PDA

Zobacz pełną wersję : Remont starego poddasza



michasss_185
02-12-2011, 12:40
Witam wszystkich,

W przyszłym roku noszę się z zamiarem remontu starego poddasza użytkowego, które jest już strasznie zaniedbane. Ostatnimi latami służyło tylko one do przechowywania "potrzebnych rzeczy" :p Budynek sprzed około 40 lat. Planuje dokonania paru zmian na poddaszu tak aby stworzyć z niego mieszkanie dla 3 osób. Między innymi: chciałbym podnieś ściankę kolankową(obecnie dach ma pochylenie 45 stopni co znacznie pogarszająca wpływa na funkcjonalność całego poddasza), wymiana dachu ( obecnie jest to eternit), wymiana okien i dodanie okien dachowych. Chciałbym także zrobić osobne wejście na to poddasze tak aby nie przechodzić przez parter tj. mieszkanie rodziców :) To pokrótce co chciałbym zrobić :)

Proszę poradźcie od czego należałoby zacząć całą przygodę z remontem ...... Czy pierwszym krokiem będzie wizyta architekta i przedstawienie mu swojej wizji ?? Czy ktoś się orientuję ile będzie kosztował taki projekt poddasza ? Chodzi mi o przedział czy to będzie od 1 tys do 5 tys czy może od 10 tys do 15 tys bo szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia...:confused:

beaa24
03-12-2011, 13:41
Jeżeli chcesz cokolwiek podnosić, zmieniać ogólną bryłę budynku, należy mieć projekt, pozwolenie na budowę etc. Należałoby zacząć od wizyty u projektanta. On zrobi inwentaryzację budynku. Kwoty zależą od wszystkiego. Nas projekt dobudowy i rozbudowy kosztował ok. 3500 tys. Podnieśliśmy ściankę kolankową na 1,5m, dach był czterospadowy, jest dwuspadowy i dobudowaliśmy klatkę schodową. Czyli w ogólnym zarysie mamy dwa oddzielne domy w jednym (na jednym). Koszt projektu i tak jest najmniejszy. Później się zacznie. Ubywa a i tak nic nie widać. No i jeżeli chcesz mieć oddzielne przyłącza to także kosztuje. Przed wydaniem pozwolenia na budowę należałoby to mieć zrobione. Jeszcze potrzeba mapkę do celów projektowych, zapewne akt własności (jeśli zamierzasz brać kredyt), zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Do momentu wydania pozwolenia na budowę nas kosztowało to ok. 7600zł - projekt, przyłącze energetyczne, mapki oraz zaświadczenie. Nie liczyłam kosztów aktu notarialnego (umowa darowizny). Mogę śmiało powiedzieć, że jak do tej pory na pewno nie postawilibyśmy domu za te pieniądze, za jakie mamy poddasze. (mamy dobudowaną klatkę, podniesione ścianki kolankowe, szczytowe, okna w liczbie 9 - bez dachowych, dach z "akcesoriami, wyprowadzoną wodę, instalację c.o., wylewki, oraz instalację energii elekt. i nowy piec). Dom ma 10x11m po zewnętrznych ścianach, klatka też jest całkiem spora, chyba 2x3m (lub więcej) po zewnętrznych ścianach. Także koszt całej papierologii na pewno się opłaca. Teraz tynkarze i reszta. Na cały remont mamy przeznaczone ok. 200 tys. ( razem z meblami i resztą)

michasss_185
05-12-2011, 20:56
Dzięki beaa24 na szczegółowe informacje :)

Zaczynam szukać jakiegoś konkretnego projektanta. Koszty projektu nie są aż tak strasznie...przynajmniej narazie ... Przyłącza osobnego na pewno nie będę robił.. Rozumiem że pozwolenie dopiero po wykonaniu projektu? Możesz mi napisać jaki jest czas realizacji takiego indywidualnego projektu? czy to zależy głównie od projektanta ... mam też możliwość dobudowania klatki schodowej i bardzo się nad tym zastanawiam... na pewno byłoby wygodniej niż przechodzenie przez dół domu... masz może jakieś rady na co zwrócić uwagę na początku przygody z budową / remontem :) ??? Postaram się wrzucić jakoś na czasie stare rysunki domu :) może mamy podobny dom z czasów po niemieckich :)

beaa24
06-12-2011, 21:31
Nie ma za co.
Decyzję o nadbudowie podjęliśmy w styczniu tego roku. Projekt zaczął się robić w marcu, skończył w czerwcu. Zależało to od projektanta naszego - ma sporo zleceń i czasem nie wyrabia chyba:) Pozwolenie mieliśmy w sierpniu. Zaczęli robić 1 września - sami praktycznie nic nie robiliśmy oprócz prac typowo porządkowych - sprzątanie gratów ze strychu, usuwanie szlichty, porządkowanie azbestu. Drewno też sami malowaliśmy - mieliśmy ze swojego lasu. Aha i jeszcze wciągaliśmy przez okno keramzyt na górę - zamówiliśmy luzem bo był sporo tańszy.
Oczywiście pozwolenie dopiero, jak będziesz miał gotowy projekt:)
Co do oddzielnego wejścia - warto się nad tym zastanowić - dlatego, że to zawsze większa niezależność. Mam klatkę swoją, ale jest też przejście z dołu. No i dla mnie ważne też były oddzielne liczniki.
Jak dla mnie na początku budowy było ważne to, na czym było można zaoszczędzić, a na czym pod żadnym pozorem nie:)
Teraz zresztą też.
Widzę, ze jesteś z Poznania, cena takiego projektu zależy też zapewne od regionu - ja jestem z lubelskiego. A budynek to typowa kostka z lat 70.
Także powodzenia życzę:)

michasss_185
07-12-2011, 09:21
no to mamy identyczne budynki :) u mnie tez jest stara typowa kostka z lat 70 ... pomyśle nad temat osobnej klatki schodowej... nie chce robić sobie za dużo kosztów .. remont tego poddasza ma być przejściowy na parę lat ... nie chce jak na razie pakować się w kredyt na 30 lat .. dlatego decyzja o remoncie ...
Powiedz mi ile pokoi udało się Tobie wygospodarować ?? Masz też tak że na samej górze jakaś sypialnia czy coś innego ??? Ja tak sobie planuję ... marzenie byłoby sypialnia na górze wraz z garderobą , później pokój dla dziecka łazienka no i salon z kuchnią ...

tak wogóle to ile tam będziesz miała m2 ??

Jestem z Poznania i na pewno koszty będą nieco wyższe ... ehhh ...

Będzie trzeba się uzbroić w cierpliwość od nowego roku :):)

beaa24
08-12-2011, 21:37
Mamy 110m, w tym kuchnia z salonem i 3 sypialnie oraz łazienka. Z tym, ze sypialnie są małe, jedna ma 14m, jedna 10 i najmniejsza 9m. Na "strychu" - tj. nad płytami nic nie ma. Ja tak sobie wymyśliłam, że koniecznie muszą być 3 sypialnie i salon:) narazie wygląda, że jest bardzo przestronnie.

cyan
06-01-2012, 20:36
witaj
Zanim zaczniesz cokolwiek robić musisz wystąpić do Urzędu Miasta o wydanie warunków zabudowy. Jeśli miasto idzie z duchem czasu to macie już opracowany miejscowy plan zagospodarowania i wystarczy wystąpić o jego wypis. Jest to bardzo ważne ponieważ tylko w ten sposób dowiesz się co tak naprawdę wolno ci wykonać na danym terenie. Podaję przykład: Dom ma 10m wysokości i dach o nachyleniu 45 stopni, inwestor chce podnieść go o 1,5m i zachować taki sam kat dachu. Miejscowy plan np określa, że maksymalna wysokość budynku to 11m, a kąt dachu ma się mieścić w przedziale 40-45stopni. W tym przypadku zamierzenia są niezgodne z planem. Zanim zlecisz projekt koniecznie udaj się do Urzędu Miasta by uniknąć takich wpadek - niestety są one bardzo częste.
Po uzyskaniu warunków zabudowy lub wypisu zlecasz projekt. Jeśli nie będziesz zmieniać obrysu zewnętrznego budynku to mapa do celów projektowych nie jest wymagana, jeśli jednak chcesz dobudować klatkę schodową, mapa jest niezbędna. Mapę wykonuje geodeta i zazwyczaj zajmuje mu to ok miesiąc.
Projekt budowlany wykonuje się ok 1-2 miesiące - oczywiście zależy to od inwestora i od tego jak bardzo mu się spieszy.
Jeśli mogę Ci w czymś jeszcze pomóc pisz śmiało. [email protected]
pozdrawiam
Anna

Redakcja
05-11-2015, 11:00
Adaptacja strychu? Zobacz nasz film - adaptujemy strych na mieszkanie. Na filmie zobaczycie montaż okien dachowych Fakro - zespolonych, podwójnych - po to by otworzyć poddasze na piękny widok!

1459

Zobacz inne filmu murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora - to telewizja poradnikowa dla Was (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 F)