawdź uszczelkę oraz zamknięcia klapy kosza czy się nie rozkręciły, powyginały .

MagdaiKamil
08-12-2014, 06:59
Wyrobila sie ta uszczelka na dole kosza do jego oprozniania.

Spalanie 125 kg starczylo na 7.5 doby tj 16.7 kg na dobe.

rayden
08-12-2014, 09:12
Ja pierwszy rok zaczynam palić, Mam piec defro duo UNI 15KW, palę ekogroszkiem Jaret Plus (min 25KJ), poki co jest masakra.
Dom mam mały ok 70 mkw / kondygnacja (parter 2,65 m, poddasze 2,60->1m, piwnica 2,30 m ale ogrzewam w pełni tylko parter.
Poddasze mam oddzielone płytą OSB + styropianem, wszystkie grzejniki zakręcone w tym 2 mają zawory termostat ustawiaone na OK 8 st (przeciw zamarzaniu)
w piwnicy w zasadzie nie grzeje grzeja mi troche nieosłonięte rury w kotłowni. W grazu mi jeden grzejnik grzeje (nie kupiłem jeszcze głowic do piwnicy a grzejnik nie daje sie zakręcić wiec mi grzeje troche w garazu (który z racji bramy garazowe pewnie szczelny zbytnio nie jest).
Dom z MAXa 220 + 15 cm styropopianu, okna 3 szybowe, 7 komorowe a zużycie węgla jest poki co masakryczne (po pewnej optymalicacji ustawień pieca, mam
zużycie rzędu 160 kg/ 7 dni => 18 zł/dobę (a mrozów jeszcze nie ma ...).
Jak temperatura spadała do ok -6 we nocy to piec właczał się non stop (tzn nie wchodził w podtrzymanie).
Poki co moje podejrzenie to:

- nieszczelności w oknach - próbuję poki co regulować grzybkami, bo czuje że czuć zimno w niektórych miejscach przy uszczelkach
- żle zrealizowana podłogówka na bazie RTL - nad która nie mam kontroli (planuję ją zakręcić)
- straty ciepła w piwnicy (z rur) i w garażu



Poki co jestem załamany takim spalaniem.

Jarecki79
08-12-2014, 10:15
Mam pytanko koledzy i kolezanki
od 3 dni w koszu pojawil mi sie dym. Taki dym jaki powstaje gdy zostawi sie otwarty kosz i dmuchawa wwiewa taki siarowaty dym. I nagle pojawily sie tez skroplenia wody. Mimo iz towar na bank byl suchy
Uszczelka swoją drogą - przy koszach stosowane są takie grubsze uszczelki do okien, także to bez problemu dostaniesz w jakimś markecie budowlanym, czy tam, gdzie sprzedaje się okna czy w sklepie wielobranżowym ze śrubami itp. asortymentem. Myślę,że możesz kupić 4metry i powinno wystarczyć na wymianę całości.

To cofanie się dymu to też kwestia węgla.
Przy palnikach żeliwnych typu brucer takie coś może być przy węglach: wesoła, ekoret, chwałowicki, bytomski, czy pieklorz z Piekar.
Powstaje to zjawisko przy dłuższych postojach palnika (odstawianie), żar mocniej schodzi na ślimak i dym cofa się do kosza (żar Ci mocniej schodzi)

Na dłuższą metę przy takim paleniu zacznie Ci mocno rdzewiec kosz, także taką sytuację trzeba szybko wyeliminować.

animuss
08-12-2014, 10:33
Wyrobila sie ta uszczelka na dole kosza do jego oprozniania.

Spalanie 125 kg starczylo na 7.5 doby tj 16.7 kg na dobe.
Czyli od klapy rewizyjnej w razie zablokowania podajnika?
Trzeba wymienić uszczelkę albo zrobić z silikonu .

MagdaiKamil
08-12-2014, 12:45
Czyli od klapy rewizyjnej w razie zablokowania podajnika?
Trzeba wymienić uszczelkę albo zrobić z silikonu .
Zasilikonowalem i chyba jest ok

Jarecki co powinienem zrobic gdyby to sie powtarzalo? Zmniejszyc przerwe podawania?

pawelo_pl
08-12-2014, 13:09
To cofanie się dymu to też kwestia węgla.
Przy palnikach żeliwnych typu brucer takie coś może być przy węglach: wesoła, ekoret, chwałowicki, bytomski, czy pieklorz z Piekar.
Powstaje to zjawisko przy dłuższych postojach palnika (odstawianie), żar mocniej schodzi na ślimak i dym cofa się do kosza (żar Ci mocniej schodzi)

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem - ale u mnie zawsze cofnie dym jak otworzę klapę przy włączonej dmuchawie niezależnie od węgla. Nie cofało nigdy tylko gdy węgiel był bardzo drobnej frakcji i mokry co powodowało jego zwieszanie się w podajniku. A co do uszczelki potwierdzam - u mnie wystarczyło dokleić taką jak do okna i trzyma.
PS - @Jarecki odbierz e-mail.

kaszpir007
10-12-2014, 21:20
Ostatni załadunek opału (około 100kg) starczył na 8 dni , czyli wyszło na dzień około 12,5 kg.
Czyli koszt ogrzania CO i CWU za 1 dzień to około 7,1 zł

MagdaiKamil
16-12-2014, 08:35
Ok 125 kg /9 dni/ 13.8 kg/24.

Wesoła/139 m2

pionan
20-12-2014, 12:20
Ostatnie 14 dni zużycie 140kg chyba rosyjskiego groszku z Leroya. Węgiel dostarczany przez Barter. Cena 700zł/tona workowany. Powierzchnia grzana 108m2, całość podłogówka. Temp. Wewnątrz 23 stopnie stała przez 24h/doba. Zużycie 10kg/doba na CO i CWU.

kaszpir007
21-12-2014, 11:18
I następny raport ...

100kg miału starczyło tym razem na 10,5 dnia czyli wyszło około 9,5 kg na dobę ...

Czyli około 5,5 zł za dobę grzania CO + CWU.

wuwok
21-12-2014, 13:43
U mnie ostatnio wychodzi około 12kg na dobę. Czyli koszt to około 5,5zł doba :) I tak się mi wydaję że dużo spalam :)

czp01
21-12-2014, 14:19
A ja spalam aktualnie 15 kg na dobę ekogroszku CO plus CWU - ale jak dla mnie to w normie :)

daniel5
27-12-2014, 08:09
Mam takie małe pytanko, czy ktoś z Was palił w kotle z podajnikiem brunatnym ekogroszkiem? Ja w celach doświadczalnych kupiłem 2 worki w Liroy Marlin. Chciałem sprawdzić czy dodatek tego węgla wyeliminuje spieki jakie miałem podczas spalania węgla kamiennego. Mam kocioł Defro Uni 15kW z palnikiem rynnowym i pomimo prób palenia różnymi groszkami i mieszankami groszków z miałem spieki ciągle występowały. W tym sezonie paliłem mieszanką ruskiego groszku (miał być to niby ekogroszek ale z racji tego, że są w nim kamienie ekogroszkiem na pewno nie jest) oraz ruskiego ekogroszku pakowanego w żółte worki jutowe no name, który został mi z zaszłego sezonu. Sam groszek był mocno spiekalny i zawierał dużo smoły, która osadzała się na ściankach pieca w dolnej jego części. Dodanie ekogroszku w proporciach 70% groszek 30% ekogroszek nieco obniżyło spiekalność, ale spieki ciągle występowały. Ostatnio zasypałem podajnik mieszanką złożoną w 50% z ruskiego groszku, 25% ruskiego ekogrzoszku i 25% brunatnego grzoszku no i rewelacja! Żadnych spieków! Co prawda tempo spalania wzrosło i aby żar nie cofał się w stronę ślimaka musiałem zwiększyć częstotliwość podawania oraz obniżyć nadmuch ale kocioł błyskawicznie osiąga zadaną temperaturę a po jej osiągnięciu temperatura wzrasta jeszcze o ok. 10*C. Uważam, że brunatny ekogroszek okazał się idealną domieszką. Pomimo, że jest on pakowany w foliowe worki jest suchy, nie ma w nim miału a w 80% jego uziarnienie oscyluje w okolicach 10mm. Wartość opałowa nie za wielka, bo 20-22, ale zato spiekalność 0, a zawartość siarki 0.8% czyli nie jest źle. Cena nieco ponad 13 PLN za worek 25 kg, który w rzeczywistości waży 26kg.
Co sadzicie o takiej mieszance?

pawelo_pl
27-12-2014, 09:41
Co sadzicie o takiej mieszance?
Jak Ci się to fajnie pali i jesteś z tego zadowolony to nic dodać , nic ująć. Ja swego czasu jak zaczynałem przygodę z piecem w celu zmniejszenia spieków dosypywałem owsa . Ale teraz jak owies jest w cenie 700 zł się nie opłaca . Z perspektywy lepiej zainwestować w dobry sterownik ( ja już mam trzeci ) i lepszy węgiel i nie przejmować się spiekami czy niedopalonym węglem - a i pracy przy tym mniej .

czp01
27-12-2014, 10:11
Spalanie za ostatnią dobę to 18,3 kg ekogroszku KWK Chwałowice a dzisiaj od północy już minęło 9 kg czyli będzie więcej niż wczoraj :)
W domu cieplutko i w sumie to najważniejsze a parę kg w tą czy tamtą stronę to bez różnicy.

SUSPENSER
27-12-2014, 15:07
Mam takie małe pytanko, czy ktoś z Was palił w kotle z podajnikiem brunatnym ekogroszkiem?

...

. Wartość opałowa nie za wielka, bo 20-22, ale zato spiekalność 0, a zawartość siarki 0.8% czyli nie jest źle. Cena nieco ponad 13 PLN za worek 25 kg, który w rzeczywistości waży 26kg.
Co sadzicie o takiej mieszance?

Tak paliłem na próbę brunatnym, a Komoranami stale pali jeden z moich sąsiadów.

Wartość opałowa brunatnego to maks. 19,8 MJ/kg przy zawartości siarki 1,7-2,2% i to pewnie ten węgiel, a jego opis - no cóż - parafrazując znane powiedzenie: worek wszystko przyjmie.

Skoro mieszanka działa jak trzeba to się jej trzymaj - sam zalecam takie mieszanie gdy nastawami sterownika już nie da się nic poradzić na spiekanie.

Worek waży 26 kg ? a jakiej wagi użyłeś i jak ważyłeś ?

Opis brunatnego oraz "młodego kamiennego" znajdziesz pod linkiem:

http://suspenser.eu/ekogroszek/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsuspenser.eu%2Feko groszek%2F)

Tak, żeby było na temat zużycie średnie z dwóch dób do wczoraj około godz. 23 wyniosło u mnie 12,5 kg/dobę - ekogroszek Wesoła z jesiennej dostawy [29,5 MJ/kg].

lucas1991g
28-12-2014, 18:04
Czytając Wasze wypowiedzi na temat spalania mam poważne wątpliwości odnośnie spalania mojego pieca. Posiadam kocioł Galmet KWP-12, powierzchnia ogrzewana ok. 110 m2, budynek nieocieplony. Spalanie obecnie (ok -10stC) wynosi około 30kg/dobę. Przy temperaturze około zera wynosiło średnio 22 kg/dobę. Wartość kaloryczna opału wynosi 28MJ. Spalanie nie jest za wysokie?

fenix2
28-12-2014, 18:23
Czytając Wasze wypowiedzi na temat spalania mam poważne wątpliwości odnośnie spalania mojego pieca. Posiadam kocioł Galmet KWP-12, powierzchnia ogrzewana ok. 110 m2, budynek nieocieplony. Spalanie obecnie (ok -10stC) wynosi około 30kg/dobę. Przy temperaturze około zera wynosiło średnio 22 kg/dobę. Wartość kaloryczna opału wynosi 28MJ. Spalanie nie jest za wysokie?

I wszystko jasne. Raczej prawidłowe.

SUSPENSER
28-12-2014, 18:33
Czytając Wasze wypowiedzi na temat spalania mam poważne wątpliwości odnośnie spalania mojego pieca. Posiadam kocioł Galmet KWP-12, powierzchnia ogrzewana ok. 110 m2, budynek nieocieplony. Spalanie obecnie (ok -10stC) wynosi około 30kg/dobę. Przy temperaturze około zera wynosiło średnio 22 kg/dobę. Wartość kaloryczna opału wynosi 28MJ. Spalanie nie jest za wysokie?

Po pierwsze napisz jaki konkretnie węgiel spalasz [PIeklorz z Piekar, Wesoła itd.] to będzie wiadomo jaką ma naprawdę kaloryczność.

Po drugie podstaw dane swojego domu do kalkulatora pod linkiem:

www.cieplowlasciwie.pl

i podaj link do wyniku.

To pozwoli oszacować czy zużycie masz prawidłowe czy nie.

poltowski2000
28-12-2014, 18:36
galmet eko -gt

spalanie to 13kg/24

160m do ogrzania i lekki minus na zewnątrz

czp01
28-12-2014, 20:17
U mnie za ostatnią dobę 22,8 kg ekogroszku KWK Chwałowice na 240 m2 po podłogach razem z kotłownią. Też do minus 8,5 st C na zewnątrz.

daniel5
28-12-2014, 20:19
J Ja swego czasu jak zaczynałem przygodę z piecem w celu zmniejszenia spieków dosypywałem owsa . Ale teraz jak owies jest w cenie 700 zł się nie opłaca . Z perspektywy lepiej zainwestować w dobry sterownik ( ja już mam trzeci ) i lepszy węgiel i nie przejmować się spiekami czy niedopalonym węglem - a i pracy przy tym mniej .

Zboża po żniwach mocno potaniały i teraz owies kosztuje 400-500 PLN/t, ale to i tak zbyt drogo biorąc poprawkę na wartosć opałową.
Czy uważasz, że sterowniki montowane w kotłach Defro są na tyle prymitywne, że opłaca sie je wymienić na jakis lepszy? Jesli tak to na jaki i ile to kosztuje. Jak dobrze pamiętam, to Defro montuje sterowniki EkoTech i są one dosć popularne w kotłach ze sredniej pułki cenowej.

lucas1991g
28-12-2014, 20:23
Niestety konkretnej informacji na temat pochodzenia węgla nie posiadam (węgiel kupiony w składzie), mogę jutro zadzwonić, dopytać się.
Oto link z obliczeniami:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/hz0
Przy czym, na poddaszu ogrzewam jedno pomieszczenie 3x5m. Czyli łączna powierzchnia ogrzewana to 105m2. Co do kosztów z poprzedniego sezonu, nie mogę ich podać gdyż od tego roku tu mieszkam, a poprzedni piec pamiętał czasy PRL-u i nie był używany od 3 lat, więc instalacja jest nowa i nie mam doświadczenia z nią.

daniel5
28-12-2014, 20:27
Worek waży 26 kg ? a jakiej wagi użyłeś i jak ważyłeś ?
Waga co prawda nie legalizowana ale na 100% dobrze waży. Inna sprawa, że zważyłem tylko 1 worek. Jak zakupie parę worków przy najbliższej wizycie w LM to sprawdzę jeszcze ze 2-3 worki i dam znać o ich wadze.
Doskonale wiem, że węgla zwykle jest mniej niż wartosć deklarowana, bo zwłaszcza jak są to worki przepuszczające powietrze to odparowuje woda i wegiel waży mniej. Dla przykładu ten ruski ekogroszek, którego mi trochę zostało wazy ok. 23,5 kg zamiast 25 ale za to jest suchy jak popiół.

MagdaiKamil
28-12-2014, 22:41
Ok 125 kg /11,5 doby/ 10,87 kg/24.

Wesoła/139 m2

pawelo_pl
29-12-2014, 07:39
Zboża po żniwach mocno potaniały i teraz owies kosztuje 400-500 PLN/t, ale to i tak zbyt drogo biorąc poprawkę na wartosć opałową.
Czy uważasz, że sterowniki montowane w kotłach Defro są na tyle prymitywne, że opłaca sie je wymienić na jakis lepszy? Jesli tak to na jaki i ile to kosztuje. Jak dobrze pamiętam, to Defro montuje sterowniki EkoTech i są one dosć popularne w kotłach ze sredniej pułki cenowej.
https://nawozy.eu/aktualnosci/notowania/owies.html ja mieszkam tam na górze gdzie jest najdrożej :D:D:D zresztą węgiel nad morzem też najdroższy. Co do sterownika Eko-Tech nie znam go więc się nie wypowiadam , miałem dwustanowego Tango - Negro , potem dokupiłem RT09 z PID z którego byłem w końcu zadowolony a teraz do miesiąca mam SPP i po tym ile wsypywałem do podajnika przy RT09 a to ile wsypuję przy SPP to myślę że po trzech tonach spalonego węgla SPP się zwróci.

czp01
29-12-2014, 16:35
Zużycie za ostatnią dobę wzrosło i kształtuje się na poziomie 25,8 kg ekogroszku. :)

wuwok
29-12-2014, 16:52
Witam,pozdrawiają Góry :) U nas zimno i za ostatnia dobę spalanie wyszło około 17,3kg Jaretu. Spalanie idzie w górę...powoli lecz stale.

czp01
29-12-2014, 16:55
To tak jak wzrost gospodarczy - powoli i stale :)

wuwok
29-12-2014, 17:10
Niby tak,w sumie porównanie do naszych pensji :)..pomimo wzrostu nam ubywa.. w tym przypadku eko :D

animuss
29-12-2014, 18:10
Witam, spalanie wyszło około 17,3kg Jaretu. Spalanie idzie w górę...powoli lecz stale.
Zasypałem dziś 29/12/2014 o 19 :00 140 kg nowego ekoruska zobaczę na ile go starczy. Na pewno na cały ten rok.:lol2:

Wilchelm
29-12-2014, 18:46
Przez ostatnią dobę poszło mi 25 kg (worek) RETOPALA. A dokładnie worek starczył na prawie 26 godzin. Myślę, że jak na 180 m2 chałupę to nie ma tragedii.

wuwok
29-12-2014, 19:06
Mam dom 240m2 ...wszystko zależy od ocieplenia

Wilchelm
29-12-2014, 19:40
wszystko zależy od ocieplenia
Zgadza się w 100 procentach. Ja mam ocieplony styropianem 10 cm oraz poddasze/strop 15 cm wełna. Ocieplenie było już robione dawno i nie robiła to super ekipa – tylko ktoś kto po prostu wiedział po co jest oczko w poziomicy i jak urobić klej. Jestem pewien, że kamera by pokazała, że Ti i ówdzie jest kiepsko, ale musi być jak jest.
okna plastiki też zakładane z prawie 10 lat temu.
Reasumując uważam, że 25kg w dobę z haczykiem nie jest źle ;)

kaszpir007
29-12-2014, 21:47
No i następny raporcik ;)

Tym razem 100kg miału starczyło na 8 dni czyli wyszło około 12,5 kg na dobę.

Czyli wychodzi koszt około 7,1 zł za 1 dzień za CO + CWU

PS. Od kilku dni jest zimno. W ciągu dnia mam około -6 stopni , w nocy około -10 stopni (dziś już jest -11) ...
Niestety opał fatalny i muszę bardzo mocno dmuchać i mam bardzo gorace spaliny i mimo nawet tego produkuję olbrzymie ilości koksu , a to co się dzieje na palniku dalekie od ideału ..

Ehhh ...

animuss
03-01-2015, 17:38
Zasypałem dziś 29/12/2014 o 19 :00 140 kg nowego ekoruska zobaczę na ile go starczy. Na pewno na cały ten rok.:lol2:
Starczyło na 5 dni bez 0,5 godziny

Dziś o 18,30 skończył się węgiel.

Temperatura w tych dniach :
-16*C noc......-15*C dzień....2 dni
-16*C noc.....-7*C dzień......1 dzień
-5*C noc.......0*C dzień.....1 dzień
+3*C noc.....+4*C dzień....1 dzień

1,17 kg na godzinę
średnia temperatura z 5 dni -8,3*C
28,12kg na dobę przy temperaturze -8,3*C
17,72 zł doba przy stałej temperaturze -8,3*C
W tym grzanie CWU zasobnik 300l

czp01
04-01-2015, 09:14
Zużycie za ostatnią dobę to 23,1 kg ekogroszku KWK Chwałowice.

Średnia z ostatniego zasypu czyli za prawie 8 dni to 23,61 kg na dobę.

Największe zużycie dobowe zanotowałem jednak w sylwestra bo aż 31,7 kg na dobę ( tak podaje bruli) - pewnie te nocne sylwestrowe kąpiele zrobiły swoje a no i pełne wietrzenie domu ostatni raz w starym roku też tu się do tego dołożyło. :)

MagdaiKamil
04-01-2015, 19:41
Ok 125 kg /7,5 doby/ 16,6 kg/24.- pierwsza tona skończy się z tym następnym zasypem

Wesoła/139 m2

rayden
05-01-2015, 09:32
Witam posiadam kocioł Defro duo UNI 15KW.
W dom o powierzchni 116MKW. Parter 74 Mkw utrzymuje tu temp 20 st.
na ocieplonym poddaszu utrzymuje temp ok 12st.
Poddasze oddzielone od parteru płytą MDF + styropian.
w piwnicy mam garaż 19mkw i tu grzejniki ustawione na 6st (zabezp przeciw zamarzaniu).
Pozostałych pomieszczeń w piwnicy nie grzeje.
Dom ocieplony 15cm styropianu, okna trzyszybowe, strop nad poddaszem izolowany 25 cm wełny.

Spalanie -3 do -5 ok 20kg/dobę (160kg/8 dni) CO + CWU.

Ostatnia konfiguracja sterownika:
temp C.O. : 65 st
temp C.W.U 50 st w godz 16-22 i 6-8 pozostałe (40 st)
nastawa zaworu 4 drogowego: 4/10

czas pracy: 24sek
czas przerwy: 110sek
wentylator: 75%

Podtrzymanie:

czas pracy went: 10sek
czas przerwy went 20sek

czas podawania: 20sek
przerwa podawania: 30min

Przy tym co piszecie to masakra, powinno być bliżej 10kg niż 20.
Na wartościach domyślnych było znacznie gorzej.

Spalam Ekogroszek Jaret Plus (Tauronu) na którym jest napisane > 25MJ/kg.

Jakieś sugestie?

kobra64
05-01-2015, 10:36
Próbuj krótszymi cyklami palić i z mniejszym nadmuchem. Masz rynnę więc bardzo króciutkie raczej się nie sprawdzą, na początek potestowałbym podawanie 5 sekund z przerwą 40 sekund i nadmuchem w okolicach 50%. A potem próbowałbym rozciągać jeszcze przerwę i obniżać nadmuch. No i nie wiem czy na pewno potrzebujesz tak dużej dawki w podtrzymaniu i tak częstych przedmuchów. Dałbym przedmuch tak z 10 sekund co 15 - 20 minut i podawanie w podtrzymaniu 5 sekund co 15 minut. Powinno mu wystarczyć żeby nie wygasał w podtrzymaniach.

kaszpir007
05-01-2015, 11:37
Dziś wieczorem czeka mnie nowy zasyp opału , czyli:

Następny raporcik ;)

Tym razem 100kg miału starczyło na 7 dni czyli wyszło około 14,2 kg na dobę.

Czyli wychodzi koszt około 8 zł za 1 dzień za CO + CWU.

Przez ostatnie minimum 3 dni bardzo mocno u mnie wiało. Wiatr był taki że odfrunęła mi moja trampolina o średnicy 2,4m i przefrunęła sporą odległość ...
Choć już nie pierwszy raz :(
Widać było także jak pięknie z palnika znika opał , taki ciąg kominowy.
Dodatkowo tak zimny i mocny wiatr skutecznie wychładza dom i spalanie miałem wysokie ..

kobra64
05-01-2015, 11:44
Weź Kaszpir jakieś dłuższe pręty, wygnij z nich uchwyty i zakotwicz tą trampolinę. Można też takie mini stopki betonowe wylać ( powiedzmy 20x20 i 50 głębokie ) i zadyblować do nich zabawkę. Koszt żaden a bez tego zrobi komuś kuku za którymś razem i będziesz miał problem.

Tomasz Brzęczkowski
05-01-2015, 11:44
Dom 150m2 w mroźną dobę z 200l cwu 5 zł to mi się wydawało dużo!

poltowski2000
05-01-2015, 12:41
Dziś wieczorem czeka mnie nowy zasyp opału , czyli:

Następny raporcik ;)

Tym razem 100kg miału starczyło na 7 dni czyli wyszło około 14,2 kg na dobę.

Czyli wychodzi koszt około 8 zł za 1 dzień za CO + CWU.

Przez ostatnie minimum 3 dni bardzo mocno u mnie wiało. Wiatr był taki że odfrunęła mi moja trampolina o średnicy 2,4m i przefrunęła sporą odległość ...
Choć już nie pierwszy raz :(
Widać było także jak pięknie z palnika znika opał , taki ciąg kominowy.
Dodatkowo tak zimny i mocny wiatr skutecznie wychładza dom i spalanie miałem wysokie ..

może to pomoże :

http://allegro.pl/regulator-ciagu-kominowego-rco-ch-darco-i4799723952.html

Wilchelm
05-01-2015, 23:09
Witam posiadam kocioł Defro duo UNI 15KW.
W dom o powierzchni 116MKW. Parter 74 Mkw utrzymuje tu temp 20 st.
na ocieplonym poddaszu utrzymuje temp ok 12st.
Poddasze oddzielone od parteru płytą MDF + styropian.
w piwnicy mam garaż 19mkw i tu grzejniki ustawione na 6st (zabezp przeciw zamarzaniu).
Pozostałych pomieszczeń w piwnicy nie grzeje.
Dom ocieplony 15cm styropianu, okna trzyszybowe, strop nad poddaszem izolowany 25 cm wełny.

Spalanie -3 do -5 ok 20kg/dobę (160kg/8 dni) CO + CWU.

Ostatnia konfiguracja sterownika:
temp C.O. : 65 st
temp C.W.U 50 st w godz 16-22 i 6-8 pozostałe (40 st)
nastawa zaworu 4 drogowego: 4/10

czas pracy: 24sek
czas przerwy: 110sek
wentylator: 75%

Podtrzymanie:

czas pracy went: 10sek
czas przerwy went 20sek

czas podawania: 20sek
przerwa podawania: 30min

Przy tym co piszecie to masakra, powinno być bliżej 10kg niż 20.
Na wartościach domyślnych było znacznie gorzej.

Spalam Ekogroszek Jaret Plus (Tauronu) na którym jest napisane > 25MJ/kg.

Jakieś sugestie?
Możesz powiedzieć gdzie kupujesz ten opał? Gdzieś na składzie czy przez internet?

rayden
06-01-2015, 14:06
Opał kupiłem w firmie boostar z Krzeszowic która jest przedstawicuelem tauronu.
Kupiłem 2 palety w wersji workowanej bo to dla mnie duze udogodnienie.

grzech25
06-01-2015, 17:07
czas pracy 24sek

czas pracy to u Ciebie podawanie?

Jeżeli tak to wg mnie grzejesz atmosferę a nie własny domek:)

rayden
06-01-2015, 17:27
czas pracy to u Ciebie podawanie?

Jeżeli tak to wg mnie grzejesz atmosferę a nie własny domek:)

Domyślnie było 20 sek przerwa 60 sek. Jak obserwowałem co sie dzieje z kotłem to widziałem że nie dopala węgla
i taki niedopalony węgiel spadał w popielnik.
Jak zrobiłem 20 sek podawanie i 120 sek przerwy to mi gasł piec.

Spróbuję nastaw kolegi Kobra64

W sumie zmiana z nastaw gdzie podawanie stanowi 18% czasu pracy do 11% zobaczę co się stanie tj czy nie wyskoczy jakiś alarm i czy nie zgaśnie.

Na lepsze pomiary trzeba bedzie poczekać jak temp spadnie na dłuższy czas.
W Krakowie zapowidają 2 dni mrozu i potem odwilż.
Pomiary lubie robić ładując pusty podajnik do pełna i mierzyć aż*się węgiel skończy.

Teraz mam niepełny zbiornik bo przerwałem na rzecz drzewa którego mam sporo i jak nie ma wielkich mrozów w dzień to grzeje drewnem.

Akrimka
07-01-2015, 14:30
U mnie spalanie za cały Grudzien to jakieś 500 lub 525kg węgla. Doliczyłem się 16 worków w sylwestra i chyba 4 albo 5szt wyrzuciłem wczesniej. Jestem mega zadowolony jak na powierzchnię ktróą grzeję i komfort.

Opał to Ekogroszek w Weglo-Smyka w zielonych workach. Nie koksuje i nie spieka za bardzo, tworzy u mnie na brucerze kruchutką szlakę i dużo jakby białych wapiennych łupków. Rury spalinowej mogę się dotknąc ręką i nie parzy. W piecu taki ciemno szary nalot.

wuwok
07-01-2015, 16:16
Witam ,wczoraj spaliłem około 16,5kg a dziś skoczyło spalanie na około 19kg. Spalanie podyktowane dużym rozbiorem Cwu jak i mrozem . Było w nocy u nas około -21 . Zimno :)

Wilchelm
07-01-2015, 19:58
Opał kupiłem w firmie boostar z Krzeszowic która jest przedstawicuelem tauronu.
Kupiłem 2 palety w wersji workowanej bo to dla mnie duze udogodnienie.

Dzięki.
jeśli możesz to napisz jeszcze czy odbierałeś u nich osobiści czy wysyłka była od nich. Jeśli tak to ile płaciłeś za transport?

daniel5
08-01-2015, 16:28
Witam posiadam kocioł Defro duo UNI 15KW.
W dom o powierzchni 116MKW. Parter 74 Mkw utrzymuje tu temp 20 st.
na ocieplonym poddaszu utrzymuje temp ok 12st.
Poddasze oddzielone od parteru płytą MDF + styropian.
w piwnicy mam garaż 19mkw i tu grzejniki ustawione na 6st (zabezp przeciw zamarzaniu).
Pozostałych pomieszczeń w piwnicy nie grzeje.
Dom ocieplony 15cm styropianu, okna trzyszybowe, strop nad poddaszem izolowany 25 cm wełny.

Spalanie -3 do -5 ok 20kg/dobę (160kg/8 dni) CO + CWU.

Ostatnia konfiguracja sterownika:
temp C.O. : 65 st
temp C.W.U 50 st w godz 16-22 i 6-8 pozostałe (40 st)
nastawa zaworu 4 drogowego: 4/10

czas pracy: 24sek
czas przerwy: 110sek
wentylator: 75%

Podtrzymanie:

czas pracy went: 10sek
czas przerwy went 20sek

czas podawania: 20sek
przerwa podawania: 30min

Przy tym co piszecie to masakra, powinno być bliżej 10kg niż 20.
Na wartościach domyślnych było znacznie gorzej.

Spalam Ekogroszek Jaret Plus (Tauronu) na którym jest napisane > 25MJ/kg.

Jakieś sugestie?

Ja tez posiadam taki kocioł i zużycie przy aktualnych temperaturach oscyluje w granicach 14kg/doba. (dom 150 m2 z czego 60 m2 to poddasze, ocieplenie 15cm styropianu i 25-30 cm wełny na poddaszu, okna 2 szyby).
Proponuję obniżyć czas podawania do 5s a przerwę podawania ustawić w zakresie 20-40s. Obniż siłę nadmuchu do 10-25%. Przerwę podawania i siłę nadmuchu trzeba dobrać w zależności od rodzaju węgla, tak aby piec w miarę szybko dochodził do zadanej temperatury a opał rozpoczynał spalanie na samym początku rynny i spalał się w całości przed jej końcem.
Ja mam ustawiony podajnik w podtrzymaniu na 20 min przerwy i 20 s podawania. Wentylator w podtrzymaniu załączany jest co 10min na 10s.
W razie pytań chętnie pomogę.

czp01
08-01-2015, 18:36
Byle jaka reklama to i ta firma kominiarza byle jak przędzie :no:

MagdaiKamil
09-01-2015, 10:18
Pomóżcie mi proszę ulepszeniu instalacji.

Mam skampa 17KW- sterownik skorpion plus, instalacja otawrto zamknięta.
ogrzewanie grzejnikowe w sypialniach - cała reszta podłogówka tj. 9 pętli w jednej szafce- zestaw kisan z zaworem trójdrożnym i pompą wilo.

O co mnie chodzi...

Chodzi mi o to że żeby kontrolować spalanie praktycznie dzień w dzień chodzę ustawiać zawór 3d aby trzymać w domu 22 stopnie. - kręcenie samemu oczywiście powoduje to że np w nocy łapie mocniejszy przymrozek i temperatura spada do 21 - ide wiec do kotlowni i podkręcam 3d.

Przyznam że nie chce mi się ciągle za tym latac i pamiętać żeby obniżyć czy podnieść nastawę.
W pokoju mam sterownik który instalator podłączył mi pod pompę podłogówki ( nie spełnia on swoich założeń bo ustawiłem na nim temperaturę 28 stopni żeby nie wyłączał tej pompy coby była praca ciągła.

Poczebuje to zautomatyzować! co muszę kupić, zrobić. Kaszpir ma taką sytuacje że sterowniki robią wszytsko za niego.
Dodam że czasami przepalam sobie drewenm w kozie i wtedy zmniejszam temperaturę czynnika na 3d jak się wypala to podbijam 3d.
Da się to jakoś wysterować że i bierze pod uwagę temperaturę zew i wew i tak reguluje temperaturę pieca i czynnika na podłogówkę?

czy dokupywać głowice rtl na pętle ? wytłumaczcie mnie to proszę.

nie wspomnę że chciałbym wymienić tę cholerną pompę w zestawie KISAN bo na 1 biegu żre prawie 50 W a na 3, 96W zgrozo

Dzięki.
Kamil

fenix2
11-01-2015, 06:51
Pomóżcie mi proszę ulepszeniu instalacji.

Dzięki.
Kamil

Załóż siłowniki na każdej pętli i do tego sterowniki pokojowe.

czp01
11-01-2015, 09:58
Przez ostatnie dni dobowe spalanie ekogroszku CO + CWU wyglądało tak:

- 8 stycznia - spaliłem 25,4 kg na dobę,

- 9 stycznia - spaliłem 22,8 kg na dobę,

- 10 stycznia - spaliłem 18,8 kg na dobę

- 11 stycznia - spaliłem 16,4 kg na dobę


Wniosek - wiosna idzie wiosna, :)

artecki
11-01-2015, 15:39
witam, pierwszy raz w tym sezonie się wpiszę ze spalaniem - u mnie jak zawsze, mój CHT futura s dual wpiernicza, czy mrozek, czy nadchodząca wiosna - 25kg/dobę. eko niewiadomego pochodzenia, ale jestem zadowolony bo nie brudzi pieca i się nie spieka.
Pierwszy raz uzyskałem stosunek podawania do przestoju 1:13 (zawsze tak było 1:8 / 1:10) i miałem nadzieje że nie rzadziej będę zaglądał do zasobnika ale nic z tego :P

Maher
11-01-2015, 20:10
Załóż siłowniki na każdej pętli i do tego sterowniki pokojowe.

Może też zmienić na sterownik bruli i sterować całą instalacją poprzez sterowanie pogodowe lub tak jak u mnie poprzez czujniki wewnętrzne i cykliczne włączanie pomp.

czp01
12-01-2015, 06:58
Zużycie za wczorajszą dobę to 16,4 kg ekogroszku - czyli tendencja wiosenna się utrzymuje :)

Akrimka
12-01-2015, 08:12
Pomóżcie mi proszę ulepszeniu instalacji.

Mam skampa 17KW- sterownik skorpion plus, instalacja otawrto zamknięta.
ogrzewanie grzejnikowe w sypialniach - cała reszta podłogówka tj. 9 pętli w jednej szafce- zestaw kisan z zaworem trójdrożnym i pompą wilo.

O co mnie chodzi...

Chodzi mi o to że żeby kontrolować spalanie praktycznie dzień w dzień chodzę ustawiać zawór 3d aby trzymać w domu 22 stopnie. - kręcenie samemu oczywiście powoduje to że np w nocy łapie mocniejszy przymrozek i temperatura spada do 21 - ide wiec do kotlowni i podkręcam 3d.

Przyznam że nie chce mi się ciągle za tym latac i pamiętać żeby obniżyć czy podnieść nastawę.
W pokoju mam sterownik który instalator podłączył mi pod pompę podłogówki ( nie spełnia on swoich założeń bo ustawiłem na nim temperaturę 28 stopni żeby nie wyłączał tej pompy coby była praca ciągła.

Poczebuje to zautomatyzować! co muszę kupić, zrobić. Kaszpir ma taką sytuacje że sterowniki robią wszytsko za niego.
Dodam że czasami przepalam sobie drewenm w kozie i wtedy zmniejszam temperaturę czynnika na 3d jak się wypala to podbijam 3d.
Da się to jakoś wysterować że i bierze pod uwagę temperaturę zew i wew i tak reguluje temperaturę pieca i czynnika na podłogówkę?

czy dokupywać głowice rtl na pętle ? wytłumaczcie mnie to proszę.

nie wspomnę że chciałbym wymienić tę cholerną pompę w zestawie KISAN bo na 1 biegu żre prawie 50 W a na 3, 96W zgrozo

Dzięki.
Kamil

Tak jak napisali, sterownik z funkcją sterownania - pogodowe-podłogowe, ale do tego musisz mieć zawór 3drożny z siłownikiem i sterowik będzie za ciebie sterował tem. wody

Maher
12-01-2015, 08:51
Tak jak napisali, sterownik z funkcją sterownania - pogodowe-podłogowe, ale do tego musisz mieć zawór 3drożny z siłownikiem i sterowik będzie za ciebie sterował tem. wody

Nie wiem czy czasem nie ma zaworu 3D termostatycznego i do do niego nie podłączy siłownika i bez wymiany zaworu sterowanie pogodowe nie będzie działać, jedynie wtedy zostanie mu cykliczne włączanie pompy podłogowej (najtańsze rozwiązanie) lub jak ktoś wyżej napisał sterownik + siłowniki na pętle.

kaszpir007
12-01-2015, 08:51
Dziś wieczorem czeka mnie nowy zasyp opału , czyli:

Następny raporcik ;)

Tym razem 100kg miału starczyło na 7 dni czyli wyszło około 14,2 kg na dobę.

Czyli wychodzi koszt około 8 zł za 1 dzień za CO + CWU.

PS. W weekend masakrycznie mocno wiało , to już było extremum ...

MagdaiKamil
12-01-2015, 09:17
Nie wiem czy czasem nie ma zaworu 3D termostatycznego i do do niego nie podłączy siłownika i bez wymiany zaworu sterowanie pogodowe nie będzie działać, jedynie wtedy zostanie mu cykliczne włączanie pompy podłogowej (najtańsze rozwiązanie) lub jak ktoś wyżej napisał sterownik + siłowniki na pętle.

Tak mam 3d afriso 20 -43 stopnie.
Jesten sterownik jest w salonie i on niby miał kontrolowac całą podłogówkę - tak jak napisałem ustawiłem go na 28 żeby pompa działa non stop.
Czy te siłowniki działają zero jedynkowo że albo pętla otwarta albo petla zamknięta? czy regulują płynnie? jakies konktretne sprzęty polecacie?
Drugi sterownik steruje niby grzejnikami - jest bezprzewodowy chyba auraton- też ustawiony tak żeby pompa działa non stop.

teraz jak ustawiam na 3D np 27 stopni to w salonie jest 22 stopnie ale znowu w łazienkach jest też podobnie, a chciałbym żeby było cieplej, czy jakbym podniósł temparaturę na 3D i zastosował te siłowniki to można by to osiągnąć? czy jak podniose temp na 3D a siłowniki przymkną salon to spalanie nie wzrośnie mi gwałtownie?

--- nie wiem czy zrozumiale to napisałem:)

P.S. Spalanie: 125 kg / Wesoła/ 139m2/ 8 dni/ 15,63 kg/doba

kobra64
12-01-2015, 09:33
Jak masz taką możliwość ( na rozdzielaczach ) to spróbuj może dać pełny przepływ w łazienkach a ograniczyć przepływ w salonie i innych pomieszczeniach w których chciałbyś mieć temperaturę niższą niż w łazienkach. Być może trzeba będzie podnieść ze 2 - 3 stopnie temperaturę zasilania podłogówki po takich operacjach.

MagdaiKamil
12-01-2015, 10:30
Jak masz taką możliwość ( na rozdzielaczach ) to spróbuj może dać pełny przepływ w łazienkach a ograniczyć przepływ w salonie i innych pomieszczeniach w których chciałbyś mieć temperaturę niższą niż w łazienkach. Być może trzeba będzie podnieść ze 2 - 3 stopnie temperaturę zasilania podłogówki po takich operacjach.

Tak mam taką możliwość, niby jest tak teraz ale spróbuję przykręcić bardziej pętle poza łazienkami i podbije temperature, zobaczę jak to wpłynie na spalanie.
A w kwestii wymiany pompy w zestawie podlogówki na jakąś energooszczędną ? ma to sens - polecicie coś konkretnego? ona ma długość 130 mm

pozdrawiam

Maher
12-01-2015, 11:13
Tak mam taką możliwość, niby jest tak teraz ale spróbuję przykręcić bardziej pętle poza łazienkami i podbije temperature, zobaczę jak to wpłynie na spalanie.
A w kwestii wymiany pompy w zestawie podlogówki na jakąś energooszczędną ? ma to sens - polecicie coś konkretnego? ona ma długość 130 mm

pozdrawiam

Zawsze możesz kupić pompę energooszczędną tylko przelicz kiedy się to zwróci ( u mnie na 2 ciągnie 11W przepływy wyregulowane na 1L/min), ja jak liczyłem podłogówkę to specjalnie zagęściłem rurki w łazience i uzyskałem te kilka stopni wyżej, ale np pętle w salonie dałem takie same odległości i okazało się że przy ścianie zewnętrznej jest trochę zimniej to na tej pętli ustawiłem na rotometrze1,2L/min i temperatury się wyrównały. Nie wiem czemu nie chcesz sterować wyłączaniem pompy podłogowej, u mnie się to idealnie sprawdza i temperatura przez cały okres grzewczy nie przekracza 0.5C tolerancji, aby nie wychłodzić podłóg po wyłączeniu pomp ustawione w ecoal/bruli cykliczne ich załączanie 5minut pracy/20-30 minut przerwy. Siłowniki działają tak samo zero/jedynkowo jakbyś wyłączał pompę.

MagdaiKamil
12-01-2015, 13:30
Zawsze możesz kupić pompę energooszczędną tylko przelicz kiedy się to zwróci ( u mnie na 2 ciągnie 11W przepływy wyregulowane na 1L/min), ja jak liczyłem podłogówkę to specjalnie zagęściłem rurki w łazience i uzyskałem te kilka stopni wyżej, ale np pętle w salonie dałem takie same odległości i okazało się że przy ścianie zewnętrznej jest trochę zimniej to na tej pętli ustawiłem na rotometrze1,2L/min i temperatury się wyrównały. Nie wiem czemu nie chcesz sterować wyłączaniem pompy podłogowej, u mnie się to idealnie sprawdza i temperatura przez cały okres grzewczy nie przekracza 0.5C tolerancji, aby nie wychłodzić podłóg po wyłączeniu pomp ustawione w ecoal/bruli cykliczne ich załączanie 5minut pracy/20-30 minut przerwy. Siłowniki działają tak samo zero/jedynkowo jakbyś wyłączał pompę.

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-grundfos-alpha-2-25-60-130mm-krotka-i4984771823.html
znalazłem takie coś - zwrot jakieś 6-7 lat. Grundfoss do najtańszych tematów nei należy. czy polecicie coś konkretnego? ma uciągnąć 9 pętli.

Maher - czasami weekendowo rozpalam kozę i wtedy przy sterowaniu pompą woda w podłodze by za bardzo się wychłodziła bo sterownik po przekroczeniu 22 stopni odciąłby zasilanie a czasami nawet przez cały dzień przy paleniu kozą jest 24 stopnie w domu. Siłowniki wyłączałyby tylko część pętli a nie wszystkie 9. Tak mi się wydaje.

czp01
12-01-2015, 14:59
Właśnie też na wiosnę taką pompę kupuję ALPHA 2 25-60 ale o długości montażowej 180 mm - u mnie ta pompa zastąpi dwie pompy CO od grzejników. :)

Myślę jeszcze nad drugą energooszczędną do 4 pętli podłogówek - ale nie wybrałem jeszcze jaka tam ma być :(

Ps.

Co do zwrotów to nigdy tego nie liczę bo tak naprawdę to przecież nic się nigdy nie zwraca.

Maher
12-01-2015, 16:47
http://allegro.pl/pompa-obiegowa-grundfos-alpha-2-25-60-130mm-krotka-i4984771823.html
znalazłem takie coś - zwrot jakieś 6-7 lat. Grundfoss do najtańszych tematów nei należy. czy polecicie coś konkretnego? ma uciągnąć 9 pętli.

Maher - czasami weekendowo rozpalam kozę i wtedy przy sterowaniu pompą woda w podłodze by za bardzo się wychłodziła bo sterownik po przekroczeniu 22 stopni odciąłby zasilanie a czasami nawet przez cały dzień przy paleniu kozą jest 24 stopnie w domu. Siłowniki wyłączałyby tylko część pętli a nie wszystkie 9. Tak mi się wydaje.

Spokojnie wystarczy ci 25/40 jak pętle nie przekraczają 100m (u mnie na 13pętli daję radę na 2 biegu), możesz też kupić tańszą bez funkcji auto-adapt -bez wyświetlacza. pompy 130/180 różnią się tylko rozstawem przyłącza, silniki są takie same, równie dobrze może się okazać że w swojej starej wymienisz tylko silnik z elektroniką i wirnikiem bez rozkręcania instalacji (przykręcone na 4 śrubach imbusowych). Możesz też poszukać jakiś używanych, w tych elektronicznych poza łożyskami nic się nie zużywa (wirnik to magnes stały).

Jak zastosujesz siłowniki to musisz też pomyśleć o zabezpieczeniu pompy jak wszystkie siłowniki odłącza pętle. W sterowniku nie masz funkcji cyklicznego włączenia pomp aby nie wychłodzić podłogi?

fenix2
12-01-2015, 17:43
http://allegro.pl/pompa-obiegowa-grundfos-alpha-2-25-60-130mm-krotka-i4984771823.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-obiegowa-grundfos-alpha-2-25-60-130mm-krotka-i4984771823.html)
znalazłem takie coś - zwrot jakieś 6-7 lat. Grundfoss do najtańszych tematów nei należy. czy polecicie coś konkretnego? ma uciągnąć 9 pętli.

Maher - czasami weekendowo rozpalam kozę i wtedy przy sterowaniu pompą woda w podłodze by za bardzo się wychłodziła bo sterownik po przekroczeniu 22 stopni odciąłby zasilanie a czasami nawet przez cały dzień przy paleniu kozą jest 24 stopnie w domu. Siłowniki wyłączałyby tylko część pętli a nie wszystkie 9. Tak mi się wydaje.

Możesz zastosować Grundfoss Alpha 2L.
I na łazienkę puszczasz max przepływ jak chcesz tam wyższa temp. W salonie przykręć delikatnie.
Puść pompę w cykliczną pracę po osiągnięciu tem. zadanej. I zobacz ja to się sprawdzi.
Jak nie to siłowniki na pętlach tak jak pisałem wcześniej. Lub wymiana 3d na taki z siłownikiem i sterowanie pogodowe.
Możesz tez założyć tylko siłownik na pętlach w salonie i jak będziesz palił w kozie to te pętle odetniesz a w pozostałych pomieszczeniach i łazience podłogówka będzie działała normalnie.

Akrimka
12-01-2015, 20:10
Cykliczne włąnczanie wg mnie słabo się sprawdza. Ja w zeszłym roku tak miałem ale wyłączyłem. Niesety u mnie sterownik załanczał tylko na 30s/x co ile ustawiłem pompkę w kotłowni i nie zdążyła ona pociagnać wszytkich pętli. Teraz wszytko chodzi u mnie non stop, ale podłogówka mocno skręcona - zasilanie 27-28 pompa na minimum. Jak idzie mróz lekko odkręcam, ale czaje się własnie na wymianę zaworu i zintegrowanie go z pogodówka mam wyjście na siłownik ze sterownika i czyjke.
W tym roku naprwdę łądnie i mało mi pali, a jak kombinowałem żeby obniżać temp to pożniej piec nadganiał i palił wg mnie wiecej.

MagdaiKamil
13-01-2015, 08:35
Możesz zastosować Grundfoss Alpha 2L.
I na łazienkę puszczasz max przepływ jak chcesz tam wyższa temp. W salonie przykręć delikatnie.
Puść pompę w cykliczną pracę po osiągnięciu tem. zadanej. I zobacz ja to się sprawdzi.
Jak nie to siłowniki na pętlach tak jak pisałem wcześniej. Lub wymiana 3d na taki z siłownikiem i sterowanie pogodowe.
Możesz tez założyć tylko siłownik na pętlach w salonie i jak będziesz palił w kozie to te pętle odetniesz a w pozostałych pomieszczeniach i łazience podłogówka będzie działała normalnie.

Teraz mam pompe Wilo 15/6. Czy tę co wskazal meher jest paramettrowo lepsza?.

Mam sterownik skprpion plus. Wydaje mi sie ze nie ma opcji cyklicznej pracy. Chyba zastosuje opcje siłowników na petle tam gdzie pale koza.

Jarecki79
13-01-2015, 08:54
Teraz mam pompe Wilo 15/6. Czy tę co wskazal meher jest paramettrowo lepsza?.

Mam sterownik skprpion plus. Wydaje mi sie ze nie ma opcji cyklicznej pracy. Chyba zastosuje opcje siłowników na petle tam gdzie pale koza.

Skorpion przy wyższej nastawie CWU od C.O. moduluje mocą standardowej pompy, tj. jej wydajnością podobnie do tego jak robią to sterowniki w układach solarnych....
Jak zamontujesz energooszczędną pompę, to w menu pomp musisz przeskoczyć na pracę skokową, bo inaczej możesz uszkodzić albo sterownik albo pompę.

Cykliczna praca pompy jest też przy współpracy z termostatem pokojowym, ale zaburzy Ci to prawidłowy proces spalania na palniku i stracisz na stabilności temp. kotła, będzie oscylował, jak popiół Cie wówczas zadowoli, to możesz tak działać...

MagdaiKamil
13-01-2015, 09:12
Skorpion przy wyższej nastawie CWU od C.O. moduluje mocą standardowej pompy, tj. jej wydajnością podobnie do tego jak robią to sterowniki w układach solarnych....
Jak zamontujesz energooszczędną pompę, to w menu pomp musisz przeskoczyć na pracę skokową, bo inaczej możesz uszkodzić albo sterownik albo pompę.

Cykliczna praca pompy jest też przy współpracy z termostatem pokojowym, ale zaburzy Ci to prawidłowy proces spalania na palniku i stracisz na stabilności temp. kotła, będzie oscylował, jak popiół Cie wówczas zadowoli, to możesz tak działać...

Ja chcę zamontować te pompe energooszczędna po stronie zamknietej w zestawie podlogowki. Wiec nie bedzie ona podpieta do sterownika

Maher
13-01-2015, 17:20
Ja chcę zamontować te pompe energooszczędna po stronie zamknietej w zestawie podlogowki. Wiec nie bedzie ona podpieta do sterownika

U mnie wszystkie pompy elektroniczne chodzą cyklicznie, nie ma tam elementów które by były narażone na uszkodzenie przez częste włączanie i jak na radzie chodzą ponad rok i jest wszystko OK. Czytałem że z pierwszymi modelami były problemy z startem pomp elektronicznych i dokładało się jakieś kondensatory, później już w sterownikach ten problem poprawiono i nie ma problemu z wystartowaniem pompy elektronicznej.
Wiem że stabilniejszą pracę pieca uzyskałbym jakby chodziła 24h i regulować temperaturą ciepłej wody, ale u mnie priorytetem była temperatura w domu, a nie stabilna praca pieca, a włączanie pomp cykliczne powoduje że podłogówka się nie wychłodzi.

pdw88
13-01-2015, 18:50
Może doświadczona Brać wskaże mi jak ustawić optymalne spalanie.
Od dwóch miesięcy zamieszkuję w nowym domu (styropian 15cm grafit, okna trzyszybowe), w którym ogrzewam kotłem galmet 16kw. Jestem zupełnym laikiem w kwestii ustawień pieca i do chwili obecnej sterownik pieca elster pracuje w trybie PID na wartościach fabrycznych. Przez wspomniane 2 miesiące spaliłem 2 tony ekogroszku. Chyba sporo.

wuwok
13-01-2015, 19:13
Pdw88 nie piszesz jaki metraż. Kolejna sprawa to nowy dom,dużo wilgoci technicznej! Ja ostatnio mam spalanie z kategorii niskich. Przedwczoraj,wczoraj po 12,3kg a dziś spalanie poszło ostro w gorę i spaliłem 12,5kg :)

pdw88
13-01-2015, 19:19
Ogrzewam jakieś 160m2. Druga rzecz wartości ilości spalanego węgla wyświetlane przez sterownik są dużo niższe aniżeli węgla ubywa fizycznie.

wuwok
13-01-2015, 19:22
Zapraszam,ocenisz sam :) Powiedzmy że domek mam dobrze ocieplony...lub bardzo dobrze.
Dom mam 240po podłogach..160 użytkowej..Fundament docieplony?ostatnia płyta? a spalanie..jak dużo wietrzysz to ciepełko ucieka

pdw88
13-01-2015, 19:30
Fundament docieplony, strych wełna 25cm. Z wietrzeniem nie szaleję

wuwok
13-01-2015, 19:59
Dużo można urwać na spalaniu ustawieniem poprawnie instalacji CO. To tak samo ważne jak ustawienie sterownika.

MagdaiKamil
13-01-2015, 21:17
Może doświadczona Brać wskaże mi jak ustawić optymalne spalanie.
Od dwóch miesięcy zamieszkuję w nowym domu (styropian 15cm grafit, okna trzyszybowe), w którym ogrzewam kotłem galmet 16kw. Jestem zupełnym laikiem w kwestii ustawień pieca i do chwili obecnej sterownik pieca elster pracuje w trybie PID na wartościach fabrycznych. Przez wspomniane 2 miesiące spaliłem 2 tony ekogroszku. Chyba sporo.

Jak dwa lata temu wprowadzalem sie do siebie to tez spalalem 1 tone miesiecznie teraz juz jest nie cale pol tony. Swiezy dom - norma. Fakt faktem na forum i w kotlowni spedzilem chyba pol sezonu a bylem takim samym laikiem jak Ty i caly czas sie ucze;). Napisz jak ustawienia masz teraz i jaki opał

poltowski2000
13-01-2015, 21:36
Może doświadczona Brać wskaże mi jak ustawić optymalne spalanie.
Od dwóch miesięcy zamieszkuję w nowym domu (styropian 15cm grafit, okna trzyszybowe), w którym ogrzewam kotłem galmet 16kw. Jestem zupełnym laikiem w kwestii ustawień pieca i do chwili obecnej sterownik pieca elster pracuje w trybie PID na wartościach fabrycznych. Przez wspomniane 2 miesiące spaliłem 2 tony ekogroszku. Chyba sporo.

zapraszam na wątek o galmetach , poczytaj strona powinna być pomocna.

ps. mokre mury = duże spalanie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232267-Galmet-eko-gt-12-KW-prosz%C4%99-o-porad%C4%99-jak-u%C5%BCytkowa%C4%87&highlight=galmet

kaszpir007
13-01-2015, 21:57
PPrzedwczoraj,wczoraj po 12,3kg a dziś spalanie poszło ostro w gorę i spaliłem 12,5kg :)

U mnie dziś 9,2 kg ;)

rayden
13-01-2015, 22:10
Ja tez posiadam taki kocioł i zużycie przy aktualnych temperaturach oscyluje w granicach 14kg/doba. (dom 150 m2 z czego 60 m2 to poddasze, ocieplenie 15cm styropianu i 25-30 cm wełny na poddaszu, okna 2 szyby).
Proponuję obniżyć czas podawania do 5s a przerwę podawania ustawić w zakresie 20-40s. Obniż siłę nadmuchu do 10-25%. Przerwę podawania i siłę nadmuchu trzeba dobrać w zależności od rodzaju węgla, tak aby piec w miarę szybko dochodził do zadanej temperatury a opał rozpoczynał spalanie na samym początku rynny i spalał się w całości przed jej końcem.
Ja mam ustawiony podajnik w podtrzymaniu na 20 min przerwy i 20 s podawania. Wentylator w podtrzymaniu załączany jest co 10min na 10s.
W razie pytań chętnie pomogę.

Póki co przestawiłem piec na następójące parametry:

czas podawania: 5s
czas przerwy: 40 sek
siła nadmuchu: 40%
w podtrzymaniu:
czas podawania: 20sek
czas przerwy: 30 min
czas przedmuchu: 5 sek
przerwa przedmuchu: 10 min
temp kotła: 68 st
zawór 4 drog 3/10

Temperaturę ustawiłem najpierw na 65 st potem podniosłem trochę tj. do 68 st.
kolego daniel5 jaką temperaturę kotła masz ustawioną?

Grzałem niecałe 2 dni bo temperatury dodatnie a drewna mam strasznie dużo
i mimo że palenie drewnem to powrót do przeszłości to szkoda by mi zgniło.

Cieszę się że trafiłem na osobę która ma identyczny piec mam przynajmniej jakieś odniesienie.
Chciałbym jeszcze zapytać czy paliłeś jeszcze czymś innym poza ekogroszkiem (np mieszanką miału, pelletem)?
Czy ma sens paleniem czymś innym poza EKGr?
Ja na razie za paliwa alternatywe paliwa się nie zabieram póki nie osiągnę zadowalających rezultatów na EKogroszku.

Pozdrawiam i dziękuję za rady

rayden
13-01-2015, 22:21
Dzięki.
jeśli możesz to napisz jeszcze czy odbierałeś u nich osobiści czy wysyłka była od nich. Jeśli tak to ile płaciłeś za transport?

Nie odbierałem osobiście zamówiłem telefonicznie przywieźli mi 2 palety na miejsce. Za transport było ok 90 zł
węgiel 800 zł/tona. Na palecie 40 worków tj 800 kg.
Nie mam samochodu którym bym mógł przewieźć większą ilość a ode mnie do Krzeszowic to ok 30 km
Zresztą dla mnie ekogroszek to ekogroszek zwłaszcza że jest zapakowany w foliowe worki a jakby był
luzem to pewnie bym różnicy nie zauważył.

W każdym razie spala się raczej na spiek aniżeli pył. Zapełnia popielnik po 3-4 dniach pracy

pawelo_pl
14-01-2015, 07:36
Temperaturę ustawiłem najpierw na 65 st potem podniosłem trochę tj. do 68 st.
kolego daniel5 jaką temperaturę kotła masz ustawioną?

68 st na piecu to dużo - zjedź z temp do 55 st też będzie dobrze a i spalanie spadnie .

rayden
14-01-2015, 07:51
68 st na piecu to dużo - zjedź z temp do 55 st też będzie dobrze a i spalanie spadnie .

nie za mało to 55 st? Na piecu mam napisane że producent nie zaleca temp poniżej bodajrze właśnie 65 na zasilaniu i 55 na powrocie czyli pewnie 60 st średnio.
W sumie u mojego ojca prosty piec który kiedyś jakiś spec wyspawał przeżył wszelkie traktowanie min drewno, koks, nieraz wodę zagotował w sumie przeżył 13 lat.
Nie wiem jaki jest faktyczny wpływ temperatury na trwałość pieca.

grzech25
14-01-2015, 10:01
Ja na razie za paliwa alternatywe paliwa się nie zabieram póki nie osiągnę zadowalających rezultatów na EKogroszku.
Pozdrawiam i dziękuję za rady

Teraz za ciepło się zrobiło na optymalizowanie ustawień na ekogroszku.
Zmniejsz podawanie na podtrzymaniu i możesz spokojnie dorzucać drewno na ruszt awaryjny. Tylko daj mu troszkę powietrza dolnymi drzwiczkami.
Kociołek częściej będzie się odstawiał i salanie eko sporo się zmniejszy :)

timon120777
14-01-2015, 14:42
nie za mało to 55 st? .....
Nie wiem jaki jest faktyczny wpływ temperatury na trwałość pieca.
temperatura nie jest jedynym składnikiem mającym wpływ na żywotność kotła. jest istotna ale nie na tyle aby jedynie od niej uzależniać warunki gwarancyjne
dla mnie to zwykła zakryjdupa producentów, która pomaga im odwalać reklamacje klientów

animuss
14-01-2015, 14:43
nie za mało to 55 st? Na piecu mam napisane że producent nie zaleca temp poniżej bodajże właśnie 65 na zasilaniu i 55 na powrocie czyli pewnie 60 st średnio.
W sumie u mojego ojca prosty piec który kiedyś jakiś spec wspawał przeżył wszelkie traktowanie min drewno, koks, nieraz wodę zagotował w sumie przeżył 13 lat.
Nie wiem jaki jest faktyczny wpływ temperatury na trwałość pieca.
Jak się wymiennik nie poci to może być 55 st .A niektóre stery zapamiętują jaka była temperatura na kotle i można cofnąć się w czasie ,sprawdzić ,stracić gwarancje.:lol2:

timon120777
14-01-2015, 15:58
masz rację animuss
zapamiętują
można stracić gwarancję nawet utrzymując odpowiednią temperaturę - czytałem o takich przypadkach - chcesz psa uderzyć kij zawsze znajdziesz
chcesz orżnąć klienta sposób zawsze znajdziesz.

kolorado
14-01-2015, 22:09
W moim (Compit R510) np. nie da się zejść poniżej 57st. Ale jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza.

tomasziolkowski
15-01-2015, 12:55
Ja mam dzisiaj (+10 za oknem) 43 na piecu. Nic mi się nie poci (chyba) ;)

wuwok
15-01-2015, 19:08
U mnie dziś 9,2 kg ;)

Ja będę reklamował u Boleckiego ster. Oddaje go!! Powód? tak mam poważny....Dobra żartuje ,mało ,bez sadzy...wypas :)
Dziś spalił mi 10.9kg jareta. Wczoraj 12.1kg...Tak nie może być ,Kaszpira nie dogonię z spalaniem. Mam nadzieje że powiało chłodem w jego stronę i spalanie mu skoczy :)

karoka65
15-01-2015, 19:27
Wuwok, Ty już zaczynasz jak pompiarze, jeszcze trochę to SPP zacznie Ci wungiel produkować jak pompiarzom pompki prąd.
Zamiast go zużywać to zaczną produkować :)
Masz nowy i ciepły dom który się wygrzał.
Następny przeczyta i też pomyśli że jak wuwok spala na 200m2 10kg to ja muszę na 150 spalić 7kg, tylko że później może być wielkie rozczarowanie bo spala 50kg.
Tak wuwok ostatnio dzwonił gościu z takim pytaniem, dlaczego jego Ogniwo 25kW spala przy takich temperaturach po 50kg a jak mrozik trochę przyciśnie choć porządnego mrozu jeszcze chyba nie było to spalanie do 100-ki dochodzi.
Tak, to możliwe.
Zapytaj nawet djhg jak nie pomyliłem nicka ile spalał zeszłej zimy jak zaczynał grzać RBRem swój dom a ile spala teraz.

wuwok
15-01-2015, 21:47
Tematem jest zużycie ekogroszu ?? skoro tak, podałem spalanie:) Tak ,uważam że z spalaniem węgla SPP lepiej sobie radzi niż Ecoal.O wiele lepiej.
Skoro Ogniwo spala 50kg to rbr by palił z 10kg?A odnośnie spalania ,na 380m2 po podłogach spalanie ojca maksymalne było około 45-48 kg [wesoła]w tym roku. Pamiętać proszę ze dom nie ocieplony,w połówce okna stare..
Coś ciebie to SPP drażni :)

czp01
15-01-2015, 21:53
Za wczorajszą dobę spalanie mam 17,6 kg ekogroszku :) -może tylko coś w domu za ciepło bo za dużo przebija ale jak sie grzeje to ma być ciepło i tyle. Co do sterowników i ich wpływu na spalanie to mam takie odczucie, że u mnie te które testowałem i miałem to co do zasady spalały podobnie i tu żadnych istotnych różnic nie ma.

wuwok
15-01-2015, 22:17
Możesz na testy zamówić Spp i wtedy wypowiedz się. Inaczej spala węgiel..oczywiście cudów nie ma ale naprawdę uważam że można spalić niezbędną ilość węgla.
zresztą SUSPENSER testował ten sterownik...pochlebnie o nim się wypowiada.

pawelo_pl
16-01-2015, 07:46
240 m2 po podłogach - średnie spalanie oscyluje w granicach 17 kg ale jak zrobiło się raz chłodno to i szarpnęło mi do 20 kg . Palę od dwóch miesięcy na SPP - ciągle się go uczę - ale przyznam że jest lepszy niż poprzedni RT09PID . Piec to Tilgner EKR25KW z palnikiem brucera .

mark3k
16-01-2015, 12:30
W takim razie to ja mam popsuty kocioł i sterownik. U mnie spala wszystko co do zasobnika wrzucę. :lol2:

tom5021
17-01-2015, 07:38
https://device.esterownik.pl/device/6838/
Witam zerknelibyscie na moj sterownik pale 1 rok i nie wiem czy wszystko jest ok... duze spaliny mam :(

Maher
17-01-2015, 10:17
https://device.esterownik.pl/device/6838/
Witam zerknelibyscie na moj sterownik pale 1 rok i nie wiem czy wszystko jest ok... duze spaliny mam :(

Jedno to kiedy czyściłeś kociołek, u mnie po każdym czyszczeniu temperatura spalin spada o co najmniej 20C i czasami czyszczenia raz na tydzień to za mało. Po drugie jak masz podłogówkę to zapomnij o temperaturach dziennych/nocnych bo zanim ta temperatura ci się obniży to będzie kolejny dzień i oszczędności żadne, a wychłodzisz podłogówkę to piecyk pracuje z pełną mocą aby to nadgonić i z stąd wyższe temperatury spalin i mniej ekonomiczne spalanie. Widzę że też masz poustawiane podobnie jak u mnie z cyklicznym włączaniem pomp i albo chcesz stabilną temperaturę w pomieszczeniach i trochę wyższe temperatury spalin i skokowa praca pieca lub praca ciągła pomp i przy zmianach temperatury latasz i zmieniasz parametry lub masz niestabilną temperaturę w pomieszczeniach.

tom5021
17-01-2015, 11:00
Niby czyszcze myślę ze to wina zbyt dużego ciągu kominowego. . Może ten regulator ciągu by pomógł. Ok nie zasmiecam tu. Moje spalanie to ok 15 na dobe. Teraz tryb letni bo 12 na zewnątrz. .:)

wuwok
17-01-2015, 11:31
Niby czyszcze myślę ze to wina zbyt dużego ciągu kominowego. . Może ten regulator ciągu by pomógł. Ok nie zasmiecam tu. Moje spalanie to ok 15 na dobe. Teraz tryb letni bo 12 na zewnątrz. .:)

Luknołem na twój ster i ustaw tak temp na kociołku by temperatura nie spadała poniżej 50 stopni. Szkoda kociołka,może rdzewieć :(

julo23
17-01-2015, 15:13
Ja mam dzisiaj (+10 za oknem) 43 na piecu. Nic mi się nie poci (chyba) ;)

Kolego, ja po krótkich testach wyliczyłem że nie mam za bardzo oszczędności - czy to dam 50*C CO , 55*CO, 60, 65, czy nawet 70*C. posiadając zawory 4D.
Więc po co ryzykować ?

Wracając do tematu. Obecnie zasyp 120kg starcza mi na tydzień więc spalanie około 17kg na dobę.

tomasziolkowski
17-01-2015, 20:25
Kolego, ja po krótkich testach wyliczyłem że nie mam za bardzo oszczędności - czy to dam 50*C CO , 55*CO, 60, 65, czy nawet 70*C. posiadając zawory 4D.
Więc po co ryzykować ?

Wracając do tematu. Obecnie zasyp 120kg starcza mi na tydzień więc spalanie około 17kg na dobę.

Sęk w tym że nie mam 4D a na dodatek nie mam pompy CWu- to co w kociołku to w grzejnikach i to w kranie. Jak nastawiłbym na 55 to spaliłbym 2 razy tyle, a w domu miałbym 25st. Musze w końcu to kiedyś przerobić.

daniel5
18-01-2015, 10:07
Póki co przestawiłem piec na następójące parametry:

czas podawania: 5s
czas przerwy: 40 sek
siła nadmuchu: 40%
w podtrzymaniu:
czas podawania: 20sek
czas przerwy: 30 min
czas przedmuchu: 5 sek
przerwa przedmuchu: 10 min
temp kotła: 68 st
zawór 4 drog 3/10

Temperaturę ustawiłem najpierw na 65 st potem podniosłem trochę tj. do 68 st.
kolego daniel5 jaką temperaturę kotła masz ustawioną?

Grzałem niecałe 2 dni bo temperatury dodatnie a drewna mam strasznie dużo
i mimo że palenie drewnem to powrót do przeszłości to szkoda by mi zgniło.

Cieszę się że trafiłem na osobę która ma identyczny piec mam przynajmniej jakieś odniesienie.
Chciałbym jeszcze zapytać czy paliłeś jeszcze czymś innym poza ekogroszkiem (np mieszanką miału, pelletem)?
Czy ma sens paleniem czymś innym poza EKGr?
Ja na razie za paliwa alternatywe paliwa się nie zabieram póki nie osiągnę zadowalających rezultatów na EKogroszku.

Pozdrawiam i dziękuję za rady

Te ustawienia mogą być, ale spróbuj jeszcze zmniejszyć siłę nadmuchu. Zmniejszy to spiekalność.
Aktualnie mam temperaturę na kotle ustawiona na 60*C, jak robi się zimniej to podnoszę do 62*C. W ubiegłym sezonie piec pracował nawet na niższych parametrach bo 56*C, ale teraz mam smolisty opał i przy tak niskiej temperaturze w dolnych partiach pieca pojawia się smoła.
Tak próbowałem jeszcze palić miałem i mieszanka miału z groszkiem. Piec jak najbardziej do spalania miału się nadaje ale miał sprzedawany w mojej okolicy ma słabe parametry i grzanie nim nie jest bardziej ekonomiczne niż tanim ekogroszkiem. Do tego miał zdecydowanie bardziej się spieka i jest z niego strasznie dużo popiołu (z 2 wiader miału było 1 wiadro popiołu). Mieszanka groszku z miałem jest może i nienajgorsza ale zysków ekonomicznych z jej spalanie nie widzę. Kiedyś próbowałem mieszanki groszku z trocinami ale strasznie szybko to ubywało z zasobnika a ponieważ trot tez musiał bym kupowac to chyba zbytnio tez by sie to nie opłaciło.
Jeśli opał bardzo się spieka to polecam domieszkę jakiegoś groszku o spiekalności RI=0. Ja dodaję 25% brunatnego ekogrzoszku kupionego w Leroy Merlin i spiekalność prawie całkowicie została wyeliminowana. Aktualnie jest on w promocji i worek 25 kg kosztuje 12,5 PLN. Co ciekawe przeważenie 4 losowo wybranych worków dowiodło, że węgla jest nawet trochę więcej niż 25 kg, bo ważyły one pomiędzy 25,4 a 25,8 kg.

daniel5
18-01-2015, 10:12
N

W każdym razie spala się raczej na spiek aniżeli pył. Zapełnia popielnik po 3-4 dniach pracy
Ja po spaleniu całego zasobnia mam ok 25-30 l popiołu.

romano78
18-01-2015, 10:16
Witam wszystkich groszkowców chciałem się poradzic znajomy przymierza sie do wykonania instalacji co chce zamontowac piec na ekogroszek mimo że ma gaz pare metrów od domu z tego co tu przeczytałem to wcale tak kolorowo to nie wygląda u siebie grzeje gazem 160m2 100procent podłogówki na ścianach 18cm styro podłoga 8cm dach 28 cm wełna okna zwykłe w domu 21 stopni za gaz za cały rok ogrzewanie i ciepła woda zapłaciłem 2400zł poszło 1000m3

wuwok
18-01-2015, 10:30
Witam wszystkich groszkowców chciałem się poradzic znajomy przymierza sie do wykonania instalacji co chce zamontowac piec na ekogroszek mimo że ma gaz pare metrów od domu z tego co tu przeczytałem to wcale tak kolorowo to nie wygląda u siebie grzeje gazem 160m2 100procent podłogówki na ścianach 18cm styro podłoga 8cm dach 28 cm wełna okna zwykłe w domu 21 stopni za gaz za cały rok ogrzewanie i ciepła woda zapłaciłem 2400zł poszło 1000m3

Użytkowe to 160m2? mnie rok kosztuje około 1600zł...w domu mam 23-24 stopnie.Pale ekogroszkiem. Dom podobnie ocieplony lub troszkę lepiej jak twój .Tyle że w górach mieszkam:)

daniel5
18-01-2015, 10:35
Witam wszystkich groszkowców chciałem się poradzic znajomy przymierza sie do wykonania instalacji co chce zamontowac piec na ekogroszek mimo że ma gaz pare metrów od domu z tego co tu przeczytałem to wcale tak kolorowo to nie wygląda u siebie grzeje gazem 160m2 100procent podłogówki na ścianach 18cm styro podłoga 8cm dach 28 cm wełna okna zwykłe w domu 21 stopni za gaz za cały rok ogrzewanie i ciepła woda zapłaciłem 2400zł poszło 1000m3
Nie jest różowo bo ekogroszek coraz droższy a jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Romano78, czy Ty posiadasz kocioł kondensacyjny czy nie. Bo jeśli nie to po jego instalacji za gaz płci byś 2000 na sezon a za ekogroszek pewnie niewiele mniej.



Wcześniej było trochę dyskusji o pompach obiegowych to i ja dorzucę swoje 3 grosze. Mam zainstalowane 3 pompy Willo Yanos Pico i jestem z nich zadowolony. Pompa obiegowa zużywa 7-11 wat, w zalezności ile termostatów jest otwartych. Podłogowa przy 7 obwodach (ok 60 m2) pracuje z mocą 5-6W. Cyrkulacyjna mam ustawiona na duża wydajność aby skrócić czas nagrzewania wody i pobiera 10-11 W. Pompy pracują 3 sezon i nigdy nie było z nimi żadnych problemów. Mam podłączony licznik energii i piec Defro AKM-UNI wraz z pompami zużywa 1kWh prądy dziennie (+/- 10%).

julo23
18-01-2015, 11:06
Kolego mógłbyś rozwinąć myśl z tą pompą cyrkulacyjną ?
Też taką posiadam ale nie wiem jak ustawić ją w miarę dobrze żeby nadmiernie niewychładzała zasobnika CWU.

Arturo72
18-01-2015, 13:34
Witam wszystkich groszkowców chciałem się poradzic znajomy przymierza sie do wykonania instalacji co chce zamontowac piec na ekogroszek mimo że ma gaz pare metrów od domu z tego co tu przeczytałem to wcale tak kolorowo to nie wygląda u siebie grzeje gazem 160m2 100procent podłogówki na ścianach 18cm styro podłoga 8cm dach 28 cm wełna okna zwykłe w domu 21 stopni za gaz za cały rok ogrzewanie i ciepła woda zapłaciłem 2400zł poszło 1000m3
Znajomy zrobi głupotę nieziemską.
Niech znajomy sobie poczyta ile ton ekogroszku spalają inwestorzy w takich domach i zobaczy po ile go kupują.
Z tego co widzę to na taki dom idzie ok.2,5-3t ekogrocha czyli jakieś 2000-2700zł.
Oczywiście piszę o ekogrochu normalnym a nie jakimś badziewiu ruskim czy czeskim lub syfiarskim miale.

2400zł za gaz to jest jakieś 10000kWh energii za c.o+cwu czyli jak najbardziej prawidłowo w nowym domu.
Dziwie się,że inwestorzy pakujący ekogroszek do nowych domów nie uzywają kalkulatorów...
Z drugiej strony,ja mając gaz ziemny przy dzialce zdecydowałem się na ogrzewanie prądem ;)

pionan
18-01-2015, 13:44
Znajomy zrobi głupotę nieziemską.
Niech znajomy sobie poczyta ile ton ekogroszku spalają inwestorzy w takich domach i zobaczy po ile go kupują.
Z tego co widzę to na taki dom idzie ok.2,5-3t ekogrocha czyli jakieś 2000-2700zł.
Oczywiście piszę o ekogrochu normalnym a nie jakimś badziewiu ruskim czy czeskim lub syfiarskim miale.

2400zł za gaz to jest jakieś 10000kWh energii za c.o+cwu czyli jak najbardziej prawidłowo w nowym domu.
Dziwie się,że inwestorzy pakujący ekogroszek do nowych domów nie uzywają kalkulatorów...
Spamerze, co Ty możesz wiedzieć o jakości groszków?
Z tego co widzę, najchętniej wypowiadasz się w tematach, o których totalnie nie masz zielonego pojęcia.
Co powiesz na twierdzenie, że węgiel sprowadzany z Roaji jest bardzo często lepszej jakości niż nasz, rodzimy? Twierdzą to fachowcy z branży. No, ale cóż oni mogą wiedzieć. Naczelny spamer FM wie lepiej.

Do pytającego. Dom ok 120m2 po podłodze, słabo ocieplony, zużycie dobowe obecnie to ok 11kg rosyjskiego grochu po 600 zł tona, razem z CWU. Jeśli interesuje Cię coś więcej, pisz na priv. Jestem zwykłym userem. Pozdrawiam

Jarecki79
18-01-2015, 14:10
węgiel sprowadzany z Roaji jest bardzo często lepszej jakości niż nasz, rodzimy? Twierdzą to fachowcy z branży. No, ale cóż oni mogą wiedzieć. Naczelny spamer FM wie lepiej.



To prawda, renomę rosyjskiemu psuła wiadoma firma handlująca węglem ... "składy...", która oszukiwała sprowadzając jeden towar i robiąc z niego sporo sortów o różnych kalorycznościach, jak to określono w reportażu chciano robić z 1litra wody 2litry coli.... później udowodniono im domieszanie kamieni...

Osobiście trafiłem tez na gorszy jakościowo pochodzący z Rosji kupiony w Brico, czerwone napisy z Kinvesments, tego nikomu nie polecę.


Ogólnie jednak rosyjski uczciwie oferowany najczęściej można porównac do naszego retopala i najczęściej jest też od niego lepszy i kosztuje przyzwoite pieniążki.

romano78
18-01-2015, 15:41
Znajomy zrobi głupotę nieziemską.
Niech znajomy sobie poczyta ile ton ekogroszku spalają inwestorzy w takich domach i zobaczy po ile go kupują.
Z tego co widzę to na taki dom idzie ok.2,5-3t ekogrocha czyli jakieś 2000-2700zł.
Oczywiście piszę o ekogrochu normalnym a nie jakimś badziewiu ruskim czy czeskim lub syfiarskim miale.

2400zł za gaz to jest jakieś 10000kWh energii za c.o+cwu czyli jak najbardziej prawidłowo w nowym domu.
Dziwie się,że inwestorzy pakujący ekogroszek do nowych domów nie uzywają kalkulatorów...
Z drugiej strony,ja mając gaz ziemny przy dzialce zdecydowałem się na ogrzewanie prądem ;)

Chyba jednak najlepszą opcja będzie bufor z zamontowaną grzałą ok. 1000l i smieciuch z dużą komorą załadunkową zawsze można pod taki bufor coś podpiąc solar czy cos innego a jak sie nie będzie chciało palic to załączy się grzały w nocnej taryfie.Pozdrawiam

Akrimka
18-01-2015, 20:29
Ja po spaleniu całego zasobnia mam ok 25-30 l popiołu.

Wczoraj wyrzycałem od sylwestra pierwszy raz - wiadro metalowe 10l + szuflada z popielnika. Spaliłem niecałe 200kg.

animuss
18-01-2015, 21:50
Cyrkulacyjna mam ustawiona na duża wydajność aby skrócić czas nagrzewania wody i pobiera 10-11 W. Mam podłączony licznik energii i piec Defro AKM-UNI wraz z pompami zużywa 1kWh prądy dziennie (+/- 10%).
Ta pompa ,którą nazwałeś cyrkulacyjna to ładuje zasobnik CWU ,czy utrzymuje temperaturę wody w instalacji CWU.

julo23
19-01-2015, 08:07
Ja do dziś, (z dzisiejszym zasypem który starczy jeszcze na tydzień) spaliłem 1,5 tony ekogroszku. Paląc od 23 X. średnia dobowa to coś koło 17kg .



A ktoś może polecić dobry ruski lub czeski węgiel z któregoś z naszych marketów (obi, castorama, Leroy itp) ? Chętnie bym potestował.

marcinbbb
19-01-2015, 09:31
Witam, i u mnie ekogroszek wystartował 2 dni temu https://device.esterownik.pl/device/6959/ OEP 10kW + bufor 400l podłogówka i kaloryfery chałupa na razie około 90m2 po podłodze + ogrzewanie nieocieplonej pralni 15m2 obok kotłowni. Wszystko spięte 12m rury preizolowanej. Za kociołkiem 4D bo nawet przy 45oC na kotle ciężko w chałupie wytrzymać.

Na razie na testach ekogroszek lokalny mieszanka wszystkiego i niczego w cenie 880 PLN/t, ale jak pisałem dziś odebrałem 200kg pelletu aby go sprawdzić. Ktoś jeszcze ma ochotę protestować zapraszam nieopodal Kępna worek czy 2 oddam za free ale tylko odbiór osobisty ( patrząc po ilości sterowników ecoal raczej nikt się nie znajdzie ). Cena to 1/3 dobrego węgla/t + flaszka więc gra warta świeczki.

Wygląda dokładnie tak:
299786

daniel5
20-01-2015, 12:47
Ta pompa ,którą nazwałeś cyrkulacyjna to ładuje zasobnik CWU ,czy utrzymuje temperaturę wody w instalacji CWU.

To pompa ładująca zasobnik.

animuss
20-01-2015, 17:35
To pompa ładująca zasobnik.

To nie możesz nazywać jej cyrkulacyjną ,cyrkulacyjna pracuje w obiegu pomiędzy zasobnikiem a ujęciami wody.

fenix2
20-01-2015, 17:53
Witam, i u mnie ekogroszek wystartował 2 dni temu https://device.esterownik.pl/device/6959/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fdevice.esterownik .pl%2Fdevice%2F6959%2F) OEP 10kW + bufor 400l podłogówka i kaloryfery chałupa na razie około 90m2 po podłodze + ogrzewanie nieocieplonej pralni 15m2 obok kotłowni. Wszystko spięte 12m rury preizolowanej. Za kociołkiem 4D bo nawet przy 45oC na kotle ciężko w chałupie wytrzymać.

To ile puszczasz na podłogówkę? Nie masz regulacji za buforem?

MagdaiKamil
22-01-2015, 10:02
125Kg/10 dni/12,5 kgna dobe/ wesola/139m2

MagdaiKamil
22-01-2015, 10:04
Wracając do pompy. Jeśli teraz na 9 petli ma wilostar rs 15/6 to jaki jest odpowiednik danfossa ktory to uciagnie bez problemu?

kaszpir007
22-01-2015, 11:43
Wieczorem był nowy zasyp opału , czyli:

Następny raporcik ;)

Tym razem 100kg miału starczyło na 9 dni czyli wyszło około 11 kg na dobę , choć jak patrzyć z aptekarską dokładnością to było by 9,5 dnia ;)

Czyli wychodzi koszt około 6 zł za 1 dzień za CO + CWU.

PS. Ten tydzień jest chłodniejszy od poprzedniego. W dzień jest koło zera stopni , w nocy lekki mróz. Dziś jest najzimniej , rano było -5 a w dzień temperatura zbytnio nie wzrosła (obecnie -3)

fenix2
23-01-2015, 07:20
Wracając do pompy. Jeśli teraz na 9 petli ma wilostar rs 15/6 to jaki jest odpowiednik danfossa ktory to uciagnie bez problemu?

ALPHA 2L 25-60 uciągnie.

Akrimka
26-01-2015, 09:22
Czy warto dawać nowe pompy i mieć oszczędności kilka W? Liczyliście kiedy to się zwróci? Bo raczej na zużycie węgla nie wpłynie...

kobra64
26-01-2015, 09:57
Ja dałem energooszczędne chinki - po 360 chyba płaciłem. Moja stara pompa w chacie ciągnęła 50 wat na 1 biegu. Nowa bierze 6 - 7 wat. W zakładzie podobnie. Masz jakieś 18 zeta miesięcznie oszczędności. Różnica w cenie w stosunku do najtańszej zwykłej pompy niech wyjdzie 250 zeta - potrzebujesz 14 miesięcy pracy pompy żeby się zwróciła. Niecałe 3 sezony.

MagdaiKamil
26-01-2015, 15:53
Ja dałem energooszczędne chinki - po 360 chyba płaciłem. Moja stara pompa w chacie ciągnęła 50 wat na 1 biegu. Nowa bierze 6 - 7 wat. W zakładzie podobnie. Masz jakieś 18 zeta miesięcznie oszczędności. Różnica w cenie w stosunku do najtańszej zwykłej pompy niech wyjdzie 250 zeta - potrzebujesz 14 miesięcy pracy pompy żeby się zwróciła. Niecałe 3 sezony.

Kobra daj namiary na te pompy.
E tych pompach chyba nie za bardzo co sie psuc a awaryjność nawet pewenie jest niewielka..
ja mam lacznie 4 pompy klasa D. Napewmo po czasie sie zwróci

fenix2
27-01-2015, 07:32
Kobra daj namiary na te pompy.
E tych pompach chyba nie za bardzo co sie psuc a awaryjność nawet pewenie jest niewielka..
ja mam lacznie 4 pompy klasa D. Napewmo po czasie sie zwróci
Możesz kupić energooszczędne DIAMOND RS25/60el na alle... są po około 280 złociszy.

kaszpir007
27-01-2015, 09:06
Ludziska piszcie na temat , bo następny watek jest zaśmiecany :(

Morfi84
27-01-2015, 09:54
Jak podajecie ilość zużytego ekogroszku to podawajcie jego parametry i może parametry na piecach. Piec mam od tyg i dopiero się uczę i poznaję co z czym i dlaczego tak...
Nie wiem czy zacząć kombinowanie od nastawień czy od próby różnych ekogroszków lub ten sam ekogroszek od różnych dostawców.

pawelo_pl
27-01-2015, 11:24
Witaj w klubie. Zacznij od różnych groszków i różnych nastawień - nie przejmuj się po jakichś 5 latach paleniem staniesz się ekspertem od palenia :)

kalaf5
27-01-2015, 11:51
Kurcze ,nie wiem o co u mnie chodzi ale mam podobne zużycie co tydzień mimo że średnia temperatur danego tygodnia jest bardzo różna.
spalam w granicach 9-10 kg groszku na dobę przy czym nie ma różnic czy danej doby średnia była -3 a innej doby +5, tak więc gdzie problem?
Piec to tłok 20 kw dość mocno przewymiarowany ale nie o to chodzi, ustawienia mam takie że producent kotła złapał się za głowę i powiedział że nie ma prawa się przy tych ustawieniach palić, a o dziwo pali się i to idealnie ,oczywiście kosztowało mnie to ładnych parę godzin i butelek piwa spędzonych w kotłowni.Działa jak należy tylko moje pytanie z kąt tak małe różnice spalania przy różnych temperaturach.
Mam też własną teorię na ten temat ale chętnie posłucham innych.
Jeżeli komuś będzie trzeba podam ustawienia.
Ekogroszek dobrej jakości, nie pamiętam dokładnie parametrów ale nie ma spieków ładnie się wypala a popiół niczym z papierosa i jest go nie wiele.

kobra64
27-01-2015, 15:25
Kobra daj namiary na te pompy.
E tych pompach chyba nie za bardzo co sie psuc a awaryjność nawet pewenie jest niewielka..
ja mam lacznie 4 pompy klasa D. Napewmo po czasie sie zwróci
Ja zamawiałem u Jareckiego na kotly24 - nazywa się to chyba Gosha. 2 lata bangla bez problemu, oszczędność w zużyciu prądu jest naprawdę wyraźna.

fenix2
27-01-2015, 15:31
Kurcze ,nie wiem o co u mnie chodzi ale mam podobne zużycie co tydzień mimo że średnia temperatur danego tygodnia jest bardzo różna.
spalam w granicach 9-10 kg groszku na dobę przy czym nie ma różnic czy danej doby średnia była -3 a innej doby +5, tak więc gdzie problem?
Piec to tłok 20 kw dość mocno przewymiarowany ale nie o to chodzi, ustawienia mam takie że producent kotła złapał się za głowę i powiedział że nie ma prawa się przy tych ustawieniach palić, a o dziwo pali się i to idealnie ,oczywiście kosztowało mnie to ładnych parę godzin i butelek piwa spędzonych w kotłowni.Działa jak należy tylko moje pytanie z kąt tak małe różnice spalania przy różnych temperaturach.
Mam też własną teorię na ten temat ale chętnie posłucham innych.
Jeżeli komuś będzie trzeba podam ustawienia.
Ekogroszek dobrej jakości, nie pamiętam dokładnie parametrów ale nie ma spieków ładnie się wypala a popiół niczym z papierosa i jest go nie wiele.

"z kąt" to nie wiem. A jaki to kociołek? Nie podałeś jakie ocieplenie i powierzchnia domu ale 20kW to ostro pojechałeś.

Maher
27-01-2015, 17:51
Kurcze ,nie wiem o co u mnie chodzi ale mam podobne zużycie co tydzień mimo że średnia temperatur danego tygodnia jest bardzo różna.
spalam w granicach 9-10 kg groszku na dobę przy czym nie ma różnic czy danej doby średnia była -3 a innej doby +5, tak więc gdzie problem?
Piec to tłok 20 kw dość mocno przewymiarowany ale nie o to chodzi, ustawienia mam takie że producent kotła złapał się za głowę i powiedział że nie ma prawa się przy tych ustawieniach palić, a o dziwo pali się i to idealnie ,oczywiście kosztowało mnie to ładnych parę godzin i butelek piwa spędzonych w kotłowni.Działa jak należy tylko moje pytanie z kąt tak małe różnice spalania przy różnych temperaturach.
Mam też własną teorię na ten temat ale chętnie posłucham innych.
Jeżeli komuś będzie trzeba podam ustawienia.
Ekogroszek dobrej jakości, nie pamiętam dokładnie parametrów ale nie ma spieków ładnie się wypala a popiół niczym z papierosa i jest go nie wiele.

Jak masz dobrze ocieplony dom to zimno z zewnątrz dotrze dopiero po kilku dniach, a w międzyczasie temperatury na zewnątrz się ociepli i wszystko się wyrówna. Ja przy dzisiejszych mrozach mogę wyłączyć całkowicie ogrzewanie i może po 24h temperatura w środku spadnie mi z 1-2C, ale później aby to nadrobić spale więcej bo piec będzie pracował z dużo większą mocą. U mnie też spalanie waha się w granicach 12kg/24h i musiało by być kilka dni pod rząd zimniejszych aby spalanie zaczęło rosnąć.

SUSPENSER
27-01-2015, 20:48
U mnie w ciągu ostatnich 16 dni poszło 8 worków Kazacha, więc wychodzi 12,5 kg/dobę.

wuwok
27-01-2015, 21:08
U mnie spalanie ostatnio od 13 do 14kg na dobę... Zwróciłem uwagę na jedną prawidłowość.. jak pieca nie ruszam mniej pali :D

czp01
27-01-2015, 21:38
U mnie za wczorajszą dobę bruli podaje 23,6 kg ekogroszku a za dzisiaj wyrobi się gdzieś do 21,5 kg na dobę. :)

bobasxx
27-01-2015, 22:01
Kurcze ,nie wiem o co u mnie chodzi ale mam podobne zużycie co tydzień mimo że średnia temperatur danego tygodnia jest bardzo różna.
spalam w granicach 9-10 kg groszku na dobę przy czym nie ma różnic czy danej doby średnia była -3 a innej doby +5, tak więc gdzie problem?
Piec to tłok 20 kw dość mocno przewymiarowany ale nie o to chodzi, ustawienia mam takie że producent kotła złapał się za głowę i powiedział że nie ma prawa się przy tych ustawieniach palić, a o dziwo pali się i to idealnie ,oczywiście kosztowało mnie to ładnych parę godzin i butelek piwa spędzonych w kotłowni.Działa jak należy tylko moje pytanie z kąt tak małe różnice spalania przy różnych temperaturach.
Mam też własną teorię na ten temat ale chętnie posłucham innych.
Jeżeli komuś będzie trzeba podam ustawienia.
Ekogroszek dobrej jakości, nie pamiętam dokładnie parametrów ale nie ma spieków ładnie się wypala a popiół niczym z papierosa i jest go nie wiele.


Tak z ciekawości, kolego mógłbyś wrzucić zdjęcia tego popiołu "jak z papierosa" i komory spalania ?

U mnie ostatni tydzień średnia 16,9kg/dobę słabego i taniego ekogrochu.

Morfi84
27-01-2015, 22:01
podajcie swoje nastawy bo narazie spalanie poniżej 20kg/24h to jakaś abstrakcja, uczę się.

karoka65
27-01-2015, 22:35
podajcie swoje nastawy bo narazie spalanie poniżej 20kg/24h to jakaś abstrakcja, uczę się.
Widzę Twoją stopkę i jak nawet na stare budownictwo to te 19kW to baaaardzo duża przesada.
Sam się w to wpakowałeś czy ktoś Ci pomógł ?
Cud recepty nikt ci nie poda, zależy to od wielu czynników, jaki palnik ( na stronie widzę dwa gdzie jednego już niema w obiegu ), Jaki sterowni ( na stronie Titanic z Pronda ), jaka dmuchawa, czym palisz itd.

czechu77
27-01-2015, 22:58
Mi obecnie idzie 15-16kg/dobe miału ze Składywęgla.pl. Muszę przyznać, że jednak to słaby opał... o ile w lato na samo grzanie CWU sprawował się ok, to teraz porównując do poprzedniego zasypu z miału Piasta 23mj, którego zostało mi pare worków z poprzedniego sezonu, to jednak tego ostatniego w poobnych warunkach szło 11-13kg/dobe na poprzednim zasypie. Szczerze, to zaskoczony jestem aż tak dużą różnicą... być może wpływ na to ma również fakt, że ten ze skladywegla.pl ma znacznie większy udział drobnych frakcji. Na przyszły sezon to jednak planuję zakup ekomiału Rokita jak się uda albo jakiegoś tańszego groszku, bo z moich obserwacji wynika, że na takim sypkim miale z dużą zawartością pyłu mój palnik (appm-1) osiąga słabą sprawność..

Morfi84
27-01-2015, 23:01
Ogólnie pomogli sprzedawcy eh... , ale widzę u niektórych piece 19kw+ i spalanie poniżej 20kg/24h.
Dlatego chcę testować, wpierw parametry później ekogroszki.
Sterownik Titanic, palnik stalowo żeliwny, zawór 4-drogowy, CWU z płaszczem 100l, grzejniki nowe panelowe.
Ekogroszek z Wesołej.

kaszpir007
28-01-2015, 06:20
Mi obecnie idzie 15-16kg/dobe miału ze Składywęgla.pl. Muszę przyznać, że jednak to słaby opał... o ile w lato na samo grzanie CWU sprawował się ok, to teraz porównując do poprzedniego zasypu z miału Piasta 23mj, którego zostało mi pare worków z poprzedniego sezonu, to jednak tego ostatniego w poobnych warunkach szło 11-13kg/dobe na poprzednim zasypie. Szczerze, to zaskoczony jestem aż tak dużą różnicą... być może wpływ na to ma również fakt, że ten ze skladywegla.pl ma znacznie większy udział drobnych frakcji. Na przyszły sezon to jednak planuję zakup ekomiału Rokita jak się uda albo jakiegoś tańszego groszku, bo z moich obserwacji wynika, że na takim sypkim miale z dużą zawartością pyłu mój palnik (appm-1) osiąga słabą sprawność..

U mnie już skadywegla.pl nie ma , ale teraz w tym miejscy przejął biznes ktoś inny (może już nie pod szyldem skladów) i miał mają po 499zł , ale pakowanie po 70zł , więc po 570zł ,, czyli stanowczo za drogo.

Ja mam miał cholera wie co , bo chyba z Piastem to nie ma nic wspólnego i zaobserwowałem że miał ten lubi naprawdę niesamowity nadmuch , inaczej się skleja , tyle że tak olbrzymi nadmuch przy mocnej dmuchawie to też nieporozumienie , bo ciepło wylatuje mi kominem i spalanie wyższe niz przy niższym nadmuchu.

Dodatkowo przy cenie miału (570zł) odechciało mi sie miału . Raczej sądzę że następny sezon to bedzie juz rusek z Leroya.
Może i trochę drożej , ale sądzę że w spalaniu bedzie łatwiejszy ...

Obecny miał próbuję spalać z nadmuchem 2x większym niż poprzedni ekogroszek a dodatkowo przesłona otwarta na max.
Jest dużo lepiej , choć dalej się skleja i spieka , ale i tak jest lepiej , ale ze względu na tak gigantyczny nadmuch dużo ciepła zwiewa mi kominem i także dla tego sens miału o takich właściwościach nie ma u mnie sensu , bo sądzę że mniej zużywałbym ... czecha ...

Akrimka
28-01-2015, 08:40
301365301364
Ogólnie pomogli sprzedawcy eh... , ale widzę u niektórych piece 19kw+ i spalanie poniżej 20kg/24h.
Dlatego chcę testować, wpierw parametry później ekogroszki.
Sterownik Titanic, palnik stalowo żeliwny, zawór 4-drogowy, CWU z płaszczem 100l, grzejniki nowe panelowe.
Ekogroszek z Wesołej.

U mnie 210m2 powierzchni użytkowej, po podłogach więcej. Piec Tilgner 24kw, brucer nieco zmodyfikowany(zmiejszony szamotką, zaślepione otwory nadmuchpowe u góry, Ogrzewanie to podłogówka na dole 80m2 + 4 grzejniki i 2 drabinki +grzejniki poddasze 6szt + łazienka u góry na RTL. Bez zaworu 4d ale za to na wymmieniku ciepła. Spalam około 12-14kg, specjalnie tego nie liczę co tydz, na koniec miesiąca zliczam worki:). Ekogroszek z Weglosmyka w zielonych workach. Jak wrzuciłem zeszłorocznego Ekoreta paliło się podobnie.
Pompy na mim bieg, nie wyłanczam, temp 21.5st C. Parametry kotła to temp zadana 47st, temp na podłogi to 27-28stC na grzejniki około 41-43, parametry pracy podajnika to podawanie 5s, przerwa 42s, nadmuch 4 z 25, przesłona mocno przysłonieta, rura do komina nie parzy mogę utrzymać rękę.

Jarecki79
28-01-2015, 10:03
Na przyszły sezon to jednak planuję zakup ekomiału Rokita jak się uda albo jakiegoś tańszego groszku, bo z moich obserwacji wynika, że na takim sypkim miale z dużą zawartością pyłu mój palnik (appm-1) osiąga słabą sprawność..

Tutaj jest jeden mały haczyk.

Ekomiał Rokita produkowany jest przez dwie kopalnie.
Ten z Piasta ma niziutka spiekalność i bardzo fajnie można go spalić - KWK Piast 24-26MJ w/g specyfikacji

jest jednak jeszcze Ekomiał Rokita z Bobrka, 27-28,5MJ, ale ma tak wysoką spiekalność (20RI), że nadaje się tylko do zasypywania dziur w drodze polnej....

Zwróć zatem uwagę na to, co zamierzasz kupić.

grzech25
28-01-2015, 10:04
Dodatkowo przy cenie miału (570zł) odechciało mi sie miału . Raczej sądzę że następny sezon to bedzie juz rusek z Leroya.


po 600 pln masz w obi czecha - 11,90 za 20kg wentylowanego worka - po co się babrać w miale?;) Nieco drożej czarniejszy miami ale jest w szczelnych worach i u mnie sporo wody.

kalaf5
28-01-2015, 10:05
Nie wiem czy dobrze będzie widać ,ale wygląda to tak;
301373301374

bobasxx
28-01-2015, 10:11
Nie wiem czy dobrze będzie widać ,ale wygląda to tak;
301373301374

Z tym "papierosowym" popiołem, to trochę przesadziłeś. No i ta smoła na ściankach nie napawa optymizmem.
Wrzuć kilka suchych drewienek na palnik i spróbuj to wypalić.

kalaf5
28-01-2015, 10:23
Z tym "papierosowym" popiołem, to trochę przesadziłeś. No i ta smoła na ściankach nie napawa optymizmem.
Wrzuć kilka suchych drewienek na palnik i spróbuj to wypalić.
Ta smoła jest na jednej ściance i bardzo łatwo ją wypalić ,a popiół jest na prawdę bardzo ładny foto tego nie oddaje do końca.
Patrząc na popiół mojego kolegi przy slimaku i tym samym opale to mój jest o niebo ładniejszy i jest go dużo mniej
Smoła pojawiła się kiedy zmniejszyłem ciąg kominowy.
Po zmniejszeniu ciągu kominowego kocioł się bardzo ustabilizował i zaczął mniej palić o 10 %

kaszpir007
28-01-2015, 13:04
po 600 pln masz w obi czecha - 11,90 za 20kg wentylowanego worka - po co się babrać w miale?;) Nieco drożej czarniejszy miami ale jest w szczelnych worach i u mnie sporo wody.

Wiesz mam palnik przystosowany i stworzony do spalania miału. Brałem po 570zł , bo najtańszy u mnie ekogroch był po 800złza tonę.
Rusek z Leroya też wychodzi około 730zł za tonę ...

Więc zawsze taniej ...

Ja raczej myślę o czechu (po 600zł) albo o ruski za około 730zł.

Miał skreślam już bo za taką cenę i z takimi przebojami jaki mi się trafił , to już szkoda mi nerwów i czasu :(

wuwok
28-01-2015, 13:31
Ta smoła jest na jednej ściance i bardzo łatwo ją wypalić ,a popiół jest na prawdę bardzo ładny foto tego nie oddaje do końca.
Patrząc na popiół mojego kolegi przy slimaku i tym samym opale to mój jest o niebo ładniejszy i jest go dużo mniej
Smoła pojawiła się kiedy zmniejszyłem ciąg kominowy.
Po zmniejszeniu ciągu kominowego kocioł się bardzo ustabilizował i zaczął mniej palić o 10 %
Zajedziesz komin...nie spalasz a kisisz opał.

kalaf5
28-01-2015, 19:15
Zajedziesz komin...nie spalasz a kisisz opał.

Kolego ,zrobię jutro fotki czopucha jak chcesz, tam mam czysto.
Cały kocioł jest czysty i ma tylko dwa takie miejsca gdzie zbiera się ta ,,smoła,, drzwiczki paleniska i ścianka w tyle paleniska.
To takie dwa zimne miejsca i wcale się tym nie przejmuję.
Ważne że kocioł jest stabilny popiół czysty i opał dopalony ,a i spalanie na dobrym dla mnie poziomie.

wuwok
28-01-2015, 20:18
Wierze na słowo ci :) . Po prostu coś takiego w kotle na eko mnie dziwi . Skoro jesteś zadowolony to najważniejsze :)

kalaf5
28-01-2015, 20:45
Wierze na słowo ci :) . Po prostu coś takiego w kotle na eko mnie dziwi . Skoro jesteś zadowolony to najważniejsze :)
Tylko tu jest szuflada ,i chodzi o to żeby palenisko miało dobrą pozycję że tak to nazwę a co za tym idzie bliżej podajnika robi się chłodniej i tam właśnie zbiera się ta smoła. Oczywiste jest to że nie powinno jej tam być ,ale mam dość mocno przewymiarowany kocioł który musi mieć takie małe kaprysiki aby było i z opałem i z kotłem ok.
Tak więc uwaga ,podaje swoje parametry pieca i pewnie nie jeden mnie skrytykuję i co drugi powie że nie może się palić w tym kotle;
Kocioł 20 kw tłok
Sterownik Tango c+
ekogroszek dobrej jakości
Temperatura zadana 55
Temperatura CWU 50
PAu-310s
CdP-15s
PPo-10 Tylko po to aby nie podawać w podtrzymaniu
CoC-15min
Ofs-15
bpo-5
Spalanie mam na poziomie 9-10kg na dobę

kaszpir007
28-01-2015, 20:50
Tylko tu jest szuflada ,i chodzi o to żeby palenisko miało dobrą pozycję że tak to nazwę a co za tym idzie bliżej podajnika robi się chłodniej i tam właśnie zbiera się ta smoła. Oczywiste jest to że nie powinno jej tam być ,ale mam dość mocno przewymiarowany kocioł który musi mieć takie małe kaprysiki aby było i z opałem i z kotłem ok.
Tak więc uwaga ,podaje swoje parametry pieca i pewnie nie jeden mnie skrytykuję i co drugi powie że nie może się palić w tym kotle;
Kocioł 20 kw tłok
Sterownik Tango c+
ekogroszek dobrej jakości
Temperatura zadana 55
Temperatura CWU 50
PAu-310s
CdP-15s
PPo-10 Tylko po to aby nie podawać w podtrzymaniu
CoC-15min
Ofs-15
bpo-5
Spalanie mam na poziomie 9-10kg na dobę

A ile dokładnie metrów grzejesz (powierzchnia mieszkalna) ?

kalaf5
28-01-2015, 20:55
Do ogrzania 100m mieszkalnej ,do tego kotłownia 5m oraz mały strych schowek około 7m
Może dodam jeszcze że średnia temperatura dobowa w domu to 22 stopnie

bobasxx
28-01-2015, 21:40
Tylko tu jest szuflada ,i chodzi o to żeby palenisko miało dobrą pozycję że tak to nazwę a co za tym idzie bliżej podajnika robi się chłodniej i tam właśnie zbiera się ta smoła. Oczywiste jest to że nie powinno jej tam być ,ale mam dość mocno przewymiarowany kocioł który musi mieć takie małe kaprysiki aby było i z opałem i z kotłem ok.
Tak więc uwaga ,podaje swoje parametry pieca i pewnie nie jeden mnie skrytykuję i co drugi powie że nie może się palić w tym kotle;
Kocioł 20 kw tłok
Sterownik Tango c+
ekogroszek dobrej jakości
Temperatura zadana 55
Temperatura CWU 50
PAu-310s
CdP-15s
PPo-10 Tylko po to aby nie podawać w podtrzymaniu
CoC-15min
Ofs-15
bpo-5
Spalanie mam na poziomie 9-10kg na dobę

A mógłbyś przetłumaczyć te skróty, nie każdy posiada sterownik Tango ? Nie każdemu się chce szukać...

Ja także miałem przewymiarowanego tłoka 25kW i w życiu takiej smoły nie miałem, za to mnóstwo sadzy.
Może akurat Twój palnik to ewenement albo chcesz na siłę coś udowodnić...?

kalaf5
28-01-2015, 21:50
A mógłbyś przetłumaczyć te skróty, nie każdy posiada sterownik Tango ? Nie każdemu się chce szukać...

Ja także miałem przewymiarowanego tłoka 25kW i w życiu takiej smoły nie miałem, za to mnóstwo sadzy.
Może akurat Twój palnik to ewenement albo chcesz na siłę coś udowodnić...?
Te skróty są jak w większości sterowników
PAu- pauza w stanie praca
Cdp-czas przedmuchu w podtrzymaniu
PPo-krotność podawania w podtrzymaniu
CoC -czas oczekiwania w podtrzymaniu
Ofs-siła dmuchawy podczas pracy
bpo-siła dmuchawy podczas podtrzymania
Zakres dmuchawy od 0 do 35
I uwierz mi bobasxx że wolę mieć tę odrobinę ,,smoły,, niżeli latać do kotłowni co drugi dzień bo jest jakiś error z powodu cofki lub przebicia temperatury.
Mam spokój z kotłem chodzę do niego raz w tygodniu na 15 min. raz w miesiącu na pół godziny i chyba o to chodzi.

bobasxx
28-01-2015, 22:03
Te skróty są jak w większości sterowników
PAu- pauza w stanie praca
Cdp-czas przedmuchu w podtrzymaniu
PPo-krotność podawania w podtrzymaniu
CoC -czas oczekiwania w podtrzymaniu
Ofs-siła dmuchawy podczas pracy
bpo-siła dmuchawy podczas podtrzymania
Zakres dmuchawy od 0 do 35
I uwierz mi bobasxx że wolę mieć tę odrobinę ,,smoły,, niżeli latać do kotłowni co drugi dzień bo jest jakiś error z powodu cofki lub przebicia temperatury.
Mam spokój z kotłem chodzę do niego raz w tygodniu na 15 min. raz w miesiącu na pół godziny i chyba o to chodzi.

Oczywiście, gratuluję i oby tak dalej. Powodzenia życzę ;)

SUSPENSER
29-01-2015, 21:05
Dodatkowo przy cenie miału (570zł) odechciało mi sie miału . Raczej sądzę że następny sezon to bedzie juz rusek z Leroya.
Może i trochę drożej , ale sądzę że w spalaniu bedzie łatwiejszy ...
.

Właśnie testuję Equation z LM i bardzo ładnie się wypala - zero spieków - niestety jest trochę mokry i w foliowych workach, jutro lub pojutrze podam ile MJ z niego wyciągnąłem.

MagdaiKamil
31-01-2015, 12:25
125kg 9 dni/ 13.8 kg / doba
wesoła / 139 m2

SUSPENSER
31-01-2015, 13:19
Equation się skończył - wynik i opis testu jest pod linkiem:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek/page405

Zużycie dobowe to około 15 kg

mariooooo
04-02-2015, 21:39
praca PID , 14 -15 kg ostatni pomiar na eko czerwone worki pisze że Pieklorz regionalny skład /dealer kopalni węgiel spiekający ale kaloryczny da się ustawić . i tu problem ,niestety z zasobnikiem pomimo suszenia eko kondensuje się woda i będzie gnić , macie jakieś sposoby?sypanie wapna,pochłaniacze wilgoci,..

czp01
05-02-2015, 08:15
Ostatnia doba zużycie 20,6 kg ekogroszku z Chwałowic :)

MagdaiKamil
07-02-2015, 23:02
125 kg/7,5 doby/16,6 kg24h

Wesoła /139m2

wuwok
08-02-2015, 20:05
Witam, w ostatnie dni spalanie ekogroszku waha się w granicach 16-17kg taniego jareta [powtarzalność z kilku dni wynosi do 0,5kg]. W nocy temperatura potrafi spaść nawet do -7/-8 stopnia..w dzień też zimno..

daniel5
09-02-2015, 07:47
Dom 150 m2, piec Defro AKM UNI 15 kW, obecne zużycie 15-16 kg dziennie. Temperatura w domu 20,5-22,5 *C (w zależności od pomieszczenia) przy temperaturze zewnętrznej w dzień ok 0*C a nocą do -6*C.

kaszpir007
09-02-2015, 11:10
U mnie średnia od 2 zasypów jest identyczna i wychodzi około 12,5 kg na dobę ..

Do dnia dzisiejszego zużyłem około 1,4 tony opału , ale widzę już że mnie skład oszukał na wadze , bo zostało mi tylko 9 worków opału jeszcze ..
A worki mają średnio po 35kg , więc jak to się wszystko podliczy to za nic nie wychodzi 2 tony :(

No cóż opał fatalny i jeszcze mnie skład oszukał. Już od nich nigdy nie wezmę :(

tomasziolkowski
10-02-2015, 14:03
U mnie średnia od 2 zasypów jest identyczna i wychodzi około 12,5 kg na dobę ..

Do dnia dzisiejszego zużyłem około 1,4 tony opału , ale widzę już że mnie skład oszukał na wadze , bo zostało mi tylko 9 worków opału jeszcze ..
A worki mają średnio po 35kg , więc jak to się wszystko podliczy to za nic nie wychodzi 2 tony :(
:(
U mnie w tym roku (niby z zaufanego składu) na 2 tonach - 120kg za mało. Na dodatek przyjechał suchy węgiel bez grama wody. Przeliczając na złotówki to prawie 100zł. W zeszłym roku też 50kg na każdej tonie brakowało. Już mnie to zaczyna wk.... W przyszłym roku nie wiem czy nie pojadę na ważenie jak będą ładować mój transport. Najwyżej właściciel składu się na mnie obrazi. To są w końcu moje pieniądze.

Kaszpir ładne masz to spalanie. Mam ten sam piec co ty.135m.kw. do ogrzania, podobnie ocieplony domek i spalam ok.17-18 kg/d w porywach nawet 20.

bobasxx
10-02-2015, 14:08
Na ich wadze pewnie będzie się zgadzać ;)

kalaf5
10-02-2015, 14:08
U mnie w tym roku (niby z zaufanego składu) na 2 tonach - 120kg za mało. Na dodatek przyjechał suchy węgiel bez grama wody. Przeliczając na złotówki to prawie 100zł. W zeszłym roku też 50kg na każdej tonie brakowało. Już mnie to zaczyna wk.... W przyszłym roku nie wiem czy nie pojadę na ważenie jak będą ładować mój transport. Najwyżej właściciel składu się na mnie obrazi. To są w końcu moje pieniądze.

Kaszpir ładne masz to spalanie. Mam ten sam piec co ty.135m.kw. do ogrzania, podobnie ocieplony domek i spalam ok.17-18 kg/d w porywach nawet 20.
A jak to ważyłeś?,może Twoja waga jakaś lewa.
Jak wszystko ok z Twoją wagą to masz fajny zaufany skład.

tomasziolkowski
10-02-2015, 15:11
A jak to ważyłeś?,może Twoja waga jakaś lewa.
Jak wszystko ok z Twoją wagą to masz fajny zaufany skład.

U mnie wygląda to tak: zamawiam, przyjeżdża i kipruje w garażu. Sam workuję do małych parcianych worków. ( dopiero po 3 latach zerwałem oryginalną zawleczkę, sporo śmiecia wybiorę workując). Zważyłem na zwykłej domowej wadze łazienkowej 10 wybranych worków. Każdy ważył od 31 do 33 kg. Zakładam wszystkie pozostałe są takie same. Wsypując do zasobnika 3 worki liczę je do statystyki jako 100kg. W rzeczywistości wsypuję od 93 do 99kg. Aż tak maniakalnie nie ważę każdego zasypu. Podejrzewam że gdybym uwzględnił te parę kilogramów na 3 workach to różnica byłaby jeszcze większa.

kaszpir007
10-02-2015, 16:40
U mnie w tym roku (niby z zaufanego składu) na 2 tonach - 120kg za mało. Na dodatek przyjechał suchy węgiel bez grama wody. Przeliczając na złotówki to prawie 100zł. W zeszłym roku też 50kg na każdej tonie brakowało. Już mnie to zaczyna wk.... W przyszłym roku nie wiem czy nie pojadę na ważenie jak będą ładować mój transport. Najwyżej właściciel składu się na mnie obrazi. To są w końcu moje pieniądze.

Kaszpir ładne masz to spalanie. Mam ten sam piec co ty.135m.kw. do ogrzania, podobnie ocieplony domek i spalam ok.17-18 kg/d w porywach nawet 20.

Ja jestem wkurzony :(

2 lata temu przyjechał suchutki opał , dostałem do zapłaty z dokładnością do setnej tony i ok.
W tamtym roku dostałem już opał pakowany w mniejsze wagowo worki i zapłaciłem dokładnie za 2 tony...
Też był suchutki.
Trochę się zdziwiłem , bo było widać że worki są o różnej wadze i że wyszło im na wadze dokładnie 2 tony ...

Zapewne sądzą że nikt tego nie sprawdza i nie liczy ile zużył opału. Ja robię zapiski , aby mieć statystykę i wiedzieć ile zużyłem i itd ...
Wygląda że brakuje mi około 250-300kg , a nawet licząc niedokładność zapisków i załadunku to napewno minimum 200kg ...

Już nigdy w nim nie kupię ...
Opał tragiczny w spalaniu a dodatkowo jeszcze mnie na wadze oszukali :(

Najśmieszniejsze że skład "polecany" i sąsiedzi biorą tam od lat i zadowoleni ..

Chyba będe brał już opał tylko i wyłącznie pakowany maszynowo przez duże firmy ...
Bo chyba straciłem zaufanie do "lokalnych" składów z opałem :(
Bo skład po prostu mnie okradł ...

Co do spalania jestem zadowolony , choć opał mam tak fatalny że szkoda gadać ...
Takiego problematycznego badziewia który tam syfi mi kocioł , tak masakrycznie się koksuje , ma tak dużo popiołu to nigdy nie miałem ...

kaszpir007
10-02-2015, 16:51
Ja u siebie z ciekawości zważyłem 3 worki i było średnio po 35kg. Wrzucam co załadunek 3 worki. W sterowniku mam ustawioną pojemność na 120kg , jak sterownik pokazuje że jest już poniżej 30kg i zbliża się do 20kg to dorzucam 3 worki ...
Sądzę że jest spora dokładność , bo samą wagę opału podawaną przez podajnik bardzo dokłanie wyliczyłem.
nawet jakbym uwzględnił jakiś margines błędu to i tak wygląda że mnie niestety oszukali a raczej okradli :(

Akrimka
16-02-2015, 07:47
Od 1 grudnia zużyło się 45 worków po 25kg = 1125kg, jak na moj domek (210 uzytkowej) myślę że to dobry wynik

pawelo_pl
16-02-2015, 09:33
Od 1 grudnia zużyło się 45 worków po 25kg = 1125kg, jak na moj domek (210 uzytkowej) myślę że to dobry wynik
Podobny metraż do Twojego od sierpnia do dziś spaliłem 1925 kg .
EDIT : + 100 kg w podajniku czyli spalone 1825 kg .

wuwok
16-02-2015, 13:59
Aktualnie zrobiło się cieplej to spalanie mam w granicach około 13kg doba..

MagdaiKamil
16-02-2015, 22:43
Kolejny zasyp. 125 kg starczylo na 10 dob co daje prosty wynik 12.5 kg na dobe. Spalilem 1500 kg.. 1125 kg to wg super wynik

Morfi84
17-02-2015, 20:21
magdaikamil czym ty palisz jakim ekogroszkiem ?

MagdaiKamil
17-02-2015, 22:02
Wesoła

MagdaiKamil
27-02-2015, 11:48
Kolejny zasyP starczyl na 9,5 doby czyli ok

wuwok
27-02-2015, 19:38
Ostatnio moje spalanie oscyluje w granicach 11-12kg doba..Średnia z 5 dni.
W lecie będę troszkę modyfikował instalacje..może coś jeszcze się urwe

kaszpir007
27-02-2015, 22:11
U mnie ostatni zasyp (ekogroszek czeski , chyba Komorany) starczył na 6 dni i wyszło ponad 16kg na dobę !
Masakra.
Normalnie na jakimś czas fatalnej jakości spiekających się i sklejającym miale w zbliżonych warunkach temperaturowych załadunek starczał na kilka dni więcej i było około 11-12kg na dobę.
Jedyną zaleta czecha był ładny popiół i brak jakiegokolwiek spiekania , ale mocno syfił kocioł i jest słabiutki :(

Nie ma sensu bawić się w czecha , no chyba że byłby za 300-400zł max

Teraz od kilku dni jest ponownie miał , i obecnie spalanie od kilku dni waha się pomiędzy 8 a 10kg na dobę.

Na szczęście zostało mi już niedużo miału i niedługo przejdę na inny opał , mniej problematyczny :)

kaszpir007
02-03-2015, 21:41
Wieczorem był nowy zasyp opału , czyli:

Następny raporcik ;)

Tym razem 100kg miału starczyło na 9 dni czyli wyszło około 11 kg na dobę.

Czyli wychodzi koszt około 6 zł za 1 dzień za CO + CWU.

selius
03-03-2015, 10:00
Ostatni zasyp mialu 100 kg starczyl na 12 dni co daje 8,3 kg na dobe w tym CWU.

Dom kanadyjczyk 160 m2 z czego ogrzewane narazie 110m2.

Przy dzisiejszym zasypie przerobilem troche instalacje, dodajac zawor 3drozny (mialem niepotrzebne straty energi) i od rana zauwazylem ze piec dluzej stoi w podtrzymaniu co za tym idzie pobiera mniej paliwa, wiec napisze za kilka dni czy spalanie jeszcze spadlo.

MagdaiKamil
10-03-2015, 09:52
Kolejny zasyp. 125kg starczyło na 11 dób to daje spalanie ciut ponad 11kg/doba. Wesoła 139m2.

Po wypaleniu tego zasypu raczej ma bank wylaczam podlogowke i zostana tylko grzejniki w sypialniachj

pawelo_pl
11-03-2015, 06:35
Tak ciepło się zrobiło to chyba u wszystkich spadło. Ja od 5 dni mieszczę się w granicach 10 ~11 kg a i w domu jak się nagrzeje od słońca temp utrzymuje się w granicach 22.7 C .

Akrimka
11-03-2015, 13:14
Tak ciepło się zrobiło to chyba u wszystkich spadło. Ja od 5 dni mieszczę się w granicach 10 ~11 kg a i w domu jak się nagrzeje od słońca temp utrzymuje się w granicach 22.7 C .
Mam podobnie, i ostanio jeszcze mocniej skeciłem podłogówkę. Nie palę z czujnikiem pokojowym bo mi wyłącza pompy i piec mi przygasa w podtrzymaniu, musiałbym modyfikować ustawienia, a tak zjechałem z tem do 42 na kotle, na grzejniki 35-37 po odebraniu z wymiennika płytowego idzie, podłogówka poniżej 26stC.
W weeknd przeliczę ile worków poszło od ostataniego liczenia czyli od 16 lutego.

kaszpir007
11-03-2015, 13:30
U mnie mam na piecu 50 stopni ...
Na grzejnikach są termostaty i jak jest za ciepło to po prostu grzejniki sie wyłączają. Podłogówka jest sterowana czujnikiem pogodowym i jak jest za ciepło na zewnątrz to sterownik wyłącza pompę a jak temperatura zacznie spadać to ponownie ją uruchomi. Dzięki temu ani mi nie przegrzewa domu ani nie wyziębia ...

U mnie sezon kończę w kwietniu , raczej pod koniec kwietnia ...

Wczoraj rano miałem -1 stopień , dziś też temp bliska zeru , i dość zimno ...

mel8n
12-03-2015, 16:12
Witajcie, ogrzewam nowy dom (kanadyjczyk dobrze ocieplony) o powierzchni po podłogach 105m, bez podłogówki + 140litrów CWU. Mam piecyk Galmet KWP 12 ze sterownikiem Elster pid dynamic. W dwa miesiące spaliłem tonę groszku z kopalni Kazimierz-Juliusz i sam nie wiem co o tym myśleć... czy to nie troszkę za dużo?? Czy to jest norma?
Czy ma sens lekkie przymknięcie przepustnicy na kominie?

mel8n
12-03-2015, 16:43
W domu staram się utrzymywać 22-23 stopnie C, na kaloryferach termostaty Schlosser'a
Temperatura CWU ustawiona na 48 stopni, cyrkulacja załączona od 5 rano do 23.

imrahil
12-03-2015, 17:28
Witajcie, ogrzewam nowy dom (kanadyjczyk dobrze ocieplony) o powierzchni po podłogach 105m, bez podłogówki + 140litrów CWU. Mam piecyk Galmet KWP 12 ze sterownikiem Elster pid dynamic. W dwa miesiące spaliłem tonę groszku z kopalni Kazimierz-Juliusz i sam nie wiem co o tym myśleć... czy to nie troszkę za dużo?? Czy to jest norma?
Czy ma sens lekkie przymknięcie przepustnicy na kominie?

bardzo dużo. pewnie kocioł jest za duży w stosunku do wymagań Twojego domu, dlatego pracuje z kiepską sprawnością. albo nie znasz się na jego obsłudze. albo źle dobrałeś paliwo. albo wszystko naraz. palenie węglem w takim domu nie przynosi wiele oszczędności, jak widać. dlaczego wybrałeś ogrzewanie węglem?

pawelo_pl
12-03-2015, 18:11
bardzo dużo. pewnie kocioł jest za duży w stosunku do wymagań Twojego domu, dlatego pracuje z kiepską sprawnością.
Mam piecyk Galmet KWP 12 ze sterownikiem Elster pid dynamic. Czyli ma 12 KW mniejszych zdaje się że nikt nie robi . @mel8n napisz czy dom świeżo zamieszkały - bo jeśli tak to takie duże zużycie na początku może być. Jeśli nie- pokombinuj z ustawieniami sterownika , spróbuj też zmienić ekogroszek.

mel8n
12-03-2015, 18:18
obsługę pieca powoli coraz lepiej poznaję, wybrałem węgiel z powodu braku alternatywy w postaci gazu, lecz uważam że 12kW na 105m to nie jest jakieś ogromne przewymiarowanie.

mel8n
12-03-2015, 18:21
Czyli ma 12 KW mniejszych zdaje się że nikt nie robi . @mel8n napisz czy dom świeżo zamieszkały - bo jeśli tak to takie duże zużycie na początku może być. Jeśli nie- pokombinuj z ustawieniami sterownika , spróbuj też zmienić ekogroszek.

Tak świeżo, mieszkamy dwa miesiące ale ze względu na suchą, szkieletową konstrukcję ścian nie uważam żeby to miało duży wpływ na spalanie. Ekogroszek też zmieniałem, ale było tylko większe spalanie. Może ktoś ma taki piec??

poltowski2000
12-03-2015, 18:25
Tak świeżo, mieszkamy dwa miesiące ale ze względu na suchą, szkieletową konstrukcję ścian nie uważam żeby to miało duży wpływ na spalanie. Ekogroszek też zmieniałem, ale było tylko większe spalanie. Może ktoś ma taki piec??

ja mam taki sam piec spalanie 14kg / 24h dom lata 80' 160m2

poltowski2000
12-03-2015, 18:25
zapomniałem dodać że palę zwykłym jaretem