PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła Exotherm Nordic, Daikin Altherma czy Viessman Vitocal?



Husker
28-11-2011, 14:58
Witam serdecznie,

Chciałbym zainstalować pompę ciepła powietrze - woda do mojego domu, obecnie posiadam piec na pelet, którego nie zamierzam się pozbywać, bo ładnie grzeje natomiast na okresy letnie i delikatną zimę chciałbym używać pompy ciepła aby pozbyć się boliera, który i tak nie nagrzewa mi tyle wody ile potrzebuje moja rodzina i nie palić latem w piecu :)
Z ofert, które dostałem wybrałem sobie 3 producentów: Daikin, Exotherm oraz Viessman.
Chciałbym zasięgnąć dodatkowej opinii fachowców i użytkowników na tym forum odnośnie jakości podzespołów tych marek.
Czy są jakieś ogromne różnice jakościowe pomiędzy tymi modelami, czy to prawie to samo tylko kwestia "marki"?

Jakby ktoś pytał mam domek 175 m2 użytkowej bez garażu, izolacja 15cm styropian, 2gi sezon grzewczy za sobą.

lujski
28-11-2011, 15:26
jakie ceny ?

kameleon1983
28-11-2011, 17:53
{obecnie posiadam piec na pelet, którego nie zamierzam się pozbywać, bo ładnie grzeje natomiast na okresy letnie i delikatną zimę chciałbym używać pompy ciepła aby pozbyć się boliera, który i tak nie nagrzewa mi tyle wody ile potrzebuje moja rodzina i nie palić latem w piecu :)}

do jakiej temperatury na zew. chcesz aby pompa ci ogrzewała c.o.?

{Z ofert, które dostałem wybrałem sobie 3 producentów: Daikin, Exotherm oraz Viessman.}

czy to jedyne firmy, czy chcesz innych producentów?

jaka moc ci zaproponowali?

jaka cenę ci zaproponowali?

malux20
29-11-2011, 15:59
bez cen to nie ruszymy

Henderson
30-11-2011, 18:33
dostałes dość ciekawy wybór;
Daikin to jest klimatyzator z funkcja grzewczą, Daikin produkuje 98 % klimatyzatory, chiller czy coolery. Każda pompa ciepła Daikina to rezczywiście przerobiony klimatyzator. To bdb firma ale jeśli chodzi o chłodzenie. Obudowa to plastik i cienka blacha, często koroduje, spręzarki to zazwyczaj słebe tanie rotacyjne, imitujace scrolla, całośc waży ok. 80Kg!! Gdy przykładowo sama spręzarka scroll Copeland 4KW waży 70 KG A gdzie reszta. U nas sprzedawane drogo.

Viessmann to super wybór rewelacyjne pompy powietrze-woda szczególnie z układem wtrysku par EVI, pracuje nawt przy -20C same zalety i dobra jakość na światowym poziomie. Tylko cena za wysoka. Ale jak masz kase to kupuj, pamietaj o przeglądach bo łatwo utracic gwarancję. Dobre spręzarki Copilanda i zawory EVI + szybkie rozmrażanie parownika. Bardzo ciche i ładne. Wysokie COP Polecam.

Na koniec Exotherm Nordic to dobrze zrobiona pompa spzedawana w Polsce, ale głównie w Danii. Spręzarki Copelanda lub Hitachi, czasami Mitsubischi. Stal nierdzewna wszedzie.
Podobnie ja Viessmann posiada system EVI oraz co jest ciekawe 2 zawory rozpręzne elektroniczne oraz 3 wymienniki ciepła. CO ciekawe spręzarki w nich montowane to Scrolle ale takie jakie stosuje sie w przemysle, a nie w domkach. Wysokie parametry pracy, wysokie COP, ciekawa konstrukcja za średnie pieniadze. Bardzo cięzka ponad 200kg. Raz widziałem na serwisie w Danii.

malux20
30-11-2011, 20:28
viesman to nie jest bliżniak buderusa?

wihajster
01-12-2011, 20:56
(....) przykładowo sama spręzarka scroll Copeland 4KW waży 70 KG !! A gdzie reszta.
(....)
Pomyliłeś się jakby o malutkie 100% z tą wagą...
Ale co tam

PS
Mitsubishi pisze się "Mitsubishi" a nie Mitsubischi" - tak na przyszłość jakbyś nie pamiętał nazwy z naklejki.
NAWET SŁOWNIK MURATORA PODKREŚLA BŁĄD - litości!

Husker
04-12-2011, 10:57
Witam, wybaczcie, brak odpowiedzi ale żeby człowiek miał zawsze na wszystko czas to b było zbyt pięknie.

Ceny jakie dostałem od instalatorów wyglądają tak:

Daikin Altherma 11kw 24,630 - montaż 2400
Viessman Vitocal 11kw 39,251 - montaż w cenie
Exotherm Nordic 13kw 19,990 montaż 2500
Ceny oczywiście netto

Co temp zewnętrznej to ile się da :D chciałbym mieć tak zrobione aby pompa odpalała piec jak już nie będzie dawać rady.
Oczywiście nie ma sensu aby taka pompa miała chodzić z minimalnym grzaniem i nabijać niepotrzebnie licznik.
Czytałem, że na dużych minusowych temperaturach najzwyklej w świecie odpala się grzałka w zbiorniku a pompa się wyłącza.
No ale ja mam od tego piec i zapas opału.
Myślę, że maksymalna minusowa temperatura to mi wyjdzie "w praniu" dla pompy którą wybiorę.
Na początek chciałbym ustawić tak do -15 i zobaczyć jak z rachunkami wyjdzie.

primi
04-12-2011, 15:20
Husker, ta cena na Daikina to rozumiem, że na samą pompę, bez zbiornika CWU?



Czytałem, że na dużych minusowych temperaturach najzwyklej w świecie odpala się grzałka w zbiorniku a pompa się wyłącza.
No ale ja mam od tego piec i zapas opału.

Nie wiem jaki masz piec i jaką taryfę, ale ja planuję używać swojego pieca na olej opałowy tylko w I taryfie, w II taniej wychodzą grzałki ;-)

hydraulik_
04-12-2011, 20:11
Henderson nic nie wiesz o Daikinie i polecasz Vissmana.
Alterma jest ok ale dość droga.Vissman nie ma własnej pompy tylko nakleja nalepkę .
Dobre też są mitsubischi i fujitsu(Atlantic) .
U ciebie wystarczy model 8 (to typ i moc w pewnych warunkach) ,ogrzeje domek do -5 -10 C i wode .
Poniżej niema co ciągnąć bo tanej z petetu .Ale na narty możesz jechać.
Duży skok cenowy pomiędzy typem 8 (jeden wentylator) ,a 11 i 13 (dwa wentylatory)

wihajster
04-12-2011, 22:21
Henderson nic nie wiesz o Daikinie i polecasz Vissmana.
Alterma jest ok ale dość droga.Vissman nie ma własnej pompy tylko nakleja nalepkę .
Dobre też są mitsubischi i fujitsu(Atlantic) .
U ciebie wystarczy model 8 (to typ i moc w pewnych warunkach) ,ogrzeje domek do -5 -10 C i wode .
Poniżej niema co ciągnąć bo tanej z petetu .Ale na narty możesz jechać.
Duży skok cenowy pomiędzy typem 8 (jeden wentylator) ,a 11 i 13 (dwa wentylatory)

Panie Marku!
Inżynierowi nie przystoi robić takich błędów typowych dla "dzieci neostrady". Przecież to aż BOLI!
Rozumiem że młode pokolenie tłumaczy się dysortografią itd., to znaczy nie trafia do mnie ten argument ale tak po prostu zmienia się świat i trzeba niestety przyzwyczaić się do tych jednostkowych przypadków i już.
Ja i moi koledzy mieliśmy to szczęście natknąć się na takich wykładowców którzy zwracali uwagę na STARANNOŚĆ nie tylko techniczną, wszak o to głównie chodziło, ale równorzędnie na poprawność językową.
Może się Panu wydawać że pisząc na forum jest Pan anonimowy, że to bez znaczenia, ale zapewniam Pana że tak nie jest.

To że poświęca Pan czas powiedzmy bezinteresownie (?) na porady na tym forum nie znaczy że jest dopuszczalny i usprawiedliwiony brak staranności o wypowiedzi. Proszę Pana o odrobinę uwagi podczas formułowania myśli dla dobra ogółu i nie ukrywam, aby mnie nie "bolało" już nigdy więcej z Pana ust na przykład Mitsubishi przez "ch".
Dziękuję.

Husker
12-12-2011, 12:50
Husker, ta cena na Daikina to rozumiem, że na samą pompę, bez zbiornika CWU?



Nie wiem jaki masz piec i jaką taryfę, ale ja planuję używać swojego pieca na olej opałowy tylko w I taryfie, w II taniej wychodzą grzałki ;-)

Hah :D

Też jakaś alternatywa.
Zobaczymy co i jak, piec też mnie wkurza bo opał trzeba organizować, dosypywać co jakiś czas i ogólnie syf jest w kotłowni. Ja nie mam na to czasu i nawet powiem wam, że zwyczajnie mi się nie chce.
Poczytałem nieco zasoby na forum o pompach i mam już dosyć, ciężko o obiektywne relacje.
Wiem na pewno, że z viessmana i daikina zrezygnuje, pozostaje exotherm ale tutaj ciężko z terminami. Pod koniec tygodnia podjedzie jeszcze gościu z Nibe i z nim sobie pogadam jeszcze.
Wtedy będę musiał podjąć jakąś decyzje bo zaraz śnieg spadnie a już bym wolał mieć to z głowy.

QQQQ
12-12-2011, 18:07
Hah :D

Też jakaś alternatywa.
Zobaczymy co i jak, piec też mnie wkurza bo opał trzeba organizować, dosypywać co jakiś czas i ogólnie syf jest w kotłowni. Ja nie mam na to czasu i nawet powiem wam, że zwyczajnie mi się nie chce.
Poczytałem nieco zasoby na forum o pompach i mam już dosyć, ciężko o obiektywne relacje.
Wiem na pewno, że z viessmana i daikina zrezygnuje, pozostaje exotherm ale tutaj ciężko z terminami. Pod koniec tygodnia podjedzie jeszcze gościu z Nibe i z nim sobie pogadam jeszcze.
Wtedy będę musiał podjąć jakąś decyzje bo zaraz śnieg spadnie a już bym wolał mieć to z głowy.

w tamtym roku zamontowali mi daikina 11,2kW za 27kzł - netto + 7%vat wraz ze zbiornikiem do CWU - z racji na 1 sezon i duze przeciagi zuzylem prawie 7,5k kWh - co stanowiło kwote 2500zł - dużo, ale jestem bardzo zadowolony bo poprzednia zima byla stosunkowo mrozna i dluga - u mnie temp spadaly do -23stC i pompa dzialala
Twoj wybor

Henderson
09-02-2012, 18:58
znalazłem cos takiego do naszej dyskusji bo o taką pompe pytałeś więc zobacz;
http://www.youtube.com/watch?v=kak7ZtshSF0

hydraulik_
09-02-2012, 20:21
Witam, wybaczcie, brak odpowiedzi ale żeby człowiek miał zawsze na wszystko czas to b było zbyt pięknie.

Ceny jakie dostałem od instalatorów wyglądają tak:

Daikin Altherma 11kw 24,630 - montaż 2400
Viessman Vitocal 11kw 39,251 - montaż w cenie
Exotherm Nordic 13kw 19,990 montaż 2500
Ceny oczywiście netto

Co temp zewnętrznej to ile się da :D chciałbym mieć tak zrobione aby pompa odpalała piec jak już nie będzie dawać rady.
Oczywiście nie ma sensu aby taka pompa miała chodzić z minimalnym grzaniem i nabijać niepotrzebnie licznik.
Czytałem, że na dużych minusowych temperaturach najzwyklej w świecie odpala się grzałka w zbiorniku a pompa się wyłącza.
No ale ja mam od tego piec i zapas opału.
Myślę, że maksymalna minusowa temperatura to mi wyjdzie "w praniu" dla pompy którą wybiorę.
Na początek chciałbym ustawić tak do -15 i zobaczyć jak z rachunkami wyjdzie.

Mogę ci zamontować Alfe SE 16 za 22000 z vat ( jednostka zewnętrzna fujitsu)

hydraulik_
09-02-2012, 20:33
Panie Marku!

To że poświęca Pan czas powiedzmy bezinteresownie (?) na porady na tym forum nie znaczy że jest dopuszczalny i usprawiedliwiony brak staranności o wypowiedzi. Proszę Pana o odrobinę uwagi podczas formułowania myśli dla dobra ogółu i nie ukrywam, aby mnie nie "bolało" już nigdy więcej z Pana ust na przykład Mitsubishi przez "ch".
Dziękuję.
Może Pan omijać moje wpisy .
Prawdą jest ,że mam tu interes do zrobienia .Polega on na popularyzowaniu wiedzy na temat PC P-W.
Oczywiście większa świadomość może spowodować większy zbyt.

miki121
09-02-2012, 20:40
viesman to nie jest bliżniak buderusa?

A coś mi się wydaje że agregacik wychodzi z airwell-a :)

Henderson
24-02-2012, 20:31
viessmann nie jest buderusem to 2 oddzielne firmy. Buderus jest jednak powiązany z IVT. A najlepsze jest to, że Dimplex jest robiony przez Buderusa, często można kupić pompę Dimplexa w kolorze niebieskim Buderusa, gdyż dochodzi tam to takich pomyłek. Nawet czasami całe serie Dimplexa są pomylone wtedy cena zakupu to nawet 30% katalogowej. Wyprzedają je wtedy bez zbędnej reklamy. Pomyłki jak w fabryce FSO. Ale rabaty niezłe.

ana-76
24-02-2012, 21:14
Może Pan omijać moje wpisy .
Prawdą jest ,że mam tu interes do zrobienia .Polega on na popularyzowaniu wiedzy na temat PC P-W.
Oczywiście większa świadomość może spowodować większy zbyt.

hahahaha misjonarz

tank102
24-02-2012, 21:25
hahahaha misjonarz

Nie ma co oszukiwąć potencjalnych klijentów.

Hydrauli smiało pisze że montuje i poleca pompy powietrzne atlantica.

A ana-76 ukrywa że propaguje ( i wiadomo o co chodzi) pompy ciepła przez wielkie M .
Jednym słowem trzeba całą prawdę potencjalnym klijentom mówić.

hydraulik_
25-02-2012, 17:44
Nie ma co oszukiwąć potencjalnych klijentów.

Hydrauli smiało pisze że montuje i poleca pompy powietrzne atlantica.

A ana-76 ukrywa że propaguje ( i wiadomo o co chodzi) pompy ciepła przez wielkie M .
Jednym słowem trzeba całą prawdę potencjalnym klijentom mówić.
Ja po prostu lubię montować te pompy .Czy Atlantic,czy Daikin,czy Mitsubishi jest mi obojętne.
Ale mam sentyment do Atlantica. To tak jak z samochodami lubię Toyotę, ale czy to oznacza że BMW jest złe i bym nie kupił ?
ana-76 dla ciebie to niepojęte.

1950
25-02-2012, 19:23
viessmann nie jest buderusem to 2 oddzielne firmy. Buderus jest jednak powiązany z IVT. A najlepsze jest to, że Dimplex jest robiony przez Buderusa, często można kupić pompę Dimplexa w kolorze niebieskim Buderusa, gdyż dochodzi tam to takich pomyłek. Nawet czasami całe serie Dimplexa są pomylone , wtedy cena zakupu to nawet 30% katalogowej. Wyprzedają je wtedy bez zbędnej reklamy. Pomyłki jak w fabryce FSO. Ale rabaty niezłe.
jak Dimplex produkował pompy, to Buderus nawet nie myślał o pompach ciepła, produkowali przede wszystkim kotły żeliwne

miki121
25-02-2012, 19:38
Nie chcę się wypowiadać na temat pompa dimplexa ale z tego co mi wiadomo to pompy dla buderusa i junkersa są produkowane w fabryce ivt.
A IVT tak samo jak buderus i junkers należą do grupy Boscha.
Może nie buderus produkował dla dimplexa a ivt ???
A jedno jest pewne wszystko to to z IVT idzie :)

1950
25-02-2012, 19:39
to je prowda

miki121
25-02-2012, 19:46
Ogólnie przy powietrznych pompach buderusa, junkersa i ivt jest jedna różnica.
Buderus i Junkers mają w stanadardzie miękki start a IVT nie i trzeba to dodać..
No i kolory i logo i na końcu cena ;)

Husker
14-03-2012, 16:32
Widzę, że mój stary temat poszedł własną drogą :)

Wracając do sedna, wybrałem ofertę na pompę ciepła EXT13 Exotherm.
Instalacja już ukończona, nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń.
Piec jest podłączony do pompy i ta go odpala jak spada mocno temperatura, tak od -15 startuje już.
Na końcówkę tej zimy jak jeszcze były mrozy, w domu było wtedy około 22 stopni i na bieżąco woda do mycia (ustawione na 45 stopni).
Wszystko grzeje sprawnie, zastanawiam się jeszcze nad dokupieniem monitoringu przez internet ale to najprędzej następy sezon.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pomoc w temacie :)

lachowski
06-04-2012, 18:52
Widzę, że mój stary temat poszedł własną drogą :)

Wracając do sedna, wybrałem ofertę na pompę ciepła EXT13 Exotherm.
Instalacja już ukończona, nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń.
Piec jest podłączony do pompy i ta go odpala jak spada mocno temperatura, tak od -15 startuje już.
Na końcówkę tej zimy jak jeszcze były mrozy, w domu było wtedy około 22 stopni i na bieżąco woda do mycia (ustawione na 45 stopni).
Wszystko grzeje sprawnie, zastanawiam się jeszcze nad dokupieniem monitoringu przez internet ale to najprędzej następy sezon.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pomoc w temacie :)

Husker mam cos podobnego , ale solanka/ woda EXT15G , daj kontakt tel na priva to pogadamy, dzięki

Henderson
12-04-2012, 17:36
Widzę, że mój stary temat poszedł własną drogą :)

Wracając do sedna, wybrałem ofertę na pompę ciepła EXT13 Exotherm.
Instalacja już ukończona, nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń.
Piec jest podłączony do pompy i ta go odpala jak spada mocno temperatura, tak od -15 startuje już.
Na końcówkę tej zimy jak jeszcze były mrozy, w domu było wtedy około 22 stopni i na bieżąco woda do mycia (ustawione na 45 stopni).

Wszystko grzeje sprawnie, zastanawiam się jeszcze nad dokupieniem monitoringu przez internet ale to najprędzej następy sezon.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pomoc w temacie :)

bo jestem bardzo ciekaw jak twoja P/W się sprawuje, pytam za tydzień będę taką montował u klienta:bye:

Husker
12-04-2012, 22:43
bo jestem bardzo ciekaw jak twoja P/W się sprawuje, pytam - za tydzień będę taką montował u klienta:bye:

Chodzi sobie cichutko i grzeje w większości wodę do mycia, bo ciepło na dworze.
Pompa sprawia takie wrażenie jakby zwolniła w porównaniu z ostatnim miesiącem, rzadziej się odpala i ciszej chodzi.
Zużycie jak sprawdzałem ostatnio na liczniku to będzie jakieś 12 kW dziennie.

hydraulik_
13-04-2012, 20:22
Chodzi sobie cichutko i grzeje w większości wodę do mycia, bo ciepło na dworze.
Pompa sprawia takie wrażenie jakby zwolniła w porównaniu z ostatnim miesiącem, rzadziej się odpala i ciszej chodzi.
Zużycie jak sprawdzałem ostatnio na liczniku to będzie jakieś 12 kW dziennie.
kWh

hardy66
09-01-2014, 09:37
Widzę, że mój stary temat poszedł własną drogą :)

Wracając do sedna, wybrałem ofertę na pompę ciepła EXT13 Exotherm.
Instalacja już ukończona, nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń.
Piec jest podłączony do pompy i ta go odpala jak spada mocno temperatura, tak od -15 startuje już.
Na końcówkę tej zimy jak jeszcze były mrozy, w domu było wtedy około 22 stopni i na bieżąco woda do mycia (ustawione na 45 stopni).
Wszystko grzeje sprawnie, zastanawiam się jeszcze nad dokupieniem monitoringu przez internet ale to najprędzej następy sezon.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pomoc w temacie :)

Mam dylemat co zakupic, Exotherm ma dobre opinie i ceny chyba najwięcej prawdziwych realizacji jako pojedyncza firma. Dodatkowo w BOŚ Banku mają dobre referencje i jak podałem ich firme to mogę mieć kredyt na zakup ich pompy na 1,8% rocznie. Czy możesz na maila podać tel do siebie. Ty już użytkujesz od roku i mam kilka pytań itp.

hardy66
11-01-2014, 08:45
Husker ponownie prosze o kontakt mam mało czasu i musze juz podjąć decyzję (może uda mi się dostać dofinansowanie WFOŚ w mim woj juz ruszyły wnioski)

map78
11-01-2014, 09:41
Spróbuj na priv, bo może już nie czyta forum, a szansa że przyjdzie na maila zawsze jest:)

Husker
12-02-2014, 09:14
Witam wszystkich,

dawno tu nie gościłem, szkoda, że mnie dofinansowania ominęły.
Jeśli pytacie, to urządzenie pracuje sobie, grzeje wszystko i w sumie jakoś maniakalnie się nim nie interesuję.
Teraz jedynie szukam alternatywnego dostawcy prądu dla energii.
Przegląd roczny zrobiłem, przyjechali, posprawdzali urządzenie, przeczyścili filtry i przedłużyli gwarancje na kolejny rok.
Z monitoringu internetowego zrezygnowałem, ostatecznie myślę, że to zbędny bajer, no chyba, żebym miał w domu bywać sezonowo.
Po tym czasie jak posiadam pompę, to mogę powiedzieć, że jestem z niej zadowolony.

hardy66
15-02-2014, 12:21
Witam wszystkich,

dawno tu nie gościłem, szkoda, że mnie dofinansowania ominęły.
Jeśli pytacie, to urządzenie pracuje sobie, grzeje wszystko i w sumie jakoś maniakalnie się nim nie interesuję.
Teraz jedynie szukam alternatywnego dostawcy prądu dla energii.
Przegląd roczny zrobiłem, przyjechali, posprawdzali urządzenie, przeczyścili filtry i przedłużyli gwarancje na kolejny rok.
Z monitoringu internetowego zrezygnowałem, ostatecznie myślę, że to zbędny bajer, no chyba, żebym miał w domu bywać sezonowo.
Po tym czasie jak posiadam pompę, to mogę powiedzieć, że jestem z niej zadowolony.

dzięki za info, moje pytanie już nieaktualne, podpisałem już umowę z nimi na gruntową z odwiertem ext10gw opt + wszystkie instalacje. Z powietrznej się wycofałem bo grunt wyszedł tylko 7 tyś drożej, I tak dzieki. Na razie czekam na ropoczęcie prac wiertniczych, dam znać

Henderson
15-01-2015, 14:18
.

hardy66
20-01-2015, 13:13
Ogólnie przy powietrznych pompach buderusa, junkersa i ivt jest jedna różnica.
Buderus i Junkers mają w stanadardzie miękki start a IVT nie i trzeba to dodać..
No i kolory i logo i na końcu cena ;)

u mnie w EXT10gw za miękki start firmy Danfos była dopłata 360zł,a miałem nadzieję że dostane go gratis, biednemu zawsze wiatr w oczy

Rotan
21-01-2015, 21:16
Nie straszcie mnie!!!
Myślałem że miki wrócił.:lol2:

lachowski
09-03-2015, 14:26
u mnie w EXT10gw za miękki start firmy Danfos była dopłata 360zł,a miałem nadzieję że dostane go gratis, biednemu zawsze wiatr w oczy

jaki masz soft 1 fazowy czy 3 fazowy? Podaj symbol tez by mi się przydał, tylko cena oficjalna może być ponad 1500
Pozdrawiam

hardy66
09-04-2015, 08:56
to jest soft firmy Danfos made in Denmark model MCI12CH do 12A, dość szybki jak na soft bo rozruch trwa ok. 2..3s. Efekt jest dobry bo nie ma żadnego uderzenia startowego czy wzrostu natężenia prądu. Automatyk z Exotherm twierdzi że taki soft jest wstanie wydłużyć życie sprężarki o ok 30%

wihajster
10-04-2015, 00:01
(...ciach...) Automatyk z Exotherm twierdzi że taki soft jest wstanie wydłużyć życie sprężarki o ok 30%
BZDURA. Prawdopodobnie poprawia żywotność, ale podawać konkretnych liczb bym się nie odważył. Nawet z dopiskiem "około".

Niesamowite, jak niektórzy potrafią szastać liczbami. 30% ? Jak? Skąd? Jak to "policzył"??
:(

Jak nie wie skąd te dane, to są tyle warte co opowiastki o bambusowych podłogach... (tak samo merytoryczne)
Co jeszcze twierdzi ten automatyk?

map78
10-04-2015, 10:27
BZDURA. Prawdopodobnie poprawia żywotność, ale podawać konkretnych liczb bym się nie odważył. Nawet z dopiskiem "około".

Niesamowite, jak niektórzy potrafią szastać liczbami. 30% ? Jak? Skąd? Jak to "policzył"??
:(

Jak nie wie skąd te dane, to są tyle warte co opowiastki o bambusowych podłogach... (tak samo merytoryczne)
Co jeszcze twierdzi ten automatyk?

Przekornie odpowiem, że sam też bardzo lubisz szastać tu liczbami;) Np twierdzisz, że Twoje pompy będą pracować 30 lat podczas gdy powietrzne rozlecą się po 15 latach. Możesz wyjaśnić skąd te liczby?, bo nie potrafię nigdzie znaleźć takich opracowań:confused:

wihajster
12-04-2015, 23:58
Przekornie odpowiem, że sam też bardzo lubisz szastać tu liczbami;)
Nie sądzę, nie przypominam sobie szastania liczbami. Podaj konkretny przykład, może skleroza mi po prostu dokucza.


Np twierdzisz, że Twoje pompy będą pracować 30 lat podczas gdy powietrzne rozlecą się po 15 latach. Możesz wyjaśnić skąd te liczby?
Mogę wyjaśnić tyle, że coś pamiętasz z dyskusji ale niezbyt dokładnie.
Nie pisałem nigdy że moje pompy będą bez żadnej awarii pracowały 30 lat. Chodziło zwyczajnie o opłacalność montażu P-W (zwłaszcza, kiedy różnice w kosztach są niewielkie lub praktycznie ich nie ma wcale!), ale rozpatrując długookresowo, właśnie na przykład w okresie 30 lat. A nie 10 czy 15 lat.
Mało tego – możesz nie pamiętać bo od niedawna gościsz na tym forum, zaproponowałem kiedyś rodzaj zakładu: która pompa bardziej się będzie opłacać po 30 latach, gruntowa czy powietrzna. Z uwzględnieniem wszystkiego po drodze czyli koszt zakupu, koszty energii, koszty napraw czy wymiany urządzenia. Chyba za czasów forumowej* gwiazdy Michała (tego o którym się nie mówi). Niestety moja propozycja przeszła bez echa.

Pisałem też o tym, że gruntówkę będzie można naprawić za relatywnie niewielkie pieniążki i mało tego, po naprawie będzie dalej pracowała z dobrą efektywnością.
Z małym „ale” – nie zawsze dotyczy inwerterów, tutaj jesteśmy uzależnieni od dostępności elektroniki po xx latach, a to może stanowić problem, jeśli nie samej dostępności co również kosztów, narzuconych przez producenta.

Poza tym wyjątkiem, dla przykładu jestem w stanie naprawić każdą PC gruntową każdego producenta. Nawet nie potrzebuję do tego dostępności „ich” elektroniki. Ani żadnego innego elementu. Zwyczajnie założę swoją płytę sterującą, ewentualnie dostosuję algorytm sterowania do indywidualnych wymagań.

bo nie potrafię nigdzie znaleźć takich opracowań:confused:
Co do „rozlecenia się” P-W po 15 latach, jak piszesz, to nie wziąłem tego z żadnego opracowania ani też nie wyssałem z palca (nawet brudnego).
Na temat żywotności technologii stosowanej w pompach powietrznych mam swoje zdanie z długiej pracy przy montażu, serwisie i naprawach klimatyzatorów różnych rodzajów i niestety trend nie jest w 100% zbieżny z oczekiwaniami użytkownika. Poprawiły się znacznie osiągi i efektywność, ale kosztem czegoś innego. Sama wymiana ciepła w parowniku poprawiła się przez innowacje, np. karbowanie rury miedzianej parownika od wewnątrz oraz tendencje do zmniejszania grubości ścianki prawie do granic absurdu.

O elektronice już nie wspomnę wcale.

Na zakończenie, żeby nie było że to tylko moje chore wymysły, kiedyś przy okazji pewnego spotkania branżowego z ciekawości zapytałem inżyniera z Viessmanna, jaką żywotność mają ich pompy powietrzne. Mówił coś o około 17-18 latach. Jak myślisz, miał na myśli wersję optymistyczną czy pesymistyczną, jako wysłannik producenta?

* forumowej - niestety używam niepoprawnej formy, wręcz rażącej. Czy ktoś dzisiaj mówi "akwariumy"? Chyba nie, raczej są "akwaria".
Niech tak jednak będzie, skoro sami włodarze tego forum mówią o nas "foRUMOwicze" zamiast "forowicze". Fakt, dziwnie brzmi forowicz, pewnie forumowicz wygra...

JTKirk
13-04-2015, 05:34
wihajster pisze jak było. Pamiętam dyskusję z tamtego okresu, to faktycznie chyba było w tym okresie co pisze wihi, bo PC p-w były bardzo agresywnie promowane właśnie przez mikiego :P

map78
13-04-2015, 08:40
Ja nie neguję tego co pisze Wihajster, bo na pewno nie mam takiej wiedzy ani doświadczenia w temacie pomp. Jednak biorąc pod uwagę, że jest on ekonomicznie powiązany z konkretnym systemem nie jestem do końca przekonany o jego bezstronności. To po pierwsze:) Po drugie nie bardzo rozumiem dlaczego generalizuje się, że wszystkie PW są takie same i tyle samo wytrzymają. Moim zdaniem wiele tu zależy od podejścia producenta - jakie materiały zastosuje, technologie, nadzór procesu produkcji, itp. To, że Viessmann deklaruje 17l nie znaczy, że Daikin, czy Atlantic kalkulują tak samo, a może to meeting pochodzi 20l, bo o Hevalexach wiemy, że wytrzymują 2 lata;)
Poza tym gruntówki też są różne. Widziałem ostatnio u kumpla gruntówkę ViVitherm i powiem szczerze, że moja PW to przy tej w ogóle elektroniki nie posiada;) Wątpię, żeby taką gruntówkę za 15 lat dało się łatwo naprawić (brak części), a jeśli, jak mówi Wihajster można zastąpić ich elektronikę inną (autorską) to tak samo można to zrobić w przypadku pomp PW - wystarczy jakiś magik typu Wihajster, który zrobi to samo dla PW i też się da.
A tak w ogóle to poczekamy, zobaczymy. Jak na razie awarii opisywanych na forum było raczej niewiele, ale z tego co widzę to dotykają one obu rodzajów urządzeń. No chyba, że policzymy awarie chińskich pompek do CWU, które wciąż zalewają nasz rynek, ale to raczej inna bajka.

JTKirk
13-04-2015, 11:01
nie jestem tutaj pewny, ale wydaje mi się że gruntówki to jednak trochę inny poziom skomplikowania - mimo że twierdzisz że u ciebie nie ma dużo elektroniki
zerknij tutaj - widzisz tutaj w ogóle jakąś elektronikę?!?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172592-Pompy-Ciep%C5%82a-Ecopol-System&p=4974514&viewfull=1#post4974514



I to wszystko! Ot cala pompa. Bardzo mi sie to podoba - kazdy element mozna kupic nawet na allegro, a w razie awarii wymieni to kazdy chlodnik. Najdrozsza jest oczywiscie sprezarka - ok 3k pln. Filtr, wziernik, presostat - ponizej 100 pln za element. Skraplacz i parownik sa obudowane i zakryte wiec niestety ich nie sfocilem ale producent deklaruje ze to "danfoss, alfaco lub honeywell" i ja tam mu wierze :) Prostota tego urzadzenia poraza. Ale to wielki plus bo tutaj nie ma sie co zepsuc, jedyny zuzywajacy sie element to sprezarka ktora bez najmniejszej awarii powinna pociagnac minimum 25 lat, a przypuszczam ze pociagnie dwa razy tyle przy prawidlowo wykonanej instalacji i sterowaniu :)
Podsumowujac - kawal solidnego sprzetu opartego o elementy z najwyzszych polek firm chlodniczych. Podoba mi sie :)

tutaj nie trzeba być nawet magikiem, żeby naprawić :P

hardy66
13-04-2015, 12:26
Panowie, soft-start dla sprężarki scroll wydłuży jej życie, co zaobserwowałem: brak gwałtownego startu, brak metalicznego uderzenia startowego i co ciekawe mniejszy chwilowy prąd na rozruchu praktycznie taki jak nominalny podczas pracy. Wniosek: sprężarka musi wytrzymać więcej bo ma mniejsze obciążenia mechaniczne. Automatyk z Exotherm powiedział 30%, może będzie 28% może 40%, ale to chyba prawda

hardy66
17-04-2015, 09:32
Soft ma duży wpływ na wytrzymałość sprężarki.

jakoś nikt nie psioczy mocno na Exotherm, mój montaż czy sama pompa sprawuje się bdb, wiesz na 200 czy 300 montaży co oni robią rocznie to nie sądzę by nie wiedzieli co robią. sama pompa to wysoka klasa wykonania, nie mam uwag, jak moge to polecam. Jaką ty masz? grunt ?

yaiba83
19-04-2015, 22:07
jakoś nikt nie psioczy mocno na Exotherm, mój montaż czy sama pompa sprawuje się bdb, wiesz na 200 czy 300 montaży co oni robią rocznie to nie sądzę by nie wiedzieli co robią. sama pompa to wysoka klasa wykonania, nie mam uwag, jak moge to polecam. Jaką ty masz? grunt ?

To poczytaj inne wątki na których zdemaskowali cię jako handlowca i podali skąd biorą się te pompy na których podmieniane jest logo na Exotherm...

M.Krk
22-04-2015, 15:31
Mam tą PC i nic tam nie jest podmieniane, może jest dołożone o ile macie rację co do produkcji tych pomp, dziwi mnie tylko jedno bo to już ładnych parę lat a jak dotąd nie trafiłem na żadną opinię typu: byłem u producenta, pan X kłamie tam nic nie jest produkowane. Ludzi z tamtych okolic jest tutaj trochu, negatywnie nastawionych też więc dlaczego nikt z nich się nie wysilił i nie sprawdził osobiście ?
Mi z pod Krakowa to tak mało po drodze do Gdyni no ale ja nie mam na co psioczyć puki co.

M.Krk
22-04-2015, 20:57
zaraz, zaraz, ja nie twierdzę że to nie jest z chin, tylko że ludzie mają pod nosem i nie sprawdzą, wszyscy piszą exotherm ale tam jest tylko detal, dodam że podobno bo nie byłem, produkcję prowadzi http://gsj-energia.pl/, ale i tu nie byłem więc też głowy nie dam, wiem na pewno że facet z tej firmy jest ok, był uruchamiał mi pompę, odpowiedział na wszystkie pytania jak dla mnie z sensem, nie cwaniakował a mówił jak do człowieka no i co najważniejsze jak zadzwoniłem do niego z problemem to się nie wykręcał tylko zachował się jak należy, zresztą ten z exotherm też udzielał rad więc ok, dla jasności to nie była awaria, problem był w tym że ZE powinny odczytywać licznik co miesiąc bo płacę za to a oni sobie zrobili prognozę i efekt był taki że płaciłem po 90-300zł a jednego miesiąca walnęli mi 1600zł. wiec miałem stres

M.Krk
23-04-2015, 07:53
Tak czy siak są tacy co chwalą i tacy co się zawiedli i nic w tym dziwnego, chodziło mi tylko o to że są tacy którzy jadą równo jak leci i to prawdopodobnie bez jakiegokolwiek sprawdzenia swoich teorii, mimo że mają taką możliwość.
Ja nie mam pojęcia czy oni to tutaj robią, czy tylko ściągają i dokładają kawałek blachy z logo.
Druga kwestia to są tutaj fachowcy którzy znają doskonale temat budowy działania itp. więc chyba potrafią powiedzieć czy to bubel z chin.

Henderson
23-04-2015, 10:28
w Polsce zwykli ludzie mentalnie nie są wstanie zrozumieć jak obecnie na świecie robi się duży biznes, ciągle ktoś jest w szoku i woła JAK TO ??? To że firma jest Polska nie znaczy że wszystko musi produkować na terenie Polski, to jest globalizacja. Świat nie kończy się za gzymsem stodoły, no może za wychodkiem...
Viessmann swoje pompy powietrzne do 15kw produkuje w Chinach, szwedzki Euronom w Chinach, duński VVTS w Chinach, Stiebel na Słowacji i Rumuni, Panasonic w Malezji i Chinach, amerykański goodman w Chinach, francuski Atlantic w Chinach itp. wszystko można produkować wszędzie, to jest kwestia opłacalności.
Polska firma Reserved z Gdańska produkuje w chinah, indiach, pakistanie itp.
Kominki norweskiej firmy JOTUL są robione...w Polsce, automatyka do pomp ciepła NIBE jest robiona w małej wiosce pod Zduńską Wolą, a nie w Szwecji, pompy obiegowe Wilo w Chinach, Grundfos podobnie. Copeland w Chinach
A czy Volvo jest Chińskie czy Szwedzkie? A Jaguar indyjski czy angielski?
A pstrąg norweski z hodowli pod Koszalinem jest polski czy norweski?
W Chinach jak na stół nie położysz min 1 000 000 USD to nikt poważny z tobą nie będzie rozmawiał, nawet telefonu od ciebie nie odbiorą, bo będziesz za biedny do interesów i będziesz skazany na kiepskich pośredników i ceny o 100% wyższe. Lub na Meetinga za 150 dolarów

fachman19
23-04-2015, 19:22
Daikin Europa 314275 a na dole zrobiono w chinach

yaiba83
28-04-2015, 06:29
Ale z tym google maps toś docisnął :) Od razu inna rozmowa :D
Nagle skończyły się wywody o polskim producencie...

Henderson
19-05-2015, 22:53
najłatwiej to sprawdzić;
zrób w Exotherm zamówienie na jakąś nietypową pompę, ogłaszają się że wykonają każde zamówienie w kilka dni, więc jak ci napiszą że 90dni to produkują w Chinach, a jak 14 dni to muszą w Europie. Druga sprawa to Exotherm ma kilka nieruchomości w 3 city więc nie wiem jaka jest ich polityka chwalenia się majątkiem i co oficjalnie jest ich siedzibą główną. Fakt jest taki, że bardzo dużo sprzedają i potrafią to robić. Same pompy może nie są tak doskonałe jak Alfa czy IVT, ale na pewno lepsze niz Stiebel, Panasonic czy Wolf. to jest taka srednia klasa jak np. KIA czy Opel.

Henderson
19-05-2015, 22:57
co najtragiczniejsze jest, że na świecie produkty MADE IN CHINA mają kilkukrotnie lepszą renomę niż MADE IN POLAND. Prawda jest taka, że swiat zachodni bardziej ceni produkcje w Chinach niz w Polsce. jest to beznadziejne dla Polaków, nam sie zawsze wydaje, że Polska to centrum świata, miasta na poziomie Warszawy to w Chinach prowincjonalne miasteczka.
Daikin robi w Chinach czy to szokujące?
W Chinach w dobrych fabrykach pensja na poziomie 9 000-12 000 USD dla inżyniera nie jest niczym nadzwyczajnym, a w Polsce inżynier jak dostanie 3500zł to jest już bogiem na autostradzie. Załamka co?

wihajster
19-05-2015, 23:45
Henderson, a ty co tak wyskakujesz niczym Filip?
Startujesz w wyborach?

PS. Nie pij tyle! Na zdrowie.

buddar
09-05-2020, 07:30
Radzę od razu skreślic z listy Viessmanna , kupiłem 3 mce temu wyższy model Vitocal 200s i do tej pory zglosiłem 6 awarii, których producent skutecznie nie potrafi zdiagnozować ani usunąć - czekam na wymiane jednostki na nową wolną od wad fabrycznych, ale to też trwa...generalnie serwis Viessmanna i posprzedażna opieka klienta jest w mojej ocenie absolutnie zla, nie mają w kraju podstawowych części, na przyjazd serwisanta czekalem nawet do 6 dni, pozostawiają klienta z własnym problemem niskiej jakości flagowego produktu samemu sobie...osobiście nie polecam zakupu produktow Viessmann, po wydaniu kilkudziesięciu tys. zł to mocno traumatyczne doświadczenie, jeśli inni nabywcy tego modelu mieli podobne problemy zpowtarzającymi się awariami systemu chłodzenia, czujnika przepływu, wentylatora etc, proszę o kontakt, może to być pomocne przy zgłoszeniu wad ukrytych produktu do UOKiK i ogloszeniu akcji serwisowej na ten model, chyba, że po prostu tylko ja źle trafiłem ... niemniej zdecydowanie odradzam zakup Viessmann Vitocal 200 s.