PDA

Zobacz pełną wersję : Konflikt instalacji



Elfir
03-12-2011, 01:17
Przymierzam się do projektu i montażu poszczególnych instalacji w domu.
Mam problem z rozprowadzeniem rur do odkurzacza centralnego. Pomieszczenie gospodarcze mam na piętrze i tam jest miejsce na centralę odkurzacza.
Nie wiem tylko jak rozprowadzić rury, nie wchodząc w konflikt z podłogówką? Mam 10 cm miejsca na wylewki z posadzką i ani cm więcej. Najgorzej będzie na parterze, bo rura od odkurzacza musi przebiegać w poprzek korytarza.

eniu
03-12-2011, 15:00
Przymierzam się do projektu i montażu poszczególnych instalacji w domu.
Mam problem z rozprowadzeniem rur do odkurzacza centralnego. Pomieszczenie gospodarcze mam na piętrze i tam jest miejsce na centralę odkurzacza.
Nie wiem tylko jak rozprowadzić rury, nie wchodząc w konflikt z podłogówką? Mam 10 cm miejsca na wylewki z posadzką i ani cm więcej. Najgorzej będzie na parterze, bo rura od odkurzacza musi przebiegać w poprzek korytarza.


U siebie dopasowałem rurki od podłogówki do rury
odkurzacza , która otrzymała priorytet. A co na to
Pan instalator ?

Elfir
03-12-2011, 15:18
raczej chodzi mi o to czy nie będzie pękała wylewka, jak będzie cieńsza warstwa.

eniu
03-12-2011, 16:14
U mnie nie ma konfliktu rury odkurzacza z wylewką . Rura jest
umieszczona w warstwie ocieplenia.

photos
04-12-2011, 08:23
tak w warstwie ale skoro na calosc ma tylko 10 cm a wylewka musi miec okolo 6 cm to znaczy ze styro bedzie 4 cm. A rury odkurzacza maja kolo 5 wiec beda wystawac...pomysl moze o puszczeniu rur w scianie. Ewentualnie mozesz wylac anhydryt. Dasz wtedy wiecej syro, ciensza poszadzka i rura sie zmiesci

Elfir
04-12-2011, 13:31
Nie będzie styropianu. Układam podłogówkę bezpośrednio na płycie betonowej.

eniu
04-12-2011, 22:27
Może zrób bruzdę w płycie betonowej ?

Jest też możliwość zrobić w miejscu krytycznym dylatację .
Wymaga to przewidzenia jakie będą płytki podłogowe i
zgranie dylatacji z fugą płytek . W tym miejscu fuga elastyczna
(silikonowa).

...tak sobie gdybam ...

Elfir
04-12-2011, 22:44
eniu- w zbrojonej monolitycznej płycie mam kuć? To ja już wolę bez odkurzacza :)

aadamuss24
04-12-2011, 23:54
Rury przy ścianach gdzie nie będzie już rur od podłogówki. pozdr adam

Elfir
04-12-2011, 23:58
tyle to ja wiem, ale co zrobić w miejscach, gdzie podłogówka musi przecinać rury co?

eniu
05-12-2011, 08:55
eniu- w zbrojonej monolitycznej płycie mam kuć? To ja już wolę bez odkurzacza :)


Rura ma 5 cm . Jeśli zrobienie bruzdy 2,5 cm w płycie ,
jej nie zaszkodzi , automatycznie zostaje 7,5cm nad rurą .
Jest to na tyle gruba warstwa betonu ,ze nie powinna
już być wrażliwa na dolegliwości których się obawiasz.
Rurki od podłogówki przebiegające nad rurą odkurzacza
nie będą miały raczej wpływu na pękanie.

Kucie oczywiście odpada .Należy zrobić precyzyjne nacięcia
gumówką.

eniu
05-12-2011, 09:02
Inny sposób to rozprowadzenie górą , a w dół tylko piony w
ścianach do wys. gniazd. Ja mam dokładnie odwrotnie . Odkurzacz
na dole instalacja rozprowadzona dołem + piony do pomieszczeń
górnych. I jeszcze jedno . Jednostka wyciągu w domu, to głupi
pomysł . Zrób tak tylko jeśli nie masz garażu. U mnie grozi to
zawałem osoby przebywającej w pobliżu urządzenia, nieświadomej
tego ,że ktoś włącza odkurzacz.:D

Jarek.P
05-12-2011, 11:37
Przemyśl jeśli możesz lokalizację samego odkurzacza, bo montowanie jednostki centralnej na poddaszu to naprawdę kiepski pomysł i proszenie się o problemy w przyszłości (cofanie się śmieci, zapychanie instalacji itp.).

Co do tych warstw podłogowych - na pewno chcesz dać bezpośrednio na strop 10cm wylewki??? Dlaczego? Będzie ciężkie, drogie i kiepskie użytkowo (zerowa izolacja akustyczna). Naprawdę, proponowałbym tam dać choć ze 3-4cm styropianu, rury od odkurzacza schować w nim. Będą wystawać górą, to fakt, ale mówi się trudno, inaczej nie zrobisz. Jeśli w tym miejscu docelową podłogą ma być parkiet, panele bądź jakaś wykładzina, to wogóle się nie przejmuj, a nawet dla ochrony samej rury przed uszkodzeniem od samej wylewki i jej mikroruchów, połóż od góry na rurze jakąś cienką gąbkę PE.
Jeśli jednak tam ma być terakota, to może warto tą rurę odkurzaczową puścić gdzieś pod ścianą? Tak, żeby zminimalizować szansę pęknięcia wylewki w połowie podłogi?

J.

Elfir
05-12-2011, 13:16
Ja nie mam poddasza. Na parterze to mogę sobie w salonie ustawić :)
Tak wygląda projekt:
http://img822.imageshack.us/img822/9561/wentylparter.jpg
http://img834.imageshack.us/img834/6971/wentylpitro.jpg

Jak widać konflikty pojawiają się w 3 miejscach:
parter - przejście przez środek holu
piętro - przejście przez drzwi garderoby i drzwi sypialni, ale to rzeczywiście ukryję w styropianie. Na parterze nie ma styropianu.

aadamuss24
05-12-2011, 16:34
Pomiędzy poszczególnymi pętlami podłogówki czasami jest trochę miejsca gdzie można poprowadzić takie rury. Rozrysuj jeszcze pętle podłogówki i może wtedy będzie widać gdzie to poprowadzić.
Jak na parterze robisz bez styro to po co na piętrze? pozdr adam

Elfir
05-12-2011, 16:48
Na piętrze jest syropian bo tak mam w projekcie (styropian tłumiący dzwięki). Chyba zawsze się robi?

Jak napisałam - u mnie podłogówka przecina się z odkurzaczem w holu. Niezależnie jak rozrysuję pętle ogrzewania, jeśli coś przechodzi w poprzek holu to będzie konflikt.

http://images39.fotosik.pl/1198/1d9f747e1a4bfc9dgen.jpg

Elfir
05-12-2011, 17:30
Mogę ewentualnie robić dwa piony dla odkurzacza, ale wyjdą pod sufitem jakieś wygibasy z rurą. A nie chciałam robić podwieszanego sufitu :(
http://images35.fotosik.pl/1065/1c5f8190febfae3c.jpg

Ale chyba tak będzie musiało zostać...

coulignon
09-12-2011, 16:11
hmmm. Ja mam u siebie płytę. Na parterze mam dwa gniazda i dwie szufelki. Wszytko zostało rozprawdzone z góry: główna rura biegnie ukryta w styropianie pod wylewką na stropie i jej odnogi "spadają" na dół w odpowiednich miejscach. Oczywiście nie obeszło sie bez podkucia ścian w paru miejscach i odpowiedniego poprowadzenia rur do gniazd tak żeby kurz sie nie osypywał. Ale przyjemniejsze to niż kucie w płycie.