PDA

Zobacz pełną wersję : Czy kocioł kondensacyjny jest rzeczywiście oszczędny?



ochus
29-11-2011, 11:56
Mam pytanie do osób które z własnego doświadczenia zauważyły spadek zużycia gazu po wymianie kotła np. zwykłego atmosferycznego na kondensacyjny?
Mój kociołek ma już 10 lat (a może dopiero). Jest to zwykły atmosferyk Torus Economic 26 KW dwufunkcyjny. Pewnie pochodzi jeszcze kilka lat ale korci mnie cały czas kwestia wymiany na kondensacyjny.
Dom w międzyczasie dociepliłem dom styropianem i wymieniłem wszystkie grzejniki na większe.
Obecnie dom ogrzewam temperaturą na kotle 55 stopni.

Zbieram informacje jak to z nimi jest w rzeczywistości bo co piszą marketingowcy to wszyscy wiemy.

Czekam na informacje.

Pozdrawiam.

desmear
29-11-2011, 12:19
przy kotle kondensacyjnym ważniejsza jest temperatura nie zasilania a powrotu. zobacz jaka masz temperaturę wody która wraca Ci do kotła. to od niej zależy czy kocioł będzie kondensować. Jeśli będzie, będziesz miał zysk.

odyseuszek
29-11-2011, 12:41
Przede wszystkim oceń sprawność obecną kotła bo z deklarowanych dla atmosferyka 91% może w rzeczywistości być 75% i wtedy zarobisz już na samej wymianie na nowy niezależnie od tego czy to będzie zwykły czy kondens.
Jednak przy samych grzejnikach, a szczególnie jeśli musisz mieć dwufunkcyjny nie pchałbym się w kondens. Nawet przyjmując że będziesz miał dodatkowe 10% oszczędności to policz że coroczny przegląd jest o min. 100 zł droższy a różnica w cenie też jakieś 1500 zł, więc jeśli założyć że zwrot nastąpi po 10 latach to opłacałoby ci się to jeśli zużywasz gazu za więcej niż 2,5 tys rocznie, przy zakładanym zwrocie w ciągu 5 lat zużycie musisz mieć min. 4 tys/rocznie.