PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt C114b i kilka pytań



Sebastain
03-12-2011, 22:05
Witam wszystkich forumowiczów.

Jesteśmy wraz z żoną na etapie wyboru projektu.
Bardzo podoba nam się projekt http://projekty.muratordom.pl/projekt_znany-wariant-ii,2161,1,0.htm, który jest wręcz wymarzony dla naszej szerokiej na 22 metry działki.
Niestety nikt do tej pory chyba nie budował tego domku, także nie mam za bardzo gdzie przeczytać opinii o nim.
Co chcielibyśmy zrealizować:

1. Domek niepodpiwniczony, bez poddasza użytkowego.
2. Ogrzewanie podłogowe w salonie, kuchni, jadalni (jako że jest to jedna przestrzeń) i w łazienkach. (Ogrzewanie wodne)
3. Zwyczajne grzejniki w pozostałych pomieszczeniach
4. Prawdopodobnie zdecydujemy się na ogrzewanie olejowe, gdyż w naszej miejscowości po prostu gazu nie ma.
5. Zastanawiam się nad wykorzystaniem rekuperatora wraz z gruntowym wymiennikiem ciepła.
6. Strop drewniany, z ociepleniem na poziomie stropu.
Chciałbym zadać kilka pytań.
1. Co sądzicie o moich przemyśleniach?
2. Generalnie cała konstrukcja fundamentów jak i ścian to oparcie o grubość 24 + 12 styropianu, czy to nie za mało?
3. Czy lepiej zastosować pustak ceramiczny czy YTONG, a może TERMALICA? (osobiście bliżej mi do bloczków i zaprawy)
4. Przy wyborze ogrzewania podłogowego jaki dobrać styropian na podłogę?
5. Jaką dobrać wełnę do ocieplenia stropu i czy na pokryciu dachowym wystarczy folia + blacha
6. Jaki może być koszt postawienia takiego domku realnie licząc, że będzie on w dużym stopniu wykonywany w systemie gospodarczym (w miarę rozsądku).

Sporo starałem się czytać na różne tematy i mam już mętlik w głowie, dlatego postanowiłem kompleksowo zapytać doświadczonych osób :)
Wszystkim z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

Elfir
04-12-2011, 13:32
Zabierasz sie do decyzji od złej strony.
Odpowiedz sobie na podstawowe pytanie - co jest priorytetem budowy domu?
- tania eksploatacja i nie za droga budowa + obsługowość
- tania eksploatacja i droga budowa
- niezbyt droga budowa i możliwie tania i bezobsługowa eksploatacja

A potem drugie pytanie - jakie mam warunki?
- brak gazu
- dostęp do tanich źródeł energii (słoma, drewno, pellet)
- duża/mała działka
- niekorzystne/korzystne położenie

itd.

I teraz dopasowuj sobie elementy, np.:
niższe koszty budowy + tania eksploatacja + obsługowość - dom z najtańszego materiału w okolicy + 15 cm styro + piec na węgiel/drewno + wentylacja grawitacyjna
droga budowa + tania eksploatacja + dobre oświetlenie działki - dom z najtańszego materiału w okolicy + 20-30 cm styro + prąd/olej + solary + okna na południe + rekuperator
droga budowa + tania eksploatacja + duża działka - dom z BK + 15 cm styropianu + PC + rekupartor
niezbyt droga budowa i możliwie tania i bezobsługowa eksploatacja - dom dobrze ustawiony względem stron świata + dom z najtańszego materiału w okolicy + 15 cm styro + olej + wentylacja grawitacyjna + kominek w salonie + miejsce do wyprowadzenia solarów w przyszłości

Pytania jaki styropian/wełna/model pieca/rekuparatora/materiał na budowę jest bez sensu na tym etapie planowania, bo każdy doradzi coś innego :D
Musisz jednak bardziej sprecyzować (na podstawie powyższych zasad) ideę swojego domu.

Sebastain
04-12-2011, 20:31
Dziękuję za wstępną analizę :D

Co mogę powiedzieć.
Działeczka nie jest za duża wymiary 22x40. Planuję taki układ jak na schemacie, a więc elewacja frontowa od zachodu.
http://i40.tinypic.com/152pduw.png
Od strony wschodniej chciałbym zrezygnować z jednego balkonowego okna, a w zamian tego dać duże okno/a w części jadalnej i dziennej tak aby od południa było duże przeszklenie.
Zależałoby mi na bezobsługowej eksploatacji, a ponieważ nie mam dostępu do gazu, mój wybór padł na olej.
Oczywiście chciałbym też aby domek był w miarę tani jeśli chodzi o eksploatację.
Myślę o ścianach dwuwarstwowych z wentylacją mechaniczną.
Mógłbyś powiedzieć znając mniej więcej moją sytuację co rozumiesz przez droga budowa a co przez tania?
Czeka mnie przygotowanie kosztorysu dla banku dlatego, na tym etapie muszę już pomyśleć o takich rzeczach jak podłogówka, rekuperator, materiał na ściany itd...

Elfir
04-12-2011, 21:27
na tak małej działce w takim razie raczej trzeba zrezygnować z PC, bo kolektory poziome to jeszcze cenowo ujdą, ale pionowe to zabójstwo dla kieszeni. Chyba, ze chciałbyś mieć ogromny trawnik.

Droga budowa - rozwiązania energooszczędne. One bardzo podrażają budowę: grubszy styropian, kolektory, PC, rekuperacja, ciepłe okna, specjalny montaż

Tania budowa - standard: styropian do 15 cm na ścianach, w podłodze 10, na suficie 15-20, wentylacja grawitacyjna, typowe okna montowane w ścianie, piec na "wszystko"


Niestety, masz południe od nieciekawej strony. Może lepszy byłby projekt wąskiego domu, bardziej otwartego oknami na południe?
Cos w tym stylu:
http://img40.imageshack.us/img40/9561/wentylparter.jpg

Mabak79
10-01-2012, 22:13
Witam,
Sebastain zdaje się, że jesteśmy na podobnym etapie. C114b jest moim faworytem i jutro planujemy z mężem zakupić projekt (tyle że w wersji lustrzanej). Za takim wyborem przemawiało kilka faktów:
1. wąska działka - 23 m
2. dom parterowy - moje marzenie
3. prosty bez udziwnień czyli wieżyczek, "bawolich oczek" itd.
4. stosunkowo "prosty" w budowie a więc niezbyt wysoki koszt budowy - oczywiście podobnie jak u Ciebie kredytowy charakter budowy.
Jest kilka rzeczy, które chciałabym zmienić, jednakże decyzje o zmianach podejmiemy dopiero po otrzymaniu projektu i ostatecznych uzgodnieniach z architektem.
Jakie zmiany? Przede wszystkim usunięcie jednego okna balkonowego z małego pokoiku i zastąpienie go oknem zwykłym, zrobienie tarasu w kształcie litery L i dołożenie okna balkonowego przy kuchni, tak aby można było wynosić bezpośrednio z kuchni mięsko na grilla :)). Chcemy taras z ozdobnej kostki brukowej i dach chyba z blachodachówki (ceramiczna jak dla nas trochę za droga). Jeżeli chodzi o materiał na budowę domu to architekt odradzał nam ytong, myślę, że tutaj zastosujemy coś innego. Jeśli chodzi o ogrzewanie, to my mamy możliwość zainstalowania pieca gazowego ale planujemy również zrobić rozprowadzenie ciepła od kominka do pozostałych pomieszczeń (szczególnie przy tak małym parterowym domku), to powinno nam umożliwić zmniejszenie kosztów ogrzewania. Więcej na temat innych rozwiązań będę mogła napisać po otrzymaniu projektu i uzgodnieniach z architektem.
Według mnie c114b ma jedną wadę - w salonie jest problem z odpowiednim usytuowaniem telewizora. Ustawienie telewizora naprzeciw kominka trochę mi nie pasuje, trzeba będzie się nad tym zastanowić.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

Sebastain
11-01-2012, 20:27
Witam,

Oczywiście Sebastian :) po prostu zrobiłem literówkę przy loginie i tak zostało ;)
A więc Mabako79 (nie wiem czy to poprawna forma odmiany Twojego nicku), muszę się przyznać że zdecydowaliśmy się jednak z żoną na zmianę projektu. Głównym powodem była wizyta u architekta, który przekazał nam kilka cennych uwag i poprosił o to abyśmy jeszcze poszukali i postarali się jednak znaleźć coś większego. O dziwo znaleźliśmy z małżonką coś o wiele bardziej nam pasującego i to dość szybko. Architekt również stwierdził, że nowy domek ma potencjał i dlatego na 99% zamówimy właśnie ten projekt, jak tylko uda nam się trochę wybłagać u urbanisty aby zezwolił na powiększenie współczynnika zabudowy na naszej działce. Nowy projekt to http://projekty.muratordom.pl/projekt_gwiezdny-szlak,2240,1,0.htm. Przyczyny zmiany:
1. Większa powierzchnia (choć nie wiele to jednak jest widoczna, a jak stwierdził architekt budując dom nie warto aż tak ograniczać sobie powierzchni, bo to nie będą duże koszty, a różnica wyraźna)
2. Większa łazienka (metr to zawsze coś), kotłownia (ponieważ będziemy mieli ogrzewanie niegazowe, a dodatkowo zawsze można tam trzymać inne rzeczy jak rowery itd. + kotłownia bardziej oddzielona od części mieszkalnej), spiżarnia (można tam wstawić pralkę, przechowywać odkurzacz, po prostu jest trochę większa i chyba lepiej umiejscowiona)
3. Sypialnia również jest większa i ma ciekawą garderobę.
4. Miejsca na szafy ponieważ w poprzednim projekcie te wąskie kreski to były miejsca na półki (co błędnie interpretowałem jako szafy - np w holu).
5. Dodatkowo garderoba przy wejściu do łazienki.
6. Sprawa drzwi balkonowych w tym projekcie jest rozwiązana od razu (po prostu są tylko jedne - mam na myśli salon bo ja chciałem z jednych zrezygnować)

Generalnie projekty są bardzo podobne, ale stwierdziliśmy że 22 metry w kosztach to nie jest tak dużo, a jednak będzie dużo więcej dodatkowej przestrzeni. Być może uznasz, że to co pisze kompletnie nie pasuje do Twojej wizji wymarzonego domku, ale chciałem opisać Ci najdokładniej dlaczego zdecydowaliśmy się na zmianę.

Pozdrawiam,
Sebastian

Sebastain
12-01-2012, 07:23
Jeśli chodzi o piwnice to raczej nie będzie mi potrzebna. Po prostu wystarcza mi to co jest, wiec chyba nie ma sensu pakować się w dodatkowe koszty. Plus chciałbym robić jak wspomniałeś sporo metodą gospodarczą, więc lepiej nie brać się za coś na czym się nie zna (ani znajome ekipy). Jak najbardziej myślę o rekuperacji (zwłaszcza że żona jest alergiczką) choć na obecnym etapie moja wiedza na ten temat jest raczej internetowa/forumowa (na pewno rekuperacja z GWC wydaje się być ciekawa). Robiłem sobie różne wyliczenia w excelu (teraz go nie mam przy sobie bo jestem w pracy) i z tego co mi się wydaje (pamiętam) to taka ściana ytong 24 + 20/25 styropianu grafitowego potrafi osiągnąć współczynnik u poniżej 0,1 (chyba, że coś przeszarżowałem w tych zamianach z lambda na U itd...) i właśnie o takim czymś myślałem. Jeśli chodzi o PCi to chyba jest to dla mnie zbyt duży koszt ponieważ ogólnie marzy mi się wybudowanie domku w kosztowych granicach około 350 tyś. zł. Oczywiście bardzo chętnie wysłucham wszystkich rad odnośnie mojego nowego projektu i moich (być może błędnych) założeń.

Sebastain
12-01-2012, 20:32
Tak jak pisałem obecnie jestem na etapie walki z urbanistą i wtedy jeżeli uda mi się otrzymać odpowiednie warunki to zamówię mój wymarzony projekt.
Przyznam się że tyle już czytałem, że jestem w tym temacie zupełnie zagubiony.
W excelu o którym wcześniej wspomniałem widzę np. taki zapisek:
BLOCZEK TERMALICA*24 cm kl 400UZ - U 0,375
STYROPIAN Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM 20 cm - U 0,31
Razem dawało by to ścianki na poziomie U 0,116132723 co na pierwszy rzut oka wydaje się dość fajne, ale tak jak mówię są to moje zwykłe obliczenia, a w realiach chętnie posłucham jak to wygląda.
Jeśli chodzi o źródło ogrzewania to bardzo zależało by mi na czymś bezobsługowym (na razie słychać tylko o planach gazyfikacji mojej miejscowości, ale zawsze to są jakieś widoki) Obecnie mieszkam w domu, w którym działa piec olejowy i może stąd moje nastawienie bo wiem, że nie wymaga to praktycznie żadnej obsługi, jednak przy szalejących cenach rynku paliw trochę mnie to przeraża. Rozważałem też gaz płynny, ale ludzie raczej negatywnie wypowiadają się na wszelakich forach na ten temat, zwłaszcza w okresie zimowym.
Rekuperacja jak najbardziej, może możesz polecić jakąś solidną firmę w naszych okolicach?
Przyjmę każdą dobrą radę bo w sumie chyba teraz jest najlepszy moment aby po woli decydować co i jak.